icon_cart

0

koszyk
rasy kotów

Kot balijski – opis i charakterystyka rasy

Pochodzenie i historia kota balijskiego

Sama nazwa rasy wskazywałaby na jej pochodzenie kota z leżącego w Indonezji Bali, jednak jak bywało już w przypadku innych ras jest to mylące. Kot balijski nie pochodzi bowiem z Balii – większość prac hodowlanych nad tą rasa odbywała się w Stanach Zjednoczonych. Część felinologów uważaj, że rasa powstała wskutek mutacji genetycznej, która odpowiadała za pojawienie się w hodowli kotów syjamskich osobników o dłuższym włosie. Były one nieujawniane, ponieważ uważano to wówczas za błąd i hodowcy obawiali się wykluczenia lub nie wpisania ich hodowli do międzynarodowych organizacji felinologicznych. Inna grupa uważa, że kot balijski powstał na skutek eksperymentów hodowlanych w postaci krzyżówek kotów syjamskich z innymi rasami jak angora turecka, co miało przyczynić się do pojawienia się genu odpowiadającego za długą sierść. Po krwawym okresie obu wojen światowych, które znacznie zmniejszyły populacje wielu ras kotów i psów doprowadzając w niektórych przypadkach praktycznie do ich wymarcia, nastał czas odbudowy populacji. Na przełomie lat 40-tych i 50-tych XX wieku hodowcy zainteresowali się kotami syjamskimi o długim włosie widząc w nich duży. potencjał. Rozpoczęli działania hodowlane mające na celu stworzenie osobnej rasy. Powstałe w wyniku krzyżówek osobniki nazywano początkowo kotami syjamskimi długowłosowymi, jednak nazwa ta większości hodowców nie przypadła do gustu. Postanowiono więc nazwać je kotami balijskimi i co ciekawe, nazwa ta nawiązuje do gracji tych niezwykłych kotów, którą porównywano do kocich ruchów tancerzy balijskich.

Przez lata kot balijski zyskiwał wciąż na popularności, co doprowadziło do uznania go oficjalnie za oddzielną rasę przez amerykańskie organizacje felinologiczne w latach 70-tych XX wieku. Przez FIFe (Fédération Internationale Féline) rasa ta została uznana dopiero w 1984 roku.

Według podziału dokonanego przez FIFe kot balijski należy do kategorii IV – koty syjamskie i orientalne.



 

Wdzięk i gracja – jak wygląda kot balijski?

Budową kot balijski nie różni się bardzo od kota syjamskiego. Są to koty średniej wielkości, których waga waga waha się od 2,5 do 5 kilogramów, przy czym kocurki są nieco cięższe od kotek. Kot balijski jest kotem pełnym gracji, eleganckim i smukłym. Porusza się w sposób niezwykle płynny. Atletyczne ciało jest podkreślone muskulaturą. Kończyny są długie, smukłe i muskularne ale proporcjonalne do całego ciała, przy czym tylne są nieco dłuższe niż przednie. Łapki są niewielkie i zgrabne. Ogon jest długi i zwężający się ku końcowi. Średniej wielkości, klinowata głowa o mocnym podbródku osadzona jest na długiej i eleganckiej szyi. Uszy są szeroko rozstawione i duże. Oczy kotów balijskich są jedną z cech, która bardzo przyciąga wzrok. Oczy o migdałowatym kształcie i przenikliwym spojrzeniu mają głęboki, wciągający niebieski kolor. Podobnie jak koty syjamskie kot balijski posiada niezwykłe umaszczenie typu point. W tym umaszczeniu przeważa jasne futerko, na którym odznaczają się ciemniejsze znaczenia. Barwienia te występują na uszach, kończynach, ogonie i w okolicach pyszczka. Kontrast między futerkiem a znaczeniami musi być wyraźny. Sierść kota balijskiego jest półdługa i przylegająca do ciała. W przeciwieństwie do innych ras o podobnej półdługiej sierści kot balijski nie posiada podszerstka a jego sierść nie należy do gęstych. Co ciekawe, kocięta rodzą się białe i dopiero z biegiem czasu nabierają dla siebie charakterystycznych znaczeń.

