icon_cart

0

koszyk
Pies czy kot - które zwierzę wybrać dla siebie

Pies czy kot – które zwierzę wybrać dla siebie?

Spis treści

Właściciele kotów i psów od dawna toczą walkę o to, które z nich są lepsze i spełniają rolę idealnych rodzinnych czworonożnych przyjaciół. Na pytanie, które z nich jest lepsze, mądrzejsze nie da się odpowiedź. Pytaniem, które powinniśmy sobie zadawać przed wyborem czworonoga jest to, czy jest on dla nas odpowiedni a raczej my dla niego. Czy jesteśmy w stanie zapewnić mu warunki jakich potrzeby, zapewnić wystarczającą aktywność fizyczną czy stymulujące psychiczną. Każdy ze zwierzaków jest inny, jednak decydując się na nie powinniśmy mieć znać jego potrzeby i wiedzieć, czy jesteśmy w stanie im podołać.

Główne różnice między kotem a psem w domu

Wielu z nas decydując się na czworonoga nie wie, czy wybrać psa czy kota. Psy i koty – ona te zwierzaki są dobrymi towarzyszami człowieka, jednak różnią w niektórych ważnych kwestiach. Nie każdy także nadaje się na właściciela tego lub innego zwierzaka. Miej jednak na uwadze, że nawet w obrębie tego samego gatunku znajdują się zwierzęta o bardzo zróżnicowanym charakterze i temperamencie. Wśród kotów zdarzają się przypadki kocich psów, które swoim charakterem przypominają oddane psiaki. I odwrotnie, u psów znajdziesz przypadki, które posiadają silny i niezależny charakter niczym mruczki. Dlatego miej to z tyłu głowy, że nie zawsze wszystko idzie według stereotypów.  Przez wiele lat krążyło przekonanie, że psy i koty to prawdziwi wrogowie a ich spotkanie zakończy się katastrofą i ofiarami. Tak naprawdę one mogą stworzyć prawdziwą relację a nawet się pokochać a zgrzyty mogą wynikać z różnic pomiędzy komunikacją. Te dwa zwierzaki porozumiewają się z goła inaczej przez co nie zawsze czytają swoje zamiary czy sygnały.

Pies czy kot - które zwierzę wybrać dla siebie
Pies i kot – e dwa zwierzaki porozumiewają się z goła inaczej, przez co nie zawsze czytają swoje zamiary czy sygnały.

Kto powinien zdecydować się na psa

Posiadanie psa czy kota wiąże się z dużą odpowiedzialnością na wiele lat. To Ty jako opiekun stajesz się za nie odpowiedzialny, dbasz o nie, uczysz i kochasz. Każdy z nich posiada własne potrzeby, które muszą być zaspokojone, aby był w pełni szczęśliwy. Nie decyduj się na zwierzaka zbyt pochopnie, kierując się jedynie wyglądem czy pod wpływem chwili. Dobrze przemyśl swoją decyzję.  Pamiętaj, że życie nie wygląda tak jak w filmie a posiadanie psa to nie tylko beztroskie chwile spędzone wieczorem na kanapie. Każdy pies posiada swój charakter, który powinien być zgodny z charakterem opiekuna lub opiekun posiadał ten mocniejszy. Nie każdy pies należy do tych spokojnych, inne nie zaliczają się do aktywnych. Każdy pies potrzebuje ciężkiej pracy, aby wychować go tak, aby był socjalizowany. Zaniedbania mogą przyczynić się do wielu problemów, których winien jest właściciel – a nie pies. Pies wymaga Twojej uwagi i czasu. Regularnych spacerów w ciągu dnia, z czego jeden przynajmniej 40 minutowy. Psiak często wywraca życie do góry nogami i zmienia wszelkie dotychczasowe przyzwyczajenia. Spanie w deszczowe weekendy do południa i niewychodzenie z domu? Nie ma takiej opcji. Czasem zdarzają się także awaryjne spacery w środku nocy. Pies pochłania więcej jedzenia niż kot przez co jest droższy w utrzymaniu. Zastanów się co zrobisz z psem podczas Twojej nieobecności, podczas wakacji? Psy nie należą także do zwierząt najczystszych, które dużą uwagę przykładają do higieny. I co ważne, spacer to także sprzątanie po psie. Nie decyduj się na psa, jeśli się brzydzisz. Jeśli nie posiadasz wystarczająco dużo czasu, aby poświęcić się psu – nie decyduj się na niego.

Kto powinien zdecydować się na kota?

Decyzja o posiadaniu kota powinna być dokładnie przemyślana. Mruczki to doskonali przyjaciele, jednak także zobowiązanie na wiele lat. Koty wymagają nieco mniej opieki niż psy. Chcąc posiadać kota musisz liczyć się z tym, że dom należy odpowiednio przygotować. Okna zabezpieczyć za pomocą specjalnych siatek tak, aby mruczki z niego nie wypadły lub nie zawiesiły się na oknach co mogłoby doprowadzić do uduszenia. Koty zazwyczaj nie przychodzą na zawołanie i nie robią wszystkiego, czego od nich oczekujesz. Musisz zaakceptować jego nieco upartą naturę. Spokojnie możesz zdecydować się na kota, jeśli Ty lub Twoi domownicy nie posiadają alergii. Pomimo, że koty uznawane są za indywidualistów nie oznacza to, że będzie żył tak jakby go nie było. Nie decyduj się na żadne zwierzę, jeśli przeszkadzać Ci będzie futro porozrzucane w domu, wspólne wieczorki i tulaski.

