icon_cart

0

koszyk
Przysmaki dla psa - kupne czy domowe_ Które będą lepsze__

Przysmaki dla psa – kupne czy domowe? Które będą lepsze?

Smakołyki stanowią atrakcyjną przekąskę dla naszych czworonożnych przyjaciół. Dla wielu psów to właśnie jedzenie stanowi jedną z najlepszych form motywacji. Przysmaki spełniają także szereg innych ważnych zadań. Pamiętać jednak należy, że są one niejako odpowiednikiem ludzkich przekąsek takich jak czekolada czy chipsy, dlatego ważne jest zachowanie umiaru. Dzięki umiarowi smakołyki będą spełniać swoją rolę a psiakowi nie przybędzie dodatkowych kilogramów.

Czym są przysmaki dla psów?

Przysmaki to przekąska, która nazywana jest też karmą uzupełniającą. Mają one za zadanie urozmaicić codzienną dietę czworonoga, ale posiadają również wiele innych zastosowań – sprawdzają się podczas nauki komend, sztuczek, treningów czy podczas wypracowywania niepożądanych zachowań. Musimy pamiętać, że smaczki nie powinny stanowić więcej niż 10%-15% dziennego zapotrzebowania kalorycznego pupila. Pozwoli to uchronić czworonoga przed nadwagą.

 

Jakie zalety mają smaczki dla psa?

Smaczki dla psa mają szereg ważnych zalet. Pamiętaj jednak, że każdy pupil jest inny i nie dla każdego przysmak będzie najlepszą nagrodą. Jednak dla większości nagroda w postaci smaczków jest tą, z której się bardzo cieszą. Oznacza to, że jest to dla nich odpowiedni motywator. Przekąski znajdują także szereg innych zastosowań. Jak na przykład:

  • Jako pomoc szkoleniowa – szkolenie metodą pozytywnych skojarzeń uznawane jest za jedną z najbardziej skutecznych form nauki. Dzięki tej metodzie pupil zaczyna łączyć komendy z nagrodą, co tworzy w jego mózgu powstaje właśnie pozytywne skojarzenie. Podczas następnej próby psiak będzie chętniej wykonywał konkretną komendę pamiętając, że czeka go za to nagroda. Do treningu najlepiej używać smaczków małych i aromatycznych – nie zapchają szybko brzucha pupila, dzięki czemu wciąż chętnie będzie za nie pracować. Warto też używać do szkolenia w plenerze innych przysmaków niż te, które wykorzystywane są w domu.
Przysmaki dla psa - kupne czy domowe_2
Przysmaki to przekąska, która nazywana jest też karmą uzupełniającą. Mają one za zadanie urozmaicić codzienną dietę czworonoga, ale posiadają również wiele innych zastosowań – sprawdzają się podczas nauki komend, sztuczek, treningów czy podczas wypracowywania niepożądanych zachowań.
  • Jaki motywator – dla większości psów jedzenie stanowi dobry motywatora i poza pochwałami od opiekuna to właśnie za przysmaki będą najchętniej pracować. To Ty jako opiekun musisz znać swojego czworonoga i wiedzieć na czym najbardziej mu zależy.
  • Nagroda za dobre zachowanie – chwalenie psa za dobre zachowanie buduje w nim przekonanie, że jest to dla niego opłacalne. Psy są bardzo inteligentne i dość szybko załapią co im się opłaca. Często same zaczynają wymyślać zachowania, które mogą przypaść opiekunowi do gustu i zasługiwać na smaczka.
  • Wzmacnianie więzi pomiędzy opiekunem a psem – „przez żołądek do serca” to powiedzenie, które działa nie tylko w przypadku ludzi. Dawanie psu aromatycznych przekąsek wzmacnia więź pomiędzy pupilem a opiekunem i buduje w czworonogu zaufanie.
  • Dodatkowe źródło energii – podanie przysmaku podczas krótkiej przerwy w trakcie treningu pozwoli uzupełnić energię.
  • Źródło witamin  i innych składników odżywczych – pomimo tego, że smaczki pełnią formę przekąski to posiadają one także cenne składniki ważne dla organizmu a ich dodatkowa dawka korzystnie wpłynie na organizm czworonoga.

