icon_cart

0

koszyk
klatki dla ptaków

Woliera – klatka dla ptaków. Czym się kierować przy jej zakupie

Wybór klatki dla ptaków jest tak samo ważny dla twojego ptaka, jak wybór domu dla twojej rodziny. Kryjówka twojego ptaka, podobnie jak twój dom, powinna być bezpieczna, wygodna, przestronna i mieć miejsce na wiele „udogodnień”, takich jak miski na jedzenie i zabawki.

Rodzaje klatek dla ptaków

Stal nierdzewna używana w większości klatek dla ptaków nazywana jest „klasy medycznej”, a czasami „klasy morskiej”, ale najczęściej jest to gatunek „304” – ten sam rodzaj stali nierdzewnej, który jest używany do naczyń kuchennych i przyborów kuchennych. Ten gatunek stali nierdzewnej jest nietoksyczny i wysoce odporny na rdzę. Piękno stali nierdzewnej, poza jej oszałamiającym wyglądem, polega na tym, że jest bardzo łatwa w czyszczeniu, ponieważ nie musisz się martwić o odpryski farby. Możesz użyć szpachelki do zeskrobania zaschniętych materiałów organicznych.

Klatki malowane proszkowo są również stalowe, ale nie tak wysokiej jakości jak stal nierdzewna. Farba na malowanej proszkowo klatce jest natryskiwana jako proszek, a następnie wypalana na stali w wysokich temperaturach, dzięki czemu jest bardzo trwała. Większość dobrej jakości, malowanych proszkowo klatek może przetrwać wiele lat bez obaw o odpryski lub rdzewienie.

Klatki z kutego żelaza, kiedyś bardzo modne dla większych ptaków. Dziś w dużej mierze zastąpiły je klatki malowane proszkowo, ale klatki z kutego żelaza wciąż pochodzą z Meksyku i Ameryki Południowej. Problem z kutym żelazem polega na tym, że użyta farba może być podejrzana. Może zawierać toksyczne materiały, a wiele klatek z kutego żelaza ma ozdobną spiralę, która nie jest bezpieczna.

Klatki metalowo-plastikowe dla mniejszych ptaków są często połączeniem plastikowej podstawy i metalowych prętów i zwykle dzielą się na mniejsze części, co ułatwia czyszczenie. Niektóre są pomalowane elastyczną farbą, która łatwo się odpryskuje. Klatki te są dobre dla mniejszych ptaków, które nie skubią farby, ale upewnij się, że klatka jest wystarczająco duża, aby ptak mógł odpowiednio się poruszać.

Ozdobne klatki – trzymaj się z dala od bardzo ozdobnych klatek, w których jest dużo zwężających się pasków. Mogą być bardzo niebezpieczne.

Drewniane klatki były używane od dawna dla zięb lub kanarków i choć są ładne, mogą zatrzymywać wilgoć, pasożyty i bakterie, a także są trudne do czyszczenia. Fantazyjne drewniane klatki, które wyglądają jak meble, są ładne, choć drogie, i ważne jest, aby upewnić się, że taka klatka ma odpowiednią wentylację.

Klatki akrylowe są drogie, ale mają tę zaletę, że można wyraźniej widzieć ptaka i utrzymują hałas na dystans. Jednak klatki wykonane w całości z akrylu nie pozwalają na dużą wentylację i nie mają prętów, na które ptak może się wspinać, chyba że klatka jest wykonana w połączeniu z metalowymi lub akrylowymi prętami.Wybór odpowiedniej wielkości klatki dla ptaków

Ptak powinien mieć zawsze możliwie największą kryjówkę. Najlepiej byłoby, gdyby ptak mógł latać w swoim domu, zwłaszcza jeśli nigdy nie zostanie wypuszczony z klatki. Małe klatki świetnie nadają się do podróżowania lub jako klatka do spania, ale dom twojego ptaka powinien być tak duży, jak pozwala na to twoja przestrzeń i budżet.
W przypadku mniejszych ptaków wybierz klatkę, która jest dłuższa niż wyższa. Wybierz również kwadratową lub prostokątną klatkę z poziomym krajobrazem (a nie pionowym). Wiele ptaków lubi spać w kącie klatki.

Nie zawsze jest praktyczne mieć dużego lub nawet średniej wielkości ptaka w klatce, w której może latać. Potrzebujesz pomieszczenia o wielkości całego pokoju, aby ara lub kakadu nabrały prędkości lotu. Tak więc większe ptaki potrzebują przestronnego obszaru, po którym mogą się wspinać, z dodatkowym placem zabaw lub miejscami do zabawy z wiszącą liną. Większe ptaki potrzebują dużo ruchu, więc nie oszczędzaj na przestrzeni.

Wybór bezpiecznej, dobrze zaprojektowanej klatki dla ptaków

Nie wszystkie klatki dla ptaków są sobie równe i nie wszystkie są tworzone z myślą o bezpieczeństwie ptaka, więc powinieneś każdej klatce, którą uważasz za bezpieczną przyjrzeć się raz jeszcze, aby upewnić się, że twój ptak nie zostanie, np. zraniony.
Spawy klatki powinny być gładkie i wypolerowane, a nie szorstkie i powinny być mocne. Niektóre klatki mają konstrukcję „przebijającą”, w której pręty są przebijane przez grubsze kawałki metalu
Upewnij się, że rozstaw prętów jest odpowiedni dla wielkości twojego ptaka. Ptak nie powinien mieć możliwości umieszczenia głowy między prętami klatki, ponieważ może to prowadzić do poważnych obrażeń lub uduszenia, jeśli głowa utknie między prętami.
Najlepiej byłoby, gdyby miejsca do karmienia i pojenia znajdowały się w górnej jednej trzeciej części pomieszczenia, nie niżej niż w środku klatki. Jeśli klatka, którą lubisz, ma obszary do karmienia na dole, będziesz musiał kupić nowe miski lub karmniki, aby umieścić je wyżej w klatce.
Drzwi powinny albo otwierać się z boku (jak drzwi wejściowe), przesuwać się do przodu i do tyłu (jak przesuwane szklane drzwi) lub opuszczać się jak most zwodzony. Unikaj drzwi w stylu „gilotyny” – mądry ptak może podnieść i opuścić tego typu drzwi i przytrzasnąć głowę, a nawet uciec.
Większe ptaki powinny mieć zamykane drzwi, a zamki powinny być zabezpieczone przed ucieczką. Sprawdź całą klatkę, a zwłaszcza jej wnętrze, pod kątem ostrych miejsc, w których ptak mógłby zostać zraniony. Czy klatka jest ogólnie wytrzymała? Cienka klatka to zagrożenie dla twojego ptaka i strata pieniędzy dla ciebie.

