icon_cart

0

koszyk
rasy psów

Hiszpański pies dowodny – podstawowe zasady wychowania

Wiele teorii na temat pochodzenia hiszpańskiego psa dowodnego

Pewne jest, że hiszpański pies dowodny (Perro de Agua Español) jest niewątpliwie bardzo starą rasą. Zupełnie inaczej jest z określeniem jego pochodzenia – na ten temat istnieje co najmniej kilka teorii. Jedna z teorii głosi, że psy te przybyły do Hiszpanii z terenów północnej Afryki wraz z wędrującymi Maurami. Kolejna teoria postuluje, rasa pochodzi z Turcji, a dowodem tego ma być inna nazwa Hiszpańskiego psa dowodnego, który nazywany jest też tureckim psem andaluzyjskim (ta nazwa obowiązuje głównie na terenach Andaluzji). Jeszcze inna teoria mówi, psy te trafiły do Europy za sprawą Fenicjan. Hiszpanie zaś głoszą, że hiszpański pies dowodny jest ich rodzimą rasą powstałą na terenach Andaluzji, która z biegiem czasu rozpowszechniła się na teren całej Hiszpanii. Nie ma jednak żadnych dokumentów, które mogłyby w stu procentach potwierdzić którąś z wymienionych teorii, dlatego też dokładne pochodzenie tych kudłatych psów jest niejasne do dnia dzisiejszego. Wiadomo jednak, że psy te służyły do wielu zadań – aportowały ptactwo, pasły owce i kozy, a nawet pomagały rybakom w wyciąganiu z wody sieć rybackich.  Jedni z największych miłośników tej rasy – Santiago Montesinos i Antonio Garcia Perez w połowie lat 70-tych XX wieku rozpoczęli starania o uznanie hiszpańskiego psa dowodnego przez FCI (Międzynarodową Federację Kynologiczną). Starania te zakończyły się sukcesem dopiero parę lat później, a obecny wzorzec zarejestrowano w 1999 roku. Hiszpański pies dowodny cieszy się wciąż dużym uznaniem we własnym kraju, a także w Stanach Zjednoczonych i krajach skandynawskich. Zalety tej rasy są doceniane przez co ich popularność stale rośnie. Do Polski pierwsza suczka dotarła dość późno, bo dopiero w 2004 roku. Hiszpański pies dowodny został przydzielony przez Międzynarodową Federację Kynologiczną do grupy VIII – aportery, płochacze i psy dowodne, sekcja 3 – psy dowodne.

Jak wygląda hiszpański pies dowodny?

Hiszpański pies dowodny to pies średniej wielkości, o proporcjonalnej i harmonijnej budowie ciała. Wysokość psa w kłębie oscyluje między 44 a 50 centymetrów, a u suki od 40 do 46 centymetrów. Pies powinien ważyć od 18 do 22 kilogramów, zaś suka od 14 do 18 kilogramów. Perro de Agua Español wyglądem przypomina barbeta, z którym łączą go wspólni przodkowie. Hiszpański pies dowodny posiada lekko zaznaczony i łagodny stop. Trufla nosowa barwą powinna odpowiadać najciemniejszemu odcieniowi szaty psa. Oczy wyraziste i lekko skośne od barwy orzechowej do kaszatowej. Uszy są trójkątne i opadające. Głowa osadzona jest na krótkiej ale dobrze umięśnionej szyi. Grzbiet prosty i mocny, z szeroką i głęboką klatką piersiową. Ogon wysoko osadzony (w niektórych krajach które na to pozwalają może być kopiowany między 2 a 4 kręgiem). Kończyny są mocne i dobrze umięśnione. Hiszpański pies dowodny porusza się kłusem.

Pies z lokami

Sierść hiszpańskiego psa dowodnego jest kędzierzawa i wełniana. Obfita i wodoodporna, z gęstym podszertkiem zapewnia mu dobrą ochronę przed niekorzystnymi warunkami. Niestrzyżona szata może tworzyć charakterystyczne sznurki. Zalecana długość włosa to 12 cm, a po rozprostowaniu loków 15 cm. Według wzorca dopuszczalne są 2 rodzaje umaszczenia:
– jednolite: kasztanowe w różnych odcieniach, czarne i białe
– dwubarwne: biało-czarne, biało-brązowe z łatami w różnych odcieniach
Niedopuszczalne jest umaszczenie trójkolorowe.


