icon_cart

0

koszyk
spacer z psem

Dlaczego pies potrzebuje dłuższego spaceru

Wszystkie psy bez względu na wiek, rasę czy wielkość powinny być regularnie wyprowadzane na smyczy. Większość psów wymaga co najmniej jednego spaceru dziennie.

Jak często należy wyprowadzać psa?

Zasadniczo powinieneś wyprowadzać psa 3 – 4 razy dziennie przez co najmniej 15 minut . Ale może się to różnić w zależności od rasy, wieku, wielkości i stanu zdrowia psa, a także jego nawyków żywieniowych. Podczas gdy w przypadku mniejszych psów spacer dziennie może wystarczyć, rasy psów o wysokiej energii będą wymagały więcej niż jednego spaceru dziennie. Czy twój pies jest jedną z tych ras? Czy jesteś osobą wysportowaną, która chce spędzać więcej czasu ze swoim psem ćwicząc? Może nie jesteś pewien, ile ćwiczeń naprawdę potrzebuje twój pies. W takim przypadku dobrze jest udać się na wizytę do weterynarza. Chętnie udzieli ci przydatnych wskazówek i porad dotyczących spacerów w szczególnych okolicznościach twojego psa.

Potrzeby poziomu aktywności według grup ras psów

Każdy pies należy do określonej grupy ras psów, z których każda ma określone potrzeby i ograniczenia dotyczące aktywności. Sprawdź, ile aktywności naprawdę potrzebuje twój czworonożny przyjaciel, w oparciu o jego rasę. Nie zapomnij monitorować poziomu aktywności psa i dbać o jego kondycję.

Wysokoenergetyczne rasy psów. Oto lista ras wysokoenergetycznych, które będą pasować do twojego stylu życia, jeśli jesteś bardzo aktywną osobą:

 • Border collie
 • Owczarek Australijski
 • Dalmatyńczyk
 • Seter irlandzki
 • Rhodesian Ridgeback
 • Wyżeł weimarski
 • Labrador Retriever
 • Husky

Przygody na świeżym powietrzu to doskonały sposób na nawiązanie więzi z tymi rasami. Niezależnie od tego, czy idziesz na spacer, wędrówkę czy bieganie, twój psi kumpel sprawi, że podróż będzie dwa razy przyjemniejsza.

Potrzeby ruchowe owczarków i psów pasterskich. Te grupy psów mają większą potrzebę aktywności:

 • Owczarki, takie jak Sheltie Sheepland lub Border Collie
 • Psy pasterskie, takie jak Bouvier des Flandres

Jeśli twój pies należy do jednej z tych grup, nie próbuj kwestionować nie tylko jego możliwości fizycznych, ale także treningów i zdolności umysłowych. Zwykłe zabawy okażą się nudne dla psów należących do tych grup, więc bądź bardziej kreatywny! Czy wiedziałeś? Psy należące do tej grupy potrzebują minimum 2,5 godziny intensywnej aktywności dziennie.
W przeliczeniu na spacery może to łatwo oznaczać co najmniej 4 spacery dziennie po 20-25 minut każdy. Ponieważ psy należące do tej kategorii są również bardzo inteligentne, nie zapomnij rzucić im wyzwania również psychicznie. Zarezerwuj co najmniej 30 minut dziennie na sesje z nimi.

Poziom aktywności terierów. Mały, żywy, silny temperament – tak można by opisać teriery. Ta grupa psów może być niewielka, ale ci czworonożni przyjaciele również potrzebują dość dużej ilości ruchu.
Wskazówka: teriery potrzebują co najmniej 1,5 godziny aktywności każdego dnia. Rozważ przyjazny harmonogram spacerów, składający się z 3 spacerów dziennie po 20-25 minut. Rozważ dodanie kilku gier aktywności umysłowej również dla tej grupy. 20 minut dziennie powinno być wystarczającym wyzwaniem, aby utrzymać je w formie.

Potrzeby aktywności dla psów myśliwskich, pinczerów, sznaucerów i chartów. Rasy należące do tej grupy, takie jak:

 • Dalmatyńczyki
 • Charty
 • Beagle

Zdecydowanie potrzebujesz wyzwania związanego z aktywnością. Dla nich 1,5 godziny codziennych spacerów i ćwiczeń to minimum. Ponieważ te rasy psów również bardzo lubią biegać, możesz zacząć z nimi ćwiczyć bieganie, o ile robisz to krok po kroku i biorąc pod uwagę wiek swojego psa.
Warto wiedzieć: 3 spacery dziennie po co najmniej 30 minut plus aktywności poznawcze są wysoce zalecane dla psów należących do tej grupy.Wiek to nie tylko liczba

Na każdym etapie życia twój pies będzie miał inne wymagania dotyczące energii, stymulacji i wytrzymałości. Pamiętaj o ich ograniczeniach, gdy się rozwijają, aby upewnić się, że otrzymują odpowiednie ćwiczenia dostosowane do ich potrzeb.

Szczenięta. Choć szczenięta są pełne energii, ważne jest, aby ich nie przemęczać . Przechodzenie szczeniaka, gdy jeszcze rośnie, może spowodować poważne uszkodzenie mięśniowo-szkieletowe, prowadzące do takich stanów, jak zapalenie stawów o wczesnym początku.
Po zaszczepieniu szczeniaka możesz zacząć zabierać go na krótkie spacery. Ogólna zasada dotycząca chodzących szczeniąt to chodzić pięć minut na miesiąc.
Na przykład, jeśli twój szczeniak ma osiem miesięcy, powinieneś chodzić z nim przez około czterdzieści minut dziennie. Może to być jeden długi spacer lub kilka krótkich wycieczek, aby lepiej dopasować się do harmonogramu i wytrzymałości.
Pamiętaj, chodzi o to, żeby chodzić, aż się zmęczą, a nie, aż ty się zmęczysz. Gdy twoje szczenię dojrzeje, możesz powoli zwiększać jego wytrzymałość i zabierać je na długie spacery, o których marzyłeś.
Jeśli twój szczeniak tryska energią, nawet po spacerach, spróbuj uzupełnić jego ćwiczenia o treningi urozmaicające i zabawy w domu. Te zajęcia nauczą twojego szczeniaka pewnych umiejętności życiowych i pomogą go zmęczyć, zarówno psychicznie, jak i fizycznie.
Wspaniałym i prostym zajęciem wzbogacającym dla psów jest użycie maty węchowej. Zapewnia to nie tylko zabawny i interaktywny sposób na dostarczenie szczeniakowi obiadu, ale także uczy kluczowych umiejętności życiowych, takich jak pewność siebie i samokontrola!

