icon_cart

0

koszyk
suplementy dla psów

Suplementy diety dla psów – kiedy należy je podawać i jak je odpowiednio dopasować do potrzeb psa

Uważamy, że codzienne witaminy są integralną częścią zrównoważonego zdrowia naszej rodziny – i nie powinno być inaczej w przypadku naszych czworonożnych, futrzastych przyjaciół. Samo jedzenie może nie spełniać wszystkich wymagań zdrowotnych twojego psiaka, a suplementy mogą uzupełnić wszelkie niedobory w codziennej diecie twojego psa.
Powszechne stało się włączanie codziennej multiwitaminy do swojej regularnej diety. Istnieją specjalne preparaty dla dzieci, młodych dorosłych, dorosłych w średnim wieku i tak dalej. Jest zrozumiałe, że tak jak ludzie mogą czerpać korzyści z uzupełniania diety w witaminy i minerały, które nie są łatwo dostępne w ich bezpośrednim otoczeniu, tak nasze zwierzęta mogą odnosić korzyści z suplementów opracowanych specjalnie dla ich potrzeb. W rzeczywistości wielu właścicieli zwierząt domowych odkryło już korzyści płynące z suplementów, czy to poprzez własne badania, czy zalecenie weterynarza.

Czy twój zwierzak potrzebuje suplementów?

Dla przeciętnego psa lub kota, który cieszy się dobrym zdrowiem i jest karmiony kompletną i zbilansowaną karmą komercyjną, nie ma potrzeby suplementacji. Jednakże, jeśli zwierzę nie otrzymywało dobrze zbilansowanej diety lub ma szczególne potrzeby zdrowotne, które wymagają dodatkowego spożycia pewnych składników, rozsądnie byłoby zastanowić się nad uzupełnieniem diety swojego zwierzaka.

Słowo ostrzeżenia: jeśli twój zwierzak jest na diecie zaleconej przez weterynarza, może ona już zawierać składniki, które chcesz uzupełnić, lub może zawierać składniki, które nie będą działać tak skutecznie w połączeniu z niekorzystnym suplementem. Z drugiej strony, jeśli twój zwierzak ma specjalne potrzeby zdrowotne lub jest na specjalnej diecie, skonsultuj się ze swoim weterynarzem lub dietetykiem weterynaryjnym przed dodaniem czegokolwiek do diety twojego zwierzaka – w tym nawet najbardziej łagodnych suplementów.
Wybór odpowiednich suplementów
Najczęściej stosowane produkty uzupełniające dla zwierząt domowych to produkty wzmacniające stawy, chroniące i pielęgnujące skórę i sierść, poprawiające zdrowie układu pokarmowego i ogólne samopoczucie.Suplementy opracowane z myślą o zdrowiu stawów zazwyczaj zawierają składniki: glukozaminę i chondroitynę, które okazały się przydatne w leczeniu zapalenia stawów zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. Suplementy przeznaczone do leczenia suchej, łuszczącej się skóry i suchej sierści zawierają składniki, które dodają organizmowi niezbędnych kwasów tłuszczowych, aby zwiększyć nawilżenie skóry i włosów. Olej rybi jest typowym składnikiem suplementów do pielęgnacji skóry i włosów. Witaminy C i E, dobrze znane ze swoich właściwości przeciwutleniających, mogą być stosowane w celu zmniejszenia stanu zapalnego, a nawet mogą pomóc w utrzymaniu funkcji poznawczych u starszych zwierząt.
I tak jak ludzie jedzą żywność, taką jak jogurt z żywymi kulturami bakterii, ze względu na jego zdolność do utrzymywania zdrowej równowagi mikrobakteryjnej w jelitach oraz rozpuszczalny błonnik, który wspomaga trawienie, niektóre z tych samych składników można wykorzystać do przygotowania formuł probiotycznych i prebiotycznych zwierzęta do tego samego użytku. Suplementy pre- i probiotyczne są szczególnie dobre dla zdrowia układu pokarmowego, ale pomagają również układowi odpornościowemu w utrzymaniu zdrowej odpowiedzi organizmu, zmniejszają objawy alergii i zapobiegają biegunce.

Czy suplementy diety mogą być szkodliwe dla psów?

Zbyt dużo czegokolwiek, nawet czegoś, co jest zdrowe, może być czymś złym. Niektóre produkty mogą mieć nawet toksyczny wpływ na twojego zwierzaka, mimo że są oznaczone jako „całkowicie naturalne”. Przeprowadzono tylko ograniczone badania dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności suplementów witaminowych i ziołowych u psów i kotów. Z tego powodu powinieneś przeprowadzić własne badania z dużą ostrożnością i skonsultować się z ekspertem w dziedzinie zdrowia zwierząt, zanim dodasz do diety swojego zwierzaka cokolwiek, co jest nietypowe.
Ponownie, tak jak różni ludzie reagują inaczej na pokarmy i zioła, ważne jest, aby pamiętać, że nawet jeśli udowodniono, że suplement ma korzystny wpływ, każdy organizm jest inny i co może być dobre dla jednego zwierzęcia nie zawsze jest dobre dla drugiego. Dotyczy to zwłaszcza zwierząt, które przyjmują inne leki lub mają wcześniej istniejące problemy zdrowotne.

