icon_cart

0

koszyk
rasy psów

Chart arabski (sloughi) – usposobienie, pielęgnacja, dieta

Historia i pochodzenie – uwielbiany od tysiącleci

Chart arabski może pochwalić się długą historią. Jednak tak jak w przypadku innych psów o dalekiej przeszłości ich początki nie są do końca znane. Przodkowie charta arabskiego znani byli w Afryce Północnej już w starożytności. Wizerunki z podobiznami psów przypominających sloughi pochodzą z okresu około 7000 lat p.n.e.  i zostały odkryte w Tunezji. Najbardziej znana podobizna tych psów przedstawia polowanie jeźdźców na zające przy pomocy chartów, a także dwóch innych psów nieznanej rasy. Arabowie bardzo dbali o swoje psy. Chroniąc je przed zimnem wpuszczali do swoich namiotów, ale także ozdabiali licznymi naszyjnikami. Podczas polowań jeździły wraz z myśliwymi na koniach. Brane były na konie i w odpowiednim momencie zeskakiwały, aby móc dogonić i dopaść zwierzynę. Był bardzo ceniony za swoją zwinność i skuteczność podczas polowania na zające i antylopy. Kiedy sloughi zmarł, jego śmierć była traktowana na równi ze śmiercią człowieka. Psa opłakiwano go i przechodzono po nim żałobę. W Europie charty arabskie pojawiły się dość późno, ponieważ dopiero w XIX wieku. Zostały przywiezione przez francuskich kolonistów, którzy z terenów Algierii i Maroka chętnie je zabierali do swojej ojczyzny. Najbardziej szczegółowe opisy tej rasy zostały stworzone przez francuskiego generała Dumasa. Z kolei holenderski malarz August de Grass przywiózł trzy osobniki sloughi do Holandii dając tym samym początek holenderskiej hodowli chartów arabskich. W Europie rasa ta znana była już przed II Wojną Światową, ale podobnie jak w przypadku innych ras psów także w tym przypadku to krwawe wydarzenie doprowadziło do likwidacji populacji sloughi. Po wielu latach udało się odbudować hodowlę z egzemplarzy przywiezionych głównie Maroka, Algierii, Tunezji i Libii. Jako ciekawostkę można przytoczyć, że chart arabski sloughi jest bardzo podobny do charta saluki. Spowodowane jest to bliskim pokrewieństwem i podobnymi klimatycznie regionami, z których pochodzą. Chart arabski sloughi występuje w różnych odmianach na danym terenie. Wzorzec ustalono w 1975 roku, jednak okazał on się niepełny, ponieważ nie uwzględniał różniących się od siebie sloughi żyjących na różnych terenach. Kolejny wzorzec opublikowano w 1981 roku i w nim uwzględniono już cechy charakterystyczne dla wszystkich chartów arabskich. Rasa ta inaczej nazywana jest “arabian greyhound”, ponieważ według niektórych jest wyglądem zbliżona do znanych greyhoundów.
Obecnie najwięcej chartów arabskich żyje u bogatych Europejczyków lub Arabów w Maroku, Tunezji i Algierii. W Polsce psy te nie są zbyt popularne. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę ale w naszym kraju na posiadanie charta należy mieć pozwolenie. Posiadanie psa tej rasy bez pozwolenia jest nielegalne. Aby uzyskać zezwolenie należy złożyć wniosek do Urzędu Miasta – Wydziały Ochrony Środowiska. I co ważne wniosek taki należy złożyć przed pojawieniem się czworonoga w domu. Pozwolenie dotyczy konkretnego psa i konkretnego miejsca w którym będzie mieszkać co oznacza, że przy zmianie miejsca zamieszkania lub przy zakupie towarzysza tej rasy będzie potrzebne kolejne zezwolenie. Kopię lub zezwolenie należy mieć zawsze przy sobie, ponieważ może to zostać skontrolowane.
Według podziału ras opracowanego przez Międzynarodową Organizację Kynologiczną chart arabski sloughi należy do grupy X – charty, sekcja 3 – charty krótkowłose.

