icon_cart

0

koszyk
wyprawka dla królika

Wyprawka dla królika – co powinieneś kupić?

Wprowadzenie do swojego życia nowego królika to ekscytujące wydarzenie. Upewnij się, że jesteś w pełni przygotowany, abyście ty i twój nowy przyjaciel mogli dobrze zacząć. Naucz się podstaw posiadania królików i przejrzyj naszą listę rzeczy potrzebnych dla królika.
Króliki są wspaniałymi towarzyszami w domu. Są czyste, stosunkowo ciche i urocze. Ale zanim wejdziesz w posiadanie królika, upewnij się, że królik jest odpowiedni dla twojej rodziny. Dowiedz się, jak to zrobić!

Przygotuj swój dom

Pierwszym krokiem, kiedy zdecydujesz się wprowadzić królika do swojego życia, jest podjęcie decyzji, gdzie będzie on głównie mieszkał. Zalecamy, aby króliki mieszkały z tobą w domu. Zapewnia to królikowi bardzo potrzebną interakcję społeczną, a także ochronę przed drapieżnikami i niesprzyjającą pogodą.
Świetne miejsce do trzymania królika znajduje się w centralnej części domu. Możesz użyć kojca dla szczeniąt, aby zablokować róg salonu lub pokoju rodzinnego. Kojec dla szczeniąt zapewnia dużo miejsca na kuwetę, miski na jedzenie i wodę, pudełko na siano i kartonowy zamek. Królik nadal ma dużo miejsca, aby się poruszać. Używanie kojca dla szczeniąt jest lepszym rozwiązaniem niż klatka, ponieważ zapewnia więcej miejsca i można go łatwo dostosować, jeśli chcesz stopniowo zwiększać obszar, aby w końcu uwolnić królika i trzymać go w pokoju.
Po skonfigurowaniu podstawowej lokalizacji dla królika, będziesz musiał zabezpieczyć przed królikiem otoczenie, w którym twój królik będzie się bawił i spędzał całe dnie. Wszystkie przewody muszą być osłonięte drutami ochronnymi lub wyniesione poza zasięg zwierzęcia. Twój króliczek pogryzie również drewniane nogi mebli, książki, papiery, przyciski na pilocie, listwy, narożniki dywanów i w zasadzie wszystko, co potencjalnie jest „do żucia”. Jeśli nie chcesz, aby te rzeczy zostały zniszczone, będziesz musiał trzymać je poza zasięgiem lub zakryć. Albo będziesz musiał uważnie nadzorować cały czas ćwiczeń poza kojcem.

Wyprawka dla królika

Klatka dla królika

Wybór najlepszej klatki dla królika może wydawać się trudnym zadaniem. Skąd wiesz, która z nich jest najlepsza? Jaki rozmiar wybrać? Czy klatka jest lepsza od woliery?
Często terminy „klatka królika” i „woliera królika” są używane zamiennie, ale w rzeczywistości są to różne rzeczy. Woliera dla królika jest zwykle umieszczana na zewnątrz, podczas gdy klatka dla królika jest bardziej domem wewnątrz. Często zdarza się również, że woliery są wykonane z plastiku i siatki drucianej, podczas gdy klatka jest zwykle wykonana z drewna, metalowych drutów, a czasem nawet plastiku na podłogę.
Jeden niekoniecznie jest lepszy od drugiego — zwykle używa się ich razem. Im większy jest twój królik, tym bardziej prawdopodobne, że odniesie korzyść z woliery niż z klatki, ponieważ woliery są zwykle większe. Klatki są zwykle przenośne, więc są preferowane, jeśli dużo podróżujesz z królikiem.

