icon_cart

0

koszyk
dieta chomika

Dieta gryzonia – co powinien jeść chomik

Twój chomik polega na tobie, wierzy że zapewnisz mu wszystko, czego potrzebuje, aby pozostać szczęśliwym i zdrowym. Chociaż często uważa się, że chomiki są dość nieskomplikowane, jeśli chodzi o pielęgnację, nadal potrzebują specjalistycznej diety, która zapewni im wszystkie potrzebne witaminy, minerały i składniki odżywcze.
Dlatego tak ważne jest, aby znaleźć najlepszą dietę, która zaspokoi potrzeby twojego zwierzaka. Aby pomóc ci zacząć, przygotowaliśmy poniżej przydatny przewodnik dotyczący karmienia chomika.

Co jedzą chomiki na wolności?

Chomiki są popularnymi zwierzętami domowymi, ale pochodzą z suchych, ciepłych siedlisk. Chomik syryjski został po raz pierwszy odkryty w Syrii, a kilka innych gatunków chomików występuje w Europie i Azji.
W swoim naturalnym środowisku chomiki mają tendencję do jedzenia nasion, orzechów, zbóż, owoców i warzyw. Niektóre chomiki jedzą również owady i inne materiały zwierzęce (takie jak padlina). Oznacza to, że są klasyfikowane jako wszystkożerne, więc potrzebują w swojej diecie zarówno pokarmu mięsnego, jak i roślinnego.

Dieta żywieniowa chomika i smakołyki

Karmienie chomika będzie stosunkowo łatwe, biorąc pod uwagę wszystkie dostępne opcje żywieniowe. Mając to na uwadze, nie każdy rodzaj pokarmu dla chomików jest dla nich dobry. Niektóre z dostępnych opcji zawierają starannie opracowane składniki, które zapewnią twojemu chomikowi zbilansowaną dietę, podczas gdy inne nie zapewniają żadnych wartości odżywczych i są wypełnione wyłącznie cukrami i tłuszczami.Pokarm dla chomików, którego powinieneś szukać, zawiera 12-24% białka i 3-6% tłuszczu. W przypadku chomików w ciąży lub młodych powinnaś otrzymać karmę dla chomików, która zawiera 18-40% białka i 7-9% tłuszczu. Powodem, dla którego ciężarne matki i dzieci potrzebują więcej białka, jest to, że potrzebują go do wzrostu. To właśnie w pierwszym miesiącu życia małego chomika większość czasu rośnie; dodatkowe białko pomoże.
Oprócz białka i tłuszczów potrzebują diety bogatej w węglowodany. Ponieważ spalają tak dużo energii, gdy są aktywne, pokarm dla chomików z pewnymi potrzebnymi węglowodanami da im energię do wykonywania nocnych ćwiczeń na kole dla chomików lub przebieganiu przez rurki i tunele. Uzupełnij dietę zieleniną w postaci sałat, traw, owoców i warzyw.

Co znajduje się w jedzeniu chomika?

Kupując torbę karmy dla chomika lub mieszankę nasion, przed zakupem należy wziąć pod uwagę następujące kwestie:

 • Sprawdź daty ważności i zdobądź najświeższą torbę, jaką możesz dostać
 • Większość paszy nie starzeje się dłużej niż trzy miesiące, zanim się zepsuje
 • Chomik syryjski zjada tylko jedną do dwóch łyżek jedzenia dziennie
 • Chomiki karłowate mają wyższy metabolizm, więc zjedzą tyle samo
 • Przeterminowane torby z pokarmem dla chomików mogą zawierać w środku jaja ćmy
 • Przechowuj karmę w chłodnym, suchym miejscu, aby zapewnić jej świeżość
 • Umieść pokarm w hermetycznym pojemniku w lodówce, aby uzyskać dodatkową świeżość

Mając wszystkie dostępne opcje i wszystkie wytyczne, których musisz przestrzegać, prawdopodobnie zastanawiasz się, jaki dokładnie rodzaj pożywienia dla chomików kupić. Problem w tym, że nie ma jednej właściwej odpowiedzi. Możemy dać ci zalecenia dotyczące tego, co według nas składa się na dobrze zbilansowaną dietę chomika, ale w żadnym wypadku nie zawsze będzie to właściwe dla twojej sytuacji. Oprócz chomików w ciąży i noworodków może być konieczna zmiana formuły diety dla chomików otyłych, starych lub chorych na cukrzycę. Otyłe chomiki powinny mieć ograniczone spożycie tłuszczu, stare chomiki mogą być karmione tym, co jedzą młode chomiki, a chomiki z cukrzycą powinny mieć dietę niskocukrową.

Pasza paczkowana dla chomika

Jeśli chodzi o paczkowaną karmę dla chomików, powinna ona stanowić ponad 50% całej diety. Do wyboru są dwa główne typy; mieszanki nasion i bloki laboratoryjne granulek. Różnorodność jest pożądana, więc można używać obu w diecie chomika.

