icon_cart

0

koszyk

Woreczki na odchody dla psa i inne akcesoria do sprzątania – które wybrać?

Woreczki na psie odchody – obowiązkowe wyposażenie każdego właściciela

Kolorowe, przezroczyste, czarne, we wzorki, różowe, wielobarwne – wybór woreczków na psie odchody jest ogromny. Czy ich szata graficzna ma zachęcić właścicieli psów do sprzątania po swoich pupilach? Pomówmy chwilę o tym jak zadbać o higieniczne, psie środowisko.
Worki na odchody dla psa to akcesorium każdego psiego przewodnika. Każdy, kto nie dzierży w dłoni pojemniczka wypełnionego kolorową taśmą z workami jest potencjalnym podejrzanym. O co? O niewypełnianie obowiązku psiarza, narażanie innych zwierząt na zjedzenie lub powąchanie odchodów, które mogą zawierać w sobie bakterie.
Z perspektywy szybko rozwijającego się społeczeństwa, sprzątanie po swoim psie stało się wręcz modne. Taki psiarz dba o ogóle dobro psiego świata, jest cierpliwy i skrupulatny co do wyzbieranego kału. Ile razy zdarzyło się wam rozglądać dookoła zanim zebraliście to, co wasz psiak narobił? Właściciel rozgląda się w różnych wypadkach: chce dobrze wypaść, być postrzegany jako ten, który sprząta. Starajmy się jednak nie oceniać. Niektórzy rozglądają się, aby sprawdzić, czy nie zbliża się inny pies.
Od strony behawioralnej, moment w którym zbieracie z ziemi odchody, może być najtrudniejszym momentem spaceru. Wasz pies nie do końca rozumie dlaczego to robicie. Owszem, przyzwyczaił się do tego jakże ludzkiego rytuału, jednak nigdy nie będzie to dla niego naturalne. Z innej strony, gdy pochylacie się w celu zebrania odchodów, tracicie czujność i jesteście w nienaturalnej pozycji. Wtedy każdy pies, który zbliży się do was może być różnie potraktowany przez wasze zwierzę. Niektóre psy mogą próbować bronić swojego opiekuna, który nie jest świadomy potencjalnego zagrożenia.

Sprzątanie po swoim psie – co mówi o tym prawo

Jako właściciele psów często zapominamy o tym, że ich posiadanie to nie tylko przywilej, przyjemność, ale również obowiązek na wiele lat. Brak dbałości o najbardziej podstawowe rzeczy, jak np. zbieranie odchodów po swoim psie, może mieć duże konsekwencje nie tylko zdrowotne. Również jeśli chodzi o kwestie prawne musimy liczyć się z zasadami, których nieprzestrzeganie grozi mandatem karnym.
Zgodnie z art. 4 ustawy z 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, każda osoba wyprowadzająca zwierzę domowe na spacer jest zobowiązana do ochrony terenów przeznaczonych do wspólnego użytku przed zanieczyszczeniami. Tak czytamy w ustawie. W praktyce, zanieczyszczeniami o których mowa powyżej, są również psie odchody. Za nieprzestrzeganie przepisów policja może nałożyć na właściciela psa mandat w wysokości do 500 zł. Zwolnione z obowiązku sprzątania po zwierzęciu są jedynie osoby niepełnosprawnie oraz opiekunowie psów będących w służbie policji. Jak możemy się domyślić, ustawa mówiąc o osobach niepełnosprawnych, ma na myśli, np. osoby niewidome idące z psim przewodnikiem.
Szczególnie istotne pod względem zachowania czystości są np. place zabaw. Psy biegają tam, gdzie bawią się dzieci, co jest niebezpiecznie nie tylko po kątem zachowania psa, ale również bakterii, które przenoszą się właśnie przez psie odchody. W takich miejscach właściciele zwierząt powinni szczególnie dbać o to, aby sprzątać po swoich czworonogach.
Standardem są tabliczki, które często w zabawnej formie przypominają o sprzątaniu odchodów. Tabliczki widzimy na osiedlach lub przy budynkach prywatnych. Tabliczki stawiane na zieleńcach z napisem „zakaz wyprowadzania psów” są niezgodne z prawem. Z prawnego punktu widzenia z psami można chodzić gdzie się chce.Niejednokrotnie tabliczki z zakazem wprowadzania czworonogów można spotkać także na terenach wspólnot mieszkaniowych. Dobrze wiedzieć, że umieszczanie takich zakazów na określonym terenie jest środkiem nadmiernie ograniczającym swobodę poruszania się i przebywania w danym miejscu. Przywilej poruszania się oraz przebywania przysługuje każdemu obywatelowi, z właścicielami psów włącznie. Wewnętrzny regulamin wspólnoty mieszkaniowej może ustanowić zakaz wprowadzania psów. Jednak respektowanie tego zakazu leży wyłącznie w dobrej woli opiekuna psa. Nie istniej podstawa prawna, na podstawie której wspólnota lub zarządca nieruchomości może ustalić zakaz wyprowadzania psów w określone miejsca.
Zakazów, nakazów, ograniczeń związanych z wyprowadzeniem psów jest coraz więcej. Oczywiście mówimy tutaj o ograniczeniach wewnętrznych wspólnot lub osób prywatnych, np. właścicieli nieogrodzonych posesji, czy trawnika należącego do danego punktu usługowego. Bierze się to w dużej mierze z nieodpowiedzialności właścicieli psów mieszkających w mieście. Na małej przestrzeni miejskiej gromadzi się coraz więcej zwierząt załatwiających swoje potrzeby gdzie popadnie. Nie dziwmy się więc, że niechęć do czworonogów wzrasta, jeśli często zapominamy lub specjalnie nie zbieramy odchodów po naszych zwierzętach. To jak odbierane będą psy w przestrzeni publicznej, zależy tylko i wyłącznie od nas.

