icon_cart

0

koszyk
rasy psów

Chow chow – usposobienie, żywienie, pielęgnacja. Dla kogo to dobry wybór?

Historia i pochodzenie rasy chow chow – z Chin na cały świat

Pierwsze wzmianki o tej rasie pojawiły się już w XI wieku p.n.e. Psy te pochodzą z terenów Chin, Mongolii, Tybetu i Mandżurii. Od samego początku były wykorzystywane w wielu dziedzinach. Sprawdzały się jako psy pociągowe, stróżujące, a nawet jako psy myśliwskie. Obfite i grube futro chroniło je przed niekorzystnymi warunkami i nagłymi zmianami pogody, a także ich futro wykorzystywane było do wyrobu odzieży. Były również świętością dla buddyjskich mnichów – wierzono bowiem, że szczekaniem odganiają złe moce. Dlatego też dodatkowym zadaniem Chow chowa było pilnowanie świątyń. Niestety nie zawsze historia Chow chowa była tak kolorowa. W Chinach pies ten uważany jest za zwierzę rzeźne. Większość osobników, które nie opuściły tego kraju przed Rewolucją Kulturalną została całkowicie stracona. Właściwie, tylko dzięki dostaniu się tych psów na kontynent europejski, a później amerykański rasa ta ocalała przed całkowitym wyginięciem.
Przez izolacyjną politykę dalekiego wschodu psy tej rasy zaczęły być znane w świecie dosyć późno. Pierwsze wzmianki o Chow chow poza ojczyzną pojawiły się dopiero XVIII wieku. To wtedy psy te wraz z angielskimi marynarzami trafiły do Anglii, gdzie od samego początku wzbudzały duże zainteresowanie, dzięki swojemu niecodziennemu wyglądowi – pokazywane były nawet w ogrodach zoologicznych. Przełom nastąpił w chwili, kiedy posiadaczką Chow chowa stała się królowa Wiktoria. Ich popularność gwałtownie wzrosła, dlatego zdecydowano założyć systematyczną hodowlę rasy. W 1895 roku powstał brytyjski klub Chow chowa, a rok później stworzono pierwszy wzorzec rasy. Dzisiaj czworonogi te są cenione i znane niemal na wszystkich kontynentach, jednak największą popularnością cieszą się w Stanach Zjednoczonych, gdzie Chow chow zalicza się do dziesięciu najpopularniejszych ras. W Europie psy te największym uznaniem cieszy się w Holandii, ale co ciekawe Holendrzy wybrali odmianę krótkowłosą, która na ogół jest mniej znana niż odmiana długowłosa. W Polsce rasa ta pojawiła się jeszcze przed II wojną światową, ale nie zyskała szczególnej popularności. Tak też jest i dzisiaj.
Według podziału opracowanego przez Międzynarodową Organizację Kynologiczną (FCI), Chow chow został zakwalifikowany do grupy V – szpice i psy w typie pierwotnym, sekcji 5 – szpice azjatyckie i rasy pokrewne.

