icon_cart

0

koszyk
rasy psów

Co powinieneś wiedzieć o welsh corgi pembroke

Pochodzenie i historia rasy

Rasa ta niewątpliwie należy do jednych z najstarszych. W Walii, czyli swojej ojczyźnie Welsh Corgi dużym uznaniem cieszą od stuleci. Dzisiaj nie ma żadnej wątpliwości, że psy te wywodzą się od psów przywiezionych przez Celtów na Wyspy Brytyjskie jeszcze przed naszą erą a za ich przodka uważa się szwedzkiego vallhunda. Znane są dwie odmiany, które żyły w dwóch różnych częściach kraju. Z terenów północnych pochodzi odmiana Welsh Corgi Cardigan, która wywodzi się z hrabstwa Cardiganshire, a Welsh Corgi Pembroke zawdzięcza swoją nazwę od hrabstwa Pembrokeshire, które położone jest w południowo-zachodniej Walii. Nazwa rasy pochodzi najprawdopodobniej z połączenia słów ,,cor” – karzeł i ,,gi” (pies), oznaczające – mały pies. Pierwszy zapis o rasie pochodzi z 920 roku, kiedy to walijski król Howell Dha ogłosił kodeks walijski. Oszacowano wtedy wartość niektórych zwierząt gospodarskich. Corgi był niezwykle ceniony, a za zabicie psa jego właścicielowi należało się odszkodowanie w wysokości równowartości wołu. Corgi były bardzo cenione ze względu na swoją wszechstronność. Służyły do zapędzania bydła, zaganiania ptactwa czy pilnowania gospodarstw. Aż do przełomu lat XIX i XX znane były jedynie jako psy wiejskie i pojawiały się na wystawach rolnych obok bydła. Szybko zyskały jednak zainteresowanie hodowców i miłośników rasy. W 1925 roku powstał pierwszy klub Corgi, obejmujący obie odmiany. Dopiero w 1934 roku Kennel Club postanowił je rozdzielić na dwie osobne rasy, tworząc obowiązujące wzorce – Welsh Corgi Pembroke i Welsh Corgi Cardigan. W Wielkiej Brytanii odmiana Pembroke cieszą się bardzo dużą popularnością, a to za sprawą obecnej królowej Elżbiety II. W 1922 roku dostała ona tego krótkonogiego psiaka od swojego ojca, króla Jerzego VI i rasa ta szybko skradła jej serce. Corgi królowej towarzyszą jej w najważniejszych spotkaniach, czy podczas codziennych spacerów.
W Polsce rasa ta pojawiła się kolo lat 80. XX wieku, jednak nie cieszy się takim uznaniem jak na wyspach brytyjskich, choć i u nas są cenione jako psy rodzinne i do towarzystwa. Według podziału psów ze względu na rasy opracowanego przez Międzynarodową Organizację Kynologiczną (FCI), Welsh Corgi Pembroke należy do grupy I – owczarki i inne psy pasterskie, z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła, sekcji 1 – psy pasterskie,

Strażnicy wróżek

Z rasą Welsh Corgi Pembroke związane są walijskie legendy. Jedna z nich głosi, że dawno temu na terenach Walii żyły wróżki, które oprócz biedronek czy pasikoników, hodowały również Corgi służące im jako wierzchowce. Wraz z pojawieniem się ludzi wróżki odeszły, zostawiając po sobie swoje ukochane czworonogi. Pozostawione psy znalazły bawiące się dzieci i zabrały je ze sobą do domu. Do dnia dzisiejszego na grzbietach psów tej rasy widać ślady po magicznych uprzężach. Kto raz spojrzy w oczy Corgiego nigdy ich nie zapomni, albowiem w ich oczach zamknięta jest całe piękno, miłość i radość tego świata.