Większość właścicieli decyduje się na umieszczanie królików w dużych klatkach. Daje im to wystarczająco dużo miejsca do skakania i można je umieścić na zewnątrz, aby królik mógł cieszyć się świeżą trawą, jednocześnie będąc zabezpieczonym przed drapieżnikami. Radzimy właścicielom królików, aby używali woliery lub kojca dla szczeniąt dla swoich nowych futrzanych przyjaciół, zwłaszcza że są większe niż klatki. Ale to nie znaczy, że w ogóle nie powinieneś używać klatki dla królików.
Klatki dla królików mogą być niezwykle przydatnym domem dla twojego królika. Jeśli pogoda na dworze jest zła (pada deszcz lub śnieg), twój królik prawdopodobnie nie będzie tolerował pozostania na zewnątrz. Posiadanie mniejszej klatki w pomieszczeniu może być świetnym miejscem do tymczasowego trzymania królika. Klatki są na tyle małe, że nie zajmują zbyt wiele miejsca, ale z tego powodu nie powinno się trzymać dużego królika w klatce przez długi czas.
Klatki dla królików są również bardzo funkcjonalne, jeśli dużo podróżujesz i zabierasz ze sobą królika. W przeciwieństwie do boksów nie są ciężkie, dzięki czemu będziesz mógł je przewieźć samochodem. Niektóre klatki są również składane, co zapewnia dodatkową elastyczność. Podróżowanie z klatką dla królików zapewnia bezpieczeństwo królikowi bez względu na to, gdzie jesteś.
Czy moja klatka dla królika powinna być w pomieszczeniu czy na zewnątrz?
Podobnie jak wybór między klatką a wolierą, wybór umieszczenia królika w pomieszczeniu lub na zewnątrz sprowadza się do osobistych preferencji. Jeśli masz miejsce na zewnątrz, możesz chcieć trzymać królika na zewnątrz, ponieważ klatka może zająć dużo miejsca w środku. Jednak życie na zewnątrz może być niebezpieczne dla królików, ponieważ są one bardziej dostępne dla drapieżników, takich jak lisy.
Niektórzy właściciele lubią trzymać swojego zwierzaka w domku dla królików, ponieważ są bliżej niego. Wiele królików jest trzymanych jako króliki domowe i nie spędzają czasu na zewnątrz. Dostają wolną rękę w domu i są szkolone do korzystania z kuwety.
Trzymanie królika na zewnątrz pozwala mu żyć bardziej zgodnie z przeznaczeniem – i ma futro, które utrzymuje go w cieple. Domek na zewnątrz również będzie wydzielał mniej nieprzyjemnych zapachów niż ten trzymany w środku, chociaż nie ujdzie ci na sucho z ich wyczyszczeniem. Pod koniec dnia wszystko sprowadza się do tego, co działa dobrze dla ciebie i twojego królika.



Funkcje klatki dla królika

 • rozmiar – nie ma sensu kupować dużej klatki, jeśli nie ma na nią miejsca. Jeśli jednak nie masz miejsca na klatkę, prawdopodobnie nie masz miejsca na królika. Klatka musi być co najmniej cztery razy większa od królika, a klatka tymczasowa nie powinna być dużo mniejsza.
  Jeśli masz króliczka, powinieneś kupić klatkę na podstawie przewidywanego rozmiaru dorosłego osobnika. Twój królik będzie czuł dużą niewygodę, jeśli nie będzie miał wystarczająco dużo miejsca, aby się poruszać, co może prowadzić do utraty aktywności i depresji u zwierzęcia. Może to prowadzić do skrócenia oczekiwanej długości życia.
 • trwałość – króliki mogą niszczyć rzeczy, jeśli naprawdę chcą. Królika uwielbiają kopać i żuć, więc twoja klatka musi to wytrzymać. Nie ma sensu wydawać dużo pieniędzy na klatkę, jeśli będziesz musiał ją wymienić w ciągu kilku miesięcy, ponieważ twój królik ją zepsuł. Klatki metalowe z plastikowym dnem są popularnym wyborem wśród właścicieli królików, ponieważ nie można ich przeżuć.
 • elastyczność, której potrzebujesz od klatki z królikiem, będzie zależeć od tego, czy będziesz musiał ją złożyć, czy nie. Jeśli dużo podróżujesz i zabierasz ze sobą królika, pożądana jest składana klatka. Jeśli szukasz po prostu klatki dla zwierząt, która zostanie w domu, najlepiej sprawdzi się klatka na kółkach. W ten sposób możesz przesuwać klatkę, jeśli stanie ci na przeszkodzie.
 • zdejmowana dolna miska – jeśli spód twojej klatki z królikiem jest zdejmowany, czyszczenie będzie znacznie łatwiejsze. Możesz zdjąć dno i zdezynfekować je, bez konieczności wychylania się do klatki, aby ją wyczyścić. Zwykle zdejmowana miska dolna znajduje się w klatkach, a nie w wolierach.

