icon_cart

0

koszyk
rasy psów

Co powinieneś wiedzieć na temat foksterierów?

Historia i pochodzenie foksteriera

Foksterier jest jedną z najstarszych ras angielskich. Uważa się również, że jest to jeden z najstarszych terierów. Hodowane były jako psy myśliwskie. Ich zadaniem było gonienie zwierzyny podczas pościgu konnego, ale pełniłyrównież funkcję pomocniczą przy dużych psach gończych. Kiedy psy gończe zapędziły lisa do nory, foksteriery lokalizowały miejsce, w której ukrył się lis i obszczekiwały je dając tym samym znać myśliwemu. Z powodzeniem wykorzystywano je także do polowań na niewielkie ssaki. Pierwsza wzmianka o foksterierze krótkowłosym jako specjaliście od płoszenia lisów pochodzi z 1760 roku. Aktualnie istnieją dwie odmiany foksterierów – krótkowłosy i szortskowłosy. Najprawdopodobniej odmiana krótkowłosa powstała ze skrzyżowania białego teriera angielskiego krótkowłosego i black and tan terriera. W ich genach zapisana jest również domieszka bulteriera, beagle i greyhounda, po których na pewno odziedziczyły niektóre cechy charakteru. Natomiast przodkiem foksteriera szorstkowłosego jest foksterier krótkowłosy skrzyżowany między innymi z terierem walijskim i lekeland terrierem. W 1876 roku powstał Fox Terrier Club i w tym samym roku ustalono pierwszy wzorzec rasy uwzględniający oba warianty foksterierów. Co ciekawe wzorzec rasy do dnia dzisiejszego praktycznie nie uległ zmianie. W 1822 roku po raz pierwszy zaprezentowano i oceniano foksteriery szorstkowłose i krótkowłose osobno. Początkowo większą popularnością cieszyła się odmiana krótkowłosa, jednak kiedy królowa Wiktoria sprawiła sobie foksteriera szorstkowłosego jego popularność gwałtownie wzrosła i stał się ulubieńcem wszystkich klas społecznych. Na kontynencie europejskim – w tym w Polsce – foksteriery szorstkowłose zaczęły pojawiać się już w latach dwudziestych XX wieku i od razu zdobyły uznanie. W naszym kraju największą popularnością cieszyły się w latach 60-tych XX wieku. Dziś rasa ta pełni głównie funkcję psów do towarzystwa, jednak nie zatraciła doskonałych cech pomocnika myśliwego. Jest też nieco bardziej znana niż pierwotna odmiana krótkowłosa.
Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI)  podzieliła psy ze względu na rasy i ich użytkowość. Foksteriery zostały przypisane do grupy III – teriery, sekcji 1 – teriery duże i średnie.

Wygląd foksteriera – zadziorna elegancja

Foksteriery dzielą się na dwie odmiany ze względu na rodzaj posiadanej sierści. Wyróżnia się odmianę krótkowłosą i szorstkowłosą. Budowa anatomiczna obydwu odmian jest identyczna. Foksterier jest psem eleganckim i harmonijnie zbudowanym. Posiada zwartą i idealnie kwadratową sylwetkę. Grzbiet jest mocny, krótki i lekko zaokrąglony na lędźwiach. Gruby, wysoko osadzony ogon jest noszony pionowo do góry. Historycznie był kopiowany, co wynikało z potrzeb użytkowych – krótszy ogon ułatwiał wyciągnięcie psa z nory. Aktualnie wiele krajów zabrania przycinania ogónów. Głowa foksteriera jest długa, wąska, wysoko osadzona i noszona. Stop średnio zaznaczony. Okrągle, ciemne oczy są pełne bystrego wyrazu. Nieduże, załamane uszy, zwisają swobodnie do przodu. Kończyny są dobrze ukątowane. Masa ciała psa powinna wynosić do 8 kilogramów, suki zaś do 7,5 kilograma. Wysokość psa w kłębie nie powinna przekraczać 39 centymetrów, natomiast suki powinny być nieco mniejsze.

