icon_cart

0

koszyk
Niezdrowe przysmaki dla psa - jakich należy unikać_

Niezdrowe przysmaki dla psa – jakich należy unikać

Niezdrowe przysmaki dla psa – jakich należy unikać

Każdy właściciel chce, aby jego czworonożny przyjaciel był zdrowy i cieszył się szczęśliwym życiem. To naszą rolą – jako opiekunów jest zagwarantowanie pupilowi aktywności, odpowiedniego żywienia, jak i zaspokojenia jego potrzeb. Jednak czy sprawdzamy się w tej roli? Czy wszystko, co podajemy pupilowi jest dla niego dobre? Aby być tego pewnym, przed podaniem psu smakołyków powinniśmy się upewnić, że mu one nie zaszkodzą. Smaczki i gryzaki pozwalają urozmaicić codzienną dietę pupila, jednak powinny być dobrane indywidualnie pod psa i uwzględniać jego wiek, wagę, aktywność fizyczną w ciągu dnia i ewentualne schorzenia. Podobnie jak ludzie, zwierzęta lubią dietę urozmaiconą. Oprócz codziennego pożywienia, które stanowi podstawę żywieniową (karma sucha, mokra czy BARF) warto stosować również karmę uzupełniającą, czyli znane wszystkim przysmaki. Karma uzupełniająca to nie tylko doskonały dodatek do pożywienia, ale także nagroda dla naszych czworonogów.

Przysmaki dla psa – kupuj świadomie

Świadomie powinniśmy wybierać pożywienie nie tylko dla nas i dla swoich najbliższych  ale również dla naszego pupila. To co jemy, odbija się na naszym zdrowiu, wyglądzie i samopoczuciu – ta sama zasada obowiązuje w przypadku naszych czworonogów. Bardzo ważna jest etykieta produktu – stanowi ona dla nas główne źródło informacji. Na rynku jest olbrzymia ilość przysmaków, o różnych składach. Naszym zadaniem jako opiekunów czworonogów jest wybranie takich, które będą jak najlepsze. Przede wszystkim trzeba dokładnie przeanalizować skład produktu. Mogą w nim być wymienione kategorie surowców jak np.: mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, zboża, warzywa, zioła oraz konkretne nazwy produktów – na przykład wołowina, jagnięcina, marchew, groch, bataty. Dzięki uszczegółowieniu składu na konkretne produkty da się lepiej określić skład wybieranych przez nas przysmaków. W smaczkach mogą znaleźć się dobre dodatki jak witaminy i minerały, polepszające strawność i wpływające na lepszy wygląd sierści ale także i te niepożądane jak konserwanty, zagęszczacze, aromaty czy barwniki. Zgodnie z przepisami składniki powinny być wymienione w ciągu malejącym. Te, które wymienione są jako pierwsze występują w największej ilości. Musimy jednak pamiętać, że ważone one są przed produkcją a więc przed poddaniem na przykład procesowi suszenia, podczas którego tracą wodę. Niestety zdarza się też, że czasem producenci starają się obejść przepisy zaciemniając skład smakołyków, dlatego jako opiekunowie naszych czworonogów musimy być świadomi i wybierać mądrze. Karmy, jak i przekąski dla psów mają cztery główne określenia:

  • “o smaku…” – karma nie musi posiadać smak deklarowanego mięsa
  • “bogata w…” – musi zawierać przynajmniej 14 proc. deklarowanego mięsa
  • ‘’z zawartością…”– musi posiadać minimum 4 proc. danego składnika
  • ‘’danie…” – musi zawierać w sobie minimum 26 proc. deklarowanego mięsa.

Często stosowaną metodą jest także rozbijanie poszczególnych składników na mniejsze co przekierowuje nas na myślenie, że tej zawartości jest mniej niż w rzeczywistości. Na przykład: 15% pszenicy i 15% soi to już 30% zbóż. Wówczas okazuje się, że to nie mięso stanowi największą zawartość w danym przysmaku czy karmie.

Niezdrowe przysmaki dla psa - jakich należy unikać
Przekąski sprawdzają się w budowaniu więzi pomiędzy opiekunem a psem – “przez żołądek do serca” to powiedzenie, które sprawdza się w również przypadku naszych czworonożnych przyjaciół.

