icon_cart

0

koszyk
banner_podroz z psem

Podróżowanie z psem – samolot, pociąg, samochodem

Podróżowanie z psem stało się powszechnie znane. Nikogo już nie dziwi fakt jadącego psa wraz z obładowanym wakacyjnym samochodem czy widok pupili w najbardziej turystycznych miejscach. Z biegiem czasu nie tylko auto mamy do wyboru planując wspólną podróż wraz z czworonożnym przyjacielem. Do wyboru mamy także komunikację miejską, pociągi czy samoloty. To na jaki środek transportu się zdecydujemy w dużej mierze zależy od odległości do pokonania, naszych własnych upodobań a także naszego psa i jego wygody. Decydując się na każdy z tych środków transportu nie możemy zapomnieć o przestrzeganiu zasad i wytycznych, a także odpowiedniego biletu czy kompletu ważnych dokumentów. Sprawdź jak można podróżować z psem oraz na co musisz zwrócić uwagę!

Jak przygotować psa do podróży?

Przewożenie osób, jak i zwierząt w samochodzie to duża odpowiedzialność spoczywająca na kierowcy dlatego decydując się na wspólną podróż wraz z czworonogiem musimy pamiętać przede wszystkim o bezpieczeństwie nas samych i czworonożnych przyjaciół, o komforcie podróży oraz o zabraniu niezbędnych akcesoriów.  Wiele opiekunów ma obawy dotyczące podróżowanie w towarzystwie psa. Dokładne przygotowanie i zaplanowanie wyjazdu sprawi, że cała przygoda będzie niezapomnianym przeżyciem.

Oswajanie psa z samochodem

Tak jak wśród ludzi znajdą się przypadki, które całe dnie mogą spędzić w samochodzie, tak i zdarzają się osoby dla których jazda samochodem jest istnym koszmarem. Podobnie bywa i w przypadku naszych psich przyjaciół. Jednak kluczowym elementem, który umili wspólne podróżowanie jest przyzwyczajenie psa do samej jazdy, jak i transportera w którym będzie przebywać. Najlepiej od małego zacząć przyzwyczajanie do widoku samochodu, odgłosu silnika. Pozwól pupilowi samodzielnie zapoznać się z samochodem nagradzając za każdy postęp. To samo tyczy się transportera w którym zwierzęta będą podróżować. Ustaw go w miejscu na widoku pupila, zachęcaj smaczkami do wejścia do środka. Włóż do transportera ulubioną zabawkę czy znajomy kocyk. Z czasem psiak powinien zaakceptować i samochód i sam transporter. Przyzwyczajaj psa do jazdy samochodem pamiętaj zrobić kilka rundek zakończonych czymś przyjemnym, jak spacer czy zabawa w nowym miejscu. To wpłynie na pozytywne skojarzenia.

Sprawdź stan zdrowia

Przed każdą podróżą warto odwiedzić lekarza weterynarii i sprawdzić stan zdrowia czworonoga. W wielu przypadkach podróżując samolotem czy przekraczając granicę państwa potrzebne jest dodatkowe zaświadczenie od weterynarza opisujący stan zdrowia oraz dodatkowe szczepienia czy profilaktyka przeciw pasożytom zewnętrznym i wewnętrznym. Przed podróżą należy sprawdzić wymagania kraju do którego się wybieramy.

Wybór miejsca i noclegu

Coraz więcej miejsc, hoteli, pensjonatów oraz miast otwiera się na pobyt zwierząt. Pobyt zwierzaka może być dodatkowo płatny. Wybierając miejsce i je rezerwując, warto dokładnie sprawdzić regulamin oraz zasady dotyczące przebywania zwierząt. Szukając miejsc weź także pod uwagę indywidualne potrzeby Twojego psa. Niektóre dobrze będą czuć się w pokoju hotelowym, a inne będą potrzebować nieco więcej przestrzeni. Sprawdź także okolicę w jakiej znajduje się hotel – czy wokół znajduje się miejsce, gdzie spokojnie będziesz mógł wyprowadzić psa na spacer.

