icon_cart

0

koszyk
rasy psów

Chihuahua – jakie usposobienie i wymagania mają psy tej rasy?

Historia i nieznane pochodzenie rasy chihuahua

Rasa Chihuahua posiada bardzo długą historię i jak to często bywa w takim przypadku tych uroczych psów jest trudne do ustalenia. Istnieje wiele źródeł, niektórych diametralnie się od siebie różniących. Nazwa rasy wywodzi się Chihuahua – największej prowincji i jednocześnie miasta o tej samej nazwie leżącego na północy Meksyku. Tam należy doszukiwać się jej korzeni. Jedna z teorii mówi, że przodkiem Chihuahua był pies zwany “Techich”, którego hodowali Toltekowie żyjący jeszcze przed Aztekami. Psy te miały być towarzyszami zmarłych w świecie duchów, dlatego składano je jako ofiary podczas obrzędów pogrzebowych – potwierdzają to liczne wykopaliska archeologiczne, podczas których znajdowano kości niewielkich psów leżące tuż obok ludzkich. Również Majowie na Półwyspie Jukatan należeli do wielbicieli tej rasy, uwieczniając podobizny psów na malowidłach i rzeźbach. Z kolei inne źródła mówią, że psy te przybyły na te tereny Meksyku wraz z Montezumą – ostatnim władcą Azteków, który był zafascynowany ich niecodziennym wyglądem i hodował je w swoim pałacu. Te niewielkie wzrostem psy w królewskie Azteków były niezwykle cenne, a hodować mogli je jedynie osoby dobrze urodzone. Istnieje też teoria o azjatyckim pochodzeniu Chihuahua, który miał zostać przywieziony przez chińskich kupców do Ameryki Południowej. Żadnej z teorii nie da się jednogłośnie uznać za prawdziwą, ani w zupełności wykluczyć. W miarę dobrze historia rasy Chihuahua znana jest dopiero od połowy XIX wieku, kiedy to świat powszechnie dowiedział się o ich istnieniu. Wtedy to rozpoczęła się wzmożona migracja tych psów do Stanów Zjednoczonych, gdzie szybko zaczęły się cieszyć ogromnym uznaniem. Co ciekawe, pomimo iż rasa ta najprawdopodobniej pochodzi z Meksyku, to właśnie hodowcy z Ameryki wyhodowali i utrwalili cechy genetyczne tych psiaków.
Dzisiaj znane są dwie odmiany Chihuahua – krótkowłosa i długowłosa. Podobnie jak do pochodzenia całej rasy nie ma pewności, która z odmian pojawiła się wcześniej. Zdecydowana większość uważa, że pierwotną odmianą jest krótkowłosa, a wersja długowłosa powstała w Stanach Zjednoczonych w wyniku krzyżowań z papillonem oraz szpicem miniaturowym. Chihuahua pierwszy raz na wystawie pojawiły się w 1884 roku, a nieco później, bo w 1904 roku zarejestrowano pierwszych przedstawicieli rasy w amerykańskiej księdze hodowlanej. W Polsce Chihuahua pojawił się dość późno, bo dopiero w latach 80-tych XX wieku. Na początku psy te nie wzbudziły wielkiego zainteresowania, jednak wraz ze wzrostem ilości hodowli powoli zaczęły cieszyć się coraz większą popularnością i tak zostało po dzień dzisiejszy.
Według podziału psów ze względu na rasy przez Międzynarodową Organizację Kynologiczną (FCI), Chihuahua należy do grupy IX – psy ozdobne i do towarzystwa, sekcji 6- chihuahua. Psy te nie podlegają próbom pracy.