Ciekawski, energiczny i rodzinny – charakter kota balijskiego

Kot balijski jest bardzo aktywny i ciekawski – można by rzec, że wręcz kipi energią. Lubi być w centrum zainteresowania a jego opiekun musi poświęcać mu swój czas i uwagę, aby zaspokoić jego potrzeby. Rasa ta mocno przywiązuje się do swoich bliskich spośród których wybierają najczęściej jedną osobę, którą obdarza szczególnie mocnym uczuciem. Nie są to mruczki niezależne, które będą w spokoju wyczekiwać na powrót właściciela przez wiele godzin. Chętnie będą towarzyszyć człowiekowi w codziennych, rutynowych czynnościach. Podobnie jak wszystkie koty orientalne, tak i kot balijski uważany jest za dość głośnego. Chętnie rozmawia ze swoimi opiekunami wymieniając się z nimi swoimi spostrzeżeniami. Swój wokalny głos wykorzystuje również upominając się o swoje lub domagając się kolejnej porcji pieszczot. Jego ciekawość świata potrafi wygrać nad rozsądkiem, co sprawia że lgnie nawet do obcych osób o ile nie ma złych wspomnień i urazów. Kot balijski bez problemu może porozumieć się w innymi kotami czy psami. Ważna jest oczywiście odpowiednia socjalizacja, która ma za zadanie zapoznać ze sobą czworonogi. Jeśli ten warunek zostanie spełniony to kot balijski stworzy z innym czworonożnym towarzyszem silną więź. Energiczność i przyjazne podejście do świata tej rasy sprawia, że to również dobry kompan dla dzieci. Chętnie się z nimi pobawi o ile tylko pociechy umieją prawidłowo obchodzić się z pupilem. Ze względu na cechy swojego charakteru kot balijski najszczęśliwszy będzie mając obok siebie innego czworonożnego towarzysza, dzięki czemu będą zwierzaki będą mogły oddać się wspólnym zabawom podczas nieobecności ukochanego opiekuna.

kot balijski

 

Jakie aktywności w ciągu dnia zaspokoją kocią balijską tancerkę?

Żywiołowa natura kota balijskiego wymaga zapewnienia mu sporej dawki różnych aktywności w ciągu dnia. Mruczki te mogą nauczyć się wielu sztuczek pod warunkiem, że właściciel zadba o odpowiednią motywację i nagrodę a cała nauka prowadzona będzie w formie zabawy. Uważa się, że koty balijskie są niezwykle inteligentne i bystre. Bez problemu mogą być angażowane umysłowo co nie tylko jest dodatkową formą rozrywki ale korzystnie wpływa również na wnikliwy umysł tej rasy. W ciągu dnia należy wygospodarować czas zarówno na pieszczoty, jak i aktywne szaleństwo. Kot balijski chętnie pobiega za piłką czy myszką, jednak nic nie zadowoli go tak jak wspólne spędzanie czasu z opiekunem. Wspólne zabawy to dobry moment również na to, aby wzmocnić więź między właścicielem a jego mruczkiem. Bawienie się piórami na sznurku czy wędkami pozwoli zaspokoić instynkt łowiecki kota balijskiego zapewniając mu jednocześnie solidną dawkę ruchu. Rasa ta uwielbia zabawy na wysokościach, jednak dzięki smukłej sylwetce i gracji z jaką się porusza nie niszczy przy tym przedmiotów zrzucając je i sprawdzając co się stanie jak to mają w zwyczaju jej koci kuzyni.



 

Zdrowie kota balijskiego – choroby orientalne

Rasa ta uchodzi za dość odporną, jednak zdarzają się choroby, które mogą ją trapić. Podobnie jak inne koty typu orientalnego kot balijski może zmagać się z postępującym zanikiem siatkówki (PRA), jednak dzięki badaniom udaje się wykluczyć osobniki chore z linii hodowlanej. Kot balijski może zmagać się również z kardiomiopatią przerostową, czyli zgrubieniem mięśnia sercowego. Kolejnym schorzeniem jest amyloidoza nerek będąca niestety nieuleczalną dziedziczną chorobą. Jej objawy ujawniają się między pierwszym a piątym rokiem życia. Na dzień dzisiejszy nie ma badań genetycznych, które wykluczałyby to schorzenie, ponieważ nie udało się jeszcze wyodrębnić odpowiedzialnych za nie genów. Inne schorzenia, które mogą trapić kota balijskiego są typowymi schorzeniami dla mruczków – choroby przyzębia, zębów czy nerek. Ze względu na ryzyko wystąpienia chorób właściciel powinien zadbać o systematyczne badania profilaktyczne swojego pupila, a raz do roku powinno wykonać się echo serca oraz pełną morfologię krwi. Brak podszerstka i delikatne futro sprawia, że kot balijski źle znosi nagłe zmiany temperatury, jak i niekorzystne warunki atmosferyczne, co też trzeba mieć na uwadze. Zadbany i zaopiekowany kot balijski żyje średnio około 15 lat, jednak zdarzają się osobniki, które dożywają nawet 20 lat.