W niektórych przypadkach można stosować suplementy przeznaczone dla ludzi, ale zazwyczaj są one formułowane w większych ilościach i powinny być podawane wyłącznie pod nadzorem lekarza weterynarii. Dawki mogą być trudne do ustalenia, szczególnie biorąc pod uwagę bardzo małe zwierzęta, a różne marki będą zawierać różne formuły składników aktywnych. Twój lekarz może pomóc w ustaleniu właściwej dawki dla twojego zwierzaka na podstawie jego stanu zdrowia, wieku i wielkości lub może wskazać formułę, która jest szczególnie zbilansowana dla kotów i psów.
Mogą również istnieć składniki dodawane do suplementów przeznaczonych dla ludzi, które nie są szkodliwe dla ludzi, ale są szkodliwe dla kotów i psów. Niektóre przykłady to czosnek i niektóre rodzaje korzeni i ziół. Jeśli stwierdzisz, że twój zwierzak zachowuje się inaczej, jest ospały, stracił apetyt lub w jakikolwiek sposób ma problemy, które nie występowały przed rozpoczęciem suplementacji, przerwij stosowanie suplementów i skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Jakich suplementów szukać?

Przed zakupem jakiegokolwiek suplementu diety dla psów, porozmawiaj ze swoim weterynarzem, aby upewnić się, że jest on odpowiedni dla zdrowia twojego zwierzaka. Upewnij się, że znasz zalecaną dawkę i dokładną recepturę, której potrzebuje twój zwierzak, abyś mógł bez obaw przeczytać listę składników na etykiecie. Na koniec upewnij się, że zawsze kupujesz suplementy dla swojego zwierzaka od renomowanej i akredytowanej firmy lub strony internetowej.
Jako właściciele zwierząt domowych widzimy reklamy w czasopismach, telewizji i Internecie dotyczące wszelkiego rodzaju suplementów dla psów. Wielu z nich wysuwa ogromne twierdzenia, które chcielibyśmy, aby były prawdziwe. Ale rzeczywistość nie jest taka, że ​​wszystkie te twierdzenia są trafne. Niektóre suplementy są stratą pieniędzy i mogą w rzeczywistości być szkodliwe dla twojego zwierzaka, podczas gdy inne mogą być całkiem skuteczne. Ważne jest, aby dowiedzieć się, które suplementy są przydatne i w jakich okolicznościach.

Kiedy powinienem rozważyć suplementy diety dla mojego psa?

Chociaż dodatkowa suplementacja zwykle nie jest konieczna dla zdrowych psów karmionych dobrze zbilansowaną pod względem odżywczym, komercyjną dietą, psy z pewnymi schorzeniami mogą odnosić korzyści z suplementacji. Dodatkowo niektóre suplementy pomagają spowolnić postęp niektórych schorzeń, dlatego są zalecane nawet dla zdrowych zwierząt.
Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, jakie suplementy są najlepsze dla twojego psa i które konkretne marki są najwyższej jakości, jest rozmowa z weterynarzem. Wybiorą suplementy w oparciu o wiek psa, wszelkie problemy zdrowotne, jakie mają, dietę i nie tylko.
Zrozumienie, jakie powszechne schorzenia mogą odnieść korzyści z suplementacji, pomaga wiedzieć, kiedy nadszedł czas, aby porozmawiać z weterynarzem. Poniżej przedstawiono sytuacje, w których twój pies może skorzystać na suplementacji, aby pomóc mu żyć zdrowym i szczęśliwym życiem.

Suplementy dla psów na stres

Niektóre psy, podobnie jak ludzie, żyją w ciągłym stresie, czy to w wyniku: lęku separacyjnego, przewlekłej choroby lub innych czynników. Jako ludzie wiemy, że stres może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie i to samo dotyczy naszych psów. Kiedy pojawia się stres, następuje ciągłe uwalnianie kortyzolu, hormonu stresu. Nadmiar kortyzolu prowadzi do stanów zapalnych oraz uszkodzenia układu pokarmowego. Przewlekły stan zapalny w organizmie może przyczyniać się do zapalenia stawów, a złe trawienie może prowadzić do nieprawidłowego wchłaniania składników odżywczych. Suplementy, które mogą pomóc, obejmują:

 • Stwierdzono, że witamina B1 i L-teanina, L-tryptofan pomagają złagodzić stres.
 • Stwierdzono, że zarówno witamina C, jak i witamina E zmniejszają stan zapalny.
 • Prebiotyki i probiotyki pomagają w utrzymaniu prawidłowej flory jelitowej i wspomagają trawienie.
 • Witamina B12 może wspomagać trawienie lub wymagać suplementacji, jeśli jej ilość zostanie zmniejszona przez choroby jelit.

Walcząc ze stresem i jego negatywnymi skutkami ubocznymi, możesz potencjalnie poprawić jakość życia swojego psa za pomocą suplementów.
Ok. 60% psów codziennie przyjmuje jakiś suplement diety lub multiwitaminy. Wiemy, że dla naszego własnego zdrowia suplementy mogą wypełnić luki w naszym spożyciu składników odżywczych i pomóc w utrzymaniu zdrowia określonych narządów, takich jak serce. Tak więc, jeśli polegamy na suplementach diety dla naszego własnego zdrowia, ma sens, że nasi futrzani przyjaciele mogą potrzebować dodatkowego wsparcia dla swoich. Suplementy dla psów stają się coraz bardziej popularne wśród właścicieli zwierząt domowych , a istnieje wiele różnych, które możesz kupić, dlatego przygotowaliśmy przewodnik, aby pokazać ci kilka z dostępnych. W tym artykule omówimy:

 • Multiwitaminy
 • Glukozamina
 • Przeciwutleniacze
 • Probiotyki
 • Omega


Dlaczego suplementy diety dla psów sa potrzebne?

