icon_cart

0

koszyk
przysmaki dla psów z nadwagą

Przysmaki a nadwaga u psa

Dbanie o swojego czworonoga jest obowiązkiem każdego właściciela. Ważne jest nie tylko to, co pupil je, ale także jak dużo. Pożywienie powinno być tak skomponowane, aby uwzględniało wszystkie potrzeby psa i było dostosowane do jego wieku, wagi, aktywności fizycznej, stylu życia czy ewentualnych schorzeń. Stały dostęp do smakołyków w połączeniu z mało aktywnym trybem życia nie sprzyjają utrzymaniu odpowiedniej masy ciała. Niestety otyłość jest chorobą cywilizacyjną, która stanowi coraz większy problem. Nie tylko ludzie się z nią zmagają. Szacuję się, że nawet co piąty pies w Polsce boryka się z otyłością, a w ostatnich latach liczba ta stale się powiększa. Otyłość u zwierząt jest o tyle groźniejsza, że pies nie jest w pełni samodzielny – sam nie zastosuje diety. Odpowiedzialny jest za niego jego opiekun. Podobnie jak u ludzi tak i u psów otyłość może znacząco obniżyć komfort życia pupila i doprowadzić do wielu poważnych chorób całego organizmu. Lekceważona może okazać się tragiczna w skutkach. Oczywiście dodatkowe kilogramy nie oznaczają, że pupilowi nie wolno podawać żadnych przysmaków – można to robić przy zachowaniu zdrowego rozsądku.




Otyłość a nadwaga u psa – czym się od siebie różnią

Podobnie jak u ludzi tak i u zwierząt nadprogramowe kilogramy u psów biorą się z nadwyżki kalorycznej. Zwiększenie masy ciała diagnozuje się na podstawie wskaźnika BCS. BCS (body condition score) to ocena kondycji psa a także odstępstw od przyjętej normy. Polega ona na wizualnej ocenie tkanki tłuszczowej zwierzęcia i stosuje się tutaj skalę 9-punktową lub 5-punktową. W przeciwieństwie do ludzi nadwaga u psa nie jest tak łatwa do zdiagnozowania. Miękkie i puszyste futerko doskonale maskuje dodatkowe kilogramy. Według wskaźnika BCS u otyłego psa zanika wcięcie w talii, żebra są prawie niewyczuwalne, brzuch jest obwisły a grzbiet płaski. Wskaźnik ten działa również w przypadku zbyt niskiej wagi – jeśli na pierwszy rzut oka żebra są bardzo widoczne, grzbiet wygięty do góry, brzuch wklęsły to zwierzak cierpi na niedowagę.

O otyłości mówimy w przypadku, kiedy masa ciała psa przekracza o 30 procent optymalną wagę. Nadwaga występuje gdy masa ciała psa jest o 15 procent wyższa niż optymalna waga. Ponieważ waga optymalna jest jednak subiektywna, dlatego stosuje się wskaźnik BCS.

Wskaźnik BCS (body condition score) u psów

  1. Pies wychudzony – żebra, jak i inne kości znacznie widoczne z daleka i wyczuwalne. Brzuch wyraźnie zaznaczony z podkassaniem. Wyraźna utrata masy mięśniowej i brak dostrzegalnej tkanki tłuszczowej. Widoczna z góry mocna klepsydra.
  2. Pies bardzo chudy – żebra i inne kości widoczne i łatwo wyczuwalne. Minimalna utrata masy mięśniowej. Widziany z góry kształt klepsydry.
  3. Pies chudy – żebra, jak i inne kości łatwo wyczuwalne z minimalną warstwą tłuszczu podskórnego. brzuch podkasany. Mała ilość wyczuwalnej tłuszczowej tkanki podskórnej.
  4. Nieznaczna niedowaga – żebra, jak i inne kości dostrzegalne przez minimalną warstwę tłuszczu podskórnego. Widziany z góry nieznaczny kształt klepsydry.
  5. Idealna masa ciała – żebra i kości są niewidoczne, jednak łatwo da się je wyczuć przez skórę. Z góry widziany delikatny kształt klepsydry.
  6. Nieznaczna nadwaga – żebra i inne kości wyczuwalne pod umiarkowaną warstwą tłuszczu. Z boku podkasanie mniej widoczne.
  7. Nadwaga – żebra trudno wyczuwalne pod grubą warstwą tłuszczu. Z góry niewidoczne wcięcie w talii.
  8. Otyłość – żebra i inne kości bardzo trudno wyczuwalne pod grubą warstwą tłuszczu. Widoczny fałd brzuszny, brak widocznej talii. Gruba warstwa tłuszczu w okolicy lędźwiowej i szyi.
  9. Znaczna otyłość – żebra i kości prawie niewyczuwalne pod bardzo grubą warstwą tłuszczu. Wiszący fałd brzuszny, brak wcięcia w talii za to widoczne znaczne poszerzenie tułowia. gruba warstwa tłuszczu na reszcie ciała. Na ciele kształtują się fałdy z nadmiernej tkanki tłuszczowej.