Wygląd charta arabskiego sloughi – dostojny i elegancki

Chart arabski sloughi jest dostojnym i eleganckim psem. Jest to pies wysokim, który w kłębie osiąga od 66 do 72 centymetrów u psów, natomiast suki są nieco mniejsze i osiągają od 61 do 68 cm wysokości. Waga wynosi przeważnie około 24 kilogramów. Sylwetka wpisuje się w prostokąt, ponieważ ich wysokość jest znacznie większa od długości. Głowa sloughi jest smukła, ale dość duża – noszona wysoko i dumnie. Stop jest bardzo słabo zaznaczony. Trufla nosowa jest czarna. Oczy charta arabskiego są duże i ciemne. Wyraz oczu wydaje się nieco nostalgiczny, o łagodnym spojrzeniu. Uszy są wysoko osadzone, w kształcie płatka róży. Zwisają i przylegają do głowy. Głowa osadzona jest na długiej, bardzo smukłej szyi. Grzbiet jest krótki,  prawie poziomy. Lędźwie krótkie, lekko wysklepione. Zad kościsty i ukośny. Klatka piersiowa sięga łokci. Ogon charta arabskiego jest cienki, noszony poniżej linii grzbietu. Kończyny przednie są długie, proste i dobrze umięśnione. Sloughi ma bardzo krótki i delikatny włos. Występuje w umaszczeniu od jasno piaskowego do piaskowo rudego, poprzez wszystkie ich odcienie, pręgowane, a także piaskowe z czarnym Może występować z czarną maską lub bez, z czarnymi pręgowaniami lub bez, a także z czarnymi nalotami. Sloughi cechuje się także bardzo lekkim, elastycznym i płynnym sposobem poruszania się.

Charakter charta arabskiego- wygląd może mylić

Chart arabski sloughi na pierwszy już na pierwszy rzut oka wygląda na szlachetnego psa. Bardzo mocno przywiązuje się do swojej rodziny. Pomimo tego, że z szacunkiem traktuje wszystkich domowników zdecydowanie jest to pies jednego właściciela, w którego jest wpatrzony i któremu jest bezgranicznie oddany. Swoje przywiązanie pokazuje tylko osobom, które polubił. Choć na to nie wygląda, chart arabski bez wahania stanie w obronie swoich najbliższych i będzie dzielnie ich bronić – jeśli tylko zajdzie taka potrzeba. Sloughi może zostawać sam w domu podczas nieobecności właściciela, pod warunkiem, że od małego jest do tego przyzwyczajany. W innym wypadku może się znudzić i pokusić o lekkie zniszczenia. Sloughi lubi dzieci i wspólne z nimi zabawy, jednak przy tym nigdy nie jest zbyt nachalny. Młodsze pociechy traktuje z delikatnością i czułością. Maluchy powinny być nauczone prawidłowego obchodzenia się z psem, ponieważ jak wiele innych ras także chart arabski nie lubi być niedelikatnie traktowany. Warto nauczyć dzieci, że każdy pies potrzebuje również chwili dla siebie i jeśli pies przerywa zabawę i się oddala to należy mu dać odpocząć. W innym wypadku może dojść do zgrzytów. Ze względu na swoje pierwotne korzenie, charty arabskie posiadają silny instynkt łowiecki, co zawsze należy mieć na uwadze podczas spacerów. Pomimo swojej wierności właścicielowi jest to rasa dość mocno niezależna i uparta, dlatego nie będzie domagać się zbytnio pieszczot. Chart arabski sloughi nie jest psem strachliwym, ale wobec obcych wykazuje nieufność, dopóki ich dobrze nie pozna. Poza mocno rozwiniętym instynktem łowieckim rasa ta ma dość dobrze rozwinięty instynkt terytorialny, więc może sprawdzić się w roli stróża. Psy te są również dość szczekliwe co odróżnia je od pozostałych chartów. W stosunku do innych zwierząt sloughi będzie zachowywał się różnie –  w zależności od wychowania i odpowiedniej socjalizacji w wieku szczenięcym. Są to psy myśliwskie, dlatego jeśli od małego nie są wychowywane z kotami lub mniejszymi czworonogami to mogą mieć trudności w porozumiewaniu się. Jednak jeśli od małego zadba się o odpowiednią socjalizację i przyzwyczai się pupila do obecności kotów to nie będzie miał on większego problemu w dogadaniu się z mruczkami. Podobnie sprawa wygląda w przypadku innych psów – wczesna socjalizacja jest kluczem do prawidłowych stosunków.