Jak powiedzieliśmy wcześniej, zwierzęta domowe mogą potrzebować dodatkowego wzmocnienia ich odżywiania, ale skąd właściciele zwierząt mogą o tym wiedzieć? Zawsze powinieneś przyjrzeć się składnikom karmy twojego psa, aby zobaczyć, co zawiera i jaką ma wartość odżywczą. Podczas gdy karmy dla psów są często wzbogacane i formułowane tak, aby zapewnić psom wszystkie potrzebne im składniki odżywcze, niektóre grupy wiekowe lub psy z określonymi problemami zdrowotnymi mogą potrzebować czegoś więcej. Witaminy i suplementy dla psów są szczególnie ważne, jeśli karmisz psa domowymi posiłkami, a nie jedzeniem kupionym w sklepie, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że twój pies nie otrzymuje wszystkich potrzebnych mu składników odżywczych z domowego jedzenia. Jak w przypadku wszystkiego innego, ważne jest, aby porozmawiać z weterynarzem swojego zwierzaka przed rozpoczęciem jakiegokolwiek suplementu lub witaminy dla psów.
Czasami dietetyk może też pomóc, ponieważ musisz wiedzieć, co dokładnie je twój pies, aby wiedzieć, jakich dodatkowych składników odżywczych może potrzebować. Zbyt duża ilość niektórych witamin i minerałów może być szkodliwa dla psów, powodując inne problemy zdrowotne, a czasami stany leczone suplementami są objawami poważniejszych problemów. Chcesz, aby suplementy pomagały twojemu psu w najlepszy możliwy sposób, a nie krzywdziły go, więc zawsze skonsultuj się z weterynarzem i dietetykiem przed podaniem psu jakiejkolwiek witaminy lub suplementu.
Teraz, kiedy to wyjaśniliśmy, przyjrzyjmy się różnym rodzajom suplementów.

Multiwitaminy – zastosowania

Multiwitaminy dla psów są bardzo podobne do multiwitamin dla ludzi. Zawierają wiele różnych rodzajów witamin i minerałów, których potrzebują psy do utrzymania ogólnego stanu zdrowia. Psy, podobnie jak ludzie, potrzebują witamin A, B (w tym B-12 i B-6), C, D, E, K i kilku innych  minerałów, ale potrzebują ich w różnych ilościach. Dodanie multiwitaminy może pomóc w stworzeniu zbilansowanej diety dla twojego futrzanego towarzysza.

Co robią te indywidualne witaminy?

Witamina A – odpowiedzialna za wzrok, zdrowie układu odpornościowego i wzrost
Witamina B – różne odmiany witaminy B mają różne i bardzo ważne funkcje, wiele z nich dotyczy metabolizmu
Tiamina – może w rezultacie pomóc w metabolizmie węglowodanów i regulacji energii
Ryboflawina, B12, Niacyna – wspomagają prawidłowe funkcjonowanie psich enzymów
B6 – odpowiada za odpowiedź immunologiczną, regulację hormonów, funkcjonowanie układu nerwowego, wytwarzanie glukozy i nie tylko
Kwas pantotenowy pomaga również w regulacji energii i metabolizmie
Kwas foliowy pomaga w syntezie białek mitochondrialnych (czyli zdolności twojego psa do wytwarzania i wykorzystywania białek), a także metabolizmie aminokwasów
Witamina C – w przeciwieństwie do ludzi psy mogą wytwarzać własną witaminę C w wątrobie i podobnie jak u ludzi działa jako przeciwutleniacz
Witamina E – pomaga w funkcjonowaniu komórek i metabolizmie tłuszczów
Witamina K – pomaga w krzepnięciu krwi psa

Zalety

Obejmują szeroką gamę niezbędnych składników odżywczych
Łatwe do podania dawki (zwykle w formie gryzaków)

Wnioski

Regulowanie konkretnych ilości poszczególnych witamin może być trudne
Niewłaściwe podanie może prowadzić do przedawkowania

Glukozamina – zastosowania

Glukozamina występuje naturalnie w chrząstce , która amortyzuje stawy. W tym miejscu pojawiają się suplementy glukozaminy na ból stawów. Teoretycznie te witaminy dla psów wspierają zdrowie stawów i są doskonałym dodatkiem do diety twojego psa. Obecnie jest najczęściej stosowany w leczeniu ludzi, koni i psów. Jeśli twój pies potrzebuje suplementu na stawy dodanego do jego diety, poszukaj multiwitaminy zawierającej glukozaminę.

Zalety

Może pomóc i prawdopodobnie przyspieszyć regenerację stawów po operacji lub urazie
Łatwa w stosowaniu

Wnioski

Jak sama nazwa wskazuje, glukozamina jest oparta na cukrze, przez co może być szkodliwa dla psów z cukrzycą
Syntezowana glukozamina często pochodzi z muszli skorupiaków lub jest wytwarzana w laboratorium. Osoby z alergią na skorupiaki powinny prawdopodobnie unikać ich dotykania.

Przeciwutleniacze – zastosowania

Dużo się słyszy o przeciwutleniaczach i chociaż większość ludzi rozumie je jako coś korzystnego, niewiele osób wie, co tak naprawdę robią , gdy są dodawane do suplementów diety .
Kiedy żywność jest metabolizowana, reakcje chemiczne wytwarzają tak zwane „wolne rodniki ”, które zawierają tlen, któremu brakuje elektronu. Więcej wolnych rodników powstaje, gdy osoba lub zwierzę jest chore, narażone na działanie substancji toksycznych, niedożywione lub starsze, a te wolne rodniki będą próbowały ukraść brakujące im elektrony z komórek organizmu. To z kolei powoduje, że komórka staje się wolnym rodnikiem, a cykl kradzieży elektronów trwa, osłabiając linie komórek.
Duże ilości przeciwutleniaczy znajdują się w witaminie C, witaminie A i selenie, a także w wielu innych witaminach i minerałach, a te przeciwutleniacze mogą przekazywać elektrony wolnym rodnikom, same nie stając się wolnymi rodnikami. Oznacza to, że żadne linie komórkowe nie są osłabione przez kradzież elektronów.