Oprócz widocznych zmian na ciele u psa otyłego czy z nadwagą zmienia się także zachowanie i “chęć” do życia.

Przyczyny otyłości u psa

Przyczyn nadwagi i otyłości jest naprawdę dużo. Podstawową jest nadwyżka kaloryczna w stosunku do zapotrzebowania energetycznego czworonoga i niedobory ruchu. Niestety w większości przypadków winę za dodatkowe kilogramy u pupila ponosi właściciel, który podawał czworonogowi zbyt dużą ilość pokarmu w stosunku do stylu życia psiaka, który nie pozwolił na utrzymanie odpowiednie kondycji. Dlatego tak ważne jest, aby pożywienie dobierać indywidualnie pod czworonoga uwzględniając jego cechy takie jak wiek, wagę, styl życia czy ewentualne schorzenia, które są także kluczowe.  

Skutki nadwagi u psa są poważne i nie należy ich bagatelizować. Mało aktywny tryb życia, podobnie jak u ludzi wpływa niekorzystnie nie tylko na kondycję, ale także zdrowie czworonoga. Wielu właścicieli psów ogranicza spacery jedynie do załatwienia potrzeb fizjologicznych czworonoga, a to odbija się negatywnie na kondycji pupila. Każdy pies ma zupełnie inne zapotrzebowanie na ruch – potrzeby te będą różnić się w zależności od wieku zwierzęcia, jak i specyfiki danej rasy. Niektóre psy potrzebują długich spacerów z możliwością wybiegania się. A niezaspokojenie potrzeb psa może odbić się nie tylko na jego kondycji fizycznej ale także na zdrowiu psychicznym. Niezaspokojony pupil może szukać ujścia swoich emocji w domu – może niszczyć przedmioty lub załatwiać potrzeby fizjologiczne co z pewnością nie spodoba się właścicielowi. Decydując się na psa trzeba przemyśleć wszystkie za i przeciw a także zdawać sobie sprawę z obowiązku, jakim jest posiadanie zwierzęcia. Nadwaga czy otyłość może być również spowodowana problemami zdrowotnymi. Jeśli pożywienie jest odpowiednio zbilansowane i dobrane pod czworonoga, nie jest on przekarmiony i utrzymuje optymalną aktywność fizyczną w ciągu dnia to należy zacząć szukać przyczyny gdzie indziej. Niezbędne będą wtedy kompleksowe badania i konsultacja z weterynarzem. Przyczyn chorób może być mnóstwo, jednak do tych najczęstszych zalicza się niedoczynność tarczycy, nieprawidłowe działanie podwzgórza czy nieprawidłowe działanie nadnerczy. Chore zwierzę znacznie gorzej znosi wysiłek fizyczny i siłą rzeczy nie są w stanie zapewnić sobie normalnej porcji aktywności. Taka sytuacja może prowadzić do frustracji, ponieważ pupil nie będzie mógł oddawać się swoim lubianym rozrywkom, jak choćby bieganie za piłką.

