icon_cart

0

koszyk
pies zjada śmieci

Twój pies zjada śmieci i odchody? Dowiedz się jak go tego oduczyć

Dlaczego pies zjada śmieci

Dlaczego psy uwielbiają grzebać w naszych śmieciach? Odpowiedź może leżeć daleko w naszej wspólnej historii.
Według większości ekspertów psy zostały udomowione z wilków przez ludzi kilka tysięcy lat temu. Spekuluje się, że wilki mogły początkowo zostać schwytane jako szczenięta lub oswojone z powodu życia w pobliżu ludzkich wiosek. Dlaczego te wilki miałyby mieszkać blisko ludzkich wiosek? Aby móc żywić się resztkami z ludzkiego jedzenia.
Na wolności wilki mogą przez kilka dni nie jeść. Nie zawsze udaje im się codziennie polować na grubą zwierzynę. Możemy uważać wyrzucane jedzenie za śmieci, ale dla niektórych psów jest to tylko jedzenie — śmierdzące, dojrzałe, aromatyczne jedzenie! To bukiet zapachów, które są dla nich interesujące i ekscytujące.
Niektóre psy opracowały grę polegającą na przekopywaniu się przez śmieci. Czasami znajdują dobre rzeczy do jedzenia lub zabawne rzeczy do żucia. Kiedy są tak zaangażowane w wąchanie interesującego zapachu, mogą rozrzucać śmieci po całym domu.
Inne psy nauczyły się, że kopanie w śmietniku jest dobrym sposobem na zwrócenie uwagi właściciela, więc staje się to zachowaniem zwracającym uwagę. Twój pies mógł stworzyć takie skojarzenie, że „Za każdym razem, gdy wyciągam chusteczkę z kosza, moja mama lub tata nagle zaczyna do mnie mówić i próbuje zabrać moją nową zabawkę”. Co za frajda dla nich, gdy bawią się z daleka, a ich właściciele ścigają ich po domu! Natomiast jeśli pies nie wyjął przedmiotu z kosza, właściciele mogli nie zwracać na niego tyle uwagi.

Jak oduczyć psa jedzenia śmieci

Wracasz do domu po ciężkim dniu w pracy witasz się z psem i biegniesz na chwilę do drugiego pokoju, zanim zaczniesz przygotowywać obiad. Co mogłoby pójść źle? Kiedy wracasz do kuchni, śmieci są porozrzucane z jednego końca domu na drugi – fusy po kawie, kości z kurczaka z zeszłej nocy, puszki i Bóg wie, co jeszcze. Twój młody piesek siedzi szczęśliwie pośrodku tego wszystkiego z na wpół zjedzoną pałką, którą na szczęście jesteś w stanie wydobyć z jej ust, zanim zdąży przełknąć, ale kto wie, co jeszcze połknęła! Nie tylko masz teraz okropny niehigieniczny bałagan do posprzątania, ale musisz się martwić o to, co twój pies mógł zjeść, co mogło mu zaszkodzić, zanim go przyłapałeś.
Wiele śmieci, takich jak gotowany drób lub ości ryb, może udusić psa lub zadrapać wyściółkę przełyku lub układu pokarmowego i spowodować poważne, a nawet śmiertelne uszkodzenia. Puszki i inne ostre przedmioty mogą przeciąć pysk psa, toksyczne przedmioty ze śmieci mogą zostać połknięte i spowodować chorobę lub nawet śmierć psa. Trzymanie psa z dala od śmieci ma kluczowe znaczenie nie tylko dla twojego zdrowia psychicznego, ale także dla zdrowia twojego psa.Definiowanie zadań