Mieszanki nasion

Torebka z mieszanymi nasionami to świetny wybór, jeśli chcesz, aby twój chomik miał duży wybór. W zależności od marki mieszanki te zawierają nie tylko nasiona, ale także inne rodzaje traw i ziaren (owies, pszenica), suszone owoce i warzywa. Gdyby twoje chomiki zjadły trochę wszystkich tych składników, prawdopodobnie miałyby stosunkowo zbilansowaną dietę. Jednak, jak widać u ludzi, chomiki będą wybierać to, co chcą zjeść. Często wybierają bardziej tłuste produkty, takie jak nasiona słonecznika lub pestki dyni, nie jedząc innych części mieszanki. W związku z tym nie otrzymują dobrze zbilansowanej diety.
Możesz wybrać tłuste nasiona, takie jak pestki słonecznika i pestki dyni, i podawać je tylko raz na jakiś czas. Możesz rozważyć usunięcie części kukurydzy lub lucerny, ponieważ niektórzy właściciele chomików twierdzą, że mogą powodować raka lub uszkodzenie wątroby, ale niewiele jest badań potwierdzających to. Dodatkowo odwodnione owoce mogą utknąć w pyszczku lub spowodować zaklinowanie policzka. Wreszcie, unikaj mieszanek, które zawierają dużo melasy, ponieważ są one pełne cukru.

Bloki laboratoryjne i granulki

Bloki laboratoryjne zostały pierwotnie stworzone jako pasza w laboratoriach dla zwierząt badawczych. Można je teraz kupić w sklepach zoologicznych, ale najlepsze nadal pochodzą od producentów, którzy nadal sprzedają paszę do laboratoriów. Blok laboratoryjny zwykle zawiera mieszankę nasion i ziaren oraz witamin i minerałów. Jest to preferowany rodzaj pokarmu dla chomików, jeśli chcesz mieć pewność, że twoje zwierzęta otrzymują wszystkie witaminy i minerały, których potrzebują, aby zachować zdrowie. Gdybyś mógł dostać tylko jeden rodzaj suchej karmy, to właśnie one.
Możesz pomyśleć, że będą źle smakować, ale twoje chomiki najprawdopodobniej je pokochają, zwłaszcza rasy syryjskie. Oprócz dobrze zbilansowanej diety, te granulki i bloki pomogą ścierać zęby chomika i zapobiegać ich przerastaniu. Wreszcie, bloki i granulaty są łatwiejsze do zaoszczędzenia podczas czyszczenia klatki chomika niż drobniejsze mieszanki nasion.


Owoce i warzywa

Chomiki w naturze rzadko piją wodę, ale zamiast tego czerpią wodę z tego, co jedzą (nie oznacza to jednak, że nie potrzebujesz butelki z wodą). Świeże warzywa i owoce nie tylko dostarczają twoim chomikom wody, której potrzebują, ale także dodatkowych witamin i minerałów. Mając to na uwadze, musisz uważać, ile zieleniny dodajesz do jedzenia dla chomików; zbyt dużo zieleniny i mogą dostać biegunki. Istnieją warzywa i owoce, które są świetne dla chomików i są też takie, których należy unikać. Poniżej przedstawiamy niektóre warzywa, które są dopuszczalne, a niektóre warzywa, których należy unikać (jeśli zbierasz je z zewnątrz, upewnij się, że nie ma na nich pestycydów ani toksycznych chemikaliów).

Dopuszczalne warzywa i owoce do jedzenia: seler, marchew, jabłka, brokuły, śliwki, figi, groszek, truskawki, melony, kalafior, buraki, winogrona, kiełki soi, dynia, bataty, ogórek, cukinia, mlecze, koniczyna, tymotka, pokrzywy rumianek, jabłko, gruszka, orzech laskowy, banany.

Należy unikać karmienia tymi warzywami i owocami: kapusta (powoduje gazy), cebula (powoduje gazy), por (powoduje gazy), szpinak (ciężkostrawny), szczaw (ciężkostrawny), rabarbar (ciężkostrawny), surowe ziemniaki (ciężkostrawne), kukurydza (może powodować raka), lucerna (może powodować raka), owoce cytrusowe (zbyt kwaśne), brzoskwinie (zbyt kwaśne), morele (zbyt kwaśne), nektarynki (zbyt kwaśne), ananas (zbyt kwaśny), maliny (zbyt kwaśne), kasztanowce (kwasy cyjanowodorowe), dąb (kwasy cyjanowodorowe), bluszcz (kwasy cyjanowodorowe), żołędzie (kwasy cyjanowodorowe), rośliny domowe (mogą być trujące), awokado.