Akcesoria do sprzątania psich odchodów

Podstawowym narzędziem do zbierania odchodów po swoim psie są worki na psie odchody. Woreczki możemy trzymać w kieszeni lub w specjalnym pojemniczku. Niektóre pojemniki możemy przyczepić do smyczy. Jest to bardzo przydatne z dwóch powodów. Po pierwsze, nigdy już nie zapomnimy o zabraniu ze sobą worków i nie spotkamy się z nieprzyjemnymi spojrzeniami sąsiadów. Po drugie, nie będziemy musieli szamotać się i szukać pojedynczych worków w kieszeniach. Będą one zawsze pod ręką. Pojemniki na worki po psich odchodach znajdziemy w wielu ciekawych kształtach, kolorach i modnym designie. Pojemniki są łatwe w użyciu, specjalny otwór pozwala na wyjmowanie woreczków pojedynczo.
Dla osób ceniących sobie ochronę środowiska polecamy worki biodegradowalne. Wykonane są np. ze skrobi kukurydzianej i ulegają rozkładowi w ciągu 12 miesięcy. Takie ekologiczne worki możecie również umieści w całkowicie biodegradowalnym pojemniczku. Jeśli nie chcecie nosić woreczków w kieszeni, dostępne są również etui, do którego możecie włożyć worki. Etui dostępne są w różnych wzorach i wielkościach. Jest to nie tylko przydatny, ale również bardzo estetyczny gadżet.
Przejdźmy do tych właścicieli czworonogów, którzy bardzo brzydzą się sprzątać po swoim psie. I dla was mamy rozwiązanie. Na rynku psich akcesoriów do sprzątania znaleźć można szufelki oraz łopatki, a nawet chwytaki do psich odchodów. Szufelka i grabki z aluminium firmy Petmate to przede wszystkim sprawne sprzątanie po czworonogu. Sprawdzą się idealnie w domu z ogrodem, po którym biegają psy. Produkt ten pozwala na szybkie sprzątanie nieczystości bez konieczności schylania się i bezpośredniego kontaktu z zanieczyszczeniami. Szufelka wykonana jest z mocnego, lekkiego i wytrzymałego aluminium odpornego na warunki atmosferyczne. Wystarczy więc na długie lata użytkowania. Jeśli posiadacie ogród i nie macie w zwyczaju każdorazowo sprzątać po psie, możecie użyć szufelki raz dziennie i bezpiecznie usunąć fekalia.

Łopatka do zbierania odchodów firmy ZOLUX jest wygodna i bardzo praktyczna. Nie musicie nadmiernie się schylać. Produkt został wyposażony w mechanizm, dzięki któremu wystarczy nacisnąć na uchwyt, aby otworzyć łopatkę i zebrać odchody. Łopatka jest lekka, wykonana z plastiku, higieniczna. Możecie używać jej wielokrotnie zarówno w domu z ogrodem jak i na spacerze. Uniwersalny czarny kolor sprawia, że nie rzuca się bardzo w oczy, a plastik możecie wyczyścić bez większych problemów. Dzięki niej spacery z psem nawet w deszczowy dzień będą o wiele łatwiejsze, jeśli chodzi o ich higienę.