Kuweta dla królika

Kuweta zapewnia twojemu królikowi miejsce, w którym może załatwić potrzeby fizjologiczne. Kuwety są zazwyczaj wykonane z plastiku, występują w wielu różnych kształtach i rozmiarach. Ściółka, którą wypełnia się kuwetę, wchlania nieczystości i neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Jako ściółkę można wykorzystać wióry drzewne, papier, ścinki papieru lub gazeta, granulaty drzewne lub ściółka z gliny. Możesz również użyć żwirku dla kota.

Rodzaje kuwet dla królików

 • kuweta narożna
  Są to kompaktowe kuwety, które wpasowują się w róg pokoju. Kształt pomaga trzymać je na uboczu, dzięki czemu jest więcej miejsca w twoim domu lub klatce królika
 • standardowa kuweta
 • kuweta z drucianą podłogą – jest łatwa do czyszczenia, jednak odradza się jej zakup, ponieważ podłoga z drutu może zranić łapy królika
 • kuweta z plastikową kratką – plastikowa kratka ułatwia czyszczenie. Jest to też lepsze rozwiązanie od kuwety z drucianą podłogą
 • kuweta ze stojakiem na siano – posiada specjalny podajnik siana

Czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie kuwety dla królików

 • rozmiar – kuweta nie powinna być ani za duża ani zbyt mała. Powinna umożliwić królikowi wygodne z niej korzystanie
 • głębokość – powinna pomieścić wystarczająca ilość żwirku
 • trwałość – kuweta powinna być dobrej jakości
 • stabilność – by królik nie miał możliwości przesuwania kuwety
 • łatwość czyszczenia

Ściółka 

Być może kupiłeś swojemu królikowi idealną klatkę, która daje mu dużo miejsca do wędrowania i mnóstwo zabawek do zabawy. Jeśli jednak nie będzie im wygodnie w środku, nigdy nie będą szczęśliwe. Dlatego tak ważny jest wybór najlepszej ściółki dla królików. Istnieje wiele różnych opcji ściółek dla królików. Poniżej przedstawiamy najczęściej używany materiał na ściółkę dla królików:

 • Siano – najpopularniejszy wybór, ponieważ jest nie tylko wygodne, ale także jadalne. Dobrze trzyma ciepło, należy go jednak codziennie wymieniać, ponieważ może spleśnieć, zwłaszcza w kontakcie z wilgocią. Maty z siana są również popularnym wyborem na ściółkę.
 • Słoma – podobnie jak siano, ściółka ze słomy pomaga utrzymać królika w cieple, a jednocześnie jest jadalna. Jest również wolna od kurzu, więc jest bezpiecznym wyborem dla twojego królika. Jednak podobnie jak siano, trzeba ją bardzo często wymieniać.
 • Papier – ściółka papierowa może występować w dwóch postaciach – pulpy i granulatu. Oba są bardzo powszechnym wyborem na ściółkę.
  Miazga papierowa jest papierem rozdrobnionym i jest bardzo chłonna. Jest najlepsza dla królików domowych i może wchłonąć trzy razy więcej niż waży. Jest wolna od kurzu, a więc jest bezpieczną opcją.
  Granulaty papierowe są również produkowane z makulatury i są bardzo przyjazne dla środowiska. Są bardzo chłonne i lekko pęcznieją w kontakcie z wodą. Są również znacznie lżejsze niż inne granulaty, takie jak granulat drzewny.
 • Drewniany granulat – są bardzo chłonne, ale mogą być zbyt ciężkie dla niektórych klatek. Granulki papierowe to lekka opcja. Granulaty drzewne rozszerzają się, zapewniając maksymalną chłonność, ale po zamoczeniu zamieniają się w pył, co wymaga czyszczenia. Są one częściej używane jako ściółka dla kotów.
 • Karton– tekturę można wykorzystać jako dodatkową wyściółkę w klatce lub budce dla królika, aby zapewnić maksymalną chłonność. Zwykle stosuje się go pod innym rodzajem ściółki. Zjedzenie go przez królika jest całkowicie bezpieczne, ale upewnij się, że wszystkie zszywki zostały usunięte.
 • Osika – to bezpieczniejsza alternatywa dla drewna sosnowego i cedrowego. Jednak niektóre ściółki sosnowe i cedrowe mają usunięte toksyny. Osika jest jedną z najbardziej bezzapachowych opcji i jest bardzo chłonna. Należy jednak uważać, aby wybrać markę, która usuwa kurz i resztki drewna. Osika jest bezpieczna dla twojego królika do jedzenia i gryzienia.

