icon_cart

0

koszyk

Wyprawka dla kota – w jakie akcesoria powinieneś się zaopatrzyć

Wyprawka dla kota – w jakie akcesoria powinieneś się zaopatrzyć

Jeśli w domu w najbliższym czasie pojawi się nowy czworonożny członek rodziny to musisz odpowiednio przygotować się na jego przybycie. Podstawowa wyprawka dla kota uwzględnia wszelkie niezbędne akcesoria, które przydadzą się podczas codziennego życia i zaspokajania potrzeb mruczka. Wyprawkę najlepiej zakupić przed wprowadzeniem malucha do domu a przy jej kompletowaniu bierz pod uwagę indywidualne potrzeby swojego czworonoga. Biorąc kociaka z hodowli lub z adopcji musisz liczyć się z tym, że mruczek może być przyzwyczajone do konkretnego rodzaju żwirku czy karmy. Na samym początku lepiej nie zmieniać tych przyzwyczajeń, ponieważ mogą one powodować dodatkowy wywołać stres i wywoływać niepożądane zachowania – pamiętaj, że zmiana otoczenia, odcięcie od dotychczasowego środowiska samo w sobie jest dla kociaka stresogenne. Nie pozbywaj się również od razu przedmiotów, które dostałeś wraz z kociakiem – np kocyka, który był jego przytulanką. Pomoże do zadomowić się pupilowi w nowym miejscu zmniejszając stres adaptacyjny. Jeśli mruczek się już zadomowi to wówczas można powoli zmienić żwirek lub karmę na inne, oczywiście nowe wprowadzając stopniowo, nie gwałtownie. Pamiętaj, że zwierzę to nie zabawka. Posiada własne potrzeby, wymaga troski, odpowiedniego traktowania i szacunku. To Ty jako właściciel jesteś odpowiedzialni za tę istotę. Jeśli pupil ma mieszkać w domu z dziećmi upewnij się, że pociechy nauczone są prawidłowego obchodzenia się z czworonogiem. 

Ta lista powinna ułatwić Ci przygotowanie się na nadejście Twojego wymarzonego czworonoga!

Karma dla kota
Jedną z podstawowych rzeczy, których nie może zabraknąć jest dobrze zbilansowane pożywienie, które będzie dostarczać kotu wszystkich niezbędnych składników do prawidłowego funkcjonowania organizmu mruczka. Ma to zasadniczy wpływ nie tylko na jego samopoczucie, ale także na piękny wygląd. Metod żywienia jest kilka – jedną z nich jest dieta BARF. Dieta BARF (Biologically Appropriate Raw Food) opiera się na podawaniu pupilowi surowego mięsa, co jest żywieniem zgodnym z posilaniem się dzikich przodków naszych mruczków. Taka dieta powinna być odpowiednio zbilansowana i suplementowana, ponieważ samo surowe mięso nie dostarcza wszystkich niezbędnych składników. Przy układaniu jadłospisu opartego na diecie BARF warto skonsultować z lekarzem weterynarii lub dietetykiem zwierzęcym, którzy pomogą ułożyć go w taki sposób, aby nie było w nim niedoborów. Drugim sposobem żywienia jest stosowanie gotowych karm – tu najlepszym najlepszym rozwiązaniem będzie podawanie karmy mokrej. Taka karma powinna być wysokiej jakości i posiadać jak najwięcej mięsa, najlepiej ponad 70%. Karma mokra spełnia również inną bardzo ważną rolę – dostarcza organizmowi kota wody, która jest niezbędna w wielu procesach życiowych a koty niestety często nie piją jej wystarczająco dużo. Karma sucha natomiast chociaż korzystnie wpływa na kamień nazębny nie powinna być podstawą żywienia – ze względu na niewielką ilość wody w sobie zdarza się, że powoduje problemy z nerkami. Może ona stanowić dodatek do podstawowego żywienia. Pamiętaj też, że koty nie powinny dostawać pożywienia przeznaczonego dla psów. Miej również na uwadze indywidualne potrzeby swojego kota. Niektóre koty w podeszłym wieku będą mieć problem z gryzieniem twardszych kawałków – wówczas wybieraj karmy z większą ilością sosu. Bardzo istotne jest także odróżnienie karm bytowych od uzupełniających. Karmy bytowe zawierają w sobie wszystkie niezbędne składniki, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju kociaka. Karma uzupełniająca ma stanowić jedynie dodatek, jako urozmaicenie diety i nie nie może stanowić podstawy diety. Wybierając gotowe karmy zwróć uwagę również na ich przeznaczenie. Młode kocięta w okresie wzrostu potrzebują innych składników niż seniorzy czy koty borykające się ze schorzeniami. Takie karmy zazwyczaj są bardziej kaloryczne, a także w bogate w wiele witamin potrzebnych do wzrostu. Zmieniając karmę, jak i sposób żywienia należy robić to stopniowo zwiększając ilość nowej karmy i ograniczając poprzednia.