pies rasy welsh corgi pembroke

Charakter psów rasy corgi – czuły wulkan energii

Welsh Corgi Pembroke jest psem czułym, lubiącym okazywać swoje uczucia właścicielowi. Płynące w nim geny psów pracujących każą mu trzymać się blisko stada, dzięki czemu jest to pies niezwykle silnie przywiązany do swojej rodziny. Do dnia dzisiejszego nie zatracił również cech idealnego psa pasterskiego – jest czujny, spostrzegawczy i odpowiedzialny za swoje stado. Raczej nie wybiera w rodzinie jednej osoby, którą będzie szczególnie faworyzować. Do wszystkich przywiązuje się tak samo i traktuje na równym poziomie. Instynkt stadny powoduje, że Corgi źle znosi samotność i odosobnienie. Izolacja może wywołać u niego problemy z zachowaniem (szczekanie czy niszczenie przedmiotów), jak i źle wpłynąć na psychikę psa. Najszczęśliwszy czuje się mając całą rodzinę obok siebie. Welsh Corgi Pembroke to pies niezwykle aktywny, lubiący wszelkiego rodzaju zabawy i aktywności – nie lubi bezczynności. W niewielkim ciałku znajdują się ogromne pokłady pozytywnej energii. Cechuje go także duża empatia – bez problemu wyczuwa atmosferę panującą w domu i nastroje domowników. Jeśli twój pupil zauważy, że jesteś smutny z pewnością spróbuje Cię pocieszyć. Ten przyjacielsko nastawiony do życia psiak nie jest agresywny, ani nieufny w stosunku do obcych. Należy do psów, które każdą osobę witają z wielką radością, traktując ją jako dodatkowe ręce do głaskania. Cierpliwość i łagodne usposobienie sprawiają, że Corgi doskonale nadaje się dla rodziny z dziećmi. Czasem Corgi podszczypuje po kostkach, próbując złapać biegające dzieci. Wynika to z jego instynktu zaganiania stada i jeśli tylko takie zachowanie się pojawi, należy psa tego oduczyć. Welsh Corgi dobrze dogada się z innymi psami żyjącymi z nim pod jednym dachem, pod warunkiem, że wychowywały się razem. Kiedy w domu pojawi się inny pies, mogą wystąpić konflikty, zwłaszcza jeśli psy są tej samej płci. W sytuacji spotkania podczas spaceru innych czworonogów należy zachować czujność, choć jeśli nasz Corgi będzie dobrze wychowany to odnajdzie z nimi wspólny język bez większych problemów. Psy tej rasy na ogół nie odczuwają lęku przed dużo większymi od siebie psami. Corgi ma duże poczucie swojej wartości i może się zdarzyć, że będzie próbować podporządkować sobie nowopoznanego towarzysza. Pomimo tego, że dzisiejsze Corgi głównie pełnią funkcję psów do towarzystwa to pamiętać trzeba, że posiadają geny prawdziwego psa pasterskiego. Dlatego też Corgi jest znakomitym stróżem domowym. Niezwykle wrażliwy słuch sprawia, że nic nie ujdzie jego uwadze. Bez namysłu stanie w obronie swojego terytorium. Nie zawaha się rzucić w pogoń próbując przegonić intruza, a przy tym głośno powiadomi wszystkich swoich właścicieli. Welsh Corgi Pembroke należą do psów, które lubią szczekać. Właściciel od samego początku powinien bardzo konsekwentnie temperować szczekliwe zapędy swojego pupila. Na szczęście, dzięki odpowiedniemu wychowaniu psiak nie będzie szczekał bez okazji, a jedynie w chwilach, które tego wymagają.



Wygląd corgi – ulubieniec królowej

Welsh Corgi Pembroke jest psem niedużym, solidnie zbudowanym, o wydłużonej sylwetce. Wysokość w kłębie psa i suki wynosi od 25 do 30 cm. Pies waży zazwyczaj od 10 do 12 kilogramów, natomiast suka od 9 do 11 kg. Ten krótkonogi pies posiada charakterystyczną lisią głowę, o niezwykle czujnym i inteligentnym wyglądzie, osadzoną na średniej długości szyi. Czaszka jest dość szeroka, płaska między uszami a kufa lekko spiczasta. Oczy Corgiego są ciemne, średniej wielkości, okrągle o bystrym spojrzeniu. Uszy stojące, średniej wielkości, o lekko zaokrąglonych końcach. Szczęki mocne. Pies ten posiada prosty, mocny grzbiet i szeroką klatkę piersiową, dobrze ożebrowaną. Kończyny przednie są krótkie, proste o mocnym kośćcu. Kończyny tylne mocne i sprawne, dobrze zbudowane. Welsh Corgi Pembroke posiada krótki, obecnie nie cięty ogon (w Polsce obowiązuje zakaz cięcia psom ogonów i uszu). Welsh Corgi Pembroke ma prostą, półdługą i twardą sierść z podszerstkiem. Umaszczenie jest jednolite rude we wszystkich kolorach, śniade, czarne podpalane, pręgowane. Może być z białymi znaczeniami na łapach, piersi oraz szyi. Pies porusza się w sposób żwawy i swobodny.

