icon_cart

0

koszyk
rasy psów

Border Collie – charakterystyka rasy i wychowanie. Dla kogo będzie to idealny wybór

Border Collie – historia rasy

Border Collie jest powszechnie uznawany za najlepszego na świecie psa pasterskiego. Nazwa rasy wywodzi się najprawdopodobniej od angielskiego słowa ,,border”, które dosłownie tłumaczy się jako granica oraz celtyckiego „collie” (oznaczające to co użyteczne) i ‘’coly” (ro co czarne). Border Collie pochodzą głownie z terenów na pograniczu Szkocji i Anglii, chociaż przypuszcza się, że do powstania rasy przyczynili się Rzymianie oraz Wikingowie. Już w 943 roku naszej ery niejaki Hywel Dda opisał czarnego owczarka, który zaganiał stado owiec z pastwiska w górach do domu. W XVI wieku wielokrotnie pisano o psach tej rasy jako o niezwykle inteligentnych i posiadających olbrzymi zmysł pasterski.

Wygląd psów rasy Border Collie

Border Collie jest psem średniej wielkości. Mierzy około 50 cm wysokości, a jego waga waha się pomiędzy 15 a 20 kilogramami. Suki są zazwyczaj nieco mniejsze niż samce. Rasa ta występuje w kilku rodzajach umaszczenia – od czarno-białego, przez niebiesko-białe do czekoladowo-białego. Co ciekawe, oprócz różnych ubarwień mogą mieć także sierść o różnej długości – są zarówno krótko jak i długowłose. W zależności od występujących wariantów czworonogi będą różnić się od siebie również noskami. Średnia długość ich życia wynosi 14-16 lat.Jaki charakter mają psy rasy Border Collie?

Border Collie to pies o ogromnym temperamencie i niezwykłym usposobieniu. Na co dzień oddany i uległy swojemu właścicielowi, w pracy ze stadem staje się stanowczy i niezwykle czujny. Jest doskonałym obserwatorem. Nie jest agresywny ani w stosunku do ludzi ani do innych zwierząt. Bardzo chętnie bawi się z nimi, pod warunkiem, że są równie energiczne jak one same. Spokojniejsze osobniki są zwykle ignorowane, ponieważ nie są zbyt ruchliwe jak na potrzeby naszego towarzysza. Border Collie uważany jest za najinteligentniejszego psa na świecie. Potrzebuje nieustającego zajęcia, nowych doświadczeń i zabaw umysłowych. Wymaga dużej ilości ruchu, dlatego powinno mu poświęcać się sporo uwagi na różnego rodzaju treningi i zabawy. Ignorowany potrafi być uciążliwy, próbując skupić uwagę właściciela na sobie. Czasem bywa nieufny, ale wynika to z przyzwyczajenia nabytego w pracy, która wymaga od niego dużej odpowiedzialności. Połączenie jego twardego charakteru z wysoką inteligencją może sprawiać kłopot nawet doświadczonym właścicielom, jednak dzięki odpowiedniej nauce i porozumieniu można stworzyć z nim fantastycznie zgrany zespół. Niestety z uwagi na zmieniające się czasy (ograniczona ilość stad bydła), Bordery zaczęły tracić swój wrodzony instynkt do pracy. Źle znoszą samotność i odosobnienie, a ponieważ są pracoholikami nie nadają się do rodzin, które nie będą mogły poświęcać mu wystarczającej ilości czasu.

pies rasy border collie

Pielęgnacja – jak dbać o psy tej rasy

Border Collie nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Przede wszystkim należy pamiętać o regularnym czesaniu, by zapobiec kołtunom powstałym podczas pracy czy zabawy. Niemniej jednak ważne jest, aby psa przyzwyczaić do codziennych rytuałów pielęgnacyjnych. Oczywiście standardowo dbać należy o pazury, uszy i zęby. Pazury należy podcinać regularnie, uszy przemywać odpowiednim preparatem do czyszczenia, zaś zęby czyścić specjalnymi pastami do zębów lub też wybrać wygodniejszą opcję w postaci gryzaków dentystycznych. Bordera trzeba też co jakiś czas wykąpać. Najlepiej skorzystać z usług dobrego salonu pielęgnacji zwierząt, gdzie nasz pies zostanie właściwie zaopiekowany. Oczywiście możemy również wykąpać swojego podopiecznego sami – w tym celu należy zaopatrzyć się w dobrej jakości szampon i inne kosmetyki i akcesoria do pielęgnacji psów.