Charakter rasy chihuahua – duży pies w małym ciele

Chihuahua to maleńki pies, w którym drzemie olbrzymi charakter. Można rzecz, że to wielki pies zamknięty w niewielkim ciele. Chihuahua jest niezwykle czuły i przywiązany do swojego właściciela, za którym podąża krok w krok. Najczęściej wybiera jedną osobę, którą darzy bezgranicznym uczuciem, pozostałych domowników obdarowuje nieco mniejszą miłością. Pomimo złudnego wrażenia pies ten nie jest zabawką i nie powinien być tak traktowany. Drzemią w nim ogromne pokłady pewności siebie i wielka odwaga. Jeśli mu się coś nie spodoba natychmiast da o tym znać, nie zwracając uwagi na wielkość przeciwnika. Na co dzień Chihuahua to niezwykle przyjacielski i wesoły pies. Lubi wszelkiego rodzaju aktywności. Kocha być w centrum zainteresowania, dlatego też powinno się poświęcać mu sporo uwagi. Ignorowany lub odtrącony upomina się o należne mu zainteresowanie. Uwielbia wręcz przesiadywać na kolanach właściciela. Pomimo drzemiącej w nim energii, umie dostosować się do otoczenia i rytmu życia domowników. Chihuahua to pies przeznaczony tylko i wyłącznie do towarzystwa człowiekowi. Nasz pupil nie sprawdzi się w roli łowcy, ponieważ całkowicie pozbawiony jest instynkt drapieżnika. Natomiast pewność siebie i niezwykła czujność sprawia, że zaalarmuje właściciela jeśli tylko zauważy coś niepokojącego. Ma silną potrzebę obrony swojego terytorium i właściciela, lecz ze względu na swoje rozmiary nie bardzo sprawdzi się w roli obrońcy. Pies ten odnajdzie się wśród rodziny z dziećmi, jednak najlepiej z tymi nieco starszymi. Ważne, aby domownicy traktowali go z szacunkiem i ostrożnością, aby nie zrobić mu niechcąco krzywdy. Chihuahua dobrze odnajdzie się pośród kotów, zwłaszcza jeśli wychowuje się pośród nich od małego. Pies ten lubi żyć w grupie, dlatego towarzystwo będzie dla niego świetnym rozwiązaniem -.najlepiej, aby były tej samej rasy lub podobnej wielkości. Z dużo większymi od siebie czworonogami Chihuahua może stworzyć zgrany duet, pod warunkiem, że większy przyjaciel całkowicie się małemu zadziornemu towarzyszowi. Dlatego też jeśli chcemy żeby nasz pupil dogadał się z większymi od siebie psami, dobrze, aby były one spokojnego i łagodnego usposobienia. Chihuahua najbardziej ceni sobie bliskość swojej rodziny i bywa o nią bardzo zazdrosny. Z tego powodu jest zdystansowany i podejrzliwy w stosunku do nieznanych mu osób. Musi upłynąć trochę czasu zanim nasz pupil zaakceptuje nowo poznanych ludzi. Ważny jest pierwszy kontakt z psem – spokojny i bez gwałtownych ruchów. Pies ten gotów jest bronić swojego pana za wszelką cenę, dlatego nie może czuć z naszej strony zagrożenia.

 chihuahua szczeniak

Wygląd chihuahua – najmniejszy pies świata

Chihuahua to najmniejsza zatwierdzona rasa psów. Jest to pies niewielki, ale o bardzo zwartej i silnej budowie. Wzorzec nie precyzuje wysokości w kłębie, a jedynie skupia się na wadze. Waga tych psów powinna wynosić między 1,5 kg a 3 kg, chociaż akceptowane są również osobniki ważące nawet 500 gram. Chihuahua posiada charakterystyczną dla tej rasy głowę o kształcie przypominającym jabłko. Głowa zaokrąglona z wyraźnym stopem i krótką kufą. Oczy psa są duże, ciemne i wyraziste. Uszy zdają się nieproporcjonalne do wielkości psa – duże i stojące. Oczy wraz ze sporymi uszami nadają tej maleńkiej główce wyrazu ciągłego zaciekawienia świata. Tułów dobrze zwarty zaś grzbiet krótki i prosty. Ogon średniej wielkości, wysoko osadzony i równie wysoko noszony, zagięty lekko w półkole skierowane w stronę lędźwi. Kończyny są proste i ustawione równolegle do siebie. Chihuahua występuje w dwóch odmianach – krótkowłosej z dobrze przylegającą do ciała, krótką, błyszczącą i miękką sierścią o średnio obfitym podszerstku oraz długowłosej, o sierści delikatnej i jedwabistej, z długim prostym lub lekko falowanym włosem. Ta odmiana również posiada średnio obfity podszerstek. W umaszczeniu dopuszczalne są wszystkie kolory, we wszystkim możliwych odcieniach z wyjątkiem marmurkowego. Najczęściej spotykane jest płowe, czekoladowe, białe, srebrne, czarne, czarne podpalane, biało-brązowe i płowe pręgowane. Chihuahua porusza się w sposób niezwykle energiczny, swobodny i sprężysty.



