icon_cart

0

koszyk
Suplementy dla psa

Dieta u psów – jakie suplementy i witaminy wybrać? Czego potrzebuje pies w jedzeniu

Suplementy i witaminy w diecie psa

Dieta czworonoga powinna być indywidualnie dobrana pod indywidualne psie potrzeby. Tak jak i ludzie zwierzaki potrzebują odpowiedniego żywienia, które zaspokoi ich potrzeby. Powinien to być pokarm zróżnicowany tak, aby dostarczał organizmowi węglowodanów, białek i tłuszczy. Oprócz tego w diecie psa nie powinno zabraknąć mikroelementów, makroelementów i witamin. Niestety spora część dostępnych na rynku karm nie zaspokaja w całości psich potrzeb co prowadzi do wielu niedoborów i przekłada się na zdrowie pupila. W takich przypadkach niezbędna może okazać się dodatkowa suplementacja poprzez suplementy i witaminy dla psa.

Większości właścicieli chociaż raz przeszła przez głowę myśl o rozpoczęciu suplementacji diety swojego czworonożnego przyjaciela. Suplementy to szeroki dział zoologiczny, ponieważ jest to temat bardzo popularny od kilku lat. Półki wręcz pękają w szwach od różnych propozycji dopasowanych zarówno pod problem pupila, jak i jego wiek czy rasy, ponieważ niektóre z nich mają większą predyspozycję do wystąpienia niektórych schorzeń. Ale kto chociaż raz nie brał żadnych suplementów? My jako ludzie również stosujemy różne witaminy, które mają wpłynąć korzystnie na poszczególną część ciała, jak i ogólne, które wspierają organizm. Nie ma w tym nic złego pod warunkiem, że są one odpowiednio dobrane. To samo tyczy się naszych czworonożnych pupili. Suplementy to szerokie pojęcie, pod którym kryją się witaminy, minerały, aminokwasy, kwasy tłuszczowe. 

Suplementy dla psa_2
W diecie psa nie powinno zabraknąć mikroelementów, makroelementów i witamin. Niestety spora część dostępnych na rynku karm nie zaspokaja w całości psich potrzeb co prowadzi do wielu niedoborów i przekłada się na zdrowie pupila

Prawidłowo skomponowana dieta dla psa

Właściciele dla swoich pupilów decydują się na podawanie gotowych karm suchych, jak i mokrych lub na samodzielnie skomponowane posiłki lub dietę BARF. Dieta BARF – biologically appropriate raw food (biologicznie odpowiedni surowy pokarm) to metoda żywienia psów oparta na założeniu powrotu do psich korzeni i karmienia pupila jedynie surowym, naturalnym pożywieniem. Dieta ta posiada tyle samo zwolenników co przeciwników. Prawidłowo dobrana nie wyrządzi pupilowi żadnych szkód w organizmie pod warunkiem, że jest odpowiednio suplementowana tak, aby psiak zapewniony miał cały kompleks witamin, mikro i makroskładników. Prawidłowo skomponowana dieta powinna zaspokoić wszystkie potrzeby zwierzaka. Posiłek powinien dostarczać węglowodany, białka, tłuszczy. A dodatkowo makroelementy, mikroelementy oraz witamin. Ważne jest więc regularne okresowe badanie zdrowia czworonoga, aby sprawdzić czy nie ma on żadnych niedoborów, które mogłyby zaszkodzić prawidłowemu funkcjonowaniu narządów. Nie zawsze jednak udaje się, aby dieta pokrywa dzienne zapotrzebowanie psa na te składniki. Wówczas potrzebna jest dodatkowa suplementacja. Niektóre okresy życia psa wymagają dodatkowego wsparcia. Zalicza się do tego między innymi:
  – wiek szczenięcy, gdzie narażone są kości i układ stawowy ze względu na intensywny wzrost 

  • okres okołoporodowy 
  • okres rekonwalescencji po przebytych urazach i chorobach 
  • okres psiej starości 

Właściciel powinien całe życie dbać o swojego czworonoga, troszczyć się o jego komfort, zapewniać najlepsze warunki. W tych okresach jednak potrzebna jest szczególna troska i zrozumienie.

Suplementy a witaminy dla psa – czy to to samo?