Sprawdź także wybrane szlaki górskie, pola kempingowe, plaże czy lasy zgadzają się na obecność psów. W wielu miejscach nie będzie ograniczeń, jednak zdarzają się także miejsca, gdzie pupil będzie mieć zakaz wstępu lub jedynie na krótkiej smyczy i w kagańcu (zasady tyczą się wszystkich psów – zarówno tych miniaturowych, jak i olbrzymów).

Spacer

Przed podróżą nie zapomnij o porządnym spacerze na którym psiak będzie miał okazję załatwić wszystkie potrzeby fizjologiczne i rozładować nagromadzone emocje.

Przed podróżą 

Przed podróżą nie należy karmić pupila – najlepiej, aby ostatni posiłek podać maksymalnie 2-3 godziny przed podróżą. Nie podawaj także psu dużej ilości wody.

Podczas jazdy nie zapomnij o regularnych postojach, gdzie pupil będzie miał okazję załatwić swoje potrzeby fizjologiczne, napoić się i rozprostować łapy. Pamiętaj także o umiarkowanej temperaturze powietrza w środku samochodu. Podczas ciepłych dni nie zostawiaj psa samego w samochodzie. Auto szybko się nagrzewa przez co może dojść do prawdziwego niebezpieczeństwa.

Jazda powinna być płynna, bez gwałtownego hamowania, ruszania czy wchodzenia w zakręty. Należy zadbać także o atmosferę wśród pasażerów, która mocno wpływa także na samopoczucie czworonoga. Podczas Jazdy z pupilem lepiej zrezygnujmy z słuchania głośnej muzyki. Psi słych jest znacznie bardziej czuły niż nasz przez co dźwięki słyszą znacznie głośniej niż my.

Niezbędne akcesoria

Decydując się na podróż z psem nie można zapomnieć o kilku niezbędnych akcesoriach, które pomocne będą podczas samej jazdy, jak i już na miejscu docelowym. W psim bagażu nie może zabraknąć:

Psa – to najważniejszy element podczas wspólnej podróży

Psiej apteczkiapteczka to jeden z ważniejszych elementów wyprawki w razie “w”. Niestety pomimo wielu chęci nie jesteśmy w stanie uniknąć wypadków, które również zdarzają się naszym pupilom. W takiej apteczce powinny znaleźć się wszystkie najważniejsze elementy, które pozwolą nam szybko zareagować:

  • jałowa gaza 
  • sól fizjologiczna 
  • nożyczki z zaokrąglonymi końcami 
  • bandaż elastyczny, bandaż bawełniany
  • plaster 
  • termometr i wazelina 
  • leki przeciwbiegunkowe lub węgiel aktywny 
  • pęseta do wyciągania kleszczy 
  • płyn odkażający skórę 
  • probiotyk na wypadek problemów żołądkowych 
  • zapas leków, które pies dostaje codziennie o ile takie zażywa (na wszelki wypadek) 
  • rękawiczki jednorazowe 
  • strzykawka 
  • kaganiec – niestety podczas skoku adrenaliny, strachu czy bólu nawet nasze ukochane czworonogi mogą wykazywać zachowania agresywne broniąc się. W takim wypadku kaganiec pozwala szybko pomóc pupilowi bez obawy przed ugryzieniem
  • opatrunki hydrożelowe – przydatne podczas oparzenia 
  • proszek tamujący krwawienie 
  • pęseta 
  • koc ratunkowy 

Jeśli pupil cierpi na jakieś schorzenia jak mocna alergia objawiająca się wstrząsami anafilaktycznymi, ma zaburzenia krzepnięcia, padaczkę lub inne poważne schorzenia do apteczki włóż także leki, które mogą uratować mu życie w nagłych przypadkach

transporter dla psa_2
Jazda samochodem powinna być płynna, bez gwałtownego hamowania, ruszania czy wchodzenia w zakręty. Należy zadbać także o atmosferę wśród pasażerów, która mocno wpływa także na samopoczucie czworonoga. Podczas jazdy z pupilem lepiej zrezygnujmy z słuchania głośnej muzyki.

Pamiętaj jednak, nie podawać żadnych leków zwłaszcza tych przeznaczonych dla ludzi bez konsultacji z lekarzem weterynarii! Podczas letnich wypadów do apteczki warto włożyć akcesoria przydatne podczas udarów słonecznych oraz inwazji insektów.