Jak zadbać o futerko, aby było lśniące?

Szata kota balijskiego pozbawiona jest podszerstka co znacznie ułatwia jego pielęgnację. Wystarczy regularnie szczotkować jego futerko, aby pozbyć się martwych włosów a sierści nadać zdrowy blask. Czesanie powinno odbywać się raz lub dwa razy w tygodniu za pomocą szczotki z naturalnego włosia (może być taka z nylonowym rozczesywaczem) oraz gumowego lub silikonowego zgrzebła. W okresie linienia warto podawać pupilowi pastę odkłaczającą pomimo tego, że kot balijski nie traci wówczas dużo sierści. Półdługa sierść łatwo zbija się w kulki przez co może tworzyć kule włosowe w przewodzie pokarmowym. Ze względu na choroby przyzębia i odkładający się kamień nazębny, który jest przypadłością wielu kotów należy zadbać o odpowiednią pielęgnację pyszczka. Najskuteczniejszym sposobem jest szczotkowanie zębów za pomocą pasty i szczoteczki przeznaczonej dla zwierząt. Można także stosować suplementy wspomagające higienę jamy ustnej. Do zabiegów pielęgnacyjnych, o których nie można zapomnieć zalicza się również systematyczne sprawdzanie okolic oczu i uszu i przemywanie ich w razie konieczności za pomocą polecanych do tych zabiegów preparatów. Regularnie należy sprawdzać długość pazurków i przycinać je kiedy będą już zbyt długie. Zabieg ten wykonuje się za pomocą obcinaczek, które dostaniemy w każdym dobrym sklepie zoologicznym. Trzeba uważać, aby nie uszkodzić rdzenia pazura, który jest bardzo unerwiony i ukrwiony. Do wszystkich zabiegów powinno się przyzwyczajać kota już od małego. Pomoże to oswoić mruczka i sprawi, że pielęgnacja będzie bardziej komfortowa.

kot balijski balijska tancerka

 

Jakiej diety potrzebuje bliski krewny kota syjamskiego?

Aktywna rasa potrzebuje odpowiednio zbilansowanego pożywienia, który dostarczy wszystkich niezbędnych składników do prawidłowego funkcjonowania. Kot balijski potrzebuje dużej zawartości białka w diecie, które zapewni mu odpowiednią dawkę energii. Na szczęście ze względu na wrodzoną aktywność tej rasy nie ma ona zazwyczaj problemu z nadwagą, jednak właściciel powinien mieć to na uwadze i nie przekarmiać swojego czworonoga. Dieta powinna być komponowana indywidualnie na podstawie wieku, wagi, aktywności fizycznej i aktualnego stanu zdrowia czworonoga. Ze względu na problemy z nerkami kot balijski powinien dostawać pożywienie zawierające dużo wody, a więc najlepiej mokrą karmę. Karma sucha nie powinna stanowić podstawy żywienia ze względu na swoją strukturę i brak wody, jednak może stanowić urozmaicenie diety. Koty w naturalnym środowisku pobierają wodę głównie z pokarmu przez co domowe mruczki mają problem z odpowiednim nawadnianiem się. Aby im w tym pomóc dobrze jest przypominać kotu balijskiemu o potrzebie picia wody za pomocą kilku misek rozstawionych w domu. Można też zastosować poidełko-fontannę, które będzie dla kota interesujące. Woda powinna być cały czas dostępna i zawsze świeża – wymieniana minimum raz dziennie. Oprócz podawania gotowych karm można zdecydować się na samodzielnie przygotowywanie posiłków, czyli dietę BARF. Polega ona na podawaniu czworonogowi surowego mięsa czyli pożywienia jak najbardziej zbliżonego do naturalnego pożywienia jego dzikich przodków. Przed przejściem na dietę BARF warto zgłębić jej temat, ponieważ łatwo w niej tak o niedobory, jak i o nadwyżki, które są równie niebezpieczne i szkodliwe. Warto skonsultować ją ze zwierzęcym dietetykiem a przed zastosowaniem takiej formy żywienia należy zrobić pełną morfologię krwi, która zobrazuje potrzeby kota balijskiego na konkretne mikro, jak i makroskładniki.



