icon_cart

0

koszyk
Rodzaje zabawek interaktywnych dla psów (zabawki do szarpania, zabawki wyciszające, pobudzające, na inteligencję, Przytulanki)_

Rodzaje zabawek interaktywnych dla psów

Zabawa to jedna podstawowych potrzeb, która musi być zaspokojona, aby psiak czuł się szczęśliwy. Oczywiście nie ma jednej reguły i nie każdy pies będzie bawić się w ten sam sposób – zabawa będzie różnić się w zależności od charakteru czworonoga i jego potrzeb. Jedne psy będą uwielbiały gonienie za piłką, inne wybiorą sporty wodne a jeszcze inne będą wolały godzinami tropić zwierzynę. Dla wszystkich psów ważna jest obecność ukochanego właściciela. Często o zabawkach dla psów myślimy w kontekście piłek czy sznurków, jednak ich wybór jest znacznie szerszy i nie trzeba się ograniczać do typowych modeli. Dobrym urozmaiceniem codzienności są zabawy interaktywne i edukacyjne, które pobudzają zmysły czworonoga.

Potrzeby psa – czy Twój pupil jest szczęśliwy?

Zrozumienie potrzeb swojego czworonoga pozwoli Ci przede wszystkim lepiej go zrozumieć, ale także stworzyć z nim silną więź, która będzie oparta na wzajemnym zrozumieniu, szacunku i zaufaniu. Wbrew pozorom nasi czworonożni przyjaciele nie potrzebują wiele do szczęścia. Do tego tematu trzeba podejść indywidualnie, ponieważ każdy pupil różni się od siebie i posiada nieco odmienne potrzeby. Podstawowe potrzeby psa to:

  • żywienie
  • poczucie bezpieczeństwa 
  • sen
  • pielęgnacja
  • aktywność fizyczna
  • zabawa 
  • stymulacja umysłowa

 

Żywienie – żywienie wpływa na samopoczucie, kondycję, zdrowie i zdrowy wygląd. Odpowiednie żywienie czworonożnego przyjaciela to zadanie właściciela. Kluczowe jest dostarczenie pupilowi odpowiedniej dawki pokarmu, która będzie zawierać w sobie niezbędne dla niego składniki. Ważna jest nie tylko sama jakość pokarmu ale również jego ilość. Dobierając dietę dla czworonoga należy wziąć pod uwagę jego wiek, wagę, aktywność fizyczną oraz ewentualne schorzenia czy kontuzje. Zapotrzebowanie kaloryczne także będzie się różnić – nawet w obrębie jednej rasy, co pokazuje, jak ważne jest indywidualne podejście do tego aspektu. Dieta powinna zaspokajać zapotrzebowanie psa na mikro-, jaki i makrosładniki. Układ pokarmowy psa różni się znacznie od układu pokarmowego człowieka, dlatego nie można zakładać, że to co jest dobre dla nas będzie także dobre dla czworonoga. Pupila nie wolno karmić resztkami ze stołu czy pożywieniem przeznaczonym dla ludzi. Szczeniaki i psy młode powinny dostawać pożywienie, które będzie wspierać rozwój ich układu kostnego i młody organizm. Psi seniorzy potrzebują z kolei innych składników niż psy w sile wieku Pupil musi mieć zapewniony stały dostęp do świeżej i czystej wody pitnej, która powinna być wymiana przynajmniej raz dziennie. 

Rodzaje zabawek interaktywnych dla psów
Często o zabawkach dla psów myślimy w kontekście piłek czy sznurków, jednak ich wybór jest znacznie szerszy i nie trzeba się ograniczać do typowych modeli. Dobrym urozmaiceniem codzienności są zabawy interaktywne i edukacyjne, które pobudzają zmysły czworonoga.