Suplementy to preparaty złożone z wielu substancji odżywczych w zależności od ich przeznaczenia mogą znajdować się tam składniki mineralne, aminokwasy, witaminy, kwasy tłuszczowe, wyciągi roślinne i probiotyki.  Mają one za zadanie uzupełnić niedobory, jak i wspomóc organizm czworonoga w sytuacjach dla niego wyjątkowych. Mogą one być jednoskładnikowe, jak i wieloskładnikowe. Przyjmują one najczęściej formę tabletek, kapsułek, proszków i płynów. Najczęściej podaje się je do karmy. Witaminy natomiast to poszczególne grupy organicznych związków chemicznych, które niezbędne są do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Witaminy dzielimy na:
witaminy rozpuszczalne w tłuszczach: witamina A,D,E i K
witaminy rozpuszczalne w wodzie: witamina C i witaminy z grupy B.

Kiedy stosować witaminy i suplementy u psa?

Suplementy, jak i witaminy powinny być stosowane w przypadku, gdzie dieta nie zaspokaja zapotrzebowania psa na poszczególne makro i mikroelementy. Dodatkowe wsparcie może być nieocenioną pomocą w przypadku poszczególnych okresów jak wiek szczenięcy, okres porodowy, okres rekonwalescencji, kontuzje czy wiek seniorski. Warto jednak przed podaniem skonsultować się z lekarzem i wykonać badania, które sprawdzą stan zdrowia czworonoga. Nie powinno podawać się suplementów i witamin w razie czego bez żadnego wskazania do tego.

Kiedy skonsultować podawanie witamin i suplementów z weterynarzem?

Każda decyzja o podjęciu suplementacji powinna być ustalona z weterynarzem, który zna psiaka. Przed doborem odpowiedniej suplementacji warto wykonać badania, które monitorują stan zdrowia czworonoga, które określą czy potrzebna jest suplementacja i jakie obszary należy wspierać. Dodatkowe wsparcie może być nieocenione podczas walki z chorobami, gdzie narządu są mocno obciążone. Nie decyduj się na samodzielny dobór suplementów i witamin, ponieważ mogą one jedynie zaszkodzić pupilowi zamiast go wspomóc.

Kiedy stosować suplementy?

Podawanie suplementów powinno być zawsze uzasadnione. Nie należy ich podawać, kiedy nie ma do tego żadnych wskazań. Suplementy często są reklamowane i kusza właścicieli pod wieloma względami. Powodem do stosowania dodatkowego uzupełnienia mogą być:

  • bilansowanie diety domowej
    Jeśli nasz czworonożny przyjaciel nie dostaje posiłków, które zaspokajają w pełni jego potrzeby na składniki odżywcze i witaminy konieczna będzie dodatkowa suplementacja. Pełnowartościowe karmy powinny być bogate w witaminy, niezbędne aminokwasy i substancje odżywcze. Sytuacja ma się jednak inaczej, jeśli posiłki są przygotowywane samodzielnie przez opiekuna. Domowe posiłki należy dodatkowo uzupełniać preparatami, które dostosowane są do wieku zwierzaka, rodzaju i składu diety, jak i z uwzględnieniem poszczególnych stanów jak chorobowy, szczenięcy, laktacja. 
  • jako wsparcie podczas leczenia
    W czasie przebywania chorób niekiedy potrzebne jest dodatkowe wsparcie całego organizmu lub poszczególnych narządów. Wówczas może okazać się, że dodatkowa suplementacja jest nieoceniona. Wesprze organizm i poszczególne narządu podczas choroby, pomoże w walce z chorobą i przyspieszyć okres rekonwalescencji

Czy mój pies potrzebuje suplementów?

Nie każdy pies potrzebuje suplementów. Należy podawać je rozważnie, uważając przy tym, aby nie przesadzić i nie zaszkodzić tym samym naszemu czworonogowi. Jak sprawdzić, czy pies potrzebuje badań? Przed podaniem psu odpowiednich witamin i suplementów należy wykonać obszerne badania – cała morfologia, biochemia, tarczycę, profil wątrobowo-trzustkowy i inne, które ewentualnie zaleci lekarz weterynarii, aby sprawdzić stan zdrowia czworonoga. Takie badania powinno się wykonywać okresowo corocznie, aby monitorować stan zdrowia pupila i w razie konieczności szybko reagować zanim okaże się za późno.

Jak dobierać suplementy dla psa?

Przed wyborem suplementów należy porozmawiać z lekarzem weterynarii, który zna stan zdrowia pupila. Niekiedy to sam weterynarz zaleci suplementy, które będą wspierać czworonoga w chorobach czy okresach przejściowych. Suplementy powinny być dobrane indywidualnie dla psa uwzględniając jego wiek, zapotrzebowanie, wagę, jak i stan zdrowia. Kupuj suplementy jedynie od sprawdzonych i godnych zaufania producentów. Pod żadnym pozorem nie kupuj środków tanich, nieznanego pochodzenia. Mogą one znacznie pogorszyć stan zdrowia, jak i w skrajnych przypadkach doprowadzić do śmierci, ponieważ nie masz pewności co znajduje się w środku i o jakim działaniu. Dobieraj suplementy dla pupila wtedy, kiedy tego potrzebuje.