Miska na jedzenie i wodę
Miska na jedzenie i picie to kolejny ważny element. Miska na karmę powinna mieć pojemność 200 lub 300 ml. Nieco większa powinna być miska na wodę – najlepiej by miała pojemność 300 lub 400 ml. Można wybierać spośród misek ceramicznych, metalowych, czy plastikowych. Najlepiej zdecydować się na miski ceramiczne bądź metalowe. Są trwałe i dość łatwo je myć. Na wodę najlepsza będzie miska ceramiczna, ponieważ nie zmienia ona smaku wody, co czasem zdarza się w przypadku misek plastikowych i niektórych metalowych. Niektóre mruczki niechętnie piją wodę lub całkowicie o niej zapominają, wówczas lepsza może okazać się miska z dozownikiem czy poidełko-fontanna. Jest to spowodowane tym, że koty przeważnie wolą pić wodę, która jest w ruchu się niż stałą. Oczywiście woda musi być czysta, dlatego należy wymieniać ja przynajmniej raz dziennie. Wybierając miski trzeba brać pod uwagę preferencje czworonoga. Niektóre rasy, jak rasy brachycefaliczne muszą posiadać płaskie talerzyki, ponieważ ich spłaszczona kufa powoduje problemy z pobieraniem pokarmu. Niektóre koty wyjmują jedzenie z miski i rozrzucają je obok, dlatego dobrze sprawdzi się w takim wypadku podkładka. Ważne też, aby miski znajdowały się w strefie karmienia, która powinna być z dala od strefy sanitarnej.


Kuweta
Kuweta pełni funkcję kociej toalety i jest niezbędna w każdym kocim domu. Wybór kuwety wcale nie jest taki prosty i oczywisty jak mogłoby się wydawać. Kuwety są różne – mogą być odkryte lub zakryte, duże lub małe, okrągłe lub prostokątne. Wybierając kuwetę weź pod uwagę indywidualne potrzeby swojego kociaka. Kocięta, seniorzy czy koty schorowane mogą mieć trudności z pokonywaniem wysokich brzegów kuwety, z drugiej strony zbyt niskie brzegi sprawią, że kot będzie roznosił żwirek po mieszkaniu. Trzeba znaleźć złoty środek. Kuweta powinna być na tyle duża, aby kot mógł się w niej swobodnie obrócić. 

Niekiedy znalezienie idealnej kuwety trwa jakiś czas. Jednym z najczęstszych problemów zgłaszanych do behawiorystów jest załatwianie się pupila poza kuwetą. Jeśli kuweta lub żwirek nie przypadnie do gustu mruczkowi to tak może on okazywać swoją dezaprobatę. Pamiętaj też, że należy mieć odpowiednią ilość kuwet przy określonej liczbie kotów. Ogólnie przyjętą zasadą jest posiadanie jednej dodatkowej kuwety ponad stan kotów – przy dwóch mruczkach należy mieć trzy kuwet). Bardzo ważne też, aby kuweta była ustawiona z dala od strefy karmienia. W innym wypadku może dochodzić do zmian behawioralnych u pupila, ponieważ w naturze mruczki nigdy nie jedzą tam, gdzie się załatwiają. 

Nie można zapomnieć, że koty musi mieć stały dostęp do kuwety. Kuweta powinna stać w cichym, spokojnym i komfortowym dla pupila miejscu.