Poczucie bezpieczeństwa – podobnie jak i ludzie także psy potrzebują mieć zapewnione poczucie bezpieczeństwa. Naszym zadaniem, jako opiekunów, jest zadbanie o to, aby pupil czuł się bezpieczny – miał własne, ciepłe i spokojne miejsce do odpoczynku. Jeśli w domu znajduje się kilka zwierząt to każde z nich powinno mieć zapewnione własne, odrębne miejsce, gdzie będzie mogło wypocząć. Bezpieczeństwo to także stabilna więź między opiekunem a psem. Pupil musi czuć, że ta relacja oparta jest na zaufaniu i przyjaźni. Psy lubią poukładane i stabilne życie, które my jako właściciele powinniśmy im zagwarantować.

Sen – psy podobnie jak i my, potrzebujemy odpowiedniej dawki w ciągu dnia, którą mogą poświęcić na sen. Sen ma ogromne znaczenie na regenerację fizyczną, jak i psychiczną organizmu pupila. Tu podobnie jak w przypadku żywienia, potrzeby będą różnić się w zależności od danego osobnika, jego rasy, wieku i zdrowia. Szczenięta i seniorzy potrzebują najwięcej snu w ciągu dnia i poświęcają na niego około 19 godzin na dobę. Psom w sile wieku, mającym nienaganne zdrowiem wystarczy około 15 godzin snu. U psów wyróżniamy dwie fazy snu – NREM i REM.
faza NREM (sen wolnofalowy) – podczas tej fazy mózg wypoczywa a jego aktywność spada.
faza REM (faza szybkich gałek ocznych) – to faza, gdzie psiak śpi najmocniej a jego mózg pracuje znacznie bardziej intensywnie. To właśnie podczas tej fazy można zaobserwować popiskiwanie, szczekanie, ruszanie łapami czy oczami. Cykl ten powtarza się w ciągu snu kilka razy. Sen ma bezpośredni wpływ na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne czworonoga.

Pielęgnacja – niektóre psy potrzebują czasochłonnej, dokładnej pielęgnacji. Dotyczy to głównie ras o długiej, skłonnej do kołtunienia się sierści. Poza dbaniem o szatę opiekun psa musi zadbać o przycinanie pazurów, pielęgnację uszu, okolic oczu a także zębów pupila. Pielęgnacja to także odpowiednie zabezpieczenie psa przed pasożytami – zarówno tymi wewnętrznymi, jak i zewnętrznymi.

Aktywność fizyczna – psy poza krótkimi spacerami na załatwienie swoich potrzeb fizjologicznych potrzebują także dłuższego wyjścia, podczas którego będą mogły się wybiegać czy zająć węszeniem. Długość aktywności będzie różnić się w zależności od wieku, rasy i stanu zdrowia pupila. Niektóre rasy mają wrodzone predyspozycje do kilkugodzinnej aktywności w ciągu dnia, podczas której muszą się wybiegać. Do tych aktywnych ras zalicza się między innymi husky czy border collie. Inne rasy są mniej aktywne i nie potrzebują aż tak dużej dawki ruchu. Niezależnie od rasy ruch jest niezbędny dla każdego czworonoga – pomaga wyciszyć emocje i rozładować nagromadzoną energię. Najlepiej nie ograniczać się do jednej formy aktywności ale zafundować pupilowi urozmaicony repertuar zajęć. 

Zabawa – psy zachowują chęć do zabawy przez całe swoje życie. Jest ona niezbędna, aby pupil czuł się szczęśliwy. Psy zazwyczaj bawią się dwojako – w berka i zapasy. Berek przypomina gonitwę, gdzie jeden pies ucieka a drugi stara się go dogonić. To taka symulacja pogoni za zwierzyną, którą psy mają zapisaną w genach. Podczas zapasów psy próbują powalić swojego przeciwnika na ziemię i niegroźnie podgryzają się. To jest udawana forma walki. Trzeba być jednak czujnym, ponieważ mimo tego, iż pogoń czy walka jest udawana to łatwo może ona przerodzić się w konflikt. Jeśli zauważymy, że pupil wysyła wyraźne sygnały iż ma dość tej zabawy, to jak najszybciej powinniśmy wkroczyć, ponieważ z dużym prawdopodobieństwem figle mogą się źle skończyć