Jak działają suplementy dla psa?

Działanie suplementów będzie znacznie różnić się od siebie w zależności od składników w nim zawartych. Jedne będą miały działanie ochronne na stawy i kości, inne będą wspierać pracę poszczególnych organów a jeszcze inne będą działać w kierunku przeciwzapalnym. Suplement nie jest lekiem, dlatego nie będzie on eliminował problemu w 100%. Nie należy także oczekiwać, że przyjmowanie profilaktyczne zapewni pupilowi nieskazitelne zdrowie. Nie dają one gwarancji zdrowia ani wyleczenia choroby. Działają one doraźnie i są w stanie znacznie poprawić komfort psa, jak i przyczynić się do zminimalizowania ryzyka wystąpienia poszczególnych chorób. Przed wyborem suplementów należy skonsultować się z lekarzem weterynarii i zapoznać się ze składem produktu. Należy więc pamiętać, że suplementy nie są lekiem. Są jedynie uzupełnieniem braków lub doraźną pomocą.

Rodzaje suplementów dla psów

Rynek zoologiczny naprawdę pod tym względem jest szeroki. Producenci wychodzą naprzeciw nowym potrzebom, jak i odpowiadają na konkretne problemy z którymi może zmagać się pupil.

Suplementy dla psa na zdrową i lśniącą sierść

Suplementy na sierść to nie tylko kwestia estetyki, ale także zdrowa i lśniąca sierść to jeden z wyznaczników zdrowia czworonoga. Matowość i nadmierne wypadanie mogą świadczyć o niedoborach lub chorobie. Lśniąca sierść to także jeden z atutów, na który zawsze zwracamy uwagę. To wieloskładnikowe suplementy, które działają kompleksowo. Bogate są w witaminy z grupy B, które korzystnie wpływają zarówno na wygląd, jak i stan sierści. Biotyna odpowiada za zmniejszenie stanów zapalnych, suchości skóry i ogólnemu wypadaniu włosa, ogranicza także przetłuszczaniu się sierści. Witamina B5 (kwas pantotenowy) odpowiada za właściwą pigmentację włosa i przyśpiesza regenerację skóry. Takie suplementy bogate są także w witaminę A i E, które stymulują syntezę kolagenu i opóźniają starzenie się skóry. Bogate są w mikroelementy takie jak cynk, miedź i żelazo. Często można spotkać się także z dodatkiem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Po suplementy na zdrową i lśniącą sierść warto sięgnąć profilaktycznie. Będą one przydatne zwłaszcza podczas intensywnego linienia – jesienią i wiosnę. W tym czasie zachodzi wymiana sierści i włos potrzebuje dodatkowych składników. Warto sięgnąć także po suplementy na sierść, jeśli Twój psiak jest wystawowy. Oceniane są one za stan sierści i jej wygląd. O sierść należy dbać cały rok o czym należy pamiętać. Szata długowłosa również może potrzebować dodatkowego wsparcia, zwłaszcza że ich włos narażony jest na wiele czynników zewnętrznych. Sierść może również wypadać i stać się matowa w sytuacjach stresowych, gdzie dodatkowe witaminy mogą wyprowadzić włos na odpowiednie tory. Jeśli wiesz, że za niedługo w życiu Twojego psiego przyjaciela mogą zajść zmiany jak przeprowadzka, wyjazd, Twoja nieobecność to lepiej już wcześniej zacząć podawać mu substancje, Taki wybór może być odpowiedni również dla właścicieli psów alergików. Często bowiem alergie objawiają się na skórze i sierści. które korzystnie wpłyną na sierść czworonoga a na dodatek na jego samopoczucie. Suplementy na piękną sierść są konieczne, jeśli pupil jest na diecie BARF, gdzie dieta nie zaspokaja jego codziennych potrzeb.

