icon_cart

0

koszyk
rasy psów

Yorkshire Terrier – co to za rasa, charakter, wychowanie, pielęgnacja

Historia rasy Yorkshire Terrier

Rasa Yorkshire terrier zapoczątkowana została w połowie XIX wieku w hrabstwie Yorkshire – stąd jej nazwa. Ich pochodzenie ściśle wiąże się z okresem rewolucji przemysłowej, która ogarnęła ówczesną Anglię. Na jej teren masowo emigrowali wtedy ubodzy szkoccy tkacze. W tamtym czasie duże psy zarezerwowane były dla zamożnych przedstawicieli klas społecznych. Biedniejsi ludzie musieli zadowolić się psami mniejszych ras. A pies był bardzo potrzebny – był niezastąpiony do zwalczania szczurów i myszy, stróżowania, a w późniejszych  latach do pomocy w kłusownictwie. Swój niecodzienny wygląd York zawdzięcza krzyżówkom z miejscowymi terierami angielskimi, a później także z maltańczykiem, co znacznie poprawiło jakość, wygląd i długość jego włosa. To po nich York odziedziczył swój unikatowy wygląd, dzięki czemu szybko został zauważony przez zamożne rodziny, by stać się prawdziwą ozdobą ich salonów. Do Polski pierwsi przedstawiciele tej rasy trafili dość późno, bo dopiero pod koniec lat 70-tych XX wieku. Według podziału Międzynarodowej Organizacji Kynologicznej (FCI) Yorki należą do grupy III – sekcja terierów.

Jak wygląda York 

Yorkshire terrier to pies charakteryzujący się niewielkim rozmiarem, a wręcz miniaturowy. Jego wysokość waha się od 22 do 25 cm, a waga osiąga mniej więcej 3 kilogramy.  Włos Yorka jest jedwabisty i długi. Cechuje go ciemne, stalowo-złote umaszczenie o lekko srebrnym połysku. Czarne oczy i figlarny nosek nadają mu bardzo zadziorny wygląd.

pies rasy yorkshire terrier

Charakter psów rasy Yorkshire Terrier

Yorki to psy o niespożytej energii, które uwielbiają ruch i aktywność fizyczną. Nie należy dać się zmylić ich wyglądem słodkiego pluszaka – wyróżnia je duży temperament. Pochodzą z rodziny terierów i posiadają wszystkie cechy tej linii – są  niezależne, odważne, umieją postawić na swoim i podporządkować sobie otoczenie. Terriery są psami myśliwskimi, przez co York często przecenia swoje rozmiary i nie obawia się konfrontacji się ze znacznie większymi przeciwnikami. Doskonale sprawdza się w roli stróża domowego, alarmując otoczenie hałaśliwym szczekaniem.  Pomimo ognistego temperamentu jest bardzo wrażliwy i silnie przywiązuje się do swojej rodziny. Uwielbia spędzać czas ze swoimi właścicielami, o których często  potrafi być  bardzo zazdrosny. Świetnie odnajduje się w otoczeniu dorosłych i dzieci. Podczas zabawy mniejszych dzieci należy zwracać szczególną uwagę, by uczestniczącemu w niej Yorkowi nie stała się niechciana krzywda.



Jak wychować Yorka?

Yorki należą do psów inteligentnych i spostrzegawczych. Nie można zbytnio ulegać ich urokowi, bo potrafią sprytnie to wykorzystać i stać się niesfornym i naprawdę rozpieszczonym osobnikiem. Jedynie konsekwentna nauka pozwoli uczynić z naszego podopiecznego dobrze wychowanego i grzecznego psa. Trzeba jednak pamiętać, że nie istnieje jedyna, najlepsza i niezawodna metoda na szkolenie Yorka. Psy tej rasy wymagają indywidualnego podejścia. Przy odrobinie wytrwałości i cierpliwości są w stanie nauczyć się naprawdę dużo. Pamiętać też należy, aby nie izolować naszych maluchów od konfrontacji z czymś dotychczas im nieznanym, ponieważ w przyszłości może to skutkować lękiem i obawami przed nowymi doświadczeniami.