Do takiej apteczki warto także włożyć małą przypominajkę jak wykonać pierwszą pomoc dla psa. W sytuacjach kryzysowych taka informacja może wypaść nam z głowy a dzięki niewielkiej kartce schowanej w apteczce jesteśmy w stanie uratować psu życie. 

Miski i wody – podczas podróży pies powinien mieć zapewniony stały dostęp do świeżej wody. Niestety w wielu przypadkach nie jesteśmy w stanie zagwarantować dostępu do wody, zamontować na ściankach transportera czy z obawy przed rozlaniem. W takim wypadku konieczne są regularne postoje z celu napojenia psa i załatwienia jego potrzeb fizjologicznych. Wygodna w tym celu będzie silikonowa miska podróżna, która jest składana, dzięki czemu nie zajmuje podczas podróży dużo miejsca. Oprócz miski zawsze miej przy sobie także butelkę z wodą, aby w każdym momencie móc napoić i orzeźwić pupila.

Kocyka lub legowiska – nie tylko są przydatne podczas podróży ale także i do dojechaniu do miejsca docelowego, ponieważ znajomy psi zapach sprawia, że zwierzęta czują się bezpieczniej i pewniej. 

Osłonki na szyby – jeśli nasza podróż odbywa się latem warto zaopatrzyć się w osłonki na szybę, które chronią przed promieniami słonecznymi.

Karmy – jeśli wybierasz się na dłuższy, kilkudniowy wypad nie zapomnij o zapasie karmy z nadwyżką. Nagła zmiana karmy podczas wyjazdu z dużym prawdopodobieństwem wywoła niepożądane problemy żołądkowe co znacznie obniży samopoczucie naszego czworonoga. Nie zawsze sklepy zoologiczne w miejscu wypadowym będą posiadały karmę do której jest przyzwyczajony. 

Kagańca – nawet, jeśli nasz pupil jest najbardziej przyjaznym psem na świecie są miejsca, gdzie kaganiec jest wymagany, dlatego warto go zabrać ze sobą w podróż i uniknąć ewentualnych nieprzyjemności.

Woreczków na odchody – niezależnie od tego, gdzie wyjeżdżamy i gdzie wychodzimy na spacer sprzątanie po pupilu to obowiązek każdego właściciela psa. Warto podczas wyjazdu zabrać ich zapas – tak na wszelki wypadek, aby zawsze je mieć pod ręką.

Chipu i adresówki – mikrochip to bardzo małe urządzenie wszczepiane pod skórę zwierzęcia z unikatowym kodem, który pozwala jego identyfikację o ile ten wpisany jest do bazy wraz z danymi właściciela. Wszczepienie mikroczipu wykonuje lekarz weterynarii. Zwierzęta muszą być zaczipowane lub posiadać tatuaż identyfikacyjny (wykonany przed dniem 3 lipca 2011 roku)  a dane wpisane do bazy, aby podróżować z nim za granicę. Adresówka to prosty sposób, aby zlokalizować opiekuna w razie zgubienia się psa bez konieczności posiadania sprzętu do odczytywania chipów. Warto podczas podróży zabrać ze sobą adresówkę, gdzie będzie widniał numer telefonu do właściciela.

Smyczy – oprócz smyczy, której używamy na co dzień warto zabrać jedną zapasową na wszelki wypadek, kiedy ta popsułaby się w najmniej oczekiwanym momencie. Pamiętaj, że nawet jeśli Twój pupil na co dzień chodzi spuszczony luzem są miejsca, gdzie obowiązkowo musi być on prowadzony na smyczy a za spuszczenie czworonoga luzem grożą wysokie mandaty. 