Potrzeby kota oraz psa

Potrzeby psa i kota różnią się od siebie, ale wiele z nich jest wspólnych. Każdy zwierzak to obowiązek, który spoczywa na właścicielu. Decydując się na czworonoga musisz zapewnić mu podstawowe potrzeby, jak i te szczególne dla ich gatunku. To my jako opiekunowie powinniśmy zrozumieć je i dążyć do tego, aby zaspokoić je wszystkie co przełoży się na szczęście naszego zwierzaka. Niezaspokojenie potrzeb może doprowadzić do sytuacji, gdzie pojawią się problemy behawioralne, starcia na linii opiekun a zwierzak. Potrzeby są wspólne, jednak ich ‘’intensywność’’ może różnić się od poszczególnych osobników – tak jak na przykład jedne będą potrzebować znacznie więcej ruchu od pozostałych. Potrzeby dzielimy na elastyczne oraz nieelastyczne. Potrzeby elastyczne to wszystkie te, które utrzymują dobre samopoczucie psa – ruch, zabawa, stymulacja umysłowa. Nieelastyczne to te, które muszą być zaspokajane codziennie – poczucie bezpieczeństwa, pielęgnacja, odżywianie, sen i odpoczynek

Przestrzeń

Potrzeby kota oraz psa różnią się od siebie, dlatego jako właściciel czworonoga musisz zdawać sobie z indywidualnych potrzeb swojego zwierzaka. W zależności od rasy psy czy koty będą potrzebowały mniej lub więcej przestrzeni. Każdy zwierzak w domu powinien mieć własne miejsce do spania, odpoczynku, zabawy czy jedzenia. Na terytorium kot czy pies powinien mieć możliwość realizować wszystkie życiowe potrzeby. Przy kotach ważna jest także kuweta. U mruczków ważne jest także odpowiednie ułożenie przestrzeni. Źle rozmieszczone poszczególne części mogą źle wpłynąć na psychikę czworonoga. Miejsce z jedzeniem nie powinno znajdować się blisko kuwet. Kuwety nie powinny także znajdować się pobliżu miejsca do zabaw. Kto chciałby jeść i bawić się tam, gdzie musi się załatwiać? Z pewnością nie nasze koty, dla których tak zachowana przestrzeń jest niezwykle ważna. Strefa jadalna to miski z jedzeniem.

Miski z wodą warto poustawiać w kilku miejscach w domu ta, aby subtelnie przypominać mruczkowi o potrzebie picia. Wbrew pozorom wiele z nich zapomina o odpowiednim nawadnianiu się. Strefa toaletowa obejmuje kuwety. Kuweta powinna być na tyle duża, aby kociak mógł swobodnie się w niej obrócić. Kuweta nie powinna być ustawiona w miejscu ruchliwym oraz tłocznym. Najlepiej ustawiać ją w miejscu dyskretnym i spokojnym. Nie powinna stać blisko jedzenia oraz legowiska. Najczęściej koty do odpoczynku wybierają miejsca ciepłe, suche i nasłonecznione. Dla właścicieli kotów nierzadkim widokiem jest mruczek, który wyleguje się w miejscu, gdzie pada słońce. Niektóre ze zwierzaków wybierają miejsca na wysokościach, aby w czasie odpoczynku móc obserwować wszystko z “góry”. Miejsce odpoczynku powinno być umiejscowione w cichym miejscu, ale takim, gdzie przebywają domownicy. W domu, gdzie przebywa kot ważny jest także stabilny drapak. Nie zapomnij także o miejscu do aktywności i zabaw. Zabawki powinny umożliwiać mruczkowi realizację poszczególnych kroków polowania.

Psia przestrzeń

Nieco inaczej sprawa ma się z psami, bo przecież nie potrzebują one drapaka czy kuwet. Pomimo długich spacerów, szaleństw na zewnątrz to ważne jest odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni w domu. Dom to miejsce odpoczynku relaksu oraz poczucia bezpieczeństwa. Legowisko jako miejsce bezpieczne i do odpoczynku powinno znajdować się w miejscu mało ruchliwym, jednak takim, gdzie przebywają domownicy. Nie kładź legowiska w miejscach, gdzie psiak będzie osamotniony. Ważne, aby wybrać legowisko, które będzie odpowiadać Twojemu psiakowi. Niektóre wolą takie zabudowane, gdzie będą mogły się skryć i schować przed światem. Inne wolą legowiska płaskie a jeszcze inne takie, które będą mogły się w nie wtulić. Pamiętaj, że legowisko to miejsce tylko i wyłącznie dla psa. Na zaczepiaj psa, nie budź go, nie pozwól innym go przedrzeźniać. Zwróć uwagę także na wielkość tak, aby było dobrze dopasowane. Miejsce do spania nie powinno znajdować się blisko kaloryfera czy balkonu. To jego miejsce, w którym ma czuć się bezpiecznie. Pies także potrzebuje zabawek, które będą dla niego atrakcją. Jeśli nie zapewnisz pupilowi wystarczającej ilości aktywności także tych, które wpłyną na niego umysłowo to z pewnością znajdzie sobie zajęcie samodzielnie a wybór padnie na Twoje meble czy buty.