Wychowanie i szkolenie charta arabskiego – cierpliwość i konsekwencja

Chart arabski sloughi jest psem inteligentnym, ale przy tym niezależnym i upartym, dlatego jego wychowanie nie należy do zadań najłatwiejszych. Rasa ta szybko uczy się nowych poleceń i wydawanych komend pod warunkiem, że uzna to za atrakcyjne, dlatego właściciel powinien wykazać się niemałą kreatywnością. Tak jak w przypadku każdego innego psa do wychowania potrzebne jest indywidualne podejście. Nie ma jednej i uniwersalnej metody szkoleniowej dla wszystkich pupili, ponieważ każdy z nich jest inny. Właściciel przede wszystkim powinien poznać i zrozumieć swojego czworonoga. Na początku trzeba zrozumieć za co pies będzie najchętniej pracował. Jedne najchętniej będą pracować za smaczki, inne za pochwały a jeszcze inne za wspólną zabawę ze swoim panem. Chart arabski wymaga od właściciela pozytywnych metod wychowawczych. Nie wolno wobec niego używać przemocy fizycznej, ani słownej. Mogłoby to jedynie zniechęcić pupila, a także odbić się niekorzystnie na jego psychice. Na pewno też odmówi dalszej współpracy – a namówienie pupila na ponowne otwarcie się na wspólną naukę może graniczyć z cudem. W wychowaniu charta arabskiego niezbędne jest budowanie silnej i trwałej relacji opartej na zaufaniu i szacunku, dzięki czemu zarówno pupil jak i właściciel będą czuli się komfortowo. Slougi jest psem dość niezależnym i upartym, przez co potrzebuje konsekwentnego i stanowczego właściciela. Niezmiernie ważna jest odpowiednia socjalizacja. Najlepiej, aby była ona wprowadzona jak najwcześniej czyli już za szczeniaka. Jest to o tyle ważne, że pies dopiero poznaje nowe rzeczy i nie ma w nim jeszcze odczucia strachu czy niepokoju. Kluczowym okresem jest wiek od 12 do 16 tygodnia życia – wtedy pies zaczyna odczuwać strach i powinien być już zaznajomiony z różnymi bodźcami. Dzięki możliwość poznawania nowych ludzi i zwierząt, a także nieznanych mu dotychczas miejsc i dźwięków, w przyszłości nie będzie odczuwał dyskomfortu podczas nieznanych dla niego sytuacji. Rasa ta nie lubi samotności, dlatego jeśli chcemy, aby nasz pies zostawał sam podczas krótkich naszych nieobecności w domu to powinniśmy go do tego przyzwyczajać już od samego początku. Przed wyjściem z domu pupil powinien mieć zagwarantowaną porządną dawkę ruchu, a w domu pozostawione zabawki, które umilą mu czas podczas czekania na powrót właściciela. W innym wypadku pupil może pokusić się o wymyślanie sobie dodatkowych zajęć, które niekoniecznie przypadną do gustu opiekunowi. Chart arabski sloughi to prawdziwy wulkan energii. Do jej zaspokojenia niezbędne będą codziennie długie spacery. Najlepiej, aby miał możliwość porządnego wybiegania się. Pamiętać jednak trzeba, że rasa ta posiada silny instynkt łowiecki i spuszczona w otwartym terenie może porwać się w pogoń za potencjalną ofiarą.

Zdrowie charta arabskiego – zdrowy i wytrzymały

Chart arabski na ogół cieszy się dobrym zdrowiem. Jednak tak jak w przypadku innych psów, tak i sloughi może być narażony dla typowe dla tej rasy dolegliwości, ale nie występują one często. Dzięki przemyślanej i odpowiedzialnej hodowli rasa ta jest praktycznie wolna od genetycznych chorób. Mogą zdarzyć się kontuzje wynikające z aktywnego trybu życia czworonoga. U sloughi zdarzają się naderwane ścięgna. U charta arabskiego mogą wystąpić choroby oczu jak postępujący zanik siatkówki (RPA). W niektórych hodowlach wykonuje się badania pod kątem wystąpień dziedzicznych chorób oczu.
Ze względu na swoje korzenie, jak i tereny na których ta rasa się wykształciła Chart arabski dobrze radzi sobie podczas upałów. Podczas cieplejszych dni należy mu jednak zapewnić stały dostęp do świeżej wody pitnej i zacienione miejsce do odpoczynku. Pomimo ich przystosowania do wysokiej temperatury należy uważać na delikatne opuszki łap, które mogą zostać poparzone od nagrzanego asfaltu lub chodnika. Rasa ta o wiele gorzej znosi niskie temperatury – podobnie zresztą jak wszystkie inne charty. Psy te nie posiadają praktycznie tkanki tłuszczowej, przez co nie mają zapewnionej naturalnej bariery ochronnej. Podczas chłodniejszych dni warto zaopatrzyć się w ubranka dla psa, które będą stanowić dodatkową warstwę ciepła. Chart arabski żyje średnio około 13 lat. W dużej mierze zdrowie i samopoczucie czworonoga leży po stronie właściciela, który powinien zadbać o prawidłowe żywienie, systematyczną profilaktykę, a także o bezpieczną aktywność fizyczną pupila.



