icon_cart

0

koszyk
rasy psów

Basenji – czy to pies dla ciebie? Charakterystyka rasy i podstawowe informacje

Historia i pochodzenie basenji – niezwykły pies z Czarnego Lądu

Bez wątpienia Basenji jest rasą niezwykłą i tajemniczą. Pierwsze wzmianki o psach wyglądających niemal identycznie jak dzisiejsze Basenji pojawiają się już w starożytnym Egipcie – około 3000 lat p.n.e. Ich wizerunki znajdują się na malowidłach przy grobowcach faraonów. Tam zaś umieszczano podobizny tylko bardzo ważnych i znaczących osób zwierząt i przedmiotów. Malowidła miały przedstawiać rzeczy istotne, odgrywające ważną rolę w życiu władcy. Niestety wraz z upadkiem starożytnego Egiptu popularność tych psów bardzo zmalała, aż praktycznie przestano się nimi interesować. 

Niezwykłość tej rasy polega w dużej mierze na tym, że jako rasa pierwotna dzisiaj wygląda niemal identycznie jak w starożytności. Basenji, którego znamy obecnie został odkryty na terenach Afryki pod koniec XIX wieku – konkretnie na terenie republiki Kongo. Wówczas ponownie zaczęto interesować się tymi niezwykłymi czworonogami. Występowały one wtedy pod różnymi nazwami i znane były między innymi jako “terrier z Kongo”, “Bongo”, czy “Zande”. Ich głównym zadaniem była asysta podczas polowań – do dzisiaj zresztą używa się go tam w tych celach. Psy wyposażone były w specjalne kołatki zawieszone na szyi, które wydając dźwięki naprowadzały myśliwych na zwierzynę. O niezwykłej determinacji i wytrzymałości tej rasy świadczy fakt, że były w stanie upolować nawet lwa. Basenji były bardzo cenione i odgrywały niezwykle ważną rolę w życiu plemion zamieszkujących te tereny. Wystarczy zauważyć, że za równowartość jednego Basenji można było kupić 3 żony. 

Pierwsze próby sprowadzenia tych niezwykle wytrzymałych psów myśliwskich do Europy miały miejsce na początku XX wieku. Zanim rozpoczęto hodowlę, sprowadzona z Afryki suka zginęła tragicznie. Kolejna próba odbyła się w 1894 roku i tym razem zakończyła się sukcesem. Basenji zostały nawet wówczas pokazane na wystawie w Dortmundzie. Niestety zupełnie inne warunki klimatyczne i nieznane dotychczas tym psom choroby (między innymi nosówka) zdziesiątkowały ich populację. Złą passę udało się wreszcie przerwać wielkiej miłośniczce tych psów – Olivii Burn, która przywiozła kilka osobników z Afryki i zarejestrowała je w angielskim Kennel Club. Obok Olivii za matkę rasy uważa się Veronikę Tudor-Williams – założycielkę pierwszej hodowli o nazwie “Of the Congo”. Co ciekawe, cała europejska linia hodowlana Basenji opiera się jedynie na 12 protoplastach.
W Polsce Basenji pojawiły się dość późno, bo dopiero w 1933 roku. Rasa ta nie cieszy się zbyt dużą popularnością, jednak z dnia na dzień rośnie grono jej miłośników.
Międzynarodowa Organizacja Kynologiczna (FCI) uznała Kongo jako pierwotny kraj pochodzenia tych psów, ale patronatem rasy – w uznaniu zasług i wkładu jaki wniosła do spopularyzowania rasy – pozostaje Wielka Brytania. Według podziału psów ze względu na rasy Basenji przypisany został do sekcji V – szpice azjatyckie i rasy pokrewne, sekcji 6 – psy ras pierwotnych.



