icon_cart

0

koszyk
dieta konia

Dieta koni – jaka pasza będzie najlepsza

Niektóre konie są łatwiejsze w karmieniu i wymagają mniej składników odżywczych niż inne. Niekiedy konie są bardzo trudne w karmieniu i wymagają szczególnej uwagi. Ważne jest, aby wiedzieć, jak karmić konia i upewnić się, że otrzymuje wszystkie potrzebne mu składniki odżywcze.

Przewód pokarmowy u konia

Zrozumienie funkcji przewodu pokarmowego konia ma kluczowe znaczenie dla utrzymania jego zdrowia i zapobiegania różnym chorobom. Aby pokarm całkowicie przeszedł przez przewód pokarmowy konia, potrzeba 45 do 72 godzin.

Żołądek i jelito cienkie tworzą przednią część przewodu pokarmowego; kątnica, duża okrężnica, mała okrężnica i odbytnica tworzą tylną część przewodu. Większość skrobi (głównego składnika ziaren zbóż metabolizowanych na energię), białka, tłuszczu, witamin i minerałów jest trawiona i wchłaniana głównie w jelicie cienkim przez enzymy i inne substancje trawienne wydzielane do jelita cienkiego przez trzustkę, wątrobę i komórki tworzące ścianę jelita cienkiego.

W jelicie grubym znajdują się drobnoustroje, które są bakteriami i pierwotniakami zdolnymi do trawienia błonnika pokarmowego dostarczanego przez pasze objętościowe w diecie. Koń nie wytwarza enzymów trawiących błonnik, ale wykorzystuje drobnoustroje do jego rozkładu. Mikroby umożliwiają koniom całkiem dobre wykorzystanie błonnika.
Konie potrzebują błonnika w swojej diecie, aby jelita mogły normalnie funkcjonować.
Ważne jest również, aby nie przekarmić koni zbożem, ponieważ może to powodować zaburzenia trawienne, takie jak kolka. Kiedy podaje się zbyt dużo ziarna, większość jest trawiona w jelicie cienkim. Reszta przedostaje się do jelita grubego, gdzie drobnoustroje szybko je trawią, wytwarzając duże ilości gazu i kwasu oraz endotoksyny, z których wszystkie mogą powodować dyskomfort, kolkę, a w niektórych przypadkach poważną chorobę.

Ponadto konie powinny mieć stały dostęp do dużej ilości świeżej, czystej wody, aby jelita mogły normalnie funkcjonować.
Przewód pokarmowy konia to delikatny system. Pasze powinny być dobierane nie tylko ze względu na ich zdolność do zaspokojenia potrzeb żywieniowych zwierzęcia i zgodność z przewodem pokarmowym konia.

Pięć rodzajów składników odżywczych ważnych w diecie konia

Koń potrzebuje pięciu rodzajów składników odżywczych. Każdy składnik odżywczy odgrywa ważną rolę w organizmie konia i jest potrzebny do utrzymania konia w zdrowiu.

  • Składniki odżywcze energetyczne (takie jak węglowodany i tłuszcze)
  • Białka
  • Witaminy
  • Minerały
  • Woda

Woda jest największą pojedynczą częścią prawie wszystkich żywych istot. Woda pełni w organizmie wiele zadań. Stanowi większość krwi, która przenosi składniki odżywcze do komórek i usuwa produkty przemiany materii. Ponadto woda jest wbudowanym systemem chłodzenia organizmu; reguluje ciepłotę ciała i działa jak środek poślizgowy. W bardzo zimne dni mogą być potrzebne podgrzewacze wody, aby zapobiec jej zamarzaniu.

Po strawieniu pokarmu krew przenosi energię do organizmu. Odżywki energetyczne pobudzają ruchy mięśni do chodzenia, oddychania itd. (Jednocześnie energia ta utrzymuje temperaturę ciała).
Węglowodany są głównym źródłem energii dla wszystkich zwierząt. Węglowodany to złożone związki składające się z węgla, wodoru i tlenu. Celuloza (węglowodany występujące w sianie i trawie) jest jednym z bardziej złożonych węglowodanów. Konie mogą trawić celulozę (trawę i siano), ponieważ mają małe mikroby w jelicie grubym (kątnicy), które mogą ją rozkładać. Kolejnym źródłem energii są tłuszcze lub oleje. Podobnie jak węglowodany, tłuszcz składa się z węgla, wodoru i tlenu, a także zapewnia energię do ruchu i ciepła. Energia w tłuszczu jest bardziej skoncentrowana niż energia w węglowodanach. Tłuszcz ma 2,25 razy więcej energii na gram niż węglowodany. Nigdy nie podawaj więcej niż 10% tłuszczy czy olei w diecie.

Białko dostarcza materiał do tkanki ciała. Podczas trawienia białka rozkładają się na aminokwasy. Aminokwasy budują ciało; przedostają się do krwiobiegu z jelit, a krew przenosi aminokwasy do wszystkich części ciała. Tworzą tkankę ciała. Białka w końcu stają się mięśniami, narządami wewnętrznymi, kością i krwią. Skóra, sierść, kopyta i wiele innych części konia również składają się z białka. Białko, które nie jest potrzebne do utrzymania lub budowy ciała konia, jest przekształcane w energię lub przechodzi przez układ pokarmowy. Białko całkowite w paszach jest mierzone za pomocą białka surowego.

Witaminy są potrzebne w znacznie mniejszych ilościach niż inne składniki odżywcze, ale są równie ważne. Każda witamina ma inne zadanie w organizmie. Niektóre witaminy znajdują się w pożywieniu, które zjada koń, podczas gdy inne są produkowane wewnątrz konia. W zależności od diety koń może potrzebować suplementów witaminowych. Suplementy zwykle nie są konieczne, jeśli koń może paść się na trawie.

