icon_cart

0

koszyk
rasy psów

Grzywacz chiński – pies o oryginalnym wyglądzie. Charakterystyka rasy, żywienie i wymagania

Pochodzenie i historia rasy grzywacz chiński

Powszechnie panuje przekonanie, że Grzywacz chiński pochodzi z Chin, na co wskazywałaby sama jego nazwa. Jednak ten fakt do dzisiaj budzi wiele kontrowersji, a samo jego pochodzenie nie jest do końca poznane. Istnieje dużo teorii na temat właściwego pochodzenia tych psów, a to za sprawą tego, że występowały one w przeróżnych rejonach świata – w Azji czy Ameryka Północnej i Południowej. Podobnie jak w przypadku innych psów pochodzących z krajów azjatyckich niewiele wiadomo o samych początkach rasy. Kultury te znane były ze swojego izolacjonizmu i hermetyczności. Ludność zamieszkująca te regiony niechętnie dzieliła się ze światem swoimi osiągnięciami. Bez wątpienia Grzywacze cieszyły się tam dużym uznaniem już wiele wieków temu. Pierwsze wzmianki o tej rasie pochodzą z czasów panowania dynastii Han, która rządziła jeszcze przed naszą erą. Grzywacze bezwłose, traktowane były przez ludność jako wyrocznie, żyły wraz z mnichami w świątyniach. Nazywane były psami świątynnymi albo strażnikami skarbca. Psy tej odmiany bardzo często obecne były również na cesarskich dworach, gdzie wiodły bajeczne życie. Brak owłosienia i gładka, aksamitna skóra sprawiały, że psy w dotyku bardzo dobrze oddawały ciepło swojego ciała. Dzięki tej cesze używane były jako swego rodzaju termofory – okładano nimi części ciała dotknięte reumatyzmem. Nieco większa odmiana Grzywacza miała gorsze życie. Psy tej odmiany używane były jako użytkowe i uchodziły za przysmak. Dzisiaj trudno jest to zrozumieć, szczególnie w naszym kręgu kulturowym, ale wtedy pies był specjalnie tuczony, a później zjadany podczas świątecznego obiadu.
Przodkowie Grzywacza dotarli do różnych części świata za pośrednictwem chińskich żeglarzy, którym towarzyszyły w dalekich rejsach. W ten sposób stawały się powoli znane w różnych zakątkach naszego globu. Stąd teoria o pochodzeniu Grzywacza, jakiego znamy dzisiaj. Według niektórych kynologów dzisiejszy Grzywacz chiński narodził się z krzyżówki nagiego psa meksykańskiego i peruwiańskiego z wieloma miniaturowymi rasami długowłosymi, co zaowocowało powstaniem dwóch znanych dzisiaj odmian. Generalnie za ojczyznę aktualnie występującej rasy uważa się Stany Zjednoczone Ameryki Północnej. To tam, pod koniec lat 80-tych XIX psy te bardzo się rozpowszechniły. Przez wiele lat były traktowane jako zwierzęta egzotyczne, a po raz pierwszy pokazano je w 1885 roku na wystawie organizowanej przez Westminster Kennel Club. Dopiero blisko sto lat później, bo w 1978 roku powstał pierwszy klub rasy, a w 1990 roku oficjalnie zatwierdzono ostateczny wzorzec, który obejmował zarówno psy owłosione, jak i te bez włosa.
Według podziału dokonanego przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI) Grzywacz chiński przypisany został do grupy IX – psy ozdobne i do towarzystwa, sekcji 4 – psy bezwłose.