Charakter psów rasy basenji – kot zamknięty w psim ciele

Dzisiaj Basenji pełni funkcję przede wszystkim psa towarzyszącego ludziom. Nie można jednak zapomnieć, że jest to pies w którym płynie afrykańska krew i który posiada geny myśliwskie. Psy tej rasy są niezależne, o dużym temperamencie. Nie można oczekiwać od nich bezwzględnego posłuszeństwa – są prawdziwymi indywidualistami. Nie ma żadnej przesady w tym, że o Basenji mówi się jako psach wyjątkowych. W istocie rzeczy rasa ta pod wieloma względami jest nietypowa. 

Basenji jest psem bardzo wrażliwym i mocno przywiązującym się do swojego właściciela. Zazwyczaj wybiera jedną osobę, którą obdarza największym uczuciem i zaufaniem. Pozostałych członków rodziny również kocha, ale pana ma tylko jednego. Bardzo źle znosi zamknięcie, samotność i odizolowanie od swoich najbliższych. Wymaga stałego kontaktu ze swoim właścicielem, jego zainteresowania i uwagi. Pozostawiony sam sobie może przejawiać lęk separacyjny – może pokusić się też o zniszczenia w domu. W dużej mierze Basenji przypomina kota. Przede wszystkim swoja niezależnością i ciekawością. Lubi pieszczoty, jednak sam wybiera, kiedy ma na nie ochotę. Podobnie jak koty – nie szczeka!. Odgłos wydawany przez Basencji przypomina głośne miauczenie lub tyrolskie jodłowanie. To jednak nie koniec ich podobieństwa z kotami. Basenji jest psem niezwykle czystym, wyjątkowo dbającym o swoje futerko. Lubi ciepło, a o uwagę swojego właściciela zabiega przymilając się i ocierając się o niego. Kolejną niezwykłą ciekawostką jest to, że psy te nie posiadają zapachu. Nie bez powodu więc mówi się o nich, jako o kotach zamkniętych w psim ciele.

Wobec obcych Basenji zachowuje ostrożność i dystans. Musi minąć trochę czasu zanim zaakceptuje nowo poznane mu osoby, jednak nie wolno tego procesu przyspieszać. Jeden niewłaściwy ruch i zbyt duża natarczywość sprawi, że pies całkowicie straci zaufanie, a jego odbudowanie będzie o wiele trudniejsze. Basenji jest psem myśliwskim, który do dzisiaj posiada duży instynkt łowiecki, dlatego też bez zastanowienia mogą rzucić się w pogoń za zauważoną podczas spaceru zwierzyną. Mogą pokusić się także o polowanie na mniejsze czworonogi. Silny instynkt łowiecki przejawia się też w skłonności do ucieczek. W chwili kiedy Basenji złapie trop ruszy w pogoń i nie będzie oglądał się za siebie. Poza instynktem łowieckim Basenji cechuje też silny instynkt stadny. Pies pilnuje, aby wszyscy jego najbliżsi byli w jego otoczeniu. Dotyczy to nie tylko ludzi, ale i innych zwierząt, będących członkami rodziny. Jego stosunki z dziećmi można określić jako skomplikowane. Lubi dzieci i dobrze się z nimi dogaduje, jednak zawsze będzie traktował je nieco lekceważąco. Dogada się ze starszymi dziećmi, pod warunkiem, że wiedzą jak obchodzić się z psem. Koniecznie należy nauczyć swoje pociechy, że pies to nie zabawka, ponieważ w chwili kiedy pupil poczuje się zagrożony lub niedelikatne potraktowany może zareagować w nieprzewidziany sposób. Basenji potrafi w żyć w zgodzie z innymi psami w domu o ile będzie od małego do nich przyzwyczajany. Silny instynkt łowiecki może spowodować trudności w zaakceptowaniu kotów lub mniejszych od siebie czworonogów, co niestety może okazać się tragiczne w skutkach. Natomiast w momencie kiedy w domu dorosłego Basenji pojawi się inny pies, lub też dorosły Basenji dołączy do rodziny  z innym psem może dojść do pewnych zgrzytów. Zwłaszcza jeśli chodzi o dwóch samców, między którymi może wywiązać się chęć dominacji. 

