icon_cart

0

koszyk
kąpiel szczeniaka

Szczeniak – kąpać czy nie?

Temat kąpieli szczeniąt od dawna jest tematem dość kontrowersyjnym. Jedni twierdzą, że szczeniaka nie powinno się kąpać przed ukończeniem co najmniej 3-4 miesiąca życia, inni twierdzą, że jest to bzdura i jak najbardziej można maluszka poddać temu zabiegowi. Prawda jak zwykle leży po środku. Jeśli podejdziemy do sprawy zdroworozsądkowo nikomu krzywda się nie stanie. Jeśli maluszek mocno się zabrudzi, lub wytarza w czymś nieprzyjemnie pachnącym możemy go wykąpać. Trzeba pamiętać jedynie o kilku ważnych sprawach.

Kąpiel szczeniaka – pamiętaj o tych zasadach

po pierwsze: musimy zaopatrzyć się w specjalny szampon dla szczeniąt. Są to szampony bardzo delikatne, pozbawione większości składników mogących podrażniać delikatną skórę naszego pupila. Za markowy szampon zapłacimy kilkanaście-kilkadziesiąt złotych, ale będą to zdecydowanie dobrze wydane pieniądze. Szampony takie z reguły są skoncentrowane a zatem wystarcza nam na kilka kąpieli,

po drugie: należy zwrócić szczególną uwagę na oczy, nos i uszy psa. Pomimo delikatności szamponu starajmy się, aby nie dostał się on do tych delikatnych części ciała psa. Uszy możemy zabezpieczyć wacikiem.

po trzecie: do kąpieli trzeba użyć ciepłej, ale broń boże nie gorącej wody. Nie może też być zimna. Po skończonym myciu pieska należy dokładnie spłukać zwracając uwagę aby nie pozostały na nim resztki szamponu

po czwarte: po kąpieli szczeniaka trzeba koniecznie dokładnie wysuszyć. Nie używać w tym celu suszarki do włosów lecz miękkiego, delikatnego ręcznika, który dobrze odciągnie wodę z sierści. Powinniśmy unikać klasycznego wycierania polegającego na tarciu ręcznikiem o skórę, ponieważ możemy spowodować podrażnienia.

Specjalista sprzętu groomerskiego i kosmetyków.
Mirosław Zawałkiewicz