icon_cart

0

koszyk
maty chłodzące dla psa

Maty chłodzące dla psa – jak pomóc psu w upał

Maty chłodzące dla psa – przynoszą ulge w trakcie upałów

Początek wiosny kojarzy nam się zwykle z pierwszymi pączkami liści na krzewach, kwitnącymi kwiatami, śpiewem ptaków oraz oczywiście wzrostem temperatury. O ile początki bywają jeszcze dosyć chłodne, szybko okazuje się, że zimowa kurtka okazuje się być już za ciepła i coraz częściej zaczynamy ubierać nieco cieńsze rzeczy, w których lepiej czujemy się w słoneczny dzień. No właśnie, co jednak z naszym psem? O ile my jako właściciele możemy zmienić ubranie o tyle psy zwłaszcza te o długiej sierści oraz czarne nie mają takiego komfortu, aby z dnia na dzień przebrać się w lżejsze rzeczy. Oczywiście psy w zależności od pory roku wymieniają zmieniają swoją sierść, jednak zwłaszcza u ras, które hodowane były do radzenia sobie w niskich temperaturach jak np. husky, wysokie temperatury mogą być dla nich wyjątkowo uciążliwe. Czy jest jednak coś co można zrobić, aby pomóc psu w pogodny, upalny dzień? Oczywiście. Jedną z takich rzeczy może okazać się wykorzystanie mat chłodzących, które będą się najlepiej sprawdzać np. w warunkach domowych, aby pomóc się psu ochłodzić przykładowo po długim spacerze w upalny dzień. Inną ważną kwestią będzie odpowiednie ubranie psa na spacer. Należy przede wszystkim pamiętać, że w przypadku gdy przy codziennych spacerach stosujemy dla psa kaganiec, należy zaopatrzyć się w odpowiedni model. Ze względu na to, że psy chłodzą się przede wszystkim poprzez ziajanie, na pewno na spacer, zwłaszcza w upalny dzień, nie nadają się modele kagańca, które uniemożliwiają psu swobodne otwarcie pyska. Tego typu kagańce powinny być stosowane wyłącznie w gabinecie weterynaryjnym, jeśli jest taka konieczność o czym decyduje weterynarz.

Chłodzenie psa – jak się chłodzi pies

Psy chłodzą się głównie poprzez otwarcie pyska i tzw. ziajanie. W przeciwieństwie do ludzi, posiadają gruczoły potowe wyłącznie pod opuszkami łap, dlatego ten sposób chłodzenia się w wyniku wysokiej temperatury jest u nich ograniczony. Z tego powodu odpowiedni dobór kagańca, jeśli jego stosowanie jest konieczne, jest niezwykle ważny właśnie w upalne dni. Najlepiej jeśli istnieje możliwość zrezygnowania wtedy z jego stosowania, jeśli jednak nie ma takiej możliwości, dobrze jest wybrać taki model, który umożliwi psu swobodne otwarcie pyska. Do tego jeśli dłużej będziemy przebywać z psem na zewnątrz, dobrym pomysłem będzie zabranie ze sobą wody, tak aby w trakcie spaceru móc zrobić przerwę, zdjąć psu kaganiec i pozwolić mu się swobodnie napić.

Jak ochłodzić psa

Sposobów na ochłodzenie psa w gorący dzień jest kilka. Przede wszystkim należy pamiętać o wodzie. W przypadku dłuższych spacerów, dobrym pomysłem może okazać się zabranie ze sobą wody np. do bidona. W ofercie sklepów zoologicznych można znaleźć wiele ofert bidonów przeznaczonych specjalnie dla psów, które dzięki odpowiedniej konstrukcji mają wbudowaną już „miskę” z której może napić się pies. Oczywiście jeśli nie posiadamy tego typu bidona, można zabrać ze sobą na spacer wodę w zwykłej butelce, jednak zawsze należy pamiętać, że jedynie odpowiednio chłodna woda, zapewni psu ochłodzenie i orzeźwienie w gorący dzień. Nagrzana woda z butelki, która leżała na słońcu na niewiele się zda, przy czym należy pamiętać, że nie powinno się również podawać wody prosto z lodówki.
W przypadku psów, które wymagają regularnego strzyżenia, dobrze jest zabrać psa do psiego fryzjera właśnie na ten zabieg. Jednak w przypadku ras, które tego nie wymagają nie należy obcinać ich na krótko, a najlepiej wyczesać lub trymować sierść (co również zależne jest od rasy), tak aby nie miała ona sfilcowań i kołtunów, które również mogą zaburzyć termoregulacje u psa.

Poznaj szczegóły akcesoriów chłodzących dla psa: bidon dwukomorowy na jedzenie i picie, bidon Hunter, bidon z plastikową miską i zamów je w naszym sklepie zoologicznym online.