Zdrowie – najczęstsze choroby u Yorkshire Terrieriów

Yorkshire terrier jest psem niezwykle delikatnym. Należy przykładać szczególną  uwagę do jego bezpieczeństwa, zdrowia i właściwej diety, a pozostanie z nami na długo – są one bowiem psami długowiecznymi. Żyją najczęściej około 15 lat, co jest naprawdę doskonałym wynikiem. Najczęstsze schorzenia spotykane u tej rasy to choroby oczu, na przykład  zespół suchego oka czy zwichnięcie siatkówki, które mogą w konsekwencji przyczynić się do całkowitej utraty wzroku. Nasz mały podopieczny może mieć też problemy ze stawami (zwichnięcie rzepki) czy tarczycą. Podobnie jak u innych psów ras miniaturowych jedną z częstszych obserwowanych chorób jest zapadnięcie tchawicy. Objawia się to suchym i silnym kaszlem pojawiającym się po wysiłku. York nie posiada podszerstka przez co jest wrażliwy na warunki atmosferyczne. Podczas upałów radzi sobie zdecydowanie lepiej niż podczas zimnych dni, mimo to podczas ciepłych dni należy ograniczyć wysiłek fizyczny psa. Dobrym rozwiązaniem będzie ustalenie pory spacerów, kiedy temperatura będzie odpowiednia. W zimie warto zaopatrzyć się w ubranka dla psa, które okryją naszego pupila i zapewnią mu dodatkowe ciepło. Małe psy wykazują się częstszą tendencją do tycia niż psy duże dlatego zapewniając im odpowiednią dietę i wysiłek fizyczny bez problemu tego unikniemy.

Żywienie – czym karmić Yorkshire Terriera

Yorki posiadają niespożytą energię, dlatego też powinniśmy zadać o jak najlepsze ich żywienie. Odpowiednio zbilansowana dieta powinna opierać się przede wszystkim na indywidualnym podejściu do każdego psa. Możemy sami przygotowywać bogatą w chude i gotowane mięso karmę, dodając odpowiednie preparaty witaminowe i mineralne. Domowe posiłki dla Yorka powinny zawierać źródło białka takie jak mięso, zboża jak ryż lub makaron, owoce i warzywa.  Absolutnie nie wolno im podawać czekolady ani przetworzonych produktów spożywczych – Yorki posiadają bowiem bardzo wrażliwy układ pokarmowy. Wybierając gotową karmę suchą dla psa lub karmę mokrą udajmy się do wyspecjalizowanego sklepu zoologicznego, gdzie doświadczony doradca dobierze nam produkt wysokiej jakości. Taka karma powinna w sobie zawierać mięso, kwasy omega-3, owoce i warzywa. Często spotykanym zjawiskiem są alergie pokarmowe. Najlepszym rozwiązaniem jest unikanie tych składników w karmach. Popularnym alergenem są zboża, gluten, wypełniacze i konserwanty chemiczne. Przy zbożach powinniśmy jednak uważać, ponieważ całkowite wykluczenie ich z diety psa (rzadko) może skutkować niepożądanymi efektami. Warto wtedy, szukać zamienników o podobnych wartościach odżywczych. Podobnie jak inne małe rasy Yorki mają tendencję do odkładania się kamienia nazębnego, który nie usuwany regularnie może doprowadzić do utraty zębów. Poza kontrolnymi wizytami u weterynarza można samodzielnie dbać o higienę jamy ustnej psa podając mu przysmaki dentystyczne czy preparaty do higieny dziąseł i zębów. Można także skorzystać z usługi usuwania osadu nazębnego szczoteczkami ultradźwiękowymi – są to zabiegi bezpieczne i świadczy je coraz więcej salonów pielęgnacji zwierząt. 



