icon_cart

0

koszyk
psie przedszkole szkoła dla psa

Psie przedszkole, psia szkoła – czy warto z nich korzystać

Co to jest psie przedszkole, psia szkoła

Aż do wczesnych lat 80-tych zajęcia tresury psów ograniczały się tylko do dorosłych psów, co jest tradycją przeniesioną na psy domowe z wojskowego szkolenia K9. Zajęcia te były zwykle dedykowane psom w wieku powyżej 6-12 miesięcy, prowadzone były przy użyciu korekt fizycznych i skupiały się na modelu dominacji psa, w którym ludzki „alfa” wymagał przestrzegania konkretnych zasad. Z czasem pojawiło się coraz więcej metod szkolenia psa przy użyciu pozytywnego wzmocnienia i wykorzystania nagród w postaci jedzenia. Od tego czasu popularność psich przedszkoli i szkół gwałtownie wzrosła na całym świecie.

Podczas gdy przedszkole dla szczeniąt może służyć jako podstawa odpowiedniej socjalizacji i treningu, nie wszystkie szkoły dla psów są sobie równe! Dobrze prowadzona szkoła może pomóc w wychowaniu pewnych siebie i odpornych szczeniąt.
Musisz upewnić się, że instruktorzy Twojej szkoły są wykwalifikowanymi profesjonalistami z odpowiednim wykształceniem i certyfikatami opartymi na filozofii szkolenia bez użycia siły.
Każda ze szkół będzie nieco inna, ale szukaj zajęć z wieloma instruktorami i asystentami, aby upewnić się, że każdy szczeniak i przewodnik będzie miał osobnego szkoleniowca.
Zajęcia dla szczeniąt (jak wszystkie zajęcia szkoleniowe) powinny wykorzystywać pozytywne metody wzmacniania. Klikery i nagrody to dobry zwiastun.
Instruktorzy powinni poprosić o dowód aktualnych szczepień Twojego szczeniaka (a w niektórych przypadkach także o negatywny wynik testu kału) i nie powinni wpuszczać na zajęcia żadnego szczeniaka, który wykazywał oznaki choroby, bez konsultacji z weterynarzem. Inne środki ostrożności mogą obejmować dezynfekcję placu przed zajęciami, przenoszenie szczeniąt do szkoły bezpośrednio z samochodu oraz dezynfekowanie butów.



Najlepszy czas socjalizacji szczenięcia to około 6-16 tygodni. Najlepiej byłoby, gdyby szczenięta rozpoczynały szkołę między 8-10 tygodniem i powinny zakończyć serię zajęć przed ukończeniem 16 tygodnia.
Rozpoczęcie szkolenia może być przytłaczające zarówno dla szczeniąt, jak i dla opiekunów.
Najlepszym sposobem na upewnienie się, że konkretna szkoła dla psów jest dla Ciebie odpowiednia, jest osobiste obserwowanie zajęć! Daje Ci to możliwość spotkania się z instruktorem i zadawania pytań na temat zajęć, które możesz mieć przed zapisaniem się.
Szkoła dla psów nie powinna skupiać się na nauczaniu złożonych umiejętności. Dobry instruktor powinien poświęcić czas, aby upewnić się, że Ty i Twój szczeniak odniesiecie sukces, nawet jeśli oznacza to obniżenie kryteriów niektórych ćwiczeń. Ważniejsze jest pełne zabawy szkolenie ze szczeniakiem niż budowanie dopracowanych umiejętności posłuszeństwa (doskonalenie tych umiejętności może nastąpić później!).