 

Wychowanie i szkolenie psów corgi

Welsh corgi pembroke to psy pasterskie, przez co są niezwykle bystre i inteligentne. Cechuje je doskonała pamięć, szybko się uczą, a przy tym chętnie współpracują dlatego warto poświęcić czas na jego wychowanie i szkolenie. Właściciel powinien wykazać się konsekwencją i cierpliwością, ponieważ pies ten posiada silny charakter i lubi posiadać własne zdanie. Jest uparty, a w połączeniu ze swoim urokiem będzie próbować osiągnąć własne cele. Wymaga jasno określonych i przedstawionych zasad. Corgi nie tylko szybko uczy się komend i poleceń, ale również szybko nabiera złych nawyków, jeśli tylko mu się na to pozwoli. Właściciel, który straci czujność i ulegnie urokowi psa szybko przekona się co oznacza nieposłuszny pies. Szkolenie należy zacząć bardzo wcześnie a naukę najlepiej opierać na metodach nagród i pochwał – nigdy nie kar. Nie wolno stosować wobec psa agresji fizycznej i psychicznej. Pozytywne metody i odpowiednie nastawienia właściciela pozwolą osiągnąć najlepszy sukces wychowawczy. Podstawą dobrych wyników wychowawczych jest również nawiązanie bliskiej, opartej na zaufaniu więzi psa z człowiekiem. Nie jest to trudne, ponieważ Welsh Corgi Pembroke jest przywiązany do swojego opiekuna i lubi być w jego pobliżu. Konieczne jest motywowanie Corgiego, ponieważ pozbawiony smakołyków, nagród i pochwał szybko straci zapał do szkolenia. Welsh Corgi Pembroke uwielbia spełniać oczekiwania właściciela. Rasa ta nie ma problemów z wykonywaniem ćwiczeń, pod warunkiem, że szkolenie będzie urozmaicone, aby psiak się nie znudził. Z uwagi na uparty charakter Corgi powinien być jak najwcześniej socjalizowany. Od szczeniaka trzeba oswajać go z jak największą ilością bodźców – z różnymi ludźmi, psami, odgłosami czy miejscami. Dobrym rozwiązaniem będzie udanie się do psiego przedszkola, gdzie będzie miał styczność z innymi psami i nauczy się jak się z nimi właściwie obchodzić. Welsh Corgi to pies nieprzeciętny – jego niewielki wzrost i krótkie nóżki mogą zwodzić. Wciąż drzemią w nim geny psa pracującego, przez co potrzebuje różnorodnych zajęć. Sporty takie jak flyball czy tropienie dobrze sprawdzą się w przypadku tej rasy i stanowią doskonale urozmaicenie codziennych aktywności. Powinny one być dostosowane do upodobań psa i właściciela a wtedy wspólne spędzanie czasu będzie przyjemnością dla obu stron. Welsh Corgi Pembroke niewątpliwie potrzebuje dużo zajęć, zarówno umysłowych i fizycznych. Nawet długi spacer może nie być w stanie wystarczająco zmęczyć naszego podopiecznego – jest on prawdziwym piechurem. Dlatego też do codziennych spacerów właściciel powinien dorzucać wszelkiego rodzaju aktywności umysłowe, aby Corgi był zaspokojony.

