icon_cart

0

koszyk
rasy kotów

Kot brytyjski długowłosy – skąd pochodzi rasa i dla kogo będzie to kot idealny

Odmiana kota brytyjskiego krótkowłosego czy oddzielna rasa? – historia rasy

Kot brytyjski długowłosy wywodzi się w prostej linii od kota brytyjskiego krótkowłosego. Rasa ta powstała wskutek skrzyżowania odmiany krótkowłosej z kotami perskimi. Protoplasta odmiany długowłosej – kot brytyjski krótkowłosy popularność zyskał już w drugiej połowie XIX wieku, jednak podobnie jak w przypadku innych ras kotów i psów druga wojna światowa bardzo spowodowała drastyczny spadek populacji tych mruczków. Po zakończeniu zmagań wojennych miłośnicy tych kotów podjęli działania mające na celu odbudowę rasy. Początkowo dopuszczano się krzyżówek długowłosych brytyjczyków z kotami domowymi bez rodowodu, jednak rodziły się koty o wiele mniejsze niż oczekiwano. Podjęto więc próbę skojarzenia kotów brytyjskich krótkowłosych z kotami kartuskimi, ale i to nie przyniosło zamierzonego skutku hodowlanego. Strzałem w dziesiątkę okazało się dopiero krzyżowanie krótkowłosych brytyjczyków z kotami perskimi. Do dzisiaj w miotach kotów krótkowłosych zdarzają się osobniki z długą sierścią, gdy ten gen posiada oboje rodziców. Rasa długowłosa z czasem stawała się coraz bardziej popularna mimo tego, że stała w cieniu swoich krewniaków. Dzisiaj koty brytyjskie długowłose cenione są na całym świecie. Przez długi czas kot brytyjski długowłosy nie był uznana za odrębną rasę – dopiero w 200 WCF (World Cat Federation) oficjalnie ją uznał. Natomiast FIFe (Międzynarodowa Federacja Felinologiczna) na chwilę obecną tylko wstępnie uznała kota brytyjskiego długowłosego za odrębną rasę.




Puchaty miś – jak wygląda kot brytyjski długowłosy

Wygląd kota brytyjskiego długowłosego nie różni się bardzo od jego krótkowłosego krewnego. Rasa ta odznacza się mocną i krępą budową ciała – tułów jest silny i masywny. Koty te uznawane są za średnio-duże, samce mogą osiągać od 4 do 8 kilogramów natomiast samice są lżejsze i osiągają od 3 do 5 kilogramów. Ciało kota brytyjskiego długowłosego jest proporcjonalne. Głowa jest duża, szeroka i okrągła. Tworzą się na niej charakterystyczne fałdki. Uszy są średniej wielkości o zaokrąglonych końcach. Oczy duże, okrągłe o kolorze dopasowanym do sierści czworonoga. Łapy są krótkie i mocne. Ogon długi i zaokrąglony na końcu. Mocne owłosienie powoduje, że tworzy się uroczy pióropusz. Najbardziej charakterystyczną cechą tej rasy jest jej futro – gęste i półdługie, podszyta mocnym podszerstkiem. Wokół szyi tworzy się charakterystyczna kryza, ponadto robią się obfite portki i charakterystyczny pióropusz na ogonie. Kot brytyjski długowłosy jest ściśle związany z odmianą krótkowłosą, dlatego może występować w tych samych wariacjach kolorystycznych. Umaszczeń jest około 300 ale najbardziej pożądaną i najpopularniejszą jest umaszczenie srebrne. Kot brytyjski długowłosy może występować w umaszczeniu colorpoint, tabby, tortie, torbie, chinchilla lub dwukolorowym.

koty brytyjskie długowłose

Charakter kota brytyjskiego długowłosego – idealny kot domowy

Brytyjski kot długowłosy nie różni się charakterem od swojego krewnego, ale posiada w sobie dodatkowo cechy kota perskiego. To typowy domator, który najlepiej czuje się w mieszkaniu, blisko swoich właścicieli. Długowłosego brytyjczyka można nawet nazwać kotem kanapowym. Chętnie będzie towarzyszyć opiekunowi w codziennych czynnościach. Pomimo dużej czułości nie jest to rasa, która przepada za noszeniem na rękach – bywa dość niezależna, chociaż generalnie lubi się przytulać i nie odmówi wspólnych czułości. Umie spokojnie wyczekiwać na powrót właściciela co jest plusem dla osób zapracowanych. Koty te są spokojne i zrównoważone ale uwielbiają być w centrum zainteresowania.