Charakter hiszpańskiego psa dowodnego

Wszechstronny i użytkowy. Hiszpański pies dowodny to rasa niezwykle wszechstronna. Wykorzystywane są do pilnowania stad, pomagają rybakom, pracują też jako psy myśliwskie – aportujące czy jako płochacze drobnej zwierzyny. Bardzo dobrze sprawdzają się w służbach mundurowych, gdzie pełnią rolę psów ratowniczych szukając osób zaginionych oraz psów do wykrywania narkotyków i materiałów wybuchowych. Obecnie powszechnie są też psami rodzinnymi i do towarzystwa. Wielką ich zaletą jest łatwość przystosowania się, dzięki czemu spełniają różne oczekiwania. Doskonały węch, chęć do pracy i wytrwałość sprawiają, że rasa ta uznawana jest za jedną z najlepszych pośród psów służących.

Towarzysz życia. Hiszpańskie psy dowodne to rasa bardzo łagodna, o wyjątkowo przyjacielskim usposobieniu. Pomimo tego, że całą swoją rodzinę obdarzają dużym uczuciem to przeważnie wybierają jedną osobę, która będzie ich ukochanym właścicielem. Są przyjaźnie nastawione do innych zwierząt – zarówno psów, jak i kotów (instynkt myśliwski może włączać się przy ptactwie). Oczywiście ważna jest wczesna socjalizacja, która umożliwi tworzenia wspólnej więzi. Są to psy łagodne i wesołe, a przy tym zawsze skore do wspólnych zabaw. Te cechy sprawiają, że są dobrymi towarzyszami dla rodzin z dziećmi. Jednak tak jak przy wszystkich innych zwierzętach należy uczyć dzieci prawidłowego obchodzenia się z psami. Trzeba im wpoić, że pies to nie zabawka, a żywe stworzenie, które posiada swoją granicę cierpliwości.

W stosunku nieznanych mu osób Hiszpański pies dowodne bywa nieufny, co powoduje, że dobrze sprawdza się w roli stróża. Głośno poinformuje swoich domowników o potencjalnym zagrożeniu. Nie jest to pies agresywny, jednak jeśli sytuacja tego wymaga to nie zawaha się stanąć w obronie swoich najbliższych. Trzeba też pamiętać, że rasa ta ma dość mocno rozwinięty instynkt terytorialny oraz opiekuńczy (swoich najbliższych traktuje jako swoje stado). 

Hiszpański pies dowodny jest w stanie grzecznie poczekać w domu na właściciela podczas jego nieobecności, ale pod warunkiem że wcześniej został porządnie wybiegany. W innym wypadku będąc znudzony może zniszczyć to i owo w swoim otoczeniu. Zdecydowanie warto przyzwyczajać psa od szczeniaka do chwilowych nieobecności, dzięki czemu jeśli już taka sytuacja się wydarzy pies będzie wiedział, że jego właściciel niedługo wróci.

Wulkan energii. Hiszpański pies dowodny potrzebuje dużo aktywności w ciągu dnia, aby jego potrzeby zostały zaspokojone. Po odpowiednio intensywnych zajęciach i rozładowaniu swojej energii będzie spokojny i zrównoważony. Perro de Agua Español uwielbia pływać i nie przepuści żadnej okazji, aby popluskać się w wodzie. W ciepłe dni warto wybrać się nad rzekę lub jezioro, gdzie psiak będzie miał możliwość pływać i nurkować. Sprawdzi się we wszystkich sportach. Jako aporter chętnie będzie aportować. Dobrze sprawdzi się w agility czy, flyballu. Warto dać psu możliwość spróbowania wszystkiego i następnie wybrania jednej dyscypliny, która przynosi radość zarówno psu jak i jego opiekunowi. Oprócz aktywności fizycznej jak codzienne spacery, pływanie czy aportowanie warto zagwarantować pupilowi ćwiczenia umysłowe i zaopatrzyć go w zabawki interaktywne i behawioralne. Wpłynie to pozytywnie na jego zmysły, a także wyćwiczy jego umysł. Ten radosny psiak z pewnością chętnie będzie towarzyszył Ci podczas porannego joggingu czy weekendowych wypadów na rower. Trzeba tylko pamiętać, aby zbytnio nie forsować szczeniaka, dlatego ilość, jak i natężenie aktywności należy stopniowo zwiększać wraz z dorastaniem psa.