grzywacz chiński

Charakter grzywacza chińskiego – wielkie serce zamknięte w małym ciałku

Grzywacz chiński już od samego początku swojego istnienia przyzwyczajony był do obecności człowieka i do dzisiaj cecha ta jest obecna w jego genach. Jest psem, który bardzo mocno przywiązuje się do swojego właściciela. Bardzo wylewnie okazuje uczucia i potrzebuje bliskości swojej rodziny. Bez przesady można rzec, że jest to prawdziwy pieszczoch, który uwielbia obcować ze swoimi najbliższymi. Bezgranicznie ufa swojemu właścicielowi, dlatego potrzebuje poczucia bezpieczeństwa. Jak na tak małego psa jest to prawdziwy wulkan energii. Zdecydowanie nie jest to psiak, który lubi siedzieć w miejscu. Grzywacz chiński jest bardzo skory do zabaw i zawsze gotowy do wspólnych figli. Bardzo źle znosi samotność – pozbawiony swoich opiekunów i odizolowany od najbliższych będzie czuł się nieszczęśliwy. Dlatego bardzo ważne jest, aby od małego przyzwyczajać psa do chwilowych nieobecności jego właścicieli, dzięki czemu będzie umiał spokojnie wyczekiwać ich powrotu do domu. Jeśli pies nie będzie tego nauczony, to długotrwała samotność może doprowadzić do powstania u niego stanów lękowych, co z kolei może odbić się na psychice psa i doprowadzić w późniejszym stadium do problemów z zachowaniem, a nawet ze zdrowiem. Nie bez powodu rasa ta traktowana jest wyłącznie jako psy do towarzystwa. Grzywacz chiński całkowicie pozbawiony jest jakiegokolwiek instynktu łowieckiego. Nie sprawdzi się również jako stróż domowy, jednak z uwagi na to, że jest to rasa dosyć szczekliwa, dlatego bez problemu ostrzeże swojego właściciela o sytuacji, która go zaniepokoiła. W stosunku do obcych grzywacz chiński zachowuje dystans i raczej nie zaczepia nieznanych mu osób, przez co często uważany jest za psa dumnego. Nie jest wobec obcych agresywny, po prostu potrzebuje nieco czasu na ich zaakceptowanie. Jeśli pierwszy kontakt będzie przebiegał spokojnie i w przyjaznej dla psa atmosferze, to proces akceptacji przebiegnie bardzo szybko. Grzywacz chiński jest bezproblemowy, jeśli chodzi o jego stosunki z innymi czworonogami. Dogada się zarówno z kotami, jak i psami, i nie ma dla niego znaczenia ich wielkość. Rasa ta nie przejawia skłonności do dominacji nad innymi i jest wyjątkowo bezkonfliktowa. Grzywacz zbuduje przyjacielską więź z każdym zwierzęciem, jednak najlepiej dogada się z przedstawicielami swojej rasy. Ważne jest oczywiście, aby pies odpowiednio był zsocjalizowany. Doskonale odnajdzie się w domu, w którym są dzieci, zwłaszcza te nieco starsze. Grzywacz ceni sobie sobie spokój i jest psem bardzo wrażliwym, dlatego może unikać kontaktu z małymi dziećmi, które mogą nie umieć obchodzić się z nim odpowiednio delikatnie. Trzeba traktować się go z należytą ostrożnością. Warto pamiętać, że Grzywacz chiński bywa psem bardzo zazdrosnym. Właściciel powinien więc zwracać uwagę na to, aby w chwili kiedy w domu mieszka jakieś inne zwierzę – wszystkie obdarzać taką samą uwagą i miłością.