Jak wybrać przysmaki dla psa?

Przy wyborze smakołyków zwróć uwagę na ich skład a także na wielkość i twardość wybranej przez Ciebie przekąski. Dobranie odpowiednich przekąsek może zająć nieco czasu. Często dopiero po wielu próbach i testach znajdziesz te, które odpowiadają zarówno Tobie, jak i Twojemu czworonożnym przyjaciołom. Najlepiej od razu wybierać te, które mogą przypaść do gustu kubkom smakowym psa. Jeśli wiesz, że Twój pupil uwielbia jagnięcinę to pewnie smaczki z tym mięsem będą dla niego najtrafniejszym wyborem o ile nie posiada żadnych nietolerancji i alergii pokarmowych. Jeśli Twój pies jest alergikiem to najlepsze dla niego będą smaczki mono białkowe o najprostszym składzie. Smaczki należy także dopasować wielkością, twardością pod psa. Szczeniaki i psi seniorzy nie mają tak twardych zębów, dlatego dla nich zbyt twarde przekąski nie muszą być przyjemnością  a jedynie męczarnią. Przy szczeniakach podanie zbyt twardych grozi złamaniem zębów. Jednak wbrew pozorom nie powinny dostawać także najbardziej miękkich przekąsek. U szczeniaków zachodzi wymiana zębów, przez co dziąsła zaczynają mocno swędzieć i boleć. Pies będzie szukał ukojenia bólu gryząc twarde przedmioty w domu jak meble o ile nie zagwarantujemy mu gryzaków. Najważniejszy jest balans.

Jak czytać skład psich przysmaków?

Podobnie jak u ludzi tak i w przypadku psów bardzo duże znaczenie ma skład pożywienia. Atrakcyjne, przyciągające wzrok właścicieli psów opakowania smakołyków kuszą i zachęcają do zakupu. Zawsze jednak należy sprawdzić etykietę zawierającą skład, aby upewnić się czy wybrane przysmaki są zdrowe i odpowiednie dla naszych pupili. Wiele produktów posiada w swoim składzie dużą zawartość zbóż, które nie mają dużej wartości odżywczej i mogą powodować uczulenie. Psy są mięsożercami, dlatego w swojej diecie potrzebują jak najwięcej wysokiej jakości mięsa. Generalnie im krótszy skład przekąski, tym lepiej. Ważna jest także kolejność podania na etykiecie składników smakołyku. Na pierwszym miejscu powinno widnieć czyste mięso lub Najlepiej wybierać te przysmaki, w których na pierwszym miejscu widnieje mięso lub jego pochodne. Unikać powinniśmy produktów, w których składzie znajdują się konserwanty, barwniki, sztuczne zapychacze czy ulepszacze smaku. Te chemiczne dodatki nie tylko nie są zdrowe, ale mogą także powodować liczne alergie skórne (wysypki, świąd) jak i pokarmowe, które niekorzystnie odbiją się na układzie pokarmowym psa (wzdęcia, biegunki czy niestrawność). Przy wyborze smakołyków warto również kierować się preferencjami czworonoga, jak i jego stanem zdrowia (w tym ewentualnymi alergiami), które wykluczają pewne składniki. Do jednych z najzdrowszych przysmaków uznawane są te najmniej przetworzone lub samodzielnie zrobione w domu.

Czego unikać w przysmakach dla psów?

Nie od dzisiaj wiadomo, że to co spożywamy ma wpływ na nasz wygląd, zdrowie i samopoczucie. Stara się unikać tych, które zawierają chemiczne dodatki, sztuczne barwniki i konserwanty Częstym chemicznym konserwantem jest BHA (butylowany hydroksyanizol)  i BTH (butylowany hydroksytoluen). Mogą one być szkodliwe dla zdrowia psa. Wybieraj smaczki mądrze takie, które będą dopasowane do Twojego psa. Unikaj smaczków, które w swoim składzie mają słodziki i dodatki w formie sztucznego cukru. Wybieraj te z naturalnym źródłem cukru. Smaczki powinny mieć jasny skład, który rozumiesz. Jeśli są tam nazwy o bardzo skomplikowanie brzmiących nazwach to najpradopodobniej są to sztuczne dodatki, których należy unikać. 