Węglowodany

Węglowodany w mieszance żywnościowej są koniecznością. Węglowodany są tym, czego aktywny chomik potrzebuje, aby przeżyć. Jeśli twoje bloki laboratoryjne lub mieszanki nasion nie zawierają ich lub nie zawierają ich są wystarczająco, możesz dostarczyć dodatkowe węglowodany w niewielkich ilościach. Jeśli jednak dostarczysz zbyt dużo węglowodanów, twoje zwierzęta zaczną mieć nadwagę, ponieważ wszystkie węglowodany nie zostaną zużyte i zamiast tego będą przechowywane w postaci tłuszczu.
Dopuszczalne źródła węglowodanów:
ugotowany makaron, gotowany ryż, zboża bez cukru, gotowane ziemniaki, mleko, chleb pełnoziarnisty, pszenica, owies, drożdżowe tabletki odżywcze, ciastka dla psów.

Białka

W swoim naturalnym środowisku chomiki są głównie roślinożercami, ale czasami, jeśli nadarzy się okazja, chwytają małe owady lub pędraki. Oznacza to, że będziesz musiał zapewnić swojemu zwierzakowi trochę karmy zawierającej białko. Wiele gotowych mieszanek będzie zawierało trochę białka, więc nie będziesz musiał dostarczać o wiele więcej. Staraj się utrzymywać spożycie białka na poziomie około 12-15%, chyba że z powodów wymienionych w tym artykule (chomiki w ciąży i młode) twój chomik potrzebuje go więcej. Poniżej znajduje się lista dopuszczalnych form białka, które można im podawać (najlepiej zaopatrzyć się w żywe owady lub robaki z tej listy ze sklepu zoologicznego, aby nie rozprzestrzeniały się żadne choroby).

Dobre źródła białek: żywe mączniki, larwy owadów, koniki polne, świerszcze, jajka na twardo lub jajecznica, twarożek, małe kawałki kurczaka, małe kawałki wołowiny, małe kawałki ryby.

Chomiki potrzebują dostępu do świeżego źródła wody 24/7. Najlepszym sposobem na to jest zapewnienie im butelki lub dwóch wody w całym ich środowisku . Potrzebujesz więcej niż jednej, jeśli masz kilka chomików lub rozbudowany system klatek.

Spożycie soli

Na wolności można było zaobserwować chomika liżącego różne skały lub minerały zawierające sól. Potrzebują soli, aby zatrzymać wodę i zachować zdrowie. Możesz podać swojemu chomikowi lizawkę lub sól mineralną. Występują w różnych formach i czasami są dodawane do akcesoriów jako forma zabawy.

Suplementy diety dla chomika

Jeśli zapewnisz swojemu maluchowi dobrze zbilansowaną dietę, prawdopodobnie nie będziesz potrzebował suplementów, aby dodać witaminy i minerały do ​​jedzenia lub wody. Jeśli jednak chcesz czuć się bezpiecznie i upewnić się, że otrzymują wszystkie potrzebne im składniki odżywcze, możesz dawać chomikom suplementy witaminowe i mineralne; najprawdopodobniej nie zaszkodzi im to, o ile będziesz postępować zgodnie ze wskazówkami.

Przysmaki

Czasami właściciel zwierzęcia może swojego chomika zepsuć, dając im trochę smakołyków. W większości przypadków, jeśli poda się mu dobrze zbilansowaną dietę, nie będzie trzeba podawać mu żadnych smakołyków. Jednak od czasu do czasu można podać chomikowi coś, co nie jest dla niego najlepsze pod względem wartości odżywczych. Jeśli już, nie zapewnia żadnej wartości odżywczej, smaczny smakołyk może poprawić mu samopoczucie. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele opcji, a niektóre są mniej niezdrowe niż inne. Większość z nich jest w efektownych opakowaniach i zawiera dużo cukru.Unikaj przysmaków zawierających dużą ilość cukru. Oznacza to brak ciast, ciasteczek lub czekoladek. Jeśli psujesz swojego chomika tylko od czasu do czasu i nie dajesz się nabrać na jego sztuczki, że po prostu musi mieć smakołyk, to jesteś dobrym właścicielem chomika i zapewniasz mu odpowiednią opiekę, jakiej potrzebuje.

14 pokarmów niebezpiecznych dla chomików

Jako właściciel chomika prawdopodobnie zastanawiasz się nad unikaniem niebezpiecznych pokarmów dla swoich małych, żarłocznych ślicznotek. Uwielbiają okazjonalne smakołyki – czyż nie wszyscy? – ale niektóre rzeczy mogą być szkodliwe dla zwierzęcia, a jeszcze bardziej dla małego stworzenia, takiego jak chomik. Aby ci pomóc, przygotowaliśmy listę niebezpiecznych produktów spożywczych, których musisz unikać.
Oto lista pokarmów, których nie powinieneś karmić swojego chomika (lub karmić z ekstremalnym umiarem):
gorzkie migdały, niemyte warzywa, pieprz czarny i biały, czosnek, cebula, pomidory, ziemniaki, fasolka, przetworzona żywność słodka, niezdrowe jedzenie (przekąski), orzeszki ziemne, tłuste mięsa, surowy rabarbar, czekolada.

Zaskoczony niektórymi z nich? My też byliśmy. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, które z nich można karmić z umiarem, a które są absolutnie niedopuszczalne, a także dowiedzieć się, dlaczego niewinnie wyglądająca sałata lub seler może w rzeczywistości zaszkodzić twojemu chomikowi.

