icon_cart

0

koszyk
Osteochondroza u psa - Chore stawy u psa – przyczyny, leczenie i zapobieganie

Osteochondroza u psa – Chore stawy u psa – przyczyny, leczenie i zapobieganie

Osteochondroza jest zaburzeniem, które dotyczy chrząstek wzrostowych u rosnących psów ras dużych i olbrzymich w wieku 6-9 miesięcy. Zmiany chorobowe pojawiają się w określonych miejscach szkieletu, tam, gdzie chrząstka podlega największym obciążeniom mechanicznym podczas pracy stawu. Najczęstsza lokalizacja zmian chorobowych obejmuje kości: ramienną, łokciową, udową, skokową. W wyniku osteochondrozy może dochodzić do przedwczesnego skostnienia chrząstek wzrostowych. Następstwem tego procesu są zaburzenia wzrostu kości i ich zniekształcenia.Przy niewielkiej deformacji chrząstki można stosować leczenie farmakologiczne. Jednak zazwyczaj konieczne jest leczenie chirurgiczne – wykonuje się artroskopię.

Objawy chorych stawów u psa

Do najczęstszych objawów należą:

  • kulawizna kończyn,
  • sztywność w stawie,
  • niechęć do ruchu i różnego rodzaju aktywności: skakanie lub wchodzenie po schodach,
  • problemy ze wstawaniem oraz przewlekły ból,
  • apatia,
  • opuchlizna stawów.

Czym jest osteochondroza u psa?

Osteochondroza (OCD) – schorzenie to występuje przede wszystkim u młodych, intensywnie rosnących psów. Wśród czynników, mających wpływ na rozwój choroby są: czynniki genetyczne, żywieniowe oraz środowiskowe, takie jak: nadwaga, zbyt szybkie tempo wzrostu, zbyt intensywny ruch obciążający stawy. Stopień zaawansowania zmian w obrębie stawu określa się na podstawie wykonanego badania RTG stawów.

Osteochondroza u psa - Chore stawy u psa – przyczyny, leczenie i zapobieganie
Bioarthrex HA zawiera kwas hialuronowy, który zapewnia niezbędne nawilżenie stawów i służy jako amortyzator redukujący tarcie między poruszającymi się kośćmi.

Pierwsze objawy kulawizny mogą pojawić się między 5. a 6. miesiącem życia. Na początku choroby pies nie wykazuje objawów chorobowych, pojawiają się one dopiero w późniejszym stadium choroby.
Osteochondroza jest to choroba, w przebiegu której dochodzi do zaburzeń w rozwoju chrząstki wzrostowej. W trakcie jej rozwoju u psów szybko rosnących występują nieprawidłowości w różnicowaniu komórek chrzęstnych, skutkiem czego są zaburzenia w kostnieniu.
U psów szybko rosnących nagły wzrost chrząstki prowadzi do zaburzeń jej ukrwienia, a w konsekwencji do kulawizn, bolesności oraz zwyrodnienia stawów.

Które rasy psów są zagrożone Osteochondrozą najbardziej?

Istnieją predyspozycje rasowe do wystąpienia tej choroby. Najczęściej schorzenie to występuje u labradorów, golden retrieverów, owczarków niemieckich i ras olbrzymich, takich jak: rottweilery, dogi niemieckie, bernardyny. Jednak warto pamiętać, że choroba może wystąpić u każdej rasy.

Przyczyny chorób stawów u psa

Choroby stawów u psów mają różne podłoże: wady wrodzone lub predyspozycje genetyczne, zaburzenia okresu rozwojowego, takie jak dysplazja stawów biodrowych, czy dysplazja stawu łokciowego, zwyrodnieniowa choroba stawów, złamania, w których doszło do uszkodzenia stawu, nadwaga, problemy hormonalne, np. nadczynność przytarczyc, zaburzenia metaboliczne, choroby zakaźne i autoimmunologiczne, np. borelioza, schorzenia reumatoidalne, nowotwory.

Diagnostyka i leczenie i chorych stawów u psa

W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek objawów związanych z utrudnionym poruszaniem psa, właściciel powinien udać się do lekarza weterynarii, który przeprowadzi dokładne badanie układu kostno- stawowego i wykona niezbędne czynności diagnostyczne, np. zdjęcie RTG oraz ustali plan leczenia.