Seniorzy. Kiedy Twój pies wejdzie w swoje złote lata, możesz chcieć zwolnić i chodzić na bardziej zrelaksowane spacery. Eksperci zalecają 30 minut dziennie starszym psom , ponieważ to wystarczy, aby utrzymać w ruchu artretyczne i zmęczone mięśnie!
W przypadku psów wykazujących oznaki problemów z poruszaniem się, lepiej jest podzielić te 30 minut na 2-3 krótsze spacery w ciągu dnia, dając im szansę na odpoczynek pomiędzy nimi.
Trzymanie się tych samych tras może być również przydatne dla starszych psów, które cierpią na pewne problemy poznawcze lub kierunkowe. Znajomość stanie się najlepszym przyjacielem twojego starego psa. Trzymaj się swojej okolicy, lokalnych parków i podobnych punktów orientacyjnych, aby twój pies nie był zdezorientowany, przytłoczony lub przestraszony podczas spaceru.
Wyprowadzanie psa na spacer może prowadzić do kontuzji, zwłaszcza gdy zbliża się do wieku starszego, ale niewystarczająca ilość ćwiczeń może być również szkodliwa. Jeśli nie jesteś pewien ograniczeń swojego psa, zacznij od małych kroków i powoli przechodź do bardziej aktywnej rutyny.
Nieaktywne zwierzęta często cierpią na otyłość i inne problemy związane z wagą. Zapobiegaj pulchnym szczeniętom, tworząc umiarkowaną, ale spójną rutynę ćwiczeń.

Rozmiar i sprawa rasy

W zależności od rasy psa, jego wymagania dotyczące ćwiczeń będą się znacznie różnić. Chihuahua potrzebuje około trzydziestu minut ćwiczeń dziennie, w porównaniu z większym Border Collie, który może dobrze się rozwijać po ponad dwóch godzinach ćwiczeń dziennie. Ta rozbieżność będzie zależeć nie tylko od wielkości, ale także od tego, do czego twoje szczenię zostało wyhodowane. Na przykład dogi niemieckie są największą rasą psów na świecie, ale nie zostały wyhodowane jako bardzo wysportowane, więc potrzebują tylko trzydziestu do sześćdziesięciu minut ćwiczeń dziennie. O wiele szczęśliwsi są wylegując się w słonecznym miejscu, obserwując świat.

Zagrożenia temperaturowe. Temperatura to kolejny kluczowy czynnik przy rozważaniu, jak długo wyprowadzać psa. Jeśli mieszkasz w cieplejszym klimacie, ważne jest, aby uwzględnić to w swoich rutynowych spacerach. Spróbuj pokonać upał, chodząc na spacer wcześnie rano lub późnym wieczorem. Jest to szczególnie ważne, jeśli masz rasę brachycefaliczną (płaską), taką jak mops, ponieważ mogą mieć trudności z regulowaniem temperatury w upale bardziej niż przeciętny zwierzak. Jeśli musisz chodzić w upalne dni, staraj się chodzić w zacienionych miejscach, z dala od chodnika i innych powierzchni, które zatrzymują ciepło, ponieważ może to poparzyć łapy psa i doprowadzić do przegrzania. Dobra para butów trekkingowych może przydać się w upalne dni i podczas dłuższych wycieczek, takich jak wędrówki.
Sprawdź, jak ochłodzić psa w upały, abyś ty i twój pies nadal cieszył się codziennymi przygodami.Względy zdrowotne

Przed wyruszeniem na długi spacer ważne jest, aby zastanowić się, czy twój pies ma jakieś schorzenia, które mogą wpłynąć na jego zdolność do cieszenia się ruchem.
Na przykład pies z dysplazją stawu biodrowego lub zapaleniem stawów może nie być w stanie chodzić tak daleko, jak kiedyś. Stany, takie jak dysplazja stawu biodrowego, chociaż częściej występują u starszych psów, można zdiagnozować u psów w wieku 18 miesięcy!
W rezultacie, jeśli planujesz regularnie zabierać psa na dłuższe spacery, coroczne przeglądy stanu zdrowia twojego pupila są absolutnie niezbędne. Nie ma sensu chodzić razem na długi spacer, jeśli oboje nie będziecie się nim cieszyć.
Staraj się nie popychać psa poza jego granice. Psy z nadwagą , psy z problemami z oddychaniem i psy podatne na przegrzanie mogą być zagrożone. Psy często nie wiedzą, kiedy zwolnić lub zrobić sobie przerwę, więc trzeba regulować ich aktywność.

Za dużo czy za mało?
Wyprowadzanie psa nie musi być skomplikowane. Upewnij się, że znasz jego ograniczenia i znajdź rutynę, która działa dla was obojga.
Jeśli lubisz więcej przygód i lubisz odkrywać dziką przyrodę z psem, upewnij się, że masz odpowiedni sprzęt do wędrówek lub kempingu, aby zapewnić psu bezpieczeństwo, i zaplanuj przestoje i przerwy w podróży. Jeśli twój pies nie nadąża za wędrówką lub bieganiem, nie zabieraj go ze sobą. Zamiast tego trzymaj się bardziej swobodnej codziennej rutyny chodzenia, która lepiej odpowiada jego wiekowi, zdrowiu i potrzebom energetycznym. Za dużo ćwiczeń jest tak samo ryzykowne, jak za mało. Dlatego wprowadzaj niewielkie zmiany, które pomogą twojemu psu zbudować wytrzymałość i zwracaj uwagę na oznaki odwodnienia , wyczerpania i przegrzania. W razie potrzeby zachęcaj do odpoczynku, aby przerwać ćwiczenia.

Ile aktywności naprawdę potrzebują psy towarzyszące?

Chihuahua i podobne rasy są typowymi psami do towarzystwa. Ponieważ te psy nie są rasami wysokoenergetycznymi , unikaj mordowania ich godzinami intensywnej aktywności. Zamiast tego używaj krótszych okresów do zabawnych gier i krótkich codziennych spacerów, aby utrzymać ich sprawność fizyczną.
Na niektóre psy, na przykład rasy krótkowłose, może negatywnie wpłynąć zbyt duża aktywność. Ponieważ mają mniej futra, łatwo się przegrzewają i mogą cierpieć na trudności z oddychaniem. Zabierz te rasy na bardzo krótkie i łatwe spacery. Aby upewnić się, że twój mały pies nie jest zbyt aktywny, monitoruj jego codzienne ćwiczenia.
Uwaga: 2 spacery dziennie wystarczą dla tych ras psów.

Jakie sporty mogę uprawiać z moim psem?

Sporty dla psów, które rzucają twojemu psu wyzwanie zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym, obejmują:

 • Trening Agility
 • Bieganie z psem
 • Wspinanie się
 • Jazda na rowerze
 • Turystyka piesza
 • Posłuszeństwo
 • Sztuczki dla psów

Nawet jeśli twój pies może należeć do grupy psów o wysokiej energii, nadal ma swój własny temperament i może być prawdziwym kanapowym stworzeniem. Postaraj się zrozumieć potrzeby swojego psa i skonsultuj się z weterynarzem, aby uzyskać szczegółowy i dostosowany harmonogram spacerów dla swojego futrzanego przyjaciela.
Jeśli twój aktywny pies ma tendencję do uciekania; zainwestuj w lokalizator GPS abyś zawsze mógł śledzić swojego futrzanego przyjaciela.