Jakie pokarmy są szkodliwe dla chomików i dlaczego?

Dieta dzikiego chomika składa się z warzyw, korzeni, niektórych orzechów, owadów, a nawet małych jaszczurek, jeśli mogą je złapać. Innymi słowy, chomiki są wszystkożerne i potrzebują zróżnicowanej diety, aby zachować zdrowie.
Właściciele chomików domowych powinni polegać na wysokiej jakości granulkach dla chomików dostępnych w handlu, aby zapewnić swojemu zwierzakowi zrównoważone odżywianie.
Próba urozmaicenia diety chomika niekoniecznie jest złym pomysłem. Różnorodność jest dobra – dla zdrowia i ogólnego samopoczucia chomika. Dopóki upewnisz się, że większość diety twojego chomika jest zbilansowana (zazwyczaj poprzez dostarczanie wysokiej jakości komercyjnej karmy dla chomików), dodanie świeżych owoców i warzyw jest świetnym pomysłem.
Jednak gdy już wyjdziesz poza komercyjną żywność i smakołyki, musisz zwrócić szczególną uwagę na to, co dajesz swojemu chomikowi. Karmienie niewłaściwymi pokarmami z pewnością może być ryzykowne.
Uwaga o ilościach
Nawet podczas karmienia pozornie bezpieczną żywnością, pamiętaj o ograniczeniu ilości. Jeśli są to smakołyki i powinny być ograniczone do 5% diety chomika – reszta powinna składać się z wysokiej jakości zbilansowanej karmy dla chomików.
Zwróć szczególną uwagę na owoce wszelkiego rodzaju. Owoce mają wysoką zawartość cukru i chociaż dostarczają ważnych składników odżywczych, powinny być dawane tylko w bardzo małych ilościach. Nawet całe winogrono jest za duże dla twojego chomika.
Zasadniczo ogranicz owoce i inne smakołyki do wartości około pół łyżeczki, nie więcej niż 2-3 razy w tygodniu.

Niebezpieczne pokarmy dla chomików

Jeśli już karmisz swojego chomika pokarmami z tej listy, zalecamy natychmiastowe zaprzestanie tego. Chociaż nie każde jedzenie jest śmiertelne, wszystkie są złym wyborem dla twojego futrzanego przyjaciela.