welsh corgi pembroke

Zdrowie psów rasy welsh corgi pembroke – dobre zdrowie i długie życie

Welsh Corgi Pembroke zalicza się do jednych z najzdrowszych ras psów. Są to psy odporne, wytrzymałe i długowieczne. Najczęstsze choroby trapiące te psiaki są związane z ich budową anatomiczną – może pojawić się u Corgiego kulawizna młodzieńcza. Jest to choroba pojawiająca się u ras, u których nastąpiło zahamowanie wzrostu kości długich przy jednoczesnym normalnym rozwoju kości czaszki i tułowia. Na szczęście schorzenie to zazwyczaj nie wymaga leczenia specjalistycznego, a tylko objawowego. U Welsh Corgi Pembroke kulawizna młodzieńcza nie pojawia się zbyt często – zdecydowanie częściej przypadłość ta trapi odmianę Welsh Corgi Cardigan. Jeśli już wystąpi to pojawia się zazwyczaj w wieku 6-7 miesięcy. Ważne jest, aby w pierwszych miesiącach życia nie nadwyrężać za bardzo stawów młodego psiaka i nie forsować go zbyt intensywnymi treningami, aby ryzyko wystąpienia zminimalizować. Welsh Corgi Pembroke nie powinien zbyt często wchodzić i schodzić po schodach, ponieważ grozi to zwyrodnieniem kręgosłupa (tak zwana mielopatia zwyrodnieniowa), a nawet wypadnięciem dysku. Z innych schorzeń, które mogą wystąpić i być utrapieniem dla naszego pupila to dysplazja stawu biodrowego czy choroby oczu jak – zanik siatkówki czy zaćma. Zminimalizowanie wystąpień chorób dziedzicznych jest możliwe poprzez wybranie dobrej hodowli, w której odpowiednio dba się o psy i ich zdrowie. Na dzień dzisiejszy dostępne są testy, które umożliwiają wykrycie nosicielstwa i obciążenia chorobami genetycznymi. Welsh Corgi Pembroke to pies odporny na zmienne warunki atmosferyczne. Dwuwarstwowa i gęsta okrywa włosowa zapewnia mu odpowiednią ochronę przez zimnem i wilgocią, a większość tych psów uwielbia zabawy na śniegu. Corgi Pembroke dobrze radzi sobie podczas letnich dni, chociaż nie jest ich wielkim fanem. W czasie upałów raczej wybiera chłodne i zacienione zakamarki, dlatego właściciel powinien zapewnić psu takie miejsce do odpoczynku i przede wszystkim stały dostęp do świeżej wody pitnej. Dla większego komfortu psa lepiej na spacery wybierać się wcześnie rano lub popołudniem, kiedy temperatura nie będzie dawać się już tak mocno we znaki. Odpowiednio zadbany i cieszący się dobrym zdrowiem Welsh Corgi Pembroke może dożyć nawet 16 lat.

Żywienie – co powinien jeść corgi?

Podstawą długiego i zdrowego życia każdego psa jest odpowiednio zbilansowana dieta. Welsh Corgi Pembroke posiada ogromny apetyt, przez co dużą uwagę należy zwracać na to co je i ile je, aby nie doprowadzić do niebezpiecznej dla zdrowia psa nadwagi. Corgi to chodzący akumulator energii, dlatego posiłki powinny być dobrze zaplanowane. Sposób żywienia i ilość strawy powinna być dostosowana indywidualnie pod każdego pupila, uwzględniając przy tym aspekty jak wiek, wagę, aktywność fizyczną czy stan zdrowia. Właściciel ma kilka opcje do wyboru. Może zdecydować się na gotowe karmy, zarówno mokre, jak i suche, lub samodzielne przygotowywanie posiłków (dietę BARF). Welsh Corgi Pembroke powinien dostawać wyłącznie karmę jak najlepszej jakości i posiadającą w sobie dużą ilość mięsa. Decydując się na gotowe karmy najlepiej wybierać te dla ras średnich. Szczeniaki powinny dostawać karmę wyłącznie dla szczeniąt a podawać ją należy przynajmniej 3 razy dziennie. Porcje dorosłego psa najlepiej podzielić na dwa mniejsze posiłki. Welsh Corgi Pembroke ze względu na swoją karłowatą budowę jest podatny na kontuzje stawów, dlatego samodzielne przygotowywane posiłki powinny być wzbogacane suplementami mineralnymi i wapniowo-witaminowymi, które będą wspierać kości i chrząstki. Tak jak w przypadku innych psów, Corgi musi mieć zapewniony stały dostęp do świeżej wody pitnej – wymienianej minimum raz dziennie.