Zalety psiej szkoły

  1. Uspołecznia psa i uczy dobrych manier. Podobnie jak ludzkie dzieci, szczenięta nie wiedzą, jak zachowywać się w otoczeniu innych zwierząt lub ludzi. Robią, co chcą, nie myśląc o konsekwencjach. Jednak socjalizacja uczy młode psy, jak zachowywać się w sposób, który ludzie i inne psy uznają za akceptowalne.
    Socjalizacja polega na zapoznaniu nowego psa z ludźmi, miejscami i zwierzętami.
    Dobra szkoła posłuszeństwa nie tylko uczy psa wykonywania poleceń. Poprawia maniery Twojego szczeniaka, dzięki czemu może on dogadać się z innymi psami i ludźmi w różnych sytuacjach. W ciągu kilku tygodni treningu możesz obserwować, jak twój rozemocjonowany szczeniak zmienia się w dobrze wychowanego psa, który wszędzie czuje się jak w domu.
  2. Pomaga rozwijać lepsze relacje z psem. Szkoła posłuszeństwa skupia się na właścicielach tak samo jak na psach. „Spędzę dużo czasu na szkoleniu właścicieli” – mówi jedna z trenerek. „Częścią mojej pracy jest uczenie ludzi, jak uczyć swoje psy”.
    To dlatego, że przeciętny człowiek nie rozumie zachowania psa. A kiedy nie rozumiesz swojego psa, nie możesz go dobrze wyszkolić. Zamiast tego możesz się złościć, gdy twój pies źle się zachowuje, ale krzyczenie na niego tylko nauczy twojego psa bać się lub ignorować cię.
  3. Chroni psa przed potencjalnym niebezpieczeństwem. Dwa z najważniejszych poleceń to „siad” i „puść”, ponieważ chronią psa przed robieniem niebezpiecznych rzeczy. Kiedy widzisz, jak gryzie coś na podwórku, możesz krzyknąć „puść to”.
    „Siad” uratowało życie Aresowi.” – mówi jego opiekun. „Pewnego razu, idąc ścieżką w rezerwacie przyrody, Ares zdołał zdjąć obrożę i pobiec w stronę ruchu ulicznego. Krzyknąłem „siad!” tak głośno, jak mogłem. Ku mojemu zdziwieniu zatrzymał się, usiadł i spojrzał na mnie, szukając swojej nagrody.” Trening posłuszeństwa, który uczy psy zatrzymywania się, gdy nieświadomie biegną w stronę niebezpieczeństwa, co daje ci jedno z najskuteczniejszych narzędzi do zapewnienia bezpieczeństwa twojemu futrzanemu kumplowi.
  4. Opanowanie zwierzęcia. W większości przypadków dobrze zsocjalizowany pies nie odczuwa tak dużego niepokoju i strachu jak pies, który nie został zsocjalizowany. Z mniejszym niepokojem psy będą podchodzić do nowych ludzi i sytuacji – bez odczuwania strachu, który sprawia, że ​​atakują lub próbują atakować ludzi.
    Zabranie szczeniaka do szkoły posłuszeństwa i socjalizacja może pomóc zmniejszyć niepokój, który prowadzi do gryzienia jako dorosły pies.
  5. Chroni Twój dom. Złe zachowanie psa może zniszczyć dom. Niewyszkolone psy mogą gryźć meble, drapać drzwi i załatwiać się w środku.
    Szkoła posłuszeństwa może pomóc w szkoleniu psa, aby był wartościowym członkiem rodziny – a nie problemem – dzięki czemu możecie cieszyć się swoim towarzystwem przez wiele lat.
    Psy potrzebują ludzi, którzy nauczą je, jak się zachowywać. Szkoła posłuszeństwa to dobra opcja do treningu, zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej nie trenowałeś psa.

Jak wybrać odpowiednią psią szkołę 

Poszukaj certyfikatów danej szkoły
Liczy się również rodzaj certyfikacji. Zapoznaj się z kodeksem etycznym organizacji i upewnij się, że jest on zgodny z humanitarnym podejściem do zwierząt.

Poproś o wycieczkę
Rozejrzyj się i upewnij się, że wszystko wygląda dobrze. Czy psy są tam szczęśliwe?
Czy podczas przerw w pracy zapewniono psom przedmioty wzbogacające, takie jak wypchany jedzeniem Kong lub zabawki interaktywne.