Dlaczego należy wyprowadzać psa?

Istnieje wiele powodów, dla których regularne wyprowadzanie psa jest dla niego dobre. Niektóre z tych powodów są związane ze zdrowiem, a inne sprowadzają się do dyscypliny twojego psa. Wyprowadzanie psa na smyczy może pomóc twojemu psu rozwinąć dyscyplinę podczas spaceru.
Czy jest coś, o czym należy pamiętać podczas spaceru z psem? Jak zawsze bezpieczeństwo jest najważniejsze. Wypróbuj spacery z psem bez smyczy tylko wtedy, gdy jesteś w bezpiecznych, niezaludnionych miejscach i masz pewność, że twój pies nie ucieknie. Jeśli twój pies ucieknie, nie karz go. Ważne jest, aby twój pies nie kojarzył swojeho powrotu z poczuciem winy lub złości. Ponadto, jeśli zauważysz, że twój pies ma tendencję do uciekania, trzymaj go przez cały czas na smyczy. Kolejną wskazówką, jak zapewnić psu bezpieczeństwo, jest nauczenie go podstawowych poleceń dotyczących bezpieczeństwa . Nie tylko są łatwe do nauczenia, ale mogą również zapobiegać niebezpiecznym sytuacjom dla ciebie i twojego futrzanego przyjaciela.

Ukryte zalety chodzenia z psem na spacer
Wyprowadzanie psa to duża część życia psiego opiekuna. Prosty spacer przyczynia się do poprawy zachowań społecznych psa, a także do wzmocnienia więzi, która łączy was dwoje. Jeśli uważasz, że spacery z psem są zabawnymi chwilami w ciągu dnia, możesz dobrze się bawić , pracując nad utrzymaniem psa w zdrowiu.
Chodzenie ze szczeniakiem może również pomóc w zmniejszeniu destrukcyjnego żucia lub drapania (jeśli jest to problem, z którym boryka się twój pies).

Właściwy sposób wyprowadzania psa na smyczy

Spacer z stadzie

Wyprowadź psa, nie pozwól psu ciągnąć. Jeśli pozwolisz swojemu psu chodzić przed tobą na smyczy, utwierdzasz w umyśle psa, że ​​pies jest alfą nad tobą, ponieważ lider zawsze jest pierwszy. Może to prowadzić do wielu problemów behawioralnych, które niektórzy uważają za „cechę rasy” lub „osobowość”, podczas gdy w rzeczywistości to twój pies zarządza swoimi ludźmi. Kiedy pies idzie z przodu, nie wyczerpuje swojej energii psychicznej. Pies nie jest zrelaksowany, ponieważ ponosi dużą odpowiedzialność za prowadzenie stada. Ta psychiczna udręka może narastać w psie. Kiedy pies jest nadpobudliwy lub bardzo nerwowy, oznacza to, że pies nie otrzymuje odpowiedniej ilości lub rodzaju ćwiczeń. Jeśli twój pies robi okrążenia wokół twojego podwórka lub domu, oznacza to, że nie ma wystarczającej ilości ruchu.Jeśli codziennie zabierasz swojego psa na długie spacery i nadal jest nadpobudliwy, zadaj sobie pytanie, kiedy wyszliśmy na spacer, kto prowadzi na spacer? Czy pies podążał za tobą, obserwował cię w poszukiwaniu wskazówek, czy też podążałeś za psem? Czy pies wąchał, gdzie i kiedy mu się podobało? Jeśli odpowiedziałeś „tak” na te pytania, spacerujesz ze swoim psem, gdy jest w stanie podekscytowania. Twój pies martwi się prowadzeniem, co nie uspokaja umysłu. Jeśli odpowiedziałeś „nie” na te pytania, możesz mieć psa o bardzo wysokiej energii, który potrzebuje jeszcze więcej ćwiczeń. To nie jest naturalny stan umysłu, by psie zwierzę było tak nadpobudliwe.
Pamiętaj, że spacer, to nie tylko akt chodzenia na nogach. Tylko dlatego, że pies dobrze chodzi na smyczy, a nie ciągnie, a przez większość spaceru chodzi obok człowieka, nie oznacza to, że człowiek jest przywódcą stada; tak naprawdę chodzi o to, kto podejmuje decyzje. Czy twój pies był spokojny i uległy, kiedy zapiąłeś go na smycz? Kiedy wyszedłeś z domu, kto pierwszy wyszedł przez drzwi lub bramę, ty czy pies? Czy pies decyduje się chodzić na ugiętych nogach, kiedy ma na to ochotę i odsuwa się na bok, aby powąchać lub wyjść do przodu, kiedy ma na to ochotę? Jeśli człowiek pozwala psu decydować, bo przecież chodzi „całkiem nieźle”, wtedy pies chodzi źle, a ty pozwalasz psu być twoim liderem. Jeśli chodzi o to, kto podejmuje decyzje, czy możesz pozwolić swojemu psu chodzić z przodu? Nie, ponieważ instynkt podpowiada psu, że lider prowadzi, twoja decyzja, aby pozwolić psu chodzić z przodu, będzie komunikować psu, że pozwalasz mu być twoim liderem.
Spacer w stadzie to także najlepszy sposób na wprowadzenie nowych psów do siebie nawzajem lub aby psy, które już się nie lubią, akceptowały się nawzajem. Wszelkie niepożądane reakcje jednego psa wobec drugiego należy natychmiast skorygować. Pod koniec spaceru poczują się jak jedna paczka. Ważne jest, aby psy, które wychodzą na spacer, szły obok osoby trzymającej smycz. Każdy pies, który wychodzi przed swoich ludzi, zacznie uważać się za alfę grupy. Sprawiając, że psy są przechylone obok lub za osobą trzymającą smycz, komunikujesz psom, że ludzie są nad i że wszystkie psy są na tym samym poziomie podążania. Pamiętaj, że wystarczy jeden pies alfa, aby wyruszyć z innymi psami. Jeśli wyprowadzasz kilka psów, które zwykle walczą, możesz potrzebować więcej niż jednego człowieka do wyprowadzania psów. Upewnij się, że wszyscy ludzie wyprowadzający psa sprawiają, że pies chodzi przy nodze i że korygują wszelkie oznaki agresji w stosunku do innych psów. Możesz pozwolić psom wąchać się nawzajem, ale upewnij się, że idziesz dalej. Kluczem jest pójście naprzód. Trzymaj psy i zachowaj pewność siebie. Psy poczują twój autorytet lub twoją słabość. Bądź silny.

Wszystkie psy, niezależnie od wielkości i rasy, muszą być zabierane na codzienne spacery, bieganie, przejażdżki rowerowe, na rolkach lub w jakikolwiek inny sposób, dzięki któremu twój pies będzie się poruszał. Wyprowadzanie psa na spacer jest ważnym rytuałem w utrzymaniu jego stabilności psychicznej. Pies, jako zwierzę, instynktownie jest spacerowiczem. Psy wstają rano i spacerują. Samo posiadanie dużego podwórka lub zabranie psa do parku dla psów nie zaspokoi tego instynktu w twoim psie. Dla twojego psa twoje podwórko jest jak duża miska na ryby, w której są uwięzione. W naturze ryby pływają, ptaki latają, a psy spacerują. Posiadanie psa nie powinno polegać wyłącznie na zaspokajaniu naszych ludzkich potrzeb, jesteśmy to winni naszym psom, aby dać im to, czego instynktownie potrzebują.