Żwirek
Żwirek jest nieodłącznym elementem kuwety. Wybierając żwirek można zdecydować się na  bentonitowy, silikonowy, kukurydziany bądź drewniany. I przy tym wyborze trzeba wziąć pod uwagę preferencję czworonoga. Dowiedz się, jakiego żwirku używano wcześniej. Nagła zmiana przyzwyczajeń może spowodować, że pupil odmówi załatwiania się w kuwecie a swoje potrzeby gdzieś będzie musiał załatwić. Każdy ze żwirków posiada inne właściwości. Żwirek bentonitowy łatwo się zbryla. Często występuje także w wersji perfumowanej. Podobnie żwirek drewniany posiada właściwości zbrylające. Jego dużą zaletą jest możliwość spłukiwania go w toalecie – bentonitowy musi być wyrzucany do śmieci. Żwirek silikonowy nie posiada właściwości zbrylających, jednak pochłania wilgoć.




Akcesoria do kuwety
Przydatne będą akcesoria, które ułatwiają sprzątanie. Łopatka przesiewowa pomaga pozbyć się nieczystości a mata higieniczna położona przed kuwetą zapobiegnie roznoszeniu żwirku na łapkach mruczka. Do żwirku można również dodawać proszki, które neutralizują przykre zapachy.

Legowisko
Z reguły koty same decydują o miejscu swojego odpoczynku, jednak warto zaopatrzyć się również w legowisko, które będzie stanowić ich własną, komfortową przestrzeń. Legowisko powinno być umieszczone w strefie wypoczynku. Z dala od strefy sanitarnej i strefy żywienia. Koty lubią ciepło, dlatego zazwyczaj wybierają miejsca w pobliżu kaloryfera, bądź takie, które w słoneczne dni nagrzewają się od jego promieni. Ważne jednak, aby legowisko nie było odizolowane od centrum aktywności domowej – koty lubią mieć oko na wszystko się wokół nich dzieje. Posłanie może być w formie budki, nakładki na parapet, huśtawki czy kosza. Producenci wychodzą naprzeciw i nie tylko oferują ciekawe rozwiązania, ale także różną gamę kolorystyczną, dzięki czemu każdy właściciel znajdzie coś co odpowiada jemu i jego mruczkowi.

Drapak
Drapanie jest wrodzoną, naturalną potrzebą każdego kota i nie da się ich tego oduczyć. Jest to sposób komunikacji, zostawiania zapachów a także utrzymania pazurków w dobrej kondycji. Drapaki zaspokajają naturalny instynkt kotów a tym samym chronią meble i akcesoria właściciela. Na rynku dostępnych jest dużo modeli, dzięki czemu każdy opiekun kota znajdzie coś dla swojego pupila:
– drapak wieża: drapak w formie wieży jest jednym z najbardziej popularnych drapaków. Drapaki takie zazwyczaj są kilkupoziomowe i poza miejscem do drapania zawierają w sobie zarówno strefę do zabawy, jak i do odpoczynku. To dobre rozwiązanie ponieważ taki drapak służy jako plac zabaw.
– drapak wiszący: można go podwiesić pod sufitem lub na ścianie. 
– drapak płaski – idealny do zabezpieczenia miejsca, które z upodobaniem drapie pupil. Można go przyczepić do mebla, ściany lub położyć na ziemi.
– drapak słupek – odmiana drapaka wieży, jednak bez półek, hamaków czy domków.





Transporter
To wbrew pozorom jedna z najważniejszych pozycji na liście wyprawkowej. Transporter potrzebny jest już w dniu odbioru kota i podczas pierwszej wspólnej podróży. Podróżowanie z kotem bez żadnego zabezpieczenia jest bardzo niebezpieczne i nieodpowiedzialne. Podróż może być dla naszego czworonożnego przyjaciela stresująca, może się przestraszyć i wykonać gwałtowny ruch czy zasłonić nam widoczność. Transporter przyda się również podczas wizyt u weterynarza. Można wybierać spośród transporterów plastikowych, materiałowych, wiklinowych czy materiałowych. Wielkość transportera powinna być dopasowana do kota – pupil powinien swobodnie móc się w nim obrócić, położyć się, jak i siedzieć. Transporter powinien być w sposób wystarczający wentylowany oraz posiadać wewnątrz uchwyt do przypięcia szelek czy obroży kota co zapobiegnie ucieczce pupila po uchyleniu drzwiczek. Można wybierać spośród wielu rodzajów, jak i wersji kolorystycznych, dzięki czemu łatwo znaleźć transporter odpowiedni dla Twojego czworonoga i zgodny z Twoimi upodobaniami.