Pielęgnacja charta arabskiego – nieskomplikowana, ale delikatna

Chart arabski sloughi nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, przez co cała pielęgnacja nie jest czasochłonna ani skomplikowana. Psy te praktycznie nie linieją. Sloughi wymaga właściwie tylko szczotkowania, co pozwoli wyczyścić szatę i usunąć martwy włos. Do tego celu najlepiej sprawdzi się miękka szczotka z naturalnego włosia. Dobrym narzędziem będzie też gumowe, lub silikonowe zgrzebło, które nie tylko usunie zabrudzenia z szaty psa, nabłyszczy jego włos ale dodatkowo pobudzi krążenie krwi.
Na ogół charty są psami dość czystymi, a ewentualne powstałe zabrudzenia zmywają z siebie same. Psa krótkowłosego kąpie się przeważnie wtedy, kiedy jest brudny, jednak nie rzadziej niż raz na 3 miesiące. W powietrzu jest wiele zanieczyszczeń, które osadzając się na sierści mogą prowadzić do jej zmatowienia, a nawet powolnego niszczenia. Ważne jest, aby pupila kąpać w szamponach przeznaczonych jedynie dla zwierząt – nigdy dla ludzi. Psy posiadają inne pH skóry niż człowiek, dlatego szampony przeznaczone dla właściciela pupila nie będą dobre dla jego podopiecznego. Do zachowania czystości bez kąpieli sprawdzą się mokre chusteczki, które pozwolą zmyć osadzony kurz na sierści czworonoga. Regularnie należy sprawdzać również stan oczu i uszu pupila. W razie wystąpień jakiś zabrudzeń należy je przemyć wilgotnym wacikiem lub specjalnymi preparatami. Pazurki powinno się przycinać systematycznie. Chart arabski może ścierać je sobie naturalnie, jednak w innym przypadku będzie potrzebne ich delikatne podcięcie. Charty są dość wrażliwymi psami, dlatego do całej pielęgnacji należy podchodzić delikatnie, aby nie zniechęcić czworonoga. Najlepiej od małego przyzwyczajać psa do regularnych zabiegów pielęgnacyjnych, dzięki czemu nie będzie on odczuwać dyskomfortu podczas ich wykonywania jak podrośnie. Warto też budować w psie pozytywne wspomnienia związane z zabiegami, dlatego smaczki i pochwały są do tego idealne. Właściciel musi zadbać również o systematyczną higienę jamy ustnej czworonoga. Jest to temat coraz bardziej popularny, ponieważ odkładający się kamień nazębny może powodować wiele poważniejszych chorób całego organizmu psa. Na rynku dostępny jest cały szeroki asortyment, dzięki czemu każdy właściciel znajdzie coś co przypadnie do gustu jemu, jak i jego czworonożnemu przyjacielowi. Zabiegi pielęgnacyjne mają być przyjemnością dla obu stron i jest to doskonały moment, aby budować relację opartą na zaufaniu. Jeśli właściciel nie czuje się na siłach może skorzystać z pomocy salonu pielęgnacji zwierząt, gdzie groomerzy zagwarantują prawdziwe spa dla charta arabskiego sloughi.

Żywienie – co powinien jeść chart arabski sloughi?