Jednym z elementów tego jak uniknąć ataku psa na śmieci jest zdrowy rozsądek. Na przykład upewnij się, że twój pies nie jest głodny, nie nudzi się i nie ma dostępu do śmieci, gdy nie ma cię, a może nawet, gdy jesteś. Wskazane może być trzymanie domowych śmieci w zamkniętej szafce lub w pomieszczeniu, do którego pies nie ma dostępu, co można osiągnąć za pomocą bramek dla dzieci lub zamkniętych drzwi.
Nie możesz jednak przez cały czas kontrolować otoczenia swojego psa, jego dostępu do domu lub innych śmieci. Dlatego szkolenie psa, aby nie jadł śmieci, jest ważne, aby był bezpieczny, a dom czysty.
Szkolenie psa, aby nie jadł wyrzucanych śmieci lub uczenie go innych sytuacji, w których możesz nakazać mu pozostawienie rzeczy, których nie chcesz, aby przeżuwał, na przykład gdy na spacerze natkniesz się na nieznane źródła pożywienia, zabawki lub odchody jest bardzo ważne. Nauczenie psa, jak zostawiać śmieci w spokoju, może zająć kilka dni czujności i nadzoru, ale jest tego warte.

Musisz upewnić się, że twój pies ma dostęp do śmieci tylko wtedy, gdy jest nadzorowany, aby zapobiec przedostawaniu się go do śmieci i nagradzaniu za to zachowanie. Wyrzuć śmieci poza zasięg psa na czas treningu. Możesz kupić komercyjne urządzenie odstraszające, takie jak generator hałasu. Będziesz potrzebować smakołyków do wykorzystania jako nagrody podczas uczenia psa unikania śmieci na polecenie i zwykłych smakołyków do wykorzystania jako przynęty, jeśli uczysz uogólnionego polecenia „zostaw to”. Konsekwencja i cierpliwość są ważne, aby osiągnąć sukces, a z twojej strony będzie to znaczna inwestycja czasu.

Metoda 1

 • Upewnij się, że Twój pies ma dostęp do śmieci tylko wtedy, gdy jesteś obecny, aby nadzorować i „złapać go na gorącym uczynku”. Być może będziesz musiał użyć barier lub zamknąć śmieci, gdy nie jesteś obecny.
 • Kiedy twój pies zbliża się do śmieci, stań między śmieciami a psem.
 • Odepchnij psa mocno ciałem.
 • Użyj polecenia słownego – głośno powiedz „zostaw” lub „nie”.
 • Nagradzaj. Kiedy twój pies się wycofa, możesz nagrodzić go uwagą. Unikaj karania psa, który już dostał się do śmieci, bo nie kojarzy mu się to z „nurkowaniem w śmietniku”, a kara tylko go zmyli.

Metoda 2 Negatywna metoda asocjacji

 • Zastawić pułapkę. Kup komercyjny środek odstraszający, który wydaje głośny dźwięk po dotknięciu, lub stwórz domowej roboty „pułapkę”. Na przykład, zamontuj linkę przymocowaną do stosu puszek, które w razie ingerencji rozleją się i wydadzą głośny dźwięk. Możesz też ukradkiem nadzorować swojego psa i mieć głośny generator hałasu, który możesz zastosować, jeśli twój pies bada śmieci.
 • Pozwól pułapce wyskoczyć. Kiedy twój pies ingeruje w śmieci, uruchamia pułapkę lub powoduje aktywację generatora hałasu.
 • Utwórz negatywne skojarzenie. Głośny hałas przeraża psa i sprawia, że ​​odskakuje. Powiadamia również ciebie, jeśli jesteś w innej części domu, że twój pies zbliżył się do śmieci.
 • Powtarzać. Powtarzające się incydenty przez kilka dni, a twój pies powinien kojarzyć zbliżanie się do śmieci z przykrymi konsekwencjami.
 • Ustalić. W końcu twój pies całkowicie ominie obszar, w którym znajdują się śmieci, aby nie uruchomić pułapki. Pamiętaj, aby nagrodzić psa za zignorowanie pojemnika na śmieci. Może to nie być dobra metoda, jeśli twój pies jest bardzo niespokojny lub zdenerwowany, ponieważ przerażenie może zaostrzyć zachowania lękowe.