Niezbędne dokumenty

Przed podróżą czy to wielogodzinną czy jedynie krótki wypad poza miasto nie można zapomnieć o niezbędnych dokumentach.
Książeczka zdrowia to obowiązkowy punkt na liście wyprawskowej każdej podróży. Książeczka zdrowia powinna zawierać aktualne informacje o szczepieniach, badaniach czy odrobaczeniach. Szczególnie istotne jest zaświadczenie o szczepieniu przeciwko wściekliźnie. Warto mieć na uwadzę, że pierwsze szczepienie uzyskuje ważność po 21 dniach od jego wykonania a w wielu państwach zwierzęta przed upływem tego czasu nie zostaną wpuszczone.
Aktualne świadectwo szczepienia przeciwko wściekliźnie – to pozycja obowiązkowa nie tylko podczas podróży poza granicami kraju, ale także na jego terenie. Szczepienie powinno być wpisane zarówno do książeczki zdrowia, ale także i paszportu.
Paszport – to dokument obowiązkowy, jeśli wybieramy się w podróż poza granicę naszego państwa. Dokument ten wystawiany jest przez weterynarza na prośbę opiekuna za dodatkową opłatą. Obowiązuje na terenie Unii Europejskiej i kilku innych państw. Przed udaniem się do danego państwa należy zapoznać się z zasadami tam panującymi co do obecności psów, ich przewozu i zasad spacerowych.
Dokument upoważniający – to dokument niezbędny podczas podróży, jeśli z naszym zwierzakiem podróżuje ktoś inny niż sam właściciel. To zaświadczenie wystawiane przez właściciela. 

Świadectwo zdrowia – to dokument wymagany podczas podróży za granicę. To świadectwo wystawiane przez lekarza weterynarii, który określa stan zdrowia czworonoga, jego ogólną kondycję, ewentualne schorzenia i choroby.

Czy pies stresuje się podróżą?

Wiele psów stresuje się jazdą samochodem, przez co podczas podróży towarzyszy im stres. Może to być spowodowane chorobą lokomocyjną, złymi wspomnieniami lub obawą. Stres ten może objawiać się dyszeniem, opieraniem się przed wejściem do auta, szczekaniem, skomleniem, podkulaniem ogona, a także i biegunką czy wymiotami.

Najlepiej rozpocząć od wczesnej socjalizacji, która przyzwyczai czworonoga do samochodu. Najlepszym do tego okresem jest wiek szczenięcy, kiedy zwierzęta szybciej przełamują swoje bariery i uczą się nowych rzeczy. Stopniowo przyzwyczajamy czworonoga do auta, krótkich przejażdżek w miejsca, które będą mu się kojarzyć jedynie pozytywnie. To ważne, aby budować pozytywne skojarzenia za pomocą miejsc, smaczków, zabaw, spacerów, dzięki czemu przejażdżka autem będzie kojarzyć się psu pozytywnie. Oswajanie zarówno szczeniaka, jak i psa dorosłego powinniśmy rozpocząć od swobodnego obwąchiwania samochodu, a kiedy psiak będzie gotowy do swobodnego wejścia do auta. Ważne, aby pies sam wszedł do samochodu, bez przymusu. Każdy kolejny etap bez przejawiania strachu powinna być solidnie nagradzana, budując tym samym pewność siebie czworonoga.

Jeśli lęk psa wynika z choroby lokomocyjnej konieczne, może okazać się zastosowanie odpowiednich leków poprawiających samopoczucie czworonoga

Dbając o komfort psa podczas podróży nie zapomnij o tym, aby:

  • przed podróżą zadbać o załatwienie potrzeb fizjologicznych psa 
  • przed podróżą zadbać o rozładowanie emocji podczas spaceru czy zabawy 
  • moment wsiadania psa do auta był przyjemny 
  • mieć dla psa świeżą wodę 
  • przygotować psu zabawkę i kocyk 
  • prowadzić spokojnie, unikając gwałtownego hamowania i przyśpieszania 
  • podczas podróży robić regularne przystanki 
  • podczas ciepłych i letnich dni nie zostawiać psa w samochodzie nawet z uchylonymi oknami 

Podróż samochodem

Podróż samochodem to jedna z najwygodniejszych form podróży z psem ze względu na nieograniczone postoje, brak nieznanych ludzi, hałasów oraz znana i akceptowana już przestrzeń. To wygodna forma na którą decyduje się coraz więcej osób. Jednak planując podróż samochodem nie można zapomnieć o kilku ważnych elementach i odpowiedniej samochodowej wyprawce.