Oprócz niedbałości właściciela istnieją czynniki, które mogą mieć wpływ na wystąpienie nadwagi czy otyłości u psów. Są to między innymi:

  • Wiek – wraz z wiekiem obniża się tempo metabolizmu przez co kalorie są znacznie gorzej spalane. W połączeniu ze spadkiem aktywności fizycznej może prowadzić to do nadwagi.
  • Rasa – niektóre rasy mają większe predyspozycje do nadwagi. Są to między innymi labrador retriever, beagle, jamnik, terier szkocki czy cocker spaniel. Psy te genetycznie posiadają predyspozycję do zwiększonej ilości tkanki tłuszczowej.
  • Kastracja/sterylizacja – hormony płciowe wywierają wpływ na ilość zjadanego pożywienia. Hormony wpływają także na układ nerwowy i zmianę metabolizmu przez co oddziaływują na masę ciała. Zwiększa się apetyt ale zapotrzebowanie kaloryczna maleje. Jeśli nie zmniejszy się podawanej ilości karmy to wówczas zwierzęta te są narażone na nadwagę. Szacuje się, że po kastracji zapotrzebowanie spada o około 30%.
  • Leki – niektóre leki, podobnie jak i ludzie mogą wpływać na hormony a tym samym na masę ciała. Zwiększają także apetyt. Są to głównie leki przeciwpadaczkowe i glikokortykosteroidy.
  • Stan zdrowia – choroby także mogą powodować zwiększenie masy ciała. Niedoczynność tarczycy powoduje, że metabolizm psa jest naruszony. Komórki pracują zbyt wolno i nie zużywają odpowiedniej dawki energii, która przyswajana jest w codziennym pożywieniu. Choroba Cushinga czyli choroba nadnerczy powoduje zbyt duże wydzielanie kortyzolu. Prowadzi to w rezultacie do zwiększonego apetytu a jednocześnie przy obniżeniu aktywności fizycznej przez ospałość. Przy tej chorobie tłuszcz odkłada się głównie w okolicy brzucha. Reszta ciała wygląda normalnie – zgodnie z normą. 


Ryzyko nadwagi u psa

Nadwaga nie jest normalnym stanem rzeczy dla organizmu. Ryzyko, które się wiąże z dodatkowymi kilogramami jest wielorakie. Stan ten nie powinien być nigdy bagatelizowany. Na szczęście nadwaga nie jest stanem nieodwracalnym i można sobie z nią poradzić, jednak należy mieć do tego chęci i zadziałać w odpowiednim momencie. Wraz z dodatkowymi kilogramami wzrasta ryzyko wystąpienia chorób układu kostnego i stawów, problemów z sercem, pojawienia się cukrzycy, chorób wątroby a nawet zmian nowotworowych. Nadwaga może skutkować także chorobami układu krążenia, zmianami metabolicznymi i hormonalnymi. Należy pamiętać także o tym, że nadwaga znacznie skraca czas życia, dlatego najlepiej zacząć walczyć z nią natychmiast i nie zwlekać. Wielu właścicieli myśli, że kilka dodatkowych kilogramów nie wpłynie na czworonoga. Wręcz przeciwnie – nadwaga wpływa na zdrowie, samopoczucie i kondycję psychiczną czworonoga.

Jak odchudzić psa?

Aby nie doprowadzić do rozwoju nadwagi najlepiej zacząć działać już przy pierwszych jej oznakach. Trzeba bowiem pamiętać, że od nadwagi do otyłości jest bardzo krótka droga. Odchudzanie psa – podobnie jak u ludzi – to długi proces, który wymaga od właściciela cierpliwości i konsekwencji. Aby udało się wrócić do odpowiedniej masy ciała ważna jest właściwa dieta i ruch. Przed rozpoczęciem odchudzania należy określić dzienną liczbę kalorii, które pies powinien przyjmować. Czworonóg na diecie powinien dostawać około 70%-80% dawki energetycznej, którą powinien normalnie spożywać. Ustalenie pierwotnej dawki kalorycznej jest kluczowe, ponieważ w zależności od wieku czy rasy zapotrzebowanie żywieniowe znacznie będzie się różnić od siebie. Spadek masy ciała w ciągu tygodnia powinien oscylować między 0,4 a 0,8 kilograma. Takie tempo pozwala chudnąć zdrowo i zminimalizować ryzyko wystąpienia efektu jojo.