Akcesoria do klatek dla ptaków

Drążki – twój ptak jest na nogach 24 godziny na dobę; w końcu większość ptaków nie odpoczywa w pozycji na brzuchu (chociaż są ptaki, które straszą swoich właścicieli, śpiąc do góry nogami). Jednym z najważniejszych aspektów zdrowia odnóży twojego ptaka jest utrzymywanie drążków w czystości. Brudne drążki mogą prowadzić do infekcji szponów. Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest średnica i materiał drążka. Twój ptak powinien mieć różne grzędy; tak jak ty masz różne buty. Jeśli codziennie nosisz tę samą parę butów, istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia problemów ze stopami. To samo dotyczy twojego ptaka. Oto kilka dobrych przykładów drążków:

 • Drewniane. Istnieje wiele rodzajów żerdzi poza gładkim drewnianym kołkiem. Ponadto, jeśli masz w pobliżu świeże drzewa cytrusowe, możesz użyć czystych gałęzi, ale upewnij się, że nie zostały spryskane chemikaliami.
 • Plastikowe. Plastik nie jest najlepszym materiałem na grzędy dla ptaków, ale umieszczenie w klatce jednej plastikowej grzędy z teksturą jest w porządku.
 • Betonowe lub piaskowe drążki. „Pedicure” jest często ulubionym miejscem w klatce pełnej drążków. Wydaje się, że ptaki lubią spać na tego typu teksturowanych grzędach, więc umieść jeden taki drążek w wysokiej pozycji w klatce swojego ptaka. Pamiętaj, aby często czyścić te drążki.
 • Liny. Liny są w porządku dla ptaków, które ich nie strzępią i nie tworzą sznurków; luźne sznurki stwarzają ryzyko uduszenia, a także mogą owijać się wokół pazura, powodując panikę u ptaka. Upewnij się również, że twój ptak nie połyka żadnych włókien, ponieważ może to być śmiertelne.
 • Ortopedyczne. Te grzędy są dziwnie ukształtowane, więc ptak wykorzystuje wszystkie mięśnie stóp na jednej grzędzie.

Zabawki – są tak samo ważne dla ptaków domowych, jak dla dzieci. Dzika papuga jest stale aktywna, ale papuga trzymana w niewoli nie ma tak wiele do roboty, jak jej dzikie odpowiedniki. To może doprowadzić ptaka do znalezienia nowych rzeczy do zrobienia, takich jak wyrywanie piór, niszczenie klatki lub krzyczenie bez powodu. Ale jest ku temu powód — ptak się nudzi. Zamiast pozwolić ptakowi odkryć własne sposoby na zabawę, zaoferuj mu różnorodne zabawki, których może użyć, aby wydobyć część swojej ptasiej energii. Oto kilka rodzajów dostępnych zabawek, które większość papug uważa za zabawne: • Łamigłówki. Tego rodzaju zabawki dla ptaków sprawiają, że twój ptak „pracuje na jedzenie”. Większość z nich zawiera miejsca, w których możesz podać jedzenie lub orzechy, a twój ptak musi wymyślić, jak usunąć smakołyki. To daje twojemu ptakowi trochę psychologicznego i fizycznego wyzwania, co jest świetne dla jego zdrowia psychicznego.
 • Drewniane. Zabawki drewniane są wspaniałe dla papug, które lubią gryźć i niszczyć. Upewnij się, że całe kolorowe drewno jest barwione nietoksycznym barwnikiem i wymień drewniane zabawki, gdy się zużyją.
 • Liny. Zabawki linowe powinny być wykonane z miękkiej liny bawełnianej. W przeszłości niektóre zabawki sznurkowe stwarzały zagrożenie uduszeniem, ale obecnie są ulepszane. Obserwuj swojego ptaka, aby upewnić się, że nie połyka włókien liny; jeśli tak, usuń zabawkę. Przycinaj długie pasma, gdy się pojawią.
 • Plastikowe. Zabawki plastikowe są dobre dla mniejszych ptaków, które nie mogą ich złamać. Większe ptaki potrzebują twardszego plastiku. Niektórzy producenci zabawek pracują z kuloodpornymi tworzywami sztucznymi, które świetnie sprawdzają się w przypadku większych, niszczycielskich papug, takich jak ary, kakadu itp.. Zabawki akrylowe też są dobre, ponieważ nie pękają łatwo.
 • Chatki. Niektóre ptaki uwielbiają chaty i namioty, ale powinny one być używane tylko pod nadzorem. Ptaki mogą połknąć materiał lub stworzyć dziury, które mogą spowodować uduszenie.
 • Pluszowe. Pluszowe zabawki dla ptaków istnieją już od kilku lat. Są bardzo urocze, ale istnieje ryzyko, że ptak zadrapie lub zniszczy zabawkę i połknie niektóre włókna, co może być bardzo niebezpieczne.

Miski – niektóre większe klatki dla ptaków są wyposażone w kubki ze stali nierdzewnej lub zamykane, które nadają się do codziennego użytku, ale jeśli twoja klatka dla ptaków zawierała tylko kilka plastikowych naczyń, będziesz chciał zainwestować w coś mocniejszego. Plastik łatwo się zarysowuje, a w szczelinach mogą rozwijać się bakterie. Ponadto tego typu miski nie są tak duże, jakich może wymagać twój ptak. Zamiast tego wybierz miski ze stali nierdzewnej i kup dwa zestawy, aby móc dezynfekować jeden zestaw, gdy drugi jest w użyciu. Można używać ceramiki lub plastiku, o ile co tydzień sprawdzasz miski pod kątem odprysków lub zadrapań i wymieniasz je, gdy się zużyją.