Choć może się to wydawać zniechęcającym codziennym zadaniem, dobrą wiadomością jest to, że chodzenie jest dobre psychicznie również dla ludzi.
Aby pies był stabilny psychicznie, jako właściciel musisz zabierać go na codzienne spacery, aby uwolnić energię psychiczną i fizyczną. Właściwym sposobem wyprowadzania psa jest pies idący obok ciebie lub za tobą, a nigdy przed tobą. To może wydawać się małostkowe w ludzkim umyśle, jednak wiele znaczy dla psa. Kiedy człowiek pozwala psu chodzić z przodu, wysyła psu sygnały, że prowadzi człowieka. Instynkt podpowiada psu, że lider idzie pierwszy. Brak ruchu pozwala na gromadzenie energii mentalnej, która w przeciwnym razie zostałaby uwolniona podczas prawidłowego chodzenia, a pozwolenie psu na bycie liderem stada może powodować wiele problemów behawioralnych u psa – takie jak nadpobudliwość, zachowania neurotyczne lub obsesyjno-kompulsywne – z których wszystkie są oznakami, że pies nie jest stabilny psychicznie. Pies niestabilny nie jest psem szczęśliwym. Podniecenie u psa nie jest oznaką szczęścia. Psy, które zachowują są bardzo podekscytowane, gdy ich ludzie wracają do domu, wykazują oznaki braku ruchu lub przywództwa. Dla psa podniecenie nie oznacza szczęścia. W większości przypadków jest to oznaka, która mówi, że pies nie jest stabilny psychicznie. Kiedy wracasz do domu po wyjeździe, unikaj rozmawiania z psem w podekscytowany sposób przez kilka minut. Idź najpierw i zrób coś innego. Kiedy postrzegamy psy jako ludzi, trudno jest zaakceptować psie podekscytowanie jako niebędące oznaką szczęścia, jednak musimy pamiętać, że psy to psowate, a nie ludzie.
Wiele osób mówi, że zmuszanie psa do chodzenia obok lub za nimi jest podłe. Ci, którzy w to wierzą, widzą w psie cechy ludzkie. W rzeczywistości okrutniejsze jest zakładanie, że twój pies jest taki jak ty w swoich uczuciach i instynktach, a nie postrzeganie go jako psiego zwierzęcia, którym jest. Myśl nieszablonowo i zaakceptuj, że twój pies to zwierzę o innych potrzebach niż człowiek.
Wiele osób wyprowadza swoje psy na spacer, jednak pies idzie przed nimi. Nakłonienie psa do prawidłowego chodzenia na smyczy nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Na smyczy można prawidłowo wyprowadzać więcej niż jednego psa.

Przygotowując się do wyprowadzania psa, zawołaj go do siebie, nie podchodź do psa, aby założyć smycz. Po tym, jak pies do ciebie podejdzie, każ mu spokojnie siedzieć, zanim zapniesz go na smycz lub włożysz obrożę. Smycze wysuwane nie są zalecane, ponieważ dają przewodnikowi mniejszą kontrolę. Ważny jest również sposób, w jaki wychodzisz z domu. Twój pies musi wyjść za tobą. Jeśli założysz psu smycz i wyjdziesz z domu, gdy pies jest podekscytowany i prowadzi cię, wtedy wprowadzasz nastrój na resztę spaceru w stanie podekscytowania.
Zabierz psa do drzwi wejściowych i otwórz drzwi. Spraw, aby pies siedział cicho. Pies musi widzieć, że jesteś tym, który decyduje, kiedy nadejdzie czas, aby wyjść.
Gdy tylko pies usiądzie spokojnie przy wyjściu, pora wyjść. Upewnij się, że wychodzisz z domu przed psem, nawet jeśli jest to tylko krok przed psem.
Obroża powinna znajdować się wysoko na szyi, co daje większą kontrolę nad psem. Szelki nie są zalecane dla psów wyprowadzanych na spacer. Szelki zostały zaprojektowane do ciągnięcia – ciągnięcia ciężaru, ciągnięcia sań itp. Szelki okrążają najsilniejszy punkt na ciele psa, co utrudnia kontrolę nad psem. Trzymanie smyczy wysoko na szyi, tak samo jak na wystawach, daje większą kontrolę przy mniejszym wysiłku. Na obroży nie powinno być napięcia. Nie pozwól psu ciągnąć i nie ciągnij ciągle swojego psa. Zrelaksuj się.
Smycz powinna być krótka i luźno zwisający. Jeśli pies zacznie ciągnąć, złap (pociągnij) smycz do góry i na bok, wytrącając go z równowagi, a następnie ponownie przytrzymaj smycz luźno (bardzo szybkie szarpnięcie). Jeśli pies zaczyna być zbyt podekscytowany i nie trzymasz go obok lub za sobą, zatrzymaj się i każ mu usiąść. Poczekaj, aż się uspokoi, a potem zacznij od nowa. Przywódcy stada nie wzywają stada, aby poszło z nimi, stado instynktownie podąża za nimi. Pies musi się nauczyć, że za tobą podąża, i dostroić się do ciebie, osoby wyprowadzającej psa. Nie chwal swojego psa za spokojne chodzenie. To tylko wywołuje podekscytowanie i jest bardziej prawdopodobne, że wyciągniesz psa z jego spokojnego, uległego stanu.
Pies nie powinien wąchać ziemi i załatwiać się tam, gdzie mu się podoba, ze względu na oznakowanie; jego zadaniem podczas chodzenia jest skoncentrowanie się na podążaniu za przewodnikiem. Podczas spaceru z psem możesz pozwolić, by dał ci wskazówkę, kiedy musi iść do na stronę i pozwolić mu odejść, jeśli miejsce jest akceptowalnym miejscem, w którym pies może się załatwić. Rzeczą, na którą musisz uważać i oceniać, jest to, czy pies sobie ulży, ponieważ musi iść do łazienki, czy po prostu próbuje oznaczyć obszar. W porządku, jeśli pies powie ci, że musi iść siusiu, a ty pozwolisz mu iść, ale niedopuszczalne jest, aby pies zaznaczał jego zapach na całym spacerze.