Metoda 3 Zostaw to

 • Obecna ręka z poczęstunkiem. Trzymaj smakołyk w zamkniętej dłoni i wyciągnij rękę. Kiedy Twój pies wącha, liże, łapie lub zbliża się do twojej ręki, powiedz „zostaw” stanowczo i spokojnie.
 • Nagroda „zostaw to”. Poczekaj, aż pies przestanie badać i próbować sięgnąć po smakołyk w twojej dłoni. Powiedz „dobrze” i otwórz dłoń, aby zaoferować smakołyk. Czasami trzymaj smakołyk w zaciśniętej pięści i pozwól psu zbadać co masz w dłoni, i daj mu smakołyk bez słowa „zostaw go”, aby ustalić, czy to tylko wtedy, gdy wydasz polecenie, że musi go zostawić, rzeczywiście zostawia smakołyk.
 • Połóż smakołyk na podłodze. Zacznij kłaść smakołyk na podłodze i wydaj polecenie „zostaw to”. Użyj zwykłego kawałka krokietów lub herbatnika. Kiedy twój pies zastosuje się do polecenia „zostaw to”, nagrodź go znacznie lepszym przysmakiem.
 • Dodaj poziom trudności. Przenieś grę po domu lub na zewnątrz i zostawiaj smakołyki w zaplanowanych miejscach. Gdy twój pies je odkryje, wydaj mu polecenie „zostaw to”. Nagradzaj smakołykiem, gdy jest posłuszny oraz przejdź do oferowania pochwały i uwagi.
 • Zastosuj do śmieci. Użyj polecenia „zostaw to”, gdy pies zbliża się do śmieci domowych lub innych śmieci, które napotkasz podczas spacerów. Zdecydowane wprowadzenie komendy „zostaw to” powinno sprawić, że twój pies będzie unikał śmieci. Pamiętaj, aby pochwalić go jako nagrodę za pozostawienie śmieci w spokoju.

Zatrucie śmieciami

Wiadomo, że psy od czasu do czasu trafiają do kosza, a nawet zjadają odchody innych zwierząt (zwłaszcza z kuwety dla kotów), ale zwierzęta te są bardziej narażone na zatrucie śmieciami – toksykozę. Spożywanie martwych zwierząt, takich jak ptaki lub inne małe zwierzęta, również może być przyczyną zatrucia śmieciami. Jest to najczęstsze u psów przebywających na zewnątrz, ponieważ są one w stanie połykać zepsutą żywność lub odpady, a także martwe zwierzęta, które mogą być pełne bakterii i innych szkodliwych organizmów. Karmienie psa resztkami ze stołu lub surowym mięsem może również zwiększyć ryzyko zatrucia zwierzęcia. Kiedy twój pies spożywa żywność (lub odpady), która jest skażona lub zepsuta, bakterie dostają się do przewodu pokarmowego, gdzie mogą wytwarzać toksyny, które wchłaniają się do krwioobiegu.
Zatrucie śmieciami to stan spowodowany spożyciem żywności, śmieci lub odpadów zanieczyszczonych bakteriami lub innymi toksycznymi substancjami. Może to być konsumpcja zepsutego jedzenia z kosza na śmieci, resztek ze stołu, martwych zwierzęta z zewnątrz oraz wymiocin lub kału innych zwierząt. Jest również znany jako zapalenie żołądka i jelit, krwotoczne zapalenie żołądka i jelit lub zatrucie pokarmowe. Zatrucie śmieciami można rozpoznać po wodnistej lub krwawej biegunce, gorączce i wymiotach, ale może być również na tyle poważne, że powoduje niezdolność do kontrolowania ruchów ciała, hipotermię i wstrząs.

Objawy toksykozy u psów

Objawy zatrucia śmieciami zależą od rodzaju bakterii, ale najczęściej zgłaszanymi skutkami ubocznymi są:

 • Biegunka (może być krwawa lub wodnista)
 • Wymioty (mogą to być wymioty z krwią lub bez)
 • Ból brzucha i obrzęk
 • Utrata apetytu
 • Apatia
 • Wysoka temperatura ciała
 • Depresja
 • Odwodnienie
 • Dyszenie
 • Wzdęcia
 • Osłabienie
 • Wstrząs (zimne kończyny, słaby puls, brak aktywności, niewydolność oddechowa)
 • Napady drgawkowe (rzadko)
 • Śmierć (rzadko)

Diagnoza toksykozy u psów

Wiele przypadków zatrucia śmieciami jest łagodnych, ale niektóre mogą być poważne, szczególnie u małych ras, młodych lub starszych psów. Ponieważ dwa z najczęstszych skutków ubocznych to biegunka i wymioty, odwodnienie jest poważnym problemem w zatruciu śmieciami. Zaangażowane bakterie są również niepokojące, ponieważ niektóre rodzaje infekcji bakteryjnych mogą powodować objawy ze strony ośrodkowego układu nerwowego, takie jak utrata kontroli mięśni i drgawki. Jedynym sposobem ustalenia, jaki rodzaj bakterii jest zaangażowany, jest zabranie zwierzaka do lekarza weterynarii. Jeśli nie możesz umówić się na wizytę u weterynarza w ciągu 24 godzin, powinieneś zabrać psa do całodobowej kliniki weterynaryjnej.