Zwykle potrzebne są niewielkie ilości minerałów. Żelazo, miedź, fosfor, wapń i magnez to przykłady minerałów ważnych dla organizmu konia. Bez żelaza krew nie może przenosić tlenu do komórek organizmu. Bez wapnia i fosforu kości i zęby nie będą się prawidłowo formować. Wapń i fosfor należy podawać w proporcji od 3:1 (trzy części wapnia na każdą część fosforu) do 1:1. Brak równowagi tych minerałów może powodować choroby rozwojowe kości u młodych, rosnących koni.

Rodzaje pasz dla koni

Twój koń może pozyskiwać niezbędne składniki odżywcze z wielu rodzajów pasz.
Siano lub trawa, stanowią większość pożywienia dla koni. Siano z trawy, lucerny lub ich kombinacja to dobre źródła paszy objętościowej. Siano z trawy ma zazwyczaj wyższą zawartość błonnika i suchej masy niż lucerna, ale lucerna może zawierać więcej białka, witamin i wapnia. Wielu właścicieli koni karmi swoje konie sianem z trawy lub prostą lucerną lub kombinacją trawy i lucerny. Trawy powszechnie używane jako siano to stokłosa, sad i tymotka.



Siano z długich łodyg to tradycyjne siano w belach. Jest krojone, suszone i prasowane. Może być wiązane w bele kwadratowe lub w duże, okrągłe lub długie bele, które mogą ważyć tony.

Siano. Konie potrzebują dobrej jakości siana. Powinno być jasnozielone, liściaste i mieć delikatną konsystencję, o świeżym, przyjemnym aromacie. Kurz, chwasty i inne ciała obce w sianie mogą być niezdrowe dla zwierzęcia. Kolor jest wskaźnikiem jakości i zawartości składników odżywczych; dobre siano jest jasnozielone.
Większość składników odżywczych w sianie znajduje się w liściach, a siano liściaste jest cennym źródłem witamin. Liście lub ich brak zależy od rodzaju siana, jego dojrzałości podczas cięcia, warunków pogodowych podczas uprawy i dojrzewania siana oraz procedur dojrzewania siana. Pył jest niepożądany w każdej paszy dla koni. Nie tylko pogorsza smak siana, ale także pogarsza problemy z oddychaniem. Posypywanie lub moczenie zakurzonego siana w wodzie może zmniejszyć ilość kurzu. Unikaj karmienia spleśniałym lub zakurzonym sianem. Na polu ulewny deszcz może zrywać wysychające liście siana i wypłukiwać z siana energię i białko. Siano w belach, zanim będzie wystarczająco suche, straci składniki odżywcze w wyniku fermentacji lub ogrzewania beli. To czasami powoduje pożary przez samozapłon w stosach składowanych w belach siana. Ten rodzaj siana jest nie do przyjęcia dla koni.

Pastwisko. Dobre pastwisko lub trawa, którą zwierzę może jeść, może być ekonomicznym pożywieniem dla koni, ale pastwisko musi być dobrze utrzymane. Jeśli zwierzęta będą zbyt długo pasły się na pastwisku, trawa może zostać zniszczona. Niektóre z podstawowych wymagań dobrego pastwiska to:

  • dostawę apetycznych roślin, takich jak trawy czy rośliny strączkowe
  • padok lub boks, w którym przez część dnia zamieszka twój koń
  • używaj pastwisk wyłącznie do codziennych ćwiczeń i wypasu
  • całoroczne zaopatrzenie w świeżą, czystą wodę
  • schronienie przed wiatrem, zimnem i słońcem
  • bezpieczne, trwałe ogrodzenie
  • żadnych trujących roślin
  • brak sprzętu, dziur lub innych niebezpiecznych materiałów na pastwisku
  • ziarno dla koni bardzo aktywnych lub jeśli jakość trawy jest słaba.

Dobrze zarządzane pastwiska zmniejszają koszty paszy i dostarczają zwierzętom energii, białka, witamin i minerałów. Miejsce do ćwiczeń z kilkoma źdźbłami trawy nie jest pastwiskiem; takie pastwisko, czyli nadmiernie wypasane, nie jest źródłem składników odżywczych i może być poważnym źródłem pasożytów wewnętrznych. Gdy trawa staje się zbyt cienka, zarośnięta lub nieapetyczna dla konia, należy ją przyciąć lub skosić. Bujna pasza pastwiskowa może działać jako środek przeczyszczający wczesną wiosną i może powodować choroby. Wprowadzaj konie stopniowo na pastwiska, powoli zwiększając ich dzienny czas wypasu.

Koncentraty. Drobne ziarna, takie jak kukurydza, owies i jęczmień, są znane jako koncentraty. Koncentraty mają mniejszą zawartość błonnika i wyższą energię niż pasze objętościowe. Ziarno powinno być czyste, pozbawione pleśni i owadów, o jasnym kolorze. Jakość ziarna jest tak samo ważna jak jakość siana. Ziarna mogą być popękane, gotowane na parze lub walcowane, ale zbyt drobno zmielone mogą powodować problemy z oddychaniem lub kolkę. Owies jest najbezpieczniejszym i najłatwiejszym ziarnem do karmienia z sianem, ponieważ jest bogaty w błonnik i ma niską zawartość energii oraz więcej białka niż kukurydza. Kukurydza ma najwyższą zawartość energii ze wszystkich zbóż i koń może szybko przybrać na wadze. Można ją podawać na ucho, zwijać lub łuskać. Jęczmień jest pośrednim źródłem energii i zawartości białka. Wszystkie ziarna mają niską zawartość wapnia, ale wysoką zawartość fosforu.