Zabawki
Zabawki umilają pupilowi czas, pomagają utrzymać prawidłową wagę, kondycję, ale i korzystnie wpływają na stabilizację psychiczną. Pozwalają także zaspokoić wrodzony instynkt łowiecki co jest szczególnie ważne w przypadku kotów domowych, nie mogących naturalnie polować na zdobycz. Na szczęście koty nie są zbyt wymagające i zabawki dla nich nie muszą być kosztowne. Można zrobić je również samodzielnie w domu. Jedną z najbardziej popularnych zabawek jest wędka. Zabawka ta pozwala wyładować nagromadzoną energię, jak i zaspokoić koci instynkt. Dobrze sprawdzają się również myszki. Bardzo atrakcyjne dla naszych pupili są zabawki szeleszczące lub grzechoczące. Większość kotów wprost uwielbiają kocimiętkę, dlatego od czasu do czasu można umieszczać ją w zabawkach. Po skończonej zabawie należy jednak dobrze schować zabawkę, aby nasz koci przyjaciel mógł odpocząć się od tego przyciągającego go zapachu. Zabawki powinny być dopasowane do wielkości czworonoga i nie posiadać łatwych do odgryzienia elementów, które mogłyby stanowić zagrożenie dla pupila. Do gustu mogą przypaść także piłeczki. Do urozmaicenia strefy zabaw można zakupić tunel, który będzie doskonałą kryjówką.

 




Pielęgnacja
W wyprawce nie może zabraknąć również podstawowych akcesoriów do pielęgnacji. W zależności od typu sierści, jej długości, jak i indywidualnych potrzeb każdy mruczek będzie potrzebować nieco innych akcesoriów. Każdy kot mieszkający w domu potrzebuje regularnego obcinania pazurków i specjalne nożyczki lub obcinaczki to obowiązkowy punkt na liście. Przydatna będzie również szczotka dopasowana do rodzaju włosa, która pozwoli pozbyć się martwego włosa. W zależności od długości sierści i obfitości podszerstka potrzebnych może być nawet kilka szczotek, grzebienie, zgrzebła oraz filcaki. Od czasu do czasu należy zadbać również o pielęgnację okolic oczu i uszu w czym przydatne będą specjalne preparaty. Kociej sierści nie należy szczotkować na sucho, dlatego dobrym rozwiązaniem będą odżywki w sprayu, które nie tylko nawilżą szatę ale pomogą w jej rozczesaniu. Warto zadbać również o higienę zębów i dziąseł pupila. Niestety koty mają tendencję do odkładania się kamienia nazębnego, który nieusuwany może powodować poważne problemy zdrowotne. Przydatna będzie szczoteczka i pasta dla zwierząt lub suplementy dodawane do karmy lub wody wspomagające usuwanie osadu nazębnego.

 

W jakie akcesoria powinieneś się zaopatrzyć?
Koty są cudownymi stworzeniami, które wniosą do Twojego życia wiele radości i miłości. Jednak zakup czy adopcja czworonoga wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Taka decyzja powinna być gruntownie przemyślana, ponieważ zwierzę to nie zabawka – to żywa istota, które będzie towarzyszyć Ci przez najbliższe kilkanaście lat. Mruczek to nie tylko chwile radości, ale także obowiązki, troska i opieka. Pamiętaj, że posiadanie kota oznacza ponoszenie nieoczekiwanych wydatków, na które musisz być gotowy. Zapewniając pupilowi niezbędne rzeczy zaspokajasz jego wrodzone potrzeby. Twój czworonożny przyjaciel z pewnością odwdzięczy Ci się ogromną miłością.

Lista wyprawkowa – kocie ABC – podsumowanie
wysokiej jakości pożywienie
miska na jedzenie i picie
kuweta
żwirek
wytrzymały transporter
zabawki
przytulne legowisko
drapak
akcesoria do pielęgnacji