Rasa ta słynie z zamiłowania do spokoju i odpoczynku, stąd też kot brytyjski długowłosy jest idealnym towarzyszem dla rodzin z dziećmi. Jego zrównoważony charakter sprawia, że dobrze porozumie się z nieco starszymi dziećmi. Dobrze dogada się też z psami jak i kotami. Oczywiście zwierzaki należy przedstawiać sobie stopniowo, aby socjalizacja odbyła się komfortowo i bezstresowo – jest wtedy niemal pewne, że czworonogi się polubią. Każde z nich powinno mieć jednak zapewnione własne miejsce do odpoczynku, gdzie będą mogły uciec od siebie i odpocząć.



Kot brytyjski długowłosy potrzebuje nieco czasu na zapoznanie się z nowo poznanymi osobami. Nie należy go na siłę zmuszać do kontaktu – to mruczek musi zrobić pierwszy krok, ponieważ w innym wypadku może pojawić się duży stres, który będzie rzutować na przyszłe zachowanie i odczucia.

Jakie aktywności zagwarantować tym inteligentnym kotom?

Rasa ta uważana jest za bardzo bystrą i inteligentną. Chętnie się uczy i podejmuje nowych wyzwań. Koty te posiadają silny instynkt łowiecki, dlatego do zapewnienia mu stabilizacji psychicznej należy zadbać o jego zaspokojenie. Laser, który wśród właścicieli kotów jest bardzo popularny nie jest jednak zbyt dobrym wyborem, ponieważ frustracja spowodowana niemożnością fizycznego złapania zdobyczy (punktu wskaźnika) może wywołać u naszego towarzysza niepożądane zmiany psychiczne. Lepszym wyborem będzie wędka, myszka, czy piłeczki. Zabawki powinny być dopasowane do wielkości czworonoga tak, aby nie stwarzały dla niego zagrożenia ani nie posiadały łatwych do odgryzienia elementów. Niektóre koty mają syndrom połykania przedmiotów, które mogą im zaszkodzić, dlatego należy szczególną uwagę zwracać na wszelkie nitki, sznurki czy watę. Kot brytyjski długowłosy jest raczej typem kanapowca przez co miewa skłonność do nadwagi, dlatego nawet prawdziwy domator powinien mieć zapewnioną solidną dawkę ruchu. Mruczki te szybko i chętnie się uczą przez co łatwo ich nauczyć korzystania z zabawek interaktywnych i podstawowych sztuczek. Zabawki interaktywne najczęściej kojarzą się z psami, jednak są również dostępne dla kotów. Jest to dobre rozwiązanie, które nie tylko wpływa korzystnie na aktywność fizyczną, ale także wyostrza kocie zmysły. Kot brytyjski długowłosy nie jest fanem wspinania się i raczej wybierze zabawy blisko podłogi niż akrobacje pod sufitem, jednak warto mieć na uwadze, że zdarzają się wyjątki od reguły. Jako małe kocięta wykazują znacznie większą aktywność, jednak z wiekiem ich żywiołowość spada i ich charakter staje się bardziej zrównoważony.

Bezpieczeństwo kota brytyjskiego długowłosego – o czym należy pamiętać?

Będąc właścicielem odpowiada się za swojego czworonoga, dlatego należy pamiętać o kilku ważnych zasad co pozwoli przygotować odpowiednio mieszkanie. Ciekawość kotów może sprawić, że będą one chciały eksplorować nieznany im dotychczas teren. Warto odpowiednio się do tego przygotować zabezpieczając okna i balkony specjalnymi siatkami. Pozwoli to zaczerpnąć pupilowi świeżego powietrza a jednocześnie gwarantując mu bezpieczeństwo. Jeśli chcemy, aby nasz kot brytyjski długowłosy swobodnie chodził po ogrodzie to najlepszym rozwiązaniem będzie zamontowanie specjalnych siatek uniemożliwiających wydostanie się poza teren posesji. Ma to duże znaczenie, ponieważ koty chodzące samopas narażone są na wiele niebezpieczeństw, który może spowodować uszczerbek dla zdrowiu lub życiu. Biegające luzem psy, dzikie zwierzęta, jeżdzące auta a nawet ludzie mogą spowodować, że kot, który zawsze wracał do domu tym razem nie wróci.W domu szkodliwe dla zwierząt mogą okazać się popularne kwiatki domowe, bądź świeże zioła używane w kuchni. Niektóre z nich są trujące, dlatego przed zakupem warto upewnić się czy nie mają negatywnego wpływu na mruczki. Środki czystości powinny znajdować się w szczelnie zamykanych szafkach, gdzie kot brytyjski długowłosy nie będzie miał dostępu. Wszelkiego rodzaju małe przedmioty, które mogłyby zostać połknięte przez kota powinny być schowane lub wyrzucane jak nitki czy jakieś waty. Niestety posiadanie kota wiąże się z oczami dookoła głowy.