Przeczytaj również: Niezdrowe przysmaki dla psów – jakich nalezy unikać

Przysmaki dla psa - kupne czy domowe_1
Rynek gotowych przysmaków dla psów jest ogromny. W sklepach zoologicznych znajdziemy dziesiątki jeśli nie setki smakołyków różnych producentów. Jeśli decydujemy się na gotowe przysmaki to warto wybrać te naturalne – bywają one z reguły nieco droższe niż smaczki gotowe, ale są dużo zdrowsze dla naszych czworonożnych przyjaciół.

Ile przysmaków może jeść pies?

Półki sklepów zoologicznych wręcz uginają się pod różnorodnymi przysmakami. Nic dziwnego więc, że trudno się zdecydować na wybranie tego odpowiedniego dla czworonożnego przyjaciela i najchętniej kupilibyśmy wszystkie. Nie ma nic w złego w podawaniu pupilowi przekąsek – czy to podczas domowych zabaw, czy też podczas szkolenia lub treningu, jednak należy pamiętać, że są to dodatkowe kalorie a ich nadmiar może prowadzić do nadwagi u psa. Nadwaga jest groźna – pogarsza samopoczucie pupila i może prowadzić do problemów ze zdrowiem. Każdy świadomy opiekun czworonoga powinien mieć na względzie szczęście swojego pupila, ale także troskę o jego samopoczucie. Psy nie zrozumieją, że przekąski w nadmiarze mogą im zaszkodzić, dlatego to na właścicielach psów spoczywa obowiązek zadbania, aby przysmaki nie stanowiły więcej niż 10%-15% dziennego zapotrzebowania podopiecznego.

Jak stosować przysmaki?

Przysmaki sprawdzają się w wielu sytuacjach. Są przydatne w przypadku szkolenia pozytywnymi metodami – przez pozytywne wzmacnianie jako nagroda po dobrze wykonanym zadaniu lub jego próbę we wczesnym stadium nauki. Psy zapamiętują chwalenie ich za dobre sprawowanie, dlatego w przyszłości będą pamiętać co oznacza dana komenda i wiedząc, że za poprawne jej wykonanie czeka je nagroda chętniej podejmą ten trud. Na początku nauki psa należy nagradzać nawet za samą próbę wykonanego polecenia. Trzeba wyraźnie zaznaczyć psu, za co otrzymuje nagrodę, ponieważ początkowo pupil nie będzie wiedział o co nam chodzi i może przypadkiem wykonać pożądane zadanie. Przysmaki z powodzeniem można stosować kiedy chcemy zamienić negatywne wspomnienia w coś pozytywnego. Jeśli pupil boi się burzy, to w momencie kiedy zacznie na nią szczekać należy podać mu smakołyk. Z czasem pupil zorientuje się, że burza oznacza przysmak, co zmieni jego pierwotne myślenie o tym zjawisku, i spowoduje, że bardziej będzie się opłacało nie szczekać. Przysmaki świetnie nadają się podczas klasycznej zabawy, zabaw interaktywnych czy stymulacji węchowej (przy użyciu maty lub kuli węchowej). Pamiętać trzeba, aby nie podawać psiakowi smaczków przed pełnowartościowym posiłkiem – z pełnym brzuchem może nie chcieć go zjeść.

Rodzaje przysmaków dla psów:

Na rynku dostępne jest mnóstwo smakołyków a z biegiem czasu przybywa ich jeszcze więcej. Producenci sami oferują nowe rozwiązania, ale także odpowiadają na potrzeby właścicieli. Zanim zdecydujesz się na przekąski upewnij się, że są one odpowiednie dla Twojego czworonoga. Należy wziąć pod uwagę preferencję smakowe, ewentulane alergie i nietolerancje pokarmowe, wiek pupila jak i jego potrzeby. Smaczki mają różne rozmiary, wersje, a także różnią się składem.