Jeśli miniesz szczekającego psa lub inne rozproszenie, idź dalej. Jeśli twój pies odwraca uwagę na rozproszenie, pociągnij za smycz, aby odwrócić uwagę z powrotem na spacer. Jeśli smycz nie zadziała, możesz również użyć stopy, aby nie kopać psa, ale dotknąć go na tyle, aby ponownie zwrócić na siebie uwagę. Jeśli pies ciągnie, zatrzymaj się i każ mu usiąść. Skoryguj wszelkie podekscytowane zachowanie od rozproszenia za pomocą szarpnięcia, a jeśli to nie zadziała, możesz również mocno dotknąć szyi, używając dłoni jako pazura. Zrób to, gdy tylko zobaczysz, że pies zaczyna odwracać wzrok w kierunku rozproszenia lub gdy tylko zobaczysz spojrzenie w oczach psa, które mówi, że zacznie szczekać lub warczeć. Czas jest wszystkim. Należy to zrobić tuż przed wystąpieniem zachowania lub dokładnie w momencie jego rozpoczęcia. Nie chcesz czekać, aż się nasili. Jeśli czekasz zbyt długo, zanim poprawisz psa (mówimy o sekundach), pies może cię nawet nie usłyszeć; będzie zbyt skupiony na rozproszeniu. Kiedy poprawiasz swojego psa, dopasuj intensywność do swojego psa.
Idź w dobrym tempie, trzymając ramiona z tyłu i uniesioną głowę. Psy wyczuwają napięcie lub brak pewności siebie. Chodź dumnie, jakbyś był silnym liderem. Pies to wyczuje i zareaguje.
Niektórzy lubią, gdy pies siada, gdy zatrzymuje się na przejściu dla pieszych itp. Siadanie nie jest konieczne, gdy pies zachowuje spokój.
Założenie psiego plecaka na psa to jeden ze sposobów, aby spacer był bardziej sensowny, dając psu zadanie do wykonania. Wrzuć kilka butelek wody do opakowania, aby dodać trochę wagi. Pies będzie lepiej ćwiczył, a także trochę go to spowolni, ułatwiając chodzenie. To dobry pomysł dla niektórych bardziej aktywnych ras o wysokim poziomie energii.
Jeśli wyjeżdżasz na cały dzień do pracy, psa należy wyprowadzić przed wyjściem z domu. Spowoduje to przejście psa w tryb spoczynku podczas twojej nieobecności. Psy należy również wyprowadzać na spacer przed jedzeniem, zgodnie z instynktem psa do pracy przed jedzeniem.
Zwróć uwagę, pies ma więcej energii, nie wie, co zrobić. Słyszysz pisk? Jest wyraźnie zestresowany, a nie zrelaksowany. Aby spojrzeć na to z innej perspektywy, wstań i zacznij zachowywać się jak ten pies. Rób to przez 15 minut bez przerwy (nie zapomnij piszczeć). A teraz wyobraź sobie, że zachowujesz się w ten sposób przez cały czas, dzień po dniu. Ten pies potrzebuje codziennych intensywnych ćwiczeń, aby wyrzucić energię i zachować spokój.

Czasami zła pogoda uniemożliwia nam wyjście na zewnątrz i wyprowadzanie psów. Nawet w tych dniach psy wciąż potrzebują uwolnić energię. Nauczenie psa chodzenia na bieżni to doskonały sposób, aby to zrobić.
Chociaż najlepiej jest wyjść na zewnątrz i chodzić, bieżnia może działać jako substytut, gdy nie jest to możliwe. Może to być również bardzo dobrym doświadczeniem łączącym zarówno właściciela, jak i psa, ponieważ pies ćwiczy ramię w ramię z właścicielem.
Psy wszystkich ras i typów, które są wyprowadzane na codzienne spacery i które są zmuszane do chodzenia obok lub za właścicielem, są mniej podatne na autodestrukcję, obsesję, lęk separacyjny lub problemy z dominacją. Psy o większej energii powinny być wyprowadzane na dłuższe, bardziej energiczne spacery, dwa lub więcej razy dziennie. Dla psa chodzenie jest pierwotnym instynktem. Spełnienie tej potrzeby u twojego psa sprawi, że twój pies stanie się szczęśliwszy.
Pies, który na spacerach jest bardzo podekscytowany, może nauczyć się chodzić spokojnie. Kilka słownych, jednowyrazowych „Hej” wraz z szarpnięciem w bok w momencie, gdy myśli o ciągnięciu, a pies otrzymały wiadomość, że człowiek jest szefem. Nie zapominaj, jak ważna jest spokojna, stanowcza pewność przewodnika, która ma ogromny wpływ na sukces chodu. Psy czują energię i nie zareagują na przestraszone lub napięte ludzkie emocje. Reszta marszu przebiegnie gładko.

Chodzenie z psem na spacer bez smyczy

Niektórzy z nas mają szczęście mieć ustronne, bezpieczne miejsce, w którym można wyprowadzać nasze psy bez smyczy. Często rodzi się pytanie, czy pies, który chodzi bez smyczy, nadal widzi swojego człowieka jako przywódcę stada. Tak, pies może biegać i eksplorować las na spacerze bez smyczy w bezpiecznym miejscu i nadal widzieć cię jako lidera stada. Aby to osiągnąć, twój pies musi wiedzieć kiedy może eksplorować, a kiedy nadszedł czas, aby do ciebie wrócić. Prostym testem i czymś, co powinieneś zrobić przed wydaniem polecenia eksploracji, jest poproszenie psa, aby szedł z tobą bez smyczy. Jeśli twój pies chce iść obok ciebie, gdy zostanie o to poproszony bez smyczy, robisz coś dobrze. Naprawdę szczęśliwy, zrównoważony obserwator będzie z przyjemnością chodzić obok ciebie, gdy poprosisz, ze smyczą lub bez smyczy. Jeśli nie jesteś w stanie tego zrobić, pracuj nad tym.
Podczas spaceru często widać, jak właściciele próbują nauczyć swojego psa, aby nie reagował na inne psy, całkowicie zatrzymując się i zamykając swoje psy w kącie. Niektórzy właściciele stale kładą jedzenie przed swoimi psami, mówiąc im, aby zostali, inni stosują korekty, aby psy zostały. To, co robią ci właściciele, to uczenie swoich psów, że mijanie innego psa to wielkie wydarzenie. To, co powinieneś robić, to nauczyć psa, że ​​mijanie innego psa to nic wielkiego i iść dalej. Niezależnie od tego, czy lubisz odwracać uwagę od jedzenia, czy po prostu chcesz powiedzieć psu, aby szedł, ponieważ jest to część życia, nie przestawaj się ruszać. Zatrzymywanie się i robienie wielkiej rzeczy z drugiego psa tworzy oczekiwanie. To uczenie psa, że ​​inne psy rzeczywiście są czymś, o co należy się martwić. Kiedy idziesz dalej, pomagasz psu.Często zadawane pytania dotyczące chodzenia na spacer z psem

1. Pytanie: Nasz pies słucha większości poleceń, ale kiedy go wyprowadzamy (co robimy rano i wieczorem) ma rozdwojoną osobowość i szaleje, kiedy mijamy innych ludzi lub psy. Na ich widok próbuje minąć nas na smyczy.

