icon_cart

0

koszyk
Najlepsze zabawki na smakołyki dla psów

Zabawki dla psa – co wybrać? Jakie zabawki na smakołyki dla psa?

Najlepsze zabawki na smakołyki dla psów

W sklepach zoologicznych półki uginają się pod różnymi akcesoriami dla zwierząt.  Różnią się one od siebie w zależności od wielkości, przeznaczenia, a także walorami estetycznymi jak kolory. Dostosowane są zarówno dla psów małych, jak i dużych o różnym charakterze. Zabawki mogą być przeznaczone do zaspokojenia aktywności, wyciszenia, zabawy edukacyjnych czy po prostu jako forma przyjemności. Zabawki przydatne są, kiedy chcemy zaspokoić swojego czworonoga, jego potrzebę aktywności. Jedną z dostępnych opcji są zabawki na smakołyki. Warto jednak mieć na uwadze, że zabawki nie zastąpią koniecznego spaceru w ciągu dnia, ale mogą stanowić dobry dodatek dla psów aktywnych lub wówczas, kiedy nie jesteśmy w stanie poświęcić pupilowi wystarczającej ilości czasu. Na co zwracać uwagę podczas wyboru zabawki i jakie są ich rodzaje?

Czy pies potrzebuje zabawek?

Odpowiedź jest prosta – tak. Zabawki powinny być dopasowane do potrzeb, do możliwości, wieku, aktywności fizycznej, ale także uwzględniać indywidualne aspekty, które akurat naszego psiaka dotyczą – co lubi robić, jakie zabawy lubi, co sprawia mu przyjemność. Psy mają określone potrzeby, które my jako właściciel musimy zaspokoić. Zalicza się do nich między innymi stymulacja umysłowa, aktywność fizyczna, gryzienie, żucie i węszenie. To niezbędne aspekty, aby psiak prawidłowo się rozwijał. Psy pozbawione żucia, gryzienia mogą stać się nerwowe, pobudzone, a swoje naturalne instynkty mogą próbować wyładować emocje na napotkanych przedmiotach w domu.  Niekiedy znalezienie odpowiedniej zabawki może zająć nieco czasu. Wielkość zabawki powinna być dopasowana do rozmiaru psa o czym często zapominają właściciele zwierząt rzucając się w wir szaleństwa zakupowego. Nie każda zabawka przypadnie do gustu pupilowi, dlatego warto sprawdzić kilka i dopasować taką, która dla psiaka wydaje się być najbardziej atrakcyjna. Zabawki powinny być dopasowane do żywiołowości czworonoga, ponieważ seniorzy mają zupełnie inne potrzeby i możliwości niż szczeniak a tym bardziej pies niezwykle aktywny. Warto od czasu do czasu chować niektóre zabawki, dzięki czemu pupil o nich zapomni i kiedy dostanie je ponownie będzie nimi się cieszył i interesował a sama zabawa przyniesie mu dużo radości jakby dostawał ją po raz pierwszy. Żadna zabawka nie powinna posiadać ostrych elementów i tych, które łatwo odgryźć. Mogą one zaszkodzić pupilowi a nawet być zagrożeniem dla jego życia. Wybieraj zabawki, które wydają Ci się trwałe i solidne a co ważne – wyprodukowane dla psów.

Potrzeby psa

Chcąc posiadać czworonoga musisz znać i być świadomy jego potrzeb a także czytać jego język ciała tak, aby wiedzieć, jak się czuje w danej sytuacji. Psy wbrew pozorom pokazują nam swoje uczucia, to czy z daną sytuacją czują się komfortowo czy nie. Jeśli znasz podstawy jesteś w stanie zabrać swojego czworonoga od sytuacji dla niego niekomfortowej, dzięki czemu unikniesz wielu nieprzyjemnych sytuacji, jak i tych, które mogłoby wpłynąć na psychikę pupila. Zrozumienie potrzeb swojego psa pomoże Ci go lepiej zrozumieć, jak i zbudować silną więź, która będzie opierać się na zaufaniu i wzajemnym szacunku. Potrzeby psa dzielą się na nieelastyczne i elastyczne. Nieelastyczne to te, które trzeba zapewnić pupilowi każdego dnia, aby mógł prawidłowo funkcjonować. Elastyczne to takie, które wpływają na jego psychikę i należy je zapewnić, aby nasz czworonożny przyjaciel miał zapewnioną stabilizację psychiczną.

Nieelastyczne potrzeby:

  • poczucie bezpieczeństwa
  • pielęgnacja
  • sen
  • żywienie

Elastyczne potrzeby:

  • aktywność fizyczna
  • zabawa
  • stymulacja umysłowa

Oprócz tego każdy psiak ma potrzeby o których często zapominamy lub o nich nie wiemy a są bardzo istotne biorąc pod uwagę psią psychikę. Zalicza się do tego węszenie, kontakt z innym psem, kontakt ze swoim właścicielem, gryzienie, żucie i kopanie.

zabawki dla psa na smakołyki
Zabawki przydatne są, kiedy chcemy zaspokoić swojego czworonoga, jego potrzebę aktywności. Jedną z dostępnych opcji są zabawki na smakołyki. Warto jednak mieć na uwadze, że zabawki nie zastąpią koniecznego spaceru w ciągu dnia.