Suplementy. Do diety dodaje się suplementy białkowe i witaminowo-mineralne w celu zwiększenia ich stężenia w diecie. Zboża to suplementy energetyczne w diecie bogatej w pasze. Dodawaj suplementy do diety tylko wtedy, gdy czegoś brakuje. Niektóre suplementy białkowe to mączka z nasion oleistych, soi, nasion bawełny, mączki z siemienia lnianego, mączki z orzeszków ziemnych, mączki z nasion słonecznika i rzepaku. Suplementy witaminowe i mineralne powinny być dodawane do diety tylko wtedy, gdy koń ma niedobór. Ogólnie rzecz biorąc, jedynymi minerałami budzącymi obawy w żywieniu koni są wapń, fosfor i sól. Na niektórych obszarach geograficznych problemem jest brak selenu, a u koni rosnących miedzi i cynku. Inne minerały mogą być obecne w odpowiednich ilościach w normalnej diecie.

Komercyjne mieszanki zbóż lub kompletne pasze. Skoncentrowane mieszanki to ziarna zbóż z dodatkami w celu zwiększenia określonej zawartości składników odżywczych w mieszance. Kompletna pasza to mieszanka zbóż o wysokiej zawartości błonnika, ponieważ zawiera paszę lub produkty uboczne o wysokiej zawartości błonnika. Kompletne karmy są utrzymywane razem, zwykle przez wytłaczanie lub formowanie w granulki. Jeśli karmisz komercyjną paszą pełnoporcjową, nie musisz podawać siana (postępuj zgodnie z zaleceniami dotyczącymi karmienia na etykiecie). Istnieją również pasze dla określonych klas koni. Niektóre pasze są specjalnie opracowane dla młodych, rosnących koni; oraz dla koni geriatrycznych (w podeszłym wieku), które są stare i mają specyficzne potrzeby żywieniowe. Niektóre komercyjne firmy produkujące pasze produkują wstępnie zmieszane, wygodne, łatwe w użyciu mieszanki paszowe dla koni, które są na różnych dietach składających się z siana, takich jak trawa lub lucerna. Nie powinieneś dodawać do diety żadnych innych suplementów. Te pasze mogą być droższe niż opracowywanie własnej dawki pokarmowej, ale są dobre dla właściciela, który nie chce tracić czasu na badanie diety swojego konia.

Pasze od firm komercyjnych mają analizę dołączoną jako osobną etykietę lub wydrukowaną bezpośrednio na pojemniku, lub która daje gwarantowane minimalne i/lub maksymalne ilości niektórych składników odżywczych.
Zapotrzebowanie konia na składniki odżywcze zmienia się w zależności od jego wieku, wagi i ilości wykonywanej przez niego pracy. Dobrej jakości siano jest wystarczającą paszą dla dojrzałego koni. Wraz ze wzrostem pracy do diety należy dodać zboże.
Tylko koń, który jest bardzo ciężko przepracowany, otrzymałby połowę swojej racji w postaci zboża. Koń wyścigowy w ciężkim treningu jest przykładem konia, który potrzebuje połowy swojej racji w zbożu. Dlatego nigdy nie karm swojego konia rekreacyjnego więcej, niż potrzebuje. Młodsze konie wymagają specjalnych racji żywieniowych; porozmawiaj o tym ze swoim weterynarzem.
Kiedy równoważysz porcję jedzenia dla swojego konia: określ wiek, wagę i poziom aktywności lub pracy konia oraz określ rzeczywistą zawartość składników odżywczych w dostępnej paszy, wysyłając paszę do komercyjnego laboratorium badania pasz.

Dzienne zapotrzebowanie na składniki odżywcze konia będzie się różnić w zależności od wieku, aktywności lub poziomu wydolności, stanu zdrowia oraz, w przypadku klaczy hodowlanych, etapu ciąży lub laktacji. Szacunkowe wymagania żywieniowe można znaleźć w różnych publikacjach.
Po ustaleniu wymagań konia, przeanalizuj siano i pasze pod kątem dostarczanych składników odżywczych. To określa, czy program karmienia spełnia lub przekracza potrzeby konia.

Istnieje wiele stron internetowych, które umożliwiają automatyczne wykonywanie obliczeń lub zawierają instrukcje krok po kroku.
Zawsze uważaj, aby nie tworzyć nadmiaru innych składników odżywczych podczas zwiększania poziomu składników paszy. Nadmiar niektórych składników odżywczych może wchodzić w interakcje z innymi składnikami odżywczymi. Na przykład nadmiar wapnia może uniemożliwić całkowite wykorzystanie fosforu.
Zaburzenia metaboliczne, takie jak osteochondroza, wynikają z braku równowagi składników odżywczych. Wielu zaburzeń można uniknąć, podając swojemu koniowi zbilansowaną dawkę pokarmową. Pamiętaj, że każdy koń musi być karmiony indywidualnie.

Poszczególne konie mogą wymagać dostosowania składników odżywczych. Stale oceniaj kondycję swojego konia. Prawidłowo wytresowany koń będzie miał wystarczająco dużo tłuszczu, aby jego żebra nie były widoczne, ale nadal powinieneś być w stanie wyczuć żebra, gdy przejedziesz po nich palcami. Niektóre konie wymagają więcej, a inne mniej paszy.
Inne czynniki, takie jak stan ciała, historia zdrowia i czynniki środowiskowe, powinny być brane pod uwagę, aby jak najlepiej zaprojektować odpowiednią dawkę pokarmową dla twojego konia. Skonsultuj się ze swoim specjalistą ds. żywienia, przedstawicielem okręgowym lub weterynarzem, aby pomógł i w stworzeniu diety zaprojektowanej tak, aby zapewnić zdrowie i długowieczność twojego konia.