 

Akcesoria, które ułatwią wspólne życie 

Kotu balijskiemu – jak każdemu członkowi rodziny, musimy zapewnić niezbędne akcesoria, które są przydatne podczas codziennego życia czworonoga. Przede wszystkim niezbędna będzie kuweta, czyli kocia toaleta. Kuweta powinna być dopasowana do wielkości czworonoga – musi on się w niej bez problemu obrócić i móc swobodnie z niej wchodzić i wychodzić. Małe kocięta i seniorzy będą potrzebować kuwet o niższym progu niż dorosłe koty. Do kuwety niezbędny będzie żwirek, który stanowi jej wkład. Żwirek może bentonitowy, silikonowy, drewniany bądź kukurydziany. Każdy z nich posiada inne właściwości zbrylające, jednak tak naprawdę ostateczny wybór należy do naszego czworonoga. Niekiedy kotom nie przypadnie dany żwirek do gustu co oznajmi załatwiając się poza kuwetą. Zaraz po odebraniu kociaka z hodowli najlepiej używać żwirku, który maluch dostał w wyprawce.

Wybierając miski na karmę i wodę najlepiej zdecydować się na metalowe, szklane lub ceramiczne. Są one trwałe, łatwo się je myje i nie zmieniają smaku pokarmu ani wody. Jeśli mruczek nie chce pić wody z zwykłej miski wówczas najlepszym rozwiązaniem jest poidełko w kształcie fontanny. Podobnie jak w przypadku żwirku dobrym rozwiązaniem jest karmienie kota jeszcze przez jakiś czas karmą, która otrzymywał w hodowli. Później można podjąć decyzję, czy przy niej pozostajemy czy zmieniamy na inną. Jeśli chcemy ją zmienić, to proces ten należy przeprowadzać powoli, mieszając starą karmę z nową aż do całkowitego zastąpienia dotychczasowej karmy. Decydując się na gotowe karmy od sprawdzonych producentów należy sprawdzić czy karma jest karmą bytową a nie uzupełniającą.

Kot balijski – tak jak każdy inny mruczek, powinien mieć zapewnione własne miejsce do odpoczynku, gdzie będzie mógł odpocząć po wielu godzinach zabawy. Koty lubią ciepło, dlatego też ich legowisko należy ustawiać właśnie w takich miejscach, nie zaś tam gdzie jest chłód czy przeciąg.

Każdy kot potrzebuje różnych form aktywności. Kot balijski jest rasą żywiołową, dlatego wędki, piłeczki czy myszki są obowiązkowym punktem na liście wyprawkowej. Można także zaopatrzyć się w zabawki interaktywne, behawioralne.

Kolejnym ważnym elementem wyposażenia domu, w którym mieszka kot jest drapak. Jeśli zdecydujemy się na rozbudowany model, to może on służyć zarówno jako miejsce do zabaw jak i odpoczynku. Drapak powinien być solidnie wykonany, aby zapewnić kotu balijskiemu bezpieczeństwo. Na rynku znajdziemy bardzo dużo różnych modeli, od najprostszych aż po ogromne, bardzo rozbudowane drapaki, które mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych!

Pozycją obowiązkową są akcesoria zabezpieczające okna, balkon lub taras. Koty z natury są ciekawskie i z chęcią będą poznawać otaczający je świat. Jeśli chcemy mieć możliwość otwarcia okien czy balkonu w okresie letnim lub pragniemy umożliwić kotu bezpiecznej wyjście na taras to koniecznie musimy zaopatrzyć się w odpowiednie zabezpieczenia. Na okna i balkony montuje się specjalne siatki, zaś tara można zabezpieczyć wolierą. Pozwoli to zapobiec samodzielnym wycieczkom mruczka a także uchroni go przed niebezpieczeństwem jakim jest wypadnięcie z okna czy balkonu mieszkania położonego na wysokim piętrze.