Wygląd grzywacza chińskiego – nie ma takiego drugiego

Grzywacz chiński jest psem niewielkim, który w kłębie osiąga maksymalnie 33 centymetry. Waga psa nie przekracza 5,5 kilograma. Rasa ta jest podzielona na dwa typy. Jeden typ, tak zwany “jelonek” (deer type) charakteryzuje się sylwetką elegancką, o delikatnym kośćcu. Drugi typ – “kuc” (cobby type) cechuje się krępą budową i mocniejszymi kośćmi. Grzywacz posiada sylwetkę zdecydowanie wpisującą się w prostokąt. Klatka piersiowa jest dość głęboka i szeroka, zaś głowa noszona wysoko i pełna wyjątkowego wdzięku, osadzona na długiej, eleganckiej szyi. Skóra na głowie jest gładka, bez nadmiernych zmarszczeń. Uszy są dość nisko osadzone, stojące – owłosione lub gładkie. Wyjątek stanowi odmiana owłosiona, u której dopuszczalne są uszy wiszące. Oczy grzywacza są średniej wielkości i bardzo ciemne, czasem wydają się niemal czarne. Kończyny są smukłe i delikatne. Ogon wysoko osadzony, długi i prawie prosty. W ruchu noszony w górze, jednak w spoczynku jest spuszczony. W dwóch trzecich długości ogona posiada piękny, wyrazisty pióropusz z włosów. Dzisiejszy Grzywacz chiński występuje w dwóch odmianach – długowłosej i bezwłosej. Odmiana długowłosa, zwany także “powder puff” posiada bardzo delikatny i długi włos podszyty krótkim podszerstkiem. Grzywacz chiński bezwłosy, zwany również Grzywaczem nagim posiada delikatne bezwłose ciało, a jedynymi owłosionymi partiami są okolice głowy, dolna część łap i ogon. W kwestii umaszczenia Grzywacza (obu odmian) dopuszczalne są wszystkie rodzaje, zarówno jednolite, jak i łaciate.
A jak to możliwe, że pies nie ma włosów? Za niecodzienny wyglądem Grzywacza chińskiego stoi mutacja genetyczna. Jej wyjaśnienie jest dość skomplikowane, dlatego najlepiej w tym wypadku sięgnąć do literatury fachowej.
Niewątpliwie trudno jest przejść obok Grzywacza chińskiego nie zwracając na niego uwagi. Jest to rasa o niezwykłym i oryginalnym wyglądzie, który można albo pokochać, albo znienawidzić.



Wychowanie i szkolenie grzywaczy – pierwsze wrażenie może mylić

Grzywacz chiński jest psem bardzo inteligentnym i chętnym do współpracy z człowiekiem. Szybko się uczy, a co najważniejsze naukę zapamiętuje na długo. Pomimo tego, że jest to głównie pies do towarzystwa, konsekwentny w swoim działaniu właściciel może psa bardzo dużo. Grzywacz chiński jest psem wrażliwym, dlatego szkolenie powinno odbywać się w spokojnej i przyjaznej atmosferze. Każde ćwiczenie powinno być nagradzane – smaczkami i pochwałami. Jest to bystry pies, dlatego ważna jest konsekwencja. Jakiekolwiek pobłażanie szybko wykorzysta na swoją korzyść, a później trudno będzie naszego psiego przyjaciela oduczyć takiego zachowania. On doskonale wie, jak i kiedy może wejść na głowę swojego pana. Pod żadnym pozorem nie można stosować agresji słownej – krzyków, ostrego traktowania, ani żadnej przemocy fizycznej. Nawet podniesienie głosu może spowodować, że grzywacz straci zaufanie do swojego opiekuna. Lekcje nie powinny trwać zbyt długo, ponieważ wtedy może się rozproszyć i stracić chęć do nauki. W chwili, kiedy zauważymy, że nasz pupil nie może się skupić lepiej odpuścić i wrócić do ćwiczenia za jakiś czas – w ten sposób uzyskamy pożądany cel. Tak jak w przypadku innych psów ważna jest konsekwencja. W przypadku szczeniaków pierwszym ważnym aspektem jest wczesna i poprawnie prowadzona socjalizacja. Poznawanie nowych ludzi, miejsc, bodźców czy zwierząt jest bardzo ważne, jeśli chodzi o charakter i zachowanie psa w przyszłości. Brak socjalizacji może wywołać u psa agresję i stany lękowe. Trzeba ją prowadzić łagodnie, ale konsekwentnie. Przywiązanie grzywacza chińskiego do swojej rodziny sprawia, że z pewnością nie jest to miłośnik samodzielnych wędrówek. Rasa ta jest żywiołowa i potrzebuje regularnego ruchu, jednak do jego zaspokojenia wystarczą regularne spacery okraszone zabawą ze swoim panem i innymi czworonogami. Innymi rodzajami aktywności, które mogą się spodobać pupilowi są między innymi agility, czy dog dancing. Ważne jest, aby znaleźć taką formę aktywności, która będzie pasować zarówno psiakowi, jak i jego właścicielowi. Grzywacz chiński źle znosi samotność i jeśli ma zostać na dłużej sam to koniecznie trzeba mu zapewnić dodatkowe zajęcia. Dobrym rozwiązaniem będą zabawki interaktywne czy behawioralne, które przyciągną jego uwagę. W innym wypadku zapewni sobie zajęcie sam, a to niekoniecznie może przypaść do gustu właścicielowi. I nie mają znaczenia tu jego niewielkie rozmiary – po mieszkaniu może przejść prawdziwe tornado.