Zabawki dobieraj pod rozmiar i temperament psa tak, aby były dla niego bezpieczne. Nie powinny posiadać łatwych do odgryzienia elementów. Miski na jedzenie i picie nie powinny znajdować się koło legowiska. Miska na wodę powinna być oddzielna od tej na jedzenie. Miski należy regularnie myć. Podczas spacerów psy załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne. Nie potrzebują one kuwet, chyba że jako szczeniaki, które uczą się dopiero czystości. Taka sytuacja może dotyczyć także psów starszych czy schorowanych, które mają problem z utrzymaniem czystości. 

Bliskość z właścicielem

Zarówno koty, jak i psy są niezwykle zróżnicowane nawet w obrębie jednej rasy. W tej samej rasie może zdarzyć się przypadek niezwykle uczuciowy, który chętnie będzie przesiadywał z właścicielem. Z drugiej strony może trafić się egzemplarz, który co prawda będzie kochał swoich właścicieli jednak znacznie bardziej będzie wolał trzymać się z boku. Mimo tego każdy z nich potrzebuje Twojego czasu, zainteresowania i opieki. Tyczy się to Twojej uwagi, wspólnych zabaw, zabiegów pielęgnacyjnych czy spacerów. Pod tym względem kot może być nieco mniej wymagający.
Nie zakładaj, że kot to indywidualista, który żyje swoim życiem. On też ucieszy się jak wrócisz, chętnie się do Ciebie poprzytula czy swoim językiem opowie Ci swój dzień i to, co działo się pod Twoją nieobecność.

Czystość

Posiadanie zwierząt wiąże się z obecnością włosów niemal wszędzie – chyba, że będziesz posiadać rasę, która tak włosa nie gubi lub codziennie sprzątać po kilka razy dziennie. Koty i psy różnią się od siebie pod kątem czystości. Jeśli jesteś maniakiem czystości żadne z nich nie będzie dla Ciebie dobre, ale z pewnością koty bardziej dbają o swoją higienę.

Kocia czystość – jak wygląda codzienność z kotem

Mieszkanie z czworonogiem to bez wątpienia cudowne chwile spędzone razem, bezwarunkowa miłość, ale także dodatkowe obowiązki – czy to z utrzymaniem samego czworonoga, zadbaniem o jego potrzeby, ale także utrzymaniem czystości. Mruczki uchodzą za czyste zwierzęta, jednak nie oznacza to, że nie trzeba przy nich sprzątać ani dbać o czystość. Sierść mruczka może zawładnąć naszym mieszkaniem – być wszędzie. Aby zachować czystość musisz codziennie odkurzać, aby pozbyć się włosów, które zrzucił w ciągu dnia. Pamiętaj, że kociak nie przebywa tylko w oczywistych miejscach, ale chowa się też w wielu zakamarkach, do których od czasu do czasu warto zaglądnąć i porządnie wysprzątać. Dokładne i regularne czesanie pozwoli nieco zminimalizować problem włosów pozostawianych w całym domu. Dlatego oprócz porządnego odkurzacza nie obejdzie się również bez dobranej do sierści mruczka szczotki. Niestety od czasu do czasu może się zdarzyć, że zwierzęta załatwią się w miejscach, których nie powinny. Pamiętaj jednak nie karcić pupila za to po czasie, bo on i tak nie połączy Twojego krzyku z tym incydentem. Czasem zwierzęta chore czy starsze nie zdążą dobiec do kuwety. Wówczas w pozbyciu się plam i przykrego zapachu pomocne mogą okazać się specjalne preparaty.

Cykliczne powtarzające się załatwianie się poza kuwetą może świadczyć o problemach zdrowotnych lub behawioralnych naszego czworonoga z którymi należy udać się do lekarza weterynarii. Koty załatwiają się do kuwety, które regularnie należy sprzątać z zanieczyszczeń. Kuweta to siedlisko bakterii, dlatego bezwzględne dbanie o czystość jest konieczne. W przypadku jednego kota należy dwa razy dziennie usuwać zanieczyszczenia. Im więcej kotów, tym więcej kuwet i jeszcze więcej zanieczyszczeń. Warto do kuwet stosować także pochłaniacz zapachów, który nieco neutralizuje “koci zapach kuwety”. Przynajmniej raz w tygodniu należy opróżnić całą kuwetę wraz żwirkiem, umyć ją środkiem, który jest bezpieczny dla naszych pupili. Najlepiej, aby środek ten posiadał właściwości odkażające. Zaopatrz się także w środki, które pochłaniają przykre zapachy.

Niekiedy zdarza się, że podczas jedzenia koty rozrzucają jedzenie poza miskę. W zachowaniu czystości pomocne będą podkładki pod miski. Dodatkową ich zaletą jest to, że zapobiegają one przesuwaniu się misek a przy tym chronią podłogę przed zabrudzeniami. Dostępne są w wielu różnych kolorach, kształtach i wielkościach, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie, jak i pasującego do wystroju mieszkania.

W domu, gdzie przebywają koty lepiej pozbyć się dywanów. Pomimo ładnego wyglądu i ozdoby mieszkania większość z nich doskonale zbiera włosy. Sztuczne materiały, z których w większości produkowane są dywany doskonale także pochłaniają “kocie zapachy” a utrzymanie w ich czystości graniczy z cudem. Dlatego chcąc posiadać kota lepiej pozbyć się dywanów. 
Nie zapomnij także o regularnym przycinaniu kocich pazurków co może ograniczyć ilość zniszczeń w domu. Oprócz przycinania pazurków nie zapomnij o kupnie dobrego drapaku dla muczka, na którym będzie mógł rozładować emocje, ale także zaspokoić podstawowe swoje potrzeby. Dbaj także o czystość miejsc, w których mruczki śpią. Regularnie je dezynfekuj a posłania pierz. Kupując kwiaty zwróć uwagę czy nie są one trujące dla naszych czworonogów. Wiele z tych popularnych i chętnie wybieranych niestety są niezwykle szkodliwe dla naszych podopiecznych.