Zalety

Przeciwutleniacze wspierają zdrowy układ odpornościowy
Wspomagają funkcje psychiczne i zdrowie starszych psów
W połączeniu z siarką dla psów przeciwutleniacze mogą pomóc psom cierpiącym na alergie i problemy skórne
Wspomagają zwinność i pamięć u starszych psów

Wnioski

Jak w przypadku każdego suplementu, przedawkowanie jest możliwe i może spowodować, że twój pies będzie bardzo chory.

Probiotyki – zastosowania

Podobnie jak w przypadku ludzi, suplementy probiotyczne dla psów są stosowane w celu wspomagania zdrowia i regularności trawienia. Probiotyczne  suplementy diety pomagają regulować dobre bakterie w układzie pokarmowym, które pomagają rozkładać karmę dla psów, dzięki czemu można lepiej wydobyć składniki odżywcze. Mogą również hamować rozwój szkodliwych bakterii , które mogą wywoływać choroby zarówno ludzi, jak i psów, takich jak E. coli.

Zalety

Wspomagają trawienie
Zwiększają częstotliwość i jakość stolca u psów z wrażliwym układem pokarmowym
Mogą pomóc w promowaniu normalnej odpowiedzi zapalnej

Wnioski

Niewłaściwe dawkowanie może prowadzić do problemów trawiennych, takich jak biegunka
Niektóre probiotyki muszą być przechowywane w lodówce
Większość probiotyków ma krótsze terminy ważności niż inne suplementy

Omega – zastosowania

Kiedy słyszysz „omega” w odniesieniu do zdrowia i suplementów, prawdopodobnie myślisz o kwasach tłuszczowych omega-3. Wiadomo, że te cząsteczki są dobre dla zdrowia skóry i włosów u ludzi, a u psów wspierają zdrową skórę i sierść, a także zdrowie serca, funkcje poznawcze i wiele więcej. Ważne jest również, aby wiedzieć, że psy nie mogą tworzyć własnych kwasów omega-3 ze względu na wartość ich ciała dzięki wiązaniom chemicznym, więc te niezbędne składniki odżywcze muszą być pozyskiwane ze źródeł zewnętrznych.

Zalety

Zdrowie skóry i sierści
Poprawa zdrowia skóry prowadzi do mniejszego drapania, lizania i gryzienia
Wspomaga czynność nerek
Pomaga kontrolować stan zapalny

Wnioski

Różne kwasy tłuszczowe omega mogą szybko zjełczeć

Niezrównoważone spożycie różnych kwasów tłuszczowych omega może powodować inne problemy zdrowotne
Pozyskiwanie suplementów i witamin dla psów
Każdy z omówionych powyżej suplementów i witamin można uzyskać z różnych źródeł, a istnieje wiele marek o nieco innych recepturach. Można je kupić online, w sklepach zoologicznych oraz w gabinetach weterynaryjnych. Skąd wiesz, czy wybierasz odpowiednie suplementy dla swojego psiego przyjaciela? Pamiętaj o tych wskazówkach (i ponownie porozmawiaj ze swoim weterynarzem przed podaniem psu jakichkolwiek suplementów):

 • Poznaj wagę swojego psa
 • Poznaj alergie swojego psa
 • Dowiedz się, co jest w jedzeniu twojego psa
 • Kupuj tylko marki, o których możesz znaleźć jasne informacje

Spośród wszystkich tych rzeczy, wiedza o tym, co jest w jedzeniu twojego psa, jest jedną z tych, które można przeoczyć, ale jeśli uzupełniasz spożycie składników odżywczych psa, musisz wiedzieć, co je. Dotyczy to znajomości składników zakupionej karmy dla psów oraz wiedzy o tym, jakie składniki odżywcze może otrzymywać twój pies lub których mu brakuje, jeśli karmisz go domową karmą. Nawet jeśli użyjesz odpowiedniej wielkości porcji podanej na opakowaniu witamin i suplementów, jeśli twój pies już otrzymuje niezbędną dzienną wartość niektórych składników odżywczych z pożywienia, dodanie suplementu może wywołać u niego chorobę.
Ponadto zawsze upewnij się, że możesz zweryfikować kupowane marki. Poszukaj takich rzeczy, jak stemple regulacyjne i numery partii (zapewnia to pewien poziom kontroli jakości), a także daty ważności i instrukcje przechowywania. Większość omówionych powyżej suplementów występuje w postaci tabletek i gryzaków, które można podawać psom, ale inne mogą występować w różnych postaciach, które należy przechowywać i podawać w określony sposób.
Przy prawidłowym i ostrożnym stosowaniu suplementy dla psów są świetnym sposobem na zapewnienie, że twój futrzany przyjaciel otrzymuje wszystkie składniki odżywcze i witaminy, którychpotrzebuje do długiego, zdrowego życia.

10 szybkich i łatwych dodatków do karmy, które możesz dodać do posiłków swojego psa, aby poprawić jego zdrowie

Surowe jajka. Przez wiele lat byliśmy przyzwyczajeni do strachu przed surowymi jajami, ale czy wiesz, że spożywane w skorupkach, jajka są prawie kompletnym źródłem pożywienia dla twojego psa? Jajka są doskonałym źródłem: selenu, żelaza, witaminy A, ryboflawiny, kwasów tłuszczowych, witaminy B12 i kwasu foliowego.
Chociaż jajka nie mogą być głównym źródłem pożywienia twojego psa, większość psów nie ma nic przeciwko jedzeniu ich kilka razy w tygodniu. I pamiętaj, aby dawać je na surowo, jeśli możesz, ponieważ gotowanie zniszczy wiele składników odżywczych jajka.
Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz nakarmić psa skorupką, suszenie i mielenie skorupek jaj w młynku do kawy to świetny sposób na uzyskanie przez psa ważnych minerałów, takich jak wapń, w domowej diecie. Jeśli to zrobisz, koniecznie kup jajka od rolnika ekologicznego. Duże marki handlowe spryskują skorupki jaj środkami chemicznymi, aby były błyszczące, aby zachęcić nas do kupowania ich w supermarkecie. Nie chcesz, żeby twój pies zjadał te chemikalia.
Zalecana dawka: z każdym nowym produktem spożywczym, spróbuj małych ilości, aby rozpocząć i przejdź do pełnej dawki. Spróbuj zastąpić porcję posiłku psa surowym jajkiem 2-3 razy w tygodniu. Jeśli masz małego psa, spróbuj jajka przepiórczego.
Najlepsze marki: lokalne, ekologiczne, z wolnego wybiegu i karmione naturalnie (kurczaki prywatne jedzą robaki i resztki jedzenia, a także trochę zboża) to najlepsza opcja. Jeśli nie możesz pozyskać lub pozwolić sobie na te jajka, kup je jak najbliżej w swoim supermarkecie. Skorupkami z tych jaj nie karm jednak swoich zwierząt.