Inteligentny pracuś. Hiszpański pies dowodny jest inteligentny i chętnie podejmuje nowe wyzwania. Jest podatny na szkolenie, przez co sprawdzą się również jako towarzysz dla osób początkujących, nie mających doświadczenia w prowadzeniu czworonoga. Pamiętać jednak trzeba, że wychowanie psa nigdy nie jest zadaniem łatwym i proces ten wymaga od właściciela dużej dawki cierpliwości, poświęconego czasu i wysiłku intelektualnego. Nie wolno jednak tego procesu bagatelizować. Godziny szkolenia odpłacą się w przyszłości grzecznym i ułożonym pupilem. Ważne aby szkolenie nie zawierało w sobie agresji słownej jak i fizycznej. Całe wychowanie psa powinno odbywać się w atmosferze przyjaznej, aby pupil czuł się komfortowo. Najlepszą metodą szkoleniową jest ta oparta na pozytywnych metodach, czyli takich, które budują w psie pewność siebie i miłe wspomnienia. Każdy zwierzak jest inny, dlatego rolą właściciela jest prawidłowe zrozumienie swojego towarzysza. To, za co najchętniej będzie pracować pupil zależy jedynie od indywidualnych preferencji czworonoga. Mogą to być smaczki, ulubione zabawki czy wspólna zabawa z właścicielem. Zrozumienie tego pozwala dobrać najlepszą motywację dla hiszpańskiego psa dowodnego, dzięki czemu nagroda będzie dla niego najbardziej atrakcyjna. Właściciel powinien być cierpliwy i co ważne konsekwentny. Szkolenie psa zajmuje dużo czasu i składa się zarówno z sukcesów jak i niepowodzeń. Nie wolno jednak zniechęcać się po porażce – żaden pies nie rodzi się ze znajomością wszystkich komend. Konsekwencja i wytrwałość to klucz do sukcesu. 

Od pierwszych dni pobytu w nowym domu psiak powinien poznać zasady w nim panujące. A co ważne, wszyscy domownicy powinni ich bezwzględnie przestrzegać. Przymykanie oka na różne zachowania zostanie z pewnością przez psa zauważone i wykorzystane na jego korzyść. A co zostanie psu dane, wcale nie jest proste do odebrania i może zostać niesprawiedliwie odebrane w jego oczach. W całym wychowaniu ważne jest budowanie więzi z psem. Podobnie jak i ludzie, nasi czworonożni przyjaciele najlepiej czują się w sytuacjach dla nich komfortowych. Relacja powinna opierać się na zaufaniu i wzajemnym szacunku, co ułatwi wspólne życie. Najważniejszą komendą, którą powinien znać każdy pies jest przychodzenie na zawołanie. Wszystkie inne komendy już są dodatkiem do tej najważniejszej, która zapewnia psu bezpieczeństwo, a właścicielowi pewność, że jego pupil nie uda się na samodzielne wędrówki, tylko zawsze wróci na zawołanie. Pamiętać trzeba, że pies początkowo wykonywać będzie poprawnie komendę co któreś powtórzenie lub nie wykona jej w pełni, ale każdą podjętą przez naszego czworonożnego przyjaciela próbę należy nagradzać. Psiak szybko pojmie co mu się opłaca, a co nie, przez co szkolenie będzie o wiele przyjemniejsze, a nasz czworonożny przyjaciel bardziej skory do współpracy.



Socjalizacja kluczem do komfortowej dorosłości

Socjalizacja jest kluczowa w przypadku każdego młodego zwierzaka. Wcześnie wprowadzona i odpowiednio prowadzona gwarantuje najlepsze przygotowanie pupila do dalszego życia. Ważne jest, aby socjalizacja zaczęła się w momencie, gdy szczeniak nie ma jeszcze utrwalonych złych lub niepożądanych zachowań. Jest to proces, którego nie można bagatelizować i prowadzić go od niechcenia. Socjalizacja powinna zawierać poznawanie innych zwierząt, nieznanych dotychczas psu osób, nowych miejsc i dźwięków, z którymi psiak nie miał wcześniej styczności. Jest to ważne, ponieważ na nieznane pies może reagować lękiem, który utrwalony może towarzyszyć mu już przez całe życie. Psy poznają strach w pierwszych kilkunastu tygodniach życia, dlatego wtedy bardzo ważne jest, aby nie dopuścić do sytuacji stresowych dla pupila, a jeśli do takich dojdzie to zamienić je w pozytywne wspomnienie, odwracając jego uwagę zabawą czy podając smaczki, dzięki czemu w jego głowie zakoduje się to jako coś przyjemnego. Socjalizacja nie powinna zakończyć się w momencie dorastania psa. Warto cały czas szkolić czworonoga. Socjalizacja kształtuje również silną więź między czworonogiem a właścicielem. Dobrym miejscem, gdzie można szkolić czworonoga i jednocześnie, gdzie zachodzi proces socjalizacji to psie przedszkole. Warto poszukać w swojej okolice dobrych trenerów i szkół, które przeprowadzają takie zajęcia.