Dobrze socjalizowany Basenji jest raczej bezkonfliktowy, a psy napotkane na spacerze po prostu traktuje obojętnie. Jednak w momencie, kiedy zostanie zaatakowany nie zawaha się bronić. Basenji uwielbia ciepło i wszelkiego rodzaju kocyki i kołdry, którymi może się otulić i ogrzać. Nie wspominając już o rozpalonym kominku w zimie, czy rozgrzanym balkonie w lecie – to tam właśnie będzie spędzał najwięcej czasu.

basenji

Wygląd basenji – żywy posąg

Basenji jest niewielkim psem, o lekkiej i niezwykle eleganckiej budowie. Według wzorca pies ten posiada arystokratyczny, posągowy wygląd. Potwierdza to też jego sposób poruszania się – majestatyczny i zarazem lekki. Delikatny kościec, długie i smukłe nogi sprawiają, że wiele osób doszukuje się w nich podobieństwa do gazeli. W kłębie pies osiąga około 43 cm, natomiast suki są odrobinę mniejsze i ich wzrost wynosi 40 cm. Waga to odpowiednio 11 kilogramów u psów, a u suk 9.5 kilograma. Basenji posiada charakterystyczną cechę, jaką jest pomarszczona głowa z małymi, szpiczastymi i sterczącymi uszami. Marszczenia te nadają głowie wyrazu zdumienia i ciekawości. Oczy są ciemne i skośnie osadzone w kształcie migdałka. Trufla nosowa czarna. Głowa osadzona jest na silnej i dobrze wysklepionej szyi. Tułów proporcjonalny i bardzo harmonijny. Grzbiet jest krótki, prosty, o prostych lędźwiach. Ogon jest kolejną cechą wyjątkową dla tej rasy. Jest wysoko osadzony i zawija się w pojedynczy lub podwójny zwój. Kończyny przednie są proste i delikatne, a tylne mocne i dobrze umięśnione. Skóra basenji jest bardzo elastyczna. Włos jest krótki, przylegający, gładki i delikatny. Wzorzec rasy dopuszcza kilka rodzajów umaszczenia: czysto czarne z białym, czerwone z białym, czarne podpalane, pręgowane oraz tricolor. Basenji powinien posiadać też białe znaczenia występujące na łapach, klatce piersiowej i samym koniuszku ogona.

Wychowanie i szkolenie basenji –  wymagający uczeń

Basenji jest psem inteligentnym i często posiada swoje, odmienne zdanie. I tu przejawia się jego kocia natura. Z reguły rasa ta jest niezwykle samodzielna i trudno ją nakłonić do jakiejkolwiek zmiany zdania. Właściciel nie powinien oczekiwać niego bezwzględnego posłuszeństwa, bo to nie jest pies, który będzie wykonywał każde powierzone mu zadanie. Wychowanie tej rasy nie należy do łatwych, a przez niektórych uważane jest za niemal najtrudniejsze. Pies musi widzieć sens w tym, co każe mu się robić. Komendy powtarzane bez żadnego sensu sprawią, że pies odmówi jej wykonania. Basenji ze względu na swoją przeszłość jest psem niezwykle wszechstronnym. Posiada doskonały węch, wzrok i słuch. Jest żywiołowy i wesoły, a próba chłodzenia ich temperamentu i charakteru jedynie uwłacza ich inteligencji. Poza doskonałymi zmysłami Basenji ma jeszcze inne zalety – jest psem szybkim, bardzo zwinnym i niezwykle wytrzymałym. Z kolei geny łowieckie sprawiają, że psy tej rasy mają niezwykłą orientację w terenie, której mógłby pozazdrościć niejeden człowiek. 