Obie odmiany foksterierów posiadają dwuwarstwową i gęstą szatę, na którą składa się podszerstek i włos okrywowy:
odmiana szorstkowłosa posiada bardzo szorstki i gęsty włos okrywowy. Długość włosa na łopatkach powinna wynosić 2 centymetry, zaś na kłębie, grzbiecie, klatce piersiowej i wierzchniej części tylnych kończyn 4 centymetry. Sierść podszyta jest gęstym ale delikatnym podszerstkiem. Foksterier szorstkowłosy posiada bardzo charakterystyczną bródkę i wąsy, które porasta kędzierzawa sierść.
– odmiana krótkowłosa charakteryzuje się twardym, gęstym i gładko przylegającym do ciała prostym włosem. Podbrzusze i wewnętrzna strona ud również jest porośnięta włosem, lecz nieco krótszym.
W obydwu odmianach w umaszczeniu przeważa kolor biały. Foksterier może występować w  szacie jednokolorowej, dwukolorowej albo trójkolorowej. Znaczenia mogą być czarne lub czarno podpalane i rudawe. Niepożądane są łaty pręgowane, czerwone, wątrobiane i szaroniebieskie w obydwu odmianach. Foksteriery poza wyglądem charakteryzuje również sposób ich poruszania się. Ich ruch jest bardzo energiczny a a nogi podczas chodu stawiane są równolegle.

Charakter foksteriera – wulkan pełen energii

O foksterierach mówi się często, że sa to wielkie psy zamknięte w niezbyt dużym ciele. I jest w tym dużo prawdy. Foksteriery są psami niezwykle energicznymi. Ciekawe świata, bardzo żywiołowe i obdarzone dużym temperamentem. A do tego bardzo uczuciowe. Mocno przywiązują się do swoich najbliższych, spośród których nie wybierają jednej osoby, ale wszystkich domowników kochają jednakowo mocno. Potrzebują bliskiego kontaktu z człowiekiem, dlatego Foksteriera nie powinno się pozostawiać samego sobie przez długie okresy czasu. Chwilowa nieobecność nie będzie problemem, zwłaszcza jeśli pies będzie od małego do tego przyzwyczajany. Taki “trening” pozwoli też zminimalizować stres i ewentualny lęk separacyjny. Zdecydowanie jednak nie powinien czekać w samotności na swojego Pana cały dzień. Foksterier jest psem, który pomagał myśliwym podczas polowania i do dzisiaj posiada bardzo silnie zakorzeniony instynkt łowiecki. Każdy zwęszony trop to bardzo mocny impuls, który wzbudza w tym czworonogu chęć pogoni za zwierzyną. Foksterier przez to może okazać się trudny we współpracy podczas spacerów, ponieważ nie będzie chciał odpuścić tropu. Puszczony bez smyczy z pewnością rzuci się w pogoń za zwierzyną a wtedy raczej nie będzie reagował na wołania właściciela. Oczywiście nie ma sytuacji bez wyjścia i w takim wypadku są dwa rozwiązania. Jednym z nich jest nauczenie czworonoga posłuszeństwa i przychodzenia na zawołanie (ale nie da nigdy stuprocentowej pewności), a drugim nie spuszczanie pupila ze smyczy. Ta druga opcja wydaje się być rozsądniejsza, tym bardziej, że Foksterier jest psem zadziornym, który lubi podczas spaceru zaczepiać inne napotkane czworonogi, a jeśli już dojdzie do starcia to charakter naszego pupila nie pozwoli mu ustąpić. W stosunku do nieznajomych Foksterier na ogół jest przyjacielsko nastawiony, jednak jeśli uzna, że jego najbliższym coś zagraża bez zastanowienia stanie w ich obronie. Nie jest to pies szczekliwy, dlatego dobrze pełni rolę stróża – nic nie ujdzie jego uwagi i powiadomi swoich najbliższych głośnym szczeniakiem. Foksterier jest idealnym psem rodzinnym, który wręcz uwielbia dzieci. Zwłaszcza te nieco starsze, które będą wiedziały jak się z nim obchodzić. Foksterier jest psem pełnym energii i chętnie ją spożytkuje podczas zabaw z pociechami. Do poprawnych kontaktów z innymi psami mieszkającymi pod tym samym dachem niezbędna jest poprawna i wcześnie wprowadzona socjalizacja. Pomimo tego potrafi być bardzo zazdrosny o innego psa. Podobnie rzecz ma się w przypadku kotów – jeśli Foksterier ma bezkonfliktowo z nimi współżyć to od samego początku musi być starannie do nich przyzwyczajany. W innych wypadku łowiecka natura Foksteriera wygra i pies może rzucić się w pogoń za kotem.