Ile przysmaków może jeść pies?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, która dotyczyłaby wszystkich psów. Należy mieć na uwadze, że każdy pupil jest inny – różnią się od siebie wiekiem, wagą, aktywnością fizyczną, mogą zmagać się z różnymi problemami zarówno zdrowotnymi czy kontuzjami. Ilość przysmaków, jakie nasz czworonożny przyjaciel może spożyć zależeć będzie właśnie od tych aspektów. Powszechnie przyjętą zasadą jest ta mówiąca, że ilość smaczków nie powinna przekraczać 10-15% dziennego zapotrzebowania kalorycznego psa. Żeby to określić należy znać dziennie zapotrzebowanie swojego pupila. Do obliczenia dawki należy aktualną masę ciała psa podnieść do potęgi 0.75.

Przykład:
waga psa – 13 kg
13^0,75= 6,85 kg metabolicznej masy.

Dzięki zastosowaniu tego działania oblicza się metaboliczną masę zwierzęcia. Na każdy kilogram tej masy przypada 70 kcal.  Jest to jednak bazowa ilość – należy pamiętać, że aktywny czy pracujący pies potrzebuje więcej kalorii niż pupil spokojny )kanapowiec) czy psi senior.

Kolejnym wskaźnikiem jest RER (spoczynkowa przemiana materii), którą oblicza się następująco:

6,85 * 70 kcal = 480 kcal/doba

(metaboliczna masa zwierzęcia * ilość kalorii przypadająca na każdy kilogram masy ciała zwierzaka)

Następnie należy obliczyć dodatkową ilość niezbędną do pokrycia ponadnormatywnych kcal związanych z aktywnościami pupila (DER).

Na przykład:
w przypadku leczenia otyłości – 1,0 * RER
psy sterylizowane/kastrowane – 1,8 * RER

psy trenujące lekko – 2,0 * RER
psy trenujące ciężko i dużo – 4-8 * RER

Jak widać zapotrzebowanie znacznie różni się od siebie w zależności od poszczególnych ras, cech indywidualnych czy stylu życia pupila. dlatego tak ważne jest, aby znać zapotrzebowanie swojego czworonoga. Pozwoli to dostarczyć mu niezbędnych składników, które pokryją jego potrzeby ale nie doprowadzą do nadwagi.

Przeczytaj również: Przysmaki a nadwaga u psa

Jakie funkcje pełnią przysmaki?

Dlaczego jako opiekunowie często sięgamy po przysmaki dla psów? Są one wygodne i przydatne w bardzo wielu sytuacjach – jako nagroda za dobre zachowanie, motywator, podczas budowania pozytywnego skojarzenia czy jako pomoc treningowa. Warto zdawać sobie sprawę, że to my jako opiekunowie jesteśmy dla naszych psów najważniejsi, więc pochwała w połączeniu z aromatycznym smaczkiem może być dla nich najlepszą nagrodą i wyróżnieniem. Przekąski sprawdzają się w budowaniu więzi pomiędzy opiekunem a psem – “przez żołądek do serca” to powiedzenie, które sprawdza się w również przypadku naszych czworonożnych przyjaciół. Smaczki sprawdzają się jako motywacja podczas pracy i treningu i ułatwiają budowanie pozytywnych skojarzeń, która to metoda szkoleniowa uznawana jest za jedną z najlepszych w przypadku psów. Nagradzanie psa za pożądane zachowania, próbę wykonania komendy buduje w nim poczucie tego, że dana czynność mu się opłaca, ponieważ zawsze czeka na niego za to nagroda. Psy to bystre stworzenia, które szybko załapią na czym nam zależy i jakie zachowania nam się podobają – z czasem odkryjemy, że że kreatywność naszych pupili praktycznie nie zna granic. Przysmaki sprawdzą się w psim przedszkolu, gdzie psiak uczy się podstawowych komend, pracuje w miejscu pełnym rozpraszaczy ćwicząc koncentrację i samokontrolę, a także gdzie zachodzi socjalizacja z innymi psami. Warto wówczas stosować inne przekąski niż te, które używamy w domu. Będą one bardziej atrakcyjne dla naszego pupila. Mogą być także wykorzystywane podczas zabaw – na przykład tych węchowych, które wpływają na zmysł węchu czworonoga. Węch to najważniejszy ze zmysłów psa, dzięki któremu poznaje on otaczający go świat. Wiele z tych zabaw, jak na przykład mata węchowa, stymuluje umysł pupila, ale także działa na niego uspokajająco i wyciszająco. Przysmaki to także urozmaicenie codziennej diety co z pewnością spodoba się psiakowi!