Rodzaje zabawek interaktywnych dla psa

To szeroki dział zabawek, który ma na celu nie tylko bawić czworonoga, ale także wpłynąć na jego zmysły. To dobre rozwiązanie dla psów, które w ciągu dnia potrzebują dużo bodźców, aby zaspokoić swoje potrzeby. Zabawki interaktywne dzielą się na te, gdzie pupil samodzielnie może się bawić, jak i te, do których potrzebny jest właściciel. Można podzielić je ze względu na zastosowanie na pięć głównych kategorii.

Zabawki wyciszające dla psa

to ważny rodzaj zabawki, który ma na celu wyciszyć i rozładować emocje nagromadzone w naszym czworonogu. To także dobre rozwiązanie, które pomaga psu w sytuacjach stresowych i niekomfortowych. Dla psa czynnościami, które go uspokajają a tym samym wyciszają jest żucie i lizanie. Gryzienie wpływa pozytywnie na utrzymanie higieny jamy ustnej czworonoga – usuwają osadzający się kamień nazębny i przy tym masuje dziąsła. Takie zabawki najczęściej wykonane są z twardej i wytrzymałej gumy a ich konstrukcja umożliwia wsadzanie smaczków do środka. Żeby wydobyć smakołyk ze środka psiak musi przytrzymać zabawkę, kombinować, obracać ją tak, aby wydobyć ukryte w niej smaczki, lizać i żuć. Do środka można schować coś o mazistej konsystencji jak pasztet czy masło orzechowe lub kawałek parówki czy sera. To nie tylko dobre rozwiązanie, aby wyciszyć psa na przykład po nadmiernej ekscytacji, ale także pomocne dla psów lękliwych czy cierpiących na lęk separacyjny a także nadaktywnych, które mają problem z rozładowaniem emocji. Przykładem takiej zabawki może być mata do lizania a także kongi.

Zabawki pobudzające inteligencję u psa

To zabawki, które w dużej mierze mają zmusić czworonoga do myślenia i kombinowania. To zazwyczaj złożone konstrukcje, które musi delikatnymi, spokojnymi ruchami przesuwać poszczególne elementy, przeciągać je tak, aby dostać się do ukrytych w środku przysmaków.  Pamiętaj, że dla czworonoga nie jest to na pierwszy rzut oka logiczne, dlatego jeśli Twój psiak należy do nieśmiałych lub nie rozumie o co chodzi z taką formą. Zachęcaj czworonoga do korzystania z zabawki, pokaż mu jak ona działa a z pewnością przełamie to Twojego pupila. Zabawki te ćwiczą koncentrację, skupienie, koordynację ruchową i spryt. Zabawki te nie ograniczają się jedynie do jednego zadania. To wielozadaniowe konstrukcje, które posiada różne poziomy trudności, dzięki czemu pupil wciąż dostaje nowe wyzwania. Mogą to być zarówno puzzle, wieże szufladki czy ukryte labirynty.

Zabawki dla psa do szarpania

Szarpanie to nie tylko instynktownym zachowaniem psów, ale także buduje silną więź między Tobą a Twoim pupilem. Każdy psiak potrzebuje zabawy w swoim życiu niezależnie od tego czy jest szczeniakiem czy seniorem. Żadna zabawa nie zbliża tak opiekuna jak szarpanie, ponieważ w tej zabawie uczestniczysz Ty i Twój pupil. W szarpaniu powinno być jednak spełnione kilka zasad, aby wyglądało to tak jak powinno. Zabawka powinna być wykonana z wysokiej jakości materiału dopasowana do potrzeb i możliwości psa. W szarpanie mogą bawić się ze sobą też psy, jednak powinny one być zbliżone do siebie siłą i wielkością, aby obie strony miały bardzo wyrównane możliwości. Psy do szarpania używają swoich zębów, dlatego bawiąc się w przeciąganie i szarpanie nie rób tego za mocno, aby nie uszkodzić i nie połamać psich zębów. Zabawa ta powinna opierać się na tym, że głównie ciągnie psiak a nie my. Wybierając zabawkę do szarpania wybierz taką, która będzie dostosowana do wielkości psa i jego siły. 

Zabawki dla psa do przytulania

Zabawka do przytulania przyda się, kiedy Twój psiak zmęczył się inną zabawą lub wtedy, kiedy w ciągu dnia nie możesz poświęcić psu wystarczającej ilości uwagi. Przytulanki działają na podobnie zabawki jak przytulanki dla dzieci. Pluszaki zachowują zapach, dzięki czemu pachnie zarówno Tobą, jak i Twoim pupilem co sprawia, że psiak dzięki niej czuje się lepiej i nie czuje się tak osamotniony, dzięki znajomemu zapachowi. Ukoją jego nerwy podczas stresowych i lękowych sytuacji. Zapewniają także poczucie bezpieczeństwa. Mogą one być różnej wielkości, różnych kształtów i z różnych materiałów wykonane. Nie zostawiaj swojego czworonoga sam na sam z zabawką, jeśli nie masz pewności, że nie rozszarpie on zabawki na wiele małych elementów. Większość przytulanek wypełniona jest watą co sprawia, że są one mięciutkie. Wata jednak może okazać się niebezpieczna dla psów, które rozerwą zabawkę i połkną ukrytą w środku zawartość. Jednak, jeśli masz pewność, że pupil dobrze będzie traktować przytulankę to bez problemu możesz go zostawić z nią samego. Zabawki powinny być dobierane pod temperament psa. Nie każdy psiak będzie delikatnie obchodził się z przytulanką.