Profilaktyka i obserwacja, czyli zdrowie hiszpańskiego psa dowodnego

Hiszpański pies dowodny cieszy się dobrym zdrowiem. Zdarzają się jednak przypadki dysplazji stawów biodrowych i rzadziej łokciowych. W zdrowiu tej rasy kluczowy jest zakup szczeniaka jedynie z odpowiedzialnych hodowli, w których dołożono wszelkich starań, aby gruntownie przebadać psy i w których dopuszcza się do rozrodu jedynie osobniki zdrowe i nie obciążone genetycznie. U hiszpańskiego psa dowodnego zdarzają się również przypadki postępującego zaniku siatkówki (PRA). Na szczęście na tą chorobę również da się przeprowadzić testy, które wykluczą jej dziedziczenie. Z innych chorób oczu, które mogą trapić tę rasę możliwe są jaskra i zaćma. Podobnie jak u wszystkich innych psów z oklapniętymi uszami, tak i ta rasa narażona jest na infekcję uszu. Na szczęście dzięki odpowiedniej profilaktyce i systematycznym sprawdzaniu i czyszczeniu uda się temu zapobiec. Warto raz na jakiś czas wykonywać badania podstawowe, aby sprawdzać stan zdrowia czworonoga, a w razie jakiejś choroby interweniować zanim się rozwinie. Niektóre osobniki borykają się z chorobami tarczycy. Zdrowy hiszpański pies dowodny średnio dożywa od 12 do 14 lat.

Odporny na warunki atmosferyczne. Hiszpański pies dowodny posiada grubą sierść, która zapewnia mu dobrą ochronę przed zimnem. Nie boi się deszczu czy mrozu. Latem warto ograniczyć ilość aktywności w ciągu dnia, aby ograniczyć ryzyko niebezpiecznego przegrzania pupila. Na spacery lepiej wybierać się rano lub wieczorem i zafundować czworonogowi prawdziwą dawkę ruchu tak, aby starczyła mu do wieczornego spaceru. W ciągu dnia ważne jest zapewnienie psu zacienionego miejsca do odpoczynku i dostępu do świeżej wody pitnej.

Żywienie – jak karmić hiszpańskiego psa dowodnego

Prawidłowa dieta to podstawa dobrego samopoczucia Twojego psiego przyjaciela. Jest także bardzo ważna dla jego zdrowia. Rasy aktywne potrzebują nie tylko dużej dawki ruchu, ale także i odpowiedniego żywienia. Dobierając odpowiednią dietę dla swojego Perro de Agua Español weź pod uwagę jego wiek, wagę, czy trapiące go schorzenia. Prawdziwi sportowcy potrzebują karmę wysokoenergetyczną, która powinna posiadać w sobie dużą zawartość dobrej jakości mięsa stanowiącego źródło cennego białka. Nie powinna natomiast zawierać w sobie niepotrzebnych konserwantów czy barwników, a także dużej ilości zbóż, które mogą uczulać psa. Trzeba także pamiętać, aby wszystkie przekąski i smakołyki uwzględniać w zapotrzebowaniu kalorycznym. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na gotowe karmy (mokre lub suche), samodzielnie przygotowane posiłki czy dietę BARF ważne jest, aby pożywienie było jak najlepszej jakości. Domowe jedzenie, czy dieta BARF jest nieco bardziej złożona i wymaga pewnej wiedzy, nic nie stoi jednak na przeszkodzie aby ją stosować. Warto zagłębić się w temat żywienia psów i znaleźć najbardziej odpowiednią formę. Domowe posiłki powinny być wzbogacane suplementami, ale jedynie po konsultacji z weterynarzem. Konieczny jest również stały dostęp do świeżej wody pitnej. Posiłki powinny zawsze zostać podane po wysiłku fizycznym – nigdy przed, ponieważ grozi to niebezpiecznym dla życia czworonoga skrętem żołądka. Po posiłku każdym posiłku należy psu zapewnić minimum godzinę odpoczynku.