Mleko kozie. Mleko kozie znane jest jako „mleko uniwersalne” i jest najlepiej strawnym mlekiem dostępnym ze względu na mały rozmiar jego cząsteczek. Jeśli twój pies ma problemy z nabiałem bydlęcym, mleko kozie to kolejna opcja, która jest bardziej hipoalergiczna i lepiej tolerowana niż mleko krowie.
Ponieważ surowe mleko kozie zawiera naturalnie występujące probiotyki, ma wszystkie zalety, które probiotyki oferują w bardzo łatwo przyswajalnej formie. Jeśli twój pies ma problemy z trawieniem, wypróbuj kozie mleko. Kozie mleko to także kolejny świetny sposób na nawodnienie twojego zwierzaka!
Zalecana dawka: z każdym nowym produktem spożywczym, spróbuj małych ilości, aby rozpocząć i przejdź do pełnej dawki.
Szukaj mleka koziego od zwierząt naturalnie hodowanych, najlepiej surowego i ekologicznego.

Kefir. Kefir ma tak wiele korzyści zdrowotnych. Wiele osób porównuje kefir do jogurtu, ponieważ wyglądają podobnie, ale kefir jest jak jogurt na sterydach. Kefir to sfermentowana żywność pełna probiotyków i pożytecznych drożdży (30 różnych szczepów), które pomagają odeprzeć patogenne drożdże i bakterie.
Jeśli twój pies jest na diecie suchej, jego karma może zawierać do 70% węglowodanów. Węglowodany sieją spustoszenie w organizmie, ponieważ są zasadniczo paliwem dla patogennych drożdży. Jeśli twój pies traci futro lub ma częste infekcje ucha, może mieć problem z przerostem drożdżaków.
Jeśli twój pies ostatnio przeszedł dodatkowy stres (np. przebywanie w budzie) lub przyjmował leki, zwłaszcza antybiotyki, musisz natychmiast dodać probiotyk, taki jak kefir.
Oto krótka lista korzyści płynących z suplementacji kefirem: działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, pomaga przy kandydozie, alergiach i jest bogata w korzystne witaminy i minerały.
Kefir tradycyjnie przyrządza się z mleka krowiego, ale jest dostępny z mlekiem owczym lub kozim – po prostu trudniej go znaleźć. Istnieje również w wersjach bezmlecznych z mlekiem kokosowym lub migdałowym, ale znowu jest trochę trudniejszy do znalezienia.
Zalecana dawka: z każdym nowym produktem spożywczym, spróbuj małych ilości, aby rozpocząć i przejdź do pełnej dawki.

Sardynki. Dużo się ostatnio mówi o aminokwasie, taurynie! Wiele osób szuka sposobów na dodanie dodatkowej tauryny do diety swojego zwierzaka, a sardynki są doskonałym źródłem tauryny. Są również bardzo dobrym źródłem kwasów tłuszczowych omega 3, które są niezbędne dla dobrego zdrowia. Są małymi, krótko żyjącymi rybami. Oznacza to, że mają mniej czasu na gromadzenie toksyn w swoim ciele i nie jedzą większych, starszych ryb, które mają czas na gromadzenie toksyn. Są więc stosunkowo „czystymi” rybami.
Zalecana dawka: z każdym nowym produktem spożywczym, spróbuj małych ilości, aby rozpocząć i przejdź do pełnej dawki. Spróbuj zamienić porcję psiego posiłku na kilka sardynek 2-3 razy w tygodniu. Na przemian jajka i sardynki.
Wskazówka: nie musisz podawać wszystkich tych produktów przy każdym posiłku. Różnorodność w czasie jest kluczem do zbilansowanej diety. Wręcz przeciwnie do tego, co w przeszłości powtarzały nam firmy produkujące karmę dla zwierząt.

Puree z dyni. Dynia od jakiegoś czasu jest popularnym suplementem diety i nie bez powodu! Jest to jeden z najlepszych sposobów na regulację trawienia, ponieważ zawiera dużo rozpuszczalnego błonnika. Jeśli twój pies ma zaparcia, rozluźnia stolec. To niesamowite, jak to działa.
Dynia ma również znaczną ilość witamin i minerałów, a także jest bogata w przeciwutleniacze. Dynia w doskonałym składniku do robienia mrożonych przysmaków dla psów latem.
Zalecana dawka: z każdym nowym produktem spożywczym, spróbuj małych ilości, aby rozpocząć i przejdź do pełnej dawki. Dodaj 1 łyżkę stołową na 5 kg masy ciała do karmy swojego psa lub zamroź na tackach z kostkami lodu, aby otrzymać mrożoną przekąskę.
Kiedy kupujesz dynię, prawdopodobnie będzie ona konserwowana. Upewnij się, że to czysta dynia, a nie mieszanka ciasta dyniowego. Powinna zawierać tylko jeden składnik: dynię. (najlepiej ekologiczna) 