Zabawki stymulujące aktywność psa

Zabawki te mają za zadanie pobudzić aktywność czworonoga i zmusić go poniekąd do ruchu. Taka zabawka zmusza czworonoga do ruchu a następnie psiak dostaje nagrodę co dodatkowo potęguje jego chęć i determinację. Po jakimś czasie powinno zmienić się poziom trudności, aby psiak znowu musiał nieco pokombinować, aby dostać się do nagrody. Warto także od czasu do czasu chować zabawki, zastępować je innymi a następnie wymieniać co sprawi, że “stara zabawka” na nowo będzie atrakcyjna. Aby psiak dostał ukrytą aromatyczną przekąskę musi dynamicznie poruszać zabawką. Piłki posiadają w środku ukryte labirynty, gdzie ukryty zostanie smaczek. Psy to doskonali obserwatorzy i kombinatorzy, dlatego szybko załapią o co chodzi w tej zabawie. 

Zabawki na smakołyki dla psów

Zabawki na smakołyki to coraz popularniejszy temat i coraz chętniej wybierana forma przez właścicieli. Zabawki te mają szereg zastosowań a także korzystnie wpływają na czworonoga, jego zmysły i zachowania. Ten rodzaj zabawek naszym czworonożnym przyjaciołom kojarzy, bo kto nie lubi pysznego i aromatycznego jedzonka? Tem rodzaj zabawek na przysmaki ma otwory na smakołyki, gdzie właściciel może schować aromatyczne kąski. Mogą to być piłki, gryzaki czy kostki. To świetnie rozwiązanie, jeśli chcesz pupilowi podarować oryginalną zabawkę, która zapewni rozrywkę, ale także będzie stanowić nowe wyzwanie dla pupila. To dobra zabawka zarówno dla szczeniaków dopiero rozpoczynających socjalizację, jak i dla psów dorosłych, którzy chętnie się bawią, ale także psich seniorów, którzy zasługują na chwilę przyjemności.

Jak korzystać z zabawek dla psów na smakołyki

Zabawki te posiadają najczęściej specjalnej otwory, do których można włożyć i ukryć smakołyki. Psiak musi się nieco nakombinować, aby dostać się do smakołyków. W zależności od rodzaju każde z nich ma inne przeznaczenie. Niektóre będą wyciszać pupila a inne wręcz przeciwnie zachęcać do ruchu i aktywności. Właściciel do środka wpycha smaczki lub inny aromatyczny kąsek a pupil za pomocą swojego pyszczka musi dostać się do nich. O ile w przypadku użycia rąk nie byłoby to żadne wyzwanie to w przypadku samego języka może to być nie lada wyzwanie. Zabawki na smakołyki łączą w sobie jedzenie i wyzwanie, czyli coś co psy uwielbiają. 

Czego uczy się pies korzystając z zabawek?

Zabawa to nie tylko przyjemność i chwila rozrywki. Mało kto zdaje sobie sprawę, że zabawa to także podstawowa potrzeba behawioralna naszych czworonogów a także nauka. Zabawki także pomagają zaspokoić wiele innych psich potrzeb jak węszenie, żucie, gryzienie, kontakt z innymi psami. Psy dojrzewają nieco później przez co przez całe swoje życie zachowują szczenięce zachowania i radość z życia. Podczas zabawy szczeniak uczy się podstawowych zachowań, którymi są trzymanie, bieganie, koncentracja, chwytanie czy szarpanie. Na dalszym etapie uszy się także współpracy, kontrolowania swoich emocji, rozwiązywania konfliktów, ale także siły czy zachowań co wolno a co boli. Najczęściej uczą się tego w miocie ze swoim rodzeństwem i matką, gdzie za pomocą zębów uczą się swojej siły a następnie uczą się ją kontrolować na przykład w kontakcie z innymi psami czy właścicielem. Zabawa a wieku szczenięcym ma niesamowite znaczenie i rzutuje na życie dorosłego psa.
Ważne jednak, aby nauka dopasowana była do potrzeb i możliwości pupila. Źle dobrana zabawka może wyrządzić krzywdę nawet w zachowaniu czworonoga. Zabawka uczy także przekierowania niepożądanych zachowań, wypracowuje więź między Tobą a Twoim pupilem, zmniejsza stres a także uczy emocji.