  • Przysmaki gotowe. Producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom właścicieli czworonogów wypuszczając na rynek coraz to nowe przysmaki. Różnorodność dostępnych smakołyków dla psów może przytłaczać – mają różne przeznaczenie i odpowiadają odmiennym potrzebom. Niektóre są przeznaczone jako nagroda podczas treningu, inne zaś jako klasyczna przekąska. Smaczki mogą być dopasowane pod potrzeby psa – dla pupili z nadwagą, ras małych, dla szczeniaków, dla psiaków ze skłonnościami do alergii czy o obniżonej zawartości tłuszczu dla czworonogów walczących z nadwagą. Niektóre z nich posiadają dodatki korzystnie wpływające na stan sierści – jej wygląd i strukturę, inne zaś korzystnie wpływają na higienę zębów i dziąseł. Przed zakupem smakołyków warto dokładnie zapoznać się z ich składem. Uważne czytanie etykiety powinno być obowiązkiem każdego świadomego opiekuna psa, dbającego o zdrowie swojego czworonożnego przyjaciela. To przecież my – jako właściciele,  odpowiadamy za to, co pupil spożywa. Przydatna tutaj jest zasada mówiąca, że im krótszy skład produktu, tym lepiej, ponieważ z dużym prawdopodobieństwem pozbawiony jest sztucznych dodatków.

  • Liofilizowane przysmaki. To chętnie wybierany smakołyk przez wielu właścicieli psów. Przysmaki te są w 100% naturalne a podczas suszenia tracą wodę. Polecane dla psich alergików, ponieważ najczęściej wykonane są z jednego rodzaju mięsa. Nie posiadają w składzie ulepszaczy czy konserwantów. Dostępne są w różnych rozmiary, dzięki czemu łatwo jest dobrać przysmak dla psa z każdej grupy wiekowej i każdej rasy.

 

  • Chrupki – przyjmują formę ciasteczek lub krokietów. Są to przekąski, w których składzie często występuje zboże lub inne źródło węglowodanów. Są dość kruche ze względu na sposób produkcji, podczas którego są wypiekane. Dostępne w różnych smakach, jak na przykład łosoś, dorsz, wołowina czy kurczak.
  • Poroża – są to przysmaki (gryzaki) wykonane ze zrzuconego poroża jeleni i danieli. Zrzucone poroże jest zbierane, dezynfekowane a następnie cięte na kawałki o różnej wielkości i grubości, dzięki czemu każdy pies znajdzie gryzak dla siebie. Są to jedne z najtwardszych dostępnych gryzaków.
  • Gryzaki –  zrobione z naturalnych części ciała zwierząt hodowlanych. Dostępne są uszy, skóry, penisy, ogony, łapy itp. Twardość, jak i rozmiar można dopasować do czworonoga. 
  • Żwacze wołowe – to dość miękkie, naturalne smakołyki, które zrobione są z suszonych przedżołądków przeżuwaczy. Poddawane są obróbce suszenia, dzięki czemu zachowują swoje wartości odżywcze. 
  • Narządy i podroby – to wysuszone organy zwierząt hodowlanych. Posiadają specyficzny zapach, dlatego warto je stosować na świeżym powietrzu.
  • Korzenie drzew – korzenie, pocięte na kawałki o różnej wielkości. dość twarde, bezpieczne dla czworonoga. Wykonane są z korzeni drzew, które nie są trujące dla psa i bezpieczne nawet w przypadku połknięcia.
  • Przysmaki domowe. Prawdą jest, że wiele produktów używanych na co dzień w kuchni jest szkodliwych dla naszych czworonożnych przyjaciół i nie nadają się do spożycia. Są jednak i takie, po niektóre możemy spokojnie sięgać, jednak przed podaniem pupilowi należy dokładnie sprawdzić czy nie są one trujące i nie zaszkodzą psiakowi. Absolutnie nie wolno podawać psu resztek ze stołu i żywności mocno przetworzonej, ponieważ zawiera dużo przypraw (w tym soli). Do produktów bezpiecznych zaliczają się niektóre owoce i warzywa.

Bezpieczne owoce dla psa

Wiele owoców może znaleźć się w misce czworonoga. Jednak należy pamiętać, że nie wszystkie są bezpieczne dla zdrowia i życia pupila. Niektóre z nich mogą spowodować nie tylko ciężką niestrawność, wymioty i biegunkę, ale nawet doprowadzić do śmierci czworonoga.