Aby zdezynfekować miseczki na karmę swojego ptaka, przygotuj roztwór 90% wody i 10% wybielacza i mocz w nim miski przez około 10 minut. Użyj gąbki, aby wytrzeć kubek wewnątrz i na zewnątrz, a następnie wysuszyć lub pozostawić do wyschnięcia na powietrzu. Jeśli masz rodzaje misek na karmę dla ptaków, które można wkładać do zmywarki, jest to również świetna metoda czyszczenia, o ile zmywarka jest ustawiona na najgorętsze ustawienie.

Jeśli twój ptaszek lubi zrzucać jedzenie z misek lub wydrapywać z nich całe jedzenie, spróbuj zamknąć lub zakryć miski. W przypadku mokrej żywności używaj oddzielnego naczynia ze stali nierdzewnej; niektóre owoce, które możesz podać, mają wysoką zawartość kwasu i mogą zepsuć filiżankę wykonaną z innego materiału.

Oświetlenie – jeśli mieszkasz na północy lub twój ptak nie ma naturalnego światła słonecznego, będziesz musiał zapewnić sztuczne oświetlenie. Oświetlenie nie jest luksusem; twój ptak potrzebuje odpowiedniego oświetlenia dla swojego ogólnego samopoczucia.

Wszystkie papugi, z wyjątkiem papug amazońskich i dużych niebieskich ar (takich jak ara hiacyntowa), mają u nasady piór ogonowych gruczoł, który wydziela olej używany do czyszczenia. Olejek ten dostarcza im bardzo potrzebnej witaminy D3 — ale robi to w bardzo dziwny sposób. Ptak używa swojego dzioba do rozprowadzania oleju po piórach, a kiedy światło słoneczne (lub sztuczne światło o pełnym spektrum) uderza w pióra, chemia oleju zmienia się w użyteczną formę D3. Gdy ptak się rozgląda, połyka ten olejek i zostaje odżywiony. Tak więc, jeśli twój ptak nie ma bezpośredniego kontaktu z oświetleniem o pełnym spektrum, może mieć niedobór witamin, co może prowadzić do różnych chorób.

Twój ptak potrzebuje oświetlenia również z innego powodu. Ptaki są „światłoczułe”, co oznacza, że ​​ich wewnętrzne zegary biologiczne są dostrojone do ilości światła, jaką otrzymują w ciągu dnia. Kiedy wiosną światło słoneczne staje się dłuższe, wiele ptaków przechodzi w tryb lęgowy, a następnie przestaje, gdy światło staje się krótsze jesienią (wyjątkiem mogą być gatunki pochodzące z regionów położonych wzdłuż równika). Tak więc, jeśli twój ptak znosi zbyt wiele jaj lub staje się „hormonalny” i agresywny na wiosnę, możesz dostosować zachowanie hodowlane, po prostu zmniejszając o godzinę lub dwie ilość światła, jaką twój ptak dostaje dziennie.
Twój lokalny sprzedawca zwierząt lub sklep internetowy będzie miał żarówki i lampy oznaczone dla ptaków. Jeśli nie możesz ich znaleźć, większość żarówek dla gadów o pełnym spektrum również będzie działać. Tylko upewnij się, że ptak otrzymuje światło bezpośrednio, a nie przez szkło lub plastik. Idealnie oświetlenie dla ptaków domowych powinno pochodzić z góry.

Pokrowce na klatki dla ptaków – zakrywanie klatki na noc nie jest konieczne, ale robi się to regularnie z różnych powodów. Być może właściciel ptaka chce wstać nieco później rano, ale ptak wstaje o świcie. Być może w pokoju, w którym mieszka ptak, w nocy jest przeciąg, a wieczorem ptak jest spokojniejszy. Zakrywanie klatki dla ptaków staje się dla ptaka nocnym rytuałem, a on będzie oczekiwał zakrycia o określonej porze każdego wieczoru, więc dobrze jest podjąć decyzję o zakryciu lub nie i trzymać się tego, zamiast zakrywać klatkę od czasu do czasu. Ale nie martw się, jeśli masz ptaka już jakiś czas, a potem zdecydujesz się na zakrycie go w nocy. Możesz zacząć w dowolnym momencie, po prostu bądź konsekwentny.
Możesz kupić pokrowiec na klatkę, który ściśle pasuje do klatki twojego ptaka, lub po prostu użyć ciemnego prześcieradła lub koca. Zachowaj ostrożność, jeśli używasz luźnej osłony; ptaki mogą z łatwością wygryzać dziury w prześcieradle, co może stwarzać ryzyko uduszenia.
Jeśli twój ptaszek ma nocne lęki i rzuca się w klatce w nocy, gdy klatka jest zakryta, weź pod uwagę, że może bać się ciemności. Nie musisz zakrywać klatki w całości. Używanie lampki nocnej w ciemnym pokoju może często pomóc w przypadku nocnych lęków. Jednak nocne przerażenia mogą wystąpić, gdy ptak widzi coś poruszającego się w ciemności; ten ptak może skorzystać z osłony.

Osłony – wiele klatek dla ptaków jest wyposażonych w osłonę, która dobrze radzi sobie z łapaniem piasku i ziaren. Jeśli twoja klatka dla ptaków nie została wyposażona w jedną, możesz znaleźć ją sprzedawaną osobno. Oto kilka wskazówek, których używają doświadczeni właściciele ptaków, aby utrzymać podłogę w czystości:
Umieść plastikową matę pod krzesło pod klatką dla ptaków; można ją kupić w dowolnym sklepie z artykułami biurowymi.
Połóż pod klatką kocyk. To powinno zatrzymać i zebrać wszystkie zanieczyszenia, ale będziesz musiał go prać co kilka dni.
Trzymaj miotłę i szufelkę w pobliżu klatki lub, jeszcze lepiej, trzymaj ręczny odkurzacz elektryczny naładowany i gotowy do użycia.
Jeśli twój ptaszek lubi wyrzucać wszystko ze swojej miski na jedzenie, wypróbuj miskę przymocowaną do końca grzędy, która sięga do środka klatki dla ptaków. W ten sposób jedzenie wpada do klatki, a nie z niej.
Wypróbuj miski z kapturem, ale upewnij się, że twój ptak je z nich – niektóre ptaki niechętnie jedzą lub piją z miski z kapturem. W takim przypadku wypróbuj miskę z przezroczystym kapturem. 