Suplementy na stawy

to jedna z częściej wybieranych pozycji przez właścicieli. Często polecana także przez lekarzy weterynarii. Stawy to ruchome połączenie kości. Odpowiadają one za prawidłowy ruch i komfortowe poruszanie się, dlatego tak bardzo istotne jest, aby były one w jak najlepszym stanie. Podstawowym elementem większości suplementów na stawy są chondroprotetyki, które odpowiadają za ochronę chrząstki stawowe. Zalicza się do nich glukozaminę i chondoiymy. Często wykorzystywany jest także kwas hialuronowy, który jest głównym składnikiem mazi stawowej. W takich suplementach stosuje się również kwasy omega-3, które ograniczają stan zapalny w stawach co zdarza się przy wielu chorobach i w okresie wzrostu. Kwasy omega-3 wpływają także na szybszy okres rekonwalescencji po zabiegach, jak i zwiększenie świadomości kończyn z czym często mają problem psy starsze i szczeniaki. Kolagen to podstawowy budulec tkanki łącznej co także przyczynia się do poprawy jakości stawów. Witamina C, inaczej kwas askorbinowy stymuluje syntezę kolagenu. Jak mogłoby się wydawać nie tylko psi seniorzy miewają problemy ze stawami. Problem ten może dotyczyć także psów, zwłaszcza szczeniaków w okresie intensywnego wzrostu, psy borykające się z nadwagą, gdzie ich stawy są narażone przez dodatkowe kilogramy, jak i psy intensywnie trenujące lub pracujące.

Suplementy dla psa na trawienie

Niekiedy zdarzają się sytuacje, że naszego psiaka dopadnie biegunka, wymioty, ogólne osłabienie organizmu, brak apetytu co często związane jest zaburzeniem procesu trawienia. Niektóre suplementy mają za zadanie wspomóc układ trawienny. Pobudzają one wydzielanie soku żołądkowe i żółci. Trawienie u psa zachodzi podobnie jak u człowieka, czyli zachodzi za pomocą enzymów trawiennych, które ułatwiają rozkład jedzenia. Tych objawów nie należy jednak bagatelizować, ponieważ mogą one świadczyć o poważnych problemach z trzustką i jelitami. Takie preparaty wspomagają pracę jelit i żołądka po wizycie u weterynarza lub jako wsparcie leczenia farmakologicznego. Suplementy chronią i regenerują śluzówkę, przywracają równowagę mikroflory jelitowej, zmniejszają częstotliwość odchodów co pozwala na zatrzymanie biegunki i uformowanie odchodów. Często w swoim składzie posiadają także probiotyki, elektrolity.

Suplementy dla psa wspomagające wątrobę

Problemy z wątrobą to coraz częściej występująca przypadłość zwłaszcza w podeszłym wieku lub po przebytych innych chorobach, gdzie schorzenie osłabiło także działanie wątroby.  Przyjmowane leki podczas leczenia farmakologicznego znacznie obciążają pracę tego narządu co także może przyczynić się do problemów z nim związanych. Suplementy wspomagające wątrobę mają za zadanie wspomóc jej pracę w przypadku niewydolności lub zaburzeń. Zawarte w nich składniki jak aminokwasy między innymi ornityna czy metionina przyśpieszają regenerację hepatocytów, działają osłonowo.

Suplementy dla psa wspomagające pracę nerek

Na choroby nerek narażone są przede wszystkim koty, jednak i u psów zdarzają się przypadki z przewlekłą niewydolnością nerek. Zaburzenie pracy nerek może przyczynić się do nieodwracalne skutków co często kończy się skutkiem śmiertelnym. Uszkodzenie nerek jest stanem nieodwracalnym, dlatego nie można dopuścić do sytuacji, gdzie narząd ten zostanie naruszony i dlatego też warto stosować suplementy wspomagające prace nerek dla psów. Suplementy te przyspieszają regenerację i poprawiają pracę nerek. W swoim składzie posiadają węglan wapnia czy chitosan, który zmniejsza ilość toksyn mocznicowych. Niektóre z nich mogą bogate być w wapń co wyrównuje zaburzenia jonów. Podczas zaburzeń pracy nerek mają one ograniczoną zdolność do usuwania fosforu z organizmu co przyczynia się do zwiększenia go w we krwi. Dochodzi wówczas do zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej co może przyczynić się do kolejnych schorzeń i problemów zdrowotnych. Podczas zaburzeń pracy nerek dochodzi do niedoboru postaci witaminy D, co może przyczynić się do rozwoju wtórnej nadczynności przytarczyc, dlatego w suplementach wspomagające pracę nerek jest to witamina niezbędna. Można spotkać także takie substancje jak chondroityny, które wchodzą w skład błony śluzowej pęcherza moczowego. Suplementacja tym składnikiem zmniejsza przepuszczalność tych błon dla bakterii i toksyn. Zalecane zwłaszcza w przypadku zapalenia pęcherza moczowego. Witamina C wykazuje działanie przeciwutleniające, w sposób umiarkowany zakwasza mocz co korzystnie wpływa na zminimalizowanie ryzyka zakażenia bakteryjnego pęcherza moczowego. Jeśli zauważysz u psa problem z oddawaniem moczu, zwiększoną częstotliwość oddawanego moczu to znak, że pora natychmiast udać się do weterynarza.