  • jabłka –  owoc bardzo lubiany przez wiele psów. To cenne źródło witamin i błonnika, który zawarty jest przede wszystkim w skórce. Przed podaniem jabłka psu należy usunąć z niego pestki i ogonek.
  • gruszka – ma pozytywny wpływ na jelita i reguluje ich pracę. Jest cennym źródłem witaminy A oraz C i błonnika. Oprócz tego można znaleźć w niej magnez, żelazo i witaminy z grupy B. 
  • borówka – to prawdziwa bomba witaminowa. Silne antyoksydanty spowalniają proces starzenia się. Borówki bogate są również w witaminy z grupy B, cynk i selen. 
  • banan – są to lubiane przez czworonogów owoce, jednak należy z nimi uważać, ponieważ są bardzo kaloryczne.
  • arbuz / melon – to cenne źródło witaminy A i C, magnezu i potasu. Owoce te posiadają też dużą zawartość wody w sobie, dzięki czemu idealnie sprawdzą się podczas upalnych dni. 
  • malina – posiada w sobie wiele antyoksydantów, błonnika i witaminy C. Podawać należy je jedynie w małych porcjach.

Bezpieczne warzywa dla psa

  • marchewka jedno z warzyw uwielbianych przez czworonożnych przyjaciół. Surowa wpływa także korzystnie na higienę jamy ustnej pupila. W zależności od wielkości czworonoga można pokroić ją w plasterki, aby pupil bez obaw mógł ją pogryźć. Można także podać psu gotowaną marchewkę, która jest bardziej miękka. Jednak do gotowanej marchewki nie dodawaj żadnych dodatków w postaci soli czy cukru. 
  • pietruszka – to niskokaloryczna przekąska. Zawiera błonnik, który korzystnie wpływa na pracę układu trawiennego. W dużej ilości może wywołać biegunkę za sprawą bogactwa błonnika, dlatego należy ją podawać z umiarem. Potas odpowiada za prawidłowe działanie serca i nerek. Bogaty w witaminę A i C. Zawiera w sobie składniki moczopędne, dlatego nie powinny spożywać jej psy zmagających się z problemami nerkami. 
  • dynia – to prawdziwa bomba witaminowa o niezwykle korzystnym działaniu. Działa przeciw zaparciom, wspomaga układ odpornościowy, reguluje poziom insuliny we krwi. Jest bogata w błonnik, witaminy A, C i E, magnez, potas, żelazo i cynk. Ale uwaga – nie wszystkie odmiany dyni są bezpieczne dla naszych czworonogów. Nigdy nie należy karmić psa dziko rosnącymi dyniami ponieważ mogą one posiadać gorzkie substancje, mogące doprowadzić do śmiertelnego zatrucia. 
  • burak – podobnie jak marchewkę można go podawać zarówno w wersji gotowanej, jak i surowej. Buraki zawierają w sobie dużo potasu i błonnika. Zbyt duża ilość buraków w diecie psa może niekorzystnie wpłynąć na jego zdrowie, dlatego jedynie od czasu do czasu i w niewielkich ilościach pupil może spożywać to warzywo.

Bardzo istotne jest, aby wszystkie gotowane warzywa przygotowywać i podawać bez przypraw – soli, pieprzu czy cukru. Nie mogą być także przygotowane w occie. 

Jakich domowych przysmaków należy unikać?

Niebezpieczne dla naszych czworonogów są pestki między innymi brzoskwiń, moreli, jabłek, wiśni czy śliwek. Objawami zatrucia substancją zawartą w pestkach są między innymi ślinotok, wymioty, drgawki czy przyspieszony oddech. Połknięcie pestki może także doprowadzić do uduszenia się czworonoga bądź uszkodzenia układu pokarmowego czy niedrożności jelit. Psy nie powinny również spożywać cytrusów. Szczególnie niebezpieczne są awokado i winogrona (także rodzynki). Psy nie mogą również spożywać szczypiorku, cebuli, porów i czosnku. Szkodliwe dla psa są też szpinak, szczaw i rabarbar.