Rzozważając wybór odpowiedniej ściółki dla królików należy wziąć pod uwagę trzy główne kwestie:
Klimat (niezależnie od tego, czy królik mieszka wewnątrz, czy na zewnątrz, pomożemy ci wybrać odpowiednią ściółkę. Jeśli twój królik jest na zewnątrz, chcesz, aby było mu wystarczająco ciepło. Jest to coś, co zdecydowanie powinieneś wziąć pod uwagę, jeśli mieszkasz również w chłodniejszym klimacie. Możesz dodać drugą warstwę ściółki, na przykład tekturę pod siano lub ściółkę papierową, aby uzyskać dodatkowe ciepło. Jeśli twój królik mieszka w domu, możesz nie potrzebować tyle ściółki, aby utrzymać królika w cieple. Nie chcesz też, aby królik miał zbyt gorąco, ponieważ może to być tak samo niewygodne, jak zbyt zimno)
– Materiał (powinien być łatwy do czyszczenia. Króliki spędzają większość swojego życia w klatce, więc oddają mocz i kał na ich posłaniu. I tak będziesz musiał często go zmieniać, więc upewnij się, że jest to coś, czego możesz łatwo się pozbyć. Będziesz także chciał wziąć pod uwagę, ile kosztuje ściółka i upewnić się, że nie jest to toksyczny materiał. Najlepszy materiał na ściółkę dla królików powinien być również wygodny do siedzenia i spania. Twój królik powinien czuć się bezpiecznie w swojej klatce. Ściółka powinna być chłonna)
Zapach (nikt nie chce śmierdzącej klatki. Z tego powodu niektórzy właściciele decydują się na zakup najlepszej ściółki dla królików o przyjemnym aromacie, ale te dodane zapachy mogą zawierać dodatki i toksyny, które są szkodliwe dla królika. Niektóre ściółki, takie jak ściółka drewniana, pomagają w naturalny sposób eliminować zapachy. Powinieneś także często czyścić klatkę królika, aby zminimalizować wszelkie zapachy)

Jak często należy czyścić domek dla królika?
Sprzątanie klatki królika i zmiana ściółki to najmniej ulubione zadanie każdego właściciela, ale niestety trzeba to robić. Powinieneś je dokładnie czyścić przynajmniej raz w tygodniu, chociaż w zależności od wielkości klatki i liczby królików, które w niej mieszkają, może to być częściej. Nauczenie królika, aby używał kuwety, może być również dobrym sposobem na zmniejszenie ilości ściółki do wymiany.