Zadaj tyle pytań, ile możesz
Pamiętaj, aby zadać wiele pytań przed zapisaniem się do ośrodka treningowego. Niektóre z najważniejszych to:
Jak będzie wyglądał dzień w placówce?
Jakie metody szkoleniowe zostaną zastosowane? Czy metody są pozytywne?
Jakie są ich środki bezpieczeństwa i awaryjne? Czy istnieje protokół?
Ile psów jest na placu jednocześnie? Czy jest tłoczno i chaotycznie?

Zapytaj o metody treningowe
Nie tylko ważne jest, aby upewnić się, że Twój pies nie zostanie, np. spryskany wężem, gdy popełni błąd, ale powinieneś również dowiedzieć się, jak jego nowe umiejętności mają zostać utrzymane, gdy wróci do domu.
Wiele placówek nagrywa na wideo swoje sesje treningowe, aby udowodnić, że Twój pies nauczył się określonego zestawu umiejętności.
Zapytaj, co zrobią, aby upewnić się, że te nowe wyuczone zachowania zostaną uogólnione i przeniosą się poza teren obiektu.

Rozważ lokalizację szkoły
Upewnij się, że zastanowiłeś się nad lokalizacją placówki przed zapisaniem psa. Jak daleko jest od ciebie? Jak daleko jest od najbliższego weterynarza?
Warto również wziąć pod uwagę obszar otaczający obiekt. Czy jest to spokojna okolica, czy znajduje się bezpośrednio przy autostradzie?

Zapytaj innych właścicieli o ich doświadczenia
Recenzje online niewiele znaczą, ponieważ każdy może pisać o wszystkim, ale poczta pantoflowa od zaufanych osób wiele znaczy!
Skontaktuj się z weterynarzami, innymi pozytywnymi trenerami lub konsultantami behawioralnymi, aby dowiedzieć się, kogo polecają i dlaczego.

Wybierz obiekt z najlepszym środowiskiem dla Twojego psiaka
Czy obiekt jest domową czy większą hodowlą komercyjną? Może to mieć ogromne znaczenie dla samopoczucia psa, a także może mieć znaczenie, jeśli pies jest reaktywny lub boi się.

Upewnij się, że zakład zatrudnia wystarczający i kompetentny personel pomocniczy
To jest ważne. Jest prawdopodobne, że w większej placówce nie wszyscy pracownicy będą wykwalifikowanymi trenerami.
Ale jakie jest ich doświadczenie? Czy wzięli udział w kursach? A ile wiedzą o mowie ciała psa?
Ważne jest również, aby zwrócić uwagę na liczbę personelu w stosunku do liczby psów przebywających w szkole w jednym czasie.



 

Harmonogram pracy z psem – jak się przygotować

Jak wszystkie zwierzęta, szczenięta uczą się od swoich mam. Ale to od Ciebie zależy, czy będziesz ich liderem, kiedy przyniesiesz szczeniaka do domu i nauczysz go tego, co musi wiedzieć, aby wyrosnąć na dobrze wychowanego psa.
Idealny szczeniak…
To wizja, o której wszyscy jako właściciele szczeniąt marzyliśmy. Szczeniak, który spokojnie spaceruje obok Ciebie lub siedzi spokojnie u Twoich stóp w kawiarni na świeżym powietrzu. Ale jest kilka kroków, które musisz zrobić, aby upewnić się, że twoje szczenię jest na właściwej drodze!
Na początku szczeniak będzie miał pewne problemy związane z rozwojem: podgryzanie, żucie, wpadki z siusianiem, szczekanie i wiele innych. Twój szczeniak szybko rośnie i rozwija się. Po kilku tygodniach pobytu w domu szczeniak powinien znać podstawy codziennej rutyny i odbyć trening posłuszeństwa oraz nauczyć się podstawowych poleceń.
Skąd wiesz, od czego najpierw powinieneś zacząć trenować swojego szczeniaka? Bez względu na wiek, możesz skorzystać z naszego harmonogramu szkolenia szczeniąt jako wskazówek, które pomogą mu rosnąć, rozwijać się i uczyć dobrych manier.