Charakter chow chow – indywidualista i samotnik

Mówi się, że Chow chow to tak naprawdę kot, który urodził się w skórze psa. W istocie rzeczy psy tej rasy naprawdę rzadko okazują uczucia. Oczywiście nie znaczy to, że nie kochają swoich właścicieli. Jeśli już okazują uczucia to są przy tym dość mocno powściągliwe. Pomimo swojego zdystansowania w okazywaniu emocji pies ten bardzo przywiązuje się do swojej rodziny. Panuje przekonanie, że na szacunek i uznanie Chow chowa właściciel musi sobie zasłużyć. Psiak wybiera przeważnie jedną ulubioną osobę, którą będzie traktować jako głównego właściciela, ale nie oznacza to, że nie będzie akceptować innych domowników. Przeważnie nie potrzebuje kontaktu fizycznego ze swoimi najbliższymi. Chow chow nie należy do psów, które będą upominać się o atencje opiekuna, pieszczoty i zabawy. Jego wrażliwość i duma sprawiają, że niesprawiedliwie lub ostro potraktowany zapamięta sobie doznaną krzywdę na długo. Jest to pies znający swoją wartość, o silnym i dominującym charakterze. Chow chow może odnaleźć się w domu z dziećmi, o ile te będą traktować go z szacunkiem. Mniejsze pociechy nie nadają się na dobre towarzystwo, ponieważ pies ten ceni sobie ciszę i spokój. Bardzo przywiązuje się do dzieci, ale po prostu nie zawsze ma ochotę na uczestniczenie z nimi w przeróżnych zabawach – zdecydowanie woli obserwować wszystko z boku. Chow chow nadaje się na stróża domowego – jego rodzina jest dla niego bardzo ważna (chociaż na pierwszy rzut oka może tego nie okazywać) i bez zawahania ruszy, aby ją obronić. Rasa ta nie należy do szczekliwych, dlatego gdy już zacznie alarmować swoich domowników, powinni oni natychmiast sprawdzić co zaniepokoiło pupila. Chow chow nie jest psem, który może mieszkać przy budzie lub w kojcu, ponieważ istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że pies zdziczeje i stanie się niebezpieczny dla otoczenia. Pomimo swojej zdystansowanej natury ważny jest dla niego bliski kontakt z właścicielem. Jest nieufny wobec obcych, a kiedy w domu pojawiają się goście – właściciel powinien przedstawić im zasady obchodzenia się z tym psem. Zbyt duże zainteresowanie nim, lub co gorsza pieszczoty i zaczepianie może zostać przez niego źle odebrane, a osobę zapamięta z niezbyt pochlebnym na jej temat zdaniem. Chow chow to prawdziwy indywidualista który raczej nie dogada się z innymi psami. W przypadku, kiedy wychowują się razem od małego istnieje szansa na przyjaźń między nimi, ale pod warunkiem, że drugi pies zaakceptuje dominacje i wyższą pozycję w hierarchii domowej Chow chowa. Podobnie rzecz ma się z kotami – raczej nie będą przepadać za swoim towarzystwem chyba, że wychowują się razem od małego.

chow chow

Wygląd chow chow – trochę lew, trochę miś?

Chow chow jest psem o silnej budowie ciała i idealnych proporcjach. Pies osiąga w kłębie od 48 do 56 cm, zaś suka od 46 do 51 cm. Masa ciała przeważnie waha się pomiędzy 18 a 25 kilogramów. Jego sylwetka wpisuje się w kwadrat. Grzbiet jest krótki i mocny, a klatka piersiowa szeroka i głęboka. Głowę nosi wysoko i dumnie. Oczy ciemne, średniej wielkości, owalne (wyjątkiem są psy o jaśniejszym umaszczeniu, gdzie oczy mogą mogą być jasne). Uszy są małe, lekko zaokrąglone na końcach, stojące i sztywno noszone. Trufla nosowa czarna, nos duży. Kończyny przednie proste, o mocnym kośćcu. Ogon wysoko osadzony, noszony nad grzbietem i mocno owłosiony. Ciekawostką jest, że rasa ta posiada czarne dziąsła i podniebienie. oraz czarno-niebieski język. Szata jest niezwykle obfita i posiada gęsty podszerstek. Ze względu na szatę psy można podzielić na dwie odmiany:
– krótkowłosą – z obfitą, dwuwarstwową, gęstą i bujną sierścią o pluszowej strukturze. U tej odmiany nie tworzy się charakterystyczna kryza wokół głowy;
– długowłosą – z obfitą, bujną, prostą i odstającą od ciała sierścią. U psów tej odmiany tworzy się bogata lwia grzywa.
Umaszczenie u obu odmian jest identyczne. Maść jest wyłącznie jednolita, chociaż bardzo zróżnicowana. Chow chow może występować w umaszczeniu czarnym, niebieskim, cynamonowym i rudym, chociaż można go również spotkać w kolorze kremowym lub białym. W umaszczeniu mogą występować cieniowania, ale nigdy nie może być to w postaci plam czy łat. Zdecydowanie najpopularniejszym odcieniem Chow chowa jest rudy.
Dzięki swojemu niepowtarzalnemu wyglądowi oraz niezwykle dumnemu sposobowi poruszania się psy tej rasy uważane są za jedną z najpiękniejszych raz świata.