Basenji jest psem wrażliwym i taki powinien być również jego właściciel. W całym  procesie wychowania i szkolenia psa niezmiernie ważne jest zbudowanie więzi opartej na wzajemnym szacunku, zaufaniu i miłości. Tylko to pozwoli skłonić Basenji do interakcji. Cała praca z psem powinna opierać się na cierpliwości i łagodnym nastawieniu do psa. Pod żadnym pozorem nie wolno zmuszać pupila do wykonywania poleceń, ani pracy pod presją, ponieważ spowoduje to tylko nadszarpnięcie więzi, a wtedy nie ma już mowy o jakiejkolwiek dalszej nauce. Szkolenie powinno opierać się na pozytywnych metodach, jakimi są pochwały i smaczki. Zabronione jest używanie przemocy słownej, a tym bardziej fizycznej. Basenji na długo zapamiętuje krzywdę i niesprawiedliwe traktowanie. 

Od samego początku pobytu w naszym domu pupil powinien mieć jasno określone zasady i poznawać hierarchię tu panującą. Ważne, aby wszyscy domownicy konsekwentnie się ich trzymali. Jakiekolwiek ustępstwa zostaną bardzo szybko przez psa wykorzystane. Z pewnością dobrym pomysłem są zajęcia w psim przedszkolu, gdzie doświadczeni trenerzy nie tylko pomogą nam nauczyć psa podstawowych komend, ale także wskażą jak prawidłowo budować więź między psem a właścicielem. Dzięki pomocy profesjonalistów łatwiej będzie nauczyć psa jednej z najważniejszych w jego przypadku komend, jaką jest wracanie na wołanie. Jest to o tyle istotne, że rasa ta posiada po pierwsze mocny instynkt łowiecki, a po drugie niezależną naturę. Te dwie cechy powodują, że zaabsorbowanego ściganą zwierzyną Basenji niezwykle trudno jest odwołać. 

Basenji potrzebuje ruchu, aby zaspokoić swoje potrzeby i rozładować drzemiącą w nim energię. Ważne jest, aby właściciel zapewnił mu wachlarz różnych aktywności, zarówno tych fizycznych, jak i umysłowych, dzięki czemu nasz pupil będzie czuł się spełniony. Basenji oprócz codziennych spacerów i zabaw odnajdzie się dog trekkingu, tropieniu, czy agility. Te psy to prawdziwi fanatycy sportu! Krótkie spacery z pewnością im nie wystarczą – potrzebują kilku solidnych wędrówek każdego dnia żeby w pełni rozładować swoją energię.
W wychowaniu każdego szczeniaka ważna jest wcześnie wprowadzona i poprawnie prowadzona socjalizacja. Do zapewnienia psu komfortu w późniejszym życiu, a także zminimalizowanie problemów w okiełznaniu psa od małego powinien on poznawać nowe miejsca, ludzi, czy inne zwierzęta. Ważne jest również oswajanie go z nieznane mu bodźcami i dźwiękami, co pozwoli uniknąć strachu i niepokoju związanymi z nowymi sytuacjami. Basenji na ogół nie boi się ruchu ulicznego, a nadjeżdżających samochodów nie traktuje jako zagrożenie ale dla bezpieczeństwa jego samego oraz innych zwierząt powinien być wyprowadzany na smyczy lub lince.