  1. Dieta odchudzająca. Właściciel może zdecydować się na samodzielne przygotowywanie posiłków w domu lub skorzystać z gotowych propozycji karm dietetycznych. Ale uwaga – podawanie mniejszej ilości starej karmy nie jest rozwiązaniem. Należy podawać karmy dietetyczne o obniżonej zawartości kalorii, ale pokrywające zapotrzebowanie psa na białko, minerały czy witaminy. Zmniejszając jedynie ilość standardowej karmy możemy spowodować powstanie niedoborów poszczególnych składników, a to może przynieść poważne skutki zdrowotne. Większość karm odchudzających ma obniżoną zawartość tłuszczu co przekłada się na zwiększone spalanie tkanki tłuszczowej. Zamiast tłuszczu karma taka bogata jest w węglowodany, które podczas spalania wytwarzają dużą ilość ciepła, przyczyniającego się właśnie do redukcji tkanki. Innym rodzajem karm odchudzających są te o zwiększonej zawartości włókna. Włókno powoduje uczucie sytości przy przyswojeniu ograniczonej ilości energii. Karmy dietetyczne wzbogacone są również o L-karnitynę i antyoksydanty.
  2. Domowa dieta odchudzająca. Można także samodzielnie skomponować dietę odchudzającą dla psa. Wymaga to nieco więcej pracy i wiedzy od właściciela. Taką dietę najlepiej ułożyć z pomocą psiego dietetyka. Podobnie jak gotowe karmy, domowe pożywienie dietetyczne powinno posiadać obniżoną zawartość tłuszczu i stosunkowo dużą ilość białka. Podstawą powinny być niskokaloryczne produkty. W przygotowywaniu domowej diety odchudzającej bardzo ważne są proporcje poszczególnych składników, dzięki czemu możliwe będzie określenie bilansu kalorycznego.
  3. Wysiłek fizyczny. Oprócz diety odchudzającej ważny jest również wysiłek fizyczny. Ruch to zdrowie – i nie jest to jedynie pusty slogan. Ruch pomaga utrzymać odpowiednią masę ciała. Najlepszą drogą do sukcesu jest połączenie aktywności fizycznej z odpowiednią dietą. Każdy ruch jest dobry jednak należy pamiętać, żeby u psa zmagającego się z otyłością czy dużą nadwagą nie obciążać nadmiernie stawów – przynajmniej na pierwszym etapie odchudzania. Najlepiej zacząć od spacerów, bawienia się w parku czy pływaniu. Można zabierać psa na krótsze, ale częstsze spacery w ciągu dnia. Psy otyłe mają mniejszą tolerancję wysiłkową a ich stawy są mocno obciążone, dlatego bardzo intensywny wysiłek może zakończyć się kontuzjami. Ważne jest powolne wprowadzanie aktywności fizycznej i stopniowe zwiększanie jej intensywności i czasu trwania.
  4. Monitorowanie wagi psa. Ważne jest monitorowanie postępów psa. Nie wskazana jest zbyt szybka masa ciała, ani zbyt powolne gubienie kilogramów. Zbyt gwałtowne chudnięcie może przyczynić się do utraty mięśni a także stwarzać zagrożenie dla zdrowia psa. Bezpieczny spadek masy ciała to od 1% do 2% tygodniowo. Z kolei zbyt wolne gubienie kilogramów może oznaczać, że pies dostaje za dużą ilość kalorii. Wówczas można zmniejszyć ich ilość przy jednoczesnym zwiększenie aktywności fizycznej.
  5. Zmiana przyzwyczajeń i nawyków. To właściciel ma wpływ na swojego czworonoga. Wiele psów przybiera na wadze przez nasze przyzwyczajenia. Psy żebrające o jedzenie najczęściej nie są głodne. Żebranie jest problemem behawioralnym, który nie wynika z głodu a jedynie z próby zwrócenia uwagi na właściciela czy nudów. Spróbuj wówczas zająć psa czymś innym. Nie podawaj psu resztek ze stołu. Nie tylko może to zaburzyć cały plan odchudzania ale także odbić się na zdrowiu czworonoga, ponieważ ludzkie jedzenie może być dla nich niebezpieczne
  6. Stałe godziny posiłków. Najlepiej podawać mniejsze posiłki a częściej, dzięki czemu zmniejszy się żołądek czworonoga, co z kolei pozwoli na utrzymanie uczucia sytości. 
  7. Zaangażowanie wszystkich domowników. Ważne jest, aby wszyscy domownicy trzymali się ustalonego planu. Tylko wtedy całe odchudzanie ma sens.
  8. Odpowiednia dawka ruchu. Odchudzanie psa nie opiera się jedynie na zmianie żywieniowej, ale zmianie całego stylu życia czworonoga. Ruch poprawia kondycję pupila a także wzmocni więź z opiekunem. Regularna aktywność zwiększa siłę mięśni, poprawia sprawność ruchową, reguluje krążenie krwi, poprawia ruchomość stawów, pomaga zwalczyć niepożądane zachowania i korzystnie wpływa na stabilizację psychiczną.
  9. Konsekwencja. Podawanie odpowiednio zbilansowanego pożywienia nie powinno zakończyć się wraz z osiągnięciem docelowej wagi. Szybko wówczas o niekorzystny efekt jojo, gdzie całe starania idą na marne a całą pracę trzeba będzie zacząć od początku. Porcje pożywienia należy odmierzać zgodnie z wytycznymi, monitoruj wagę psa i nie rezygnuj z aktywno fizycznej.