Psia czystość- jak ją utrzymać

Utrzymanie czystości w domu, gdzie mieszka pies różni się nieco od tej, która dotyczy wszystkich kociarzy. Psy nie załatwiają się w domu lecz na spacerze, który jest obowiązkowy niezależnie od pogody. Po każdym spacerze porządnie wycieraj łapy czworonoga tak, aby cały brud ze spaceru nie został rozniesiony po całym domu, kanapach i meblach. Po spacerze deszczowym konieczne jest wytarcie całego psiaka. Problem ten jest mniejszy w przypadku psów o krótkiej sierści. W przypadku psów długowłosych konieczne może być ich porządne wysuszenie. Do wycierania łap najlepiej sprawdza się ręcznik – zwykły lub taki specjalny przeznaczony dla zwierząt. 

Tak jak w przypadku kotów nie jest najlepszym rozwiązaniem trzymanie w domu dywanów. Pochłaniają one zapachy oraz zbierają zrzucaną sierść. Mieszkając z psem większej lub średniej rasy lub kilkoma najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie podłogi odpornej na uszkodzenia o wysokiej klasie ścieralności. Jeśli jednak jesteś wielkim fanem dywanów wybierz ten o jak najkrótszym włosie. Konieczne wówczas jest systematyczne odkurzanie – najlepiej codziennie. Konieczne będzie także pranie dywanów i ich dezynfekcja, aby pozbyć się brudu i zanieczyszczeń oraz pochłoniętych zapachów. Podłoga bez dywanów nie powinna być zbyt śliska, ponieważ obciążone jest to ryzykiem wielu kontuzji.

W domu, w którym mieszka psiak konieczne będzie odkurzanie. Sierść zbiera się nie tylko w tych najbardziej widoczny miejscach, ale także tych ukrytych o których nie wolno zapomnieć podczas odkurzania. Najlepiej byłoby, gdyby odkurzać chodził codziennie i zbierał zanieczyszczenia. Niestety nie zawsze jest to możliwe, dlatego należy robić to jak najczęściej.

Jeśli pozwalasz pupilowi wchodzić na meble – sofy, kanapy czy fotele konieczne będzie ich czyszczenie. Najlepszym rozwiązaniem jest zawczasu kupić takie, które są zrobione z materiałów odpornych na zabrudzenia i psie łapy lub stosować “psie narzuty czy koce” na które psiak może wchodzić. Nie należy zapominać o ich praniu. Podobnie jak w przypadku wszystkich zwierząt zwróć uwagę na kwiaty znajdujące się w domu, aby nie były one szkodliwe i niebezpieczne dla naszych czworonogów. Niektóre psy chętnie będą kopać w kwiatach rozrzucając ziemię wszędzie, gdzie się da. Regularne czesanie do podstawa, aby zminimalizować ilość zrzucanego włosa. Konieczne jest więc posiadanie dobrze dobranej szczotki do rodzaju włosa.

Psom zdarza się rozlewać wodę podczas picia czy rozrzucać karmę podczas jedzenia. “Psia jadalnia” czyli miejsce do jedzenia najlepiej jakby znajdowało się w miejscu, gdzie podłoga wyłożona jest płytkami, które łatwo umyć w razie zabrudzeń. 

Aktywności a rodzaj zwierzęcia

Aktywność nie tylko uzależniona jest od rodzaju zwierzęcia, ale także poszczególnych ras czy przypadków Psy potrzebują dużo ruchu z ciągu dnia, aby zaspokoić swoje potrzeby. Są rasy psów, które do zaspokojenia i wyładowania emocji potrzebują wielu kilometrów pokonanych w ciągu dnia. Innym wystarczą porządne spacery. Także w przypadku kotów zdarzają się razy mniej i bardziej aktywne. Każdy zwierzak powinien mieć w ciągu dnia zapewniony czas na zabawę, aktywność umysłową. Brak ruchu niekorzystnie odbije się na zdrowiu fizycznym, ale i zdrowiu psychicznym czworonoga. Aktywność to konieczność. Pozwala zaspokoić potrzeby, wyładować nagromadzone emocje. Aktywność pozwala obniżyć stres oraz pozwala zachować dobrą kondycję. Podczas aktywności pamiętaj, że ma być ona przyjemnością dla czworonoga a nie męczarnią. Pozwól pupilowi się bawić, jednak nie doprowadzaj do momentu, kiedy będą ledwo zipał. Koty nie są biegaczy i nie pokonują one długich dystansów.

Jak wygląda spacerowanie z psem, a jak z kotem

Spacer to nieodłączny element posiadanie psa. Inaczej sprawa ma się z mruczkami, które z reguły załatwiają się do kuwet i nie wychodzą na zewnątrz. Koty pod żadnym pozorem nie powinny być wypuszczane samopas bez żadnej opieki i nadzoru. Koty puszczane samopas często niestety nie wracają do domu, ponieważ czyha na nich wiele niebezpieczeństw – samochody, jezdnie, dzikie zwierzęta, luzem puszczone psy, małe zakamarki a także i trutki a na końcu również człowiek. Nie narażaj swojego pupila na utratę życia. Jeśli chcesz, aby Twój mrucze wychodził na spacer konieczna będzie smycz oraz dobrze dopasowane szelki.