grzywacz chiński wygląd

Zdrowie grzywacza chińskiego – wrażliwy w środku, twardy na zewnątrz

Grzywacz chiński na pierwszy rzut oka może wyglądać na psa kruchego. Jednak nic bardziej mylnego. Rasa ta cieszy się naprawdę dobrym zdrowiem. Swoją wytrzymałością zadziwi niejednego niedowiarka. Oczywiście tak jak to bywa u innych ras, jego również trapią typowe choroby. Grzywacz chiński narażony jest na choroby psów miniaturowych. Mogą pojawić się zwichnięcia rzepki kolanowej, a u niektórych osobników występują problemy z oczami jak postępujący zanik siatkówki (PRA), zaćma czy przemieszczanie się soczewki, co w rezultacie może doprowadzić do jaskry. Ze względu na swoją specyficzną budowę narażony jest na problemy dermatologiczne. Często spowodowane one są alergiami – kontaktowymi, środowiskowymi, czy pokarmowymi. Odmiana bezwłosowa szczególnie narażona są na wysokie, jak i niskie temperatury. W słoneczne dni obowiązkowo trzeba stosować kremy z filtrem UV, zwłaszcza u psów o jasnym umaszczeniu, które są wyjątkowo wrażliwe na słońce. Co ciekawe, Grzywacze chińskie – tak jak ludzie – opalają się podczas słonecznych dni. Podczas chłodów warto stosować specjalne ubranka dla psów, które zapewnią im dodatkową ochronę. Podczas letnich dni warto wybierać się na spacer w godzinach porannych i popołudniowych, co pozwoli uniknąć przegrzania się psa i powstania oparzeń słonecznych na jego delikatnej skórze. Bezwzględnie należy zapewnić pupilowi miskę ze świeża wodą i zacienione miejsce do odpoczynku. Rasa ta zaliczana jest do ras długowiecznych. Zdrowe i odpowiednio zadbane czworonogi średnio żyją około 14 lat.

Żywienie – czym karmić grzywacza chińskiego?

Jak na tak małego psa, Grzywacz chiński posiada dobry apetyt i nie jest wybredny. Jednak tak jak w przypadku innych psów, do zachowania dobrego samopoczucia psa i jego zdrowia ważna jest odpowiednio dobrana dieta, bogata we wszelkie niezbędne do prawidłowego rozwoju mikroskładniki i witaminy. Ilość pożywienia powinna zostać dobrana indywidualnie pod każdego pupila tak, aby uwzględniała jego aktywność fizyczną, wiek i ewentualne schorzenia. Bardzo ważne, aby karma była jak najlepszej jakości bogata w dobrej jakości mięso. Wybierając pożywienie należy zwrócić uwagę na jego skład, który znajduję się zazwyczaj na odwrocie opakowania. Zarówno w karmach mokrych, jak i suchych na pierwszym miejscu powinno znajdować się oczywiście mięso. Można również zdecydować się na dietę domową. Jest ona jednak zdecydowanie bardziej czasochłonna i wymaga odpowiedniej wiedzy na jej temat. Najlepiej, aby właściciel, który decyduje się na podawanie psu samodzielnie przygotowanych posiłków zaczerpnął rady weterynarza lub psiego dietetyka. Dzięki pomocy specjalistów można stworzyć indywidualny jadłospis uwzględniający niezbędne składniki i pozbawiony jakichkolwiek niedoborów. Niezależnie od sposobu żywienia na jaki się zdecydujemy należy uważać, aby nie doprowadzić do nadwagi u psa. Przy wprowadzaniu nowej karmy lub zmianie dotychczasowej należy pamiętać, aby nową wprowadzać stopniowo. Pomoże to uniknąć ewentualnych alergii i złego samopoczucia psa. Nie wolno też zapomnieć, że obok miski z jedzeniem zawsze powinna stać miska ze świeżą wodą pitną.