Wychowanie i szkolenie chow chow – niezależny uparciuch

Chow chow to pies uparty i niezależny, o silnym charakterze, dlatego też proces jego wychowania powinien rozpocząć się jak najwcześniej. A trzeba przyznać, że wychowanie tej rasy nie należy do prostych. Naczelną zasadą jest – nic na siłę.
Nie jest to rasa, która łatwo poddaje się szkoleniu, ale rzecz jasna nie oznacza to, że nie warto jej szkolić. Trzeba po prostu być świadomym że nie powinniśmy oczekiwać od swojego pupila pełnego podporządkowania się. Trzeba wykazać się cierpliwością, stanowczością, ale i łagodnością. Chow chow to pies inteligentny, który szybko się uczy i rozumie polecenia, jednak nie będzie ich wykonywać od razu – najpierw zastanowi się, czy widzi sens w ich wykonywaniu. Dlatego rzucane mu komendy powinny mieć sens, w przeciwnym przypadku nasz pupil szybko to zauważy i nie tylko ich nie wykona, ale wręcz odmówi współpracy przy kolejnych zadaniach. W szkoleniu Chow chow najważniejszą rzeczą jest zdobycie jego zaufania. Podstawą sukcesu wychowawczego jest zbudowanie silnej więzi z psem, która wraz w upływem czasu zacieśnia się. Szkolenie powinno odbywać się w miłej i przyjaznej dla psa atmosferze. Pod żadnym pozorem nie można stosować jakiejkolwiek agresji – ani fizycznej, ani słownej. Po skończonym zadaniu należy pupila pochwalić, aby czuł się doceniony – odpowiednia motywacja nie zaszkodzi, a sprawi, że pies będzie widział sens w szkoleniu. Z uwagi na przymioty charakteru w przypadku tej rasy bardzo ważna jest wczesna socjalizacja. Jak najwcześniej trzeba psa oswajać z kolejnymi, nowymi bodźcami. Trzeba zapewnić mu kontakt z innymi ludźmi i psami – doskonałym wyborem będą zajęcia w psim przedszkolu. Dobrym wyjściem jest skorzystanie z pomocy wyspecjalizowanego behawiorysty, który doradzi i pomoże nam we właściwym okiełznaniu naszego indywidualisty i uparciucha. Warto tutaj nadmienić, że panuje przekonanie iż łatwiejsze do ułożenia są suczki, a to z uwagi na swój nieco łagodniejszy charakter.
Chow chow raczej niechętnie opuszcza swoją rodzinę i nie należy do psów skorych do ucieczek i samodzielnych wędrówek, ale oczywiście nie oznacza to, że nigdy tak się nie może przydarzyć – trzeba o tym pamiętać. Chow chow nie jest typem psa sportowca. Przeważnie szybko się męczy, dlatego aktywność fizyczna powinna być umiarkowana. Zazwyczaj wystarczą regularne, codzienne spacery, podczas których można się z pupilem pobawić. Pamiętać przy tym trzeba, że Chow chow zazwyczaj woli bawić się sam. Czasem zdarzy mu się zachęcać swojego pana do wspólnych rozrywek, ale zawsze to pies decyduje kiedy, w co, z kim i jak długo się bawić.

Zdrowie – na co najczęściej choruje chow chow

Chow chow narażony jest na różnego rodzaju choroby charakterystyczne dla tej rasy psów. Dosyć często pojawiają się u niego problemy skórne (egzema), czy wszelkiego pokroju uczulenia. Mogą one występować zarówno na podłożu genetycznym, jak i immunologicznym. Rasa ta może borykać się także z chorobami stawów jak: dysplazja stawu biodrowego – niestety Chow chow na ogół mają słabe stawy, co może być dla nich problematyczne w starszym wieku. Mogą pojawić się takie schorzenia jak przeprost stawów skokowych i zwichnięcia rzepki. Z uwagi na dużą ilość fałdów skórnych na głowie mogą borykać się z entropium, czyli schorzeniem polegającym na podwinięciu się powiek. Wskutek jej wywinięcia rzęsy podrażniają rogówkę oka powodując zapalenie. Wada ta wymaga chirurgicznego usunięcia, ponieważ powoduje ona duży dyskomfort, a czasem również uciążliwy ból. Do innych chorób związanych z oczami można zaliczyć jaskrę i zaćmę.
Obfita i charakterystyczna sierść chow chowa zapewnia mu dobrą ochronę przed zimnem i niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Z tego samego powodu oraz w połączeniu ze skróconą kufą, psy tej rasy bardzo źle znoszą upały. Podczas cieplejszych dni pies powinien mieć bezwzględnie zapewnione zacienione i najlepiej chłodne miejsce do odpoczynku. Spacery powinny odbywać się wtedy wcześnie rano lub późnym popołudniem, a aktywność fizyczna psa zostać ograniczona do minimum. Oczywiście pies powinien mieć dostęp do świeżej wody pitnej – trzeba pamiętać, że Chow chow duże pije. Ze względu na swoją grubą skórę i sierść, jego temperatura ciała jest nieco wyższa niż u innych psów, dlatego ogromnie ważne jest, aby chronić psa przed przegrzaniem się. Jeśli właściwie zadbamy o swojego Chow chow to bez problemu dożyje 10 lat.