Co zrobić, jeśli pies zje niedozwolony produkt?

Niektóre z domowych przekąsek nie będą odpowiednie dla naszych pupili. Winogrona mogą powodować silne osłabienie nerek. Czekolada jest silnie toksyczna i w dużej ilości w przeliczeniu na kilogram masy ciała psa może doprowadzić do śmieci. Wiele innych produktów może także doprowadzić do silnego zatrucia, dlatego przed podaniem upewnij się, że dana rzecz jest bezpieczna. Do objawów zatrucia zaliczają się wymioty, trudności z oddychaniem, nagła biegunka, apatia, halucynacje, czy drżenie mięśni. Do podjęcia pomocy psu należy ustalić co mogło być przyczyną zatrucia. Pierwszą pomocą jest wywołanie wymiotów, jednak nie wolno ich wywoływać, jeśli pupil zjadł substancję żrącą! Drugą czynnością ratującą psa jest podanie substancji wiążącej truciznę. Podczas wystąpienia zatrucia zachowaj spokój i działaj natychmiast. Nerwy mogą opóźnić Twoją reakcję, dlatego staraj się je opanować. Udaj się jak najszybciej do pobliskiego lekarza weterynarii, jednak najczęściej to Ty będziesz musiał wykonać pierwszą pomocą. Podanie psu wody utlenionej powoduje wymioty. Wymioty powinny wystąpić po kilku minutach. nie wywołuj wymiotów, jeśli pies połknął żrącą substancję, ostry przedmiot, nie wiesz co połknął pies, od połknięcia minęły 2 godziny. Substancją, która minimalizuje wchłanianie substancji toksycznej jest węgiel aktywny. Podaje się go 1-5g/kg masy ciała psa. 

Przysmaki kupne czy domowe?

Przysmaki domowe mają tę wielką przewagę nad przysmakami kupnymi, że doskonale znamy ich skład oraz pochodzenie. Domowej roboty smaczki są też znacznie zdrowsze, ponieważ pozbawione są sztucznych dodatków, konserwantów, zapychaczy, które niestety często dodawane są do gotowych przysmaków. Są też o niebo lepsze w przypadku psów zmagających się z nietolerancją pokarmową czy alergią, ponieważ ich układ pokarmowy jest przeczulony i delikatny i może źle reagować na sztuczne dodatki. Właściciel pupila powinien uważać także na czekoladę, surowe jajka, grzyby i pomidory. Trzeba jednak przyznać, że kupowanie gotowych smaczków jest szybsze i prostsze, jednak przygotowując przysmaki w domu masz pewność co je Twój czworonożny przyjaciel. 

Przysmaki domowe – przepisy

Warzywne chipsy

Pomimo tego, że psy są mięsożercami warzywa w ich diecie stanowią ważny element. Dostarczają wielu witamin, jak i innych istotnych składników niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Codzienny jadłospis pupila można urozmaicić o samodzielnie zrobione chipsy z warzyw. Przygotowanie jest proste i nie wymaga zbyt dużo pracy. Przygotuj marchewkę, pietruszkę, buraki czy bataty i pokrój je w cienkie plasterki. Rozłóż je równomiernie na blaszce do pieczenia i piecz przez około 30 minut w 180 stopniach. W ten sam sposób można przygotować banany bądź jabłka. 

Chipsy mięsne

Dobrej jakości mięso (drób czy wołowinę) tniemy w cienkie paski – nie powinny one przekraczać 1 cm grubości. Piekarnik ustawiamy termoobieg i około 70 stopni Celsjusza. Najlepiej mięso ponabijać na długie wykałaczki i powiesić je w rzędach na kratce od piekarnika.  Proces suszenia zajmuje około 5 godzin. Takie przysmaki należy przechowywać w suchym, zamkniętym pojemniku. Do smaczków nie powinna docierać wilgoć, dzięki czemu długo będą świeże.