Bulion z kości. Jedną z lepszych rzeczy w bulionie kostnym jest to, że dodaje on bardzo potrzebnego nawodnienia do diety twojego psa. Jest to szczególnie ważne w przypadku psów, które jedzą suchą, odwodnioną lub liofilizowaną dietę. Woda jest niezbędna dla dobrego zdrowia, a większość psów i kotów nie pije wystarczająco dużo.
Bulion z kości wspomaga również zdrowe trawienie, pomaga naprawić nieszczelne jelita, wspomaga detoksykację wątroby i jest świetny dla zdrowia stawów.
Zalecana dawka: z każdym nowym produktem spożywczym, spróbuj małych ilości, aby rozpocząć i przejdź do pełnej dawki. Dodaj 1 łyżkę stołową na 10 kg masy ciała do karmy swojego psa lub zamroź na tackach z kostkami lodu, aby uzyskać mrożony smakołyk. Nie przywiązuj się zbytnio do wielkości porcji.
Najlepiej robić własny bulion, a kiedy to się skończy, można kupić bulion komercyjny. Jest teraz dostępnych tak wiele wspaniałych produktów.

Świeże warzywa i owoce. Puree warzywne były zalecanym dodatkiem do surowej diety od wielu, wielu lat, aż do niedawna, kiedy zakwestionowano znaczenie warzyw dla psów. Przeciwutleniacze, witaminy i minerały znajdujące się w surowych, puree z warzyw są korzystne dla psów.
Świeże, surowe owoce i warzywa mają właściwości przeciwnowotworowe. Zawierają fitoskładniki, witaminy i minerały, białka, lipidy, błonnik, enzymy i wilgoć. Fitoskładniki działają antybakteryjnie, przeciwgrzybicznie, przeciwstarzeniowo, przeciwzapalnie i zapobiegają pojawianiu się robaków. Wszyscy naprawdę potrzebujemy ochrony, jaką mogą zapewnić nam świeże, surowe owoce i warzywa. Chociaż surowe, całe warzywa nie zaszkodzą twojemu psu, po prostu nie pomogą. Psy nie potrafią rozkładać błonnika w warzywach, co oznacza, że ​​nie wykorzystują one w dużym stopniu składników odżywczych zawartych w środku.
Istnieje proste rozwiązanie tego problemu. Po prostu zmiel warzywa w mikserze. W tej formie są nieco bliższe temu, jak natura zaplanowała ich spożywanie przez psy, czyli z zawartości żołądka roślinożercy. Warzywa są znacznie bardziej strawne w puree. Zalecamy podawanie około 10% w diecie psa w postaci puree warzywnego (niewielki procent mogą stanowić owoce). Nie martw się o karmienie go codziennie, po prostu spróbuj regularnie wprowadzać go do rotacji obiadowej swojego psa.
Możesz samodzielnie zrobić mielone warzywa i zamrozić je lub kupić warzywa, które zostały już dla ciebie zmiksowane i zamrożone! Każdy sklep z karmą dla zwierząt, który ma surową dietę i ma zamrażarkę, powinien mieć wstępnie zmiksowane warzywa w jakiejś formie.

Fermentowane warzywa. Czym dokładnie jest fermentacja? Dzieje się tak, gdy mikroorganizm (taki jak drożdże lub bakterie) rozkłada pokarm i dosłownie go wstępnie trawi. Oznacza to, że sfermentowane pokarmy są niezwykle biodostępne (łatwo przyswajalne przez organizm). Są naładowane pożytecznymi bakteriami, które wspierają zdrowe jelita. A teraz wiemy, że zdrowe jelita są odpowiedzialne za zdrowy układ odpornościowy, więc te bakterie są bardzo ważne.
Psy z przewlekłą biegunką mogą odnieść korzyści z bardziej sfermentowanej żywności. Pamiętaj tylko, aby dodawać je stopniowo, aby nie pojawił się rozstrój żołądka.
Inne fermentowane produkty spożywcze w tym poście na blogu obejmują ocet jabłkowy i kefir.
Zalecana dawka: z każdym nowym produktem spożywczym, spróbuj małych ilości, aby rozpocząć i przejdź do pełnej dawki. Zacznij od 1/4 zalecanej dawki i przejdź do pełnej dawki, jeśli jelita to tolerują. Spróbuj podawać około 1-3 łyżeczek na 10 kg masy ciała. Nie zaleca się przekarmiania psów warzywami z rodziny kapustowatych, więc kilka razy w tygodniu to dużo.
Kupując kapustę kiszoną, którą chcesz podzielić się ze swoimi psami, szukaj kapusty, która jest całkowicie naturalna. Powinny zawierać tylko dwa składniki: kapustę i sól.

Olej kokosowy. Olej kokosowy to średniołańcuchowy kwas tłuszczowy o wielu korzyściach zdrowotnych. Sierść psów jest zawsze niesamowicie błyszcząca i miękka, kiedy codziennie karmi się je olejem kokosowym.
Niektóre z niesamowitych korzyści płynących z oleju kokosowego obejmują: jak wspomniano, jest świetny dla zdrowia skóry i sierści, pomaga w utracie wagi, poprawia zdrowie jelit, poprawia pracę mózgu, może odstraszać kleszcze i komary, może usuwać pasożyty, a nawet może być stosowany jako pasta do zębów. Możesz również wcierać go w suche, popękane łapy, aby je nawilżyć i leczyć.
Olej kokosowy nie zastępuje innych olejów. Jeśli karmisz olejem konopnym lub rybnym, po prostu je wymieniaj, aby uzyskać urozmaicenie.
Zalecana dawka: z każdym nowym produktem spożywczym, spróbuj małych ilości, aby rozpocząć i przejdź do pełnej dawki. Zacznij od 1/4 zalecanej dawki i przejdź do pełnej dawki, jeśli jelita to tolerują. Jeśli karmisz olej kokosowy codziennie lub co kilka dni, możesz podać 1 łyżeczkę na 5 fkg masy ciała.
W przypadku oleju kokosowego rafinowany niekoniecznie jest zły (rafinowany olej kokosowy nie ma smaku kokosowo-orzechowego i świetnie nadaje się do gotowania). Ale jak to jest wyrafinowane ma znaczenie. Szukaj metod wolnych od chemikaliów, takich jak tarcie, ciepło lub wirowanie.