pies rasy chow chow

Żywienie psów rasy chow chow – co powinien jeść miś?

Na ogólny stan zdrowia psa wpływa wiele czynników, z których najważniejszym jest odpowiednie pożywienie. Niezależnie od sposobu na jaki się zdecydujemy dieta powinna być jak najlepszej jakości. Chow chow nie jest miłośnikiem sportu, przez co rasa miewa tendencję do tycia. Ilość posiłków i sposób żywienia powinien zostać dostosowany indywidualnie pod każdego psa. Trzeba wziąć pod uwagę wiek i wagę psa, a także jego aktywność fizyczną. Podawanie gotowych karm – zarówno mokrych, jak i suchych jest najszybszym i najwygodniejszym rozwiązaniem. Gotowe propozycje dostępne na rynku powinny pochodzić od sprawdzonego producenta i posiadać dobre składy. Pierwsze miejsce w składzie karmy powinno zajmować mięso. Możemy również zdecydować się na samodzielne przygotowywanie posiłków dla psa. Dieta BARF jest metodą bardziej czasochłonną i wymaga od właściciela odpowiedniej wiedzy. W takim przypadku dobrze jest skonsultować się z lekarzem weterynarii lub psim dietetykiem. Pomogą oni optymalnie dobrać składniki codziennych posiłków oraz wskażą jakimi preparatami powinniśmy je uzupełnić ponieważ domowe jedzenie powinno być wzbogacane preparatami wapniowo-witaminowymi i mineralnymi. Warto też sięgnąć po suplementy, które pomogą w utrzymaniu dobrej kondycji obfitej sierści Chow chowa. Po odebraniu szczeniaka początkowo podajemy mu karmę, którą dostawał u hodowcy. Następnie możemy zmienić dietę ale trzeba pamiętać, że zmiana powinna zachodzić powoli, ponieważ w innym wypadku może to skutkować problemami gastrycznymi. Karma dla szczeniaka powinna być dobrana do jego wieku, ponieważ maluchy posiadają wyższe zapotrzebowanie energetyczne. Młode psy powinny dostawać posiłki częściej niż osobniki dorosłe. Najlepiej karmić je 4 razy dziennie. Dorosłego psa karmimy 2 razy w ciągu dnia karmą przeznaczoną dla ras średnich lub dużych. Najlepiej, aby była ona przeznaczona dla psów posiadających wrażliwy układ pokarmowy. Koniecznie zadbajmy o dostęp do świeżej wody, wymienianej przynajmniej raz dziennie.