Komentarz experta:

W upalne dni musimy bardzo uważać na to, aby nasz pies nie przegrzał się i nie doszło u niego do pojawienia się objawów udaru cieplnego. Wszystkie starsze psy, które są obarczone problemami z układem krążeniowo-oddechowym oraz psy ras brachycefalicznych są szczególnie narażone na nagły wzrost temperatury wewnętrznej ciała. Pies nie ma możliwości pocenia się, a cały nadmiar ciepła musi oddać do otoczenia poprzez ślinę i zianie, Pierwszymi sygnałami, że zwierzę ulega przegrzaniu to nadmierne zianie i ślina wyraźnie zmienia swoją konsystencję z wodnistej na bardziej lepką i ciągliwą oraz dochodzi do zmiany koloru błon śluzowych jamy ustnej, z różowego na mocno czerwony. Jeżeli przeoczymy te sygnały u psa zaczynają się problemy z orientacją, zwierzak może się zataczać i mieć ograniczoną świadomość, aż do całkowitej utraty przytomności i zatrzymania akcji serca i zejścia śmiertelnego zwierzaka.
Jeżeli u psa wystąpi nagły problem ze wzrostem jego temperatury ciała to trzeba go natychmiast przenieść w chłodne miejsce, najlepiej z nawiewem świeżego, chłodnego powietrza. Jeżeli mamy możliwość można włożyć psa do wanny i polewać go chłodną wodą. Najbardziej strategicznym miejscem, które trzeba schłodzić w pierwszej kolejności jest podbrzusze. Tu w okolicy pach i pachwin, blisko skóry są położone duże naczynia krwionośne i ich schłodzenie pozwoli na szybki spadek temperatury wewnętrznej ciała. W dalszej kolejności warto zmoczyć głowę psa i następnie resztę ciała. Czekamy aż pies powoli ustabilizuje oddech i odzyska pełną świadomość. Jeżeli jest możliwość warto mierzyć temperaturę psa. Przy problemach z ustabilizowaniem stanu psa należy skontaktować się ze swoim lekarzem weterynarii, może on zalecić podanie niektórych leków przeciwzapalnych lub schłodzonej kroplówki.
Podobne problemy mogą wystąpić u kotów. Jeżeli kot zaczyna ziać jak pies i mocno się ślinić to jest to sygnał dużego stresu cieplnego, który bezpośrednio zagraża jego życiu. Zawsze należy takiego kota przenieść do chłodnego miejsca z nawiewem chłodnego powietrza i postępować podobnie jak w przypadku psa. Niektóre z opisanych w artykule produktów można bez problemu zastosować podczas upalnych dni do schładzania kota np. maty chłodzące, a dla kotów wyprowadzanych na smyczy można używać kamizelek chłodzących.
Nigdy nie lekceważmy problemu przegrzewania się zwierzaka, jeżeli czujecie, że wam jest gorąco, to tym bardziej waszemu zwierzakowi będzie gorąco. Warto zaopatrzyć zwierzaki w produkty pomagające w utrzymaniu prawidłowej temperatury ciała i cieszyć się razem z nim nadchodzącym latem.

dr n. wet. Beata Lisiecka-Żuchowicz
Specjalista chorób psów i kotów

Akcesoria chłodzące dla psa

Oprócz domowych sposobów na ochłodzenie psa, jak zapewnienie mu miski z wodą, zacienionego miejsca oraz zadbanie o sierść, aby nie była za długa i splątana, mamy również akcesoria dostępne w sklepach zoologicznych, które również mogą pomóc nam zadbać o psa w upalny dzień. Dostępne akcesoria możemy podzielić na kilka kategorii.

Maty chłodzące – Maty wspomagają termoregulację u psów w upalne dni. Wśród mat możemy znaleźć różne rozmiary, tak aby były odpowiednio dopasowane do konkretnego psa. Ponadto na rynku zoologicznym dostępne są różne firmy, a więc właściciele mają coraz większy wybór.
Jako przykład mat chłodzących możemy przytoczyć.

Trixie mata chłodząca dla psa – Ta mata dla psa wspomaga regulację temperatury ciała w czasie gorących dni. Jej plusem jest fakt, że nie potrzebuje dodatkowego źródła chłodzenia w postaci prądu czy wody, a działa przez kilka godzin. Zamiast tego wypełniona jest specjalnym czynnikiem chłodzącym dzięki, któremu gdy zwierzę się na niej położy aktywuje się i zaczyna ja chłodzić. Następnie należy wykonać krótką przerwę po której znowu gotowa jest do działania. Do tego łatwo utrzymać ja w czystości.

Poznaj szczegóły akcesoriów chłodzących dla psa: mata chłodząca Trixie i zamów je w naszym sklepie zoologicznym online.