Weterynarz przeprowadzi badanie fizykalne twojego psa, aby sprawdzić odruchy, temperaturę, masę ciał, odgłosy oddechowe, czas reakcji źrenicy, palpację brzucha, ciśnienie krwi, puls i częstość oddechów. Następnie weterynarz prawdopodobnie będzie musiał wykonać pewne badania laboratoryjne, w tym profil chemiczny, próbki kału i analizę moczu.
Mogą być również zalecane radiogramy jamy brzusznej (prześwietlenia) i ultradźwięki. Jeśli to konieczne, weterynarz może potrzebować wykonać USG, MRI lub tomografię komputerową, aby lepiej przyjrzeć się przewodowi jelitowemu i żołądkowi.

Leczenie toksykozy u psów

Leczenie zatrucia śmieciami u psów jest podobne do leczenia pacjenta, który został otruty. Najlepszy przebieg leczenia będzie ostatecznie zależał od objawów i zdrowia psa, ale najczęściej obejmuje usunięcie toksyn z organizmu i leczenie objawów.
Jeśli Twój pies już wymiotował, zwykle nie ma potrzeby podawania środków przeciwwymiotnych, takich jak apomorfina lub nadtlenek wodoru. Ponadto można podać węgiel aktywowany w celu wchłonięcia nadmiaru bakterii lub toksyn.
Detoksykacja. Dożylne płyny i elektrolity zostaną podane w celu nawodnienia i przepłukania nerek.
Leki. Niektóre leki, które weterynarz może podać zwierzęciu, to środki zwiotczające mięśnie w celu kontrolowania napadów, blokery H2 na rozstrój żołądka i antybiotyki na infekcje.
Obserwacja. Weterynarz może chcieć zatrzymać psa w szpitalu w celu obserwacji i terapii płynami.
Szanse na wyzdrowienie są większe, jeśli jesteś w stanie uzyskać leczenie, zanim toksyny zostaną całkowicie wchłonięte do krwioobiegu. Weterynarz może wysłać cię do domu z lekami przeciwbiegunkowymi, antybiotykami i blokerami H2, więc upewnij się, że podajesz je zgodnie z zaleceniami. Zabierz psa z powrotem na wizytę kontrolną zgodnie z zaleceniami weterynarza i zadzwoń, jeśli masz jakiekolwiek pytania.