Pojemnik na wodę i miska

Powinieneś zaopatrzyć się w pojemniki i miseczki na wodę i jedzenie. Królik powinien mieć zawsze dostęp do dwóch rzeczy — siana i wody. Na rynku dostępnych jest wiele różnych butelek  i miseczek na wodę. Występują w różnych kształtach i rozmiarach. Z wielu powodów butelka na wodę dla królika jest często bezpieczniejszym i łatwiejszym sposobem na zapewnienie stałego dostępu do świeżej wody swojemu pupilowi (nie przewraca się, królik nie zanieczyści jej podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych). Wybierając butelkę na wodę, zwróć uwagę na jej rozmiar (powinna być dostosowana do ilości korzystających z niej królików oraz tego, jak dużo pije królik). Ważny jest także materiał wykonania. Powinien być trwały i bezpieczny (butelki mogą być wykonane z plastiku, szkła, stali nierdzewnej)
Butelkę na wodę dla królika należy często czyścić i uzupełniać, więc ważne jest, aby była łatwa do czyszczenia i zainstalowania. Powinna być bezpiecznie przymocowana do grilla klatki dla królików, ale istotne też, aby można je było łatwo odłączyć. Butelki zazwyczaj dostarczane są w pełni wyposażone w uchwyt montażowy, więc nie ma trudności z ich mocowaniem i odłączaniem.

Siano dla królika

Siano jest niezwykle ważnym elementem diety królika z wielu powodów. Powinny jeść więcej siana niż czegokolwiek innego, a to ma szereg korzyści zdrowotnych i pomoże im żyć dłużej i szczęśliwiej.
Jednak może pojawić się wiele pytań dotyczących siana. Jakim sianem karmić królika? I jak dużo? Czy jest jakiś rodzaj siana, którym powinieneś go karmić?

Eksperci zalecają, aby dieta królika była w dużej mierze oparta na sianie, tylko dlatego, że ma tak wiele korzyści zdrowotnych. Przede wszystkim jest dobre dla układu pokarmowego królika. Aby zachować zdrowie, królik musi poruszać się wewnątrz, a jedzenie szybko przez niego przechodzi. Niestrawny błonnik, który znajduje się w sianie i trawie, pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu trawiennego, jednocześnie dostarczając zwierzęciu składników odżywczych, które są wchłaniane podczas przechodzenia przez jelita.
Innym powodem, dla którego siano jest bardzo ważne dla królików, jest to, że pomaga zetrzeć zęby. Zęby królika mają otwarte korzenie, co oznacza, że ​​stale rosną przez całe życie. Jeśli ich zęby nie są starte, mogą urosnąć zbyt długie i stać się bardzo bolesne. Może to prowadzić do dalszych problemów zdrowotnych poprzez utratę apetytu, a czasami może nawet być śmiertelne w przypadku królików.
Najlepsze siano królicze zapewnia twojemu królikowi odpowiednią ilość składników odżywczych. Od tysięcy lat króliki jedzą siano na wolności, a to dlatego, że jest tak korzystne dla ich zdrowia. Zawiera 12% białka, mniej niż 2% tłuszczu i 14-20% błonnika. Różne rodzaje siana i różne kawałki mają różne składniki odżywcze, ale omówimy to później.



Jakie siano jedzą króliki?
Istnieje kilka różnych rodzajów siana, które króliki mogą jeść. Rodzaj, który powinni normalnie jeść, różni się w zależności od ich wieku i wcześniejszych doświadczeń z sianem.