 • Gorzkie migdały. Jeśli dostanie w swoje łapki gorzkie migdały, efekty mogą być śmiertelne. Te migdały zawierają emulzynę, enzym, z którego wytwarza olejki eteryczne, cyjanek i glukozę. W porównaniu do słodkich migdałów, gorzkie migdały mają 42 razy więcej cyjanku. Jeśli twój chomik zje za dużo cyjanku, umrze.
 • Niemyte warzywa. Nie ma znaczenia, o jakim warzywach tutaj mówimy. Nawet jeśli są to warzywa, które powinien jeść twój chomik, takie jak ogórki, marchew, brokuły, kalafior lub cykoria, jeśli nie są czyste, twój chomik nie powinien ich jeść. Tak jak nie zjadłbyś owoców ani warzyw bez uprzedniego ich umycia, tak samo twój chomik zasługuje na tę samą uwagę. Zawsze istnieje ryzyko przedostania się pestycydów do ich organizmu. Czasami szczepy bakterii, takie jak salmonella, mogą przedostać się również przez niemyte produkty.
 • Papryka, czosnek i cebula. Jak wiesz, większość warzyw jest dobra dla twojego chomika, chyba że mówimy o czosnku i cebuli. Dlaczego? To są ostrzejsze warzywa. Jeśli chodzi o cebulę, warzywa te zawierają substancję znaną jako disiarczek n-propylu. Może to wpływać na czerwone krwinki chomika.
  Co do papryki – niektóre rodzaje mają różny stopień ostrości. Unikaj ich za wszelką cenę. Jeśli chodzi o słodką paprykę, najlepiej dawać ją z umiarem. Jest kwaśna i może zakłócić delikatny system chomika, jeśli jest spożywana w dużych ilościach. Upewnij się, że najpierw wyrzuciłeś z niej nasiona i łodygi.
 • Pomidory. Kolejnym warzywem (w porządku, technicznie rzecz biorąc to owoc), które może pogorszyć stan zdrowia twojego chomika, jest skromny pomidor. Chociaż jest słodszy niż większość warzyw, pomidor rzeczywiście jest dość kwaśny. Jeśli twój chomik zjadłby za dużo, skończyłoby się biegunką.
  Pomidory podawane w bardzo małych ilościach są dopuszczalne. Kiedy mówimy małe ilości, mamy na myśli pół jednej łyżeczki.
  Powinieneś także unikać pozwalania chomikowi na zjedzenie liści pomidora. Są toksyczne i dlatego mogą być śmiertelne, jeśli zostaną zjedzone, nawet w małych ilościach. Tylko z tego powodu możesz chcieć całkowicie zrezygnować z pomidorów w diecie chomika.
  Ziemniaki i fasola. Te bogate w skrobię pokarmy mogą być pożywne dla nas, ludzi, ale będą działać dokładnie odwrotnie na chomiki. Zamiast tego chomik będzie miał biegunkę. Kiedy jest wystarczająco ciężka, cała ta biegunka może powodować odwodnienie.
  U chomików nadmierne odwodnienie może je zabić. Oczy twojego chomika będą wyglądać na zapadnięte, zwierzę będzie słabe i powolne, nie będzie chciało jeść, jeśli jest niebezpiecznie odwodnione. Możesz również zauważyć, że jego skóra traci elastyczność po dotknięciu lub uszczypnięciu.
  Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to zabrać chomika do weterynarza zajmującego się egzotycznymi zwierzętami, jeśli zauważysz, że chomik wykazuje oznaki odwodnienia. Zanim stanie się to klinicznie widoczne, stan będzie bardzo poważny i prawdopodobnie będzie potrzebował wsparcia kroplówką.
  Ponadto ziemniaki i ich wierzchołki pozostawione na surowo mogą być toksyczne dla chomików. Nie dotyczy to gotowanych ziemniaków, ale dla bezpieczeństwa należy zawsze usuwać skórki.
 • Przetworzona słodka żywność. Niektóre owoce i warzywa, które możesz podawać jako smakołyki dla chomika, zawierają naturalnie występujące cukry. Należą do nich słodkie ziemniaki bez skóry, jabłka, banany i tym podobne. Można je dać swojemu chomikowi. To o przetworzone cukry musisz się martwić.
  Tak jak przetworzone cukry mogą zwiększyć nasze apetyty i talię, nie wyświadczają też naszym chomikom żadnej przysługi. Zjedzenie ich może spowodować, że chomik przybierze na wadze, co może być szkodliwe dla jego zdrowia. Jego zęby również ucierpią i mogą zacząć gnić.
  Chociaż powinieneś unikać bezpośredniego karmienia chomika jakimikolwiek słodkimi substancjami, dokładnie sprawdź pakowane pokarmy, które mu podajesz. Pamiętaj, że cukier może maskować wiele różnych nazw, w tym: owoce mnicha, cukier trzcinowy, panocha, melasa, słód diastatyczny, galaktoza, maltoza, sacharoza, fruktoza, glukoza lub substancje stałe glukozy, syrop kukurydziany, odparowany sok z trzciny cukrowej, sok owocowy i koncentrat soku owocowego, syrop z brązowego ryżu.
  Jeśli zobaczysz którykolwiek z tych składników (a także wszystko, co kończy się na „cukier”) na liście składników w pożywieniu twojego chomika, czas zmienić markę.
 • Frytki i inne niezdrowe jedzenie. Mamy nadzieję, że to oczywiste, ale twój chomik nie może jeść chipsów, cukierków, ciastek, ciasteczek ani żadnego innego fast foodu. To samo dotyczy kotów, psów i innych zwierząt domowych. Wysoka zawartość cukru lub soli w tych produktach może prowadzić do rozstroju żołądka, biegunki i odwodnienia.
  Orzeszki ziemne. Orzeszki ziemne mogą czasami zawierać toksynę znaną jako aflatoksyna. Aspergillus parasiticus i Aspergillus flavus to dwa grzyby odpowiedzialne za wytwarzanie aflatoksyn. Grzyby preferują wilgotne i ciepłe środowiska, aby się rozwijać. Aflatoksyny mogą być obecne w niewielkich ilościach w każdym produkcie z orzeszków ziemnych. Te niewielkie ilości wystarczą, by zabić chomika. Nawet jeśli nakarmisz go tylko małym kawałek orzeszka, może to być śmiertelne, jeśli zawiera aflatoksyny. Nawet orzeszki ziemne klasy ludzkiej mogą zawierać niewielkie ilości aflatoksyn, a niewielka ich ilość dla człowieka to duża ilość dla chomika. Karmienie orzeszkami ziemnymi małych zwierząt to trochę jak gra w rosyjską ruletkę – przez większość czasu wszystko będzie dobrze, ale zawsze jest szansa, że ​​może to być śmiertelne.
 • Tłuste wędliny. Chociaż karmienie owadami jest w porządku, wołowina nie jest naturalnym pokarmem dla chomików. Ryzyko otyłości, chorób serca, wątroby i nerek uzasadnia unikanie mięsa w diecie chomika.
  W rzadkich przypadkach można spróbować niewielkich ilości kurczaka lub łososia – ale nawet one nie są konieczne.
 • Surowy rabarbar. Jeśli nie przekonałeś się o tym osobiście, możesz nie wiedzieć, że nie wolno ci jeść surowego rabarbaru. Spożywanie może czasami prowadzić do skurczów, wodnistej biegunki i bólu jelit. Jeśli będziesz go nadal jeść, możesz później uzyskać nieprawidłowe tętno i osłabienie mięśni.
  Nawiasem mówiąc, tak się dzieje, gdy ludzie jedzą rabarbar. Jeśli warzywo może wyrządzić nam tak wiele szkód, to po co dawać je swojemu chomikowi? Żadna część rabarbaru – czy to łodyga, końce czy liście – nie powinna być podawana surowa. Chociaż gotowany rabarbar jest dobry w małych ilościach, czy naprawdę chcesz ryzykować?
 • Czekolada. Wspomnieliśmy już, że twój chomik powinien dostawać smakołyki w ograniczonych ilościach, ale chcieliśmy wspomnieć konkretnie o czekoladzie. Gorzka czekolada jest najgorszym przestępcą, ale oczywiście nie należy karmić chomika żadną czekoladą. Dlaczego? Czekolada zawiera teobrominę, gorzki alkaloid, który naturalnie występuje w roślinach kakaowych. Jest również w orzeszkach kola i liściach krzewu herbacianego (więc trzymaj chomika z dala od nich). U chomików teobromina może prowadzić do problemów z krążeniem.
  Jeśli teraz lub w przeszłości miałeś kota lub psa, wiesz już, że nie należy karmić go czekoladą. Rozszerz tę praktykę również na swojego chomika.