Jedzenie dla psa

Nie powinno podawać się jedzenia bezpośrednio przez jazdą tak, aby zminimalizować ryzyko wymiotów oraz boleści brzucha. Pupil spokojnie wytrzyma parę godzin bez jedzenia chyba, że jest to podróż na tyle długa, że w środku konieczne będzie zrobienie dodatkowego postoju na jedzenie także dla pupila. Pamiętaj, że wybierając się z psem w podróż należy wziąć zapas karmy do której jest przyzwyczajony. Nie każdy sklep bowiem będzie posiadać karmę, którą na co dzień je pupil a nagła zmiana może niekorzystnie odbić się na jego żołądku.

Woda psa

Podczas podróży najważniejszym aspektem jest odpowiednie nawodnienie. W tym celu należy robić regularne postoje (raz na dwie-trzy godziny), aby napoić psa. W podróż zabierz parę butelek wody i miskę. Najwygodniejsza będzie miska składana. Unikaj podawania wody z kranu na stacji benzynowej, ponieważ zdarza się, że psy dostają od niej rozstroju żołądka.

Czystość psa

Podczas wspólnej podróży nie możemy pominąć regularnych postojów tak, aby pupil miał okazję załatwić swoje potrzeby fizjologiczne oraz napoić się. Jeśli wiemy, że nasz pupil w danej sytuacji ma problemy na przykład z nerkami warto zaopatrzyć się w dodatkowe maty i chusteczki oraz woreczki do sprzątania. Jeśli nasz psiak cierpi na chorobę lokomocyjną i zdarza mu się wymiotować woreczki i chusteczki podczas podróży są konieczne. Warto odpuścić wspólną podróż i przełożyć ją na inny termin, gdy naszego psiaka dopadła biegunka lub niestrawność. Tu chodzi także o komfort psiej jazdy i dobre samopoczucie.

Bezpieczeństwo psa

Podczas przewożenia psa w samochodzie najważniejszym aspektem jest bezpieczeństwo i komfort podróży. Pupil nie może swobodnie poruszać się po całym pojeździe, utrudniając tym samym widoczność i narażając się na wiele urazów i kontuzji. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest przewożenie psa w transporterze, który zapewnia mu własną, bezpieczną przestrzeń a oprócz tego pozwala wygodnie się ułożyć. Wygodnym rozwiązaniem mogą okazać się także pasy bezpieczeństwa przypinane do szelek.

Podróż pociągiem

Pociąg to coraz częściej wybierany środek komunikacji zwłaszcza, w granicach kraju. Jest to jednak publiczny środek transportu przez co należy stosować się do obowiązujących zasadach przewozu zwierząt. Zanim wsiądziesz do pociągu ze swoim czworonożnym przyjacielem dokładnie zapoznaj się z obowiązującymi przepisami u każdego z przewoźników odnośnie przewozu zwierząt.

Podczas podróży warto zagwarantować pupilowi zabawki lub przysmaków, którymi będzie mógł się zająć podczas podróży. Podczas dłuższej podróży może zacząć doskwierać mu nuda a wówczas na własną “łapę” będzie szukał interesujących go zajęć. Zabierz także ze sobą niedużą miskę i wodę w butelce, aby psiak miał możliwość się nawadniać podczas jazdy. Nie zapomnij także o woreczkach na odchody i zapasu chusteczek na wszelki wypadek. Podczas planowania dłuższej podróży uwzględniając także załatwianie potrzeb fizjologicznych psa. Sprawdź, czy pociąg będzie miał dłuższe przystanki, dzięki czemu uda Ci się wyprowadzić do na szybki spacer.

Bilet dla psa

Cena biletu dla psa uzależniona jest od wielkości zwierzęcia oraz tego, czy podróżuje on w transporterze czy poza nim. Większość przewoźników nie pobiera opłat za zwierzęta podróżujące w transporterze umieszczone w miejscach przeznaczonych na bagaż podręczny. Za zwierzęta większe podróżujące luzem pobierana jest opłata oraz należy zakupić odpowiedni bilet. Ceny różnią się w zależności od danego przewoźnika. Każda osoba dorosła będąca pasażerem może przewozić pod swoją opieką tylko jednego psa, który nie jest trzymany w transporterze.