Szkolenie i wychowanie psów rasy chihuahua

Chihuahua nie zalicza się do psów, które były hodowane dla konkretnie przeznaczonych dla nich zadań. Ponieważ od wieków psy te służyły człowiekowi do towarzystwa to nie wymagano od nich żadnych konkretnych zadań, ani tym bardziej bezwzględnego posłuszeństwa. Podobnie jest dzisiaj – z małymi wyjątkami psów, które uprawiają takie sporty jak obedience czy miniagility. Chihuahua to pies inteligentny, który cechuje się dużą bystrością i ogromną ciekawością świata. Pomimo miniaturowych rozmiarów rasa ta – podobnie jak i inne – potrzebuje szkolenia. Psy tej rasy szybko i chętnie się uczą pod warunkiem, że zajęcia są ciekawe i dodatkowo wspomagane odpowiednią motywacją. Nauka powinna opierać się na zasadzie metody pochwał i nagród. Podczas treningu pod żadnym pozorem nie można stosować agresji fizycznej, jak i słownej. Oprócz odpowiedniej motywacji dla psa niezmiernie ważna jest konsekwencja i stanowczość właściciela, odpowiednio wyważona z łagodnością. Tylko dzięki stosowaniu tych zasad osiągniemy zamierzony sukces. Chihuahua są wymagające, dlatego ważne jest ich prawidłowe wychowanie, które zaczyna się już w hodowli. Tak jak każdy inny maluch Chihuahua wymaga odpowiedniej socjalizacji. Błędem jest chronić naszego pupila przed całym światem ze względu na niewielkie rozmiar, ponieważ wyrośnie na psa ciągle zalęknionego. Należy go oswajać z innymi psami i zapoznawać z nowymi miejscami czy bodźcami. Pamiętać przy tym warto, że Chihuahua posiada bardzo mały pęcherz, przez co może mieć trudności z utrzymaniem czystości. Nawet z dorosłym osobnikiem tej rasy należy zdecydowanie częściej wychodzić na odbycie toalety niż z innym, większym od niego psem.

Zdrowie chihuahua- długowieczny maluch

Chihuahua pomimo swoich niewielkich rozmiarów i pozornej delikatności jest psem bardzo odpornym i długowiecznym. Oczywiście, aby nasz pupil miał długie i zdrowe życie musimy pamiętać o przestrzeganiu profilaktyki zdrowotnej, zadbać o prawidłowe żywienie i utrzymanie psa w dobrej kondycji. Odpowiednio zadbany i zdrowy Chihuahua dożywa średnio około 14 lat, chociaż bardzo często spotyka się osobniki żyjące dłużej. Oczywiście podobnie jak i inne rasy psów te małe diabełki nie są całkowicie pozbawione możliwych problemów zdrowotnych. Psiaki te miewają skłonności do hipoglikemii, czyli spadku cukru we krwi. Objawiać się to może nadmierną sennością, bladością błon śluzowych, a nawet omdleniem. W takim wypadku należy niezwłocznie podać psu roztwór cukru, bądź glukozę. Mogą również wystąpić problemy z oczami jak niedrożność przewodu nosowo-łzowego czy dystrofia rogówki (zmętnienie). Charakterystyczne dla małych ras są takie schorzenia jak zapadanie tchawicy czy zwichnięcie rzepki. Inną dolegliwością, która może dotknąć tą rasę to niezrośnięte ciemiączko. Jest to groźna dla ich życia choroba, ponieważ z jej powodu mógł narażony jest na urazy, które mogą nawet spowodować śmierć psa. Z powodu niewielkiego rozmiaru Chihuahua narażona jest także na problemy rozrodowe. Suczki zapadają na syndrom jednego szczenięcia, poród bywa niezwykle trudny i najczęściej kończy się cesarskim cięciem. Psiak ten dobrze znosi wysokie temperatury, jednak należy chronić go przed przegrzaniem. Pomimo odporności podczas upalnych dni pupil powinien mieć zapewniony stały dostęp do świeżej wody pitnej i zacienione miejsce do odpoczynku, aby nie dopuścić do udaru cieplnego. Zdecydowanie mniej odporny jest na zimno – podczas zimnych i wilgotnych dni należy założyć mu specjalne ubranko zapewniające dodatkową ochronę.