Stymulacja umysłowa – oprócz aktywności fizycznej ważna jest również stymulacja umysłowa. Wysiłek umysłowy jest ważny w aspekcie prawidłowego rozwijania się czworonoga. Warto rzucać pupilowi różne wyzwania, uczyć go sztuczek, prowadzić w nowe i nieznane mu dotychczas miejsca. Zabawy umysłowe dobieraj pod swojego czworonoga.


Dlaczego psy lubią się bawić?

Zabawa jest jedną z najważniejszych potrzeb psa a każdy z pupili ma swój własny, ulubiony styl figlowania. Często wynika on z predyspozycji rasy i jej wrodzonych cech, jednak zdarzają się również wyjątki, które znacznie odbiegają od przyjętej normy. Niektóre psy jako zabawę uważają rzucanie się, turlanie po ziemi, wpadanie na siebie, czy kłapanie zębami w powietrzu. Dla osób, które nie znają specyfiki i zachowań typowych dla takiej rasy ta zabawa może wyglądać naprawdę groźnie, mimo iż nie ma tam prawdziwej walki. Forma zabawy będzie wyglądać inaczej jak spotkają się dwa bernardyny a inaczej gdy będą rozrabiać dwa maltańczyki. Psy komunikują się między sobą, jak i z nami wysyłając sygnały, które my jako właściciele powinniśmy bardzo dobrze znać. Bez tego nie jesteśmy w stanie dobrze ocenić sytuacji. Łatwo doprowadzić wtedy do konfliktów, sytuacji stresowych i niekomfortowych dla naszego czworonoga. Podczas zabawy pomiędzy psami należy pamiętać o kilku ważnych zasadach:

  1. Psy powinny się wcześniej zapoznać – my też nie bylibyśmy przecież zadowoleni, jeśli na ulicy podejdzie do nas nieznajomy i zacznie się z nami intensywnie witać. Obserwując swojego pupila podczas zabawy z nowo poznanym czworonogiem zauważysz, że jego zachowania różnią się od tych, które możesz zaobserwować kiedy bawi się z dobrze znanym psiakiem. Na początku jego ruchy mogą być nerwowe i szybkie, a pies poruszać się będzie sztywno. Podczas zabawy z psem, którego zna jego ciało będzie rozluźnione. Obserwuj swojego czworonoga, abyś mógł w porę zareagować, kiedy pupil wyśle Ci sygnały, że dana sytuacja jest dla niego niekomfortowa.
  2. Zabawa psów trwa krótko ale intensywnie psy zazwyczaj bawią się krótko, ale bardzo intensywnie.
  3. Ważna jest przerwa zabawa potrafi być bardzo wyczerpująca, dlatego w jej trakcie psy robią sobie przerwy odchodząc na bok, kładąc się na ziemi i łapiąc oddech. Jeśli w zabawie tego brakuje może to oznaczać, że psy nie do końca kontrolują swoje emocje i należy przerwać taką interakcję.
  4. Psy powinny czerpać z zabawy po równo ważne, aby oba psiaki czerpały z zabawy po równo, co oznacza, że oba powinny gonić, jak i być gonione. Jeśli zauważysz, że zabawa w gonitwę czy zabawę jest jedynie jednostronna to nie jest to zabawa i najlepiej przerwać to jak najszybciej, ponieważ z dużym prawdopodobieństwem ten drugi psiak szuka ucieczki. 
  5. Psy nie muszą chcieć kontaktu z innymi pamiętaj, że nie każdy pies musi chcieć interakcji z drugim czworonogiem. Nie puszczaj luzem swojego psa, jeśli nie masz pewności, że właściciel drugiego czworonoga na to pozwoli. Ten pies wcale nie musi mieć ochoty witać się z drugim. Nie wiesz także z czym może zmagać się drugi pupil a spuszczenie swojego psa i pozwolenie aby podbiegł do drugiego czworonoga może zaprzepaścić całą dotychczasową pracę jego właściciela. Przed spuszczeniem pupila do zabawy upewnij się, że drugi pies i jego właściciel się na to zgadzają.
  6. Silniejszy kontra słabszy – psy są różne – różnią się wielkością, wagą, jak i siłą. Nie zawsze będzie dochodzić do zabaw w obrębie podobnej rasy i wielkości. Większy i silniejszy pies powinien dawać fory temu słabszemu czy mniejszemu. Użycie całej swojej siły może wyrządzić duże szkody. Jeśli jednak, psiak nie umie kontrolować swoich emocji, jak i swoich gabarytów zakończ zabawę, aby nie doprowadzić do sytuacji, gdzie słabszy pies ucierpi. 