  • Używaj przysmaków do treningu! Jedzenie Twojego szczeniaka jest fenomenalnym źródłem informacji i jednym z najlepszych narzędzi, których możesz użyć do szkolenia szczeniaka! We wczesnych miesiącach szczenięcia pracowanie z jedzeniem jest bardzo łatwym sposobem na przyciągnięcie i skupienie na tobie uwagi.
  • Bądź cierpliwy i konsekwentny! Łatwo jest się sfrustrować procesem szkolenia szczeniąt. Szczenięta są młode i wciąż poznają świat, więc będą popełniać błędy. Nawiązanie komunikacji między tobą a szczeniakiem zajmuje trochę czasu, więc nie oczekuj, że zrozumie to za pierwszym razem.
    Aby szybciej wkroczyć na właściwy tor, utrzymuj stały harmonogram dla swojego szczeniaka. Zastanów się nad stworzeniem codziennego harmonogramu, który obejmuje przerwy na siusianie, karmienie i zabawę, sesje szkoleniowe dla szczeniąt i drzemki! Pomoże to Twojemu szczeniakowi nauczyć się rozumieć codzienną rutynę domową.
  • Ćwicz, ćwicz, ćwicz! To powiedzenie „ćwiczenie czyni mistrza” jest całkowicie prawdziwe, jeśli chodzi o szkolenie szczeniąt! W przypadku młodych szczeniąt możesz być w stanie utrzymać ich uwagę tylko przez 5-10 minut na raz, a około 10-15 minut w przypadku starszych szczeniąt. Niech te sesje treningowe będą krótkie, zabawne i motywujące dla Twojego szczeniaka. A gdy szczeniak ukończy odpowiednią procedurę szczepień, zacznij organizować swoje treningi w różnych miejscach! Pomoże to utrwalić polecenia i zachęci do tych samych prawidłowych zachowań, gdziekolwiek przyprowadzisz szczeniaka.

Teraz, gdy omówiliśmy te trzy kluczowe tematy, nadszedł czas na opracowanie harmonogramu treningów Twojego szczeniaka. Poniżej przedstawiliśmy podstawowy harmonogram szkolenia szczeniąt, który zaczyna się od drugiego miesiąca życia (8 tygodni), z którego możesz korzystać, gdy szczeniak rośnie. Ważne jest, aby pamiętać, że każde szczenię uczy się z inną prędkością, więc niektóre mogą potrzebować więcej czasu na różnych etapach.