Dlaczego pies zjada odchody

Ze wszystkich odrażających nawyków, jakie mają nasze psy – picie z toalety, tarzanie się w bagnie – nic nie przewyższa obrzydliwej praktyki psów jedzących odchody. Ich motywacją może nie być obrzydzenie nas, ludzi, ale z pewnością to właśnie robią. Do tego stopnia, że ​​jedzenie odchodów jest często powodem, dla którego ludzie próbują przenieść psa do innego domu, a nawet decydują się na eutanazję.
Istnieje naukowa nazwa tego nawyku — koprofagia — a także behawioralne i fizjologiczne powody, dla których niektóre psy postrzegają odchody jako przysmak. Jeśli znagasz się z koprofagią u psa, nie panikuję. Istnieją sposoby na zniechęcenie do nałogu. Chociaż nie jest to głęboko badane przez naukę — istnieje niewiele badań na ten temat — jedzenie odchodów jest stosunkowo powszechnym zjawiskiem. W badaniu z 2012 r. przedstawionym na dorocznej konferencji American Veterinary Society of Animal Behaviour badacze pod kierunkiem dr Benjamina Harta z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis odkryli, że:
16 procent (co szósty) psów jest klasyfikowanych jako „poważne”, co oznacza, że ​​zostały przyłapane na gorącym uczynku pięć razy
24 procent psów biorących udział w badaniu (jeden na cztery) co najmniej raz jadło kał.
Hart napisał: „Nasz wniosek jest taki, że jedzenie świeżych stolców jest odzwierciedleniem wrodzonych predyspozycji przodków psowatych żyjących w naturze, które chronią członków stada przed pasożytami jelitowymi obecnymi w kale, które czasami mogą zostać upuszczone do legowiska/miejsca odpoczynku”. Tłumaczenie: W psim DNA jest jedzenie kału.
Badanie składało się z dwóch oddzielnych ankiet wysłanych do około 3000 właścicieli psów. Chociaż jedzenie kupy jest odrażające dla ludzkiej wrażliwości, to naprawdę nie jest tak źle z psiego punktu widzenia. Psy ewoluowały jako padlinożercy, jedząc wszystko, co znalazły na ziemi lub w śmietniku, więc ich pomysły na wykwintną kuchnię różnią się nieco od naszych. W swoim Handbook of Applied Dog Behavior and Training , behawiorysta zwierząt Steven R. Lindsay mówi, że koprofagia „może być jednym z kilku apetytywnych zachowań przetrwania, które wyewoluowały, aby radzić sobie z okresowymi nieszczęściami głodu”. Innymi słowy, kiedy brakuje jedzenia, nie możesz być wybredny.

Jedzenie kupy jest normalne dla psów i szczeniąt. Dla niektórych gatunków, takich jak króliki, jedzenie odchodów kałowych jest całkowicie normalnym sposobem pozyskiwania kluczowych składników odżywczych. W rzeczywistości, jeśli zabronisz tego królikom, rozwiną się u nich problemy zdrowotne, a młode nie będą się rozwijać. Na szczęście psy nie muszą się w ten sposób odżywiać. Jest to jednak normalne, naturalne zachowanie na niektórych etapach życia psa. Matki psy będą lizać swoje szczenięta, aby skłonić je do eliminacji i oczyszczenia kału przez zjedzenie go przez około trzy pierwsze tygodnie po urodzeniu. Szczenięta również będą naturalnie angażować się w to zachowanie, jedząc zarówno własną kupę (autokoprofagia), jak i kupę innych psów (alokoprofagia).
Dla niektórych psów szczególnie pociągający jest koński nawóz i odchody gęsi. Jedzenie własnego stolca jest nieszkodliwe, ale spożywanie stolca innych zwierząt może powodować problemy zdrowotne, jeśli stolec jest zanieczyszczony pasożytami, wirusami lub toksynami. W większości przypadków to zachowanie zanika, zanim szczeniak skończy około dziewięciu miesięcy.

Fakty o psach jedzących stolec

Kiedy występuje u szczeniąt, koprofagia jest ogólnie uważana za część procesu odkrywania otaczającego je świata. Większość szczeniąt zadowoli się powąchaniem, ale kilka będzie chciało – jak ludzkie dzieci – włożyć wszystko do buzi. Jeden dziwny fakt: psy rzadko jedzą miękkie, słabo uformowane stolce lub biegunkę. Wydaje się, że najbardziej pociągają ich twarde stolce. Zwłaszcza mrożona kupa jest połykana ze smakiem! W swoim badaniu Hart poczynił kilka innych obserwacji na temat tego, dlaczego psy jedzą kupę:

 • Koprofagia była bardziej powszechna w gospodarstwach z wieloma psami. W domach z jednym psem tylko 20 procent psów miało ten nawyk, podczas gdy w domach z trzema psami liczba ta wzrosła do 33 procent.
 • Psy, które zjadają odchody nie są trudniejsze do wytresowania niż inne psy
 • 92 procent psów zjada tylko świeży kał
 • 85 procent psów zjadających kał nie zje własnych odchodów, a jedynie innych psów
 • Psy, które kradną jedzenie ze stołów – mają tendencję do jedzenia stolca

Powody dla których psy jedzą stolec

Niedobór enzymu. Przed udomowieniem dieta dzikiego psa była uzależniona od zdobyczy i lokalnej roślinności. Kiedy pies zjada całą zdobycz, obejmuje ona przewód pokarmowy, który naturalnie dostarcza odpowiednią ilość potrzebnych enzymów trawiennych.
Niestety obecnie wiele psów jest karmionych wysoko przetworzoną dietą. Enzymy trawienne pomagają zapewnić twojemu psu prawidłowe wchłanianie pokarmu. Jeśli nie ma potrzebnych enzymów, pokarm przejdzie przez niego niestrawiony. Psy mogą samodzielnie wytwarzać enzymy, ale nie zawsze są one wystarczające. Dlatego musisz upewnić się, że są one częścią jego codziennej diety. Zapewniając mu właściwe odżywianie, pomożesz zapobiegać chorobom.

Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki (EPI). EPI to choroba genetyczna, z którą zmagają się niektóre młode psy, ale mogą też rozwinąć objawy w późniejszym życiu. Jest również znana jako niewydolność trzustki. Psy z EPI nie są w stanie wytworzyć wielu enzymów trawiennych w trzustce. Jeśli Twój pies ma EPI, należy go uzupełnić enzymami, ponieważ mogą powoli głodować, nie mogąc trawić składników odżywczych. Objawy EPI obejmują utratę masy ciała, biegunkę, jedzenie stolca.

Pasożyty. Pasożyty jelitowe również potrzebują pożywienia. Jeśli twój pies jest zarobaczony, musi konkurować o składniki odżywcze z pasożytami. To pozostawia mu mniej pożywienia, gdy pasożyty dojrzewają.


Warunki powodujące zwiększony apetyt. Niektóre choroby, takie jak cukrzyca i problemy z tarczycą, mogą sprawić, że twój pies poczuje się głodny nawet jeśli w rzeczywistości nie jest głodny.
Sterydy mogą również sprawić, że twój pies będzie wystarczająco głodny, aby zjeść stolec. I bądźmy szczerzy wiele psów nie potrzebuje dużego nacisku.

Inne braki. Możliwe, że twój pies ma niedobór kwasu solnego. Może to być wynikiem złej diety lub starzenia się.
Kwas solny jest wykorzystywany przez organizm do rozkładania białek. Jeśli twój pies nie ma wystarczającej ilości pokarmu, nie będzie w stanie strawić pokarmu i po prostu przez niego przeleci. Następnie poszuka, np. stolca, aby uzupełnić brakujące składniki odżywcze.

Złe wchłanianie. Każdy stan, który prowadzi do słabego wchłaniania składników odżywczych, może z kolei prowadzić do jedzenia stolca. Pies może uciekać się do jedzenia własnego, próbując odzyskać

Niedożywienie. Upewnij się, że regularnie karmisz psa wystarczającą ilością jedzenia. Jeśli twój pies traci na wadze na świeżej, pełnej diecie, karm go więcej! I trzymaj się harmonogramu, głodny pies będzie szukał innych źródeł pożywienia, których możesz nie lubić.

Czystość. Jest jeden kluczowy moment, w którym pies zjada stolec i jest to bardzo naturalny porządek rzeczy. To wtedy suka sprząta po swoich szczeniętach, aby utrzymać gniazdo w czystości . To dążenie do czystości może również odpowiadać za inne psy, które „sprzątają” odchody.

Szczenięta. Szczenięta są ciekawskie, a poznawanie otoczenia jest ważną częścią ich rozwoju. Nie jest niczym niezwykłym, że jedzą wiele rzeczy, w tym kał w ramach swoich przygód.
Dobrą wiadomością jest to, że większość szczeniąt wyrasta z etapu jedzenia kału.

Padlinożercy. Psy są naturalnymi padlinożercami, a zapachy są tego dużą częścią. Kał dla nas śmierdzi, a dla psów może mieć bardzo pociągający zapach.

Nuda. Jeśli twój pies jest sam w domu przez cały dzień i nie ma wiele do roboty, coś znajdzie. Jeśli zdarzy się, że w jego zasięgu znajdzie się kał, może po prostu znaleźć nowy sposób na rozrywkę i przy okazji dostać

Poszukiwanie uwagi. Nasze psy nas kochają i chcą naszej uwagi. Może się to wydawać dziwne, ale dla niektórych psów wpadanie w kłopoty to nadal dobra rzecz. Przyciągają twoją uwagę i zapewniają dodatkową zabawę z polowania na odchody naraz.