Wychowanie i szkolenie foksteriera – możliwe, ale trzeba się postarać

Foksterier jest psem inteligentnym, ale przy tym dość upartym. Chętnie się uczy o ile zadbamy o to, aby proces szkolenia przebiegał tak jak powinien. Foksterier bowiem doskonale wie, co mu się opłaca, a co nie. Jeśli szkolenie będzie się odbywać w nieprzyjazny lub nieprzyjemny dla niego sposób to błyskawicznie odmówi współpracy. Wychowanie Foksteriera nie należy do łatwych, dlatego konieczna jest żelazna konsekwencja. Od szczeniaka Foksterierowi należy wpajać zasady i panująca w domu hierarchię i co najważniejsze skrupulatnie się ich trzymać. Jeśli ulegniemy urokowi Foksteriera i przymkniemy oko na niewłaściwe zachowania i pozwolimy na przesuwanie ustalonych  granic to ten sprytny psiak błyskawicznie to wykorzysta. A kiedy będziemy chcieli przywrócić panujące zasady to pies może to odebrać jako zachowanie niesprawiedliwe i odbieranie danych mu przywilejów. Może to niekorzystnie odbić się na jego psychice, ponieważ nie będzie rozumiał dlaczego zabieramy mu to, co wcześniej zostało mu dane. Wychowanie powinno zacząć się od pierwszych dni pobytu psa w domu i od samego początku musi opierać się na budowaniu wzajemnej relacji między właścicielem a czworonogiem. Relacja taka musi być oparta na zaufaniu i wzajemnym szacunku – jest to fundamentalna kwestia w żmudnym procesie wychowaniu. Szkolenie powinno odbywać się przy pomocy pozytywnych metod szkoleniowych. Głównie opiera się to na nagradzaniu pupila za wykonanie danego polecenia. Sprawdzą się tu wszystkie smaczki, zabawy z właścicielem w formie nagrody, a także ulubiona zabawka. Każdy pies jest inny, dlatego warto sprawdzić co najbardziej motywuje naszego podopiecznego i za co najchętniej będzie pracować. Absolutnie nie wolno podczas szkolenia używać wobec psa przymusu, a tym bardziej przemocy fizycznej i psychicznej. Zachowanie takie nie przybliży nas do sukcesu wychowawczego, a jedynie spowoduje całkowitą utratę zaufania pupila, odmowę dalszej współpracy, a może nawet odbić się niekorzystnie na psychice psa. W efekcie pies może reagować lękiem, stresem, a także agresją. Podczas szkolenia należy być stanowczym, konsekwentnym i kreatywnym. Szkoląc Foksteriera duży duży nacisk trzeba położyć na naukę reagowania na komendę przywołania, która przyda się w okiełznaniu jego mocnego instynktu łowieckiego.

Wczesna socjalizacja foksterierów – klucz do bezkonfliktowego współżycia

Aby Foksterier stworzył bezkonfliktową relację z innymi czworonogami potrzebuje odpowiedniej socjalizacji, która musi być wprowadzona jak najwcześniej, najlepiej od pierwszych dni pobytu malucha w nowym domu. Przy tak mocno rozwiniętym instynkcie łowieckim konieczne jest oswojenie Foksteriera z innymi psami czy kotami już od małego. Tylko wtedy będzie mógł zbudować z nimi prawidłowe relacje. W innym wypadku istnieje ryzyko, że będzie rzucał się w pogoń za wszystkimi mniejszymi czworonogami. Stwarza to niebezpieczeństwo nie tylko dla napotkanych zwierząt ale również dla Foksteriera, ponieważ podczas pogoni nie będzie on zważał czy musi przebiec przez ruchliwą drogę za swoją zdobyczą, co stwarza realne zagrożenie dla jego życia. Foksterier lubi ścigać nie tylko inne zwierzęta – potrafi rzucić się w pogoń za samochodem lub rowerem, dlatego od małego powinien być socjalizowany z różnego rodzaju dźwiękami, nieznanymi mu dotychczas miejscami, ludźmi czy samochodami. Dobrym pomysłem jest zapisanie psa do psiego przedszkola, gdzie będzie miał kontakt z innymi psami różnej wielkości. Tam też, pod okiem doświadczonego specjalisty będziemy mogli uczyć się okiełznania upartego i niezależnego charakteru naszego Foksteriera.