Atak nerek i serca – z jakimi chorobami może borykać się kot brytyjski długowłosy

Highlandery – jak inaczej nazywa się kota brytyjskiego długowłosego, podobnie jak jego bliscy krewni są dość zdrową i odporną rasą, jednak zdarzają się choroby typowe dla tych kotów. Mruczki te mogą zmagać się z wielotorbielowatością nerek, która zaburza prawidłowe funkcjonowanie tego narządu co w rezultacie prowadzi do jego niewydolności. Schorzenie to występuje zarówno w przypadku kotów brytyjskich krótkowłosych, jak i persów. Inną chorobą, która może dotknąć tą rasę jest kardiomiopatia przerostowa. Jest to przewlekłe schorzenie serca prowadzące do jego niewydolności. Niestety na dzień dzisiejszy nie znaleziono skutecznego leku na to schorzenie, przez co jest to choroba nieuleczalna. U kotów brytyjskich długowłosych występuje erytroliza noworodków. Jest to śmiertelna choroba kociąt, która niestety często zdarza się u tej rasy. Oprócz tego rasa ta może zmagać się z problemami typowymi dla innych kotów jak problemy z jamą ustną i przyzębiem. Gęste i grube futro doskonale chroni je przed zimnem i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Kot brytyjski długowłosy średnio żyje od 14 do 18 lat.

Highlander kot brytyjski długowłosy

Jak dbać o tą rasę – pielęgnacja kota brytyjskiego długowłosego

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych cech kotów brytyjskich długowłosych jest gęsta i półdługa sierść. Wbrew pozorom pielęgnacja tej rasy nie należy do skomplikowanych. Sierść może się plątać i kołtunić, dlatego głównym zabiegiem, którego nie można pomijać jest regularne szczotkowanie. Pozbywanie się martwego włosa nie tylko korzystnie wpływa na wygląd sierści, ale także pozwala oddychać skórze. Zapobiega też połykaniu włosów przez kota i tworzeniu się tym samym zbitych kul włosowych w przewodzie pokarmowym. Szczotkowanie powinno odbywać się dwa lub trzy razy w tygodniu, natomiast w okresie linienia codziennie. Linienie wiosenne jest bardziej obfite, ponieważ wówczas kot brytyjski długowłosy zrzuca zimowe futro. Najlepiej sprawdzi się do tego szczotka typu pudlówka, metalowy grzebień oraz furminator. Podobnie jak inne koty, tak i długowłose brytyjczyki w ciągu dnia poświęcają masę czasu na dokładne pielęgnowanie swojej sierści, dlatego kąpiel w przypadku mruczków nie jest konieczna, chyba, że wystąpi wyjątkowa sytuacja – kot pobrudzi się czymś trudno zmywalnym lub groźnym dla jego zdrowia. Mając na uwadze ilość połykanych podczas pielęgnacji włosów, nie wolno zapomnieć o wspomaganiu ich wydalania za pomocą past odkłaczających czy specjalnej kociej trawy.

Koty od najmłodszych lat powinny być przyzwyczajane do zabiegów pielęgnacyjnych, dzięki czemu uniknie się sytuacji stresowych i dyskomfortu odczuwanego przez naszego czworonożnego przyjaciela. Od małego najlepiej pielęgnację wykonywać po zabawie, kiedy kot jest zmęczony a po skończeniu zawsze go nagrodzić, dzięki czemu zbuduje się tym samym pozytywne skojarzenia. Regularnie należy kontrolować stan uszu, oczu i długość pazurków. Pazurki powinno się skracać systematycznie za pomocą specjalnych obcinaczek, jednak trzeba to robić to bardzo delikatnie – kocie pazury są bardzo unerwione i ukrwione. W razie powstania zabrudzeń w okolicach oczu należy je usunąć za pomocą wacika nasączonego specjalnym preparatem. Uszy czyścić, jednak niezbyt często, aby nie naruszyć znajdującej się w nich naturalnej warstwy ochronnej.

Dieta Highlandera – jakich składników potrzebuje kot brytyjski długowłosy?