Spacer dla psa to najważniejsza forma aktywności zarówno psychicznej, jak i fizycznej. To nie jest tak, że po prostu bierzemy psa, smycz, robimy kilka kółek i wracamy. Spacer to także czas na budowanie relacji między opiekunem a zwierzęciem. Schowaj wówczas wszelkiego typu rozpraszacze w postaci telefonu. To czas dla Ciebie i Twojego psiaka. Spacer powinien być dopasowany do potrzeb psiaka, jego wymagań i możliwości. Niektóre zwierzaki potrzebują wielu aktywnych kilometrów jak husky, aby zaspokoić swoje potrzeby. Z kolei starszy i schorowany pies z pewnością maratonów pod górę biec nie będzie. W ciągu dnia należy wychodzić na przynajmniej 2-3 spacery z czego jeden powinien być długi. Nie chodź z psem w ciągle te same miejsca. Monotonia jest okropna. Sami przecież też nie lubimy w kółko robić tego samego. Zmień to. Zabieraj psiaka w nowe miejsca.

Coraz więcej osób decyduje się na wyprowadzanie kotów na spacer. I widok kota na smyczy nie wzbudza już tyle emocji, jak było jeszcze parę lat temu. Spacer z mruczkiem to świetny pomysł pod warunkiem, że nasz kociak chętnie na nie chodzi. Spacer nie jest dobrą opcją dla wszystkich. Niektóre nie będą chciały wychodzić, dla innych będzie to ogromny stres. Nie rób nic na siłę. Dobro zwierzaka jest znacznie ważniejsze od naszego widzimisię.

Jeśli jednak Twój mruczek zalicza się do grupy, która chętnie wybierze się na spacer to z pewnością to zauważysz. Kot na spacerze zawsze powinien być na smyczy i w szelkach. Zanim jednak rozpocznie się przygoda ze spacerem należy czworonoga odpowiednio przygotować i oswoić z akcesoriami. W porównaniu do psiego spaceru koci jest krótki – dostosuj długość spaceru do indywidualnych potrzeb. Na spacer wybieraj miejsca, gdzie znajdują się niewysokie drzewa, na które będzie mógł wejść, ale w razie czego go stamtąd zdejmiesz. Unikaj miejsc, gdzie są siedliska dziko żyjących kotów. Mogą one dążyć do konfliktu a także przenosić wiele poważnych chorób, Unikaj miejsc, gdzie psy puszczane są luzem. Podczas spaceru miej oczy dookoła głowy i w razie zagrożenia – reaguj. Pamiętaj, że to co dla Ciebie nie jest stresujące dla Twojego czworonoga owszem. Podczas spaceru nie pozwalaj kotu polować na ptaki. Pamiętaj jednak, że jeśli zaczniesz wychodzić na spacery a Twój mruczek to pokocha to nie będzie zmiłuj ani żadnego “nie chce mi się” lub “nie teraz”.

Żaden spacer nie powinien ograniczać się tylko do załatwienia potrzeb. Spacer dla psa czy kota to także czas, kiedy może poznawać świat, wąchać czy kopać. Wbrew pozorom to niezwykle ważny czas dla naszego czworonoga.

Zabawa z psem a zabawa z kotem

Oprócz wspólnego czasu spędzonego przed telewizorem, wspólnych czułości i wysokiej jakości pożywienia zwierzaki potrzebują także dodatkowych zajęć, które zabijają nudę oraz pozwalają rozładować nagromadzone emocje.

Podczas zabawy kot powinien mieć możliwość zrealizowania swoich instynktów łowieckich. Alternatywą polowania jest właśnie zabawa w domu. Ważne, aby właściciel zdawał sobie sprawę z potrzeb swojego czworonoga i pozwalał na ich realizację. Zabawa przypominająca polowanie powinna być standardem w codzienności czworonoga. W zabawie w polowanie chodzi o to, aby zainicjować polowanie w domowych warunkach. Potrzebna więc będzie potencjalna ofiara a później tylko wszystkie etapy po kolei. Co ważne “ofiara” powinna się ruszać. Najlepszą zabawką do tego będzie więc taka na wędce, którą opiekun może swobodnie poruszać co wyzwala koci instynkt. Zabawa z kotem powinna odbywać się przynajmniej dwa razy dziennie, w krótkich sesjach po około 15 minut.

Tresowanie psa a kota

Tresura większości osób kojarzy się głównie z psami. Chociaż jeszcze parę lat temu szkolenie czworonoga było wyjątkiem. Dzisiaj tresuje się nawet koty. I co więcej, da się je nauczyć komend czy rozumienia podstawowych słów czy zwrotów. Nie będzie to jednak taki szkoleniowiec jak psy, które biegają przez przeszkody. Szkolenie to także świetna zabawa i trening umysłowy. Każda tresura powinna odbywać się w spokojnej atmosferze przyjaznej nauce. Sesje powinny być krótkie, ale intensywne, dzięki czemu pupil się nie znudzi. Trening to także doskonały sposób, aby wzmocnić więź ze swoim czworonogiem.