Zdrowie  psów rasy basenji – wytrzymały prawie jak skała

Tak jak w przypadku innych ras pierwotnych i Basenji na ogół cieszy się dobrym zdrowiem. Jednak nie oznacza to jednak, że całkowicie pozbawione są potencjalnych chorób. W niektórych liniach hodowlanych może pojawić się schorzenie genetyczne zwane Syndrom Fanconiego. Jest to choroba nerek, która atakuje nagle, nie dając o sobie wcześniej znać. Na szczęście istnieją już testy, które pozwalają wykluczyć nosicielstwo, jak i jej dalsze przenoszenie. Może zdarzyć się również dysplazja stawów biodrowych. U Basenji zdarza się również schorzenie nazywane przepukliną pępkową czy anemia. Mogą wystąpić choroby oczu jak postępujący zanik siatkówki czy rozszczepienie oka (Coloboma).
Przez wieki Basenji żył w gorącej Afryce. Dzięki temu jest psem wytrzymałym i odpornym na upały. Rasa ta wręcz uwielbia słońce i ciepło. Nie jest za to przygotowany i odporny na niską temperaturę czy dużą wilgoć. z tego powodu zimowe spacery powinny być bardzo dynamiczne, aby pies był w ruchu. Dobrym rozwiązaniem jest również zakup odpowiedniego ubranka, które będzie chroniło go podczas chłodnych dni. Basenji jest psem zdrowym i wytrzymałym, dlatego powinien pochodzić ze sprawdzonego źródła i odpowiedniej hodowli, dzięki czemu unikniemy innych, nieznanych i przede wszystkim nietypowych chorób dla tej rasy. Co prawda w Polsce nie ma jeszcze obowiązku przeprowadzania badań genetycznych, ale coraz więcej hodowli się na to decyduje. 

Zadbany osobnik dożyje bez problemu 14 lat, co czyni te psy rasą długowieczną. Co ciekawe, ruja u suki Basenji zachodzi jedynie raz w roku.

Żywienie basenji – gotowe karmy czy pierwotne jedzenie?

Wybór odpowiedniej diety ma olbrzymi wpływ na zdrowie i samopoczucie naszego psa. Basenji jest rasą energiczną, wręcz kochającą ruch, dlatego raczej nie ma problemu z nadmiernym przybieraniem na wadze. Jednak ważne jest, aby zachować umiar podczas żywienia. Ilość pożywienia powinna być dobrana indywidualnie pod psa i powinno się wziąć pod uwagę jego wiek, wagę, aktywność fizyczną i stan jego zdrowia. Rasa ta nie jest szczególnie wymagająca, jeśli chodzi o kwestię żywienia. Natomiast właściciel powinien zadbać o to, aby pożywienie cechowała wysoka jakość i duża zawartość mięsa. Dotyczy to zarówno gotowych karm suchych i mokrych, jak i samodzielnie przygotowywanych w domu posiłkach czy diety BARF. Dwie ostatnie opcje zdecydowanie zabierają najwięcej czasu i wymagają od właściciela sporej wiedzy. Takie posiłki powinny być wzbogacane o odpowiednią suplementację preparatami witaminowymi. Dlatego warto zaczerpnąć porady  psiego dietetyka lub weterynarza, którzy z pewnością pomogą ułożyć zbilansowaną i wartościową dietę. Wybierając gotowe karmy koniecznie trzeba zwrócić szczególną uwagę na ich skład. Na pierwszym miejscu powinno znajdować się mięso dobrej jakości. Oprócz mięsa powinny w składzie znaleźć się warzywa i owoce, które stanowią źródło cennych witamin. Karma powinna zawierać w sobie niewiele zbóż, ponieważ mogą one wywoływać alergię. Tak naprawdę pierwszy rok jest kluczowy, jeśli chodzi o prawidłowy rozwój psa. Zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Szczeniaki powinny dostawać mniejsze porcje, ale częściej, przy czym częstotliwość posiłków należy zmniejszać wraz z wiekiem psa. Docelowo dorosły pies powinien dostawać jedzenie dwa razy dziennie. Obok miski z jedzeniem zawsze powinna stać miska ze świeżą wodą pitną.