Kolejną pozycją wśród akcesoriów na psie odchody jest szufelka ze zmiotką marki TRIXIE. Ten błękitno-szary komplet również idealnie sprawdzi się głównie w ogrodzie. Szufelka jest wolno stojąca, zajmuje mało miejsca, może również wisieć na uchwycie (podobnie jak zmiotka). Teleskopowa, lekka rączka ułatwi zbieranie odchodów i umożliwi sprzątanie po psie bez schylania się. Po co chodzić po ogrodzie z woreczkami i zbierać to, co narobił nasz pies, jeśli można raz dziennie posprzątać ogród przy użyciu zmiotki i szufelki.

Ostatnie akcesorium, które warto wskazać to absolutny hit – chwytak higieniczny „Nippy” firmy FERPLAST. Składany, kieszonkowy chwytak do zbierania nieczystości pozostawionych po waszym czworonogu. Jest lekki, niewielki, można go włożyć do kieszeni. Do urządzenia dołączone są woreczki, które w połączeniu z chwytakiem sprawią, że nie trzeba będzie wyciągać worka, otwierać go i ręcznie zbierać odchodów. Polecamy szczególnie dla osób, które niechętnie zbierają odchody po swoim psie.

Świat psich akcesoriów otwiera przed właścicielami psów wiele praktycznych możliwości, ale również zachęca do sprzątania po swoim psie. Mnogość zapachów psich woreczków, szereg projektów graficznych przedstawionych na pojemnikach i etui, w których można trzymać woreczki zachęca do używania, a wręcz afiszowania się z woreczkami. Obecnie zbieranie po swoim psie jest nie tylko pożądane pod względem czystości środowiska, ale również bardzo modne. Można nawet powiedzieć, że niesprzątanie jest wstydliwe i pokazuje właściciela czworonoga w bardzo złym świetle.

Porady – jak zbierać psie odchody?

Na koniec podsumujemy wszystkie informacje zawarte w artykule oraz dołączymy kilka przydatnych rad.
Dlaczego warto sprzątać po swoim psie? Nie narazicie się na mandat ze strony służb porządkowych, ani na opryskliwość sąsiadów. Sprzątając psie odchody propagujecie ochronę środowiska oraz zmniejszacie niechęć społeczeństwa do psich towarzyszy. Ponad to, pokazujecie, że jako świadomi opiekunowie czworonogów wiecie, że bakterie zawarte w psim kale są niebezpieczne zarówno dla ludzi jak i innych zwierząt. Jesteście modni! Dostępne na rynku torebki, etui na worki po psich odchodach są bogate w przeróżne wzory graficzne, kolory i kroje. Możecie nosić przy sobie ładny gadżet, a przy okazji zawsze mieć pod ręką woreczki. Używając worków biodegradowalnych, dbacie o środowisko! Mamy nadzieję, że tyle pozytywów wystarczy, aby jeszcze bardziej zmotywować was do sprzątania po swoim psie.

Jeśli zdarzy wam się wyjść na spacer bez woreczków, zawsze z pomocą może przyjść znaleziony kawałek gazety lub liście. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyście spytali nadchodzącego z przeciwka właściciela psa o użyczenie woreczka. Jeśli wasz psiak ma biegunkę, możecie zlać jego odchody wodą. Pamiętajcie, że tabliczki ustawione na zieleńcach z zakazem wprowadzania psów, są raczej wskazaniem, sugestią, niż zakazem prawnym.
Podsumowując, świadomość co do zachowania higieny przez opiekunów psów wciąż rośnie. Na rynku dostępne są akcesoria, które zachęcają właścicieli zwierząt do sprzątania po nich. Jeśli spotkacie na spacerze kogoś, kto nie sprząta po swoim zwierzęciu, lepiej delikatnie zwróćcie mu uwagę i podajcie woreczek. Pouczanie ludzi w agresywny sposób nie działa, uwierzcie, sprawdziliśmy. Co do woreczków na psie odchody – macie w czym wybierać. Różowe, czarne, srebrne, przezroczyste, z rączkami, zapachowe (miętowe, herbaciane, kwiatowe), z wzorkami, gładkie – każdy z was na pewno znajdzie swoje ulubione!