 • Siano z tymotki. To siano jest idealne dla dorosłych królików. Może być również doskonałym sianem dla królików, które muszą schudnąć, ponieważ ma dobrą mieszankę łodyg i liści. Siano tymotki jest najczęstszym sianem króliczym i znajdziesz je w większości sklepów zoologicznych.
 • Siano z łąkowej trawy. Siano z trawy łąkowej jest świetną alternatywą dla siana z tymotki. Właściciele często używają dwóch sian w połączeniu ze sobą, ponieważ oba dostarczają różnych składników odżywczych. Trawa łąkowa zawiera zwykle inne zioła łąkowe, takie jak babka lancetowata, mniszek lekarski i koniczyna. Siano z łąki jest zwykle łatwo dostępne i może być również tańsze niż siano z tymotki.
 • Siano z trawy owsianej. Siano z trawy owsianej jest idealną hipoalergiczną alternatywą dla trawy i jest idealne dla właścicieli królików cierpiących na katar sienny. To siano jest dobre dla króliczków, które mają tendencję do przybierania na wadze, ale zwykle używa się go razem z sianem z tymotki. Nie należy kupować siana owsianego, które nie jest zielone — gdy zmieni kolor na żółty, traci swoje wartości odżywcze.
 • Siano z trawy sadowniczej. Siano z trawy pospolitej ma wysoką zawartość białka i jest niezwykle smaczne, więc jest to siano dla tych wybrednych króliczków. Przy niższej zawartości błonnika należy go stosować w połączeniu z innymi alternatywami o wyższej zawartości błonnika. Może być również dobry w przypadku odstawiania królików od diety opartej na granulacie.
 • Siano lucerny. Siano lucerny w rzeczywistości wcale nie jest trawą, a raczej rośliną strączkową. Jest naprawdę zalecany tylko dla królików, które wciąż rosną, ponieważ ma znacznie wyższą zawartość białka i wapnia niż jakiekolwiek inne siano. Może być również zjadany przez króliki, które walczą o utrzymanie wagi.

Jakie są różne kawałki siana?
Istnieją trzy różne rodzaje kawałków siana. Cięcie odnosi się do tego, kiedy siano zostało zebrane w okresie wegetacji.
Pierwsze cięcie siana następuje wtedy, gdy siano wyrosło z nasion. W zależności od rodzaju siana może mieć bardzo różną jakość, ale zazwyczaj jest bardzo pożywne dla wszystkich królików. Pierwsze cięcie jest zwykle dobrą mieszanką łodyg i liści, ale zwykle jest dłuższe i grubsze niż inne kawałki. Siano może nie smakuje fantastycznie, ale jest bardzo szypułkowe, co sprawia, że ​​króliki dobrze zetrą zęby.
Drugie pokosy zwykle mają miejsce w przypadku przedwczesnego odrostu i zapewniają bardziej liściaste i bardziej miękkie siano. Zawartość białka, skrobi i cukru jest wyższa, co sprawia, że ​​to siano jest smaczniejsze. Jeśli siano będzie wystarczająco długo rosło, można wykonać trzecie pokosy. Są to głównie liście z łodygami i chociaż są zielone, słodkie i dobrze smakują króliczkom, nie zawierają wystarczającej ilości błonnika, aby służyć jako podstawowa dieta dla królików.

Ile siana powinien jeść królik?
Siano powinno stanowić co najmniej 80 do 90 procent diety królika. Powinieneś starać się codziennie karmić je ilością, która jest tego samego rozmiaru względem wagi królika. Siano powinna być zawsze świeże i łatwo dostępne. Będziesz musiał wyrzucić mokre lub zabrudzone siano, ale możesz zostawić jednodniowe siano w ich klatce i dalej uzupełniać.

Pamiętaj, aby ograniczyć do minimum inne pokarmy, takie jak granulaty, świeże warzywa i przekąski, zwłaszcza jeśli twój królik nie je siana. Jeśli zajada się mniej odżywczymi granulkami lub niezdrowymi przekąskami, nie będzie głodny i nie będzie chciał jeść bardziej pożywnego siana.
Podajnik na siano dla królika to może być kolejny świetny sposób, aby uzyskać od królika jedzenia siana. Pomaga to utrzymać siano przez cały czas w jednym miejscu, dzięki czemu zwierzę wie, gdzie ono jest. Utrzymuje je również z dala od podłogi, więc jest mniej prawdopodobne, że zrobią na nie siusiu. Dzięki temu utrzymasz klatkę dłużej w czystości. Stojak na siano utrzymuje również jedzenie na poziomie pyska twojego królika, więc nie musi się schylać, aby je zjeść.
Jeśli twój królik wciąż ma problemy z jedzeniem siana, zamień pory posiłków na zabawę. Wypełnij puste rolki papieru toaletowego sianem lub ukryj smakołyki w sianie, aby królik musiał się pożywić, aby się do nich dostać. Dzięki temu będzie się dobrze bawił, jednocześnie jedząc siano, nie zdając sobie z tego sprawy.