Odpowiedź: Celem chodzenia jest to, aby pies szedł obok lub za tobą na luźnej smyczy. Luźna smycz jest nagrodą, napięcie na smyczy jest korektą. Unikaj ciągnięcia psa jako korekty, ponieważ instynktownie sprawia to, że pies chce się wycofać. Korekta to przystawka, a nie szarpnięcie.
Sztuczka, aby powstrzymać psa od tego zachowania, polega na przekonaniu psa, że ​​jesteś silniejszy od niego, wraz z odpowiednim wyczuciem czasu. Najpierw we własnym umyśle musisz wyobrazić sobie psa, który nie miota się w stronę rzeczy, które mija, w przeciwnym razie poczuje to i będzie bardziej skłonny to zrobić. Psy mogą odczuwać emocje innych wokół siebie. Dlatego pomyśl o czymś, co sprawia, że ​​czujesz się pewnie. Bez złości, bez niepokoju, po prostu pewność siebie. Jak niedźwiedź grizzly. Z własnymi psami ściszaj głos, a będzie to brzmieć prawie jak warczenie. Wprowadzając poprawki, nie używaj imienia psa, ale raczej dźwięk lub inne słowo typu „Hej!” lub „Atttt” lub „Zostaw to!” .
Podczas spaceru obserwuj swojego psa, czy nie myśli o tym, że nawet myśli o podnieceniu i nie szarp smyczy, w górę iw bok, aby wytrącić psa z równowagi. W przypadku większych psów, które są nadmiernie podekscytowane, możesz użyć boku stopy, aby wbić psa w tyłek za tobą. To nie jest kopnięcie, ale przekierowanie. Twój czas musi być odpowiedni – ani sekundy po tym, jak jest już podekscytowany, bo będzie trudniej go kontrolować. Uważaj na oczy psa, uważaj, żeby uszy stawały się czujne, obserwuj, żeby ogon unosił się w górę. Popraw, gdy tylko ta myśl przemknie przez umysł psa i zanim pies zareaguje. Musisz dopasować intensywność swojego psa, nie przesadzając. Jeśli pójdziesz zbyt daleko, to nie zadziała, tak jakby twoja intensywność była zbyt nisko, to nie zadziała. Użyj swojego ciała, aby stanąć przed psem, jeśli musisz go zablokować.
Spróbuj i idź dalej. Nie zatrzymuj się na osobie lub przedmiocie. Nie zatrzymuj się. Szukaj innych rzeczy, na które pies szczeka i ćwicz. Im więcej przekazujesz rzeczy i poprawiasz psa, tym mniej pies zareaguje. W głowie pomyśl o czymś, czym się pasjonujesz. Nie zły, ale namiętny i wykorzystaj tę energię w stosunku do swojego psa. To gra umysłowa. Kto ma silniejszą wolę? Pomyśl o ludziach, którzy posiadają konie. Siła konia może z łatwością wciągnąć osobę, bez względu na to, jak duża jest to osoba. To wszystko jest w umyśle – zdolność przewodzenia i słuchania. Kto jest silniejszą istotą wewnątrz, a nie na zewnątrz? Musisz przekonać psa, że ​​silniejszą istotą jesteś ty.

2. Pytanie: Czy zmuszanie psa do chodzenia obok ciebie nadal oznacza, że ​​jesteś liderem, jeśli pies ciągnie, ale jesteś w stanie trzymać psa obok siebie?
Odpowiedź: Nie, trzymanie psa obok siebie to nie to samo. Pies musi chcieć sam chodzić, ponieważ podąża za tobą, a nie dlatego, że jesteś na tyle silny, by go powstrzymać.

3. Pytanie: A co z psami zaprzęgowymi, które są przed przewodnikiem? A co z psami przewodnikami dla niewidomych?
Odpowiedź: Kiedy przywiązujesz psa do sań i uczysz go jechać na komendę, zatrzymaj się i włącz komendę, gdy ciągnie sanie, to jest praca. To zmusza psa do pracy. Tak jak psy tropiące. Jeśli pokażesz mu zapach i poprosisz go, aby go znalazł, namierz go i podążaj za psem, to praca. Zapraszasz psa do pracy. Psy nie są głupie, znają różnicę między tym, że zapraszasz je do pracy, a prowadzeniem na spacer. Kiedy wychodzisz z psem na smyczy i pozwalasz psu iść przed sobą, komunikujesz psu, że pozwalasz mu być twoim liderem. Kiedy to zrobisz, nie możesz oczekiwać, że pies będzie cię słuchał przez cały czas w innych obszarach.
Wbrew temu, co wielu zakłada, psy przewodnicy nie stoją przed przewodnikiem. Są u ich boku na krótkiej uprzęży. Pies prowadzi przewodnika i traktuje to jako pracę, a także przez cały dzień wykonuje polecenia przewodnika. Pies ma jasne, spójne zasady. Musi ignorować inne zwierzęta, ludzi i rzeczy, co jest ogromnym wyzwaniem psychicznym. Gdyby wszyscy trenowali i pracowali ze swoimi psami, by zachowywały się jak pies przewodnik, byłoby bardzo mało niegrzecznych psów na świecie.

4. Pytanie: Czy zabieranie psa na spacer po okolicy zwiększa prawdopodobieństwo, że będzie chciał samotnie wędrować? To częsta debata w rodzinie. Jedna osoba mówi, że jeśli oprowadzisz psa po okolicy, dowie się on o innych zwierzętach i zapachach, i będzie bardziej skłonny do wyjścia z domu w poszukiwaniu tych rzeczy. A może korzyści płynące z chodzenia przewyższają tę szansę?
Odpowiedź: Twój pies już wie, że poza jego legowiskiem (twoim domem) są rzeczy. Może słyszeć, wąchać i wyczuwać rzeczy poza twoją własnością. Kłótnia może iść w obie strony, jeśli nigdy nie pokażesz jej, co tam jest, może zdecydować się zobaczyć to na własne oczy. Najważniejsze jest to, że psy mają instynkt migracji (wychodzenia na spacery) i okrutne jest sprowadzanie zwierzęcia do domu i nie dawanie mu tego, czego instynktownie potrzebuje jako zwierzę. W przypadku psa spacer. Psy, które nie chodzą na spacer, częściej uciekają, ponieważ stłumiły energię i ścigały niespokojne umysły.