Bilet za czworonoga podróżującego poza transporterem wynosi 16 zł w PKP INTERCITY. Psy muszą trzymane być na smyczy oraz w kagańcu podczas całej podróży oraz nie mogą być uciążliwe dla współpasażerów. Jeśli przed podróżą nie kupiłeś biletu dla zwierzaka możesz zrobić to w pociągu u konduktora, jednak wówczas oprócz opłaty za bilet pobierana jest także opłata pokładowa w wysokości 20 zł.

Regulamin przewozu psów

Przewoźnicy kolejowi ustalają własne reguły co do przewozu zwierząt, dlatego poszczególne zasady mogą różnić się od siebie w zależności od danego przewoźnika. Wspólną zasadą dla wszystkich przewoźników jest to, że zwierzak musi posiadać aktualne zaświadczenie przeciwko wściekliźnie, musi przebywać pod opieką opiekuna, a w przypadku psów podróżujących poza transporterem muszą one być trzymane na smyczy oraz w kagańcu podczas całej podróży. Zasady te nie dotyczą psów asystujących oraz psich przewodników. Psy nie mogą być uciążliwe dla współpasażerów. W wagonach z miejscami do siedzenia z przedziałami, przewóz zwierząt uzależniony jest od zgody współpasażerów. Jeśli Ci wyrażą sprzeciw konduktor wskaże nowe miejsce podróżowania. 

Zwierzęta nie mogą przebywać:

  • w wagonach gastronomicznych z wyjątkiem psów przewodników, psów asystentów 
  • na miejscu do siedzenia 
  • na łóżku w wagonie
  • na miejscu do leżenia

Przewóz zwierząt w wagonie z miejscami sypialnymi, do leżenia jest dozwolony pod warunkiem, że podróżny wykupi wszystkie miejsca w przedziale. Podróżny odpowiada za stan sanitarny miejsca w którym przewożony jest pies.

Czystość psa

Właściciel lub opiekun czworonoga zobowiązany jest do zachowania czystości. Właściciel zobowiązany jest pilnowania psa, aby ten nie zakłócał pasażerom jazdy zwłaszcza podczas ciszy nocnej. Odpowiada także na wszystkie ewentualne wyrządzone przez niego szkody. Niestety niekiedy nie jesteśmy w stanie zapobiec nagłemu załatwieniu się psa, dlatego zawsze podróżując miej przy sobie woreczki na dochody i zapas chusteczek – na wszelki wypadek. Podczas dłuższych postojów nie zapomnij zabrać czworonoga na szybki spacer, aby ten miał możliwość załatwić swoje potrzeby fizjologiczne.

transporter dla psa_1
W transportach powinny być zamknięte całe – bez możliwości wystawiania głowy czy łap. W przypadku psów trzymanych luzem zadbaj o psi komfort za pomocą znanych zapachów.

Bezpieczeństwo psa i pasażerów

Podczas podróży zwierzęta nie mogą zachowywać się agresywnie, ani być uciążliwe dla współpasażerów. Pamiętaj, że to ty najlepiej znasz swojego pupila, dlatego zadbaj o psi komfort wcześniej. Jeśli wiesz, że pupil zmaga się z chorobą lokomocyjną zadbaj odpowiednio wcześniej o leki zminimalizują ryzyko jej wystąpienia. Jeśli akurat psiak zmaga się z problemami nerek lub pęcherza odpuść wspólną jazdę pociągiem, ponieważ może dojść do awaryjnego oddawania moczu w pociągu.
Małe zwierzęta przebywające a transporterach mają zapewnioną własną bezpieczną przestrzeń, która może stanowić ich azyl przez nieznanymi ludźmi i odgłosami. Zwierzęta W transportach powinny być zamknięte całe – bez możliwości wystawiania głowy czy łap. W przypadku psów trzymanych luzem zadbaj o psi komfort za pomocą znanych zapachów. Jeśli widzisz, że pies wykazuje objawy stresu bądź dla niego oparciem.

Podróż samolotem

Niestety do wielu miejsc, pomimo usilnych chęci trudno dotrzeć samochodem czy pociągiem. Także podróż na drugi koniec świata byłby prawdziwą męczarnią mając do dyspozycji jedynie samochodów. Wówczas najlepszym i najszybszym rozwiązaniem jest samolot. Zanim jednak wsiądziemy na pokład z pupilem należy pamiętać o kilku kluczowych zasadach. Kluczowy jest wybór odpowiednich linii lotniczych, ponieważ nie wszystkie linie wyrażają zgodę na podróż z czworonogiem.