Masło orzechowe

Wielu właścicieli nie zdaje sobie sprawy, że masło orzechowe przez niektóre psy jest wręcz uwielbiane. Orzechy arachidowe są bezpieczne dla pupili pod warunkiem, że nasz czworonożny przyjaciel nie jest na nie uczulony. Masło orzechowe jest jednak bardzo kaloryczne, dlatego smaczki zawierające ten składnik nie powinny często gościć w diecie, gdyż mogą grozić nadwagą. Decydując się na masło orzechowe do przysmaków należy wybrać to bez soli. Do przygotowywania przysmaków należy przygotować szklankę mąki, jedno jajko i masło orzechowe. Robimy z tego masę, formujemy w ciasteczka i pieczemy przez około 15 minut w 170 stopniach Celsjusza.



Ciastka z wątróbką

Bardzo smakowity przysmak. Przygotuj 250 gram wątróbki, jedno jajko, łyżkę oleju i 1,5 szklanki  mąki. Wątróbkę pokrój w małe kawałki i zmiksuj. Możesz dodać łyżkę posiekanej natki pietruszki. Dodaj pozostałe składniki. Rozwałkuj ciasto i wykrój z nich dowolne kształty. Piecz około 15 minut w 170 stopniach. Po upieczeniu należy je ostudzić. Przechowywać w suchym i szczelnie zamkniętym miejscu.



Ciasto bananowe

Z tym przysmakiem należy uważać, ponieważ banan jest wysokokaloryczny i należy podawać go z umiarem. Przygotuj 2 banany, jajko i szklankę dowolnej mąki. Banany rozgnieć widelcem i wymieszaj z pozostałymi składnikami. Powstałą masę rozprowadź i wykrój dowolne kształty. Piecz 15 minut w 170 stopniach Celsjusza.

Zalety domowych przysmaków dla psa

Domowe przygotowywanie przekąsek dla twojego czworonoga ma dużo zalet. Przede wszystkim masz pewność co znajduje się w środku. Wiele gotowych, kupnych przekąsek posiada konserwanty, barwniki czy sztuczne ulepszacze a nawet cukier. Wszystkie te produkty nie są specjalnie zdrowe dla brzucha pupila. Do samodzielnie przygotowywanych posiłków używasz dokładnie tego, czego chcesz. To także kolejna zaleta jaką jest to, że wybierasz składniki dobrane indywidualnie pod swojego pupila a więc to co lubi, to co dobrze toleruje i co dobrze wpływa na przykład na jego sierść. Wiele z tych produktów pewnie posiadasz w domu więc jedyną przeszkodą jest Twoja wyobraźnia.



Jak przechowywać domowe przysmaki?

Twój czworonożny przyjaciel z pewnością doceni Twój trud włożony w przygotowanie dla niego domowych przekąsek i odpłaci Ci się swoją miłością, jednak cały wysiłek pójdzie na marne, jeśli odpowiednio nie będziesz przechowywać smaczków. Ważne, abyś po upieczeniu pozwolił przekąską całkowicie się wysuszyć, ponieważ domowe przysmaki są bardziej narażone na pleśń. Pozostaw smaczki do całkowitego pozbycia się wilgoci. Uważaj jednak, aby psiak nie sięgnął ochoczo po jeszcze ciepły przysmak, ponieważ mogłoby to źle odbić się na jego zdrowiu. Nie przechowuj przekąsek w plastikowych opakowaniach. Przechowuj je w słoikach lub metalowych puszkach. Mięsne przekąski będą miały krótszą datę przydatności. 

 

Rynek gotowych przysmaków dla psów jest ogromny. W sklepach zoologicznych znajdziemy dziesiątki jeśli nie setki smakołyków różnych producentów. Jeśli decydujemy się na gotowe przysmaki to warto wybrać te naturalne – bywają one z reguły nieco droższe niż smaczki gotowe, ale są dużo zdrowsze dla naszych czworonożnych przyjaciół. Mając trochę chęci i wolnego czasu bez problemu zrobimy pupilowi pyszne, domowej roboty smaczki. Kilka najpopularniejszych przepisów podaliśmy powyżej a jeśli to za mało, to wystarczy skorzystać z wyszukiwarki internetowej. W sieci znajduje się całe mnóstwo prostych przepisów na pyszne i zdrowe smakołyki dla domowych pupili.