Wskazówki dotyczące karmienia konia 

  1. Zapewnij wysokiej jakości paszę objętościową z lucerny lub trawy z dodatkiem zbóż, aby zbilansować dietę konia. Karm go wagowo, a nie objętościowo.
  2. Zawsze utrzymuj co najmniej połowę racji jako paszę objętościową, taką jak siano lub trawa.
  3. Nigdy nie karm konia spleśniałym lub zakurzonym sianem, trawą lub zbożem.
  4. Nigdy nie podawaj ścinków trawy.
  5. Zapewnij dostęp do świeżej, czystej wody przez cały czas.
  6. Utrzymuj pojemniki na paszę i wodę w czystości. Regularnie sprawdzaj i czyść wiadra oraz zbiorniki na wodę.
  7. Obserwuj swojego konia podczas jedzenia i codziennie sprawdzaj pojemniki z paszą, aby wykryć nieprawidłowe zachowania związane z jedzeniem lub piciem.
  8. Co roku sprawdzaj końskie zęby pod kątem ostrych punktów, które utrudniają żucie. Przechylanie głowy na bok podczas jedzenia ziarna może wskazywać na problem z zębami.
  9. Zmiany racji powinny być stopniowe – przez co najmniej pięć dni, aby zapobiec zaburzeniom trawienia.
  10. Odpowiednie ćwiczenia poprawiają apetyt, trawienie, napięcie mięśniowe i zdrowie psychiczne koni.
  11. Ponieważ żołądek konia jest bardzo mały i nie może jednorazowo pomieścić dużej ilości paszy, powinien być regularnie karmiony co najmniej dwa razy dziennie. Niektóre konie czerpią korzyści z trzech lub więcej karmień dziennie. Nie przekarmiaj konia.

Co mogą, a czego nie mogą jeść konie?

Bądźmy szczerzy, wszyscy lubimy od czasu do czasu rozpieszczać nasze konie smakołykami, ale czy karmisz je właściwie?

Rośliny odpowiednie dla koni

Wiele osób uważa, że ​​konie, podobnie jak wszystkie pasące się zwierzęta, mogą jeść wszystkie rodzaje roślin, nie odczuwając przy tym żadnych negatywnych skutków. Jednak niektóre rośliny mogą być równie zabójcze dla koni, jak dla nas. Najważniejsze rośliny, których należy unikać to:

  • Starzec jakubek  – jest jedną z roślin, którymi nie wolno karmić konia. Zawiera alkaloidy, które są wyjątkowo toksyczne dla koni. Toksyny gromadzą się z czasem i powodują nieodwracalne uszkodzenia wątroby, które szybko prowadzą do niewydolności wątroby i ostatecznie do śmierci. Starzec jest tak toksyczny, że może być szkodliwy nawet dla ludzi (chociaż nie ma ryzyka poważnego uszkodzenia wątroby), jeśli dostanie się na skórę, z tego powodu należy zawsze nosić rękawiczki ochronne podczas usuwania go z pastwisk.
  • Ligustr – wszystkie rodzaje ligustru są bardzo trujące dla koni, ale ligustr skrzynkowy jest najbardziej niebezpieczny, nawet w niewielkich ilościach może okazać się śmiertelny.
  • Naparstnica  – naparstnice są tak trujące, że zjedzenie zaledwie 100 g może zabić całkowicie zdrowego konia w ciągu zaledwie kilku godzin.
  • Wilcza jagoda – Chociaż nazwa „śmiertelna” jest oczywistą wskazówką, że jest toksyczna, warto zauważyć, że należy unikać również innych roślin z tej samej rodziny. Rośliny takie jak mandragora, pomidor, ziemniak, tytoń i bakłażan należą do rodziny psiankowatych. Łagodne przypadki mogą powodować objawy podobne do kolki i przyspieszone tętno, ale niestety może prowadzić do śmierci.
  • Orlica – nawet jeśli jest suszony i karmiony jako paproć może nadal być bardzo toksyczny dla koni i, jeśli zatrucie nie zostanie szybko wyleczone, może być śmiertelny. Konie naturalnie nie zdecydują się jeść paproci, ale zrobią to, jeśli zostaną nimi nakarmione.
    Skrzyp polny – ta roślina, która wytwarza zarodniki, a nie nasiona, jest niezwykle toksyczna dla koni. Podobnie jak wiele roślin, które są szkodliwe dla koni, jego toksyny, które niszczą witaminę B we krwi konia, stają się silniejsze po wysuszeniu. Skutkiem karmienia skrzypu jest osłabienie (zwłaszcza mięśni) i podwyższony puls arytmiczny, który w wielu przypadkach może niestety okazać się śmiertelny.
  • Mlecz – jest niezwykle toksyczny dla koni i może powodować skurcze, utratę kontroli mięśni, a nawet wpływać na tętno konia. W skrajnych przypadkach może sparaliżować mięśnie wokół płuc. Z reguły konie nie jedzą mleczy, ale jeśli nie mają wystarczającej ilości dobrej jakości pożywienia, mogą go zjadać. W przeciwieństwie do innych toksycznych roślin, mlecz bardzo rzadko jest śmiertelny dla koni.
  • Ścięta trawa  – podczas gdy konie mogą jeść trawę, powinny jeść tylko świeżą trawę. Trawa po ścięciu zaczyna fermentować, a kiedy dotrze do żołądka konia, dalej fermentuje i rozszerza się. Może to spowodować kolkę, a w skrajnych przypadkach może nawet pęknąć żołądek. Podczas gdy trawa naturalnie zjadana przez konie nadal będzie fermentować, proces ten nie rozpocznie się, dopóki nie zostanie przesunięta znacznie dalej wzdłuż przewodu pokarmowego.
  • Jaskier – możesz być zaskoczony tym, że nie powinieneś karmić koni jaskrem. Może to podrażnić ich pysk i wywołać biegunkę, a także kolkę. Na ogół konie pasą się wokół nich i jeśli są suszone na sianie lub zamrożone (np. zimą), nie będą już toksyczne. I tak nie powinieneś karmić nimi koni.
    Istnieje wiele innych roślin, takich jak wawrzyn i dąb czerwony (w tym żołędzie), które mogą być szkodliwe dla koni i powodować objawy, takie jak kolka i biegunka, ale najważniejsze są rośliny wymienione na tej liście.