Żywienie kota brytyjskiego długowłosego nie różni się w zasadzie od innych ras. Pożywienie powinno być dopasowane indywidualnie, ponieważ zapotrzebowania na poszczególne składniki czy wartość kaloryczną mogą różnić się nawet w przypadku osobników tej samej rasy. Młode kocięta, seniorzy czy koty zmagające się z chorobami będą potrzebować innych składników niż zdrowy kot w sile wieku. Podstawą żywienia mogą być gotowe karmy od sprawdzonych producentów, przy czym karma sucha raczej nie powinna stanowić podstawy żywienia ze względu na swoją strukturę i małą zawartość wody. Lepszym wyborem będzie karma mokra o dobrym składzie. Niezależnie od rodzaju karma powinna cechować się dużą zawartością wysokiej jakości mięsa, będącego cennym źródłem białka. Przed zakupem karmy zawsze należy zapoznać się z jej składem i sprawdzić czy znajdują się w niej produkty pochodzenia roślinnego, jak i zboża. Najlepiej aby było ich jak najmniej lub wcale ponieważ są to zbędne zapychacze. Kot brytyjski długowłosy ma tendencję do nadwagi, dlatego bardzo ważną kwestią jest utrzymanie jego wagi na prawidłowym poziomie.



Oprócz gotowych karm można zdecydować się na samodzielne przygotowywanie posiłków. Jest to metoda bardziej czasochłonna i wymagająca odpowiedniej wiedzy na jej temat, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby ją zastosować. Dieta BARF jest sposobem żywienia zbliżonym do diety dzikich przodków kota domowego i opiera się na podawaniu surowego mięsa. Powinna być jednak odpowiednio suplementowana, aby uzupełnić wszystkie niezbędne makro- i mikroelementy. Przed zastosowaniem diety BARF niezbędne jest wykonanie pełnej morfologii krwi, która pozwoli zobrazować stan zdrowia kota długowłosego brytyjskiego, jak wskaże, których składników potrzebuje. Jest to o tyle ważne, że źle zbilansowana dieta BARF może niekorzystnie odbić się na zdrowiu i samopoczucia naszego czworonożnego przyjaciela. Pamiętać też trzeba, aby przysmaki były wliczone w ogólne zapotrzebowanie kaloryczne. Chociaż mokra karma sama w sobie dostarcza kotu wodę to należy pilnować, aby mruczek odpowiednio się nawadniał. W tym celu można rozstawić w mieszkaniu kilka misek z wodą lub zastosować poidełko-fontannę.

Gdzie szukać hodowli kota brytyjskiego długowłosego?

Decydując się na kota długowłosego brytyjskiego przede wszystkim należy brać pod uwagę jedynie zarejestrowane i zrzeszone w uznanych organizacjach felinologicznych hodowle (Felis Polonia, FIFe). Przed zakupem należy wziąć pod uwagę wszystkie aspekty dotyczące naszego wymarzonego czworonoga, ponieważ posiadanie zwierzęcia jest dużą odpowiedzialnością. Należy przemyśleć co zrobimy z kotem, jeśli zachorujemy, lub będziemy planować wakacje. Czy ma kto się nim opiekować? Czy jesteśmy przygotowani na ewentualne koszty związane z jego leczeniem? Jest to istotna kwestia, którą należy wziąć pod uwagę. Rasa ta boryka się z pewnymi chorobami typowymi dla niej, dlatego zakup z odpowiedzialnych źródeł jest bardzo istotny w kwestii zdrowia, jak i życia naszego czworonoga. Warto poprosić hodowcę o przedstawienie wyników badań genetycznych, które wykluczają schorzenia genetycznie dziedziczone. Odpowiedzialny hodowca dba o zdrowie swoich kotów wykluczając osobniki chore, jak i nosicieli z dalszej hodowli. Oczywiście fakt, że hodowca działa pod szyldem międzynarodowego związku felinologicznego nie zawsze oznacza godne warunki, dlatego przed ostatecznym zakupem warto wybrać się do wybranej przez siebie hodowli i sprawdzić jak traktowane są tam koty. Nie należy decydować się na oferty pochodzące z pseudohodowli, ponieważ oferują one koty bez rodowodu, nawet jeśli twierdzą co innego. Rodowód jest dokument potwierdzającym przynależność danego osobnika do konkretnej rasy. Dokument ten wystawiany jest tylko przez kilka uznanych międzynarodowych organizacji felinologicznych oraz organizacji krajowych działających pod ich auspicjami.