Co zrobić, gdy pies nie lubi spacerów

Podobnie jak ludzie, nie wszystkie psy szczególnie lubią ćwiczenia i wszystkie psy mają bardzo różne potrzeby w zakresie ćwiczeń. Często można znaleźć psy tej samej rasy, które będą zupełnie inne, przy czym jeden jest bardzo energiczny, a drugi o wiele bardziej wyluzowany.
Niestety, w niektórych przypadkach niektóre psy mogą obawiać się wspaniałego wypoczynku na świeżym powietrzu. Bardzo ważne jest, aby porozmawiać z weterynarzem lub behawiorystą, jeśli twój pies wydaje się zaniepokojony. Nie zmuszaj psa do wyjścia, ponieważ będzie to bardzo nieprzyjemne dla was obojga i może doprowadzić do rozwoju fobii u psa.
Oczywiście ważne jest, aby twój pies wciąż chodził na co najmniej jeden spacer dziennie, ale jeśli nie jest szczególnie zainteresowany chodzeniem, możesz zaspokoić jego potrzeby ruchowe w inny sposób, na przykład poprzez zabawę, dużo biegania po ogrodzie i mnóstwo zabawnych interaktywnych gier.
Czasami wydaje się, że nasze psy nie lubią spacerów, jeśli je poganiamy. Upewnij się, że twój pies ma przynajmniej jeden spacer dziennie, podczas którego może się zatrzymać i dobrze powąchać. Jeśli czują się pospieszani, jest mniej prawdopodobne, że będą cieszyć się spacerami i mogą niechętnie wybierać określone trasy, jeśli nie uważają ich za zabawne.Jeśli myślisz o psie i uwielbiasz chodzić na długie spacery, upewnij się, że najpierw zbadasz różne rasy, aby wybrać taką, która pasuje do twojego stylu życia. Nie ma gwarancji, że każdy pies określonej rasy będzie lubił chodzić, ale szukając ras, które lubią dużo ćwiczeń, jest bardziej prawdopodobne, że skończysz z psim kumplem, który to robi.

Wyprowadzanie psa: najważniejsze wskazówki

 • Zawsze pozwalaj swojemu psu dobrze wszystko powąchać – jest to ważne dla jego zdrowia psychicznego.
 • Nie rzucaj kijami, by pies mógł gonić – mogą odłamać się i zranić pysk i gardło psa.
 • Rzucanie piłeczkami – jeśli rzucasz piłką, upewnij się, że nie jest ona wystarczająco mała, aby pies mógł połknąć.
 • Spacery i zabawy to o wiele lepsza uczta niż jedzenie.
 • „Urozmaicony spacer” może być dobry dla ciebie i twojego psa – polega to na szybkim marszu przez około 30 sekund, spacerowaniu normalnym tempem przez około minutę, a następnie ponownym przyspieszaniu i tak dalej. To naprawdę dobre ćwiczenie dla was obojga i coś, co możecie robić losowo podczas spaceru.
 • Ćwicz tyle, ile to konieczne – jeśli twój pies nie męczy się lub jest wciąż pełen energii po powrocie do domu, może potrzebować więcej ruchu. Jeśli twój pies ma problemy lub w ogóle nie chce iść, być może będziesz musiał ograniczyć ilość wspólnych spacerów.
 • Staraj się urozmaicać swoją trasę – aby spacery były interesujące i ekscytujące.
 • Trzymaj psy na smyczy w obszarach zabudowanych – wypuszczaj je tylko wtedy, gdy masz całkowitą pewność, że jest to bezpieczne. Gwarantuje to, że twój pies nie będzie uciążliwy dla innych i chroni go przed ruchem ulicznym, śmieciami i innymi zagrożeniami. Ważne jest również trzymanie psa na smyczy wokół owiec i innych zwierząt gospodarskich.
 • Identyfikacja – zawsze upewnij się, że twój pies nosi obrożę i zawieszkę oraz posiada aktualne dane w postaci mikroczipu z bazą danych.
 • Sezonowe spacery – w miesiącach zimowych warto również rozważyć użycie kurtek odblaskowych, obroży odblaskowych lub LED i smyczy, aby być widocznym i zachować bezpieczeństwo. W gorące letnie miesiące może być konieczne wyprowadzanie psa na spacer w chłodniejszych godzinach.
 • Worki na kupki – zawsze noś dużo worków na kupki i wyrzucaj je do odpowiednich pojemników.

Zabawne sposoby na ćwiczenie psa

Niech pracuje na swoje jedzenie. Używanie zabawki do karmienia zamiast miski na karmę to świetny sposób na nakarmienie psa, który jednocześnie będzie spalał dodatkowe kalorie.
Psy mają doskonały węch, co może być zabawną grą. Użyj jednej z ich ulubionych zabawek lub części ich diety, aby stworzyć ślad zapachowy, pocierając ją w regularnych odstępach czasu. Ukryj zabawkę lub jedzenie na końcu szlaku jako świetną nagrodę.
W przypadku bardziej mobilnych psów możesz użyć plastikowego hula-hoop trzymanego pionowo, tuż nad ziemią i sprawić, by twój pies przez niego przeszedł. Daj im dużo pochwał, gdy przeskoczą i stopniowo zwiększaj wysokość nad podłogą, aby skakały wyżej i spalały kalorie.
Zachęć psa do „podejścia” do wyzwania . Możesz użyć schodów dla każdego psa, który jest mobilny. Zostaw psa na dole schodów i sam idź na górę. Wezwij psa do siebie na szczycie schodów i nagrodź go zamieszaniem lub grą z ulubioną zabawką. Możesz powtórzyć to kilka razy, ale przestań, jeśli wydaje się zmęczony lub brakuje mu tchu.

Korzyści z chodzenia z psem

Kiedy mówisz: „Czas wyprowadzać psa”, wiele osób zakłada, że ​​twój szczeniak musi iść załatwić swoje „służby”. Tak, spacery z psem są niezbędne do utrzymania nieskazitelnego dywanu domowego, ale spacery z psiakiem zapewniają wiele innych korzyści.

W jaki sposób spacery utrzymują mojego psa w zdrowiu?

Wyprowadzanie psa to proste zadanie, które ma pozytywny wpływ na wiele aspektów ogólnego stanu zdrowia, takich jak:

Waga i kondycja ciała. Otyłość jest poważnym problemem zdrowotnym, ale poza komplikacjami medycznymi, ma rozsądne rozwiązanie: spalaj więcej kalorii niż zużywasz. Regularne ćwiczenia, takie jak spacery, to dobry sposób na spalenie nadmiaru kalorii i utrzymanie zbędnych kilogramów – zarówno dla ciebie, jak i twojego psa.
Wspólne zdrowie. Brak ruchu to kolejny powszechny problem zdrowotny. Stawy, nawet stare, muszą działać. Ludzie i zwierzęta domowe sztywnieją, gdy siedzą zbyt długo, a utrzymywanie stawów w ruchu poprawia ich funkcjonowanie.

Zdrowie układu pokarmowego i moczowego. Regularne spacery pomagają regulować pracę przewodu pokarmowego. Niektóre psy, podobnie jak niektórzy ludzie, wolą „wychodzić” zgodnie z harmonogramem, a zapewnienie psu rutynowych wycieczek na zewnątrz zapobiega zaparciom. Ponadto, gdy mocz przebywa w pęcherzu przez dłuższy czas, infekcje pęcherza są bardziej prawdopodobne, więc regularne opróżnianie sprawia, że ​​ta część anatomii jest również szczęśliwa.
Oczywiście przed rozpoczęciem programu ćwiczeń należy skonsultować się z lekarzem i weterynarzem.
Chodzenie ma wiele zalet, które wykraczają poza zdrowie fizyczne, w tym:

Zdrowie psychiczne. Psy nie lubią się nudzić, a jeśli dasz im coś konstruktywnego do zrobienia, na przykład spacer, mogą być mniej skłonni do zrobienia czegoś destrukcyjnego , na przykład do gryzienia kanapy. Chodzenie ćwiczy zarówno umysł, jak i ciało. Obserwowanie dzikiej przyrody, odkrywanie nowych ścieżek, spotykanie innych ludzi ze swoimi zwierzętami itd. to świetna stymulacja umysłowa dla twojego psa, którego po prostu nie może przez cały czas przebywać na tym samym ogrodzonym terenie. Chodzenie uwalnia również nadmiar energii i pomaga psom lepiej spać w nocy.