Owoce i warzywa dla koni

Chociaż rzeczy takie jak marchewka, jabłka i arbuz są całkowicie w porządku i możesz karmić nimi konia, możesz być zaskoczony, wiedząc o niektórych produktach, którymi nigdy nie powinieneś karmić koni.

  • Awokado – nie tylko owoce awokado są toksyczne dla koni, ale także każda część drzewa, od owoców po liście, a nawet korę. Mogą powodować bardzo nieregularne bicie serca, a także problemy z oddychaniem, kolkę, a w niektórych przypadkach śmierć.
    Pomidory – pochodzące z tej samej rodziny co śmiertelne pomidory psiankowate zawierają alkaloid znany jako atropina, który może nie tylko powodować kolki i problemy z trawieniem, ale także zwiększać częstość akcji serca konia. Generalnie konie nie lubią smaku pomidorów, więc nie zdecydują się ich zjeść, ale jeśli są na przykład w twojej kanapce, może to ukryć ich smak.
    Ziemniaki – podobnie jak pomidory, ziemniaki należą do groźnej rodziny psiankowatych i nigdy nie powinny być podawane koniom. Są toksyczne dla koni, zwłaszcza jeśli są zielone lub zgniłe.
    Rabarbar – zawierający wysoki poziom szczawianów wapnia rabarbar jest toksyczny nie tylko dla koni, ale także dla wielu innych zwierząt. Mogą powodować drgawki i, jeśli koń spożyje wystarczającą ilość, niewydolność nerek.
    Czosnek, cebula, szczypiorek i por – podczas gdy suplementy czosnkowe doskonale nadają się do karmienia koni, cebula, szczypiorek i por powinny być podawane w bardzo małych ilościach. Wszystkie zawierają dwusiarczek N-propylu, który może powodować anemię u koni. Nawiasem mówiąc, to disiarczek N-propylu sprawia, że ​​nasze oczy łzawią podczas krojenia cebuli.
    Pestki – podczas gdy duża liczba owoców jest całkowicie bezpieczna dla twojego konia, powinieneś karmić je tylko owocami, z których usunięto pestki lub nasiona. Wraz z zawartością niewielkich ilości toksyn (takich jak arszenik w pestkach jabłek i cyjanek w brzoskwiniach) mogą zwiększać ryzyko udławienia się konia.

Inne pokarmy, które szkodzą koniom

Karmienie konia takimi rzeczami jak spleśniały lub zakurzone siano nie jest odpowiednie, ale jest wiele innych rzeczy, których nie powinieneś dawać swojemu koniu.

  • Otręby – w przeszłości uważano, że otręby są dobre dla koni, ale ostatnie badania wykazały, że mogą powodować zaburzenia równowagi mineralnej i mieć negatywny wpływ na trawienie, co powoduje biegunkę.
  • Pasza dla bydła – można by pomyśleć, że konie mogą jeść paszę dla bydła, ale tak nie jest. Konie i bydło to bardzo różne zwierzęta o zupełnie innych układach trawiennych i to, co jest w porządku dla jednego, może okazać się śmiertelne dla drugiego. Podobnie nigdy nie powinno się karmić bydła czymś przeznaczonym dla koni.
    Produkty mleczne – podobnie jak wiele innych zwierząt, konie w rzeczywistości nie tolerują laktozy, a spożywanie produktów mlecznych, takich jak mleko i ser, może powodować ciężką biegunkę. W niektórych przypadkach ciągłe spożywanie laktozy może powodować również kolkę i inne problemy trawienne.
  • Chleb – chociaż możesz pomyśleć, że to rodzaj dzielenia się kanapką z koniem, może to zablokować jego układ trawienny i spowodować kolkę. Konie nie są w stanie rozkładać przetworzonej żywności, więc kończy się to zablokowaniem ich przewodu pokarmowego.
  • Czekolada – zawierająca toksyczną substancję chemiczną zwaną teobrominą, czekolada może być śmiertelna dla koni, jeśli zjedzą jej duże ilości. W mniejszych dawkach działa podobnie do kofeiny, co może spowodować, że konie wyczynowe nie przejdą testu narkotykowego i ostatecznie zostaną zdyskwalifikowane. Teobromina może być również toksyczna dla ludzi.

Zdrowe przysmaki dla koni

Wielu z nas zmniejsza ilość spożywanych pokarmów i, co zrozumiałe, chce zmniejszyć jego ilość, gdy karmi swoje konie smakołykami. Oczywiście nie chcesz karmić swojego konia ogromnymi ilościami kostek cukru, ale czy wiesz, że arbuz stanowi doskonałą alternatywę?

Jakie pokarmy mogą spożywać konie?