 

Co daje zabawa z psem?

Zabawa to nie tylko chwile przyjemności i radości. To także ważna część psiego życia. Zabawa pozwala się wyluzować, pozbyć nagromadzonej energii, zaspokoić potrzeby a jednocześnie uczy psa podstawowych zachowań. To okazja do wzmocnienia więzi między pupilem a właścicielem. Podczas zabawy z innymi psami nasz czworonożny przyjaciel dostaje niezłą dawkę socjalizacji a także uczy się podstawowych zachowań psów i czytania ich sygnałów. Tak naprawdę form zabaw jest naprawdę dużo i to tylko od nas i naszej wyobraźni zależy to jaką aktywność zafundujemy pupilowi.

Rodzaje zabawek interaktywnych

Rynek zoologiczny jest szeroki i oferuje duży asortyment, który odpowiada na wiele potrzeb. Ze względu na zastosowanie i przeznaczenie zabawki interaktywne można podzielić na pięć głównych kategorii.

  • zabawki stymulujące aktywność – te zabawki mają za zadanie pobudzić aktywność czworonoga i skłonić go do ruchu. Zabawa polega na tym, że aby psiak dostał czekającą i ukrytą smakowitą nagrodę musi dynamicznie poruszać zabawką. Od czasu do czasu warto zmieniać poziom trudności, bądź wymieniać zabawkę na inną. Psy to doskonali obserwatorzy, którzy z kolejnymi próbami szybko załapią, jak obchodzić się z zabawką, aby w jak najkrótszym czasie dostać nagrodę. Ten wybór sprawdzi się, jeśli nie jesteś w stanie w ciągu dnia zagwarantować czworonogowi długiego spaceru czy wspólnych aktywności. Zabawka taka pomoże mu rozładować drzemiącą w nim niespożytkowaną energię. 

PLANET DOG MAZEE GREEN ZIELONA PIŁKA DLA PSA-  piłka na stymuluje aktywność czworonoga. Wewnątrz piłki znajduje się się labirynt. Do środka wrzuć smaczki. Czworonożny przyjaciel będzie musiał obchodzić się z nią dynamicznie tak, aby wydobyć z niej smaczki. Nie zostawiaj psa bez nadzoru. Wymień zabawkę na nową, jeśli zauważysz uszkodzenia. 