Konfiguracja klatki dla ptaków

Sposób ustawienia klatki dla ptaków na zdjęciu lub w sklepie zoologicznym prawdopodobnie nie jest sposobem, w jaki powinieneś ustawić klatkę, więc nie używaj tego jako ostatecznego przewodnika. Oto lista kontrolna konfiguracji klatki:

 • Jeśli musisz złożyć klatkę swojego ptaka, upewnij się, że wszystkie części są starannie złożone i że klatka jest solidna.
 • Umieść drążki w klatce; grzędę do pedicure należy umieścić najwyżej w klatce, następnie drewnianą grzędę pośrodku klatki, a grzędę ortopedyczną lub drewnianą o nierównym kształcie, prowadzącą do kubków z jedzeniem i wodą. Jeśli klatka dla ptaków jest większa, możesz dodać więcej drążków. Nie umieszczaj grzędy jednej pod drugą, ponieważ ulegną one zabrudzeniu ptasimi odchodami.
 • Umieść miski w klatce dla ptaków na średnim lub wyższym poziomie. Nie umieszczaj żadnych drążków nad miseczkami.
 • Dodaj tyle zabawek, aby twój ptak miał dużo do roboty, ale nie przepełniaj klatki. Trzymaj zabawki dla ptaków z dala od misek z jedzeniem i wodą dla ptaków. Postaraj się umieścić zabawki dla ptaków w miejscu, w którym twój ptak może dosięgnąć je z grzędy.
 • Umieść gazetę lub wkładkę do klatki dla ptaków na tacce klatki i upewnij się, że kratka jest prawidłowo zamontowana.
 • Zainstaluj osłony, jeśli je masz.
 • Napełnij miski karmą dla ptaków i wodą.
 • Odsuń się i spójrz na klatkę i wszystkie jej elementy. Czy wygląda na to, że twój ptak może łatwo dostać się do naczyń z jedzeniem i wodą? Czy jest wystarczająco dużo miejsca, aby twój ptaszek mógł się poruszać?
 • Umieść swojego ptaka w klatce i obserwuj, jak przyzwyczaja się do klatki. Jeśli ptak je, pije i bawi się zabawkami, to ci się udało!

Miejsce ustawienia klatki

To, gdzie umieścisz klatkę dla ptaków, ma kluczowe znaczenie dla ogólnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia twojego ptaka, a zwłaszcza jego zdrowia psychicznego. Ptaki domowe mogą stać się bardzo znudzone i samotne, jeśli nie znajdują się we właściwym miejscu w domu. Większość ptaków towarzyszących lubi być w centrum życia rodzinnego.
Pokój rodzinny lub sala telewizyjna to świetne miejsce na klatkę. Każde miejsce, w którym panuje duży ruch, ale nie za duży, jak w korytarzu, będzie idealne.
Najlepszy jest róg pokoju. Ptaki domowe lubią bezpieczeństwo i wolą nie przebywać na otwartej przestrzeni, gdzie czują się bez ochrony. Jeśli nie możesz znaleźć kąta, trzymanie tylnej części klatki przy ścianie jest w porządku.

Upewnij się, że w klatce nie ma przeciągów.
Nie stawiaj klatki dla ptaków bezpośrednio przy oknie. Na zewnątrz jest wiele rzeczy, które mogą przestraszyć ptaka.
Trzymanie ptaka na ganku nie jest dobrym pomysłem, chyba że jest dobrze chroniony. Ptaki domowe trzymane na zewnątrz są często celem złodziei i są podatne na ataki drapieżników, takich jak ptaki drapieżne i koty.
Trzymaj klatkę jak najwyżej nad podłogą. Małe ptaki mogą być szczególnie niepewne blisko ziemi. Ptaki na ogół wolą wysokie miejsca, gdzie mają „widok z lotu ptaka” na otoczenie.

Woliery

Woliera to duża klatka, w której mogą latać ptaki domowe. Woliera jest wspaniałym miejscem zamieszkania dla ptaków. Nie potrzebujesz dużo miejsca, aby mieć wolierę. Wystarczy róg patio lub miejsce obok domu na podwórku. Jeśli nie jesteś majsterkowiczem, prawdopodobnie będziesz potrzebować cieśli do budowy woliery, chociaż jest na sprzedaż kilka gotowych wolier.
Wybierz miejsce, w którym przez cały dzień nie będzie padać bezpośrednie światło słoneczne. Światło poranne jest lepsze niż światło popołudniowe, ponieważ rano jest chłodniej. Twoja woliera powinna mieć solidny dach i jedną solidną stronę, aby chronić ptaki przed warunkami atmosferycznymi. Woliery w chłodniejszym klimacie często mają zamknięty, ogrzewany obszar, do którego ptaki mogą się wycofać.
Ściany woliery powinny być okablowane podwójnie – jedna warstwa drutu na drugiej, z odstępem pomiędzy nimi. Zapobiegnie to dostaniu się drapieżników do twoich ptaków. Woliera powinna mieć również wejście bezpieczeństwa; wchodzisz drzwiami do małej przestrzeni, zamykasz te drzwi, a następnie wchodzisz do ptaszarni. Zapobiega to wylatywaniu ptaków. Drzwi woliery powinny być zawsze zamknięte na kłódkę, aby zapobiec kradzieży (chyba że masz naprawdę dużego psa).