chihuahua najmniejszy pies na świecie

Żywienie – jak karmić psy rasy chihuahua

Z racji niewielkich rozmiarów, a co za tym idzie małego żołądka Chihuahua nie je dużo. Niezależnie od wielkości psa – powinien on mieć zapewnione pożywienie jak najlepszej jakości. Ustalając odpowiednią dietę należy brać pod uwagę takie aspekty jak wiek, waga, aktywność fizyczna, ewentualne trapiące go schorzenia, a nawet płeć. Właściciel ma kilka możliwości – może zdecydować się na gotową, suchą bądź mokrą karmę, jak również samodzielnie przygotowywać psu posiłki (tak zwana dieta BARF). Na rynku jest dostępne mnóstwo gotowych karm, co może przysporzyć właścicielowi mnóstwo rozterek podczas wyboru. Przede wszystkim ważne jest, aby sprawdzać ich skład. Dobra i warta uwagi karma powinna cechować się duża iloscią mięsa, czyli białka zwierzęcego. Dobrym rozwiązaniem jest zdecydować się na specjalną karmę przeznaczoną dla ras miniaturowych, które posiadają większe ilości białka oraz tłuszczu, a wielkość kęsów jest specjalnie dostosowana pod mały pyszczek. Chihuahua posiada szybką przemianę materii, a ze względu na swoją aktywność fizyczną wykazują duże zapotrzebowanie na energię, dlatego też często potrzebują więcej jedzenia niż zalecają producenci innym rasom miniaturowym. Samodzielne przygotowywane posiłki powinny być wzbogacone o odpowiednią suplementację preparatami wapniowo-witaminowymi i mineralnymi. W okresie linienia warto sięgnąć po suplementy zawierające biotynę czy cynk, które poprawiają wygląd i stan sierści. Niezależnie od wyboru diety warto swoją decyzję skonsultować z psim dietetykiem lub lekarzem weterynarii. Dzienną porcję psa powinno podzielić się na 3-4 mniejsze. Pamiętać trzeba, że Chihuahua szybko się odwadnia dlatego obowiązkowo powinien mieć zapewniony stały dostęp do świeżej wody pitnej – wymienianej minimum raz dziennie.