  • zabawki pobudzające inteligencję – mają za zadanie stymulować umysł psa i pobudzić jak najwięcej zmysłów. Zabawki te ćwiczą koncentrację, skupienie i koordynację ruchową czworonoga. Skonstruowane są tak, aby pies musiał się dobrze nagłowić – to prawdziwie wielozadaniowe konstrukcje. Niektóre z nich wymagają od pupila sprytu i delikatności. Posiadają różne poziomy trudności, dzięki czemu można zmieniać pupilowi trudność tak, aby rzucać mu nowe wyzwania i stymulować jego umysł. Zabawki takie mogą przypominać wieże, puzzle czy szufladki. Psiak musi odpowiednio nacisnąć poszczególne elementy, aby dostać się do ukrytej nagrody Przykładem tych zabawek mogą być:

TRIXIE DOG ACTIVITY TOWER – edukacyjna wieża – wieża składa się z trzech szuflad, do których wkłada się smakołyki. Nadaje się dla początkujących psów – poziom trudności: 1.
Pokaż na początku pupilowi jak obchodzić się z tą zabawką. Po kilku próbach psiak zrozumie zasady tej gry i szybko załapie, że musi pociągnąć za pętelkę, aby dostać się do nagrody. Dodatkowe gumowe klocki  uatrakcyjniają zabawę, ponieważ pod nie możesz włożyć smaczki. Psiak musi je sprytnie przesuwać, aby dostać się do aromatycznych smaczków. 

NINA OTTOSSON DOG HIDE N SLIFE – ta zabawka zrobiona jest z drewnopodobnego materiału, łatwego w czyszczeniu. W ukrytych otworach chowa się smaczki do których psiak musi dostać się za pomocą sprytu tak, aby odpowiednio je przesuwać i dostać się do nagrody. Na początku pokaz pupilowi jak się z nią obchodzić, aby wiedział jak się z nią obchodzić i nie tracił zapału. Poziom trudności: 2. 

  • zabawki do szarpania – szarpanie jest instynktownym zachowaniem psów. U jednych potrzeba ta jest bardziej zakorzeniona i rozwinięta, zaś u innych psów mniej. Każdy pies jednak ją posiada, dlatego w domu nie może obejść się od zabawek, które pomogą ją zaspokoić. Szarpanie może wzmocnić więź między właścicielem a pupilem przez wspólną zabawę. W szarpanie mogą się także ze sobą bawić psy, jednak powinny być one podobnej wielkości i mieć zbliżoną siłę. Na rynku dostępne są zarówno zabawki do samodzielnej zabawy, jak i takie do interakcji z właścicielem czy drugim psem. Pamiętaj, że pies nie ma rąk i szarpie się za pomocą zębów, dlatego nie można ciągnąć z całej siły, aby nie uszkodzić uzębienia pupila. Tyczy się to przede wszystkim szczeniaków i psich seniorów, których zęby nie są już takie silne i mocne. Zabawa ta powinna polegać na tym, że głównie ciągnie i szarpie pies a nie my. Zabawki powinny być dopasowane do wielkości pupila i jego siły. 
  • zabawki wyciszające – te zabawki mają za zadanie wyciszyć emocje psa, pomóc w sytuacjach stresowych, czy niekomfortowych. Dla pupila czynnościami wyciszającymi, pomagającymi się wyciszyć są lizanie i żucie. Te zabawki najczęściej zrobione są na takiej zasadzie, aby do środka można było wrzucić apetyczne kąski czy pastę – pasztet, masło orzechowe, chrupki i pozwolić psu spróbować ją wydostać. Najczęściej zrobione są z wytrzymałej gumy z dziurą w środku. Wydobycie z takiej zabawki przysmaku to nie lada wyzwanie, dlatego pupil zajmie się nią na dłużej. Zabawki wyciszające pomocne są podczas nadmiernej ekscytacji psa, w sytuacjach, gdzie pies nie czuje się komfortowo jak na przykład  wizyta dużej ilości gości. Dodatkowo zabawki te korzystnie wpływają na higienę jamy ustnej czworonoga – zębów i dziąseł. Zabawki te pobudzają kreatywne myślenie – sprawdzą się w przypadku wszystkich czworonogów, jak i tych, które zmagają się z lękiem separacyjnym, boją się rozłąki, jak i tych lękliwych po trudnych życiowych przejściach. Do tych zabawek można zaliczyć:
    -KONGi, czyli produkowane przez amerykańską firmę zabawki wykonane z wytrzymałej i nietoksycznej gumy. Dostępne są KONGi o różnym stopniu twardości, jak i wielkości, dzięki czemu bez problemu można je dobrać pod szczenięta, psy dorosłe czy seniorów. Czarna wersja (EXTREME) jest najtwardszą wersją polecaną dla psów dorosłych, zwłaszcza TTB, których szczęki są bardzo mocne. KONGi występują w różnych kształtach jak kula, bałwanek czy kość. Każdy z nich posiada otwór w środku do którego można włożyć pastę, bądź smaczki.