Filtry powietrza

Ptaki mają „kurz z piór”, który jest tworzony przez puchowe pióra, które rosną blisko skóry ptaka. Pył z piór pomaga utrzymać ptaka w czystości, a także impregnuje pióra. Ale niektórzy ludzie są uczuleni na ten kurz. Wszystkie papugi mają kurz z piór, ale najbardziej zakurzone ptaki to kakadu, nimfy i papugi amazońskie. Jeśli nie podejmiesz działań, aby ograniczyć kurz i usunąć go z powietrza, zauważysz drobne białe cząsteczki na wszystkim w pokoju ptaka. Ten kurz nie jest zdrowy do oddychania, nawet jeśli nie jesteś na niego uczulony, więc dobrym pomysłem jest usunięcie jego cząstek z powietrza. Również wysuszony kał może unosić się w powietrzu, co nie jest zdrowe do oddychania, ani dla ciebie, ani dla twoich ptaków.
Filtry HEPA świetnie nadają się do usuwania kurzu z piór z powietrza i są powszechnie dostępne. Umieść jeden lub dwa z tych filtrów w pokoju ptaka, a zobaczysz zauważalną poprawę. Nie używaj filtrów „jonowych”, ponieważ tworzą one jony ujemne, które mogą w rzeczywistości obciążać układ oddechowy ptaka. Możesz również użyć odkurzacza HEPA do czyszczenia w pobliżu klatki dla ptaków.
Regularne kąpanie ptaka może również pomóc w ograniczeniu kurzu z piór. Spryskaj ptaka lub weź go pod prysznic na kabinie prysznicowej, która używa przyssawek do przyklejenia się do ściany prysznica.

Klatka dla ptaków na noc

Niektórzy właściciele ptaków decydują się na to, aby ich ptaki spały w nocy w mniejszej klatce. Być może pomieszczenie, w którym znajduje się zwykła klatka ptaka, jest zbyt intensywne w nocy, rano dostaje zbyt dużo światła lub właściciel nie chce, aby go obudzono bladym świtem. Umieszczenie kolejnej klatki na zapleczu może być cieplejsze i przytulniejsze dla ptaka.
Klatka nocna twojego ptaka nie musi być przestronna, ani nie musi być wypełniona zabawkami (tylko kilka), ale potrzebuje naczyń z jedzeniem i wodą. Nigdy nie używaj nocnej klatki swojego ptaka jako „kary”, jeśli jest zbyt głośny lub cię gryzie; ta klatka powinna być miejscem, do którego twój ptaszek lubi iść, aby dobrze się wyspać.
Użyj tych samych kryteriów, których użyłeś dla klatki dziennej twojego ptaka w klatce nocnej. Powinna być solidna, a odstępy między prętami powinny być odpowiednie dla twojego ptaka. Umieść go w bezpiecznym, ciemnym kącie, gdzie ptakowi będzie wygodnie. Użyj lampki nocnej w pokoju, jeśli ptak ma nocne lęki lub jeśli pokój jest po prostu zbyt ciemny. 

Klatka podróżna

Każdy ptak w twoim domu potrzebuje własnego transportera podróżnego, odpowiedniego do jego rozmiarów i wystarczająco wytrzymałego, aby wytrzymać nawet uporczywe próby zniszczenia przez ptaka. Nie myśl, że ujdzie ci na sucho posiadanie jednego transportera na dom pełen ptaków; jeśli kiedykolwiek będziesz musiał ewakuować lub zabrać więcej niż jednego ptaka do weterynarza, będziesz potrzebować transportera dla każdego ptaka.
Twardy, zatwierdzony przez linie lotnicze transporter jest najlepszy do podróży na duże odległości lub dla ptaka, który denerwuje się podróżowaniem. Nosidełka dla ptaków zwykle otwierają się u góry. Możesz też wybrać przezroczysty akrylowy lub plastikowy transporter dla stadnego ptaka, który lubi widzieć wszystko, co się dzieje. Nosidełka z miękkimi ściankami są odpowiednie na krótkie wycieczki lub dla potulnych ptaków, które nie będą ich przeżuwać.
Na krótkie wyprawy nie trzeba mieć drążków w transporterze, ale na dłuższe wyprawy to dobry pomysł. Umieść rozdrobnioną gazetę na dnie transportera (lub pościel bezpieczną dla ptaków) i umieść zrolowaną ściereczkę do mycia lub ręcznik do rąk na jednym końcu. Pomoże to ptakowi złapać się czegoś, jeśli transporter bardzo drga. Umieść część ulubionego jedzenia ptaka w małym naczyniu w transporterze albo niewielkiej ilości wody w małym naczyniu, albo butelki z wodą (jeśli twój ptak wie, jak jej używać). W każdym razie twój ptak powinien mieć zawsze dostęp do świeżej wody.

Stoisko do zabawy

Niektóre klatki są wyposażone w sale gimnastyczne do zabawy, ale możesz chcieć mieć stojak do zabawy w innym pokoju (lub kilku pokojach) lub obok klatki dla ptaków. Niektóre stanowiska dla ptaków są bardzo proste, tylko z drążkami i dwiema miskami na każdym końcu. Ale o wiele fajniej jest dla ptaka mieć coś bardziej złożonego, coś, po czym może się wspinać, z miejscami do wieszania zabawek dla ptaków. Stanowiska zabaw są również wyposażone w grzędy ortopedyczne, które są zdrowe dla łapek ptaków.
Zostaw swoją papugę na stoisku tylko wtedy, gdy możesz go nadzorować, lub jeśli jest to typ ptaka, który prawdopodobnie nie opuści stoiska (jest to na zasadzie indywidualnej). Oczywiście głośny hałas lub inne zakłócenia mogą przestraszyć ptaka i może odlecieć ze stojaka, więc kieruj się własnym osądem. Zawsze dostarczaj ptaszkowi jedzenia i wody na stojaku do zabawy i nie oszczędzaj na zabawkach!

Czyszczenie klatki

Czyszczenie klatki twojego ptaka jest zniechęcającym obowiązkiem, jeśli czekasz zbyt długo, aby ją wyczyścić. Jest kilka prostych rzeczy, które możesz robić codziennie (i co tydzień), aby czyszczenie klatki dla ptaków było proste.