Zalety stosowania psich przekąsek

  • urozmaicają codzienną dietę
  • wzmacniają pozytywne szkolenie przez metodę skojarzeń
  • wzmacniają relację między psem a opiekunem
  • są pomocne podczas treningu
  • stanowią nagrodę za dobre zachowanie
  • sprawdzają się jako dodatkowe źródło witamin

Rodzaje przysmaków

Szeroki wybór smakołyków dla psów może przyprawić o zawrót głowy.  Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego produktu upewnijmy się, że są one odpowiednie dla naszego czworonoga. Możemy wybierać spośród:

  • przysmaków liofilizowanych – będących w 100% naturalnymi smaczkami. Są to kawałki mięsa poddane obróbce suszenia, podczas której tracą wodę. Często jest to mięso pozbawione sztucznych dodatków, konserwantów i ulepszaczy. Szeroki wybór pozwala dopasować wielkość tych smaczków do naszego psa. Stanowią dobre rozwiązanie dla psich alergików, ponieważ ze względu na jedno źródło białka zwierzęcego łatwo wykluczyć te składniki, które są niepożądane.
  • gryzaków – poza tym, że są przekąską spełniają także inne ważne funkcje. Korzystnie wpływają na zęby czworonoga, czyszcząc je i niwelując odkładający się kamień nazębny, ale także pozwalają rozładować nagromadzoną w psie energię. Gryzaki produkowane są z różnych części ciał zwierząt hodowlanych jak ogony, uszy, skóra czy penisy. Są dość twarde, dlatego twardość należy odpowiednio dobrać pod pupila. Wbrew pozorom gryzaki mogą być dobrym rozwiązaniem dla szczeniaków, których zęby rosną.
  • chrupek – najczęściej przybierają formę kruchych ciasteczek czy krokietów. Często wybierane są jako przysmaki treningowe, które służą jako nagroda i odpowiedni motywator. Producenci jednak często dodają do składu zboża, bądź inne źródła węglowodanów.
  • podrobów – to części ciała zwierząt hodowlanych, takie jak tchawica, wątroba, krtań, serce i tym podobne. Są one poddawane procesowi suszenia. Ze względu na swoją specyfikę mają dość intensywny zapach, dlatego lepiej je podawać na zewnątrz.
  • żwaczy wołowych – są to naturalne przysmaki, które powstają w wyniku suszenia przedżołądków przeżuwaczy. Ze względu na krótki czas suszenia bogate są we wszystkie wartości odżywcze. Oprócz tego, żwacze korzystnie wpływają na układ trawienny psa. Nie powinno się ich podawać zbyt często.
  • poroża jeleni lub danieli – powstają ze zrzucanego okresowo poroża, które następnie jest zbierane zbierane, dezynfekowane i cięte na różną długość. Stanowią jedne z najtwardszych, naturalnych gryzaków dostępnych dla psów.
  • korzenie drzew – gryzaki wykonane z fragmentów korzeni drzew, np. kawowca lub hiszpańskiego drzewa wrzosowego.

Jak wybrać przekąski z tak szerokiej gamy produktów?

Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić jako właściciele to przeczytanie etykiety przysmaku i zapoznania się z jego składem. Znalezienie odpowiedniego produktu, który będzie odpowiadał pupilowi może zająć nieco czasu. Przed zakupem trzeba zwrócić uwagę na skład – zawartość mięsa, witaminy, minerały, jak i ewentualne sztuczne dodatki.
Przysmaki powinny być przede wszystkim zdrowe i bezpieczne dla naszych czworonożnych przyjaciół. Przy wyborze należy brać pod uwagę ewentualne alergie pokarmowe z którymi nasz pupil się zmaga. Wówczas dobrym rozwiązaniem będą te smakołyki, które posiadają jedno źródło białka.