Zarówno koty, jak i psy są wrażliwe i odczuwają nasze emocje, dlatego powinniśmy być spokojni a do samego zwierzaka podchodzić z entuzjazmem. Pod żadnym pozorem nie wolno używać agresji słownej, jak i fizycznej. Trening ma być przyjemnością – nie przymusem.

To jakich komend nauczymy naszego czworonoga w dużej mierze zależy od naszej kreatywności oraz jego zdolności. Nie każdy chętnie będzie wykonywał dane ćwiczenie, ale w innym sprawdzi się doskonale. Koty bez problemu można nauczyć siad, łapa, ale także wiele innych.

Jaką rasę psa wybrać

Pies czy kot to wielka odpowiedzialność. Każdy to wiem. Decydując się na czworonoga należy wziąć pod uwagę swój dotychczasowy tryb życia oraz Twój charakter. Zwierzęta powinny być dobierane tak, abyś mógł sprostać ich wymaganiom, ponieważ każdy z nich posiada wymagania, które jako właściciel musisz im zapewnić. Dlatego decyzja o posiadaniu pupila powinna być dobierana rozważnie z wszystkimi za i przeciw. 

Jaka rasa psa dla osób aktywnych

Istnieją rasy psów, które nie potrzebują zbyt dużo ruchu w ciągu dnia. Są też takie, którym duża dawka ruchu nie służy i nie powinny one spędzać wielu godzin w ciągu dnia pokonując dziesiątki kilometrów. Nie dla każdego więc duża dawka intensywnego ruchu jest dobra. Są jednak rasy, które bez aktywności nie są sobą. Stają się nieszczęśliwe, tracą swój zapał i marnieją w oczach. Brak ruchu w takich przypadkach może doprowadzić do wielu poważnych chorób psychicznych i problemów behawioralnych. Jeśli i Ty nie należysz do aktywnych osób to lepiej te rasy sobie darować.

Husky

To prawdziwy idealny pies dla osób bardzo aktywnych. Husky niegdyś wykorzystywane były do ciągnięcia psich zaprzęgów przez wiele kilometrów w mrozie i na śniegu. W ciągu dnia husky syberyjski potrzebuje wiele ruchu a nawet często bywa tak, że to im nie wystarcza i w domu są żywiołowe i aktywne. Rasa ta nienawidzi siedzieć w miejscu a najgorszą karą dla nich, która może poważnie odbić się na ich zdrowiu psychicznym jest nuda i brak aktywności. Husky idealnie wpasuje się na towarzysza wycieczek rowerowych czy joggingu.

Chart

To ogólna nazwa, która kryje w sobie kilkanaście różnych odmian, które są oddzielnymi rasami – chart polski, greyhoun, chart afgański czy charcik włoski. Wszystkie posiadają podobną budowę ciała. Są niezwykle szczupłe i smukłe. Dodatkowo bardzo szybkie. Od wieków używane były do pogoni zwierzyny, która padała w końcu ze zmęczenia. Dzisiaj polowanie z tymi psami jest zabronione ze względu na ochronę zwierząt. Na posiadanie charta trzeba mieć pozwolenie właśnie z tego względu. Od wieków zakorzenione mają tysiące przebytych kilometrów biegnąc. Nie jest im więc straszne pokonywanie takiego dystansu. W biegu są one w stanie osiągnąć nawet do 90 km/h.

Wyżeł

To także ogólna nazwa, która kryje pod sobą kilka różnych odmian – wyżeł duński, wyżeł niemiecki, wyżeł weimarski i wiele innych. To psy myśliwskie, które w charakterystyczny sposób wystawiające zwierzynę myśliwemu za pomocą specjalnej stójki. Chętnie uprawiają sport a aktywność fizyczna powinna im towarzyszyć w codziennym życiu.

Alaskan malamut

To rasa psów, która często mylona jest z syberyjskimi huskymi. Pomimo zbliżonego wyglądu, który często myli to dwie oddzielne rasy. Alaskany potrzebują bardzo dużo ruchu. Nie są to psy, którym do szczęścia wystarczy obecność najbliższych, Solidna codzienna dawka ruch to absolutny minimum. Oprócz fizycznej aktywności konieczna jest także stymulacja umysłowa, która nie zmęczy tylko mięśni, ale także i umysł. Jeśli zależy Ci jedynie na krótkich spacerach w ciągu dnia to ta rasa nie jest dla Ciebie. Dodatkowo w ciągu okresu zimowego psiaka można szkolić i trenować z nim zimowe sporty, które mocno zakorzenione ma we krwi.

Pies czy kot - które zwierzę wybrać dla siebie border collie
Border collie – jeśli nie zadbasz odpowiednio o jego potrzeby to ten inteligentny psiak samodzielnie znajdzie zajęcie, które pozwoli rozładować nagromadzone emocje i niekoniecznie takie, które przypadnie właścicielowi do gustu.

Border collie

To psy pasterskie, które w ostatnim czasie biją swoje rekorsy popularności. Można spotkać je niemal w każdym parku. Niestety nie każdy decydujący się na tę rasę wie, że to rasa wymagająca, która w ciągu dnia potrzebuje solidną dawkę ruchu, aby zaspokoić swoje potrzeby. Border collie także niezwykle inteligentne stworzenia, które potrzebują codziennej dawki nowych wyzwań. Jeśli nie zadbasz odpowiednio o jego potrzeby to ten inteligentny psiak samodzielnie znajdzie zajęcie, które pozwoli rozładować nagromadzone emocje i niekoniecznie takie, które przypadnie właścicielowi do gustu.