Rodzaje zabawek na smakołyki dla psów

Zabawki na smakołyki to dobre rozwiązanie dla wszystkich psów. Niezależnie od tego czy posiadasz szczeniaka, dorosłego psa czy seniora zagwarantujesz im chwilę przyjemności. Pamiętaj zabawki dobrać pod wiek, potrzeby i możliwości czworonoga. 

odwiedz nasz sklep baner_green_lowZabawki do żucia i gryzienia

Czego uczą psa zabawki do żucia i gryzienia

Zabawki do gryzienia i żucia nie tylko wyciszają psa, ale także zaspokajają jego naturalne i wrodzone potrzeby, które muszą być spełnione, aby psia psychika była w dobrej kondycji.    Pies licząc i gryźć uspokaja się i wycisza. Ta zabawka zajmuje go również na dłuższy czas, ponieważ wydobycie smakołyku zajmuje nieco czasu. Psy podczas używania uczą się wyciszać, samokontrolować a także przenosić niepożądane zachowania na te zabawki a nie na spotkane przypadkowo przedmioty w domu.

jak używać zabawki do żucia i gryzienia

Przykładem takiej zabawki może być kong. Kong to firma produkująca wytrzymałe zabawki z twardej, bezpiecznej gumy, które posiadają specjalne otwory, do których napełnia się przysmaki. Mogą występować one w postaci kul, bałwanków czy kości. Każdy z nich posiada inny stopień twardości gumy co tym samym sprawia, że zabawkę łatwo można dopasować do możliwości pupila. Dostępne są zarówno propozycje bardziej miękkie dla szczeniąt, po średniej twardości (występujące w kolorze czerwonym) aż po wersję Extreme (występującą w kolorze czarnym), które uznawane są za jedne z najbardziej wytrzymałych zabawek na rynku. To dobre rozwiązanie dla psów, które są wyjątkowo zacięte w żuciu i gryzieniu a dodatkowo są niezwykle silne co powoduje, że wszystkie inne zabawki mogą nie spełniać danej roli. Do zabawek tego typu można wrzucić smakołyki lub wcisnąć ser żółty, pasztet czy masło orzechowe. Następnie dać pupilowi a pupil sam zacznie próbować językiem liżąc i żuć wydobyć ukryte w środku przekąski.

Zabawki do rzucania i aportowania

Zabawa w aportowanie to świetna forma spędzania wolnego czasu, jednak aportowanie to nie tylko bezwładne rzucanie piłki. To zabawa, w której w skład wchodzi samokontrola, dyscyplina, zręczność. To wspólnie spędzony czas, który zbliża do siebie właściciela i psa. Zabawa będzie przyjemnością dla obu stron, jeśli zadbamy o właściwe i odpowiednie akcesoria. Aportem może być zarówno piłka, specjalny aport, szarpak czy piłka ze sznurkiem. Upewnij się, że Twój pupil lubi tego typu aktywność, ponieważ nie każdy będzie za tym przepadał.

Czego uczą psa zabawki do rzucania i aportowania

Zabawki do aportowania uczą psa dyscypliny, samokontroli a także szybkiej reakcji. Jednak, aby tak wyglądało aportowanie to psiak musi mieć opanowane komendy jak zostań czy puść do perfekcji. Wiele psów po złapaniu aportu zamiast wrócić do właściciela zaczynają uciekać w drugą stronę zaczynając zabawę w berka. 

Jak używać zabawki do rzucania i aportowania

Zabawa w aportowanie polega na wyrzucaniu przedmiotu, daniu komendy psu do aportu, a kiedy psiak przyniesie piłkę z powrotem to zabawa zaczyna się od początku. Zabawki do rzucania i aportowania należy mocno i daleko wyrzucić przed siebie tak, aby psiak mógł obserwować tor lotu piłki lub innego aportu a następnie znaleźć go i przynieść z powrotem do opiekuna.

Zabawki interaktywne/edukacyjne dla psów

Zabawki tego typu łączą zabawę z rozwojem intelektualnym. To nie tylko świetny sposób na nudę czy rozładowanie emocji, ale także ćwiczenie zmysłów i pobudzanie ich do działania. Oprócz zaspokojenia potrzeb fizjologicznych i fizycznych niezwykle ważna w kontekście prawidłowego rozwoju jest stymulacja umysłowa. 

Czego uczą psa zabawki interaktywne

Pozycje interaktywne i edukacyjne uczą nawiązywać więź, rozwijać swoje zdolności umysłowe a także koncentrować się, opanować swoją siłę a także wyładować emocje. Pochłania nadmiar energii a także uczy zachowań podstawowych. 

Jak używać zabawki interaktywne

W zależności od tego jaki rodzaj zabawek edukacyjnych wybierzemy różnić się będzie także sposób w jaki będzie trzeba ich używać. Do zabawek interaktywnych zalicza się kong do którego wsypuje się lub wpycha smakowite przekąski dla czworonoga, ale także wieże, puzzle, gdzie smakołyk schowany jest w odpowiednich szufladach, gdzie psiak odpowiednio musi przesuwać dane elementy, aby dostać się do czekającej na niego nagrody. Jeśli Twój psiak na samym początku nie rozumie idei tej zabawki to nic nie szkodzi. Pokaż mu jak ona działa, co należy zrobić, aby dostać się do ukrytego przysmaka.