Jakich zabiegów pielęgnacyjnych potrzebuje hiszpański pies dowodny?

Pomimo niespotykanego wyglądu sierść hiszpańskiego psa dowodnego nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Co ciekawe, tej rasy się nie czesze, ponieważ rozczesany włos straci swój charakterystyczny dla niej wygląd. Regularnie jednak trzeba sprawdzać szatę pod kątem ewentualnych gałązek i listków, które lubią się przyczepić do włosa, a także rozplątywać ewentualne kołtuny – szczególnie w okolicach pachwin, na uszami i pod pachami, gdzie szczególnie lubią się one tworzyć. 

Włos hiszpańskiego psa dowodnego rośnie całe życie. Mniej więcej jeden centymetr miesięcznie. Głównym zabiegiem pielęgnacyjnym tej rasy jest strzyżenie, które wykonuje się dwa lub trzy razy do roku. Bez problemu zabieg ten można wykonywać samodzielnie w domu przy pomocy maszynki groomerskiej. Można też udać się do salonu pielęgnacji zwierząt, gdzie groomerzy zrobią to za nas. Jeśli pies jest wystawowy, należy przyciąć go zgodnie z zasadą danej wystawy, aby móc ocenić jakość włosa zgodny ze wzorcem. 

Psa kąpie się wtedy kiedy tego potrzebuje, tym bardziej, że ich miłość do wody sprawia, że nabierają czasem zapachu glonów. Jeśli hiszpański pies dowodny wymaga kąpieli należy ten zabieg wykonywać przy pomocy specjalnych szamponów, które nie rozmiękczają włosa. Najlepiej wybierać więc takie przeznaczone dla ras szorstkowłosych lub takich o kręconym włosie, dzięki czemu sierść zachowa charakterystyczne loczki. Tej rasy się nie suszy, ponieważ to też mogłoby wpłynąć na charakterystyczne loczki – należy dać psu wyschnąć. 

Higieny ciąg dalszy. Ważne jest, aby oprócz zadbania o sierść czworonoga zadbać także o higienę jamy ustnej, okolice oczu i uszu. Opadające uszy oraz miłość tej rasy do wody powoduje, że są one narażone na wszelkie infekcje bakteryjne i grzybicze. Na szczęście da się temu zapobiec, dzięki regularnej profilaktyce. Należy systematycznie sprawdzać uszy, a w razie powstania jakiś zabrudzeń delikatnie je przemyć. Najlepiej sprawdzą się do tego specjalne preparaty do uszu, które ułatwią to zadanie. To samo dotyczy oczu wokół których mogą tworzyć się zabrudzenia i zacieki. Wówczas należy je przemyć za pomocą zwilżonego wacika lub preparatu do oczu. Higiena jamy ustnej, a co za tym idzie dbanie o nie odkładanie się kamienia nazębnego to podstawa. Na szczęście jest to na tyle popularny temat, że na rynku dostępne jest mnóstwo opcji, dzięki których kamień nie zagraża naszemu pupilowi. Higienę należy traktować bardzo poważnie i wpleść ją jako rutynę. Pazurki należy przycinać regularnie za pomocą obcinaczek w momencie, kiedy pies nie ściera ich w sposób naturalny. Należy jednak uważać na rdzeń, aby go nie uszkodzić.