Niezdrowe przysmaki dla psów

Nie wszystkie przysmaki jednak są zdrowe i bezpieczne dla czworonoga. Wraz z biegiem czasu wiele popularnych smakołyków okazała się być toksyczna a mimo tego często można spotkać je w sklepach zoologicznych. Często przyciągają nas kolory, ciekawe kształty czy zapach. Przede wszystkim warto sprawdzić kraj producenta – unikajmy przysmaków produkowanych w Chinach czy Indiach. Niestety fakt, że dany produkt został dopuszczony do sprzedaży nie świadczy, że jest on w pełni bezpieczny i humanitarny. Organizacja Humane Society International prowadziła śledztwo dotyczące gryzaków produkowanych ze skóry. Ich dochodzenie wykazało, że nie wszystkie skóry pochodzą od zwierząt hodowlanych, ale także tych, które w brutalny sposób zabijane są na Dalekim Wschodzie.

Prasowane kości ze skóry – przede wszystkim nie jest to wyrób z przemysłu mięsnego, ale skórzanego. Najczęściej tego typu produkty nie powstają w zakładach, gdzie produkowane są przysmaki i karmy dla psów ale garbarniach. Skóra z rzeźni zostaje przetransportowana do garbarni. Nie jest to droga krótka, dlatego skóra musi być odpowiednio zakonserwowana, aby dało się ją przewieźć. Są one moczone w solankach i wielu roztworach chemicznych. Następnie po raz kolejny poddawane są działaniu chemikaliów, aby pozbyć się resztek sierści czy mięsa. Następnie dodaje się siarczek sodu, który ma za zadanie rozwarstwić skórę. Po rozwarstwieniu główna warstwa wykorzystywana jest na wybory skórzane dla ludzi. Reszta wykorzystywana jest do produkcji przysmaków. Ponowne jej oczyszczenie następuje za pomocą nadtlenku wodoru, które ją wybiela. Proces ten pozwala też pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. Jest to substancja silnie żrąca (jak domestos czy inne środki chemiczne). Wykorzystywanie takiego środka do przysmaków dla psów nie brzmi dobrze, prawda? Przysmaki muszą również odpowiednio wyglądać, aby dla opiekunów psów wydawały się bardziej atrakcyjne. Tak przygotowane przysmaki są malowane i opryskiwane chemicznymi aromatami. Ostatnim etapem przygotowań jest prasowanie i nadawanie kształtu. Często stosuje się również do tego klej, aby kształt się trzymał. Na szczęście dotyczy się to przede wszystkim przysmaków produkowanych poza granicami UE. Dlatego należy zawsze sprawdzić, skąd pochodzi producent danych przysmaków – nie dystrybutor. Producenci z UE zobowiązani są do przestrzegania norm i zasad etycznych z których później skrupulatnie są rozliczani.Jeśli widzimy takie kości luzem, bez podanego składu to poprośmy sprzedawcę o pokazanie ich składu, kraju pochodzenia i producenta. Jeśli nie dostaniemy takiej możliwości lepiej zrezygnujmy z zakupu.

Jak szukać odpowiednich gryzaków ze skóry?

Gryzienie i żucie jest naturalną potrzebą psa, dlatego nie wolno pod żadnym pozorem im tego zabraniać. Zapewni to komfort psychiczny i stabilizację, której pies potrzebuje. Nie każdy gryzak ze skóry jest zły, dlatego przed zakupem upewnij się jaki jest kraj pochodzenia a nie jedynie dystrybutora. Jeśli nie jesteś w stanie zweryfikować kraju z którego pochodzi producent to lepiej unikaj tego rodzaju przysmaków. Przed zakupem sprawdź również skład, jeśli nie jesteś w stanie sprawdzić dokładnych produktów. Warto mieć na uwadze, że nie każdy przysmak ze skóry jest zły. Na rynku dostępne są przysmaki, które zostały poddane suszeniu bez użycia szkodliwych chemikaliów, a klejone są za pomocą naturalnych środków.

Czego nie może jeść pies?