Pet Supplies Cooling Mat – Zasada działania tej maty polega na tym, że gdy pies lub kot się na niej położy zaczyna absorbować ciepło zwierzęcia, a następnie oddaje je z powrotem poprzez parowanie odkrytych fragmentów powierzchni chłodzącej. Dzięki takiej konstrukcji mata jest chłodna w dotyku, ale chłodzi jeszcze bardziej, gdy zwierzę się na niej położy, gdyż ma na nią wpływ masa ciała zwierzęcia. To daje zwierzęciu komfort, gdyż następuje stopniowe obniżanie temperatury, a więc nie kładzie się ono od razu na chłodnej powierzchni. Tak jak w przypadku poprzedniej maty, nie wymaga dodatkowego źródła chłodzenia jak prąd czy woda, a zawarty w niej żel chłodzący jest nietoksyczny dla ludzi i zwierząt. Jest łatwa w czyszczeniu i wystarczy ją przetrzeć mokrą szmatką, aby znów nadawała się do użycia. Tak jak w przypadku poprzedniej maty, po kilku godzinach używania, należy ją zabrać i dać ej przerwę, tak aby ponownie się ostudziła.
Należy pamiętać o tym, aby pilnować zwierzęcia w czasie użytkowania i nie stosować jej w przypadku psów, które mają tendencję do niszczenia legowiska.

Poznaj szczegóły akcesoriów chłodzących dla psa: mata chłodząca Pet Supplies i zamów je w naszym sklepie zoologicznym online.

Karlie Flamingo Mata chłodząca dla psa – Jest to trzecia wymieniona w naszym artykule mata, która również dobrze sprawdzi się w przypadku ochłodzenia psa lub kota w upalne dni. Działa pod wpływem masy ciała zwierzęcia oraz nie wymaga dodatkowych wspomagaczy. Mata jest łatwa do utrzymania w czystości. Tak jak w przypadku poprzednich należy uważać, aby pies nie niszczył maty, gdyż wtedy nie będzie ona działać prawidłowo.

Poznaj szczegóły akcesoriów chłodzących dla psa: mata chłodząca Karlie Flamingo i zamów je w naszym sklepie zoologicznym online.

Trixie poduszka chłodząca dla psa – Jeśli z różnych względów właściciel nie jest przekonany do mat chłodzących, dobrym rozwiązaniem może okazać się również sama chłodząca poduszka. Poduszka chłodząca firmy Trixie również działa bez dodatkowego chłodzenia w postaci wody czy prądu. Dzięki temu dobrze sprawdzi się nie tylko w domowych warunkach ale również np. podczas jazdy autem. Można ją również stosować w przypadku używania w domu dla psa klatki kenelowej. Tak jak poprzednie dwie maty wymaga przerwy w użytkowaniu w ciągu dnia. Aktywuje się również pod wpływem masy ciała zwierzęcia.

Poznaj szczegóły akcesoriów chłodzących dla psa: mata chłodząca Trixie i zamów je w naszym sklepie zoologicznym online.

Kamizelki chłodzące dla psa

O ile maty czy poduszki, dobrze sprawdzają się w przypadku przebywania z psem w domu lub odpoczynku w czasie spaceru np. nad jeziorem, o tyle kamizelki świetnie nadają się do aktywnego spaceru z psem. Oczywiście nie każdy pies będzie się dobrze czuł w kamizelce i należy najpierw stopniowo zwierzę do niej przyzwyczaić. Niemniej jeśli planujemy dłuższy spacer w gorący dzień, kamizelka na pewno pomoże psu się ochłodzić i lepiej znieść wysokie temperatury.

Trixie Kamizelka chłodząca dla psa – Ten typ kamizelki nadaje się dla wszystkich ras psów, należy jedynie dobrać odpowiedni rozmiar. Można ją stosować podczas spacerów, zawodów lub wystaw psów. Zasada jej działania polega na tym, że wykonana jest z chłonnego materiału PVA i chłodzi poprzez parowanie. Kamizelka jest wielokrotnego użytku i nadaję się również dla psich seniorów.

Poznaj szczegóły akcesoriów chłodzących dla psa: kamizelka chłodząca Trixie i zamów je w naszym sklepie zoologicznym online.

Rukka Cool Vest Kamizelka chłodząca dla psa – Jest to kolejna kamizelka chłodząca, która dobrze nada się w trakcie spacerów. Dostępna jest w kilku rozmiarach, a więc nada się dla każdego psa, należy jedynie dopasować rozmiar do swojego pupila. Posiada regulowaną taśmę w tali co również ułatwia dopasowanie jej pod konkretnego psa oraz zakrywa całe jego plecy dzięki czemu równomiernie chłodzi zwierzę. Innym plusem kamizelki jest to, że dzięki materiałowi z jakiego jest wykonana dobrze absorbuje wodę.