Niezbędne akcesoria, czyli wyprawka przed pojawieniem się nowego domownika

Koci niezbędnik zawiera w sobie wszystkie rzeczy potrzebne naszemu kociakowi w codziennym życiu. Przede wszystkim ważna jest toaleta kota brytyjskiego długowłosego. Kuweta może być różnych rozmiarów, jak i kształtów, jednak powinna być dopasowana wielkością do czworonoga tak, aby komfortowo mógł z niej korzystać. Nierozłącznym elementem kuwety jest również jej wypełnienie – żwirek. Żwirek musi przypaść do gustu pupilowi. Niekiedy batalia ze znalezieniem odpowiedniego zajmie trochę czasu, jednak jeśli żwirek nie będzie odpowiadał koty brytyjskiemu długowłosemu to wówczas mogą zacząć się problemy z oddawaniem moczu w innych miejscach w domu. Żwirek może być silikonowy, bentonitowy, kukurydziany bądź drewniany. Następną ważną rzeczą na liście wyprawkowej są miski na jedzenie i picie. Miska na jedzenie najlepiej, aby była metalowa, szklana lub ceramiczna, ponieważ są to miski, które łatwo utrzymać w czystości. Plastikowe niekiedy zmieniają smak jedzenia przez co niechętnie są wybierane przez naszych czworonożnych przyjaciół. Miska na wodę powinna być szersza i płytka. Często jednak koty zapominają o piciu wody a odstana woda nie przypada im do gustu, dlatego w takim wypadku dobrym rozwiązaniem jest fontanna poidełko. Jest to ciekawa opcja, ponieważ dzięki lejącej się wodzie wydaje się być ona bardziej atrakcyjna.



Drapak pełni ważną funkcję nie tylko do ostrzenia pazurków co jest naturalnym zachowaniem kotów, ale także jest miejscem, gdzie koty zaznaczają swój teren. Drapak powinien być solidnie wykonany tak, aby był bezpieczny dla naszego czworonoga. Może również pełnić kilka funkcji jak miejsce do odpoczynku czy miejsce do zabaw. Zabawa jest ważną częścią życia czworonoga i nie może zabraknąć zabawek.  Zabawki powinny być dopasowane wielkością do pupila i nie posiadać w sobie małych elementów, łatwych do odgryzienia, które mogą stanowić realne zagrożenie dla życia naszego kota brytyjskiego długowłosego. Najlepiej sprawdzą się zabawki, które zaspokoją również wrodzony instynkt łowiecki kotów jak wędki, myszki czy piłeczki. Zabawki można wykonać samodzielnie. Każdy z domowników powinien mieć zapewnioną własną przestrzeń do odpoczynku, dlatego i kot brytyjski długowłosy potrzebuje własnego legowiska. Legowisko może być klasyczne, w formie budki, kosza wiklinowego czy specjalnej nakładki na kaloryfer. mruczki z reguły lubią miejsca suche, ciepłe i nasłonecznione. Półdługie futro kota brytyjskiego długowłosego wymaga pielęgnacji, aby było w jak najlepszej formie. Do pielęgnacji niezbędne będą pudlówka, metalowy grzebień oraz furminator. Przydadzą się również pasty odkłaczające, obcinaczki do pazurków, jak i preparaty do czyszczenia uszu, okolic oczu, jak i do utrzymania higieny jamy ustnej.

Cena – ile kosztuje kot brytyjski długowłosy?

Brytyjski kot długowłosy kosztuje średnio od dwóch do czterech tysięcy złotych. Kwota może wydawać się wysoka, ale pamiętajmy, że na cenę składa się wiele czynników – wiek, płeć, umaszczenie czy popularność danej rasy w tym okresie. Ważnymi czynnikami jest również to czy nasz mruczek będzie wystawowy, hodowlany czy jedynie będzie pełnił funkcję kota na kolankowego. Choć cena za kota brytyjskiego długowłosego może zwalać z nóg to ten piękny kot jest warty każdej złotówki. 

Oczywiście jeśli nie dysponujemy środkami na zakup kota z hodowli to możemy poszukać swojego najlepszego przyjaciela w schronisku lub w fundacjach, które zajmują się szukaniem zwierzakom nowych domów. Może to właśnie tam będzie czekał na nas ten piękny mruczek.



Czy kot brytyjski długowłosy jest kotem dla mnie?

Długosłowy kot brytyjski jest nazywany idealnym kotem rodzinnym. Rasa ta dzięki zrównoważonemu charakterowi i wielkiemu sercu jest dobrym towarzyszem praktycznie dla każdego. Kot brytyjski długowłosy bez problemu może stworzyć zgrany zespół z osobami starszymi, rodzinami z dziećmi, jak i osobami samotnych. Mając tą rasę trzeba liczyć się z tym, że nie są to typowe koty pieszczochy. Nie przepadają one za noszeniem na rękach. Mają skłonność do nadwagi przez co wymagają od właściciela odpowiedniego żywienia. Jeśli jednak zrozumie się niecodzienny charakter tych kotów, jak i odwzajemni ich uczucia to zyska się oddanego przyjaciela na długie lata.