Suplementy diety dla psa chorującego na stawy

W mniej zaawansowanych stanach choroby dotyczącej stawów, lekarz może zaproponować zmianę diety, kontrolowanie masy ciała, zabiegi fizjoterapeutyczne oraz suplementy diety na stawy dla psów zawierające m.in. kwas hialuronowy, glukozaminę i chondroitynę. Jednym z preparatów, polecanych przez lekarzy weterynarii jest Bioarthrex HA. Preparat w postaci smacznych tabletek zalecany jest szczególnie wszystkim rasom o podwyższonym ryzyku wystąpienia chorób związanych z aparatem ruchu oraz zwierzętom w starszym wieku. Chondroityna i glukozamina zawarte w preparacie uczestniczą w regeneracji chrząstki stawowej, zapobiegają mikrouszkodzeniom stawów powstającym podczas intensywnego ruchu, a w konsekwencji zapobiegają również występowaniu stanów zapalnych. Wyciąg z Harpagophytum procumbens ma działanie przeciwzapalne, a witamina C i mangan są niezbędne w syntezie kolagenu, który jest składnikiem substancji międzykomórkowej.
Bioarthrex HA zawiera kwas hialuronowy, który zapewnia niezbędne nawilżenie stawów i służy jako amortyzator redukujący tarcie między poruszającymi się kośćmi. Tabletki należy podawać bezpośrednio do pyska lub z inną karmą. Tabletki z linii Bioarthrex zawierają w swoim składzie naturalną mączkę mięsno-kostną, dzięki której są smaczne i psy chętnie je jedzą.

Omega – 3: wszechstronny pomocnik

Kwasy Omega – 3 mają działanie przeciwzapalne. Są one zalecane u psów z chorobami stawów, a także profilaktycznie u starszych zwierząt. Szczególne znaczenie ma kwas eikozapentaenowy (EPA), który bierze udział w redukcji zapalenia. Kwasy Omega – 3 wbudowywane są w błony komórkowe już po 3 dniach od rozpoczęcia podawania. Efekty ich działania są widoczne już po 6-12 tygodniach. Regularne podawanie kwasów omega-3 powoduje zmniejszenie kulawizny u psów, cierpiących na chorobę zwyrodnieniową stawów.

Kolagen: niezbędny składnik chrząstki stawowej

Kolagen jest składnikiem tkanek budujących kości, ścięgna, chrząstki, mięśnie, skórę.Wpływa na odbudowę i regenerację kości i stawów. Kolagen dla psów charakteryzuje się wytrzymałością i elastycznością. Dla stawów najważniejszy jest kolagen typu II, wchodzący w skład chrząstki stawowej.W schorzeniach stawów u psów zaleca się podawanie preparatów zawierających niezdenaturowany kolagen typu II. Wykazuje on działanie w przypadku rozmaitych rodzajów zapalenia stawów, na przykład reumatoidalnego zapalenia stawów, ale jest także stosowany przy chorobie zwyrodnieniowej stawów. Kolagen jest wchłaniany w przewodzie pokarmowym i pełni rolę aktywnego modulatora. Przy dłuższym stosowaniu kolagenu obserwuje się: zmniejszenie dolegliwości bólowych, wzrost aktywności zwierząt, ograniczenie procesów zwyrodnieniowych w obrębie stawów.

Kwas hialuronowy: zastrzyki lub roztwór doustny

Kwas hialuronowy jest głównym składnikiem mazi stawowej, który pokrywa powierzchnie chrząstki i ma korzystny wpływ na ruchomość stawów. Zwiększa ilość i lepkość mazi stawowej. Kwas hialuronowy dla psów jest stosowany w terapii regeneracyjnej związanej z zaburzeniami aparatu ruchu. Zapewnia optymalną pracę powierzchni stawowych i bierze również udział w dyfuzji substancji odżywczych dla chrząstki. Jest wykorzystywany do iniekcji dostawowych w przebiegu chorób zwyrodnieniowych stawów z towarzyszącym stanem zapalnym. Na rynku dostępne są także roztwory doustne, zawierające kwas hialuronowy. Jednakże zastosowanie tego kwasu w zastrzykach podawanych dostawowo jest skuteczniejszą formą zwalczania bólu w chorobach zwyrodnieniowych stawów.