Pielęgnacja welsh corgi pembroke – nic trudnego

Welsh Corgi Pembroke nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Najbardziej intensywne lnienie zachodzi dwa razy do roku, ale niewielkie ilości włosa pies gubi przez cały rok. Na szczęście zrzucana sierść nie sprawia większego problemu przy sprzątaniu. Do regularnej pielęgnacji zalicza się szczotkowanie psa przynajmniej raz w tygodniu (w okresie linienia czynność tę należy wykonywać codziennie). Najlepiej sprawdzi się do tego metalowa szczotka o gładko zakończonych drucikach (tak zwana pudlówka) oraz twarda szczotka z naturalnego włosia dzika. W okresie linienia do pozbycia się martwego podszerstka bardzo dobrym wyborem będzie furminator. Pamiętać trzeba, że psa zawsze czeszemy razem z włosem – nigdy pod włos, ponieważ może to zniszczyć strukturę sierści. Podczas szczotkowania zalecane jest używanie preparatów ułatwiających czesanie – mają one właściwości antystatyczne, co zapobiega elektryzowaniu się włosów. Corgiego kąpiemy wtedy, kiedy będzie taka potrzeba – zazwyczaj raz na dwa miesiące. Co prawda ze względu na swoją budowę ciała i gęste owłosienie Corgi podczas spacerów może zbierać dużo różnych zanieczyszczeń, ale możemy się wspomóc suchymi szamponami i wilgotnymi chusteczkami pielęgnacyjnymi. Do kąpieli używamy szamponów przeznaczonych dla psów o półdługim włosie lub takich, które dostosowane są do aktualnych potrzeb sierści pupila. Corgi posiada gęsty podszerstek, dlatego właściciel zawsze powinien zwracać uwagę na dokładne spłukanie psa. Po kąpieli można wysuszyć psa za pomocą suszarki lub pozostawić mokrą sierść do samodzielnego wyschnięcia. Oprócz dbania o sierść na uwagę zasługują również oczy, uszy, zęby i pazury. W sytuacji, kiedy pies nie ściera sobie sam pazurków, należy je delikatnie podciąć specjalnymi do tego cążkami. Do dbania o higienę zębów posłużą nam specjalne pasty przeznaczone dla psów i szczoteczka do zębów, lub gryzaki dentystyczne. Bardzo ważne jest, aby psiak od szczeniaka był przyzwyczajany do pielęgnacji. Dzięki temu podczas koniecznych zabiegów nie będzie odczuwał niepokoju, a z dużym prawdopodobieństwem polubi to i będzie traktować jako chwilową przyjemność i obowiązek. Jeśli nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie pielęgnować swojego podopiecznego to możesz skorzystać z usług salonu pielęgnacji zwierząt, gdzie wykwalifikowani groomerzy wyręczą Cię w tym i zagwarantują pupilowi wszystkie niezbędne zabiegi.



Wyprawka dla welsh corgi pembroke

Każdy szczeniak potrzebuje wyprawki, a najlepiej będzie jeśli zaopatrzymy się we wszelkie niezbędne akcesoria zanim nowy członek rodziny pojawi się w naszym domu. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie miski na karmę i wodę i komfortowe legowisko, które będzie stanowić miejsce odpoczynku naszego pupila. Posłanie powinno być dobrane tak, aby pies mógł się na nim wyłożyć bez żadnego problemu. Można zakupić od razu legowisko “dorosłe”, ale można również na początek wybrać rozmiar mniejszy, bardziej odpowiedni dla szczeniaka. Bardzo ważne są akcesoria spacerowe, które zapewnią psu bezpieczeństwo podczas codziennych przechadzek. U Welsh Corgi Pembroke najlepiej sprawdzą się dobrze dopasowane, komfortowe szelki typu guard oraz długa smycz. Podczas spacerów oraz na treningach przydadzą się różnorodne przekąski i smakołyki. Do rozładowania energii podczas zabawy dobrze sprawdzą się piłki, sznury czy pluszowe zabawki. Warto także zaopatrzyć się się w zabawki umysłowe (edukacyjne, kreatywne). Wszystkie te produkty bez problemu dostaniemy je w dobrych sklepach zoologicznych. Tam też zakupimy akcesoria do codziennej pielęgnacji pupila. Pamiętajmy, że nie warto przesadnie oszczędzać na wyprawce dla psa. Za dobre, wysokiej jakości produkty zapłacimy więcej, ale posłużą one długo, a co najważniejsze będą bezpieczne dla naszego przyjaciela.