Czy u psów występuje efekt jo-jo?

Efekt jo-jo nie przytrafia się jedynie odchudzającym się ludziom – zagraża także psom. Utrata zbędnych kilogramów to niewątpliwie wielki sukces. Efekt jednak należy pielęgnować a nie spoczywać na laurach. Dopiero po redukcji masy zaczyna sią walka o utrzymanie odpowiedniej wagi. Jeśli po dotarciu do docelowej wagi wrócimy do starych nawyków to poprzednia waga powróci bardzo szybko. Trzeba pamiętać, że również same wahania wagi mogą niekorzystnie odbić się na zdrowiu pupila. Od czasu do czasu należy kontrolować wagę psa, nie podawać mu resztek ze stołu czy jedzenia przeznaczonego dla ludzi. Podawane czworonogowi smakołyki trzeba wliczać do dziennego zapotrzebowania kalorycznego a dzienną porcję pożywienia podzielić na 3-4 mniejsze.

Pomoc specjalistów

Psy z nadwagą czy otyłością powinny być pod stałym nadzorem weterynarza. Ważne jest bowiem kontrolowanie ich stanu zdrowia przez cykliczne wykonywanie badań. Właściciel może także skorzystać z pomocy psiego dietetyka, który pomoże ustalić odpowiedni jadłospis dla pupila.

Nadwaga a przysmaki dla psów

Otyłość czy nadwaga nie powodują, że psu nie można dać chwili przyjemności w postaci przysmaków czy gryzaków. Jednak to co podajemy powinno być ściśle określone. Podczas diety należy zrezygnować z wysokokalorycznych smaczków. W ramach nagrody można podawać pupilowi smaczki typu “light” czy zrobione w domu, naturalne przysmaki. Przysmaki “light” posiadają obniżoną zawartość energetyczną. Podając smakołyki należy zwrócić uwagę, aby nie przekraczały one 10% zalecanej dawki dziennej energii.

Kiedy podawać psu przysmaki?

Przysmaki są dobrą odskocznią i urozmaiceniem codziennego pożywienia, dlatego tak bardzo smakują naszym czworonożnym przyjaciołom. Smaczków można używać w wielu sytuacjach.

Kiedy warto wykorzystywać przysmaki dla psa?

  • Podczas szkolenia – dla większości psów najlepszym motywatorem jest właśnie jedzenie. Za pomocą smaczków jesteśmy w stanie zmotywować pupila i uczyć go zachowań pożądanych. To także nagroda, która z pewnością zapadnie czworonogowi w pamięci, dzięki czemu będzie kojarzył za co został nagrodzony.
  • Jako wzmacnianie zachowania poprzez pozytywne skojarzenia – za jedną z najlepszych metod szkoleniowych uważane jest wzmacniane przez pozytywne skojarzenia. Metoda ta polega na nagradzaniu psa za zachowanie pożądane i powoduje, że przysmak kojarzy się czworonogowi z daną sytuacją. Dzięki temu utrwala on taki schemat zachowań w swojej pamięci.
  • Wzmocnienie więzi między właścicielem a psem – powiedzenie “przez żołądek do serca” prawdziwe jest nie tylko w przypadku ludzi. Sprawdza się także w przypadku naszych futrzastych przyjaciół – właśnie dzięki podawaniu dodatkowych przysmaków.
  • Zmiana nieprzyjemnych doświadczeń w pozytywne – nie każdy pies wszystko lubi. Są pewne czynności, za którymi pupile nie przepadają. Mogą to być na przykład wizyty u weterynarza, kąpiel, czyszczenie uszu obcinanie pazurów a czasem po prostu jakieś zdarzenie, które miało negatywny wpływ na naszego pupila i zostało to przez niego zapamiętane. Przysmaki mogą odwrócić uwagę zwierzaka i zmienić nieprzyjemne doświadczenia w coś pozytywnego, ponieważ będą one się mu się kojarzyła z czymś dobrym. Nagradzaj pupila w momencie, kiedy jest grzeczny co zakoduje mu się – jestem grzeczny, dostaje nagrodę.