Czy mój królik może jeść inne jedzenie?
Chociaż zaleca się, aby twój królik miał dietę składającą się głównie z siana, możesz również karmić go innym pokarmem dla królików, aby zrównoważyć dietę. Może to być kilka świeżych warzyw każdego ranka (takich jak zielone warzywa liściaste; kapusta, liście kalafiora, rzodkiewka, rukola itp.) i niewielka ilość granulek. Granulat należy podawać królikowi z umiarem. Niektórzy właściciele decydują się nawet nie karmić swoich królików granulatem, stosując dietę: warzywa i siano.

Karma dla królika

Zapewnienie, że karmisz królika odpowiednim rodzajem jedzenia, jest jednym z najważniejszych obowiązków właściciela królika. Jedzenie zapewnia zwierzęciu składniki odżywcze, których potrzebuje, aby zachować zdrowie, a także pomaga zetrzeć zęby i wspomaga dobre trawienie.
Ale wybór najlepszej karmy dla królików, gdy istnieje tak wiele różnych rodzajów, może wydawać się trudnym zadaniem.

Przed zakupem najlepszej karmy dla królików należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy:

 • wiek królika – potrzeby twojego królika zmieniają się wraz z wiekiem. Kilkumiesięczny króliczek będzie miał inne wymagania żywieniowe niż ośmioletni królik. Rodzaj żywności, którą go karmisz, powinien być dostosowany do ich etapu życia – prawie zawsze jest to oznaczone na opakowaniu żywności, aby ci pomóc.
 • zdrowie – jeśli twój królik jest chory, może być konieczne karmienie go specjalną dietą. Może to mieć miejsce również wtedy, gdy królik jest w ciąży, ma niedowagę lub nadwagę. Istnieją granulki, które zostały opracowane z myślą o ich potrzebach.
 • rodzaj karmy dla królika – owoce, warzywa i siano. Żywność na bazie owoców zawiera takie owoce, jak jabłka, brzoskwinie, wiśnie i gruszki, które mają dużo witamin, ale z drugiej strony mogą zawierać dużo cukru pochodzenia roślinnego. Żywność na bazie warzyw zawiera takie składniki, jak marchew, brokuły, zielone liście i bazylia. Ta żywność może być zdrowsza niż ta na bazie owoców, ale nie tak zdrowa jak żywność na bazie siana. Pokarmy na bazie siana są najczęstsze, szczególnie z dodatkiem siana tymotki i lucerny. Siano ma dużo błonnika, który świetnie wpływa na układ pokarmowy królika.

Zabawki dla królika

Podobnie jak każde zwierzę, królik potrzebuje odpowiednich ćwiczeń, aby pozostać sprawnym, zdrowym i szczęśliwym. Ale tak naprawdę nie można przywiązać królika do smyczy i zabrać go do parku. Więc jak masz utrzymać go w dobrej kondycji? Odpowiedź jest prosta – zabawki.
Zabawki dla królików mają różne kształty i rozmiary, a wybór odpowiednich dla królika może wydawać się trudnym zadaniem. Istnieją trzy główne powody, dla których twój królik potrzebuje zabawek:

 • ćwiczenia – królik potrzebuje przede wszystkim ruchu. Zapewnienie mu zabawek sprawi, że będzie aktywny, dzięki czemu pozostanie w dobrej formie i utrzyma zdrową wagę. Króliki uwielbiają jeść i łatwo mogą mieć nadwagę, dlatego bardzo ważne jest, aby ćwiczyły. Będą najbardziej aktywne rano i wieczorem, więc jest to idealny czas na wyjęcie zabawek i rozruszanie królika.
 • stymulacja mentalna – oprócz ćwiczeń fizycznych królik musi być stymulowany umysłowo. Królik, który jest stale zabawiany, będzie żył znacznie szczęśliwszym życiem niż ten, który jest znudzony i nie ma nic do roboty przez cały dzień. Zajęcie królika pomoże złagodzić problemy behawioralne, takie jak żucie i ucieczka. Stymulacja psychiczna może również pomóc w wydłużeniu jego życia.
 • zdrowe zęby – problemy z zębami są jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych u królików domowych. Wynika to z faktu, że zęby królika rosną przez całe życie, a więc muszą żuć, aby je ścierać. Jeśli zęby staną się zbyt długie, mogą zacząć powodować problemy w pysku królika. Danie królikowi zabawki, którą będzie mógł żuć, może pomóc w ścieraniu zębów i utrzymaniu ich odpowiedniej długości. Ponadto, dając mu zabawkę do przeżuwania, sprawisz, że znacznie rzadziej będzie chciał przeżuwać twoje meble i przewody elektryczne.