Chart arabski sloughi nie jest zbyt wymagający pod względem jedzenia. Nie jest to rasa zaliczająca się do prawdziwych łakomczuchów przed którymi należy ukrywać jedzenie, aby nie zjadły zbyt dużo. Pomimo tego wymagają one wysokojakościowej karmy. Ilość, jak i rodzaj pożywienia powinny być dobrane indywidualnie pod każdego psa uwzględniając przy tym ich wiek, wagę, aktywność fizyczną, czy ewentualne schorzenia i występujące kontuzje. Właściciel ma parę możliwości do wyboru decydując się na sposób żywienia czworonoga. Zarówno karmy gotowe – suche, jak i mokre czy samodzielnie przygotowywane posiłki w domu powinny opierać się na jak najlepszych składnikach. Gotowe karmy powinny pochodzić od sprawdzonych producentów i nie posiadać w swoim składzie dużej ilości zbóż czy mączek, zdecydowanie powinno królować tam mięso dobrej jakości. Jakość pożywienia jest kluczowa, ponieważ dieta przyczynia się do ogólnego samopoczucia pupila, jak i jego stanu zdrowia. Samodzielnie przygotowywanie posiłków w domu, jak i dieta BARF powinny być wcześniej skonsultowane z lekarzem weterynarii lub psim dietetykiem, tak aby jadłospis zawierał wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Niedobory mogą pogorszyć stan sierści, a nawet niekorzystnie odbić się na prawidłowym wzroście psa. Posiłki przygotowywane w domu mogą być dodatkowo uzupełniane preparatami wapniowo-witaminowymi, jak i takimi bogatymi w nienasycone kwasy tłuszczowe omega -3 i -6 co korzystnie wpłynie na wygląd sierści czworonoga. Oprócz zapewnionego jedzenia jak najlepszej jakości chart arabski sloughi powinien mieć zapewniony stały dostęp do wody. Woda powinna być wymieniana minimum raz dziennie, aby była świeża.

Akcesoria – czyli podstawowa wyprawka dla charta arabskiego

Przed pojawieniem się w domu nowego członka rodzinny każdy z nas chce się przygotować jak najlepiej na to wielkie wydarzenie. Tak jest również w przypadku charta arabskiego, który potrzebuje niezbędnych akcesoriów do codziennego użytku. Sloughi jest psem delikatnym, dlatego akcesoria spacerowe powinny być zrobione z materiału jak najlepszej jakości. Przez mocny instynkt łowiecki psa powinny też być mocne i solidne. Charta wyprowadzamy w szerokiej obroży i smyczy, która zapewni mu komfort podczas spacerów. Najlepiej zaopatrzyć się w długą linkę, dzięki której na otwartych przestrzeniach będzie mógł się wybiegać, a właściciel nie będzie martwić się czy pies nie rzuci się w pogoń za potencjalną ofiarą. W domu niezbędne będą miski na jedzenie i picie. Najlepiej wybierać ceramiczne, co pozwoli zminimalizować ryzyko wystąpienia alergii kontaktowych, ale także takie na specjalnym podwyższeniu, dzięki czemu chart arabski nie będzie musiał się przesadnie schylać do jedzenia. Legowisko powinno być odpowiedniej wielkości, aby zapewnić mu komfort podczas odpoczynku. Posłanie powinno znajdować się w miejscu, gdzie domownicy spędzają najwięcej wolnego czasu. W przypadku charta arabskiego do umilenia mu wolnego czasu w domu sprawdzą się wszystkie gumowe piłki, sznurki, a także naturalne gryzaki. Ważne jednak, aby zabawki nie posiadały małych i łatwych do odgryzienia elementów, które mogłyby zostać połknięte przez czworonoga, a także dopasowane wielkościowo pod pupila tak, aby były dla niego atrakcyjne. Do codziennej pielęgnacji niezbędne będą wszystkie akcesoria groomerskie.



Hodowla i zakup – gdzie kupić charta arabskiego?