Stres. Psy, które są zestresowane czasami mogą jeść rzeczy, których nie powinny, a niektóre mogą złagodzić stres poprzez jedzenie kału.

Kara. Kara za wypadki w domu może sprawić, że twój pies będzie się martwił, że stolec jest czymś złym. Zacznie w ten sposób naturalnie chować swój kał, poprzez zjadanie go.

Piesek widzi, piesek je. Jeśli masz młodszego psa, mogą odebrać ten nawyk od starszego psa. Czasami uczą się tego od swoich matek, które robią to jako naturalną umiejętność sprzątania.

Jak powstrzymać psa przed jedzeniem kału?

Weterynarze i właściciele psów zauważyli poprawę dzięki kilku strategiom, w tym:

Suplementacja witamin: Od dawna istnieje teoria, że ​​psy jedzą kał, ponieważ brakuje im czegoś w diecie, więc multiwitamina dla psów może być pomocna. W szczególności niedobór witaminy B był głównym podejrzanym, co potwierdzają badania. W 1981 roku naukowcy wykazali aktywność mikrobiologiczną w kale zsyntetyzowaną tiaminę, witaminę z grupy B. Inne badania wykazały brak innych składników odżywczych.

Suplementacja enzymów: nowoczesna dieta psów zawiera więcej węglowodanów, a mniej białek i tłuszczów opartych na mięsie niż dieta przodków psów. Niektórzy ludzie odnieśli sukces ze zmiękczaczem mięsa, który zawiera papainę, enzym.

Produkty zniechęcające do jedzenia: Teoria głosi, że niektóre smaki i zapachy są dla psów tak samo obrzydliwe, jak idea jedzenia stolca dla nas, więc dodanie odstraszającego jedzenia do kału sprawi, że pies niechętnie będzie go zjadał. Wiele z tych produktów zawiera glutaminian sodu, rumianek, pochodne papryki, jukę, czosnek i pietruszkę. Pamiętaj tylko, aby leczyć wszystkie psy w gospodarstwie domowym z wieloma psami, jeśli wystąpi problem z jedzeniem stolca.

Być może najlepszym sposobem na powstrzymanie problemu są szkolenia i metody zarządzania środowiskowego, w tym:

 • Utrzymuj w czystości część mieszkalną psa, w tym podwórko, aby nie było kupy, którą mógłby zbierać.
 • Właściciele kotów powinni utrzymywać kuwetę w czystości lub poza zasięgiem psa .
 • Nadzoruj swojego psa na spacerach i natychmiast zbieraj jego odchody.
 • Trening. Jednym prostym ćwiczeniem jest nagradzanie psa, gdy nie zje kału. W ten sposób pies wyrobi sobie nawyk biegania do ciebie po smaczny smakołyk, zamiast sięgać po odrażającego na ziemi.

Czy psy mogą zachorować po zjedzeniu stolca?

Tak. Jednak jest stosunkowo mało prawdopodobne, aby jakiekolwiek pojawiające się objawy były wynikiem koprofagii. Spożywanie kału to psi rytuał przekazywany z matki na szczeniaka. Wiadomo, że przodkowie psów, wilki, jedzą kał, gdy brakuje pożywienia. Chociaż jest mało prawdopodobne, że nawyki jedzenia kału doprowadzą do jakichkolwiek problemów zdrowotnych, zdarza się to w zależności od okoliczności. Spożycie kału innych psów lub nawet innych zwierząt doprowadziło do zachorowania zwierząt. Ponieważ kał zawiera resztki tego, co zwierzę połknęło, może się zdarzyć, że coś w kale nie będzie odpowiednie dla twojego psa. Na przykład pies zachorował po zjedzeniu owczego kału. Później odkryto, że owcom podawano iwermektynę, lek odrobaczający, na który dany pies miał wrażliwość.
Większość objawów, które możesz zaobserwować u swojego zwierzaka, nie jest bezpośrednim wynikiem jedzenia kału, ale raczej jedzenia kału, który zawierała coś, czego system odpornościowy nie zna lub na co jest wrażliwy. Objawy obejmują: nudności i wymioty, letarg, brak zainteresowania jedzeniem, biegunka