Maskotki/pluszaki

Czego uczą psa maskotki

Te zabawki mogą spełniać zadanie przytulanki, która sprawi, że psiak nie będzie czuł się tak osamotniony. Podczas Twojej nieobecności umilą mu czas. Psiak może się do nich przytulać czując kogoś obok. Zabawki pluszaki nabierają zapachu zarówno samego psa, jak i Ciebie, dzięki czemu mogą okazać się również pomocne podczas lęku separacyjnego i osamotnienia. Pomogą Twojemu pupilowi lepiej znieść rozłąkę. Nie zostawiaj pupila samego, jeśli nie masz pewności, że nie ma on zapędów niszczycielskich i nie zniszczy zabawki. Maskotki i pluszaki w dużej mierze wypełnione są watą, która po połknięciu mogłaby wyrządzić wiele krzywdy w zdrowiu a nawet w życiu czworonoga. Wybieraj zabawki, które nie posiadają łatwych do odgryzienia plastikowych elementów. Pluszak nie powinien także mieć ostrych i niebezpiecznych krawędzi. 

Jak pies korzysta z maskotek i pluszaków?

Daj maskotkę pupilowi, jednak na początku obserwuj czy nie próbuje on jej zniszczyć. Nie siłuj się nią z psem, ponieważ będzie traktować to jako szarpak co doprowadzi do jej zniszczenia.

Sucha karma czy przekąski?

Zabawki te tworzone są z myślą o ukrywaniu w nich smakołyków. Najczęściej posiadają one otwór, do którego można wrzucić parę smakołyków tak, aby psiak nieco się natrudził w wyciąganiu ich.  Do środka można wsadzić również lepką mazię jak pasztet czy masło orzechowe. Dobrze sprawdza się połączenie mazi ze smakołykami co zapewnia pupilowi dodatkową przyjemność. Wypełnienie jest kluczowe i to właśnie od tego w dużej mierze zależy czy psiak w ogóle się zainteresuje zabawką. Możliwości wypełnienia zabawek jest naprawdę dużo. Ważne, aby wypełnienie dopasować do swojego pupila uwzględniając przy tym między innymi to czy jest alergikiem, wybrednym a także to co je na co dzień. Wybór jest naprawdę spory, ale ważne, aby nie przesadzić z ilością podawanych smakołyków, ponieważ one także wliczają się do dziennego zapotrzebowania pupila. Weź także pod uwagę to, że to czego psiak nie je na co dzień na pewno będzie dla niego bardziej atrakcyjne niż karma, którą je codziennie. Pamiętaj, że smakołyki podawane w zabawkach także powinny zostać wliczone do dziennego zapotrzebowania psa. Pozwoli to zapobiec groźnej dla zdrowia i życia czworonoga. Dodatkowe przekąski nie powinny stanowić więcej niż 15% dziennego zapotrzebowania. 

Co dodać do zabawek na smakołyki dla psa?

Możliwości jest naprawdę dużo i to co dodasz do zabawek jest tylko wyłącznie upodobań Twojego czworonoga. Zabawki możesz wypełniać zarówno suchymi przekąskami, jak i mokrymi. 
Wypełnienie suche, czyli karma sucha, którą na co dzień je pupil

  • karma, której pies nie je na co dzień
  • przysmaki 
  • gryzaki 
  • suszone przekąski (na przykład mięso, warzywa)
  • pasztet (wysokiej jakości)
  • ser żółty
  • parówki (wysokiej jakości)
  • owoce (pod warunkiem, że nie są szkodliwe i niebezpieczne dla zdrowia i życia czworonoga)
  • warzywa (o ile są bezpieczne dla Twojego czworonoga, nie zagrażają jego życiu i zdrowiu)

Wypełnienie mokre, czyli mokra karma, którą na co dzień je pupil

  • karma mokra, której psiak na co dzień nie je (warto jednak nie podawać dużej ilości nowej karmy, aby psiak nie miał problemów żołądkowych)
  • surowe mięso
  • masło orzechowe
  • jogurt
  • warzywa (upewnij się na samym początku, że nie posiadają one szkodliwych substancji, które mogłyby zaszkodzić pupilowi i zagrażać jego życiu)
  • owoce (tylko bezpieczne dla czworonogów, pozbawione pestek i ogonków a w niektórych przypadkach również skórki) – mogą być także zmiksowane owoce
  • jogurt
  • ryż 

Dawkowanie smakołyków

Określenie porcji jedzenia dla psa jest bardzo istotne, aby zachować odpowiednią wagę i zapobiec otyłości i chorób, które jej towarzyszą. To, ile smakołyków możesz podawać czworonogi zależy od jego zapotrzebowania. Najpierw więc należy określić dzienną ilość karmy. RER (energia spoczynkowa) to zapotrzebowanie, które pokryje podstawowe funkcje życiowe.

KROK 1 określania RER

Aby to obliczyć należy na początek obliczyć metaboliczną masę ciała (w skrócie m.m.). Aktualną masę ciała podnosi się do potęgi 0.75. Przykładowo psiak waży 10 kilogramów.
10 * 0,75 = 5,62
masa metaboliczna wynosi 5.62

KROK 2.