Chociaż powyższe informacje to dużo do zapamiętania, jest to konieczne dla zdrowia chomika.

Oznaki i objawy bólu żołądka u chomików

Chomiki to bardzo małe gryzonie, które wiele osób lubi trzymać jako zwierzęta domowe. Podobnie jak w przypadku każdego udomowionego zwierzęcia, chomiki mogą mieć jakiś problem medyczny w pewnym momencie swojego życia. Bóle żołądka są powszechne u chomików i istnieje wiele różnych przyczyn. Aby dowiedzieć się, co powoduje ból u twojego chomika, musisz rozpoznać oznaki i objawy. Będziesz także musiał zapewnić mu odpowiednie leczenie.

Objawy psychiczne

Kiedy chomik ma ból brzucha, może pojawić się wiele różnych oznak. Objawy te obejmują zmianę charakteru, unieruchomienie, zmianę wzorców snu lub zmianę apetytu.
Zmiana charakteru u chomików może być pokazana na różne sposoby. Kiedy chomik cierpi, jest prawdopodobne, że nie podejdzie do twojej ręki, jeśli zwykle jest przyjazny. Często, jeśli chomik odczuwa ból, może faktycznie ugryźć swojego właściciela. Nie jest to niczym niezwykłym, ponieważ chomik może czuć się zagrożony, gdy odczuwa ból lub po prostu nieswojo i nie chce aby mu przeszkadzać.
Kiedy twój chomik przestaje wykonywać swoją normalną rutynę, może to być również oznaką bólu brzucha. Jego normalna rutyna powinna obejmować czyszczenie się, ćwiczenia lub tworzenie gniazda. Jeśli twój chomik wykazuje którykolwiek powyższych objawów, jest prawdopodobne, że cierpi lub jest chory i będzie musiał zostać zbadany przez weterynarza, aby dokładnie dowiedzieć się, co się dzieje.
Jeśli twój chomik unieruchomi się i po prostu siedzi w kącie klatki przez cały dzień, może to być kolejny znak, że cierpi i może mieć ból brzucha. Kiedy kładziesz się spać, zwróć uwagę na pozycję, w której znajduje się twój chomik i w jakim jest miejscu. Jeśli przebywa w tym samym miejscu dłużej niż jeden dzień, prawdopodobnie zachorował i prawdopodobnie ma bóle brzucha.
Czasami chomik wykazuje zmiany we wzorcu snu. Może wydawać się niespokojny lub spać cały dzień i całą noc. Może to być spowodowane bólem brzucha, ponieważ kiedy śpi, ból jest tłumiony. Jeśli twój chomik wydaje się nadmiernie zmęczony lub nie śpi wystarczająco, może to być oznaką bólu brzucha.
Jeśli zauważysz, że twój chomik je mniej niż zwykle, może to być spowodowane problemami żołądkowymi lub bólem brzucha. Nierzadko zdarza się również, że chomik je więcej niż zwykle, gdy jego żołądek jest rozstrojony, aby spróbować stłumić ból.
Jeśli twój chomik wykazuje którykolwiek z tych objawów, musisz podjąć różne kroki, aby przywrócić mu zdrowie. Kroki te obejmują zabranie go do weterynarza na leczenie, dostarczenie innego rodzaju jedzenia, regularne czyszczenie klatki i zapewnienie odpowiednich leków.