Pielęgnacja chow chow – wyższy poziom wtajemniczenia

Pielęgnacja Chow chowa jest dość wymagająca. Rasa ta posiada gęsty, obfity podszerstek i włos okrywowy. Konieczna jest systematyczność zabiegów – tylko dzięki regularnemu czesaniu i dbaniu o wygląd włosa naszego pupila będzie on wyglądać imponująco, a przecież niecodzienny wygląd Chow chowa jest jego największą ozdobą. Przede wszystkim sierść wymaga regularnego szczotkowania kilka razy w tygodniu. Dzięki temu na okrągło będziemy usuwać martwy włos, co pozwoli utrzymać szatę psa w jak najlepszej kondycji. Chow chow linieje dwa razy do roku, chociaż niewielkie ilości gubi przez cały rok. Podczas intensywnego, obfitego linienia należy zadbać o jak najczęstsze czesanie – najlepiej codziennie. Do pielęgnacji futra Chow Chowa przyda się kilka narzędzi. Po pierwsze druciana szczotka o gładko zakończonych, długich szpilkach które wejdą głęboko w sierść. Po drugie zgrzebło o obrotowych, również długich igłach – podszerstek Chow chowa ma tendencję do filcowania dlatego niezbędne jest jego dokładne rozczesanie. Po trzecie filcak – ten okaże się niezbędny, jeśli już dojdzie do pojawienia się filców i kołtunów. Po czwarte warto zakupić dwa grzebienie z mieszanym rozstawem igieł – mniejszy, który przyda się do walki z filcami i rozczesywania sierści w trudniej dostępnych partiach ciała oraz większy, którym raz na czas czesać będziemy całą szatę. Po piąte – twarda szczotka z naturalnego włosia dzika z nylonowym rozczesywaczem – ta będzie przydatna podczas usuwania martwego włosa oraz powierzchniowych zabrudzeń. Zawsze podczas czesania używamy specjalnych preparatów o właściwościach antystatycznych – nie należy czesać psa na sucho, bo może to zniszczyć strukturę włosa.
Chow chowa kąpiemy dość rzadko, zazwyczaj raz na kwartał. Przed kąpielą pies powinien być dokładnie rozczesany a podczas samego zabiegu szczególną uwagę trzeba zwrócić na to, aby woda i szampon dostał się aż do skóry. Używamy do tego szamponu hypoalergicznego lub nawilżającego, ewentualnie szamponu intensyfikującego kolor szaty. Z uwagi na obfitość okrywy włosowej Chow Chowa, zabieg trzeba przeprowadzić dwukrotnie. Czynność ta jest czasochłonna i kłopotliwa (z uwagi na rozmiary psa), a dodając do tego późniejsze suszenie może trwać nawet kilka godzin. Jednak dokładne suszenie jest konieczne, aby w wilgotnym podszerstku nie rozwinęły się infekcje, ani choroby skóry. Oprócz pielęgnacji włosa, na uwagę zasługują również oczy, uszy, pazury czy zęby – o ich higienie nie wolno zapomnieć. Oczy Chow chowa są wrażliwe i czasem zdarza się ich łzawienie. Powstający nadmiar łez należy przemywać wacikiem nasączonym specjalnym preparatem. Skóra tych psów podatna jest na wszelkiego rodzaju podrażnienia dlatego fałdy na głowie należy przemywać płynem do tego służącym lub wilgotną chusteczką. O higienę zębów i dziąseł możemy zadbać podając psu gryzaki dentystyczne lub szczotkując je specjalnymi pastami dla psów. Jeśli Chow chow nie będzie sam ścierać sobie pazurów należy mu je regularnie i delikatnie przycinać korzystając przy pomocy odpowiedniej wielkości obcinaczek.
Chociaż pielęgnacja krótkowłosego Chow chowa jest nieco łatwiejszy w pielęgnacji niż jego długowłosa odmiana, to mimo tego szata tych psów oraz ich wielkość powodują, że pełna pielęgnacja w warunkach domowych może stanowić nie lada wyzwanie. Czasem wręcz może okazać się niemożliwa. Na szczęście zawsze możemy skorzystać z usług profesjonalnego salonu pielęgnacji zwierząt, który wykona za nas wszelkie najtrudniejsze zabiegi.