Pielęgnacja grzywacza – zależna od odmiany

W zależności od odmiany Grzywacza chińskiego jego pielęgnacja będzie się od siebie nieco różnić. Same zabiegi pielęgnacyjne nie są skomplikowane. Grzywacza długowłosego trzeba regularnie szczotkować, aby zapobiec powstawaniu kołtunów. Psa należy czesać kilka razy w tygodniu używając do tego szczotki z naturalnego włosia oraz szczotki z metalowymi, gładko zakończonymi igłami. Podczas szczotkowania koniecznie trzeba wspomagać się odżywkami ułatwiającymi rozczesywanie włosa. Posiadają one właściwości antystatyczne, nawilżają szatę i zapobiegają kołtunieniu się włosa w przyszłości.
W przypadku odmiany nagiej jej skóra wymaga bardzo skrupulatnego i starannego dbania. U psa nagiego czesze się jedynie miejsca owłosione i należy to robić bardzo delikatnie taką samą szczotką, jak w przypadku odmiany owłosionej. Odmiana bezwłosa nie posiada ochrony, jaką stanowią włosy, co w rezultacie powoduje, że jest ona bardzo narażona na wszelkie uszkodzenia. Dlatego latem należy koniecznie stosować kremy z filtrem UV. Pod żadnym pozorem nie wolno psa smarować kremami przeznaczonymi dla ludzi. Takie kremy mogą zawierać w sobie składniki, niebezpieczne dla psa – drażniące lub toksyczne. Skóra Grzywacza nagiego jest podatna na wysychanie, dlatego ważne jest odpowiednie jej nawilżenie. Można do tego używać preparatów nawilżających w sprayu lub specjalnych, nawilżających chusteczek. Chusteczki są o tyle dobrym rozwiązaniem, że poza nawilżeniem delikatnie oczyszczają skórę psa. Warto wybrać chusteczki hipoalergiczne, zawierające aloes.
Grzywacza chińskiego kąpiemy w miarę potrzeby używając odpowiednich kosmetyków do sierści. Odmianę długowłosą w szamponie do długiej sierści, zaś do kąpieli odmiany bezwłosej warto używać szamponów nawilżających lub hipoalergicznych. Do codziennej pielęgnacji można używać delikatnych żeli do pielęgnacji “na sucho” bądź chusteczek pielęgnacyjnych.
Podobnie jak w przypadku innych małych ras, tak i Grzywacze szczególnie narażone są na odkładanie się kamienia nazębnego. Przy dbaniu o odpowiednią higienę zębów i dziąseł pomocne będą gryzaki dentystyczne, pasty dla psów, żele czy preparaty dodawane do jedzenia. Koniecznie też należy zwrócić uwagę na oczy, uszy i pazurki psa. Do ich pielęgnacji przydadzą się odpowiednie preparaty a pazury można przyciąć za pomocą specjalnych, niewielkich obcinaczek.
Ważne, aby od małego przyzwyczajać psa do wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych. Dzięki temu nasz podopieczny nie będzie czuł dyskomfortu podczas ich wykonywania.

Akcesoria – wyprawka dla grzywacza chińskiego

Jak każdy pies, który ma stać się członkiem rodziny Grzywacz chiński potrzebuje niezbędnej wyprawki. Na liście rzeczy, o których nie można zapomnieć znajdują się między innymi miski na karmę i wodę. Nie muszą one być duże, ale powinny być zrobione z materiałów dobrej jakości, najlepiej z ceramiki. Pozwoli to zapobiec ewentualnym alergiom kontaktowymi. Poza miskami musimy zadbać o wygodne legowisko. Posłanie powinno być dobrane do rozmiarów psa i umożliwić mu komfortowy odpoczynek. Następnymi, istotnymi rzeczami na wyprawkowej liście są akcesoria spacerowe. Grzywacz chiński potrzebuje dobrze dopasowanych szelek, bądź obroży i smyczy. Nie oszczędzajmy na tych produktach – wybierzmy te najlepszej jakości. Ze względu na swoje rozmiary grzywacz nie jest kłopotliwy podczas podróży. Do zapewnienia mu bezpieczeństwa w transporcie warto zaopatrzyć się w specjalny transporter. Do codziennej i systematycznej pielęgnacji przydadzą się szczotki, szampony, chusteczki pielęgnacyjne obcinaczki i pozostałe niezbędne preparaty. Zimą i podczas chłodniejszych dni przydadzą się specjalne ubranka dla psów, zaś latem krem z filtrem UV.