 • Zmieniaj papier codziennie lub co drugi dzień. Jeśli będziesz czekać zbyt długo, na dnie klatki dla ptaków będzie zbyt dużo śmieci, a wilgoć może spowodować wzrost grzyba, co jest bardzo niebezpieczne dla ptaków. Jeśli masz więcej niż jedną klatkę, czyść tylko jedną klatkę dziennie, aż wszystkie będą czyste, a następnie zacznij od nowa.
 • Codziennie czyść miski w każdej klatce dla ptaków.
 • Oczyść jeden drążek dziennie, usuwając go, myjąc w gorącej wodzie z mydłem i dokładnie wysuszając. Jeśli to zrobisz, grzędy twojego ptaka będą zawsze czyste.
 • Codziennie sprawdzaj wszystkie zabawki dla ptaków pod kątem zużycia i czyść je, gdy są zabrudzone.
 • Usuń, zeskrob i umyj kratkę klatki raz w tygodniu.
 • Codziennie wycieraj jedną stronę klatki dla ptaków.
 • Raz w miesiącu (lub częściej, jeśli masz czas) wynieś klatkę na zewnątrz i spłucz ją wodą lub wyczyść ciśnieniowo. Upewnij się, że dokładnie ją wysuszysz, zanim włożysz do niej ptaka.
 • Nie używaj chemicznych środków czyszczących do czyszczenia klatki swojego ptaka. Zamiast tego użyj proszku do pieczenia jako ścierniwa, jeśli tego potrzebujesz. Nie zapomnij dokładnie wypłukać klatki.

Szkodniki w klatce

Istnieje kilka szkodników, które nękają ptaki i właścicieli ptaków domowych. Niektóre są po prostu irytujące, a niektóre mogą być śmiertelne dla ptaków. Im lepszą klatkę wybierzesz, tym mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia szkodników.Roztocza. Istnieje kilka rodzajów roztoczy, które występują na ptakach towarzyszących lub wokół nich. Jednym z powszechnych roztoczy jest roztocz, który powoduje chrupiący, łuskowaty wygląd na twarzy i nogach, zwykle u papużek falistych i kanarków. Te roztocza są rozwiązywane za pomocą leków otrzymanych od weterynarza. „Prudożercy” występują głównie w wolierach na wolnym powietrzu i w nieczystych klatkach i żywią się skórą ptaka w nocy, powodując niepokój i swędzenie, a następnie chowają się w ciągu dnia, więc nie są łatwe do zauważenia. Można je wyeliminować z czasem, stosując bezpieczny środek owadobójczy (uzyskaj zalecenia od swojego ptasiego weterynarza) i utrzymując bardzo czysty obszar dla ptaków. Inne roztocza znajdują się zwykle u kanarków i niektórych zięb i żyją w układzie oddechowym ptaka. Jeśli populacja roztoczy jest bardzo wysoka, uniemożliwi to ptakowi oddychanie. Jeśli usłyszysz kliknięcie, gdy twój ptak oddycha, i zauważysz, że często kaszle, może mieć roztocza w worku powietrznym. Zakażenie tymi roztoczami wymaga natychmiastowej pomocy weterynaryjnej.

Muszki owocowe. Te nieznośne małe muszki niczemu nie szkodzą, są po prostu denerwujące i mogą rozmnażać się w oszałamiające stada, jeśli nie podejmiesz odpowiednich kroków, aby się ich pozbyć. Najpierw wyeliminuj owoce i słodkie warzywa z diety swojego ptaka, aż zobaczysz ostatnie muchy. Po drugie, napełnij butelkę z długą szyjką, taką jak butelka wina, odrobiną soku pomarańczowego. Muchy wejdą i utopią się, ponieważ nie będą mogły się wydostać.

Moty. Te szkodniki nie są szkodliwe, a po prostu denerwujące. Żywią się nasionami twojego ptaka. Składają jaja w nasionkach, a następnie larwy w nim rosną; to są małe „robaki”, które możesz zobaczyć w swojej klatce. Następnie larwy zamieniają się w ćmy, które mogą przejąć kontrolę nad całym twoim domem. Jest prosty sposób na pozbycie się ich; zamroź wszystkie nasiona ptaków na co najmniej kilka dni. To zabija larwy. Umieść wszystkie nasiona ptaków w szczelnie zamkniętych pojemnikach, aby dorosłe ćmy nie mogły się do nich dostać. Utrzymuj klatkę swojego ptaka w czystości i usuwaj nasiona w nocy. Istnieją pułapki hormonalne przeznaczone do łapania tych ciem, ale te nie działają tak dobrze, jak odkurzacz.

Zakrywanie klatki dla ptaków na noc

Czy powinieneś zakrywać klatkę swojego ptaka na noc? To zależy od sytuacji. Niektóre ptaki wolą pozostać odkryte przed snem, a inne ptaki po prostu nie mogą spać bez „koca zabezpieczającego”.
Przeciętnie ptaki potrzebują około 12 godzin dobrego, jakościowego snu każdej nocy, aby utrzymać się w szczytowej kondycji. Podobnie jak ludzie, ich okresy odpoczynku mogą być zakłócone przez hałas i jasne światło. Z tego powodu wielu właścicieli decyduje się na okrywanie swoich ptaków na noc.

Dlaczego powinieneś zakrywać klatkę?