Pielęgnacja psów rasy Yorkshire Terrier – jak dbać o Yorka

Pielęgnacja Yorka wymaga nieco zachodu. Klasyczna szata powinna być długa, jedwabista i gładka. Włos Yorka rośnie całe życie, dlatego do codziennej rutyny musi należeć dokładne szczotkowanie. Pies już od szczeniaka powinien być przyzwyczajany do regularnej pielęgnacji, dzięki czemu w późniejszych latach nie będzie ona stanowić nieprzyjemnego zabiegu, a z radością oczekiwany rytuał. Czesanie powinno odbywać się metalowym grzebieniem lub szczotką z malutkimi drucikami. Ponieważ włosy Yorka są długie i cienkie nie należy stosować szczotek z drucikami zakończonymi kapturkami – bywa, że włosy zawijają się na takim kapturku i wówczas może to spowodować wyrywanie włosa i sprawić psu ból. Yorki są niezwykle wdzięcznym modelem i pięknie wyglądają w kokardkach czy spinanych za pomocą gumeczek kitkach. Obecnie coraz popularniejsze jest strzyżenie Yorka maszynką. Dzięki temu fryzura jest łatwiejsza w codziennej pielęgnacji. Profesjonalny groomer zaprezentuje kilka fryzur, w których nasz podopieczny będzie się pięknie prezentował. Oprócz czesania należy zadbać także o regularną kąpiel. Yorki kąpiemy w specjalnych szamponach przeznaczonych dla ras długowłosych. Po kąpieli w szamponie można użyć właściwej odżywki. Szata powinna być co pewien czas przycinana, tak aby zbyt długo włos nie utrudniał codziennego życia naszego pupila. Jeśli nie czujemy się na siłach robić tego samodzielnie, to doskonałym rozwiązaniem będą wizyty u groomera, czyli specjalisty od pielęgnacji zwierząt.



Akcesoria dla Yorka, jakie warto kupić

Codzienne spacery nie stanowią nadmiernego wysiłku dla Yorka. Jak na teriera przystało jest ciekawski i ochoczo przebiera łapkami. Aby spacery były komfortowe warto zadbać o dobrej jakości smycz i obrożę. W przypadku psiaka tej rasy dobrze sprawdzą się także szelki. Mimo że York jest niewielki najchętniej spędzałby czas u właściciela na kolanach dobrze jest sprawić mu wygodne legowisko, w którym będzie czuł się bezpiecznie. Yorki mają duży temperament, będą więc żądać od nas zabawy i trzeba im ją zapewnić. Pamiętajmy, że zabawa pozwala spożytkować psią energię, ale co ważniejsze, buduje więź z właścicielem. W przypadku Yorków dobrze sprawdzą się zabawki, takie jak gryzaki, piłeczki czy pluszak

Zakup Yorka – o czym należy pamiętać

Ogromnie ważną kwestią przy zakupie psa rasowego jest wybór odpowiedniej hodowli. Odpowiedniej, czyli takiej, w której psy hodowane są według określonych zasad, z poszanowaniem wszelkich procedur, z uwzględnieniem koniecznych badań i szczepień. Niestety ze względu na duże zainteresowanie tą rasą, w Internecie znaleźć można  mnóstwo ogłoszeń, wśród których wiele dotyczy psów z pseudo hodowli – zwłaszcza, jeśli oferowane zwierzaki są bardzo atrakcyjne pod względem cenowym. Przed zakupem warto udać się do wybranej przez nas hodowli, by osobiście sprawdzić warunki w jakich przebywają tam psiaki.

Podsumowując: Yorkshire terrier nadaje się prawie dla każdego. Yorki świetnie czują się zarówno w niewielkim mieszkaniu jak i w domu z ogrodem. Będą odpowiednie zarówno dla osób młodych jak i starszych, rodzin z dziećmi lub bez. Nie są zbyt wymagające pod kątem pielęgnacji, a jeśli właściwie zadbamy o ich zdrowie i samopoczucie, to odwdzięczą się wieloma beztroskimi latami wspólnego