Wielu właścicieli decyduje się na podawanie psom ludzkiego jedzenia – resztek z obiadu. Czy to jest bezpieczne? Wiele owoców i warzyw dostępnych w naszych kuchniach nie tylko jest silnie drażniąca, ale posiada trujące toksyny, które mogą doprowadzić do wielu poważnych chorób a nawet śmierci zwierzęcia. Psy nie powinny dostawać resztek z naszych posiłków, ponieważ żywność dla ludzi jest mocno przetworzona, przyprawiona i często o dużej zawartości soli. Wielu opiekunów ulega błagającym oczom swojego psiaka i karmi go resztkami ze stołu. Takie podjadanie może skończyć się dla pupila wymiotami, biegunką a nawet problemami z wątrobą czy trzustką. Oprócz resztek psy nie mogą jeść wielu produktów, które na co dzień są przez nas używane, dlatego powinny one być odpowiednio schowane i przetrzymywane. Jeśli chcemy pupilowi zrobić domowe przekąski upewnijmy się, że wybrane przez nas składniki są bezpieczne i nie posiadają toksyn, ponieważ w nawet niewielkich ilościach mogą pozbawić czworonoga życia.

Co należy do produktów niebezpiecznych dla psów?

  • czekolada – zawiera w sobie teobrominę, która jest toksyczna dla psów. Do objawów zatrucia zalicza się niepokój, zaburzenia rytmu serca, wymioty, biegunka, drżenie, uszkodzenie nerek, a nawet i śmierć.
  • kakao – zawiera duże stężenie bardzo niebezpiecznej dla psów, toksycznej substancji o nazwie teobromina. Stąd należy szczególnie uważać, aby pies nie miał dostępu do produktów zawierających kakao (jak. np gorzka, ciemna czekolada).
  • winogrona – winogrona mogą powodować niewydolność nerek, wymioty, biegunkę, ból brzucha i ślinotok. W dużych ilościach mogą nawet doprowadzić do śmierci. Już zjedzenie 10 winogron przez pupila może być dawką śmiertelną.
  • rodzynki – podobnie jak winogrona nie powinny znaleźć się w zasięgu psa.
  • szczypiorek – po zjedzeniu tego warzywa w układzie pokarmowym psa dochodzi do uwolnienia silnych toksycznych substancji, które powodują uszkodzenie czerwonych krwinek.
  • cebula – warzywo to nie należy do najchętniej wybieranych przez psy i bardzo dobrze. Może podować anemię, biegunki, uszodzienie, wątroby a nawet śmierć czworonoga. Śmiertelną dawką może okazać się już 0,5% cebuli na masę ciała pupila. Co ważne, cebula podczas gotowania czy smażenia nie traci swoich trujących właściwości.
  • czosnek – posiada w swoim składzie tiosiarczan sodu, który jest trujący dla pupili. Może doprowadzić do rozpadu czerwonych krwinek i anemii. Nie ma znaczenia w jakiej formie pies go zje.
  • orzechy makadamia – niektóre z orzechów nie są szkodliwe dla naszych pupili. Masło orzechowe to jeden z przysmaków, które psy uwielbiają. Nie dotyczy to jednak orzechów makadamia, które są bardzo szkodliwe nawet w niewielkich ilościach.
  • awokado – zawiera w sobie persin, czyli substancję, która dla ludzi jest neutralna, jednak dla zwierząt trująca. Może doprowadzić do wielu chorób, niewydolności serca a nawet śmierci czworonoga.
  • pestki owoców – pestki zawierają w sobie cyjanowodór, który prowadzi do blokady oddychania komórkowego. Dodatkowo może doprowadzić do niedrożności jelit.
  • alkohol – do objawów zatrucia należą wymioty, problemy z oddychaniem, śpiączka czy śmierć. Pod żadnym pozorem nie wolno podawać psu alkoholu.
  • kawa – może doprowadzić do zatrucia, spowodować niebezpieczny skok ciśnienia, jak i arytmię, uszkodzenie nerek, wątroby i serca.
  • sól, pieprz i inne przyprawy – przyprawy są szkodliwe dla układu pokarmowego naszych psów. Nie powinniśmy więc podawać im resztek z obiadu, podawać szynek gotowanych czy gotowych mięs.

Co zrobić, jeśli psiak zjadł niedozwolony przysmak?