Zanim zaczniesz planować wspólną podróż, upewnij się, że pupil ma niezbędne dokumenty jak:

  • aktualne zaświadczenie o szczepieniu przeciwko wściekliźnie 
  • zaświadczenie weterynaryjne o stanie zdrowia zwierzęcia uwzględniające przepisy z danego kraju do którego lecimy 
  • paszport wraz z opisem zwierzęcia, numerem tatuażu lub microchipa, płci, maści i znakach szczególnych. 

Dozwolone jest podróżowanie ze zwierzętami, które ukończyły min. 3 miesiąc życia oraz gdy minęło min. 21 dni od pierwszego szczepienia na wściekliznę. Niestety nie wszystkie linie lotnicze zgadzają się na przewóz zwierząt z wyjątkiem psów przewodników. To bardzo ważny aspekt, który należy sprawdzić chcąc podróżować z pupilem zwłaszcza, jeśli nasz lot ma przesiadki, aby każdy z przewoźników akceptował przewóz zwierząt. Ryanair, WizzAir, Easyjet nie zezwalają na podróż ze zwierzętami z wyłączeniem psów przewodników. LOT zezwala na podróżowanie wraz ze zwierzętami jednak w przypadku lotów do Wielkiej Brytanii przewóz odbywa się wyłącznie drogą cargo.

Bilet dla psa

Ceny biletu różnić się będą w zależności od poszczególnych linii lotniczych oraz wielkości czworonoga. W przypadku PLL LOT:

Małe zwierzę w kabinie (do 8 kilogramów wraz z transporterem)

  • Loty krajowe: 50 PLN, 12 EUR, 15 USD, 15 CAD
  • Europa/Bliski Wschód: 200 PLN, 50 EUR, 60 USD, 60 CAD,
  • USA/Kanada/Chiny/Japonia: 280 PLN, 70 EUR, 100 CAD, 100 USD

Zwierzę w luku bagażowym (powyżej 8 kilogramów wraz z transporterem)

  • Loty krajowe: 280 PLN, 70 EUR, 90 USD, 110 CAD,
  • Europa/Bliski Wschód: 600 PLN, 150 EUR, 180 USD, 230 CAD
  • USA/Kanada/Chiny/Japonia/Azja:1200 PLN/290 EUR/360 USD/460 CAD

Do podanych cen należy doliczyć opłatę serwisową, która różni się od siebie w zależności od sposobu rezerwacji lotu. Ceny nie nie dotyczą przewozu zwierząt cargo.

Chęć podróżowania z czworonogiem musi być zgłoszona najlepiej do 72 godzin przed wylotem telefonicznie lub w biurze obsługi klienta. Większość linii lotniczych posiada limit zwierząt, dlatego jeśli będziemy zwlekać ze zgłoszeniem chęci wspólnego podróżowania może okazać się, że limit zwierząt został już osiągnięty. W takim wypadku linia lotnicza może odmówić zabrania kolejnego psa. Procedura odprawy zwierzaka trwa dłużej, dlatego na lotnisku powinniśmy stawić się, na co najmniej 3 godziny przed planowanym wylotem.

Jak transportować psa w samolocie?

W zależności od kraju, zasad przewoźnika oraz wielkości zwierzęcia mogą one podróżować na trzy różne sposoby:

  • na pokładzie samolotu (pies podróżujący w kabinie pasażerskiej zastępuje Wasz bagaż podręczny, więc nie ma opcji zabrania dodatkowej torby)
  • w luku bagażowym 
  • drogą cardo 

W Polsce przewoźnikiem, który zezwala na podróż wraz ze swoim czworonożnym przyjacielem jest LOT. Podczas podróży na pokładzie samoloty zwierzęta przez całą podróż muszą przebywać w transporterze odpowiednim do swojej wagi oraz rozmiarów. Żadna część ciała zwierzęcia nie może wystawać poza pojemnik. Waga zwierzęcia wraz z pojemnikiem nie może przekraczać 8 kilogramów, jeśli przewożony jest w kabinie pasażerskiej. Podczas startowania, lądowania oraz ewentualnych turbulencji pojemnik musi znajdować się pod fotelem. Transporter w którym przebywają zwierzęta musi mieć określone rozmiary różniące się w zależności od poszczególnych samolotów.