Akcesoria – podstawowa wyprawka dla chow chow

Jeśli zadbamy już o miski na karmę i wodę (dobrze wybrać miski lepszej jakości jak na przykład ceramiczne), oraz o odpowiedniej wielkości, komfortowe legowisko to kolejnym elementem wyprawki będą akcesoria spacerowe. Budowa Chow chowa sprawia, że nie powinniśmy używać zwykłej obroży czy szelek. Najlepiej sprawdzą się skórzane szelki o specjalnym, okrągłym przekroju rzemienia. Szata jest bez wątpienia największą ozdobą psów tej rasy, a zwykłe szelki czy obroża doprowadziłyby do wytarcia się sierści, która niechętnie i wolno odrasta. Potrzebna będzie jeszcze smycz. Może być dowolnej długości – ważne, aby była mocna.
Chow chow nie jest wymagającym psem, jeśli chodzi o zabawki. Wystarczy posiadać kilka rodzajów, które przydadzą się w momencie, kiedy ten chodzący indywidualista zechce się bawić. Ważną kwestią jest wybór odpowiedniego kagańca – Chow chow powinien posiadać kaganiec fizjologiczny. Nie powinno być problemu z ich zakupem, ponieważ wiele firm oferuje modele opracowane specjalne dla tej rasy.
Chociaż Chow chow sprawia wrażenie dużego, to w istocie rzeczy dużych rozmiarów dodaje mu głównie futro. Psy tej rasy klasyfikowane są jako osobniki średniej wielkości, przez co nie ma większego problemu w ich przewożeniu. Dla zapewnienia mu bezpieczeństwa podczas podróży warto zaopatrzyć się w specjalny transporter.
Aby pielęgnacja przebiegała komfortowo nie należy zapomnieć o zaopatrzeniu się w szczotki, zgrzebło, grzebienie, obcinaczki do pazurów oraz niezbędne preparaty higieniczne.



Hodowla i zakup chow chowa – co należy wiedzieć?

Jeśli jesteś pewny, że Chow chow to pies dla ciebie, możesz zacząć szukać hodowli, która oferuje szczeniaki tej rasy. Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim hodowla powinna być zrzeszona i należ do ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce). Ponadto wybór hodowcy nie powinien być pochopny i podejmowany na szybko. W hodowli zaczyna się pierwsza socjalizacja, wychowanie, sposób jej prowadzenia i wiedza hodowcy ma bezpośredni wpływ na zdrowie szczeniaka. Przeglądając oferty sprzedaży Chow chowa zwróć szczególną uwagę na zdjęcia i informacje, a przed zakupem wybierz się do wybranej przez siebie hodowli osobiście. Pozwoli Ci to na własne oczy przekonać się o panujących warunkach, w których żyją psy. Zapoznaj się z dokumentacją i poproś o przedstawienie Ci książeczki zdrowia z wykonanymi niezbędnymi badaniami. Chow chow nie jest rasą, która cieszy się dużą popularnością, co nie oznacza jednak, że nie istnieją pseudohodowle, które oferują szczeniaki na sprzedaż. Widząc zbyt atrakcyjne ogłoszenie pod względem finansowym – automatycznie powinna zapalić się w Twojej głowie czerwona lampka. Decydując się na psa z takiego miejsca nie masz żadnej pewności co do jego genów, ani zdrowia, a to przecież jest najważniejsze. Na ile trzeba być przygotowanym finansowo? Cena za szczeniaka Chow chowa przeważnie wynosi od około 4000 złotych wzwyż. Trzeba jednak pamiętać, że na ostateczną cenę wpływa wiele czynników takich jak wiek, płeć, osiągnięcia rodziców, renoma hodowli czy predyspozycje do wystaw, dlatego górny pułap cenowa jest trudny do określenia.

Chow chow – dla kogo jest ten pies?

Chow chow nie jest psem, który nadaje się dla każdego. Nie jest dobrym wyborem dla osób, dla których jest to pierwszy pies. Właściciel psa tej rasy nie tylko powinien być konsekwentny, stanowczy i łagodny, ale posiadać doświadczenie z psami, dzięki czemu poradzi sobie z wychowaniem tego uparciucha. Nie nadaje się dla osób, które oczekują od psa bezwzględnego posłuszeństwa, okazywania uczuć, czy wspólnego spędzania czasu na zabawach. Jest to pies spokojny, który odnajdzie się przy boku osoby która nie prowadzi zbyt aktywnego trybu życia. Z tego też względu Chow chow nada się dla osób starszych, o ile te jasno określą zasady i hierarchię panującą w domu. Dla psa tej rasy nie ma znaczenia, gdzie mieszka – odnajdzie się zarówno w domu z ogrodem, jak i w mieszkaniu. Jeśli zrozumiesz buntowniczą i zdystansowaną naturę Chow chowa to będziesz w stanie zbudować z nim prawdziwą, mocną więź na długie lata!