Suplementy dla szczeniąt

okres szczenięcy jest kluczowym czasem, który rzutuje na całe życie psa. W tym okresie psiak powinien mieć zapewnioną szczególną opiekę, ponieważ nabawione w wieku szczenięcym schorzenia mogą mieć wpływ na dalsze, prawidłowe rozwijanie się pupila. Dobór odpowiednich suplementów dla szczeniąt w dużej mierze zależy od naszego pupila. Psom ras dużych i olbrzymich warto podawać dodatkowe suplementy wspomagające stawy i układ kostny, który w ich przypadku jest bardziej narażony na ewentualne kontuzje.

Suplementy łagodzące stres i niepokój i psa

długotrwały stres działa niszcząco zarówno na organizm człowieka, jak i naszego pupila. Zdarzają się również sytuacje, kiedy psiak narażony jest na krótkookresowy stres jak jazda samochodem (niektóre psy bardzo źle znoszą jazdę samochodem), podróż, zmiana miejsca zamieszkania, podczas nocy sylwestrowej czy innych sytuacji, które budzą niepokój pupila. Wówczas warto psu podać suplementy łagodzące stres, dzięki czemu całą sytuację będzie znacznie lepiej znosił. Nie będzie nerwowy i pobudzony.

Suplementy diety psa przy zaburzeniach dermatologicznych

sucha matowa sierść, wypadająca sierść, łuszczyca skóry to znak, że pupilowi trzeba wykonać dodatkowe badania, które zdiagnozują przyczynę choroby. Warto jednak podczas leczenia podawać dodatkowe suplementy, które wpłyną korzystnie na sierść i skórę pupila. ich składy głównie opierają się na olejach – źródeł wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i witamin, i mikroelementów jak cynk, witaminy z grupy B i biotyna.

Suplementy immunomodulujące

suplementy te mają za zadanie wspomóc układ odpornościowy. Szczenięta powinny mieć naturalną ochronę wypitą z mlekiem matki, jednak niekiedy jest to niewystarczające. Te suplementy stosuje się przede wszystkim u szczeniąt w okresie tak zwanej luki immunologicznej, wspomagająco w okresie odrobaczeń, kiedy to odporność jest narażona, przy zwiększonym ryzyku wystąpienia zakażeń, a także wspomagająco podczas antybiotykoterapii, wspomagająco podczas zakażeń, jak i obniżonej płodności, która często może być spowodowana stresem.

Suplementy dla suk w ciąży, jak i w okresie poporodowy

Prowadzenie hodowli to ciężka praca, która obejmuje przygotowanie suki, zapewnienie jej i szczeniakom odpowiednich warunków, zadbanie o zdrowie zarówno rodziców, jak i maluchów a także wiele innych aspektów, które podczas hodowli są konieczne. Hodowca musi dbać o zdrowie swoich psów. Przygotowanie zwierząt do rozrodu to nie tylko zadbanie o ich zdrowie, zachowanie, ale także sprawdzenie ich pod kątem genetycznym. Hodowca musi zapewnić odpowiednią dietę bogatą we wszystkie składniki odżywcze. Ważne, aby w trakcie ciąży, jak i przed zwierzęta rozrodowe nie miały niedoborów między innymi wapnia, jodu, manganu, miedzi, witaminy A, D i E. Niedobory tych składników mogą spowodować tężyczkę poporodową, zamieranie zarodków, poronienia. Niedobór kwasu foliowego u psa może przyczynić się do wzrostu częstotliwości rozszczepu podniebienia u szczeniąt. Suplementy przeznaczone dla suk w ciąży, jak i w okresie poporodowym nie tylko wpływają na organizm matki, ale także odpowiada za zdrowe i pełne sił szczeniaki.

Suplementy dla starszego psa

psi seniorzy wymagają szczególnej opieki podobnie jak szczeniaki. Ich zdrowie może nie być już w najlepszej kondycji, mogą mieć problem z poruszaniem się i mogą pojawiać się boleści. Ze względu na wiek psy te mają zwiększone zapotrzebowanie na niektóre substancje, które chronią ich zdrowie. Należy pamiętać także o wsparciu stawów, oczu i serca psiego seniora. Wybierz odpowiednie suplementy dla starszego psa.