KONG RED – TRADYCYJNY KONG – dostępny aż w pięciu rozmiarach. Nazywany także “bałwankiem”. Do otworu możesz wsadzić chrupki 

-maty do lizania, mające okrągły bądź prostokątny kształt i posiadające na swojej powierzchni różne wypukłe wzory. Wzory te mają kształt plastra miodu, małych kwadratów czy krzyżyków. Wzory w stosunku do maty są wypukłe, dzięki czemu można  na jej powierzchni rozsmarować pastę czy masło orzechowe a pupil musi  się natrudzić, aby ją zlizać.

LICKIMAT PLAYDATE DELUXEmata działa odstresowująco, uspokajająco a dodatkowo dba o higienę jamy ustnej czworonoga. Matę smarujesz pastą lub mokrą karmę wypełniając jej szczeliny. Lizanie utrzymuje psa w stanie skupienia. Wykonana z twardego tworzywa. 

  • zabawki do przytulania – to zabawka, która sprawdzi się, kiedy Twój pupil zmęczy się podczas energicznej zabawy lub nie jesteś w stanie danego dnia poświęcić wystarczająco dużo uwagi swojemu pupilowi. Z pomocą wówczas przychodzą przytulanki, które zajmą Twojego pupila i sprawią, że nie będzie on tak odczuwał nieobecności swojego opiekuna. Zabawki te zachowują zapach psa, jak i Twój, dzięki czemu pupil czuje się z nią lepiej i nie czuje się tak osamotniony. Miękkie pluszaki zapewnią Twojemu czworonogi poczucie bezpieczeństwa, jak i ukoją jego nerwy podczas stresowych sytuacji. Niektóre z tych zabawek posiadają w środku również piszczałkę, która sprawia, że pluszak jest jeszcze bardziej atrakcyjny. Zostawiaj psa samego z maskotką, jeśli masz pewność, że nie ma zapędów niszczycielskich i nie rozerwie pluszaka na wiele małych części. W dużej mierze pluszaki te wypełnione są watą, która po zjedzeniu przez psa może mieć tragiczne skutki i zakończyć się śmiercią czworonoga. Jeśli Twój pupil jest grzeczny, a pluszaka będzie traktować jako swoją ostoję to bez problemu możesz zostawiać go samego. Jeśli jednak psiak ma zapędy niszczycielskie, to pluszaki dawaj mu tylko pod kontrolą.

TRIXIE PINGWIN – PLUSZOWA ZABAWKA – miękka maskotka sprawdzi się zarówno w przypadku szczeniaków, jak i dużych psów. Pingwin w środku ma ukrytą piszczałkę, która będzie zachęcać czworonoga do zabawy. Pluszak nie posiada łatwych do odgryzienia elementów.


KONG® PATCHES CORDZ MONKEY L – zabawka ta ma ukryte w sobie dwie piszczałki, które sprawiają, że psy się nią interesują a tym samym angażują czworonoga. Małpka zrobiona jest z różnych struktur, dzięki czemu zapewnia pupilowi różnorodność. Maskotka ta zrobiona jest z grubych elementów co zapewnia większość twardość zabawki. 