Papugi na wolności śpią lub gnieżdżą się w dziurach w drzewach. Te dziury są powszechnie nazywane wnękami gniazdowymi. Około 85 różnych gatunków ptaków w Ameryce Północnej również korzysta z dziupli gniazdowych. Jednak z wieloma gatunkami ptaków pojawił się problem z powodu zniszczenia siedliska, w którym lokalizują lub tworzą jamy gniazdowe. Siedliska, których szukają, są czasami nazywane zaczepami i składają się głównie z rozkładających się lub martwych drzew.
Te jamy gniazdowe czasami rozwijają się w drzewach z gałęzi, która obumiera i odpada z drzewa z powodu rozkładu z wnętrza drzewa. Niektóre dziury w drzewach zostały wykopane przez inne stworzenia i są porzucane z różnych powodów. Ptaki przejmą opuszczoną jamę gniazda, a nawet dostosują ją, przeżuwając rozkładające się drewno, powiększając je, lub po prostu zamieszkają w opuszczonej dziurze, która wydaje się im odpowiadać. Te jamy gniazdowe są ciemne i chronią ptaka w nocy, a także zapewniają bezpieczne miejsce do siedzenia na jajach i wychowywania młodych. To wgłębienie utrzymuje deszcz z dala od rodziny ptaków, a także osłania je przed wiatrem.
Więc jeśli się nad tym zastanowić, klatka lub wybieg dla ptaków to nie tylko środowisko, które go chroni i zapewnia, że ​​nie wpadnie w żadne niebezpieczne sytuacje, gdy jest pozostawione bez nadzoru. Jest to bezpieczne miejsce na odpoczynek, relaks i zabawę w bezpiecznym otoczeniu.
Używanie osłony na klatkę w nocy naśladuje chowanie się do dziury w drzewie. Chroni również ptaka przed światłem otoczenia, które jest w twoim domu, a także pozwala twojemu ptakowi spać bez przeciągów spowodowanych przez klimatyzację lub oczyszczacz powietrza, który możesz mieć. Zakrywanie ptaka w nocy może również pomóc w zapobieganiu nocnym strachom.

Jak ustalić, czy należy zakryć klatkę swojego ptaka?

Jeśli hałas i światło nie stanowią problemu, spróbuj zostawić ptaka odkrytego na kilka nocy, aby ocenić jego reakcje. Jeśli wydaje się, że ptak lubi być odkrywany w nocy, można go tak zostawić. Jeśli jednak ptak wydaje się niespokojny lub zaczyna wykazywać oznaki stresu lub jego zachowanie zmienia się w sposób, który nie jest normalny, najlepiej jest go przykryć na noc, aby zapewnić mu dobry nocny odpoczynek.
Jeśli masz wątpliwości co do reakcji Twojego zwierzaka na odkrycie, zachowaj ostrożność i wznów zakrywanie klatki w nocy.

Jak pomalować klatkę dla ptaków

Ptaki i inne egzotyczne zwierzęta potrzebują bezpiecznych klatek . Często bezpieczne klatki dla dużych egzotycznych zwierząt, takich jak ptaki, mogą być bardzo drogie. Aby uniknąć ponoszenia niektórych z tych kosztów, rozważ przemalowanie starszej klatki. Dowiedz się, jak pomalować klatkę dla ptaków i zastanów się, jakie kroki podjąć, aby dobrze wykonać zadanie.
Potrzebne materiały: Szczotka druciana, papier ścierny, ściereczki do czyszczenia, klatka do malowania, farba bezpieczna dla ptaków

Przygotowanie klatki

Więc masz swoją klatkę. Być może została podarowany tobie, jest to znalezisko lub taka, którą masz od jakiegoś czasu, która po prostu wymaga remontu. Ale niezależnie od drogi pozyskania, twoja klatka musi być pomalowana.
Przed nałożeniem farby na tę klatkę należy ją przygotować. Powierzchnia każdego malowanego metalu musi być czysta, gładka i wolna od rdzy. Użyj szczotki drucianej, aby usunąć wszystkie płatki rdzy z klatki i papieru ściernego, aby wygładzić powierzchnie po użyciu szczotki. Wszelkie inne szorstkie lub nierówne miejsca na metalu również należy wygładzić w tym miejscu.
Po usunięciu wszystkich szorstkich plam i rdzy za pomocą drucianej szczotki i papieru ściernego należy wyczyścić klatkę. Użyj ściereczek do czyszczenia lub po prostu wykąp klatkę w wodzie, aby pozbyć się kurzu i zanieczyszczeń.
Ostatnim krokiem przed malowaniem klatki jest nałożenie cienkiej warstwy podkładu. Przeczytaj więcej o wyborze podkładu i farby poniżej.

Wybór farby

Prawie wszystkie klatki kupione w sklepie zostały pomalowane proszkowo przy użyciu materiału termoplastycznego, który jest wtapiany w klatkę w bardzo wysokiej temperaturze. Niektórzy właściciele uważają, że klatki malowane proszkowo łatwiej się odpryskują niż klatki malowane, podczas gdy inni uważają, że są one łatwiejsze do czyszczenia, a materiał jest twardszy niż farba. Niezależnie od opinii na temat malowania proszkowego, dla większości właścicieli ptaków nie jest to opcja do zrobienia w domu.
Powodem, dla którego farba jest tak toksyczna dla ptaków, jest możliwy ołów, cynk i inne toksyny, które farba emituje. Jeśli usuniesz te niebezpieczne czynniki, twoja farba powinna teoretycznie być bezpieczna dla ptaków. Coraz więcej marek oferuje teraz te „nietoksyczne” i inne bezpieczniejsze farby. Najlepszym wyborem będzie farba, która nie zawiera toksyn, nawet po dodaniu koloru (nie musisz się martwić o odcień, jeśli chcesz pomalować klatkę na biało), nie zawiera ołowiu, cynku i chromianów, i jak najbardziej naturalny. Dostępne są nawet organiczne farby na bazie wody, które są prawdopodobnie najbezpieczniejszymi opcjami wraz z niektórymi domowymi recepturami farb. Upewnij się, że wybrana przez ciebie farba wiąże się również z metalem i szybko schnie.

Malowanie klatki dla ptaków

Do tej pory zakładamy, że twojego ptaka nie ma już w klatce. I przez jakiś czas nie będzie mógł przebywać w swojej klatce. W zależności od użytej farby, twój ptak może być w tymczasowej klatce i pokoju przez około 2 tygodnie, aby farba mogła się utwardzić.
Po wybraniu bezpiecznego podkładu i farby do klatki dla ptaków, nałóż cienką warstwę podkładu. Odczekaj co najmniej 24 godziny na wyschnięcie podkładu przed nałożeniem farby. Następnie na klatkę można nałożyć trzy warstwy błyszczącej farby z 24-godzinnym odstępem między każdą warstwą połysku. Upewnij się, że twoje warstwy farby są cieńsze i nie pozwól, aby kapała. Ponownie trzymaj ptaka z dala od pokoju, niezależnie od tego, jak bezpieczna jest farba.