Ważne składniki suplementów dla psów:

  • nienasycone kwasy tłuszczowe omega -3 i -6 – to niezbędne do prawidłowego funkcjonowania kwasy tłuszczowe. Kwas omega -6 wspiera regenerację naskórka, przyspiesza gojenie ran. Kwas omega -3 odpowiada za prawidłową pracę układu nerwowego i zmysłu wzroku.
  • kwas hialuronowy – to główny składnik mazi stawowej. Korzystnie wpływa na ruchomość stawu. Niweluje nieprzyjemne tarcia w stawie podczas poruszania się. 
  • kolagen – wzmacnia obciążone stawy, stanowi ważny element ścięgien, stawów i więzadeł. 
  • spirulina – wpływa korzystnie na sierść i skórę. Przyśpiesza gojenie ran, wzmacnia i odbudowuje warstwę naskórkową, sierść staje się mocniejsza i lśniąca. Podnosi także ogólną odporność organizmu. 
  • algi morskie – inaczej nazywane glonami lub wodorostami to zróżnicowana grupa roślin, które zawierają cenne składniki odżywcze. Rośliny te działają przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie oraz przeciwnowotworowo. Poprawiają wygląd skóry i detoksykację organizmu. 
  • MSM – uczestniczy w syntezie aminokwasów. Jest jednym ze składników keratyny i kolagenu. Usprawnia elastyczność stawów, wpływa na produkcję kolagenu. 
  • glukozamina i chondroityna – odpowiadają za odbudowę zniszczonych tkanek, są częścią budowy tkanki chrzęstnej, łagodzą ból stawów i poprawiają sprawność ruchową.  
  • Tauryna – uczestniczy w wielu procesach fizjologicznych w tym za rozwój prawidłowy mózgu, siatkówki oka, w działaniu układu immunologicznego wpływa korzystnie na funkcjonowanie pracy serca. 
  • L-karnityna – stymuluje przemianę metaboliczną kwasów tłuszczowych zwiększając ich wykorzystywanie jako źródło energii. Polepsza tolerancję na wysiłek.
  • Wapń – usprawnia funkcjonowanie układu pokarmowego, uczestniczy w procesie krzepnięcia krwi, jest składnikiem budulcowym szkieletem i zębów. 
  • Fosfor – wpływa na budowę kości i zębów. Wchodzi w skład struktury kwasów nukleinowych DNA i RNA.
  • Potas – ważny w gospodarce elektrolitowej organizmu. Odpowiada za odpoczynek i regenerację mięśni.
  • Magnez – wspomaga rozwój kości, jest niezbędny do prawidłowego metabolizmu wielu innych ważnych mikroelementów i makroelementów. Pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu.
  • Żelazo – bierze udział w syntezie DNA, wzmacnia układ odpornościowy, odbudowę skóry i sierści.
  • Cynk – odpowiada za prawidłowy metabolizm, odpowiada za stan sierści, skóry i pazurów. Przyśpiesza gojenie ran.
  • Miedź – wpływa na jakość kości, bierze udział w procesie tworzenia pigmentu.
  • Selen – w połączeniu z witaminą E pełni funkcje antyoksydacyjne. 

Popularne schorzenia u psa wynikające z nieodpowiedniej suplementacji

Nieodpowiednia dieta, brak suplementacji może przyczynić się do wielu schorzeń, które niekorzystnie odbiją się na zdrowiu i samopoczuciu czworonoga. Najczęściej zmiany można obserwować w zmianach skórnych i sierści, słabszej kondycji włosa. Występuje także brak apetytu, utrata masy ciała, słabsze kości i stawy.

Suplementy dla psa_1
Działanie suplementów będzie znacznie różnić się od siebie w zależności od składników w nim zawartych. Jedne będą miały działanie ochronne na stawy i kości, inne będą wspierać pracę poszczególnych organów a jeszcze inne będą działać w kierunku przeciwzapalnym.

Jakie witaminy dla psa?

Dieta jest jednym z najważniejszych czynników, które ma wpływ na zdrowie czworonoga. Niestety wiele karm nie dostarcza psu niezbędnych składników odżywczych. Witaminy dla psów dzielą się na te, które rozpuszczają się w tłuszczach jak A,D,E i K, jak i te, które rozpuszczalne są w wodzie jak witamina C i witaminy z grupy B. Nie każdy pies będzie potrzebować witamin, dlatego nie kupuj preparatów bez żadnej konkretnej przyczyny. Nadmiar witamin może także narobić wiele szkód w organizmie czworonoga. Jednak prawidłowa ilość witamin jest niezbędna do prawidłowego rozwoju organizmu. Niekiedy jednak dodatkowe wsparcie organizmu będzie niezbędne. Kiedy warto zdecydować się na podawanie witamin dla psa?

