icon_cart

0

koszyk
rasy psów

Mops – charakter, pielęgnacja. Dla kogo będzie to idealny pies?

Historia i pochodzenie mopsa

Historia mopsa nie jest do końca jasna i istnieje wiele hipotez dotyczących pochodzenia jego przodków. Najbardziej wiarygodna i popularna teoria głosi, że ojczyzną tych psów są Chiny. Z pewnością jest to jedna z najstarszych ras. Pierwsze wzmianki o przypominających Mopsa psach, podchodzą z II i I wieku p.n.e. Ich podobizny uwieczniono również na dawnej chińskiej porcelanie. Wzmianki o Mopsach można odnaleźć również u Konfucjusza, który pisał o krótkonosych i krótkonogich psach, które cieszyły się ogólnym uznaniem i szacunkiem. Na początku XVI Mops przywieziony został do Europy na pokładach holenderskich, portugalskich i hiszpańskich statków i błyskawicznie stał się ulubieńcem ludzi. Wyjątkowo dużą popularność zdobył pies o imieniu Pompey, który wszczynając alarm uratował życie swojemu panu na dworze księcia Wilhelma Orańskiego. Po tym zdarzeniu wizerunek Mopsa stał się herbem partii Orańczyków. Mopsy żyły w luksusie, trzymane były na dworach książęcych, a nawet królewskich. Dzisiejszy wizerunek mops zawdzięcza Anglikom, którzy w 1882 roku powołali do życia Brytyjski Klub Mopsa. W Polsce pierwsze wzmianki o tych uroczych psach pojawiły się już na początku XVIII wieku. W tym czasie nie były zbyt popularne. Dopiero w latach siedemdziesiątych XX wieku zainteresowanie tą rasą w Polsce ponownie wzrosło. Dzisiaj psy te są często spotykane i cieszą się sporym uznaniem.
Według podziału Międzynarodowej Organizacji Kynologicznej (FCI) Mopsy należą do grupy IX – psy ozdobne i do towarzystwa, sekcji 8 – małe molosy.

Charakter Mopsów – uczuciowy malec

Mops to pies wyjątkowo przyjazny i czuły. Kocha życie rodzinne, a szczególnymi względami obdarza jedną wybraną przez siebie osobę i nie odstępuje jej na krok. Uwielbia ludzi i jest pozytywnie nastawiony do życia. Bardzo źle znosi nieobecność właściciela, dlatego nie powinno się go pozostawiać samotnie przez długi czas. Nie wykazują tendencji do niszczenia przedmiotów ale mogą wykazywać lęk separacyjny. W przypadku braku zainteresowania opiekuna Mops da jasno znać, że nie poświęca się mu wystarczającej ilości uwagi. A uwagi oraz uczuć potrzebują dużo – muszą czuć, że są dla nas ważne. Zdecydowanie nie powinniśmy stwarzać sytuacji, w których mogą poczuć się niesprawiedliwie potraktowane lub odtrącone – z uwagi na swą bardzo wrażliwą psychikę będą to przeżywać i może to skutkować nawet depresją. W okresie dorastania Mops jest pełen energii, żywiołowy i chętnie psoci. Wraz z upływem lat nieco poważnieje, jednak nie jest to typ psa nad wyraz spokojnego. Chętnie nawiązują kontakty z innymi czworonogami na spacerze, nawet jeśli są dużo większe. Dobrze odnajdzie się również przy boku kotów, czy innych zwierząt domowych. W żadnym wypadku nie wykazuje wobec nich wrogiego nastawienia, czy agresji. Psy tej rasy dobrze dogadują się z dziećmi, wykazując w stosunku do nich stoicką cierpliwość. Trzeba tylko zwracać uwagę, aby podczas zabaw z dziećmi naszemu niewielkiemu pupilowi nie stała się przypadkowa krzywda. Tak jak inne psy do towarzystwa, Mops nie ma instynktu drapieżnika. Nie sprawdzi się też w roli stróża domowego czy zaciętego obrońcy, chociaż jest czujny. Są psami raczej cichymi a ich szczekanie nie jest uciążliwe.