Podstawowe zapotrzebowanie energetyczne pokrywa podstawowe życiowe funkcje. Na każdy kilogram masy metabolicznej przypada 70 kcal.
RER = 70 kcal * 5,62 m.m = 393

KROK 3.

Następnie obliczyć należy zapotrzebowanie potrzebne do pokrycia aktywności fizycznej, utrzymanie stałej temperatury ciała, a także szczególnych okresów jak intensywny wzrost, ciąża, laktacja, czyli DER (dziennie zapotrzebowanie psów).

Psy dorosłe

  • Psy dorosłe niesterylizowane/niekastrowane = 1,8 * RER
  • Psy dorosłe sterylizowane/kastrowane = 1,6 * RER
  • Psy dorosłe z otyłością = 1,0 * RER

Psy trenujące

  • psy trenujące lekko = 2,0 * RER
    psy trenujące średnio = 3 * RER
    psy trenujące ciężko od 4 do 8 * RER

Psy w ciąży: = 1,8*RER

Psy w czasie laktacji w zależności od ilości szczeniaków

  • Intensywny wzrost od 4 miesiąca życia = 3 * RER
  • od 8 miesiąca = 2,5 * RER
  • po 12 miesiącu tak jak psy dorosłe niekastrowane (1,8 * RER)

Po obliczeniu dziennego zapotrzebowania czworonoga (RER) można określić, ile powinien dostawać przysmaków dziennie. Przysmaki nie powinny stanowić 10-15% dziennego zapotrzebowania czworonoga. Pomoże to uniknąć sytuacji, gdzie psiak będzie miał dodatkowe i nadprogramowe kilogramy, które nie tylko niekorzystnie wpłyną na jego samopoczucie, ale odbiją się również na jego zdrowiu. Pamiętaj, aby psiak miał stały dostęp do świeżej wody pitnej. Woda powinna być wymieniana minimum raz dziennie, aby zachowała swoją świeżość. 

Najlepsze zabawki na smakołyki dla psa

Wybór odpowiednich zabawek jest naprawdę bardzo ważny nie tylko w kontekście zadowolenia psa, ale także w kwestii behawioralnej. Zabawki powinny być dobrane pod psa, uwzględniając jego potrzeby i indywidualne predyspozycje. Psiak ras dużych może mieć problem z zabawką dla chihuahuy i odwrotnie.

TOP3 Najlepsze gryzaki

Gryzaki wpływają na utrzymanie higieny jamy ustnej, czyszczą zęby z odkładającego się kamienia nazębnego a także zaspokajają naturalne potrzeby czworonoga jak gryzienie i żucie. Pamiętaj wybrać wielkość gryzaka pod swojego pupila tak, aby sprawiała mu przyjemność a nie była zbyt mała lub duża. Gdy gryzak będzie zbyt mały psiak szybko sobie z nim poradzi, ale także stwarza to zagrożenie związane z połknięciem. Gdy gryzak będzie zbyt duży to nie będzie atrakcyjny dla psa, który nie będzie mógł sobie z nim poradzić.

PETSTAGES DEERHORN – ZABAWKA DLA PSA Z NATURALNYM POROŻEM JELENIA
To niekonwencjonalne połączenie, które łączy w sobie naturalne poroże jelenia i nietoksyczny nylon. Do produkcji użyto naturalnego surowca, zrzucanego przez jelenie.
Poroże uznawane jest za jeden z najtwardszych gryzaków. Zabawka ta została stworzona z myślą o psach i ich potrzebie żucia i gryzienia. Ze względu na swoją wytrzymałość daje pupilowi absorbujące zajęcie i wytrzyma nawet intensywne gryzienie i żucie. Dzięki nylonowej powłoce gryzak ten nie kruszy się, nie pęka i nie rozwarstwia. Miej jednak na uwadzę, że żaden gryzak nie jest niezniszczalny, dlatego dając pupilowi zabawkę miej nad tym kontrolę. Ewentualne odgryzione elementy gryzaka usuń, aby psiak ich nie połknął. Gryzak dostępny w kilku rozmiarach, dzięki czemu każdy pupil będzie miał odpowiednią zabawkę do swoich rozmiarów. 

RECOSNACK OLIVE BONE – GRYZAK Z DRZEWA OLIWNEGO, Z OLIWĄ Z OLIWEK
Naturalny gryzak wykonany z drzewa oliwnego. Wzbogacony jest naturalną oliwą z oliwek. Swoim kształtem przypomina kość. Nie zawiera sztucznych dodatków, konserwantów czy barwników. Naturalny gryzak nie tylko zaspokaja naturalne psie potrzeby, ale także pielęgnuje psie zęby usuwając osiadający kamień nazębny. Odpowiedni jest dla każdej rasy. Dostępny jest w kilku różnych rozmiarach od S do L, dzięki czemu każdy pupil znajdzie zabawkę dla siebie. Drzewo oliwne jest całkowicie bezpieczne dla czworonoga. Nie zagraża układowi pokarmowemu a zdrapywane włókna podczas gryzienia zostają naturalnie wydalone bez problemów z organizmu.