Pielęgnacja – kot ukryty w psim ciele

Praktycznie Basenji dba o swoją pielęgnację sam. Jest to bardzo czysty pies, który potrafi godzinami siedzieć i doprowadzać swoją sierść do perfekcji nie zostawiając właścicielowi zbyt dużego pola popisu. Główne zabiegi sprowadzają się zatem do regularnego szczotkowania i pozbywaniem się martwego włosa. Do tej czynności najlepiej sprawdzi się rękawica pielęgnacyjna oraz dwie szczotki: gumowa lub silikonowa i z naturalnego włosia. Basenji w praktyce gubi bardzo mało włosa, jednak regularne szczotkowanie sprawia, że sierść pozostaje w dobrej kondycji i przyciąga wzrok. Ze względu na to, że rasa ta nie wydziela “psiego zapachu” kąpiel wymagana jest raz na 3-4 miesiące. Właściwym do tego zabiegu będzie szampon do krótkiej sierści, ewentualnie taki podkreślający umaszczenie. Pomiędzy kąpielami warto dbać o szatę za pomocą suchych szamponów oraz wilgotnych chusteczek pielęgnacyjnych. Poza sierścią kontrolować też należy stan oczu i uszu. Poza chusteczkami przydatne do tego będą specjalne preparaty pielęgnacyjne. Sprawdzać trzeba również długość pazurów, a w chwili kiedy pies nie ściera sobie ich w sposób naturalny należy je delikatnie przyciąć za pomocą obcinaczek. Nie wolno zapomnieć o higienie jamy ustnej, która w dużym stopniu ma wpływ na ogólne samopoczucie czworonoga. Na rynku dostępne jest mnóstwo opcji, które nam to zadanie ułatwią. Pasta do zębów i szczoteczka, gryzaki dentystyczne czy preparaty dodawane do wody to bardzo skuteczna metoda walki z powstającym kamieniem nazębnym. 

Warto przyzwyczajać psa do zabiegów od małego, dzięki czemu w przyszłości będzie to traktować jako chwilowy obowiązek, a z dużym prawdopodobieństwem nawet to polubi! Jest to również świetna opcja, aby budować więź ze swoim pupilem.

Akcesoria – pierwsza wyprawka dla Basenji

Oczekując pojawienia się psa w Twoim domu nie możesz zapomnieć o podstawowej wyprawce dla psa. W pierwszej kolejności trzeba zaopatrzyć się w miski na jedzenie i picie. Najlepiej, aby zrobione były z dobrej jakości materiałów, dzięki czemu unikniemy, a na pewno zminimalizujemy powstanie ewentualnej alergii kontaktowej. Basenji jest psem żywiołowym o silnym instynkcie łowieckim, dlatego w jego przypadku niezwykle ważne są akcesoria spacerowe. Psy tej rasy wyprowadzamy w dobrze dopasowanych szelkach typu guard lub szerokiej obroży. Warto jednak pamiętać, że szelek używamy dopiero w momencie, kiedy pies przestanie rosnąć, aby nie zaburzyć jego prawidłowego rozwoju. Smycz powinna być długa, zapewniająca psu komfort i bezpieczeństwo. Po wyczerpującym spacerze czy aktywnie spędzonym dniu Basenji jak każdy domownik potrzebuje własnego miejsca do odpoczynku. Legowisko powinno być wygodne, a wielkością być dopasowane tak, aby nasz pupil mógł swobodnie się na nim wyłożyć i rozprostować zmęczone łapki. Basenji jest psem niewielkim, jednak na tyle dużym, że przewożenie go w transporterze jest praktycznie niemożliwe. Do podróżowania samochodem najlepiej zaopatrzyć się w klatkę kennelową, która zapewnia psu bezpieczeństwo. Istotnym elementem wyprawki jest kaganiec, tym bardziej, że w niektórych miejscach noszenie go przez psa jest obowiązkowe. W takim wypadku najlepiej zaopatrzyć się w kaganiec fizjologiczny, w którym pies bez problemu może oddychać, a także pić wodę.  Do urozmaicenia codziennych zabaw warto zakupić zabawki. Nie powinny one jednak posiadać małych, łatwych do oderwania części, które mogłyby stanowić łatwy kąsek dla psa.  Na zimę i chłodne deszczowe dni powinno się wyposażyć Basenji w specjalne ubranka, które zapewnią mu właściwą ochronę przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Listę niezbędnych akcesoriów zamykają potrzebne do codziennej pielęgnacji szczotki, obcinaczki do pazurów i preparaty higieniczne.