mops

Charakterystyczny wygląd Mopsa

Mops jest niedużym psem o wyraźnie kwadratowej sylwetce oraz mocnej i zwartej budowie. W kłębie pies osiąga 30-35 cm, a suka 25-30 cm. Waga wynosi około 7 kilogramów. Posiadają dużą, okrągłą i masywną ale jednocześnie proporcjonalną do reszty tułowia głowę. Pyszczek krótki, o skróconej kufie z licznymi bruzdami i zmarszczkami. Uszy małe, cienkie i delikatnie zwisające, w kształcie róży lub guzika. Oczy duże, ciemne i błyszczące o łagodnym i ciepłym spojrzeniu. Całości dopełnia uroczy czarny nosek. Wysoko osadzony ogon jest zakręcony ku górze. Mops ma sierść krótką i gęstą, ale przy tym delikatną i miękką. Umaszczenie może być srebrzyste, brzoskwiniowe, płowe oraz całkowicie czarne.

Szkolenie i wychowanie Mopsa – co należy wiedzieć?

Mops został wyhodowany po to, aby dotrzymywać towarzystwa swojemu właścicielowi. Do dzisiaj pełni taką samą funkcję i idealnie sprawdza się w roli psa rodzinnego. Mops jest psem inteligentnym, który chętnie się uczy i rozumie, czego się od niego oczekuje. Ćwiczenia nie powinny być monotonne, a właściciel powinien wykazać się kreatywnością, aby pies nie stracił zainteresowania. Najlepiej wspomóc proces nauki odpowiednią motywacją w postaci nagród i pochwał. Opiekun powinien wykazać się cierpliwością i łagodną stanowczością. Mops jest niezwykle wrażliwym psem, w stosunku do którego w żadnym wypadku nie wolno stosować agresji fizycznej, jak i psychicznej. Naukę podstawowych komend najlepiej zacząć już w okresie szczenięcym. Tak jak w przypadku innych psów, podstawą wychowania jest odpowiednio wcześnie wprowadzona socjalizacja. Psiaka powinno zabierać się w nowe miejsca, aby mógł poznawać inne psy, obcych ludzi i nieznane mu do tej pory okolice. Można skorzystać z zajęć w psim przedszkolu, które będą nie tylko nauką ale i zabawą dla naszego pupila. Mopsy bywają uparte, dlatego nie wolno dać się zwieść ich urokowi – szybko owiną sobie właściciela wokół palca, jeśli wyczują jego niezdecydowanie. Mops nie potrzebuje długich i dalekich spacerów, by czuł się zaspokojony. Nie wolno Mopsów przesadnie forsować, ponieważ mogłoby spowodować to poważne problemy z oddychaniem, ze względu na specyficzną budowę kufy tych psów.

Zdrowie – najczęstsze choroby Mopsów

Mopsy podobnie jak inne psy krótkopyskie są bardzo wrażliwe. Źle znoszą upał, a pozostawienie ich w nagrzanym pomieszczeniu może skończyć się dla nich tragicznie. Niezmiernie ważne jest, aby naszego pupila chronić przed upałem, zapewniając mu chłodne miejsce do wypoczynku i dostęp do świeżej wody pitnej. Spacery powinny odbywać się wczesnym rankiem, bądź późnym popołudniem. Natomiast w zimie, ze względu na skrócone przewody nosowe, Mopsy wdychają zimne powietrze, co grozi im przeziębieniem. Nie przepadają również za deszczem i wilgocią. Dobrym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w specjalne ubranka, które pomogą utrzymać psu odpowiednią temperaturę ciała. Trzeba się liczyć z możliwością wystąpienia dolegliwości, spowodowanych syndromem brachycefalicznym. Mogą skutkować one nasileniem problemów z oddychaniem, jak i pogorszenie ogólnego samopoczucia psa. Jedną z przypadłości mopsów są choroby oczu. Spłaszczone oczodoły nie chronią wystarczająco gałek ocznych, które są narażone na liczne urazy. Dobrze jest zwrócić uwagę na ewentualne wystające w mieszkaniu przedmioty, które mogą stanowić realne niebezpieczeństwo dla oczu psa. Może pojawić się również zespół suchego oka, czy podwójne rzęsy – które podrażniając gałkę oczną, mogą wywołać stany zapalne. Pomimo niewielkiego wzrostu pupila, zdarzają się problemy z wypadającą rzepką i dysplazja stawów biodrowych. Przez występujące na całym ciele fałdy mogą pojawić się infekcje dermatologiczne, których jednak łatwo jest uniknąć, odpowiednio dbając o higienę skóry. Poza tym Mopsy nie wykazują się dużą tendencją do występowania większych chorób zdrowotnych. Z uwagi na specyficzną budowę ich ciała, ciąża, a przede wszystkim poród przysparza sporo kłopotów. Zazwyczaj kończy się on cesarskim cięciem. Mopsy mają tendencję do odkładania się kamienia nazębnego. Łatwo jednak temu zaradzić, podając psu specjalne gryzaki dentystyczne lub od małego, przyzwyczajać psa do mycia zębów. Trzeba mieć na uwadze to, że w głównej mierze kondycja i zdrowie psa zależą od opiekuna. Zadbany Mops dożywa spokojnie 13 lat.