Wspaniale jest móc dzielić się jedzeniem z koniem, ale nie wszystkie pokarmy dla ludzi są odpowiednie, a nawet bezpieczne, do jedzenia przez konia. Wszyscy wiemy, że nigdy nie powinno się karmić czekoladą koni (ani żadnego innego zwierzęcia), ale czy wiesz, że to samo dotyczy cebuli, czosnku i szczypiorku? Poniżej znajduje się lista niektórych z bardziej popularnych pokarmów dla ludzi, które z umiarem można podawać koniom – chociaż ze wszystkich owoców i warzyw należy usunąć pestki i nasiona.



Podobnie jak w przypadku ludzi, konie mogą i cierpią na alergie, więc jeśli twój koń wykazuje jakiekolwiek niepożądane reakcje na cokolwiek, natychmiast przestań go karmić i jeśli to konieczne, porozmawiaj z weterynarzem.

  • Jabłka
  • Morele
  • Banany
  • Buraki
  • Jeżyny
  • Jagody
  • Marchew
  • Seler
  • Wiśnie
  • Orzech kokosowy
  • Kukurydza
  • Daktyle
  • Figi
  • Winogrona (w tym rodzynki)
  • Grejpfrut
  • Chrzan
  • Sałata
  • Mango
  • Melon
  • Pomarańcze
  • Brzoskwinia
  • Masło orzechowe
  • Gruszki
  • Ananas
  • Śliwki
  • Dynia
  • Truskawki
  • Słodkie ziemniaki
  • Rzepa
  • Cytrusy – w tym cytryny, limonka, pomarańcze, grejpfruty itp. Nie należy jednak podawać skórki ani pestek.
  • Owoce pestkowe – ogólnie każdy owoc, który zawiera jeden dużą pestkę, takie jak morele, śliwki i brzoskwinie. Musisz usunąć z nich pestkę przed nakarmieniem konia.
  • Jagody – jagody, truskawki (choć technicznie nie jagody) i maliny
  • Melony – Wszystkie melony są odpowiednie dla koni, ale one szczególnie uwielbiają arbuzy. W przeciwieństwie do owoców cytrusowych, skórka melonów jest w porządku dla koni.

Czy konie mogą jeść masło orzechowe?

Kto nie lubi kanapki z masłem orzechowym, czy to z bananem, pomidorem. Konie nie są wcale wyjątkiem. Tylko dlatego, że kochają masło orzechowe, nie oznacza, że mogą je bezpiecznie jeść i chociaż istnieje pewna różnica zdań na ten temat, konsensus jest taki, że jako okazjonalny smakołyk nie ma nic złego w tym, że konie zjedzą trochę masła orzechowego. Jeśli twój koń ma nadwagę lub cierpi na koński zespół metaboliczny (termin medyczny używany do opisania konia odpornego na insulinę), nie karm go masłem orzechowym ze względu na naturalnie wysoki poziom cukru. Oczywiście, jeśli twój koń ma alergię na orzechy, nie powinieneś też karmić go masłem orzechowym.
Czy to oznacza, że ​​mogę podzielić się kanapkami z masłem orzechowym z koniem?
Niestety nie. Na pewno będą chciały zjeść twoją kanapkę, ale chleb nie jest dla nich dobry. Układ pokarmowy konia nigdy nie był przeznaczony do radzenia sobie z przetworzoną żywnością, więc choć niektórym koniom nic się nie stanie, nigdy nie polecałbym im karmienia chlebem. Może utknąć w przewodzie pokarmowym, a następnie drastycznie zwiększyć ryzyko kolki.

Co najbardziej lubią jeść konie?

Powiedzmy sobie szczerze, konie zjedzą większość rzeczy, niezależnie od tego, czy są zdrowe, czy nie, ale co tak naprawdę lubią jeść? Będzie ci bardzo ciężko znaleźć konia, który nie lubi takich rzeczy jak jabłka i marchewki, ale jeśli kiedykolwiek widziałeś konia jedzącego arbuza, wiesz już, że zje go z chęcią. Konie uwielbiają również wszystko, co zawiera cukier (niezależnie od tego, czy są to cukry dodane sztucznie, czy te, które występują naturalnie), ponieważ cukry powodują, że bardziej się ślinią, co z kolei wspomaga trawienie. W jakiś sposób konie zdają się instynktownie wiedzieć, co jest dla nich dobre.

Czy można karmić konia miętówkami?

Konie mają bardzo delikatny układ trawienny, a mięta faktycznie pomaga w procesie trawienia. Miętówki mogą nie być najlepszą opcją, nawet specjalne miętówki dla koni zawierają dużo cukru. Jeśli nie lubisz dawać swojemu koniowi słodkich smakołyków, dlaczego nie nakarmić go kilkoma listkami mięty? Będzie to miało takie same korzyści dla ich trawienia, ale nie będzie zawierało cukru. Możesz nawet zrobić przysmaki o smaku miętowym. Poniżej podpowiadamy kilka przepisów na smakołyki dla koni.

Zdrowe domowe smakołyki dla koni

Tak, możesz łatwo kupić przysmaki dla koni, a chociaż jest ich wiele, zrobisz je samemu, co oznacza, że ​​możesz dodać do nich ulubione produkty swojego konia. Wszystkie poniższe przepisy można łatwo przygotować w ciągu 30 minut, a gotowe przysmaki wystarczą na co najmniej tydzień.

Miętowe ciasteczka – przepis

Twój koń pokocha pyszne smakołyki, które nie tylko świetnie smakują, ale zawarta w nich mięta pomoże również w trawieniu, co jest zdecydowanie korzystną sytuacją.