NYLABONE DURA CHEW DOUBLE BONE – PODWÓJNA NYLONOWA KOŚĆ DO ŻUCIA DLA PSA
To podwójny gryzak nylonowy do żucia dla każdego psa nawet tych niezwykle silnych. Kość ta posiada bekonowy aromat co dodatkowo sprawia, że jest niezwykle atrakcyjna dla naszych czworonożnych przyjaciół. Nylon to bezpieczne tworzywo dla psów, które daje im wielogodzinne zajęcie a przy tym zaspokaja jego potrzeby na żucie i gryzienie, wycisza i czyści zęby. Sprawdzi się doskonale nawet w przypadku bardzo zawziętych gryzaczy chroniąc tym samym domowe przedmioty, buty i inne przypadkowo napotkane przedmioty. Dostępny w rozmiarze XS, M i XL. 

TOP3 Najlepszych zabawek do rzucania

Zabawki do rzucania przydadzą się zwłaszcza, jeśli Twój psiak należy do tych, które kochają biegać za aportem. Nie każdy jednak psiak do tego się nadaje i nie każdy będzie przepadał za taką formą rozrywki. Wybierz taką zabawkę, która zarówno będzie odpowiadać Tobie, jak i pupilowi.

CHUCKIT! ULTRA TUG LARGE – PIŁKA DO APORTOWANIA Z TAŚMĄ DLA DUŻYCH PSÓW
Idealne rozwiązanie dla psów ceniących aportowanie. Piłka wykonana z naturalnej i mocnej gumy w połączeniu z taśmą z podwójnego nylonu zapewnia komfort podczas użytkowania zarówno dla psów, jak i właścicieli, którzy piłkę będą wyrzucać. Taśma, która tworzy pętle pozwala na swobodne rzucenie piłki a także na wyjęcie jej z pyszczka czworonoga po przyniesieniu bez konieczności dotykania obślinionej miłością piłki. Piłka nie została wykonana z filcu co nie tylko sprawia, że łatwo ją utrzymać w czystości, ale również nie zagraża pupilowi oderwanymi kawałkami filcu. Zabawka ta została wykonana z naturalnej gumy i mocnego nylonu. Piłki chutin odbijają się wyżej niż inne piłki co zapewnia pupilowi większą przyjemność z zabawy. Sprawdzi się doskonale dla psów ras dużych. 

PULLER PRZYRZĄD TRENINGOWY DLA TWOJEGO PSA
To przyrząd treningowy, który jest uniwersalny zarówno dla ras małych, średnich, jak i dużych niezależnie od ich wieku. Zabawka ta została wykonana z bezpiecznego i wytrzymałego materiału, który nie szkodzi pupilowi. Wykonany z lekkiego materiału co zapewnia bezpieczeństwo psim zębom. Dzięki swojej wadze i wytrzymałości psiaki cieszą się nim przed długi czas a Ty nie nadwyrężasz ramienia podczas zabawy. Sprawdzi się zarówno podczas zabaw w wodzie, ponieważ unosi się jej powierzchni. Będzie odpowiedni zarówno do intensywnych zabaw, jak i tych, które nie wymagają aż tyle wysiłku. Sprawdzi się na lądzie i w wodzie. Dostępna w różnych rozmiarach micro, mini, midi, maxi standard. Kolor fioletowy sprawia, że jest widoczny z daleka. Sprawdzi się zarówno podczas aportowania, przeciągania czy ćwiczenia zręczności. 

TRIXIE FRISBEE- DYSK FRISBEE DLA PSA
Frisbee zostało wykonane z miękkiego i elastycznego tworzywa, które chroni zęby czworonoga przed uszkodzeniami. Odporne tworzywo sprawia, że jest to odpowiednia zabawka dla wszystkich psów. Unosi się na wodzie, dzięki czemu idealnie nadaje się również do wodnych sportów. Zabawa z frisbee ćwiczy wytrzymałość, reakcje, jak i szybkość. Taka zabawa wzmacnia także więź między Tobą a Twoim czworonogiem. To nie tylko świetna zabawa dla pupila, ale także dla Ciebie. Dostępny w różnych rozmiarach, dzięki czemu sprawdzi się zarówno dla małych, jak i dużych psów. 

TOP3 Najlepszych zabawek interaktywnych

Zabawki interaktywne pobudzają psa do myślenia, uczą koncentracji, samokontroli i zręczności. Zabawki te mogą posiadać różne poziomy trudności, dzięki czemu nawet doświadczony psiak wciąż może mieć przed sobą nowe wyzwania.

NINA OTTOSSON DOG WORKER – INTERAKTYWNA ZABAWKA DLA PSA
Stymulacja umysłowa jest niezwykle ważna w rozwoju czworonoga, ale i na późniejszym etapie życia ćwicząc zmysły pupila. Nina ottosson to ćwiczenie umysłowe dla psa, które wykorzystuje do tego zabawę. To ćwiczenie, zabawa i nauka w jednym. Zabawka ta polega na tym, aby umieścić w przeznaczonych do tego elementach smakołyki. Psiak musi obracać klapki w ten sposób, aby znaleźć smakołyk. Czasem psiak potrzebuje zachęty i pokazania jak obchodzić się z daną zabawką. Jednak psiaki to niezwykle mądre stworzenia, dlatego zachęć pupila do zabawy a następnie obserwuj, jak kombinuje, aby dostać się do nagrody. Wzmacnia ona więź między Tobą a Twoim czworonogiem. Zajmuje psa podczas nudy. Pomaga wyładować emocje i wyciszyć się. Odpowiednia dla psów w każdym wieku niezależnie od rozmiaru i wieku. Dostępna jest w różnych poziomach, dzięki czemu Twój pupil nie znudzi się grą, ponieważ będą czekać na niego kolejne wyzwania.