Jack russell terrier

Ten niewielki terier w swoim ciałku trzyma niespożyte pokłady energii. Przez swoje rozmiary Jack russell terrier wygląda niepozornie, jednak to wulkan energii, który w ciągu dnia potrzebuje dużą dawkę ruchu.
To tylko niektóre rasy, które odpowiednie są dla osób aktywnych. Najlepiej decydując się na danego czworonoga dokładnie sprawdzić, czy należą do psów, które w ciągu dnia potrzebują dużą dawkę ruchu czy też nie. Nie decyduj się na pupila tylko patrząc na kryterium wyglądowe. 

Jaka rasa psa na początek

Każdy właściciel marzący o swoim czworonogu kiedyś musi zacząć z nimi przygodę. Niektórzy od małego mają styczność z różnymi zwierzętami i mają okazję je wychowywać. Inni przez wiele lat marzą o swoim czworonożnym przyjacielu aż w końcu udaje im się spełnić to marzenie. Jako pierwszego psiaka należy wybrać takiego, który nadaje się dla początkujących właścicieli. Nie jest trudny w wychowaniu a jego charakter jest do opanowania. Przed przygarnięciem pod swój dach czworonoga należy poznać jego specyfikację i potrzeby. Pamiętaj, że to, że są to rasy dla początkujących nie oznacza, że całymi dniami będą przesiadywać na kanapie. Każdy psiak powinien w ciągu dnia wychodzić na długi spacer – przynajmniej jeden. Mieć możliwość oddać się swoim psim potrzebom a także poćwiczyć swój umysł za pomocą treningu czy odpowiednich zabawek.

Mops

To pies ozdobny, który przez wiele setek tysięcy lat hodowany był na dworze przez najwyższe sfery. Mops to niewielka rasa, która osiąga zazwyczaj około 7 kilogramów. Wesoły, pogodny ale i aktywny psiak, którego cechuje zróżnicowany charakter. Rasa ta uznawana jest za spokojną i bezproblemową. Sama sierść także nie wymaga specjalnych i czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Golden retriever

To rasa psów dowodnych, które uwielbiają wodę ponad wszystko. Jako właściciel w starciu z wodą masz znikome szanse. To łagodne i towarzyskie psiaki, które z roku na rok poszerzają grupę swoich wielbicieli. Nie jest trudny do ułożenia przez osoby niedoświadczone, jednak nie oznacza to, że nie wymaga skrupulatnego szkolenia. Każda rasa wymaga szkolenia niezależnie od wielkości czy usposobienia. Golden retriever to także niezwykle aktywne zwierzaki, które potrzebują w ciągu dnia dużo aktywności, aby spożytkować ich energię. Rasa ta uznawana jest za jedną z najlepszych ras psów rodzinnych przez co zalicza się do jednych z najpopularniejszych w naszym kraju. Posiada sierść, która wymaga systematycznej i skrupulatnej pielęgnacji.

Cavalier king Charles spaniel

To nieduży psiak o łagodnym charakterze. Jest wpatrzony w swoich właścicieli, których kocha bezgranicznie. Cavalier king Charles spaniel jest wrażliwy i czuły. Świetnie sprawdzi się w roli towarzysza osób niedoświadczony.

Pomeranian (szpic miniaturowy)

Znany jako malutka, puchata kulka. To psiak, który zawsze przyciąga uwagę i wzrok niezależnie od tego, gdzie się pojawi. W niewielkim ciałku zamknięta jest żywiołowość i energia. Pomeranian (szpic miniaturowy) chętnie się uczy i nie sprawia większych problemów pod okiem dobrego właściciela.

Berneński pies pasterski

Pomimo swoich rozmiarów, które mogłoby świadczyć o trudności w ich wychowywaniu rasa ta polecana jest dla osób początkujących swoją przygodę z czworonożnymi przyjaciółmi. Wbrew opiniom rasę tę cechuje zrównoważony temperament. Potrzebuje bliskiego kontaktu z człowiekiem. Berneński pies pasterski cechuje się dużymi pokładami cierpliwości zwłaszcza w stosunku do dzieci. Właściciel powinien znaleźć czas na długie spacery, na których psiak będzie miał możliwość rozładować swoje nagromadzone emocje i oddać się “psim” sprawą.

Chin japoński

Inteligentny, zrównoważony i ciekawy świata psiak. Pomimo niewielkich rozmiarów potrzebuje codziennej aktywności. Od wieków zadaniem china japońskiego było towarzyszenie człowiekowi i tak zostało do dzisiaj. Najlepiej czuje się w obecności swoich najbliższych.

Owczarek szkocki collie

Często rasa ta nazywana jest Lessie – za sprawą kultowego filmu, który przedstawiał bezwarunkową miłość właściciela oraz psa, przywiązanie, oddanie. Na co dzień takie właśnie są owczarki szkockie. Empatyczne, oddane i wpatrzone w swojego właściciela. Rasa ta chętnie się uczy a nowe wyzwania to dla nich wisienka na torcie.