  • w wieku szczenięcym 
  • w okresie okołoporodowym 
  • w okresie rekonwalescencji 
  • w okresie psiej starości.

Witamina A dla psa – wpływa pozytywnie na wzrok czworonoga. Reguluje także wzrost i różnicowanie komórek. Ma duży wpływ w procesach rozrodczych. Swój udział ma w prawidłowym funkcjonowaniu układu immunologicznego, jak i skóry. Podczas niedoboru witaminy A pojawiają się zaburzenia wzroku, ale także ospałość a czasem nawet brak apetytu.

Witaminy z grupy B dla psa – to istotne witaminy, które odpowiadają na funkcjonowanie psiego organizmu. Wspierają prawidłowe funkcjonowanie nerek, układu pokarmowego. Witaminy z grupy B odpowiadają także za sierść i jakość skóry. Niedobory mogą objawiać się anemią, obrzękami i zaburzeniami neurologicznymi. W grupie witamin B zalicza się witamina B12, B6, B1, B2, B3, B5 i B8.

Witamina C dla psa – bierze udział w krzepnięciu krwi, minimalizuje ryzyko wystąpienia stanów zapalnych, wzmacnia układ odpornościowy. Zwalcza wirusy i bakterie, zapobiega nadciśnieniu, pomocna jest w walce z problemami alergicznymi.  Jedną z przyczyn niedoboru witaminy C jest stres zarówno ten psychiczny i emocjonalny, jak i fizyczny. 

Witamina D dla psa – nazywana inaczej witaminą słońca. Wytwarzana jest za pomocą promieni słonecznych. Ze względu na sierść czworonoga, która utrudnia dotarcie promieni UV do skóry niezbędne jest odpowiednie uzupełnienie w diecie czworonoga tej witaminy.   wzmacnia mięśnie i stawy. Odpowiada za prawidłowy wzrost, zwiększa barierę immunologiczna, wzmacnia stawy i kości. Niedobór Sprawia, że kości czworonoga są słabsze a energia psa znacznie spada. U młodych psiaków niedobór może powodować krzywicę i kulawiznę, która zostanie z psem na całe życie. Nieodpowiedni jest także nadmiar witaminy D, który może przyczynić się do zwapnienia naczyń krwionośnych w nerkach i płucach co może doprowadzić nawet do śmierci psa. 

Witamina E dla psa – to naturalny przeciwutleniacz, zwalcza szkodliwe wolne rodniki. Witamina E wpływa na płodność i układ rozrodczy. Wzmacnia także układ odpornościowy. W okresie rekonwalescencji goi rany, zapobiega powstawaniu grzybicy, jak i stanom zapalnym. Pomocna także pod względem dermatologicznym w przypadku leczeniu zmian skórnych. Niedobór witaminy E u psów i suk rozrodowych powoduje utratę zdolności do zapłodnienia, rodzenia słabych szczeniaków. Niedobór powoduje także osowiałość, osłabienie mięśni, utrudnione oddychanie. 

Witamina K dla psa – to witamina, która jest niezastąpiona w procesie krzepnięcia. Uczestniczy ona w syntezie protrombiny, odpowiedzialnej za krzepnięcie krwi. Odpowiada także za prawidłowy wzrost układu kostnego. Niedobór witaminy A wiąże się z zaburzeniami procesu krzepnięcia krwi, a także praca jelit. 

Popularne schorzenia u psa wynikające z braku witamin

  • Wypadanie sierści – na pogorszenie stanu sierści wpływa wiele czynników. To także jeden z objawów, że z naszym czworonogiem dzieje się coś złego. Psy linieją dwa razy do roku – na wiosnę i jesień. Jest to normalny proces wymiany sierści. Gorzej, jeśli linienie następuje również poza sezonem, włosy zaczynają wypadać garściami. Nadmierne wypadanie sierści może być objawem choroby lub niedoboru witamin. Pożywienie powinno dostarczać psu niezbędnych składników odżywczych. Niekiedy jednak psiak potrzebuje ich więcej bądź w momencie, kiedy dieta nie zaspokaja jego potrzeb pojawiają się niedobory. Na pogorszenie stanu zdrowia wpływa niedobór witaminy A, C i E a także cynku, biotyny czy ryboflawiny.  
  • Słabe kości – niedobór takich mikroelementów jak wapń i fosfor czy witaminy B może skutkować zaburzeniami w rozwoju i mineralizacją kości. W długotrwałych niedoborach może dojść do deformacji kości i kulawizny. 
  • Problemy z trawieniem