Objawy fizyczne

Chomik z bólem brzucha może również wykazywać bardziej widoczne objawy, w tym wymioty, biegunkę, głośne odgłosy żołądka lub wybrzuszenie żołądka.
Jeśli twój chomik wymiotuje, może to wynikać z wielu różnych powodów, więc mądrze jest zabrać go do weterynarza, aby ustalić przyczynę i poddać go leczeniu. W klatce wokół gniazda można zauważyć wymioty. Mogą wydawać się grudkowate, gładkie lub wodniste. Mogą również wyglądać jak nieprzeżuwane jedzenie. Czasami mogą pojawić się również w jego misce z jedzeniem (mógł próbować jeść, a następnie zwymiotować).
Biegunka jest bardzo zauważalna. Chomiki mają tendencję do „odciążania się” w jednym konkretnym miejscu, które zwykle znajduje się w określonym rogu klatki. Pamiętaj, aby sprawdzić, czy wokół tego obszaru klatki nie ma płynu. Jeśli zobaczysz krew w stolcu, może to również oznaczać problemy żołądkowe, które mogą powodować ból brzucha.
Jeśli podejrzewasz, że twój chomik ma bóle brzucha, słuchaj uważnie, gdy jesteś blisko niego lub go trzymasz; mogą pojawić się nietypowe dźwięki dochodzące z jego żołądka (jakby burczenie). Może to być objaw bólu żołądka lub problemów trawiennych u chomika.
Czasami, gdy chomiki mają ból brzucha, może mu towarzyszyć wybrzuszenie lub wzdęcie żołądka. Nie jest niczym niezwykłym, że żołądek jest delikatny w dotyku, więc mądrze jest unikać dotykania chomika, aby uniknąć ugryzienia. Brzuch będzie wydawał się znacznie większy niż normalnie i czasami chomik dosłownie położy się na plecach.

Przyczyny bólu brzucha u chomika

Podstawowe przyczyny choroby u chomików to wirus grypy, infekcje jelitowe, pasożyty, przyjmowany pokarm, a nawet zatrucie. Grypa u chomików to ten sam rodzaj grypy, który może przenosić się na ludzi.
Infekcję jelitową mogą wywołać bakterie w klatce chomika. Czasami bakterie mogą być obecne w pożywieniu chomika, jeśli jest on trzymany w klatce zbyt długo bez zmiany wyściółki. Najprawdopodobniej infekcja pochodziła z zanieczyszczonej wody, która nie jest zmieniana codziennie. Woda może zawierać kał, mocz, a nawet włosy, które mogą powodować problemy żołądkowe u chomika.
Pasożyty wewnętrzne mogą pochodzić z pokarmu, który podajesz chomikowi. Obejmuje to owoce lub warzywa, które zostały w klatce i wyhodowały pleśń lub wodę, która została skażona kałem lub moczem. Pasożyty mogą pochodzić z wyściółki, jedzenia i od innych zwierząt.
Ważne jest, aby codziennie karmić chomika i co jakiś czas dostarczać mu surowych owoców i warzywa. Kiedy zwierzę zjada zbyt dużo tłustego jedzenia, może to spowodować zaparcia, które mogą powodować bóle brzucha, a nawet śmierć.
Kiedy zwierzę zostanie zatrute, będzie wykazywać wiele różnych oznak i objawów. Aby chomik został otruty, musiałby dotknąć, zjeść lub wypić toksyczną substancję.

Zapobieganie bólom żołądkau chomika

Aby uchronić chomika przed bólami brzucha, ważne jest, abyś odpowiednio się nim zaopiekował. Obejmuje to regularne spotkania z weterynarzem w celu przeprowadzenia kontroli i badań chomika.


Podejmij właściwe kroki. Jeśli twój chomik miał bardzo poważny problem zdrowotny, taki jak infekcja jelitowa lub zatrucie i przeżył, ważne jest, aby codziennie monitorować jego stan zdrowia. Często zdarza się, że chomik doznaje szoku lub staje się agresywny po tak traumatycznym doświadczeniu. Sprawdź regularne wzorce oddychania i trzymaj chomika w rękawiczkach, aby zapobiec obrażeniom od ugryzienia. Nie możesz winić swojego zwierzaka za ugryzienie po ciężkiej infekcji lub przy złym stanie zdrowia.

Jak często należy karmić chomika?

Chomiki mogą mieć napełniane naczynie na karmę tylko raz dziennie. I chociaż może się to wydawać dziwne, ponieważ ludzie, a nawet niektóre inne zwierzęta domowe, mogą jeść wiele posiłków w ciągu dnia, sposób, w jaki jedzą chomiki, pozwala na napełnianie miski tylko raz dziennie, być może rano. Nie zapomnij również regularnie podawać swojemu chomikowi wody.

Magazynowanie jedzenia. Na wolności chomiki są bardzo podobne do wiewiórek, ponieważ gromadzą jedzenie na czas, kiedy będą go potrzebować, a nie będzie ono łatwo dostępne. Tendencja ta przekłada się również na udomowione chomiki. Możesz zauważyć, że twój chomik zabiera jedzenie z naczynia i buduje pewien rodzaj zapasów. W przeciwieństwie do ludzi i niektórych innych zwierząt, chomiki nie zjadają całego jedzenia za jednym razem; raczej pasą się, podjadając jedzenie, które zgromadziły, gdy tylko zdarzy im się być głodnym.
To właśnie ta tendencja sprawia, że ​​chomiki powinny być karmione tylko raz dziennie, co najwyżej. Musisz pilnować ich zapasu żywności. Jeśli stanie się zbyt duży, granulki na dnie mogą stać się nieświeże lub zepsute, więc pozwól chomikowi ponownie uzupełnić stos, gdy większość z niego zniknie.