 

DIY – zabawki interaktywne dla psów

Oprócz kupowanych zabawek interaktywnych możesz także samodzielnie stworzyć je w domu. Potrzebne Ci będą rzeczy, które z pewnością posiadasz w domu. Nie zostawiaj psa samego z zabawką. Obserwuj czy nie zjada on przedmiotów czy kartonów. Jeśli Twój pupil nie rozumie z początku jak obchodzić się z daną zabawką to pomóż mu je zrozumieć. 

  1. Pudełko dobroci
    Czego potrzebujesz?
    Kartonu, który nie będzie ani za duży ani za mały – dopasowany do wielkości Twojego czworonoga. Nie wybieraj zbyt płaskich, ani wysokich kartonów, ponieważ zabawa nie będzie miała sensu. Do kartony możesz włożysz dużo rolek po papierze toaletowym lub zwijać ręczniki bądź szmatki i poukładać je w kartonie.  

Do kartonu wsypujesz automatyczne przekąski między rolki lub ręczniki i zachęcasz czworonoga do szukania nagrody. Ta zabawka przypomina matę węchową przy której pracuje psi nos.

2. Rolka z nagrodą
Czego potrzebujesz?

Do wykonania tej zabawki potrzebujesz rolki po papierze toaletowym lub ręcznikach papierowych i smaczki. Do rolki wsyp smaczki a końce zagnij, jednak tak, aby mogły z nich wypaść smaczki. Daj psu do zabawy jednak pilnuj, aby nie rozgryzł kartony i nie zjadł jego kawałków.


3. Karton węchowy 

Czego potrzebujesz?
Potrzebne będą ci rolki do papierze toaletowym lub ręczniku papierowym i niewielki karton. Poukładaj rolki w kartonie tak, aby wypełniały całe jego wnętrze. Do kartona wsyp przysmaki. Zabawa ta polega na tym, że psiak musi wyciągnąć rolki, aby dostać się do nagrody. Podczas używania pilnuj psa, aby nie próbował zjeść rolek.

4. Kula smakula

Czego potrzebujesz?
Plastikowej butelki po napoju lub wodzie. Jeśli używasz butelki po słodkim napoju dokładnie ją umyj a następnie wysusz. Wytnij w butelce prostokątne otwory. Wielkość dziur będzie definiowała poziom trudności, jednak warto na początku zacząć od prostszej wersji. 

Do środka wrzuć jedzenie i smaczki. Połóż butelkę na podłodze. Psiak powinien odpowiednio obracać butelką, aby wypadły z niej wszystkie nagrody.

5. Burrito
Czego potrzebujesz?

Ręcznika lub ścierki kuchennej i smakołyków.   

Zwiń ręcznik lub ścierkę kuchenną a do środka schowaj smakołyki. w tej zabawie pies musi wykorzystać swój nos i węch, aby znaleźć i dostać się do przysmaków.

6. Combo cox

W tym pudełku możesz schować niektóre z wymienionych powyżej zabawek i zafundować czworonogowi prawdziwą węchową zabawę.

7. Szarpak 

Czego potrzebujesz?

Starych koszulek i nożyczek. 

Potnij koszulkę na paski. Końce weź do ręki i zawiąż na nich supeł. Resztę materiału zawiąż w mocny warkocz. Im więcej materiału zużyjesz, tym szarpak będzie mocniejszy.

Zabawy interaktywne 

Zabawki interaktywne to doskonały pomysł, jeśli chcesz ruszyć zmysły czworonoga a także poćwiczyć jego zdolności. Wówczas z pomocą przychodzą ci zabawki, które stymulują aktywność, na inteligencję czy wyciszające. Możesz także zaangażować swojego czworonoga podczas spaceru różnymi zabawami, które korzystnie wpływają na jego zmysły. Wielu właścicieli wciąż nie zdaje sobie sprawy, że stymulacja umysłowa jest bardzo ważna i odpowiada za szereg ważnych aspektów w życiu psa. Dzięki niej pupil osiąga balans. Do dzisiaj myśląc o zabawie z psem przychodzi nam na myśl rzucanie piłki. Jednak czy to jedyna zabawa, którą powinien mieć w życiu czworonożny przyjaciel? 