Zwierzaki powinny być wcześniej przyzwyczajone do przebywania w transporterze, dzięki czemu przebywanie w nim nie będzie dla nich aż takim stresem.

  • Zwierzęta przewożone w luku bagażowym powinny być trzymane w transporterach spełniające wymogi określone przez IATA Live Animals Regulations (Międzynarodowe Stowarzyszenie transportu Lotniczego). W jednym transporterze może przebywać jeden dorosły pies. Transporter powinien być:
    odpowiednio duży, aby pupil miał swobodę ruchu 
  • czysty, dobrze zamknięty, a podłoże wyłożone od wewnątrz materiałem chłonnym 
  • wyposażony w pojemnik z wodą i jedzeniem 
  • wentylowany z co najmniej 3 stron 
  • nie może posiadać doczepianych kółek, a jeśli takie są należy je odczepić podczas odprawy
  • wykonany z metalu, sztywnego tworzywa sztucznego, litego drewna, włókna szklanego

Jeśli transporter nie jest zgodny z wymiarami, jest za duży, bądź niezgodny z wymaganiami IATA, przewoźnik może odmówić przewozu zwierząt. Przewoźnicy dbając o zdrowie i bezpieczeństwo ras brachycefalicznych (ze skróconą kufą) ograniczyli możliwość ich transportu pod pokładem samolotu ze względu na zmiany temperatury oraz stres co może powodować problemy z oddychaniem. Takie rasy można wziąć ze sobą do kabiny pasażerskiej o ile te spełniają kryteria wielkościowe i wagowe. Zwierzęta ras brachycefalicznych podróżować mogą drogą cargo.

Na transporterze musi znajdować się naklejka LIVE ANIMAL i ARROW UP (tym kierunkiem do góry). Oprócz tego musi znajdować się naklejka z imieniem i nazwiskiem właściciela, adresem, numerem telefonu oraz imieniem czworonoga.

Co wziąć ze sobą dla psa do samolotu?

Podróżując z czworonogiem zawsze pod ręką musisz posiadać jego paszport, oraz aktualne zaświadczenie o wściekliźnie. W wielu krajach wymagane jest także zaświadczenie o zdrowiu psa. Oprócz niezbędnych dokumentów obowiązkowy jest także odpowiedni transporter zgodny z wymaganiami. Zwierzęta w transporterach powinny mieć dostęp do jedzenia oraz picia. Niestety miski często sprzedawane wraz z transporterem powodują, że woda szybko z nich się wylewa. Najlepszym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w poidełka podobne dla ptaków czy chomików, które ograniczają ryzyko rozlania wody.

Przygotowywując czworonoga do lotu samolotem powinniśmy zadbać przede wszystkim o porządny spacer przed lotem, który pozwoli załatwić mu wszystkie niezbędne potrzeby fizjologiczne oraz rozładować nagromadzone emocje. Trzeba Pamiętać, że lot może być dla psa ogromnym stresem, dlatego przez lotem minimum 4-5 godzin przed nie należy podawać nic do jedzenia oraz niewielkie ilości wody. Jeśli psiak zmaga się z chorobą lokomocyjną konieczne jest podanie leków zmniejszających objawy. Można także zdecydować się na podanie tabletek uspokajających stres jednak tylko i wyłącznie po konsultacji z lekarzem weterynarii.

Podsumowanie 

Podróżowanie z czworonogiem z roku na rok staje się coraz prostsze, dzięki czemu coraz więcej właścicieli się na to decyduje. Planując podróż do wyboru mamy kilka różnych środków transportu, które umożliwiają podróżowanie z psem. Zanim jednak zajmiesz miejsce upewnij się, jakie zasady obowiązują przy przewozie zwierząt. Jeśli wiesz, że podróż samolotem lub pociągiem wśród innych ludzi może być zbyt stresująca wygodnym rozwiązaniem może być wspólna podróż samochodem. Przygotowując się nie zapomnij spakować najważniejszych rzeczy dla psa jak miska, woda, zapasowa smycz oraz komplet niezbędnych dokumentów czy kaganiec.