Jeśli zauważymy niepokojące objawy to jak najszybciej powinniśmy dowiedzieć się co jest przyczyną zatrucia i co spożył nasz czworonożny przyjaciel. Psa jak najszybciej powinno przewozić się do kliniki weterynaryjnej. Reakcja musi być błyskawiczna, ponieważ od tego niekiedy zależy życie pupila. Im szybsza reakcja tym większe prawdopodobieństwo, że toksyny nie zdążą przedostać się do organizmu w znacznym stopniu. Czasem jednak okazuje się, że weterynarz jest zamknięty lub droga do niego zajmie zbyt dużo czasu a my musimy działać natychmiast. Wówczas musimy spróbować wywołać wymioty u psa pod warunkiem, że pies nie zjadł czegoś o ostrym zakończeniu ani żrącego – chemicznego. Przed podjęciem działań skonsultuj się z lekarzem weterynarii, ponieważ w niektórych przypadkach konieczna będzie jego natychmiastowa reakcja. Weterynarz pokieruje Cię również jak w domowych warunkach wywołać bezpiecznie wymioty i jak po tym postępować. Wymioty można wywoływać, jeśli od zatrucia nie minęło więcej niż 2 godziny.

Czy psy mogą jeść kości?

Do dzisiaj wielu psich opiekunów podaje swoim podopiecznym kości. Czy to jako przekąskę czy główny składnik diety. Kości stanowią one jednak niebezpieczeństwo dla zdrowia psa. Źle dobrane mogą przynieść opłakane skutki. Jeśli chcemy urozmaicić dietę psa o kości, to musimy wybrać te bezpieczne – pamiętajmy jednak, że kości nie stanowią one zbilansowanego posiłku. Nadmierna ilość spożywanych kości w ciągu dnia zaburza proporcje składników w diecie psa jak wapń czy fosfor, które w dużych ilościach właśnie w nich się znajdują. Kość powinna być dobrana rozmiarem do psa tak, aby nie doprowadzić do sytuacji, kiedy będzie próbował połknąć ją w całości. Najlepsze do podawania są kości surowe, które są twarde i znajdują się na nim resztki mięsa i chrząstek. Kości gotowane, pieczone czy smażone zmieniają swoją strukturę. Stają się kruche a przy okazji ostre co może doprowadzić do uszkodzenia układu pokarmowego.

Kości drobiowe – zdecydowanie nie. Kości z kurczaka czy indyka są bardzo niebezpieczne dla psów. Są one wyjątkowo kruche i posiadają ostre krawędzie. Mogą doprowadzić do powolnego uszkodzenia przełyku czy jelit. Psy mogą mieć problem ze strawieniem kawałków kości, które zaległy w jelitach. Mogą pojawić się problemy z wypróżnianiem a niestrawiona kość będzie ranić jelita.

Kości wieprzowe – nie. Kości wieprzowe również nie są dobrym wyborem. Kości te nie są tak kruche jak drobiowe, jednak są one bardzo ciężkostrawne. W kościach tych istnieje ryzyko wystąpienia wirusa wścieklizny rzekomej, który dla psów jest śmiertelny.

Kości cielęce – tak. To najlepszy wybór dla psa, ponieważ oprócz bogatych składników odżywczych są również miękkie i giętkie co powoduje, że stwarzają one mniejsze zagrożenia okaleczenia przewodu pokarmowego.

Kość wołowa – tak. Kości te są bardzo twarda i będą służyć bardziej do żucia i gryzienia niż połykania ich kawałków. Dzięki temu sprawdzają się jako smakowity i wytrzymały gryzak.

Kości dla psa – surowe czy gotowane?

Pamiętajmy, że kości poddawane obróbce termicznej, jak i te z drobiu czy wieprzowiny mogą doprowadzić do całkowitego zablokowania psich jelit. Przed podaniem kości psu należy ją sparzyć wrzątkiem. Są dobrą opcją jako przekąska dla psa, ale nie powinny stanowić podstawy żywieniowej, ponieważ nie zawierają w sobie niezbędnych składników, których pupil potrzebuje, aby prawidłowo i zdrowo się rozwijać. W takim wypadku podawanie kości może poważnie zagrozić życiu zwierzaka, dlatego jeśli chcemy, aby nasz czworonóg jadł od czasu do czasu kości to podajemy mu je wyłącznie surowe bez poddania ich żadnej obróbce termicznej.