Rodzaje zabawek interaktywnych dla psów_2
Zabawa jest jedną z najważniejszych potrzeb psa a każdy z pupili ma swój własny, ulubiony styl figlowania. Często wynika on z predyspozycji rasy i jej wrodzonych cech, jednak zdarzają się również wyjątki, które znacznie odbiegają od przyjętej normy.
  • Zabawy węchowe – to jedne z zabaw, które bez problemu wykonasz ze swoim czworonogiem nie zważając na to, gdzie się znajdujecie. Węch u psa jest jednym z najważniejszych zmysłów, dzięki któremu poznaje otaczający go świat. Węszenie wpływa także na koncentrację uwagi, skupia myślenie a dodatkowo działa na psa odprężająco.
  • Ścieżka ze smaczków – taką ścieżkę możesz wykonać w domu, bądź na świeżym powietrzu. Poukładaj smaczki w różnych miejscach na drodze psa i pozwól mu ich poszukać.
  • Szukaj psi nosie – będąc na polu możesz rozsypać kilka smaczków na trawie i pozwolić psu je znaleźć. Najlepiej do tego sprawdzą się małe smaczki o aromatycznym zapachu. Niewielkie rozmiary sprawią, że nie będzie to takie proste. Do smaczków możesz także dorzucić zwykłą karmę. Pupil z pewnością będzie szukał tych bardziej aromatycznych a dodatkowa karma będzie utrudnieniem. 
  • Tropienie – zabawa, która nie tylko angażuje psi nos, ale i psa a jego radość po odnalezieniu Ciebie będzie niedoopisania. Zabawa ta zbliżona jest do chowanego. Jeśli nie masz możliwości spuszczenia pupila ze smyczy lub po prostu nie chcesz tego robić to poproś znajomego o pomoc. Znajomy powinien skupić uwagę pupila na sobie przez moment, a Ty w tym czasie schowaj się za drzewem. Pies, kiedy zorientuje się, że stracił Cię ze wzroku zacznie Cię szukać. Możesz nakierowywać go głosem, jednak nie pokazuj się zanim on nie znajdzie Cię pierwszy. Jeśli jesteś sam na spacerze to pupil może szukać maskotki, która Tobą pachnie.

  • Samokontrola  – wbrew pozorom kontrolowanie swoich zachowań i emocji jest męczące dla czworonoga. W tej zabawie jedyną przeszkodą jest Twoja wyobraźnia. Przed czworonogiem możesz położyć smaczka i mówiąc komendę “zostaw” oddalić się od psa. Jeśli pupil wytrzyma kilkanaście sekund nagródź go tymi przekąskami, aby wiedział, że panowanie nad sobą mu się opłaca. To samo możesz robić podczas podawania jedzenia. Komendą “zostaw” dać mu jedzenie i dopiero po pozwoleniu dopuścić go do miski.


Zabawki interaktywne mają szereg zastosowań. Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę, że stymulacja umysłowa jest jedną z podstawowych potrzeb czworonoga. Zabawki interaktywne wpływają na umysł, zmysły pupila, ćwiczą koncentrację, skupiają uwagę, ćwiczą samokontrolę. Zabawka powinna być dobrana pod Twojego czworonoga tak, aby uwzględnić jego potrzeby, jego wiek i jego usposobienie. Zabawa będzie różnić się od konkretnego psa. Zabawki interaktywne to również dobra forma spędzania czasu w domu poza spacerami. Spacer zmęczy pupila fizycznie a koncentracja i węch umysłowo. Z pewnością zmęczony, ale szczęśliwy czworonóg podziękuje Ci za słuchanie jego potrzeb i ich realizację.