Ocet jabłkowy. Ponieważ większość psów je suchą karmę zawierającą węglowodany, ich przewód pokarmowy jest zbyt zasadowy. Ocet jabłkowy może pomóc obniżyć PH w żołądku, przywracając równowagę. To oczywiście pomaga w zdrowym trawieniu.
Oto niektóre z korzyści płynących ze spożywania octu jabłkowego: pomaga poprawić trawienie, pomaga zmniejszyć gazy, sprzyja rozwojowi pożytecznych bakterii, może łagodzić zaparcia i ma właściwości antybakteryjne.
Zalecana dawka: z każdym nowym produktem spożywczym, spróbuj małych ilości, aby rozpocząć i przejdź do pełnej dawki. Uważaj, aby nie podawać octu jabłkowego bezpośrednio (może to powodować zgagę). Dodaj 1 łyżeczkę – 1 łyżkę na 25 kg masy ciała do wody lub karmy psa. Jeśli nie są fanami smaku, zacznij od niewielkich ilości i idź w górę.
Jeśli dodajesz ocet jabłkowy do wody psa, upewnij się, że masz kolejną miskę wody, jeśli pies nie lubi smaku octu. Nie chcesz zostawiać swojego psa bez czegokolwiek do picia. Uważaj też na stolec – zbyt dużo octu jabłkowego może powodować biegunkę.

7 ziół, które poprawią zdrowie twojego psa

Wiesz, że zioła są nieocenione w kuchni i w celach leczniczych. Gdzie bylibyśmy bez rumiankowej herbaty, która pomaga nam zasnąć lub pietruszki na naszym makaronie? Ale czy wiesz, że możesz używać ziół, aby utrzymać psa w zdrowiu?
Rozpoczęcie psiego ogrodu ziołowego jest tak proste, jak założenie każdego ogrodu ziołowego. Ale musisz wiedzieć, które zioła są najlepsze, a których unikać.
Najlepsze zioła dla zdrowia psa
Dlaczego mamy osobny ogródek tylko dla naszego psa? Dzieje się tak dlatego, że sadzimy tylko zioła specjalnie dla naszych psów, które są dla nich bezpieczne i korzystne.
Nie chcemy łączyć naszego kuchennego ogrodu ziołowego z psim ogrodem, ponieważ istnieją zioła, których psy nie powinny jeść.
Jeśli zdecydujesz się uprawiać wszystko w jednym ogrodzie, to też w porządku. Po prostu bądź absolutnie pewien, że zbierasz właściwe zioło, a nie część, która może być szkodliwa dla twojego zwierzaka.
Jedna rada: jeśli twój pies ma problemy ze zdrowiem, powinieneś zabrać go do weterynarza. Niektóre choroby i ból mogą wymagać leków lub leczenia.

Bazylia. Bazylia jest jednym z naszych ulubionych i tak łatwo dodać go do diety naszego psa. Jest również bardzo łatwy do uprawy jako roślina jednoroczna i pasuje do większości typów gleby o pH od 5,1 do 8,5. Posadź bazylię w pełnym słońcu i podlewaj ją dużą ilością wody.
Sposób użycia: bazylia to potęga przeciwgrzybiczych, przeciwutleniających i przeciwdrobnoustrojowych właściwości.
Mówi się również, że łagodzi objawy zapalenia stawów i jelit, bazylia może być drobno posiekana i dodana do karmy psa.

Mniszek lekarski. Niezupełnie zioło, często mniszek lekarski to kolejna roślina pełna korzyści zdrowotnych dla ludzi i psów, dlatego zawsze umieszczamy ją w naszym psim ogrodzie ziołowym. Szczerze mówiąc, rośnie wszędzie, ale najlepiej w strefach od 3 do 10. Każda gleba wystarczy, o ile mniszek może rozwinąć swój korzeń.
Sposób użycia: Mniszek lekarski jest dobry dla funkcjonowania wątroby i zdrowego trawienia. Jest naładowany witaminami A, C, K, D, B oraz potasem, cynkiem, manganem i wapniem.
Pokrój liście i dodaj do karmy dla psa lub użyj suszonego i sproszkowanego korzenia. Używamy szczypty dwa do trzech razy w tygodniu. Dobrze to wymieszaj, albo sprawisz, że twój pies zacznie kichać. Przed użyciem ostrożnie wykopuj całą roślinę, aby odsłonić korzeń. Usuń korzeń, umyj i wysusz przed włożeniem do piekarnika w niskiej temperaturze.
Zblenduj je na proszek za pomocą blendera do lub podobnego urządzenia i dosyp do posiłku psa.

Pietruszka. Posadź ją w pełnym słońcu i dobrze podlewaj. Idealne jest pH gleby od 5,5 do 7.
Sposób użycia: Bogata w błonnik i białko pietruszka ma działanie antybakteryjne i przeciwutleniające. Pokrój drobno i dodaj do posiłku psa w małych ilościach.
Możesz także zaparzyć herbatę, aby dodać ją do miski na wodę swojego psa. Rozcieńczyć wlewając niewielką ilość herbaty i dolewając do końca świeżą wodę.
Pietruszka może również pomóc w nieświeżym oddechu. Użyj jej, jeśli uważasz, że twój pies ma niestrawność.