Składniki
2 duże starte marchewki
Tarte jabłko
Garść posiekanych listków mięty
2 łyżki oleju roślinnego
1/4 szklanki melasy
Łyżeczka soli
Kubek owsa
Kubek mąki

Sposób przygotowania:
Rozgrzej piekarnik do 180°C, a następnie wymieszaj razem marchewki, jabłko, olej i melasę w dużej misce. Gdy wszystko się połączy, dodaj resztę składników i podziel na kulki wielkości kęsa. Wyłóż blachę do pieczenia papierem do pieczenia i ułóż na niej kulki. Piecz przez około 25 minut. Wyjmij z piekarnika, a następnie pozwól im ostygnąć.

Ciasteczka cynamonowe – przepis

Te cynamonowe ciasteczka są szybkie i łatwe do zrobienia i można je łatwo przechowywać.

Składniki
2 szklanki mąki
Łyżeczka mielonego cynamonu

Sposób przygotowania
Rozgrzej piekarnik do 160°C (Gas Mark 3 lub 290°F/140°C z wentylatorem), a następnie delikatnie wymieszaj razem mąkę i cynamon. Po całkowitym wymieszaniu rozwałkuj ciasto, a następnie pokrój je na małe kwadraty. Wycięte kwadraty układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i gotujemy przez 12 minut. Po ugotowaniu pozwól im dokładnie ostygnąć przez kilka godzin przed podaniem ich koniowi.

Kulki z masłem orzechowym – przepis

Konie uwielbiają masło orzechowe, a te kulki to świetny sposób na przekąskę dla koni.

Składniki
Kubek paszy lub owsa
Kubek mąki pełnoziarnistej
1/2 szklanki gładkiego masła orzechowego
1/4 szklanki wody

Sposób przygotowania
Rozgrzej piekarnik do 160°C przed ostrożnym wymieszaniem razem paszy lub owsianki, mąki i masła orzechowego. Następnie mieszamy z wodą, a po dokładnym wymieszaniu, rozdzielamy na kulki i układamy na arkuszu papieru do pieczenia. Papier do pieczenia wykładamy na blachę do pieczenia i wstawiamy do piekarnika na około 10 minut. Pozwól im całkowicie ostygnąć przed nakarmieniem konia.

Kulki owsiane – przepis

Odrobina cynamonu sprawia, że ​​konie nie będą mogły oprzeć się tym przysmakom.

Składniki
Kubek owsa
Kubek mąki
3 łyżki oleju kokosowego
3/4 szklanki mączki lnianej
1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki cynamonu

Sposób przygotowania
Rozgrzej piekarnik do 180°C przed zmieszaniem owsa i mąki w dużej misce. W osobnej misce (lub robocie kuchennym) wymieszaj olej kokosowy, mączkę lnianą, sodę oczyszczoną, proszek do pieczenia i cynamon, a następnie delikatnie dodaj zmieszaną mąkę i płatki owsiane. Mieszaj, aż uzyskasz masę przypominającą ciasto. Gdy wszystko zostanie wymieszane, połóż kulki wielkości kęsa na odpornej na tłuszcz blasze wyłożonej papierem i piecz przez około 25 minut, zawsze jednak pozwól im ostygnąć przed nakarmieniem konia.

Przekąska jabłkowa – przepis

Proste i pyszne, a twój koń pokocha cię na zawsze dzięki tym szybkim i łatwym do przygotowania smakołykom.

Składniki
Duże wydrążone jabłko
Owies
Starta marchewka
Miód

Sposób przygotowania:
Wymieszaj wszystko oprócz jabłka, a następnie włóż mieszankę do środka jabłka i wstaw do lodówki.

Bananowe lizaki – przepis

To wspaniała alternatywa dla kostek cukru.

Składniki
4 posiekane banany
4 szklanki startej marchewki
2 szklanki zboża
2 szklanki płatków owsianych
Kubek miodu
Lód

Sposób przygotowania
Pokrojone banany zamrażaj przez około godzinę, w międzyczasie mieszaj pozostałe składniki. Po godzinie wyjmij banany i wymieszaj z resztą składników. Możesz zrobić z tego wiele małych smakołyków dla swojego konia lub jeden duży, to zależy od ciebie. Po zamrożeniu możesz wyjąć je z zamrażarki i karmić nimi swojego konia gdy tylko zechcesz.

Nadziewana dynia – przepis

Wspaniała uczta dla twojego konia, idealna przez cały rok.

Składniki
Duża dynia
Siano
Owies
Owoce (takie jak arbuz, winogrona i jagody)
Warzywa (takie jak brukiew, rzepa i seler)

Sposób przygotowania
Odetnij górę dyni i napełnij ją resztą składników, prawdopodobnie będziesz musiał je trochę wtłoczyć, aby nie musieć usuwać wnętrza dyni. Gdy masz już wszystkie składniki, załóż z powrotem pokrywkę i daj całą dynię koniowi.

Niezwykłe smakołyki, którymi ludzie karmią konie

Możesz być zaskoczony niektórymi przysmakami, którymi ludzie karmią swoje konie. Na przykład, czy wiesz, że na Islandii karmią swoje konie islandzkie rybami? W miesiącach zimowych zwierzęta karmione są suszonymi rybami, aby uzyskać dodatkowe białko. Podobno konie je uwielbiają, chociaż nie wiadomo na pewno, czy to smak ryby kochają, czy tylko sól, którą zawiera.
Czy ludzie mogą jeść przysmaki dla koni?
Oczywiście rzeczy takie jak jabłka i marchewki są odpowiednie zarówno dla koni, jak i dla ludzi; istnieje wiele rzeczy stworzonych dla koni, które ludzie mogą jeść. Końskie miętówki i czekolada są całkowicie w porządku i bezpieczne dla ludzi. Możemy oczywiście jeść owies i inne zboża.