Hodowla – gdzie znajdę wymarzonego psa?

Pomimo wciąż rosnącej w naszym kraju popularności Grzywacze chińskie nie są zbyt często spotykane. To kolei przekłada się na niewielką ilość hodowli. Oczywiście decydując się na psa powinniśmy zdawać sobie sprawę z odpowiedzialności jaka się z tym wiąże. Decyzja taka nie może być podejmowana pochopnie. Przede wszystkim trzeba wybrać odpowiednią hodowlę. Przeszukując ogłoszenia należy zwrócić uwagę na zdjęcia i towarzyszące im opisy. Hodowca powinien być zrzeszony w ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce). Jeśli zdecydujemy się na zakup psa poza granicami naszego kraju, to również należy szukać hodowli zrzeszonej w odpowiedniku polskiego ZKwP lub podlegającej pod naczelną organizację jaką jest Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI). W ten sposób maksymalizujemy pewność, co do warunków w jakich trzymane są zwierzęta, a także co do ich zdrowia i genów. Dobry, renomowany hodowca ma odpowiednią wiedzę na temat hodowanej rasy, a także nie szczędzi sobie sił, ani kosztów, które potrzebne są dla dobra psów. Ponadto takie hodowle podlegają kontrolom organów nadrzędnych. Niestety niewielka popularność rasy nie oznacza, że na rynku nie ma pseudohodowli. Powinniśmy je jednak omijać szerokim łukiem. Są one nastawione tylko na szybką sprzedaż, co nie idzie w parze z odpowiednim wychowaniem i traktowaniem psów. Jeśli masz już znajdziemy godnego zaufania hodowcę to nie bójmy się zadawać mu pytań o interesujące nas aspekty. Dobry hodowca rozwieje wszystkie nasze wątpliwości. Traktuje on bowiem swoje psy jak własne dzieci i zależy mu na ich na dobru i szczęściu. Chce, aby jego maluch trafił w odpowiednie i kochające ręce. Najlepiej będzie udać się do hodowli osobiście i samodzielnie przekonać się o warunkach tam panujących, poznać rodziców szczeniaka i zapoznać się z niezbędną dokumentacją medyczną. Pamiętaj też, że szczeniak powinien opuścić hodowlę dopiero po ukończeniu ósmego tygodnia życia.
Ile kosztuje Grzywacz chiński? Średnia cena waha się od 4000 do 5000 zł. Oczywiście górna granica jest trudna do ustalenia. Na ostateczną cenę składa się wiele czynników – renoma hodowli, płeć, wiek czy odmiana Grzywacza. Na szczeniaki pochodzące z najlepszych hodowli trzeba zapłacić o wiele więcej niż 5000 zł.
Jeśli okaże się, że pułap cenowy jest dla Ciebie zbyt wysoki, a bardzo chcesz Grzywacza chińskiego to poszukaj organizacji, które zajmują się ratowaniem i adopcją psów tej rasy. Może właśnie tam znajdziesz swojego wymarzonego przyjaciela?

Czy Grzywacz chiński jest psem dla mnie?

Idealnym panem dla Grzywacza chińskiego będzie spokojna, ciepła i uczuciowa osoba. Odnajdzie się przy boku osoby, która poszukuje psa o wielkim sercu, która poświęci mu swój czas i uwagę. Nie są dla niego ważne warunki mieszkaniowe – może mieszkać zarówno w domu, jak i w małym mieszkaniu. Ważne jest dla niego spędzanie czasu ze swoimi najbliższymi. Doskonale nadaje się do rodzin z dziećmi, jako towarzysz osoby samotnej, czy starszej.
Jeśli tylko zapewnisz mu bezpieczeństwo, którego potrzebuje, a także przelejesz na niego swoją miłość to stworzycie silną, opartą na wspólnym zaufaniu więź, która będzie trwała niczym skała.