Ile przysmaków powinien jeść pies w ciągu dnia?

Na to nie ma jednoznacznej odpowiedzi, która byłaby dobra we wszystkich przypadkach. Należy pamiętać, że każdy pies jest inny a więc różne są jego wymiary, waga, aktywność fizyczna, stan zdrowia czy indywidualne potrzeby. należy jednak mieć na uwadzę, że przysmaki są źródłem kalorii, dlatego należy wliczać je w dzienne zapotrzebowanie psa. Przysmaki nie powinny przekraczać 10% dziennego zapotrzebowania energetycznego pupila. Przed podaniem zapoznaj się z sugestią producenta co do dziennej ilości smaczków. Nie przesadzaj z ilością, aby nie doprowadzić do nadwagi.

Jaki powinien być skład przysmaków dla psów?

Przede wszystkim decydując się na kupno przysmaków należy zwrócić uwagę na ich skład. Nie wybieraj smakołyków, które zawierają w sobie sztuczne konserwanty, sztuczne dodatki. Wybieraj za to smaczki pochodzenia zwierzęcego, które cechują się dużą zawartością mięsa. Im krótszy skład i bardziej zrozumiały tym lepiej. Walcząc o zrzucenie zbędnych kilogramów u psa wybieraj przekąski o obniżonej zawartości tłuszczu. 



Rodzaje przysmaków dla psów

Każdy pies jest inny, dlatego dostępnych smakołyków dla psów również jest mnóstwo. Są często stosowane i kupowane przez właścicieli. Wykorzystywane są jako motywator, pomoc szkoleniowa, wzmocnienie pozytywnych zachowań, budowanie relacji, wzmacnianie relacji czy okazywanie miłości. Dostępne są w wielu kształtach, rozmiarach i smakach. Ważne, aby dobrać smakołyki tak, aby uwzględniały potrzeby naszego czworonoga i odpowiadały jego preferencją co do smaku. Im krótszy skład tym lepiej. Jeśli posiadasz psa z nadwagą szczególną uwagę musisz zwrócić na skład i kaloryczność. Wybieraj przysmaki wyprodukowane przez producentów godnych zaufania.

  • Chrupki – najczęściej przyjmują formę krokietów bądź ciasteczek. Są wypiekane, dzięki czemu są kruche. W swoim składzie najczęściej posiadają zboża czy inne źródła węglowodanów.
  • Liofilizowane przysmaki – to naturalne przysmaki wyprodukowane z suszonego mięsa. Najczęściej jest to suszone mięso pozbawione zbędnych ulepszaczy czy konserwantów. Szeroki wybór pozwala dopasować wielkość, twardość czy smak pod naszego czworonoga. Do wyboru są przysmaki zrobione z chudego mięsa, które polecane jest dla psów zmagających się z dodatkowymi kilogramami.
  • Gryzaki – to rodzaj smaczków, które wpływają korzystnie także na higienę jamy ustnej czworonoga przez mechaniczne ścieranie się odkładającej się płytki nazębnej. Zrobione są z różnych części ciała zwierząt hodowlanych. Można wybierać spośród skór, uszu, penisów, ogonów, łap itp. Pozwala to wybierać spośród tych, które nie są zbyt tłuste i kaloryczne. Ze względu na twardość polecane są dla szczeniaków w trakcie wymiany zębów.
  • Podroby – krtani, wątroby, serca, tchawice Podobnie jak naturalne gryzaki zrobione są z części zwierząt hodowlanych. Posiadają ostry i specyficzny zapach, dlatego warto podawać je na świeżym powietrzu. Są dość tłuste, dlatego nie są polecane dla psów z dodatkowymi kilogramami. 
  • Żwacze wołowe – to suszone przedżołądki przeżuwaczy. Poddane krótkiemu suszeniu zachowują swoje wartości odżywcze. Wpływają korzystnie na układ pokarmowy zwierzęcia.  
  • Poroża jeleni lub danieli – to jedne z najtwardszych dostępnych przysmaków.  Służą one przede wszystkim jako gryzaki. Są bezpieczne dla pupili i z pewnością zajmą ich na dłużej.
  • Korzenie drzew – dość twarde i bezpieczne dla czworonoga nawet w przypadku połknięcia. Polecana dla psów w okresie wymiany zębów, bądź jako gryzak.
  • Ludzka żywność – zwierzętom nie powinno się podawać ludzkiego jedzenia ze względu na duży stopień przetworzenia, konserwanty w nich zawarte, jak i ilość soli. Niektóre jednak są bezpieczne i mogą być podawane jako smakołyki dla czworonożnych przyjaciół. Dla psa zmagającego się z dodatkowymi kilogramami wybieraj te, które są niskokaloryczne. Przed podaniem sprawdź czy jest w pełni bezpieczne dla pupila a następnie kalorie. Wybieraj spośród warzyw i owoców. Stanowią one także  cenne źródło witamin i minerałów.