W Polsce rasa ta jest mało popularna, dlatego nie ma zbyt wielkiego wyboru wśród hodowli. Większość wielbicieli tej rasy decyduje się na sprowadzenie szczeniaka z zagranicy – często z terenów z których pochodzi ta rasa, ponieważ to właśnie tam hodowla charta arabskiego jest na najwyższym poziomie, a psy zachowane są w czystości rasy. Nie zważając na kraj z którego szczeniak będzie pochodzić należy dokładnie sprawdzić wybraną przez siebie hodowlę. Posiadanie psa jest ogromną odpowiedzialnością, która spada na barki właściciela. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o danej rasie należy upewnić się, że jest to rasa odpowiednia dla ciebie, a Ty jako nowy właściciel sprostasz jej specyficznym wymaganiom. Nowy właściciel musi jeszcze przed pojawieniem się czworonoga zadać sobie pytania i przewidzieć niecodzienne sytuacje, aby być pewnym, że sprosta trudnemu zadaniu jakim jest posiadanie czworonożnego przyjaciela. Wybierając hodowlę upewnij się, że należy do ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) lub FCI (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna), która jest naczelnym organem kynologicznym. Jest to bardzo ważne, ponieważ jedynie pies pochodzący z takiej hodowli posiada rodowód będący potwierdzeniem jego rasowości. Psy bez rodowodu lub z “rodowodem” wydanym przez inne stowarzyszenia są jedynie psami w typie danej rasy, czyli kundelkami. Oglądając ogłoszenia należy zwrócić uwagę na nawet najmniejszy szczegół, bo to właśnie one mogą okazać się kluczowe. Przed podpisaniem umowy przedwstępnej najlepiej udać się do wybranej przez siebie hodowli osobiście, dzięki czemu nie tylko masz możliwość poznać hodowcę osobiście, ale także sprawdzić warunki panujące w hodowli czy zapoznać się z rodzicami szczeniaków. Wielu hodowców umożliwi Ci także zobaczenie na żywo szczeniaka. Poproś hodowcę o przedstawienie Ci dokumentacji wraz z książeczką zdrowia, w której powinno znajdować się potwierdzenie wykonanego odrobaczenia i szczepienia. Pamiętaj, że szczeniak może opuścić hodowlę dopiero po ukończeniu ósmego tygodnia życia.

Ile kosztuje chart arabski?

Ile trzeba wydać na szczeniaka charta arabskiego? Trzeba być przygotowanym na wydatek około 4000 – 5000 złotych, chociaż cena jest uwarunkowana wieloma czynnikami, które powinno się mieć na uwadze. Przede wszystkim wiek, umaszczenie, płeć, a także skąd hodowla pochodzi czy renoma hodowli. Na cenę wpływają także predyspozycje wystawowe osiągnięcia rodziców, a także wszelkie starania i wkład jaki musiał włożyć hodowca, aby zapewnić psom jak najlepsze warunki po urodzeniu, jak i długo przed nim. Jeśli zdecydujemy się na szczeniaka charta arabskiego sprowadzonego z zagranicy to poza wiele, wiele wyższą ceną za malucha trzeba będzie jeszcze pokryć koszty ceny transportu i wyrobienie mu niezbędnych dokumentów. Nie spiesz się z decyzją o kupnie psa, ponieważ powinna on a być dokładnie przemyślana. Nie wolno kupować psa pod presją, ani pod chwilą emocji. Jeśli z jakiegoś względu nie możesz pozwolić sobie na zakup psa to poszukaj organizacji, które zajmują się szukaniem domów dla chartów. Może właśnie tam czeka na ciebie Twój psi przyjaciel na długie lata. Nigdy nie wspieraj pseudo hodowli, które mają szczeniaki często w bardzo atrakcyjnych cenach. Wiele z nich nie gwarantuje psom warunków na wysokim poziomie, a psy z takich miejsc często obciążone są wadami i chorobami genetycznymi.

Czy chart arabski sloughi jest psem dla mnie?

Chart arabski sloughi podobnie jak inne charty są dość niezależne, dlatego właściciel powinien być stanowczy i konsekwentny, a przy tym łagodny i rozumiejący specyfikę tej rasy. Nie jest to najlepszy wybór dla osób starszych, które nie są w stanie zagwarantować mu odpowiedniej dawki ruchu. Sloughi odnajdzie się przy boku osób samotnych, jak i rodzin z dziećmi, które będą w stanie zagwarantować mu dawkę ruchu, uwagi i miłości, której ten potrzebuje. Chart arabski może mieszkać w mieszkaniu o ile właściciel zagwarantuje mu szereg różnych aktywności fizycznych i umysłowych. Lepiej jednak będzie czuł się w domu z porządnie ogrodzonym ogrodem blisko natury, dzięki czemu będzie mógł porządnie się wybiegać. Niewątpliwie chart arabski jest psem wyjątkowym, niespotykanym często na spacerach. Jednych zachwyca, innym się nie podoba. Niezależnie od cech zewnętrznych trzeba pamiętać, że są to psy z jednej strony bardzo wrażliwe, oddane swojemu właścicielowi, z drugiej zaś dość niezależne i dumne. Nieprzypadkowo bywają nazywane Tuaregami w psim ciele. Jeśli pokochasz tego wspaniałego psa, to on odpłaci Ci całą okazaną mu miłością z dużą nawiązką!