Zakup hiszpańskiego psa dowodnego – tylko z zaufanych źródeł

Hiszpański pies dowodny jest uroczym psem, który bardzo dobrze sprawdza się jako pies rodzinny. Z roku na rok zaskarbia sobie coraz więcej wielbicieli, a jego popularność pomału rośnie. Na terenie naszego kraju co prawda działa kilka odpowiedzialnych hodowli, jednak ze względu na ograniczoną ich ilość na wymarzonego szczeniaka niekiedy trzeba poczekać. Warto uzbroić się w cierpliwość i poczekać na tego słodkiego malca. Decydując się na zakup psa bierz pod uwagę, że jest to duża odpowiedzialność, która niesie za sobą jeszcze większe zobowiązania. Jeśli jednak wiesz, że to pies dla ciebie to możesz zacząć szukać odpowiedzialnej, zrzeszonej w ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) hodowli. Hodowcy podlegający pod ZKwP działają wedle określonych i z góry narzuconych zasad i dokładają starań, aby szczeniak był zgodny z rasą, cieszył się dobrym zdrowiem i był pozbawiony chorób dziedzicznych. Nie decyduj się na szczeniaka, który oferowany jest bez dokumentów, ale za to w atrakcyjnej cenie. Odpowiedzialny hodowca dołoży wszelkich starań, aby pierwsza socjalizacja przebiegła na najwyższym poziomie, a także zapewni najlepsze warunki szczeniakowi zarówno przed narodzinami, jak i po. Pamiętaj, że szczeniak może opuścić hodowlę dopiero po ukończeniu ósmego tygodnia życia. Powinien posiadać dokumenty i książeczkę zdrowia. Powinien być kilka razy odrobaczony, zaszczepiony i zaczipowany. Musi też posiadać rodowód, który jest jedynym dokumentem potwierdzającym przynależność do danej rasy (rodowód wyrabia się na podstawie metryki wydanej przez Związek Kynologiczny w Polsce i Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI).

Cena szczeniaka hiszpańskiego psa dowodnego waha się w granicach od 3500 do 5000 złotych. Jest uzależniona jest od wielu czynników i nieraz może okazać się znacznie wyższa. Pamiętaj dokładnie sprawdzić miejsce z którego planujesz kupić swojego wymarzonego psiaka. Kupując psa z hodowli udaj się do niej osobiście, aby porozmawiać z hodowcą i zapoznać się z nim, jak i warunkami panującymi w hodowli. Nie bój się zadawać pytań, które pozwolą Ci lepiej poznać swojego szczeniaka, jego rodziców, jak i rasę. Nie bój się odpowiadać na pytania skierowane w Twoją stronę co pozwoli z kolei hodowcy lepiej Cię poznać i ręce w które trafia szczeniak. 

Jeśli nie stać się zna zakup szczeniaka a koniecznie chcesz posiadać hiszpańskiego psa dowodnego to poszukaj organizacji, która zajmuje się szukaniem domu dla psów tej rasy. Być może znajdziesz tam pupila, któremu będziesz mógł dać nowy, kochający dom.

Akcesoria dla hiszpańskiego psa dowodnego – niezbędnik każdego właściciela

Codzienne życie z psem byłoby bardzo trudne bez odpowiednich akcesoriów. Akcesoria spacerowe to konieczność, aby zapewnić psu bezpieczeństwo podczas spacerów. To prawdziwy wulkan energii, dlatego smycz i obroża powinny być zrobione z solidnych materiałów. Dopóki nie opanuje się z pupilem komendy przychodzenia na zawołanie dobrze sprawdzi się linka treningowa, która jest na tyle długa, że hiszpański pies dowodny będzie mógł dać upust swojej energii po okiem właściciela. Ważnym elementem psiego wyposażenia jest legowisko, które powinno być wygodne, a przede wszystkim komfortowe i dobrane pod wielkość psa. Kolejnym istotnym elementem są miski na karmę i wodę. Dobrze by były solidne i wykonane z dobrych materiałów, a także dopasowane do wielkości pupila. Różne zabawki to doskonałe urozmaicenie codzienności. Gumowe piłki, pluszaki czy sznurki zajmą Twojego pupila, dając mu tym samym mnóstwo przyjemności. Hiszpański pies dowodny nie odmówi także naturalnych gryzaków, które korzystnie wpływają na higienę jamy ustnej, a przy tym są smakowite. Jeśli pies ma w przyszłości z nami podróżować, to warto przyzwyczajać go od małego do klatki transportowej lub kennela, który będzie dla niego bezpieczną przestrzenią, a także zapewni mu bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem.

Dla kogo hiszpański pies dowodny to dobry wybór?

Perro de Agua Español to dobry wybór dla rodzin dziećmi, które są aktywne i uprawiają różne sporty. Jest to też dobry wybór dla osób samotnych, które zdobędą wiernego im towarzysza. Nie będzie to dobry kompan dla osób lubiących spokojny tryb życia, ponieważ rasa ta potrzebuje dużej dawki aktywności. Hiszpański pies dowodny odnajdzie się w mieszkaniu, jak i w domu z ogrodem. Potrzebuje codziennych spacerów i dodatkowych zajęć, aby jego potrzeby zostały spełnione. To dobry towarzysz dla wszystkich, którzy zrozumieją jego niecodzienną naturę i stworzą z nim zgrany, sportowy duet.