Powrót ptaka do klatki

Farby na bazie rozpuszczalnika będą utwardzać się dłużej niż farby na bazie wody, więc możesz nie być w stanie włożyć ptaka do klatki przez kilka tygodni. Jeśli możesz, zawsze poczekaj trochę dłużej niż jest to wymagane.
Aby zniechęcić ptaka do żucia nowo pomalowanej klatki, spróbuj przymocować drążki, liny i inne rzeczy, które twój ptak może złapać po bokach klatki za pomocą drutu. Będą one działać jak „uchwyty”, aby twój ptak chwycił je dziobem podczas wspinania się po bokach klatki zamiast prętów klatki. Zasadniczo tworzysz alternatywne pręty klatki na górze prawdziwych prętów klatki pod różnymi kątami.

Czy okrągłe klatki są złe dla ptaków?

Okrągłe klatki nie są zalecane dla większości gatunków ptaków z różnych powodów. Okrągłe klatki są przede wszystkim niebezpieczne dla mieszkańca. Każde zwierzę w okrągłej klatce może z łatwością włożyć dziób lub ogon w miejsce, gdzie pręty zbiegają się na górze klatki. Jest to bardzo realne niebezpieczeństwo samo w sobie i nie potrzebujesz innego powodu, aby odrzucić ten rodzaj klatki. Ale powodów jest więcej niż tylko to niebezpieczeństwo konstrukcji w kształcie litery V na górze.

Słaba konstrukcja. Większość okrągłych klatek dostępnych na rynku ma słabe spawanie i jest tandetna w swojej konstrukcji. Bardzo rzadko można znaleźć okrągłą klatkę ze stali nierdzewnej. Stal nierdzewna jest najlepszym wyborem przy zakupie klatki i zazwyczaj są one solidne i dobrej jakości. Trwają wiecznie, nie rdzewieją i są bezpieczne dla twoich ptaków. Są łatwe w czyszczeniu i utrzymaniu, a jeśli robisz zakupy uważnie, możesz znaleźć projekt, który zadowoli zarówno ciebie, jak i twojego ptaka. Stal nierdzewna to niezwykle neutralny materiał, który pasuje do każdego schematu kolorów lub wystroju, który możesz mieć w swoim domu.

Nie są łatwe do czyszczenia. Okrągłe klatki są trudne w utrzymaniu. Spróbuj włożyć ściereczkę do czyszczenia w te ciasne przestrzenie między prętami na górze klatki. Kurz, cząsteczki jedzenia i inne śmieci mogą zostać uwięzione w tych małych przestrzeniach między prętami i nie jest to higieniczne dla ciebie ani twojego ptaka. Większość klatek kwadratowych jest wykonana z wbudowanym wysuwanym rusztem oraz wysuwanym rusztem podłoża. Okrągłe klatki nie powstają w ten sposób. Zwykle musisz zdjąć górną część klatki z dolnego rusztu i dna klatki, aby ją wyczyścić, co jest bardzo niewygodne.

Zdrowie psychiczne ptaka. Niektórzy uważają, że okrągłe klatki są szkodliwe dla zdrowia psychicznego papugi. Myślenie jest takie, że ptaki są bardzo inteligentnymi stworzeniami, a niektóre ptaki doprowadzają się do szaleństwa, wspinając się po cylindrycznych klatkach i wokół nich, czując, że nigdy nigdzie nie dotrą. Wierzą, że danie ptakowi kanciastej klatki zapewnia im punkty odniesienia do różnych miejsc na ich terytoriach – pomagając w ten sposób czuć się pewnie, bezpiecznie i stabilnie. Uważają również, że najlepsze ustawienie klatki obejmuje ścianę za klatką, aby ptak wiedział, że nic nie zbliża się do niego od tyłu. Zapewnia to bezpieczeństwo i prywatność po jednej stronie klatki.

Są niewygodne dla ptaków. Innym powodem unikania okrągłych klatek jest to, że często są one niewygodnymi przestrzeniami życiowymi dla ptaków. Kształt powoduje, że pióra ptaka są w ciągłym kontakcie z prętami klatki, ścierając je i nadając ptakowi postrzępiony wygląd. Większość dostępnych okrągłych klatek nie jest zbyt duża, a w przypadku ptaków domowych im większe klatki, tym lepsze.

Akcesoria nie pasują do klatki. Chociaż okrągłe klatki mogą być często trudne w utrzymaniu czystości, jest jeszcze jeden powód, aby ich unikać. Ponieważ większość klatek dla ptaków jest teraz kwadratowa lub prostokątna, może być trudno znaleźć pewne akcesoria, które pasują do okrągłych klatek. Mątwy na metalowych klipsach, klipsy do rozpylania prosa, zdejmowane uchwyty na miski na żywność i niektóre zabawki z podwójnymi klipsami są wykonane tak, aby pasowały do ​​​​kwadratowych lub prostokątnych klatek, w których pręty są w równej odległości od siebie na całej długości. Kwadratowa klatka daje więcej opcji wyposażenia klatki w grzędy, zabawki, platformy, miski i wszystkie inne akcesoria, które możesz zdobyć, aby papuga miała zajęcie. Te zabawki i akcesoria są ważną częścią życia twojego ptaka i są niezbędne.

Z tych powodów zarówno tobie, jak i twojemu zwierzakowi może być łatwiej wybrać klatkę kwadratową lub prostokątną. W ten sposób możesz zapewnić swojemu towarzyszowi wygodny dom, a sobie klatkę, która jest łatwa do utrzymania w czystości i dobrze zaopatrzona w akcesoria, które twój ptak uwielbia i których potrzebuje, aby był szczęśliwy.