Rozmaryn. Rozmaryn jest dobry dla zdrowia serca i problemów trawiennych. To mocne zioło, ale widzieliśmy jak pies je prosto z ogrodu.
Możesz uprawiać rozmaryn bezpośrednio w swoim psim ogrodzie ziołowym. W chłodniejszych miejscach spróbuj umieścić go w doniczce, aby móc go zabrać do środka późną jesienią i zimą.
Optymalne jest pH gleby od 6,0 ​​do 7,0.
Sposób użycia: Posyp tym karmę swojego psa i dokładnie wymieszaj. Uważamy, że najlepszym sposobem jest dodanie go do domowych przysmaków dla psów. Zrobienie prostego ciastka dla psa z dowolnym z tych ziół (ale w szczególności z rozmarynem) to jeden ze sposobów na uszczęśliwienie psa.

Szałwia. pH gleby od 6,0 ​​do 7,0 zapewni dobry wzrost liści i dobre rozprzestrzenienie się rośliny.
Sposób użycia: Szałwia jest najważniejszym ziołem w ogrodzie dla naszego psa. Można go stosować na wiele sposobów, ale dodajemy ją do karmy i wykonujemy miejscowe nacieranie skóry.
Osusz liście szałwii i użyj ich do wymieszania z karmą.
Alternatywnie możesz ugotować garść liści szałwii w wodzie z 1/4 do 1/2 szklanki leczniczych soli Epsom do stosowania miejscowego. Odstawić do ostygnięcia i butelkować. Jeśli twój pies ma świerzb, zaczerwienienie lub reakcję alergiczną na coś, użyj butelki z rozpylaczem, aby nałożyć tę mieszankę. Działa chłodząco, przeciwzapalnie, antyseptycznie i przeciwbakteryjnie.
Szałwia jest naładowana witaminami A, K i E. Wszystkie one są świetne dla skóry, zdrowia oczu i odporności.Kurkuma. Kurkuma jest trochę trudniejsza w uprawie, ale naprawdę warta wysiłku dla zdrowia twojego psa.
Ta przyprawa dobrze rośnie w ogrodzie, ale można ją wypróbować w pojemnikach i w razie potrzeby przenieść do innych obszarów. Cebule są małe, a roślina wysoka, ale zwarta.
Kurkuma potrzebuje dobrze drenującej gleby o pH od 4,5 do 7,5.
Sposób użycia kurkumy: Istnieje powód, dla którego kurkuma znajduje się w tak wielu suplementach dla psów. Jest to dla nich po prostu dobre na wiele sposobów. Kurkuma działa przeciwzapalnie i łagodzi bóle artretyczne. Użyj 1/4 łyżeczki pasty dla małego psa i do 1 łyżeczki dla dużego psa. Mieszaj go z jedzeniem dwa lub trzy razy w tygodniu.
Aby użyć, wykop roślinę. Pokrój kurkumę na cienkie plasterki i całkowicie odwodnij. Zrób proszek za pomocą młynka do kawy lub ziół i zamknij w szklanym słoiku.
Kurkuma musi zostać przekształcona w pastę, aby była skuteczna dla twojego psa, więc wymieszaj około 1/2 szklanki proszku z kurkumy z 1 szklanką wody.
Podgrzej to w garnku, aż zgęstnieje (około 7 do 10 minut). Gdy osiągnie wymaganą konsystencję pasty, dodaj 1/2 łyżeczki czarnego pieprzu i 1/4 szklanki oleju kokosowego.
Dobrze wymieszaj i po ostygnięciu umieść w słoiku w lodówce.
Kurkuma plami wszystko, czego dotknie, więc używaj rękawiczek podczas robienia tego i dobrze umyj naczynie.

Tymianek. Tymianek jest idealny, ponieważ jak na tak małą roślinę ma potężną moc. Suszyć należy całe gałązki tymianku, ponieważ liście są zbyt małe, aby same wyschły, ale suszone gałązki używaj razem z liśćmi, gdy dajesz je swojemu psu. Najlepsze pH gleby to około 6,0 do 8,0.
Sposób użycia: Jeśli zauważysz, że stolce twojego psa jest zanieczyszczony, zacznij używać tymianku. Jest idealny do łagodzenia problemów żołądkowo-jelitowych, działa antybakteryjnie i jest dobry zarówno dla mózgu, jak i skóry.
Mówi się, że tymianek jest naturalnym środkiem odstraszającym i może nawet pomóc w zapaleniu dziąseł. Posyp karmę psa świeżymi liśćmi lub odwodnij i wymieszaj z psimi smakołykami.

Więcej zastosowań dla tych ziół
Wszystkie te zioła można zanurzyć w wodzie, tak jak robi się herbatę dla siebie.
Użyj nasączonej herbaty rozcieńczonej w misce na wodę psa. Możesz połączyć dowolne z tych ziół. Karmimy naszego psa surowym mięsem, więc możemy zmieszać łyżeczkę każdego suszonego zioła z tygodniowym zapasem mięsa. Odwadniaj wszystkie te zioła do użytku przez cały rok. Jeśli robisz olejki z ziół do celów kulinarnych, odłóż trochę na skórę psa. Wszystkie te zioła są przydatne dla skóry i ogólnego stanu zdrowia psa.

Podobnie jak ludzie, wszystkie psy są inne, więc jeśli nie masz pewności, porozmawiaj ze swoim weterynarzem.
Jeśli chcesz dodać inne zioła do diety swojego psa, upewnij się, że przeprowadziłeś badania, ponieważ niektóre rośliny są toksyczne dla psów, a niektórych ziół nie należy stosować u psów, które mają poważne choroby lub są w ciąży.
Jeśli twój pies przyjmuje leki, musisz zapytać weterynarza, czy suplementy ziołowe zmniejszą działanie tych leków.