TRIXIE DOG ACTIVITY TOWER – EDUKACYJNA WIEŻA – ZABAWKA INTERAKTYWNA DLA PSA
Zabawka ta składa się z trzech szufladek do których wkłada się smakołyki. Na początku psiak może potrzebować pomocy, aby dostać się do smakołyków. Nie bój mu się tego pokazać. Tym samy zachęcisz go do zabawy i dalszej zabawy samemu. Wieża ta to pierwszy poziom trudności, dzięki czemu sprawdzi się dla początkujących. Zabawa ta buduje także więź między psem a właścicielem. Korzystnie wpływa na zmysł czworonoga pobudzając je do myślenia. Rozwija także inteligencję i spryt. Wieża odpowiednia dla wszystkich psów niezależnie od wieku, rasy czy wielkości. Posiada antypoślizgową podstawkę. 

COOCKOD BOUNCY INTERAKTYWNA ZABAWKA DLA PSA, ZIELONA
To pluszowa i niepozorna zabawka. Jednak wyzwala w pupilowi ukryte naturalne instynkty. Zabawka po uderzeniu w nią łapką włącza się, wydaje wówczas śmieszne dźwięki, ucieka i drży zachęcając czworonoga do złapania jej. Po 20 sekundach się wyłącza. Aby ją włączyć ponownie należy znowu uderzyć w nią łapą. To dobre rozwiązanie dla psów, które potrzebują nieustannej zabawy. 

TOP3 Maskotki

KONG® SCRUNCH KNOTS SQUIRREL – ZABAWKA DLA PSA, WIEWIÓRKA
To rozciągliwa zabawka dla psów z ukrytą piszczałką. W środku nie znajduje się wypełnienie co minimalizuje ryzyko rozszarpania i połknięcia waty przez pupila co mogłoby naruszyć zdrowie a nawet i życie czworonoga. To idealna zabawka do tarmoszenia i przeciągania. Nie posiada wystających plastikowych elementów, które mogłoby zostać połknięte przez psa. Korpis z futerka skrywa ukryty sznur zwinięty na kształt soężyny zakończony węzłami. Dzięki tej zabawce naturalne psie instynkty zostają zaspokojone. Wzmacnia także więź między Tobą a pupil i uczy posłuszeństwa. 

KONG WUBBA SNUGGA – PLUSZOWA ZABAWKA DLA PSA
Zabawka ta została wykonana z wysokiej jakości flauszu, który jest w pełni bezpieczny dla zębów i dziąseł czworonoga. Odstające maski zapewniają swobodę ruchu i zabawy a także dają możliwość wygodnego przenoszenia pluszaka, aportowania czy gryzienia. Zabawka nie posiada w środku piszczałki, dzięki czemu zabawa jest cicha. W środku znajdują się dwie piłki, dzięki czemu to dobre rozwiązanie także do zabaw z innymi psiakami. 

HUNTER ZABAWKA DLA PSA KOLDING, KACZKA
To miękka i przyjemna w dotyku zabawka, która doskonale odnajdzie się jako przytulanka. Sprawdzi się także do przenoszenia i gryzienia. W środku ukryta jest piszczałka, która dodatkowo pobudza psiaka do aktywności i stymuluje go. Zastosowanie różnych faktur sprawia, że zabawka w oczach psa jest jeszcze bardziej atrakcyjna. Zabawka nie posiada odstających elementów. Kaczka została wykończona bezpiecznym haftem. 

Najlepsze zabawki na smakołyki

Właściciel może wybierać spośród wielu zabawek w zależności od potrzeb pupila, rodzaju na jakim nam zależy, predyspozycjach a także możliwościach czworonoga. Zabawki na smakołyki mogą opierać się na wrzucaniu smakołyków do środka i energiczne obchodzenia się z piłką tak, aby wydobyć ukryte w środku smakołyki, jak i lizanie i żucie ale także gry edukacyjne, gdzie liczy się spryt, delikatność i koncentracja. Każdy pies niezależnie od tego czy jest szczeniakiem czy psim seniorem potrzebuje zabawy w swoim życiu. Jako właściciele musimy pupilowi zaspokoić zarówno jego potrzeby fizjologiczne, jak i fizyczne, jednak nie możemy zapomnieć również o zabawie i stymulacji psychicznej. To ważne, aby psiak rozwijał się prawidłowo a jego strona behawioralna była w jak najlepszej kondycji. Przy nie zapewnieniu czworonogowi wystarczającej stymulacji może dojść do momentu, kiedy zaczną się zachowania niepożądane i frustracja związana z brakiem zaspokojenia potrzeb.