Do utrzymania nietuzinkowego wyglądu potrzebne będą akcesoria groomerskie jak szczotka, obcinaczki do pazurów czy preparaty do utrzymania czystości okolic oczu, uszy i higieny jamy ustnej.

Przemyślana decyzja – jak rozważać kupno kota?

Koty balijskie narażone są na kilka chorób dziedzicznych, dlatego bardzo ważne jest, aby kupić wymarzonego czworonoga od odpowiedzialnych hodowców, którzy nie tylko doskonale znają się na swojej rasie ale także przeprowadzają niezbędne badania genetyczne w celu wykluczenia tych właśnie chorób. Hodowla powinna być zrzeszona w jednej z uznanych międzynarodowych organizacji felinologicznych. W Polsce działa kilka hodowli kotów balijskich zatem zakup malucha tej rasy nie powinien przysparzać dużych trudności. Przed ostatecznym wyborem zapoznaj się z opiniami na temat wybranej przez siebie hodowli i poproś hodowcę o przedstawienie Ci wykonanych badań genetycznych. Najlepiej będzie udać się do niej osobiście, aby sprawdzić panujące w niej warunki zapoznać się z kotami. Warto pytać o interesujące aspekty dotyczące rasy, jej żywienia czy wychowania. Dobremu hodowcy zależy na dobru swoich kociaków, dlatego chętnie odpowie na wszystkie pytania.

Ile kosztuje kot balijski?

Kot balijski nie należy do kotów tanich. Marząc o tej rasie musisz trzeba liczyć się z wydatkiem co najmniej 3000 złotych, jednak w niektórych przypadkach cena może okazać się znacznie wyższa. Bardzo duży wpływ na cenę ma bowiem renoma hodowli, utytułowanie rodziców kociąt czy przeznaczenie maluchów – hodowlane, wystawowe, czy „na kolanka”. Pomimo dość wysokiej ceny absolutnie nie warto decydować się na zakup bezrasowego kociaka z pseudohodowli, Najczęściej takie koty oferowane są w bardzo atrakcyjnych cenach i mają niekiedy „certyfikaty” lub „rodowody” różnej maści stowarzyszeń lub organizacji. W Polsce jedyną uprawnioną do wydawania legalnych rodowodów potwierdzających przynależność do rasy organizacją jest Felis Polonia: Polska Federacja Felinologiczna, która zrzeszona jest w międzynarodowej FIFe (Fédération Internationale Féline).

 

O czym powinieneś pamiętać?

Przed podjęciem decyzji o posiadaniu czworonoga zastanów się czy jesteś na to odpowiednio przygotowany. Kot balijski potrzebuje Twojej obecności i uwagi, nie tylko kiedy jest małym kociakiem, ale także kiedy dorośnie. Pamiętaj, że kot może zachorować i wymagać od Ciebie opieki, poświęcenia, a jego leczenie i rekonwalescencja mogą pochłonąć niemałe sumy z Twojego budżetu. Kot balijski jest mruczkiem długowiecznym, który będzie z Tobą szedł przez życie przez wiele i jeśli jesteś pewien, że sprostasz wszystkim wymaganiom jakie stawia przed Tobą ten niezwykły kot to możesz zostać jego przyjacielem i powiernikiem!

Czy kot balijski jest towarzyszem dla każdego?

Kot balijski to dość wymagająca rasa, która do szczęścia potrzebuje dużo uwagi ze strony właściciela, pieszczot i wspólnych zabaw. Mruczek ten lubi rozmawiać ze swoim opiekunem, dlatego jeśli marzysz o cichym zwierzaku, który zajmie się sobą przez większość dnia to ta rasa nie jest dobrym wyborem dla ciebie. Energia kota balijskiego sprawia, że nie jest to również najlepszy kompan dla spokojnych osób starszych. Mruczki te odnajdą się przy boku osób i rodzin aktywnych. Nie nadają się dla osób zapracowanych, spędzających wiele godzin poza domem. Ten niezwykły kot z pewnością skradnie Twoje serce o ile tylko zaspokoisz jego potrzeby i odwzajemnisz uczucie, którym Cię obdarzy!