Potrzeba ruchu foksteriera – absolutna konieczność

Foksterier wymaga bardzo dużej dawki ruchu, którą trzeba mu bezwarunkowo zapewnić. W przeciwnym wypadku nie rozładowane pokłady energii pies wykorzysta w inny sposób, który raczej nie przypadnie nam do gustu. Małe przemeblowanie czy zmiana kształtu mebli to tylko niektóre z rzeczy, na które możemy się natknąć po powrocie do domu. Psy tej rasy są doskonałymi ogrodnikami, ponieważ uwielbiają kopanie. Trzeba to wziąć pod uwagę i jeśli nie chcemy mieć przekopanego całego ogródka, to powinniśmy od samego początku uczyć psa, gdzie może kopać, a gdzie jest strefa zakazana. Oprócz codziennych, długich spacerów dobrym rozwiązaniem będzie zainteresowanie naszego pupila psimi sportami jak flyball i agility. Foksteriery uwielbiają aportować, ale sprawdzą się dla nich wszystkie zabawy, które pozwolą im ćwiczyć myśliwskie zmysły. Jest to warunek absolutnie konieczny, ponieważ jak zostało wspomniane wcześniej nie rozładowana energia wyzwala w Foksterierze prawdziwego niszczyciela, który nie zawaha się zdemolować całego domu.

Zdrowie – ponadprzeciętnie wytrzymały i odporny foksterier

Foksterier jest psem silnym i wytrzymałym. Rasa ta na ogół cieszy się dobrym zdrowiem, który pozwala im dożyć średnio wieku około 13 lat. Wynik ten sprawia, że te psy zaliczane są do ras długowiecznych. Niestety pomimo ogólnego zdrowia Foksteriery mogą cierpieć na choroby o podłożu genetycznym. Mają tendencję do alergii skórnych, jak atopowe zapalenie skóry, które są częstą przypadłością terierów, ale także psów o białym umaszczeniu. Innymi trapiącymi je schorzeniami mogą być choroby oczu jak zaćma, jaskra, czy postępujący zanik siatkówki – PRA. Niektóre osobniki mają problemy z sercem (zespół Fallota) lub padaczką. Foksteriery dobrze radzą sobie podczas różnych warunków atmosferycznych. Zimno i chłód lepiej znosi odmiana szorstkowłosa niż odmiana krótkowłosa. Niezależnie od posiadanej odmiany foksa podczas upalnych dni należy wstrzymać się z nadmierną aktywnością fizyczną, a na spacery wybierać się rano lub późnym popołudniem, kiedy słońce nie będzie tak mocno operować. Podczas takich dni trzeba też zapewnić psu zacienione miejsce do odpoczynku i stały dostęp do świeżej wody pitnej. Trzeba pamiętać, że za ogólne samopoczucie pupila i jego zdrowie w dużej mierze odpowiedzialność ponosi właściciel i systematyczna profilaktyka. Ważne też, aby w razie pojawienia się wszelkich niepokojących oznak od razu reagować i zgłosić się do weterynarza, dzięki czemu będzie można uniknąć wielu chorób.


Żywienie – co powinien jeść foksterier?

Dieta nie tylko ma kluczowy wpływ na to jak wygląda pies, ale także wpływa na jego zdrowie i ogólne samopoczucie. Niezmiernie ważne jest trzymać odpowiednią dietę i nie doprowadzić pupila do groźnej dla niego nadwagi, tym bardziej, że Foksterier jest prawdziwym łakomczuchem. Ilość jak i rodzaj pożywienia powinny być dobrane indywidualnie pod pupila. Dobierając sposób żywienia musimy wziąć pod uwagę wiek czworonoga i jego wagę, aktywność fizyczna i stan jego zdrowia. Foksteriera można karmić zarówno karmami gotowymi albo samodzielnie przygotowanymi posiłkami w domu. W przypadku gotowych karm (suchych i mokrych) dobrze jest wybierać te, które pochodzą od sprawdzonych producentów i cechują się dużą zawartością wysokiej jakości mięsa. U Foksterierów mogą wystąpić alergie pokarmowe, dlatego karma nie powinna zawierać w sobie dużej ilości zbóż, które są częstym alergenem. Samodzielne przygotowywane posiłki są metodą czasochłonną, jednak dla wielu właścicieli nie stanowi to większego problemu. Taka dieta powinna być wcześniej skonsultowana z lekarzem weterynarii lub psim dietetykiem, którzy pomogą w ułożeniu odpowiedniego jadłospisu dla pupila. Ważne, aby odpowiadał on jego zapotrzebowaniom i był wolny wolny od wszelkich niedoborów. Samodzielne przygotowywane posiłki w domu powinny być wzbogacane o suplementy witaminowo-wapniowe lub takie, które chronią układ kostno- stawowy co jest kluczowe przy tak aktywnej i żywiołowej rasie. Dzienną porcję należy podzielić najlepiej na dwa lub trzy posiłki. Przy rasach aktywnych należy uważać na ryzyko groźnego dla nich skrętu żołądka, dlatego po jedzeniu pies powinien mieć zapewniony odpoczynek zarówno przed jedzeniem, jak i po. Foksterier musi mieć zapewniony stały dostęp do świeżej wody pitnej, która powinna być wymieniania minimum raz dziennie, aby zawsze była czysta.