Co wziąć pod uwagę przy zakupie zabawek dla królików

Jest kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę, szukając najlepszych zabawek dla królików, aby upewnić się, że zabawka jest odpowiednia dla twojego zwierzęcia.

 • materiał wykonania – należy zawsze upewnić się, że materiał, z którego wykonana jest zabawka, jest bezpieczny dla królików. Najlepsze materiały to drewno, trawa, rafia i inne naturalne materiały, które nie zaszkodzą twojemu królikowi, zwłaszcza jeśli je przeżuwa. Zadbaj też o to, aby zabawka była trwała, ponieważ króliki mogą mieć tendencję do niszczenia rzeczy.
 • rozmiar – wielkość zabawki jest bardzo ważna – jeśli jest za duża, królik nie będzie się nią bawić, a jeśli jest za mała, może zostać połknięta. Patrząc na zabawki w kształcie tunelu, upewnij się, że sprawdziłeś wymiary swojego królika.
 • rodzaj zabawki – niektóre zabawki są przeznaczone do zabawy w pojedynkę, podczas gdy inne są przeznaczone do interakcji z króliczkiem. Najlepsze zabawki solo to gryzaki i centra aktywności, podczas gdy zabawki, którymi można bawić się razem, powinny być ruchome i króliki powinny za nimi biegać, np. piłki.
 • bezpieczeństwo – zapewnienie bezpieczeństwa twojemu królikowi podczas zabawy jest bardzo ważne. Musisz zawsze nadzorować swojego królika i upewnić się, że nie udusi się ani nie zaplącze w żadną z zabawek. Jeśli chcesz zabawkę, którą możesz zostawić w domu z królikiem, gdy wychodzisz, poszukaj grubej, dużej zabawki.
 • cena – zabawki są dostępne w różnych cenach, a kwota, którą wydasz na zabawki dla królików, zależy od ciebie. Niektóre znajdziesz za kilka złotych, podczas gdy inne mogą kosztować nawet kilkaset złotych.

 

Akcesoria do pielęgnacji

Istnieje kilka podstawowych czynności pielęgnacyjnych, które będziesz musiał regularnie robić ze swoimi królikami. Obejmuje to szczotkowanie królika i obcinanie paznokci.
Ważne jest, aby wyrobić w sobie nawyk regularnego szczotkowania królika, aby pozbyć się nadmiaru futra. Króliki zrzucają sierść 3-4 razy w roku i w tym czasie jest to szczególnie ważne. Króliki same się czyszczą, podobnie jak koty, ale w przeciwieństwie do kotów nie są w stanie wykrztuszać kul włosowych. Szczotkowanie królika zapobiega przedostawaniu się dodatkowej sierści do jego układu pokarmowego.
Pazury królika stale rosną i trzeba będzie je obcinać co kilka miesięcy. Potrzebujesz do tego dobrej pary obcinaczy do paznokci. Jeśli nie czujesz się komfortowo z przycinaniem paznokci swoim króliczkom, możesz również poprosić weterynarza o zrobienie tego za ciebie.
Upewnij się, że jesteś przygotowany na wszystko, czego potrzebujesz, aby przynieść królika do domu– zaoszczędzi to wiele stresu zarówno tobie, jak i twoim nowym zwierzakom.