Kości w diecie – zbyt duża ilość

Kości nie powinny stanowić podstawy żywieniowej, ani nie powinny codziennie gościć w diecie psa. Od czasu do czasu można podać kości wołowe lub cielęce jako gryzak czy przekąska. Kości bogate są w wapń i fosfor. Wapń jest ważnym pierwiastkiem, który odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu kostnego, mięśniowego a nawet nerwowego. Jego niedobór może odbić się na pracy tych układów.  Oprócz niedoborów może również wystąpić nadmiar wapnia, który może wystąpić, jeśli pies będzie otrzymywał zbyt dużo kości. Nadmiar wapnia może doprowadzić do zmian w tkankach szkieletu, ograniczyć wchłanianie się magnezu, żelaza i cynku do organizmu, tworzyć kamienie nerkowe. Biały kolor kupy psa może świadczyć o nadmiarze wapnia w organizmie. Zbyt duża ilość wapnia może także przyczynić się do chorób ortopedycznych.

Kiedy nie podawać kości?

  • nie podajemy kości psom codziennie
  • kości nie mogą stanowić głównego źródła pokarmu psa
  • nie podajemy kości pozbawionych tkanki mięśniowej
  • nie podajemy kości poddanych obróbce termicznej – gotowanie, smażenie, wędzenie
  • nie podajemy kości psom łapczywym, ponieważ grozi to uduszeniem i zranieniem układu pokarmowego
  • nie podajemy kości psom z problemami układu pokarmowego
  • nie podajemy kości psom z problemami nerkowymi
  • nie podajemy zbyt twardych kości szczeniakom

Czy pies może jeść kości – podsumowanie

Kości mogą być dobrym uzupełnieniem diety, o ile wybierzemy te odpowiednie, jak i zwrócimy uwagę na ich wielkość i rodzaj
Nie wolno podawać kości bez żadnych pozostałości
Kości powinny być podawane z chrząstkami i resztkami mięsa, które pies będzie mógł poobgryzać
Nie podawaj kości poddanych obróbce termicznej – gotowanych, pieczonych smażonych
Podajemy jedynie kości surowe

Skutki podawania niezdrowych przysmaków

Wszystkie niezdrowe dla psa przysmaki powinny być z jego diety eliminowane a produkty domowe odpowiednio schowane przed ciekawskimi pyszczkami. Nasza niewiedza lub zapominalstwo w najlepszym wypadku doprowadzić może do krótkotrwałego rozstroju żołądka, po którym wkrótce nie będzie śladu – ale czy chcemy narażać na to swojego psiego przyjaciela? Czarny scenariusz przewiduje ciężkie zatrucia, skutkujące długotrwałymi skutkami i trwałymi zmianami w organizmie psa. Może się również okazać, że ilość przyjętych toksyn będzie na tyle duża, że nawet w przypadku szybkiej pomocy weterynaryjnej nie będziemy w stanie uratować życia naszego przyjaciela. Bądźmy rozsądni i odpowiedzialni – tragedie wydarzają się najczęściej w ułamku sekundy.

Niezdrowe przysmaki dla psów – jakich należy unikać

Pamiętajmy o tym, że psy posiadają inny, różniący się od naszego układ pokarmowy i trawienny. To co nam wydaje się, że jest smaczne może okazać się nieodpowiednie dla naszych czworonożnych przyjaciół. Wybierając przysmaki dla psów zawsze zwróć uwagę na skład, jak i kraj pochodzenia. Nie decyduj się na zakup, jeśli nie jesteś w stanie tego określić. Często nieodpowiednie okazują się być przysmaki ze skóry ze względu na ilość chemikaliów, jednak jesteś w stanie je zastąpić innymi, które są dla niego bezpieczne. Aby uniknąć przypadkowych sytuacji, gdzie pies połknie nieodpowiednie dla niego artykuły, które znajdują się w domu musisz odpowiednio przemyśleć ich przechowywanie. Świeże zioła z dala od zasięgu psa. Owoce i warzywa dobrze schowane a substancje żrące i chemikalia trzymać poza zasięgiem ciekawskiego czworonoga. To co je Twój pies ma duży wpływ na jego samopoczucie, wygląd i zdrowie. Zadbaj o swojego pupila i podawaj mu jedynie rzeczy, które są dla niego bezpieczne i zdrowe. Z pewnością Twój psiak odwdzięczy Ci się długą, bezwarunkową miłością. Jeśli chcesz wprowadzić coś innego do codziennej diety to najpierw upewnij się, że jest to bezpieczne dla pupila i nie wywoła u niego reakcji niepożądanych.