Pielęgnacja foksteriera – zależna od odmiany

Zabiegi pielęgnacyjne jakich potrzebuje Foksterier będą różniły się od siebie w zależności od ich odmiany. Pielęgnacja Foksteriera krótkowłosego nie należy do skomplikowanych ani specjalnie czasochłonnych. Intensywne linienie zachodzi zazwyczaj dwa razy do roku. Pomiędzy tymi okresami martwa sierść wypada umiarkowanie, jednak twardy włos lubi mocno wbijać się w tapicerkę mebli czy dywany i nie jest zbyt łatwy do usunięcia. Do regularnego czesania sprawdzi się twarda szczotka z naturalnego, twardego i gęstego włosia oraz gumowe lub silikonowe zgrzebło. Musimy pamiętać, żeby nie czesać włosa na sucho ponieważ możemy go zniszczyć. Czynność tę należy powtarzać przynajmniej raz w tygodniu, co nie tylko pozwoli usunąć martwy włos, ale dzięki masowaniu skórę korzystnie wpływa na przepływ krwi. Foksteriera krótkowłosego kąpie się wtedy, kiedy zachodzi taka potrzeba. Oczywiście nie można tego robić zbyt rzadko, ponieważ na sierści czworonoga osiada kurz i inne zanieczyszczenia z powietrza. Można przyjąć, że pupila powinniśmy kąpać raz na 2-3 miesiące w odpowiednich kosmetykach dla psów. Używany do tego szamponu do krótkiej sierści lub przeznaczonego do aktualnej potrzeby (np. hipoalergicznego, wysycającego naturalny kolor szaty). Pielęgnacja foksteriera szortkowłowego jest nieco bardziej czasochłonna i trudniejsza niż w przypadku odmiany krótkowłosej. Foksterier szortkowłosy nie linieje, dlatego bardzo ważne jest systematycznie usuwanie martwego włosa włos. Do tego przydadzą się podobnie jak u odmiany krótkowłosej twarda szczotka z naturalnego, twardego i gęstego włosia oraz gumowe lub silikonowe zgrzebło. Przydatna może być również szczotka typu pudlówka o gęstych drucikach. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w grzebień do rozczesywania łap. Martwy włos można usuwać również kamieniem trymerskim. Ma on zazwyczaj kształt owalny bądź prostokątny i strukturą przypomina nieco pumeks. W przypadku Foksteriera szorstkowłosego bardzo ważne jest trymowanie, dzięki któremu usuwamy stary włos pozwalając rosnąć nowemu, zdrowemu. Trymowanie pozwala utrzymać szatę szorstkowłosego psa w doskonałej kondycji oraz właściwej formie. Jest to zabieg konieczny, nawet jeśli pies nie jest wystawiany. Brak trymowania prowadzi finalnie do zgęstnienia sierści, jej filcowania, a w następstwie do poważnych infekcji skórnych. Foksteriera szorstkowłosego, który nie jest psem wystawowym powinno się trymować trzy razy do roku. Najdokładniej wytrzymujemy psa palcami. Jest to metoda najbardziej precyzyjna. Przydatne do tego będą lateksowe paluszki trymerskie (gładkie lub z wypustkami), które umożliwiają pewniejszy chwyt. Można też trymować za pomocą trymerów nożykowych. Konieczne będa wówczas dwa trymery – gęsty (drobny) do głowy i detali, gdzie włos jest cieńszy oraz rzadszy do boków i grzbietu.  Nic nie szkodzi na przeszkodzie abyśmy połączyli obie techniki trymowania – najpierw trymowanie nożykami trymerskimi a następnie palcami. Bardzo ważne – trymujemy zawsze z włosem! Foksteriera szorstkowłosego kąpiemy, kiedy będzie taka potrzeba. Trzeba tylko pamiętać, że nie powinniśmy tego robić tuż przed zabiegiem trymowania, bo świeżo umyty włos trudno się trymuje. Do kąpieli używamy szamponów przeznaczonych dla psów szorstkowłosych. Szampony takie dobrze myją,ale nie zmiękczają włosa i nie zmieniają jego struktury. Higienę pomiędzy kąpielami zapewnią tak zwane szampony na sucho, bądź wilgotne chusteczki pielęgnacyjne, które zbiorą wierzchnią warstwę zabrudzeń. Poza dbaniem o zjawiskowy wygląd sierści należy zwrócić uwagę również na oczy, uszy, zęby i pazury naszego pupila. Oczy i uszy należy sprawdzać regularnie i w razie konieczności przemywać je specjalnymi preparatami do tego służącymi. Aktywny pies nie powinien mieć problemu z naturalnym ścieraniem pazurków, jednak jeśli tak nie jest to należy je regularnie przycinać za pomocą obcinaczek. Nie można zapomnieć też o higienie zębów i dziąseł. Jest to tak samo istotne jak w przypadku ludzi. Zaniedbana jama ustna może przysporzyć problemów i stać się zalążkiem poważniejszych chorób. Do higieny pyska przydatne będą pasty i szczoteczki do zębów dla psa, żele lub gryzaki dentystyczne.