Witaminy dla szczeniaka

Dieta powinna zaspokajać zapotrzebowanie na poszczególne składniki. Okres szczenięcy wymaga dodatkowego wsparcia zwłaszcza w przypadku psów ras dużych i olbrzymich. Okres wzrostu to ważna chwila rzutująca na całe życie czworonoga, dlatego nie może być w nim niedoborów, które mogłyby skutkować wadami rozwojowymi. Warto stosować witaminy, które korzystnie wpływają na stawy i kości wzmacniając je. Takie propozycje zawierają w sobie również mikro i makroelementy odpowiadające za jakość włosa, rozwój układu szkieletowego, stymulują układ immunologiczny a także wspierają układ pokarmowy i nerwowy. Warto przed podaniem skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Witaminy dla starszego psa

Starość i okres starzenia się odbijają się na zdrowiu i samopoczuciu czworonoga. Jego organizm nie jest już taki silny, zaczynają się problemy z poruszaniem się, stawy i kości zaczynają boleć i powodować dyskomfort a narządy nie są już w najlepszej formie. Wówczas psiak potrzebuje odpowiedniego wsparcia, na które zasługuje. Organizm seniora potrzebuje witamin, które wpłyną korzystnie na jego organizm, wzmacniając odporność i korzystnie wpływając na funkcjonowanie poszczególnych narządów. To często multiwitaminowe suplementy, które zawierają w sobie kompleks różnych witamin.

Czy można psu podawać witaminy dla ludzi?

Witaminy dla ludzi nie są wskazane dla psów. Każdy z nas potrzebuje inną dawkę. Organizm psa znacznie różni się od organizmu ludzkiego i dawki przeznaczone dla człowieka mogłyby być niezwykle szkodliwe a nawet zagrażać życiu psa. Niektóre leki dostępne w aptece mogą być podawane pupilowi, jednak w takich sytuacjach lekarz wypisuje receptę i ustala odpowiednią dawkę. Pod żadnym pozorem nie decyduj się na podawanie ludzkich leków i witamin dla swojego czworonoga.

Czy istnieje ryzyko przedawkowania?

Przyjmowanie za dużej ilości poszczególnych składników odżywczych może doprowadzić do przedawkowania i mieć negatywne skutki w kwestii zdrowia, samopoczucia a nawet życia czworonoga. Organizm potrzebuje określonych ilości witamin i minerałów, które powinny być dostarczane w diecie bądź jako dodatkowa suplementacja. Nadmiar może powodować wymioty, biegunki, nudności, obniżenie odporności a także innych wiele, poważnych skutków ubocznych i chorób jak kamica nerkowa, osłabienie mięśni, zwapnienie naczyniowe, zwapnienie stawów, niedokrwistość.

Suplementy dla psa

Dawkowanie i podawanie suplementów i witamin u psa

Każda witamina czy suplement na opakowaniu musi mieć wpisaną dawkę przyjmowania. Producent musi określić dla jakiej wagi ilość danego środka będzie odpowiednia. Jeśli weterynarz nie zaleci inaczej to stosuj się do wytycznych określonych na opakowaniu. W niektórych sytuacjach jednak weterynarz zaleci większą dawkę. Najczęściej dzieje się to podczas przebywania chorób czy w okresie rekonwalescencji. Nie podawaj suplementów i witamin na oko. Stosuj je jedynie w przypadkach, gdzie są do tego wskazania. Upewnij się również, że Twój psiak nie ma żadnych przeciwwskazań do przyjmowania poszczególnych witamin i suplementów. Często przeciwwskazaniem jest choroba nerek.

Suplementy dla psa to szeroki dział zoologiczny, gdzie każdy znajdzie coś dla swojego czworonoga odpowiadając na jego potrzeby. Pamiętaj, żeby przed przystąpieniem do suplementacji sprawdzić stan zdrowia pupila wykonując niezbędne i pełne badania tak, aby nie doprowadzić do równie groźnych nadwyżek. Suplementy i witaminy powinny być dopasowane do problemu, wieku czworonoga. Wybierając preparat należy wybierać tylko te od uznanych i sprawdzonych producentów. Do wątpliwego pochodzenia preparatów, nieznanych marek bez potwierdzonych badań klinicznych należy podchodzić z dużą rezerwą. Tu liczy się zdrowie i życie Twojego czworonożnego przyjaciela. Jeśli masz wątpliwości jakie witaminy i suplementy wybrać dla psa to nie eksperymentuj tylko dopytaj lekarza weterynarii lub psiego dietetyka. Specjaliści w sklepie zoologicznym także posiadają niezbędną wiedzę, aby pomóc Ci w odpowiednim wyborze.