Hodowla i zakup – gdzie znajdę psa rasy Basenji?

Basenji nie jest zbyt popularną rasą w naszym kraju, nie oznacza to jednak trudności w znalezieniu swojego wymarzonego psa. Istnieją hodowle – zarówno w naszym kraju, jak i poza jego granicami – które oferują na sprzedaż swoje szczeniaki. Szukając odpowiedniej hodowli ważnym aspektem branym pod uwagę jest cena maluszka. Jednak to nie ona powinna stanowić główny wyznacznik poszukiwań. Hodowla powinna być zrzeszona w ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) lub bezpośrednio podlegać pod naczelny organ jakim jest FCI (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna). Jest to ważne, ponieważ tacy hodowcy dokładają starań aby psy było zdrowe i właściwie zaopiekowane. Posiadają też dużą wiedzę na temat rasy i doświadczenie w prowadzeniu hodowli. Takie hodowle przechodzą także szczegółowe kontrole. Przy przeglądaniu ogłoszeń zwróć uwagę na przedstawione opisy, ale i zdjęcia. Przed podpisaniem umowy i ostatecznym zakupem udaj się do hodowli osobiście, aby sprawdzić warunki w niej panujące, zapoznać się z rodzicami szczeniaków, a także niezbędną dokumentacją. Nie bój się pytać o aspekty, które Cię interesują. Dobremu hodowcy zależy na tym, aby jego szczeniak trafił w jak najlepsze ręce i z pewnością odpowie Ci na wszystkie pytania. Pamiętaj – pies powinien posiadać rodowód FCI. To on mówi o tym, że pies jest rasowy. Brak rodowodu sprawia, iż czworonóg nie jest psem rasowym, a jedynie w typie rasy.  Cena szczeniaka uwarunkowana jest między innymi jego wiekiem, płcią, renomą hodowli, i osiągnięciami rodziców. W cenę wliczana jest również cała praca hodowcy zarówno przed pojawieniem się szczeniaków, jak i zapewnienie im jak najlepszego startu. Szczenię Basenji średnio kosztuje od 4000 zł w górę, jednak niejednokrotnie ostateczna cena jest o wiele wyższa. Pamiętaj, że szczeniak może opuścić hodowlę wyłącznie po ukończeniu 8 tygodnia życia.
Cena czasem okazuje się aspektem, który oddala Twoje marzenie o posiadaniu psa wymarzonej rasy. To jednak nic straconego. Poszukaj w schronisku lub organizacji, która zajmuje się ratowaniem psów tej rasy. To właśnie tam czekają one na drugi, kochający dom. Może właśnie w ten sposób znajdziesz swojego wymarzonego Basenji.

Czy Basenji to pies dla mnie?

Basenji nie jest psem, który będzie dobrym wyborem dla każdego. Jest to pies energiczny, który wymaga dużo ruchu i stymulacji umysłowej. Nie jest to dobry towarzysz dla osób starszych, które nie są w stanie zagwarantować mu wystarczającej dawki aktywności. Nie nadaje się również dla osób, które dopiero zaczynają swoja przygodę z psami. Wymaga doświadczonego właściciela, który poradzi sobie w okiełznaniu niezależności i upartości, która cechuję tę rasę. Basenji odnajdzie się przy boku osoby łagodnej i zrównoważonej, która zrozumie jego zupełnie nietuzinkowy sposób bycia. Najszczęśliwszy będzie czuł się w domu z ogrodem, gdzie będzie mógł dać upust drzemiących w nim pokładach energii. Basenji można trzymać w mieszkaniu, pod warunkiem zapewnienia mu ogromnego wachlarza przeróżnych aktywności. Odnajdzie się przy boku rodziny z dziećmi. Jeśli zdecydujesz się na posiadanie tego kociego psa z pewnością zyskasz oddanego Ci i kochającego nad życie przyjaciela na długie lata.