Akcesoria – pierwsza wyprawka foksteriera

Foksterier podobnie jak i człowiek potrzebuje niezbędnych akcesoriów do codziennego użytku. Na szczycie wyprawki czworga znajdują się akcesoria spacerowe, które w przypadku psów tej rasy odgrywają kluczową rolę. Porządna obroża, a po okresie szczenięcym solidne szelki i mocna smycz to podstawa każdego bezpiecznego i komfortowego spaceru z Foksterierem. Dobrym rozwiązaniem jest też specjalna linka treningowa, która jest o wiele dłuższa niż normalna smycz i zapewnia psu większą swobodę. Linka taka sprawdzi się doskonale na dużych, otwartych przestrzeniach, gdzie nasz pupil będzie mógł się wybiegać, a przy tym nie będzie ryzyka jego ucieczki w celu potencjalnej pogoni na zwierzyną. Ważnym elementem psiej wyprawki jest też wygodne i dopasowane do wielkości psa legowisko. Posłanie powinno być dopasowane do wielkości pupila, aby zapewnić mu maksymalny komfort podczas odpoczynku. Naszemu Foksterierowi musimy też zapewnić zastawę stołową. Ze względu na trapiące tą rasę tendencje do alergii skórnych i kontaktowych dobrym wyborem będą ceramiczne miski na karmę i wodę. Foksterier to prawdziwy łakomczuch, dlatego warto rozważyć zakup specjalnej miski, która spowalnia jedzenie. W wyprawce nie może też zabraknąć zabawek, które umilą pupilowi czas oraz zapewnią zabawę podczas spacerów. Mogą to być pluszaki, gryzaki czy piłki. Ważne aby zabawki  były dopasowane są do wielkości naszego czworonoga. Kolejne na liście są niezbędne do codziennej pielęgnacji kosmetyki, preparaty i narzędzia, dzięki którym zadbamy o dobrą kondycję sierści psa oraz utrzymamy jego oczy, uszy i pazurki w doskonałym stanie.
Foksterier nie jest psem dużym, dlatego przewożenie go nie stanowi większego problemu. Z uwagi na to, że Foksterier nie umie usiedzieć w miejscu, najlepiej będzie przewozić go w klatce kennelowej lub specjalnym samochodowym transporterze. Pupila zdecydowanie warto przyzwyczajać do podróżowania już od małego, co daje szansę na to, że będzie się wtedy zachowywał spokojnie.

Hodowla i zakup foksteriera – gdzie znajdę psa tej rasy?