To tylko niektóre z ras, które odpowiednie będą dla właścicieli, którzy swoją przygodę ze zwierzakami dopiero rozpoczynają. Jeśli marzysz o konkretnym czworonogu sprawdź jakie ma wymagania, temperament i czy będziesz dla niego odpowiednim właścicielem. Wygląd to nie wszystko. Nie decyduj się na pupila, któremu nie będziesz w stanie zagwarantować tego, czego potrzebuje. Chodzi tu zarówno o aktywność, ale także o opiekuna, który ma być dla psem oparciem. Jeśli źle dobierzesz rasę może doprowadzić to nie tylko do problemów behawioralnych, ale także tego, że to pies będzie Twoim właścicielem a nie Ty jego.

Jaka rasa kota dla domatorów

Wszystkie koty są domatorami. Niekiedy jednak zdarzają się przypadki, które mają silną potrzebę wychodzenia na podwórko, spacerów. Wówczas ich chęć może być tak duża, że właściciel będzie zmuszony z nimi wychodzić na spacer. Na ogół jednak koty to domatorzy, którzy dobrze czują się w swoim mieszkaniu, dlatego to dobry wybór dla osób, które lubią spędzać czas w swoich czterech kątach. Koty są jednak różne. Są rasy, które potrzebują dużo bliskości z właścicielem, częsty kontakt i wspólne pieszczoty. Inne będą wykazywać się nieco indywidualnym charakterem i raczej trzymać się będzie z boku niż na kolanach właściciela.

Ragdoll

(z ang. szmaciana lalka) sama nazwa doskonale oddaje charakter tych kotów. To czworonogi, które uwielbiają branie na ręce. Wówczas ich działo rozluźnia się i przypomina szmacianą lalkę. Są delikatne, czułe i cierpliwe. Uwielbiają swoich właścicieli, których darzy dużym uczuciem. Ragdolle nie należą one do kotów niezwykle aktywnych, które przez większość dnia będą biegać i domagać się zabaw.

Sfinks

Pomimo egzotycznego wyglądu to niezwykle czułe zwierzęta, które potrzebują bliskości ze swoim opiekunem. Sfinks mocno przywiązują się do swoich właścicieli. Często podążają za właścicielem krok w krok.

Kot birmański

nazywane inaczej kotami świętymi za sprawą ich legendarnego pochodzenia. To pewne siebie koty podobnie jak znaczna część zwierząt z Dalekiego Wschodu. Są jednak przy tym towarzyskie i czułe. Kot birmański chętnie spędzają czas wśród swoich opiekunów.

Maine Coony

To takie psie koty. Charakterem bardziej przypominają oddane psy, które podążają krok w krok za swoim właścicielem. Dobrze dopasowują się do zmian. Maine Coony to cierpliwe zwierzęta, które jednak źle znoszą długą rozłąkę z opiekunem.

Pies czy kot - które zwierzę wybrać dla siebie maine coon
Maine Coony – to takie psie koty. Charakterem bardziej przypominają oddane psy, które podążają krok w krok za swoim właścicielem.

 

To tylko niektóre z kotów, które uwielbiają towarzystwo właścicieli. Zanim podejmiesz decyzję poczytaj o rasie, która Cię interesuje i wybierz mądrze. Każdy kot kocha swojego opiekuna, jednak nie każdy okazuje mu to godzinnymi pieszczotami i wspólnym leniuchowaniem.

Jaka rasa kota na początek?

Chcesz, aby w Twoim domu pojawił się mruczek, który umili dotychczasowe życie? To świetna decyzja, która powinna być jednak dobrze przemyślana. Nie ma rasy kotów, która spełniałaby funkcję idealnego kota na początek wspólnej przygody. Wszystko zależy od Twoich indywidualnych preferencji. Jeśli nie lubisz codziennej pielęgnacji to rasy, które wymagają systematycznego czesania nie są dla Ciebie. Jeśli nie lubisz kotów, które wchodzą na najwyższe półki w domu to z kolei nie będzie dla Ciebie kot norweski leśny. Nie ma idealnej rasy, która nadaje się na początek swojej przygody. Jeśli marzysz o rasowym kocie poczytaj o potrzebach i usposobieniu wybierając takiego, którego wymaganiom jesteś w stanie sprostać. Nie wybieraj zwierzaka, jeśli wiesz, że nie jesteś w stanie mu zagwarantować wszystkiego tego, czego potrzebuje. Pomimo ogólnych przyjętych zarysów każdej rasy pamiętaj, że nawet w obrębie jednej rasy mogą zdarzyć się zupełnie różne osobniki.

Kot czy pies – wojna światów

To czy zdecydujesz się na psa czy kota w dużej mierze zależy od Twoich upodobań, przyzwyczajeń czy oczekiwań. Nie zapomnij jednak, że posiadanie czworonoga to duża odpowiedzialność na wiele lat. To także duże koszty związane z utrzymaniem go, ograniczenia. Każdy pupil potrzebuje zaspokojenia potrzeb oraz posiada swoje wymagania. Nie decyduj się na kota czy psa, jeśli wiesz, że nie posiadasz wystarczająco dużo czasu, chęci, ani środków, aby go utrzymać. Koty czy psy potrzebują Twojej uwagi obecności. Zanim zakupisz lub adoptujesz zwierzaka upewnij się, że jesteś sprostać jego wymaganiom. Są rasy dla aktywnych, które w ciągu dnia potrzebują porządną dawkę ruchu i nie jest to godzina dziennie. Inne będą potrzebować jedynie godzinnego porządnego spaceru. Koty i psy różnią się od siebie w wielu przypadkach – czystości, aktywności oraz potrzeb. Wybierz swojego pupila nie tylko pod względem wyglądu, ale także pod względem potrzeb.