8-10 tygodni

Jest to mniej więcej wiek, w którym wielu nowych właścicieli szczeniąt przywozi je z hodowli. W tej fazie życia twojego szczeniaka powinien uczyć się podstaw, takich jak imię, dobre maniery w domu, wprowadzanie niektórych poleceń i wczesna socjalizacja.
Przyzwyczaj szczeniaka do codziennego harmonogramu, który obejmuje pory karmienia i pojenia, czas zabawy i treningu, przerwy na siusiu i drzemki.
Trening toalety Twojego szczeniaka powinien rozpocząć się, gdy tylko Twój szczeniak przyjedzie do domu!
Szkolenie przebywania w klatce kennelowej jest jednym z najcenniejszych zasobów w szkoleniu szczeniąt! Uważamy, że jest to bardzo pomocne w przyspieszeniu procesu dopasowywania się do nowego miejsca i pomaga stworzyć niezależnego szczeniaka i zmniejszyć lęk separacyjny. Dodatkowo, rozpocznij trening klatki kennelowej przez spokojne zatrzymanie szczeniaka, zanim wyjdzie, gdy tylko drzwi klatki się otworzą. To natychmiast zacznie uczyć go kontroli impulsów i stawiania oraz odczytywania stawianych granic.
Przedstaw podstawowe polecenia posłuszeństwa. „Siad” i „do mnie” – na tym etapie. Będą to dwie najbardziej przydatne komendy, których będziesz prawdopodobnie używał codziennie przez resztę życia twojego psa. Zalecamy wprowadzanie tych poleceń podczas posiłku. Zacznij od części jedzenia w dłoni, pozwól mu ją powąchać i zacznij cofać się od niego, mówiąc „Chodź” z wyciągniętą ręką, aby zwabić psa do siebie. Kiedy przyjdzie do ciebie, nagrodź go – „dobry pies” i daj smaczka. Następnie możesz nauczyć go siadać, wyciągając rękę z jedzeniem w górę nad nos i mijając czubek głowy, gdy mówisz „Siad”. Powiedz słowo „Chodź”, gdy szczeniak idzie za Tobą do miski z jedzeniem i wodą. To proste ćwiczenie „Chodź” i „Siad”.
Rozpocznij kontakty towarzyskie z rodziną i bliskimi przyjaciółmi. Przez całe życie Twojego psa będzie on spotykać nowych ludzi, więc przyzwyczajenie go do tego na wczesnym etapie pomoże mu pozytywnie kojarzyć te interakcje.
Rozpoznawanie imienia jest bardzo ważne i będzie jedyną rzeczą, której z pewnością będziesz używać przez resztę życia twojego psa! Podczas interakcji ze swoim szczeniakiem wypowiadaj jego imię przez cały dzień i zwracaj na siebie jego uwagę, wypowiadając jego imię. Za każdym razem, gdy na ciebie patrzy lub przychodzi do ciebie, nagradzaj go ekscytacją i przysmakiem.
Zacznij przekierowywać zachowania związane z przeżuwaniem i gryzieniem za pomocą zabawki do gryzienia! Twój szczeniak będzie odkrywał swój świat nosem i pyskiem. Będziesz chciał mieć pewność, że zna różnicę między twoimi rękami, stopami i butami a swoimi zabawkami do gryzienia.



10-12 tygodni

W tym momencie zaczniesz rozwijać polecenia swojego szczeniaka, socjalizację i kontrolę impulsów.
Wprowadź do domu bardziej podstawowe polecenia posłuszeństwa.
Przedstaw smycz i szelki swojemu szczeniakowi, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś w wieku 8-10 tygodni. Będą to dwa najczęściej używane narzędzia w życiu twojego szczeniaka, gdy jest z tobą poza domem. Pozwól szczeniakowi przyzwyczaić się do obroży i ​​smyczy, pozwalając mu nosić ją w domu, podczas gdy ty go nadzorujesz.
Kontynuuj socjalizację, przedstawiając nowe osoby i pozwalając szczeniakowi spotykać spokojne psy. Dodatkowo zacznij przyzwyczajać go do typowych dźwięków, które będzie słyszeć w codziennych sytuacjach, takich jak odgłosy budowy, ruch uliczny, śmieciarki itp., odtwarzając nagrania, które można znaleźć w filmach na YouTube.
Ćwicz kontrolę impulsów, każąc szczeniakowi czekać na miskę z jedzeniem. Poproś go, aby usiadł przed postawieniem misek. Postaw miski, gdy będzie już spokojny.

3-4 miesiące

Twój szczeniak zaczyna szybko dorastać i możesz zacząć wykonywać bardziej złożone treningi z poleceniami, których się nauczył!
Przedstaw swojemu szczeniakowi komendy „zostań” i „puść”.
Rozpocznij kombinacje poleceń i pracuj w pomieszczeniach. Postaraj się, aby czas treningu szczeniaka trwał dłużej. Możesz również zacząć łączyć kilka komend. Oto zabawna kombinacja do wypróbowania: Usiądź > Zostań > Przyjdź > Miejsce. Możesz pracować nad różnymi kombinacjami, aby szczenię było naprawdę zaangażowane.
Ćwicz na świeżym powietrzu na podjeździe lub chodniku przed domem. Możesz potrzebować bardziej wartościowego przysmaku, jeśli normalne jedzenie psa nie działa już na jego lepsze skupienie się na wykonywanych komendach.
Zacznij spotykać się z innymi szczeniakami po tym, jak Twój szczeniak otrzyma wszystkie szczepienia. Pamiętaj, że to nie ilość interakcji, ale ich jakość jest kluczowa. Upewnij się, że dopasowujesz osobowość swojego szczeniaka do innych, które mu odpowiadają. Nie zmuszaj swojego szczeniaka do interakcji, których nie chcą, i nie pozwól szczeniakom „rozpracować tego” między sobą. Monitoruj zabawę swojego szczeniaka i włącz się, aby w razie potrzeby ją przerwać.