Problemy gastryczne u koni

Konie znane są z delikatnego układu żołądkowo-jelitowego. Trawienie u koni jest pełne zwrotów akcji, a podczas tego procesu wiele może się nie udać. Kolka, biegunka , wrzody i inne dolegliwości są powszechne w naszej rodzimej populacji koni. Bycie poinformowanym i przygotowanym pomoże ci odpowiednio zareagować, jeśli koń kiedykolwiek powita cię z bólem brzucha.

Kolka: główny winowajca. Według badania kolka jest zabójcą nr 1 wśród dorosłych koni, odpowiadając za 30% zgonów. Chociaż kliniczne objawy kolki – ogólny termin odnoszący się do dyskomfortu w jamie brzusznej – mogą być w wielu przypadkach podobne, przyczyny i stany mogą być bardzo różne i mieć duży wpływ na leczenie oraz rokowania.
Naukowcy potwierdzili, że im szybciej koń, który nie reaguje na terapię medyczną, zostanie skierowany do operacji, tym większa jest jego szansa na pomyślny wynik. Chirurgiczne przyczyny kolki obejmują skręt jelita grubego, skręt jelita cienkiego, wgłobienie (gdy jelito skręca się) i przemieszczenia okrężnicy.


Chociaż weterynarzom może być trudno określić przyczynę kolki, dostrzegą oni pewne dobrze znane czynniki predysponując do tej choroby. Należą do nich bezpośredni okres okołoporodowy (poporodowy), zaawansowany wiek, stres związany z przygotowywaniem się do sprzedaży roczniaków, pokazy koni, odpoczynek w boksach lubobciążenie pasożytami jelitowymi.

Biegunka: jak poważna może być? Krótko mówiąc, bardzo. Chociaż sporadycznie luźny kał może po prostu odzwierciedlać ostatnie zmiany paszy lub krótki stresujący epizod, ciężka biegunka (spowodowana toksynami, pasożytami, czynnikami zakaźnymi, takimi jak Salmonella itp.) może oznaczać, że coś jest nie tak.
Przypadków biegunki nie należy lekceważyć i w ciężkich przypadkach mogą one być śmiertelne. Jeśli koń ma prawdziwą biegunkę jest to uważane za ciężki przypadek medyczny.
Oto dlaczego: biegunka może powodować poważne odwodnienie i utratę białka, a zaawansowane przypadki mogą nawet prowadzić do wyniszczającego ochwatu i infekcji krwi, znanej jako posocznica. Ponadto ostra biegunka jest bardzo trudna do leczenia. Wiele koni będzie wymagało całodobowych, agresywnych terapii medycznych i wspomagających, które można zapewnić tylko w warunkach szpitalnych.

Jak więc ocenić nasilenie biegunki konia? Niezwykle ważne jest rozważenie ogólnego stanu zdrowia danego konia. Łagodna biegunka spowodowana zmianami paszy jest zwykle przejściowa (najwyżej od jednego do trzech dni) i zazwyczaj nie towarzyszy jej zmiana nastawienia, zachowania, apetytu lub temperatury ciała.
Jeśli pojawi się którykolwiek z tych ostatnich objawów, weterynarz wzywa właścicieli, aby upewnić się, że ich konie mają dostęp do dużej ilości wody pitnej, tymczasowo usuwają koncentraty z diety i potencjalnie podają adsorbent przepisany przez lekarza weterynarii, aby pomóc zneutralizować toksyny wywołujące biegunkę. Należy zapytać lekarza weterynarii, czy należy podawać koniom probiotyki (pożyteczne mikroorganizmy) i prebiotyki (mikroskładniki odżywcze, których potrzebuje dobra mikroflora jelitowa, aby przeżyć). Konieczna może być dalsza opieka, taka jak środki przeciwdrobnoustrojowe, a nawet hospitalizacja.

Wrzody: ból w jelitach.  Zespół wrzodowy żołądka u koni – najczęstsza choroba przewodu pokarmowego tych zwierząt dotyczy wrzodziejących zmian żołądka. Zespół wrzodu okrężnicy u koni jest podobnym stanem, który wpływa na jelito konia. Wrzody powodują dyskomfort, ból, a często także pogorszenie ogólnej kondycji. Inne zgłaszane skutki to słaby apetyt, zmiany postawy, brak energii, matowa sierść i przewlekła biegunka.
Chociaż mogą nie być od razu widoczne, wrzody są powszechne w populacjach koni wyścigowych i rekreacyjnych. Do najczęstszych przyczyn należą post, brak paszy, duże ilości paszy treściwej, stres, zamknięcie w boksie, transport i podawanie leków przeciwzapalnych. Istnieje jednak wiele kroków, które możesz podjąć, aby pomóc chronić żołądek konia, zaczynając od zapewnienia jak największej ilości ruchu i dostępu do paszy. Jeśli na przykład twój koń potrzebuje środków przyciwbólowych i przeciwzapalnych do radzenia sobie z bólem związanym z zapaleniem stawów lub innymi przewlekłymi chorobami, zapytaj lekarza weterynarii o możliwość stosowania innych, mniej inwazyjnych leków. Omeprazol jest wysoce skuteczny w leczeniu i zapobieganiu wrzodom żołądka.
Skonsultuj się z weterynarzem, jeśli podejrzewasz, że twój koń ma wrzody. Może wykonać gastroskopię (przeprowadzając endoskop przez nozdrza i do żołądka powierzchnię), aby postawić diagnozę i przepisać odpowiednie leczenie.