Niskokaloryczne, bezpieczne owoce dla psów

  • Arbuz – ze względu na dużą zawartość wody są niskokaloryczne a także pomocne podczas upalnych dni. Arbuz zawiera cenny potas, witaminę A i witaminy z grupy B. Przed podaniem usuń pestki.
  • Jabłko – to jeden z najpopularniejszych owoców nie tylko wybieranych przez ludzi, ale także jako cenny składnik diety psa. Wpływa korzystnie na trawienie. Przed podaniem usuń ogonki i pestki. 
  • Gruszka – cenne źródło witamin A, E i E a także kwasu foliowego, miedzi czy potasu. Przed podaniem usuń ogonki i pestki. 
  • Jagody – nie tylko są niskokaloryczne – to także prawdziwa bomba witaminowa. Spowalniają proces starzenia się, zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób serca. 

Niskokaloryczne, bezpieczne warzywa dla psów

  • Marchewka – podawana na surowo wzmacnia zęby i korzystnie wpływa na proces czyszczenia. Bogata jest w przeciwutleniacze. Działa oczyszczająco i wspomaga trawienie.
    Pietruszka – ma działanie rozkurczające mięśnie i wspomaga procesy trawienne. Łagodzi i niweluje zaparcia, wzdęcia czy kolki.
  • Dynia – często wybierana podczas problemów z zaparciami. Przed podaniem należy ją umyć, obrać, usunąć pestki i pokroić.
  • Burak – bogate w wiele witamin, kwas foliowy i błonnik. 


Pomimo niskiej kaloryczności owoców i warzyw nie należy podawać nadmiernej ich ilości. Przed podaniem upewnij się, że wybrany przez ciebie owoc czy warzywo są w pełni bezpieczne i nie zaszkodzą Twojemu pupilowi. 

Przydatne wskazówki podczas walki z nadwagą u pupila

  1. Nie lekceważ dodatkowych kilogramów u psa
  2. Postępuj zgodnie z zaleceniami weterynarza, bądź zwierzęcego dietetyka. Wybierając przysmaki zwróć uwagę na ich skład. Przestrzegaj dziennej zalecanej dawki energetycznej dla psa.
  3. Regularnie kontroluj wagę.
  4. Wprowadź do życia więcej ruchu
  5. Postaraj się zapewnić pupilowi większą dawkę ruchu i zdrowej aktywności. Aby nadmiernie nie forsować czworonoga można zwiększyć dzienną ilość spacerów, przy jednoczesnym skróceniu długości ich trwania.


Nadwaga u psa nie oznacza braku jakichkolwiek smakołyków. Przysmaki mogą okazać się pomocne w wielu sytuacjach a także są smakowitą ucztą dla pupila. Oczywiście jeśli psiak zmaga się nadwagą należy działać szybko, co pomoże uniknąć wielu problemów zdrowotnych. W takim przypadku trzeba rozważnie wybierać przysmaki dla pupila – podstawą powinny być zdrowe i niskokaloryczne smaczki. Podając przysmaki koniecznie sprawdź ich skład oraz kaloryczność. Zapoznaj się z etykietą i zaleceniami producenta. Przysmaki są niezastąpione podczas szkolenia, wypracowania pożądanych zachowań, jako nagroda, przekąska czy zmiana nieprzyjemnych skojarzeń, dlatego nie trzeba z nich rezygnować.