Woreczki policzkowe. Chomiki używają woreczków w policzkach do transportu jedzenia i w ten sposób dostarczają jedzenie z punktu A do punktu B. Ale woreczki mogą również służyć do przechowywania jedzenia, które aktualnie je chomik. Niestety, czasami jedzenie może utknąć w tych woreczkach, więc miej oko na swojego chomika podczas jedzenia.

Ile jedzenia powinieneś dać swojemu chomikowi?

Ze względu na skłonność chomików do przechowywania pokarmu zaleca się dostarczanie im nie więcej niż dwóch łyżek pożywienia dziennie.
Jeśli zdecydujesz się dać swojemu chomikowi przysmak, który wykracza poza jego normalną dietę, najpierw skonsultuj się z weterynarzem i podawaj zalecaną ilość pod ścisłym nadzorem.

Jednym z pierwszych pytań zadawanych przy wyborze chomika jako zwierzaka jest to, jak często należy go karmić. Ale odpowiadając na to pytanie, należy wziąć pod uwagę naturalne skłonności chomika podczas jedzenia, w tym zwłaszcza nawyki związane z przechowywaniem pokarmu.

Znaczenie wody dla chomików. Jako odpowiedzialny właściciel chomika wiesz, że powinieneś codziennie dostarczać swojemu chomikowi świeżej wody. Nawet jeśli twój chomik ma w klatce butelkę z wodą, która mieści wystarczającą ilość wody na kilka dni, może się odwodnić, jeśli butelka przecieka lub działa nieprawidłowo, co jest powszechne. Codziennie odświeżaj zapas wody swojego chomika. To najlepszy sposób na zapewnienie mu nawodnienia.

Zaopatrzenie chomika w wodę. Twój chomik musi mieć łatwo dostępną wodę w swoim środowisku życia. Większość właścicieli zaopatruje swojego chomika w odwróconą butelkę na wodę działającą próżniowo, która uwalnia wodę tylko wtedy, gdy chomik aktywnie z niej pije. Możesz również umieścić wodę w misce w klatce; niektórzy zwolennicy chomików zalecają posiadanie zarówno butelki, jak i miski. Zarówno butelki na wodę, jak i miski należy codziennie sprawdzać i uzupełniać, nawet jeśli nie są całkowicie puste. Codzienne sprawdzanie wody chomika ułatwi zauważenie, kiedy coś pójdzie nie tak, jak na przykład przeciekająca butelka wody lub przechylona lub zanieczyszczona miska na wodę. Jeśli twój chomik nie pije, będziesz musiał zabrać go do weterynarza. Chomiki powinny pić około 10 mililitrów wody na każde 100 gramów masy ciała. 

Odwodnienie chomika

Twój chomik jest bardzo podatny na odwodnienie i nie przetrwa dłużej niż dzień lub dwa bez wody. Chomiki mogą ulec znacznemu odwodnieniu już po kilku godzinach umiarkowanej lub intensywnej aktywności, jeśli nie zapewnisz mu wystarczającej ilości łatwo dostępnej wody w ich wybiegu. Ryzyko odwodnienia jest jednym z głównych powodów, dla których właścicielom chomików mówi się, aby nie zostawiali chomików w piłkach gimnastycznych na dłużej niż 20 do 30 minut.

Objawy odwodnienia

Odwodnienie może szybko zakończyć się śmiercią, jeśli sytuacja nie zostanie opanowana; często, gdy chomik zachoruje, nie otrzymuje wystarczającej ilości płynów – to odwodnienie, a nie choroba, zabija go. Objawy odwodnienia u chomików obejmują zapadnięte oczy, suchość błon śluzowych, letarg, osłabienie, luźną skórę i trudności w oddychaniu. Jeśli twój chomik cierpi na biegunkę, prawdopodobnie odwodni się z powodu utraty płynów. Szybkim sposobem na zorientowanie się, czy twój chomik jest odwodniony, jest lekkie uszczypnięcie luźnej skóry na karku. Po zwolnieniu skóry powinna ona natychmiast wrócić do stanu sprzed uszczypnięcia. Jeśli skóra zatrzyma się przez chwilę, pozostając w pozycji namiotu, twój chomik jest odwodniony.

Nawadnianie chomika

Jeśli twój chomik jest lekko odwodniony z powodu braku wody przez kilka godzin, powinieneś być w stanie rozwiązać problem, uzupełniając mu wodę i pozwalając mu pić tyle, ile zechce. Jeśli uważasz, że twój chomik jest poważnie odwodniony lub nie wiesz, jak długo był bez wody, musisz zabrać go do weterynarza. Twój weterynarz może podawać płyny dożylne, aby go nawodnić. Twój weterynarz może dostarczyć twojemu chomikowi suplementy soli i minerałów wraz z płynami, aby przywrócić mu dobry stan zdrowia.