Żywienie – co powinien jeść Mops?

Mopsy cechują się dużym apetytem, ale nie oznacza to, że nie są wybredny. Karma powinna być jak najlepszej jakości. Psy te mają skłonność do tycia, dlatego też ilość i rodzaj pożywienia powinny być dobrane indywidualnie pod każdego psa, uwzględniając przy tym wiek, wagę, aktywność fizyczną i ewentualne schorzenia. Można zdecydować się na samodzielne przygotowywanie posiłków, czyli tak zwaną dietę BARF, w której mięso powinno stanowić jeden z głównych składników ale nie wolno też zapomnieć o wzbogacaniu posiłków na przykład warzywami. Taka forma żywienia powinna dodatkowo być uzupełniania specjalnymi preparatami wapniowo-witaminowych. Jeśli jednak nie posiadamy wystarczającej wiedzy, bądź chcemy wybrać szybszą i mniej czasochłonną opcję, z pomocą przychodzą gotowe karmy przeznaczone dla małych ras. W każdym dobrym sklepie zoologicznym znajdziemy szeroką ofertą karm. Ważne jest, aby dokładnie czytać skład. Karma dla psa nie powinna zawierać zapychaczy bądź składników, które mogą podrażnić wrażliwe ściany żołądka psa. Posiłki powinny być podawane o podobnych porach, co sprzyja wydzielaniu się soków żołądkowych, które z kolei wspomagają proces trawienny. W okresie wzrostu zaleca się uzupełnianie posiłków preparatami zawierającymi chondroitynę i glukozaminę. Natomiast w okresie intensywnego linienia, warto wybrać preparaty przyspieszające regenerację sierści, poprawiające ogólną kondycję włosa. Oczywiście nie wolno zapomnieć o zapewnieniu psu stałego dostępu do świeżej wody pitnej.

jak wygląda mops

Pielęgnacja – jakich zabiegów potrzebuje Mops?

Pielęgnacja mopsa nie należy do wymagających. Jednak niektóre części ciała wymagają szczególnej uwagi. Mopsy gubią niewielkie ilości sierści przez cały rok, natomiast właściwe linienie następuje na wiosnę. Krótka sierść lubi wbijać się w dywany czy tapicerkę i jej usunięcie bywa kłopotliwe. Psy tej rasy należy czesać kilka razy w tygodniu, natomiast w okresie linienia – codziennie. Najlepiej do tego sprawdzi się gumowe lub silikonowe zgrzebło i szczotka z gęstego naturalnego włosia. Przydatny będzie także Furminator. Ważne jest, aby zapamiętać prostą zasadę czesania – psa szczotkujemy psa zawsze z włosem, w innym wypadku niszczymy sierść naszego czworonoga. Mopsa kąpiemy w miarę potrzeby, jednak w miarę regularnie. Do kąpieli używamy szamponów przeznaczonych dla ras krótkowłosych, lub specjalistycznych, dostosowanych do aktualnej potrzeby. Na szczególną uwagę zasługują fałdy skórne, które nie są właściwie wentylowane. Po deszczowym spacerze lub wilgotnym dniu, należy dokładnie je osuszyć. Nie wolno tego lekceważyć, ponieważ wilgoć jest idealnym środowiskiem dla rozwoju infekcji grzybiczych. Natomiast, jeśli pojawią się podrażnienia lub odparzenia, należy takie miejsce dokładnie przemyć, osuszyć i użyć specjalnych preparatów łagodzących podrażnienia i przyspieszających gojenie. Są one dostępne zarówno w specjalistycznych sklepach zoologicznych, jak i u weterynarzy. Oprócz pielęgnacji sierści i fałdek, systematycznej pielęgnacji wymagają także uszy, oczy, pazury, zęby i gruczoły okołoodbytowe. Niezmiernie ważne jest, aby już od szczeniaka przyzwyczajać psa do zabiegów pielęgnacyjnych, dzięki czemu nasz pupil nie będzie odczuwać dyskomfortu przy codziennej pielęgnacji.