4-6 miesięcy

W tym momencie szczeniak powinien zacząć pracować nad swoimi poleceniami poza domem i w miejscach publicznych, a także kontynuować kontakty towarzyskie.
Pracuj nad poleceniami, ćwicząc je poza domem, przed domem lub podwórkiem. Zabierz szczeniaka w nowe miejsce, takie jak park, i przećwicz jego komendy oraz kilka kombinacji komend. Gdy Twoje szczenię będzie coraz lepsze, zacznij dodawać: odległość, czas trwania i rozproszenia.
Przedłuż spacery ze szczeniakiem. Pracuj nad treningiem chodzenia na smyczy i komendą „noga”.
W tym momencie zacznij odzwyczajać szczeniaka od nagród w postaci jedzenia, prosząc go o kilka poleceń przed wręczeniem nagrody w postaci jedzenia lub używając pochwał głosowych.

6 miesięcy – 1 rok

Twój pies powinien znać wszystkie podstawowe polecenia. Od tego momentu będziesz kontynuować pracę ze swoim szczeniakiem, aby wzmocnić to, czego już się nauczył.
Kontynuuj wzmacnianie wszystkich poleceń, których nauczył się Twój szczeniak i zacznij zwiększać odległości przy wykonywanych komendach. Wprowadź większy dystans między tobą a swoim szczeniakiem, gdy ćwiczysz jego polecenia, spraw, by przytrzymywał polecenia przez dłuższy czas. Zalecamy używanie długiej linki, aby bezpiecznie ćwiczyć z psem na świeżym powietrzu. Rzuć wyzwanie swojemu szczeniakowi, zabierając go do bardziej zaludnionych miejsc z różnymi rozproszeniami, aby mógł pracować i doskonalić swoje umiejętności.
Utrzymaj rutynę w domu. Twój szczeniak jest w fazie dorastania i może zacząć coś niszczyć, jeśli zostanie pozostawiony samemu sobie. Nierzadko zdarza się, że szczenięta zaczynają żuć, skubać, siusiać lub wykazywać inne zachowania, jeśli ich trening i struktura zaczynają się zmieniać. Nierzadko zdarza się, że w tym czasie można tymczasowo zaobserwować regresję w treningu psa. Trzymaj się swojego harmonogramu i codziennych sesji treningowych, aby Twoje szczenię szybciej przeszło przez ten etap.
Ogólnie rzecz biorąc, każdy tydzień i miesiąc powinien rozwijać się wraz z socjalizacją: poznawanie nowych ludzi, innych szczeniąt, doświadczeń, hałasów itp. Pierwszy cały rok życia szczenięcia będzie obejmował podstawowe szkolenie z posłuszeństwa, utrwalanie dobrych manier w domu i szkoleniu oraz utrzymywanie struktury.

Jaki jest koszt zajęć w psim przedszkolu i szkole dla psów

Aby dobrze wyszkolić swojego psa musisz liczyć się z kosztami w granicach od tysiąca do kilku tysięcy złotych. Pojedyncze zajęcia wahają się miedzy 50, a nawet 300 zł za godzinę. Takich zajęć będziesz potrzebował na pewno kilkunastu, o ile nie kilkudziesięciu. Wykupienie pakietu szkoleń, czy po prostu pełnego szkolenia, np. posłuszeństwa to koszt od tysiąca zł wzwyż.