Zdrowie emocjonalne. Jesteś centrum wszechświata swojego psa, a on pragnie twojej uwagi. Czy jest lepszy sposób na spędzenie czasu z psem niż spacer? Spędzanie czasu sam na sam z psem pogłębi twoją więź i pomoże powstrzymać denerwujące zachowania wymagające uwagi, takie jak nadmierne szczekanie lub skomlenie.

Zdrowie osobiste. Wiele osób potrzebuje zewnętrznej motywacji, aby ćwiczyć i może polegać na towarzyszu ćwiczeń, który pomoże im zejść z kanapy. Co się stanie, gdy twój partner do ćwiczeń utknie w pracy, utknie w korku lub ma inne zobowiązanie? Twój pies jest oddany tylko jednej rzeczy… Tobie! To czyni go idealnym partnerem do ćwiczeń. Jest zawsze dostępny i chętny, by towarzyszyć ci na spacerze.

Jak widać, regularne spacery przynoszą korzyści zdrowotne zarówno Tobie, jak i Twojemu psu oraz pomagają zapobiegać otyłości, która jest istotnym problemem u obu gatunków.
Prawie 75% Amerykanów ma nadwagę, a otyłość dziecięca wzrasta (blisko 20%). W badaniu z 2008 roku przeprowadzonym w Seattle i Baltimore dorośli, którzy regularnie chodzili ze swoimi psami, byli mniej podatni na otyłość niż ich sąsiedzi, którzy nie mieli psów. Ponadto spacery przez 30 minut dziennie zmniejszą ryzyko choroby wieńcowej, osteoporozy, raka okrężnicy i piersi oraz cukrzycy typu 2. „Szacuje się, że około 50% psów w Stanach Zjednoczonych ma nadwagę, a 25-30% psów jest otyłych”.
Problemem jest również psia otyłość. Szacuje się, że około 50% psów w Stanach Zjednoczonych ma nadwagę, a 25-30% psów jest otyłych. Faktem jest, że psy otyłe nie żyją tak długo, jak szczupłe psy. Ponadto cierpią na więcej problemów z sercem i dolegliwościami stawów, które wpływają na jakość ich życia. Chociaż prawdą jest, że psy mogą się ćwiczyć, jeśli zostaną pozostawione na ogrodzonym podwórku, tak jak my, mają tendencję do siadania w cieniu zamiast harcowania, zwłaszcza jeśli nie ma z kim się bawić. Jeśli jednak nadarzy się okazja, chętnie wybiorą się na spacer ze swoimi właścicielami.

Ile powinniśmy chodzić z psem?

Według Światowej Organizacji Zdrowia dzieci w wieku 5-17 lat powinny codziennie wykonywać co najmniej 60 minut umiarkowanych do intensywnych (aerobowych) ćwiczeń. Dorośli w wieku 18-64 lat powinni wykonywać umiarkowane ćwiczenia przez 30 minut 5 dni w tygodniu i wykonywać ćwiczenia wzmacniające co najmniej dwa razy w tygodniu. Seniorzy w wieku powyżej 65 lat powinni również uczestniczyć w umiarkowanych ćwiczeniach przez 5 dni w tygodniu, angażować się w ćwiczenia wzmacniające 2 lub więcej dni w tygodniu oraz zwiększać elastyczność i równowagę co najmniej 3 dni w tygodniu.
Wyprowadzanie psa na spacery to świetny początek wypełniania tych zaleceń dla Ciebie i Twojej rodziny i prowadzi do zdrowego, szczęśliwszego psa!
Jak zaczniemy?
Wiele osób podejmuje noworoczne postanowienie o ćwiczeniach. Co możesz zrobić, aby trzymać się swojego postanowienia? Stwórz rozsądny plan ćwiczeń, który Cię nie przytłacza, włączając swojego najlepszego kumpla do ćwiczeń. Sformułowanie rozsądnego harmonogramu spacerów, który nie obciąża nadmiernie twojego ciała ani nie zapełni twojego napiętego harmonogramu, pomoże ci trzymać się celu, a włączenie psa zmotywuje cię do działania.


Utrzymuj rutynę ciekawą, chodząc po różnych obszarach, które zapewniają wizualne zainteresowanie zarówno tobie, jak i twojemu psu.
Zacznij powoli, robiąc kilka 10-minutowych spacerów próbnych po okolicy. Kiedy ty i twój pies będziecie gotowi, zwiększ czas i dystans. Staraj się spacerować przez łącznie 30 minut każdego dnia – nie musi to być tylko jedna wycieczka. Możesz wybrać się na 10-minutowy spacer rano przed pracą i dodać 20-minutowy spacer po powrocie do domu. W weekendy możesz urozmaicić rutynę, na przykład wykonując trzy 10-minutowe sesje. Niezależnie od harmonogramu postaraj się o 30 minut codziennych ćwiczeń.
Zachowaj interesującą rutynę, chodząc po różnych obszarach, które zapewniają wizualne zainteresowanie zarówno tobie, jak i twojemu psu. Lub zastąp to grą w aportowanie lub zabawą w parku, jeśli czujesz się na siłach. Celem jest, aby ćwiczenie było priorytetem, który utrzymuje zaplanowane miejsce każdego dnia, abyś czuł się mniej skłonny do unikania swojego planu. Twój pies szybko przyzwyczai się do rutyny i może przypomnieć Ci, kiedy nadszedł czas na ćwiczenia. To tylko jeden z powodów, dla których psy są świetnymi towarzyszami ćwiczeń.
Właściciele psów, którzy lubią oznaczać swoje postępy, mogą pobrać kalendarz spacerów lub aplikację do ćwiczeń lub skorzystać z jednego z elektronicznych urządzeń śledzących, które rejestrują codzienne kroki i historię kalorii (spalone kalorie). Czasami oglądanie liczb zapewnia dodatkową motywację do pójścia trochę dalej lub potwierdza twoje wysiłki, gdy osiągniesz swój cel.

Nagradzanie twoich wysiłków. Niektórzy ludzie lubią być nagradzani za wysiłek treningowy, więc po ćwiczeniach chwytają ciastko lub włączają swój ulubiony film. Po wyprowadzeniu psa na spacer może się okazać, że jego wdzięczne, pozbawione kalorii uczucie jest jedyną nagrodą, jakiej potrzebujesz. A twój pies poczuje to samo! Prosty spacer to świetny sposób, aby powiedzieć „Kocham cię!”