Zakup psa to bardzo poważna decyzja, dlatego wcześniej trzeba dokładnie przemyśleć wszystkie aspekty związane z posiadaniem nowego członka rodziny. Czy będziemy w stanie zagwarantować psu niezbędne warunki? Czy specyfika tej rasy jest dla nas znana? Kto zostanie z czworonogiem podczas naszych dłuższych nieobecności? Chcemy psa czy suczkę? A może jest nam to obojętne? Zanim dokonamy ostatecznego wyboru musimy odpowiedzieć sobie na wszystkie pytania, bo nowy członek rodziny pozostanie z nami przez kilkanaście lat.
Jeśli przeanalizowaliśmy wszystkie za i przeciw i wiemy, że Foksterier jest dla nas idealnym wyborem, a także jesteśmy pewni, że sprostamy jego niemałym wymaganiom to możemy przystąpić do szukania odpowiedzialnej hodowli. Odpowiedzialna hodowla to taka, która zrzeszona jest w ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) lub podlega pod FCI (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna). Z takiego miejsca kupimy psa rasowego a nie w typie rasy. Trzeba pamiętać, że tylko rodowód ZKwP jest potwierdzeniem przynależności do danej rasy. Jest to ogromnie ważne, ponieważ jest coraz więcej pseudohodowli, które oferują swoje szczeniaki na sprzedaż w atrakcyjnych cenach, jednak nie są to psy rasowe. Odpowiedzialny hodowca dba o to, aby szczeniaki miały zagwarantowane jak najlepsze warunki bytowe. Zapewnia im odpowiednią opiekę zdrowotną, a także wczesną socjalizację, która jest kluczowa dla późniejszego rozwoju psa. Kupując psa z hodowli zrzeszonej w ZKwP dostajemy pewność co do czystości genów czworonoga. Foksteriery na ogół cieszą się dobrym zdrowiem, dlatego tak ważne jest kupowanie z odpowiedzialnych źródeł. Jeśli kupimy psa w typie rasy, to może okazać się on tykająca bombą zegarową. Może chorować i przedwcześnie odejść, co z pewnością złamie nam serce.
Przed zakupem dobrze jest poszukać informacji o wybranej przez hodowli, a także o opiniach na jej temat. Przed podpisaniem umowy koniecznie udajmy się do niej osobiście, aby zapoznać się z warunkami jakie tam panują, a także poznać się ze szczeniakiem i jego rodzicami. Hodowca powinien przedstawić nam dokumentację medyczną z wykonanymi badaniami i szczepieniami. Ile kosztuje szczeniak z legalnej hodowli? Cena za Foksteriera wynosi średnio od 4000 zł wzwyż. Oczywiście jest ona płynna i może być sporo wyższa, ponieważ cena uwarunkowana jest płcią, wiekiem, odmianą i renomą hodowli. Pomimo dość wysokiej ceny nie dajmy się skusić super atrakcyjnym ofertom, ponieważ na 99% pochodzą one od pseudohodowców, którym zależy na szybkiej sprzedaży i zysku, a nie na dobru zwierząt. Kupując kundelki z takich miejsc wspieramy pseudohodowców, pozwalając dalej rozwijać ich interes i przyczyniamy się do krzywdy zwierząt.
Jeśli w danym momencie nie możemy pozwolić sobie na kupno szczeniaka ale jesteśmy zdecydowani na Foksteriera to warto poszukać w internecie organizacji lub fundacji, które zajmują się szukaniem nowych domów dla psów tej rasy. Można również poszukać w okolicznych schroniskach, często w wyniku różnych kolei losu właścicieli trafiają tam rasowe psy z rodowodem. Może właśnie tam czeka na nas wymarzony Foksterier.

Czy foksterier jest psem dla mnie?

Foksterier to dobry wybór dla osób aktywnych, lubiących wszelkie aktywności fizyczne i mające czas, który poświęcą psu i jego wychowaniu. Właściciel psa tej rasy powinien posiadać silną wolę i być konsekwentny, a także posiadać ponadpodstawową wiedzę na temat wychowania psa. W innym wypadku Foksterier może wejść na głowę opiekunowi. Nie jest to dobry towarzysz dla osób posiadających malutkie dzieci, ale z kolei doskonale dogada się z tymi nieco starszymi pociechami. Właścicielem Foksteriera może być osoba starsza, o ile będzie w stanie zaspokoić ponadprzeciętną potrzebę ruchu tego psa. Z pewnością Foksterier nie odnajdzie się przy boku osoby prowadzącej siedzący tryb życia. Aby stworzyć zgrany duet nowy właściciel musi zrozumieć energiczną naturę Foksteriera, a przy tym poświęcać mu odpowiednio dużo czasu.