Pielęgnacja chihuahuy

Pielęgnacja Chihuahua nie należy do zbyt skomplikowanych. Psy te intensywne linieją zazwyczaj na wiosnę, jednak niewielkie ilości sierści gubią przez cały rok. Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych zalicza się systematyczne szczotkowanie. Chihuahua krótkowłosa powinna być czesana raz w tygodniu gumową rękawicą, gumowym lub silikonowym zgrzebłem. Dodatkowo przyda się szczotka z miękkiego, naturalnego włosia. Przy odmianie długowłosej czynność tę należy wykonywać nieco częściej – raz na 2-3 dni. W tym wypadku przydadzą się miękka szczotka o średnio długich szpilkach, szczotka z naturalnego włosia z nylonowym rozczesywaczem oraz niewielki grzebień. Warto korzystać podczas szczotkowania ze specjalnych preparatów ułatwiających rozczesywanie. Pamiętać trzeba, że psa czeszemy zawsze z włosem – nigdy pod włos. Ze względu na pojawiające się kołtuny szczególną uwagę należy zwrócić na okolice uszu, szyi i obszar pod ogonem. Jeśli nadejdzie czas na kąpiel, to pupila myjemy w szamponie przeznaczonym dla ras krótkowłosych do odmiany krótkowłosej, lub dla ras długowłosych dla odmiany długowłosej. Do kąpieli nie należy używać szamponów przeznaczonych dla ludzi, ponieważ mogą one wysuszać skórę i niszczyć strukturę psiego włosa. Po skończonym zabiegu psiaka należy dokładnie wysuszyć za pomocą miękkiego ręcznika i suszarki. Oczywiście używając suszarki należy postępować bardzo delikatnie, używać niskiego nadmuchu i uważać, aby nie przegrzać skóry psa, Systematycznie należy sprawdzać również okolice oczu, uszu i pazurki. Jeśli w okolicy oczu pojawią się ciemne przebarwienia należu użyć specjalnego preparatu w celu ich usunięcia. Długość pazurków sprawdzamy regularnie i w razie potrzeby skracamy je służącymi do tego obcinaczkami. Właściciel musi zabieg ten wykonywać delikatnie i uważać, aby przypadkiem nie skaleczyć swojego pupila. Chihuahua ma tendencję do odkładania się kamienia nazębnego. Jedyną metodą na pozbycie się go lub utrzymanie prawidłowej higieny jest regularne czyszczenie zębów. Posłużą nam do tego specjalne pasty przeznaczone dla psów lub gryzaki dentystyczne. W przypadku tej drugiej opcji należy wielkość dopasować do niewielkich rozmiarów pyszczka psa. Jeśli już od małego będziemy przyzwyczajać naszego podopiecznego do zabiegów pielęgnacyjnych to w dorosłym życiu nie będzie odczuwał towarzyszącego im odczucia dyskomfortu.



Akcesoria – co kupić dla chihuahuy

Przed pojawieniem się nowego członka rodziny w domu należy zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne dla niego akcesoria codziennego użytku. Miski na jedzenie i picie powinny być nieduże, aby nasz pies swobodnie mógł z nich korzystać, a przy tym nie brudzić całego swojego ciałka. Kolejnymi ważnymi akcesoriami są produkty niezbędne podczas spaceru. Ze względu na miniaturowe rozmiary i dość delikatną budowę – dla chihuahuy dobrze sprawdzą się dobrze dopasowane szelki typu guard i zwykła smycz. Pomimo tego, że Chihuahua uwielbia spać na kolanach i łóżku swojego właściciela to trzeba zapewnić mu miejsce do odpoczynku, w którym będzie czuł się komfortowo i bezpiecznie. Jego legowisko powinno być dopasowane do wielkości psa, aby spokojnie mógł się na nim wyłożyć. W przypadku tej rasy nie powinno ono być zbyt duże. Zamiast klasycznego legowiska można rozważyć zakup budki-domku dla małych psów. Chihuahua lubi ciepło i wygodę, dlatego warto zakupić również kocyków i pluszaków z którymi będzie spał. Do spożytkowania energii pomiędzy spacerami dobrym rozwiązaniem będą zabawki materiałowe, piłeczki czy gryzaki. Zabawki nie powinnen posiadać części łatwych do odgryzania, w celu uniknięcia ewentualnego połknięcia. Oczywiście nie powinny być również za duże, aby nasza miniaturka miała z nich pożytek. Jest to pies łatwy w przewożeniu, dlatego właściciel może brać ze sobą swojego ukochanego pupila. Dla zapewnienia mu bezpieczeństwa warto zakupić torbę transportową lub mały transporter. Jak już wcześniej wspomniano Chihuahua miewa problemy z zachowaniem czystości, dlatego można zaopatrzyć się w specjalne, jednorazowe podkłady higieniczne. Oczywiście to nie powinna być jedyna forma jego toalety, ale w sytuacjach kryzysowych warto psa przyzwyczaić do takiego rozwiązania. Z uwagi na rozmiar psa pielęgnacja w warunkach domowych nie powinna nastręczać specjalnych trudności, pod warunkiem, że zaopatrzymy się we wszelkie niezbędne do tego akcesoria. Oczywiście nie wyklucza to możliwości skorzystania z usług profesjonalnego salonu pielęgnacji zwierząt, w którym nasz pupil zostanie poddany wszelkim niezbędnym zabiegom.