Poznaj szczegóły akcesoriów chłodzących dla psa: kamizelka chłodząca Rukka i zamów je w naszym sklepie zoologicznym online.

Rukka Sunny UV T-shirt, koszulka chroniąca przed słońcem – Jest to lekka koszulka, która chroni skórę oraz sierść psa przed działaniem szkodliwych promieni UV. Do tego specjalna tkanina z której jest wykonana zmniejsza absorbcję ciepła i chroni psa przed przegrzaniem w upalne dni. Dostępna jest w różnych rozmiarach, a przy tym jest elastyczna dzięki czemu idealnie dopasuje się do każdej wielkości psa. W dodatku jest łatwa do zakładania i zdejmowania z psa. W przypadku prania niestety materiał szybciej się zużywa, jednak jeśli zamiast tego będziemy podczas czyszczenia lekko spłukiwać ją wodą będzie działać dłużej.

Poznaj szczegóły akcesoriów chłodzących dla psa: koszulka chroniąca przed słońcem Rukka i zamów je w naszym sklepie zoologicznym online.

Trixie bandamka chłodząca dla psa Alternatywa dla kamizelek dla psów jest bandamka, którą zakłada się na szyję. Dobrze sprawdza się na spacery, wystawy oraz treningi. Wykonana jest z chłonnego materiału PVA i chłodzi poprzez parowanie. Nadaje się do wielokrotnego użytku i posiada wygodne zapięcie na rzep. Nadaje się również dla starszych psów.

Poznaj szczegóły akcesoriów chłodzących dla psa: bandamka chłodząca Trixie i zamów je w naszym sklepie zoologicznym online.

TRIXIE Miska chłodząca Fresh & Cool – Kolejną opcją na ochłodzenie psa w upalny dzień może okazać się iska chłodząca. Wykonana jest z łatwego do czyszczenia plastiku i dzięki wkładowi chłodzącemu, który wystarczy włożyć do zamrażalnika, ochładza wodę i jedzenie zachowując ich świeżość. Dzięki gumowej podstawie miska nie przesuwa się podczas picia i jedzenia.

Poznaj szczegóły akcesoriów chłodzących dla psa: miska chłodząca Trixie i zamów je w naszym sklepie zoologicznym online.

Trixie ręcznik dla psów i kotów, chłodzący, superchłonny – Innym rozwiązaniem poza matami, kamizelami i miskami jest chłodzący ręcznik od firmy Trixie. Cechuje się dużym współczynnikiem absorbcji dzięki specjalnemu materiałowi z jakiego jest wykonany. Po namoczeniu wodą, ręcznik można wykorzystać jako derka lub mata chłodząca i skutecznie obniżyć temperaturę ciała psa przy odparowywaniu. Dzięki temu stanowią alternatywę dla kamizelek chłodzących. Można go używać w domu, na spacerze, wystawie lub treningu. Działa przez o 10 godzin po namoczeniu.

Poznaj szczegóły akcesoriów chłodzących dla psa: ręcznik chłodzący Trixie i zamów je w naszym sklepie zoologicznym online.

Pies na spacerze w upalny dzień

Istnieje wiele sposobów na ochłodzenie psa w upalny dzień. Na początek najlepiej, jeśli w ciągu upalnego dnia ograniczymy liczbę spacerów. Istotne jest aby w trakcie dnia wyjść jedynie na krótkie 15-20 minutowe spacery, a na dłuższy spacer udamy się dopiero późnym popołudniem kiedy promieniowanie słońca nie jest już tak mocne. Podczas spaceru najlepiej jest iść cieniem i nie wystawiać siebie i psa na działanie promieni słonecznych zbyt długo. Czasem jednak są takie sytuacje, gdy jednak musimy lub po prostu chcemy udać się na dłuższy spacer z psem w upalny dzień. W takim przypadku dobrze jest zaopatrzyć się w jeden lub kilka z przedstawionych w artykule akcesoriów jak mata, kamizelka lub miska. Zawsze w czasie dłuższych spacerów należy mieć przy sobie wodę i co jakiś czas oferować ją psu, aby mógł się napić. Przy tym należy pamiętać, aby nie była ona za ciepła. Aby psu nie było gorąco, dobrze jest np. podczas wizyty nad jeziorem wybrać kawałek miejsca, gdzie będzie cień i tam rozstawić jego przenośne legowisko, jeśli takie posiada.
Przegrzanie u psa lub kota, jest bardzo poważna sprawą, dlatego właściciel powinien się jak najlepiej przygotować do każdego dłuższego wyjścia i pamiętać o zabraniu niezbędnych akcesoriów.