Hodowla – gdzie znaleźć wymarzonego welsh corgi pembroke?

W Polsce Welsh Corgi Pembroke nie należy do ras cieszących się dużą popularnością, dlatego też wybór hodowli nie jest zbyt duży. Pomimo tego szukaj tylko hodowli legalnych. Koniecznie sprawdź, czy wybrany przez ciebie hodowca jest zrzeszony w Związku Kynologicznym w Polsce (ZKwP). Zapoznaj się z opiniami na jego temat w internecie, a także dokładnie przyjrzyj się zdjęciom i opisom podanym w ogłoszeniu. Odwiedź hodowcę osobiście i sprawdź jakie panują w niej warunki. Dzięki takiej wizycie zyskasz możliwość poznania swojego nowego członka rodziny, a także jego rodziców. Podczas wizyty poproś o przedstawienie Ci niezbędnej dokumentacji i książeczki zdrowia z wpisanymi obowiązkowymi badaniami. Nie bój się pytać o interesujące Cię aspekty – dobry hodowca będzie służył Ci radą dotyczącą wychowania czy żywienia psa. Nie bój się także odpowiadać na jego pytania – zależy mu na tym, aby szczeniak trafił w ręce odpowiedzialnych ludzi, którzy obdarzą go miłością i zapewnią szczęśliwy dom.
Szczeniak Welsh Corgi Pembroke kosztuje średnio około 4000 zł. Cena może się różnić w zależności od pochodzenia, płci, wieku, osiągnięć rodziców czy renomy hodowli, dlatego nie ma określonej górnej granicy stawki. Oczywiście na rynku znajdą się dużo tańsze oferty, ale nie daj się im skusić. Najczęściej pochodzą one z pseudohodowli, której zależy jedynie na zysku, a nie na zdrowiu psów i warunkach w jakich przebywają. Nie wolno wspierać takich miejsc, a decydując się na szczeniaka niewiadomego pochodzenia nie masz żadnej pewności co do jego zdrowia i genów.

Czy corgi to pies dla mnie?

Welsh Corgi Pembroke nadaje się dla każdego, kto poświęci mu swoją uwagę, obdarzy szczerym uczuciem, a przy tym przypilnuje konsekwentego wychowania. Rasa ta jest niezwykle elastyczna i wszędzie się zaaklimatyzuje. Corgi może mieszkać zarówno w mieszkaniu, jak i w domu z ogrodem. Odnajdzie się przy boku rodzin z dziećmi, osób samotnych czy starszych, pod warunkiem, że zapewni mu się wystarczająco dużo ruchu i aktywności. Corgi jest psem rodzinnym, który najlepiej czuje się przebywając blisko właścicieli, dlatego osoby przebywające całe dnie poza domem powinny zastanowić się nad posiadaniem psa tej rasy. Corgi nie wymaga doświadczonego właściciela, ale opiekun powinien zadbać o konsekwentne wychowanie. Psy tej rasy zdecydowanie nie nadają się dla osób prowadzących siedzący tryb życia, ponieważ Corgi to prawdziwy wulkan energii, który do szczęścia potrzebuje aktywności fizycznej. Jeśli tylko jesteś w stanie spełnić te wymagania i zdecydujesz się przyjąć Corgiego do swojej rodziny to zyskasz radosnego, pełnego pozytywnej energii przyjaciela na długie lata!