Hodowla i zakup – gdzie znajdę wymarzoną Chihuahua?

Jeśli jesteś pewny, że Chihuahua to pies dla ciebie i jesteś świadomy z odpowiedzialności jaką niesie za sobą posiadanie psa możesz rozpocząć poszukiwanie odpowiedniej hodowli. Dobrze przyglądnij się przedstawionym zdjęciom i podanym informacjom – to one są najważniejsze. Legalna hodowla powinna być zrzeszona w Związku Kynologicznym w Polsce (ZKwP). Zapoznaj się z opiniami na temat danego hodowcy. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję o zakupie swojego wymarzonego psa, udaj się osobiście do wybranej przez siebie hodowli w celu zapoznania się ze szczeniętami i zorientowania się w jakich warunkach żyją zwierzęta. Poproś przedstawienie Ci książeczki zdrowia i wraz z wykonanymi, niezbędnymi badaniami. Twój nowy przyjaciel powinien być odrobaczony i zaszczepiony. Pamiętaj, nie kieruj się tylko ceną. Wyjątkowo atrakcyjna oferta powinna zapalić Ci czerwoną lampkę. Dobry hodowca dba o swoje psy, zapewniając im jak najlepsze warunki zdrowotne i rozwojowe – a to kosztuje. Atrakcyjne pod względem cenowym ogłoszenia pochodzą najczęściej z pseudohodowli, które ukierunkowane są jedynie na szybką sprzedaż i zysk. Psy trzymane są tam w złych warunkach i nie masz absolutnie żadnej pewności co do zdrowia i czystości genów malucha. Kupując psa z takiej pseudohodowli ryzykujesz licznymi wydatkami na leczenie psa w późniejszym okresie jego życia. Chihuahua nie należy do psów tanich, więc chcąc zakupić szczeniaka trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu co najmniej 3000 zł. Może to być jednak znacznie więcej – pamiętać trzeba że na ostateczną cenę składa się wiele czynników takich jak pochodzenie psa, jego wiek, płeć, odmiana szaty, osiągnięcia rodziców i renoma hodowli. Na szczęście Chihuahua nie jest drogi w utrzymaniu. Pomijając koszty ewentualnego leczenia czy zabiegów pielęgnacyjnych miesięczny koszt utrzymania psa tej rasy wynosi około 50-100 zł.

Czy Chihuahua to pies dla mnie?

Chihuahua to pies zdecydowanie dla każdego. Jest niezwykle uczuciowy, oddany i poradzi sobie z nim każdy – nawet niedoświadczony właściciel pod warunkiem, że poświęci psu swoja uwagę i czas na wychowanie. Chihuahua łatwo adaptuje się do warunków życia domowników i co ważne może mieszkać wszędzie. Dobrze będzie czuł się zarówno w domu z ogrodem, jak i niedużym mieszkaniu. Jedyne na co należy zwracać uwagę to poruszanie się pupila po schodach. Odnajdzie się u boku samotnej osoby, jak i rodziny z dziećmi. Cechy charakteru połączone z niewielkimi rozmiarami psa sprawiają, że jest to świetny towarzysz dla starszych osób. Jeśli zrozumiesz niecodziennie usposobienie tego niedużego psiaka, poświęcisz mu swoją uwagę i obdarujesz miłością zyskasz wiernego i kochającego Cię nad życie towarzysza na długie lata!