Żywienie – jak i czym karmić psy rasy Border Collie

Border Collie nie wymaga szczególnej diety, jak bywa to u innych, bardziej wrażliwych ras. Przede wszystkim należy wybierać karmę odpowiedniej jakości, biorąc pod uwagę poziom aktywności, wielkość, wiek i wagę psa. Można skorzystać z oferty karm dla psów dostępnych w sklepach zoologogicznych lub zdecydować się na dietę BARF, która ze względu na dużą zawartość tłuszczy i białek stanowi idealne źródło energii. W przypadku zdecydowania się na surowe mięso powinniśmy unikać wieprzowiny z uwagi na występujące w niej często niepożądane bakterie. Przy stosowaniu diety BARF nie wolno zapominać o uzupełnieniu jej witaminami i minerałami. W dobrych sklepach zoologicznych dostępne są wysokiej jakości suplementy polecane podczas stosowania diety BARF. Warto zaopatrzyć się również w dobrej jakości smaczki, które doskonale sprawdzą się jako nagroda podczas treningu czy zabawy. Oczywiście pies powinien mieć także stały dostęp do czystej, świeżej wody.Zdrowie – najczęstsze choroby u psów Border Collie

Bordery, podobnie jak inne zwierzęta mogą zapadać na różne choroby. Są narażone na padaczkę, choroby oczu i dysplazję stawów biodrowych. Zbyt wcześnie zaczęte treningi lub zbytnie forsowanie psa powodujące nadmierne obciążanie stawów może być przyczyną problemów z układem ruchu. Jednak dzięki właściwie dobranym ćwiczeniom i odpowiedniej pielęgnacji zagrożenie to możemy zminimalizować.

Akcesoria dla psów – co warto kupić będąc właścicielem Border Collie

W przypadku Border Collie najlepiej sprawdzają się szelki. W sklepach znajdziemy olbrzymi ich wybór. Warto zakupić szelki dobrej jakości, które zapewnią psu odpowiedni komfort. Legowisko jako miejsce odpoczynku powinno być dobrane do wielkości psa, aby mógł wygodnie się wyłożyć. Do codziennej zabawy czy treningów niezbędne będą różnego rodzaju zabawki dla psów o różnych kształtach i twardości. Dla Border Collie idealnym wyborem będą akcesoria do agility, czyli sportu polegającego na prowadzeniu psa głosowymi i ruchowymi komendami, podczas których nasz podopieczny musi pokonać specjalnie przygotowany tor przeszkód. Świetną zabawę zapewnią także akcesoria do zabawy sportowej, takie jak na przykład frisbee. W przypadku zdecydowania się na agility warto skorzystać z pomocy profesjonalnych instruktorów, ewentualnie zgłosić się do specjalisty z prośbą o stworzenie indywidualnego planu treningowego.

Zakup psa – ile kosztuje szczeniak Border Collie

Zakup rasowego szczeniaka Border Collie z to wydatek od 2000 do 3500 zł. Oczywiście cena ta może być wyższa, im bardziej znana hodowla i utytułowani rodzice naszego pupila. Zanim przerazimy się ceną szczeniaka, warto uświadomić sobie, że zakup psa to inwestycja. Wysiłki hodowcy w utrzymanie w jak najlepszej puli genów, praca włożona w rozwój szczeniaków, badania i stała opieka weterynaryjna zaowocują zgodnym ze wzorcem rasy, cieszącym się dobrym zdrowiem szczeniakiem. Nie obawiajmy się prosić o udostępnienie dokumentacji, aby zweryfikować hodowcę.

Border Collie – dla kogo będzie to idealna rasa psów?

Border Collie to rasa, która nie będzie odpowiednia dla każdego. Przyszły właściciel musi być w stanie poświęcić swojemu psu czas na jego wychowanie i zabawę. Border musi być codziennie stymulowany nie tylko fizycznie ale też umysłowo. Dzięki swojej nadzwyczajnej inteligencji szybko zauważy błędy wychowawcze i wykorzysta je na swoją korzyść. Decydując się na Border Collie warto jest przyswoić sporo wiedzy na temat tej rasy. Pomocne będzie też skorzystanie z pomocy profesjonalnych instruktorów, którzy pomogą nam w okiełznaniu temperamentu naszego podopiecznego i zadbaniu o jego właściwe wychowanie.