Akcesoria dla psa – czego potrzebuje Mops?

Standardowym elementem psiej wyprawki są miski na karmę i wodę. Dobrze sprawdzą się lepszej jakości miski, które pozwolą uniknąć ewentualnej alergii kontaktowej. Poza miskami musimy wyposażyć naszego Mopsa w wygodne i przytulne legowisko, na którym będzie mógł komfortowo wypocząć. Podczas spacerów sprawdzą się dobrze dopasowane szelki typu guard, bądź lekka obroża i smycz. Do zabawy wybierajmy gryzaki, piłki czy piszczące maskotki. Pamiętajmy jednak aby wszystkie zabawki były wystarczająco duże by nie doszło do ewentualnego ich połknięcia, ale jednocześnie nie za duże, tak by pies czerpał przyjemność z bawienia się. Mopsy nie powinny same wskakiwać bądź zeskakiwać z kanapy, dlatego dobrym rozwiązaniem jest kupno specjalnych schodków lub podestu, który ułatwi codziennie poruszanie sie pupila. Na zimę należy zaopatrzyć się w ubranka dla psa, które będą stanowiły dodatkową ochronę przed zimnem, a latem w matę chłodzącą, która zapewni psu komfort w upalne dni. Podczas podróży dobrze sprawdzą się transportery, które zapewnią psu należyte bezpieczeństwo. Nie zapomnijmy zaopatrzyć się też w akcesoria do codziennej pielęgnacji, czyli zgrzebło, szczotkę i Furminator. Poza szamponem możemy kupić też specjalne wilgotne chusteczki do pielęgnacji miejsc wrażliwych oraz suchy szampon do przecierania psa po spacerach.



Hodowla i zakup Mopsa

Pamiętaj, że pies to nie zabawka. Decydując się na zakup psa, bierzesz na siebie ogromną odpowiedzialność. Podstawową zasadą przy wyborze i kupnie psa jest brak pośpiechu. Mopsy są popularne i relatywnie łatwo dostępne, a ich cena waha się między dwoma a trzema tysiącami złotych. Pamiętaj jednak, że na ostateczną cenę wpływa wiele czynników, takich jak wiek, płeć, historia rodziców szczeniaka czy renoma hodowli, z której pochodzą. Przeglądając oferty nie kieruj się jedynie zdjęciami i ceną. W godnym uwagi ogłoszeniu powinieneś znaleźć wszelkie istotne informacje o szczeniaku i szczegółowy opis dotyczący hodowli wraz z informacją czy jest ona zarejestrowana w ZKwP, czyli Związku Kynologicznym w Polsce. Jeśli znajdziesz interesującą Cię hodowlę, udaj się do niej osobiście, aby sprawdzić warunki w jakich trzymane są psy, jak i obejrzeć dokumentację zdrowotną w tym potwierdzenie wykonania niezbędnych badań. Nie daj się skusić atrakcyjnym i tanim ogłoszeniom. Najczęściej pochodzą one z pseudohodowli, która z pewnością nie jest nastawiona na zdrowie i dobro psiaka, a jedynie na szybki zysk. Biorąc psa z takiego miejsca nie masz absolutnej pewności, co do jego zdrowia i czystości genów.

Mops – czy to rasa dla mnie?

Mops jest psem, który odnajdzie się przy boku każdego. Bez problemu dostosowuje się do trybu życia, warunków i zwyczajów panujących w rodzinie. Nie wymaga od właściciela dużego doświadczenia, ani czasu na długie spacery czy czasochłonną pielęgnację. Dobrze odnajdzie się w dużej rodzinie z dziećmi, jak i przy boku starszej lub samotnej osoby. Nie wymaga wielkich przestrzeni – odnajdzie się zarówno w domu z ogródkiem jak i mieszkaniu, pod warunkiem, że nie będzie musiał pokonywać schodów. Jeśli zdecydujesz się na tego rodzinnego malca, z pewnością stworzycie oddaną i szczerą więź na długie lata!