icon_cart

0

koszyk
czego nie powinny jeść koty

Czego nie powinny jeść koty – lista zakazanych produktów

Chociaż koty są zazwyczaj bardziej wybredne niż psy i wydają się wiedzieć, czego chcą, nie zawsze im się to udaje – czasami koty będą chciały jeść rzeczy, które nie są dla nich dobre. Kiedy tak się dzieje, ważne jest, aby właściciele zrozumieli, które produkty mogą jeść ich zwierzęta, a których nie. Koty są mięsożercami, więc potrzebują źródła białka zwierzęcego, aby zachować optymalny stan zdrowia. Musisz znaleźć wysokiej jakości karmę dla kotów odpowiednią dla wieku i stanu zdrowia twojego kota. Jeśli to konieczne, porozmawiaj ze swoim weterynarzem, zanim zdecydujesz, czym karmić kota, ponieważ może on ocenić jego stan zdrowia, a także upewnić się, że karmisz go odpowiednim rodzajem karmy.
Koty nigdy nie przeżyją ani nie będą się dobrze rozwijać na diecie wegańskiej. Muszą mieć mięso, aby uzyskać potrzebne im składniki odżywcze.
Chociaż karmienie kota komercyjną suchą lub mokrą karmą jest całkowicie dopuszczalne, możesz postawić na urozmaicenie diety kota, karmiąc go gotowanym lub surowym, świeżym mięsem.
Wiele kotów lubi ryby; jednak nie jest to odpowiedni pokarm do codziennego karmienia. Ryby zawierają duże ilości kwasów tłuszczowych, które mogą prowadzić do niedoboru witaminy E u kotów i bolesnych dolegliwości.
W poniższym artykule przyjrzymy się pokarmom, których koty nie mogą jeść, a te które mogą, omówimy dając kilka wskazówek.
Czy koty mogą jeść ludzkie jedzenie?
Tak i nie!
Dopóki nie jest to regularne i w dużych ilościach, kot może zjadać większość spożywanego przez nas pokarmu.

Czego koty absolutnie nie powinny jeść

Cebula, czosnek, szczypiorek, czekolada, winogrona, rodzynki, mleko (dorosłe koty), alkohol, kofeina, surowe jajka, grzyby, fast foody.
Na przykład pyszny kawałek mięsa, który jest dobrze ugotowany i pozbawiony kości (małe kawałki kości mogą utknąć w gardle kota) lub banan, który możemy podać w małych kawałkach na deser to bardzo dobry pomysł urozmaicenia kociej diety.
Musimy jednak zwrócić uwagę na pewne ograniczenia i zasady. W przeciwnym razie nasz kot może napotkać wiele problemów zdrowotnych, zwłaszcza zatrucia pokarmowe. Ryzykujemy życie naszego kota, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.
Oczywiście, pojawiają się nowe pytania: czy koty mogą jeść tylko część pokarmów, które spożywamy; jakie pokarmy dla ludzi mogę podać mojemu kotu? czy koty mogą jeść owoce lub warzywa? lub jakie pokarmy dla ludzi są niebezpieczne dla mojego kota?
Razem przyjrzymy się odpowiedziom na wszystkie te pytania. Przyjrzymy się również temu, co możemy zrobić, aby nasz kot miał odpowiednią i zbilansowaną dietę.

dieta kotów
Chociaż karmienie kota komercyjną suchą lub mokrą karmą jest całkowicie dopuszczalne, możesz postawić na urozmaicenie diety kota, karmiąc go gotowanym lub surowym, świeżym mięsem.

Produkty dobre dla kota

Mięso i kurczak (gotowany, bez kości)
Ryba (gotowana, bez kości, filet)
Tuńczyk (czasami 1 łyżka stołowa)
Jajko (gotowane, jajecznica)
Szynka, boczek (w małych ilościach i gotowane)
Krewetka (gotowana)
Marchewka
Brokuły (czasami jedna łyżka stołowa, duże ilości mogą powodować zaparcia)
Zielona fasola
Ziemniaki
Kalafior (gotowany, małe kawałki)
Szpinak (rzadko, duże ilości mogą powodować tworzenie się kamieni w drogach moczowych)
Seler
Sałata
Jagody
Żurawina
Ananas (wysoka zawartość cukru, umiarkowanie)
Jabłko (obrane, całkowicie usuń pestki, pestki jabłek zawierają cyjanek, który jest trujący dla kotów)
Gruszka (obrana, całkowicie usuń nasiona, nasiona zawierają cyjanek, który jest trujący dla kotów)
Brzoskwinia (sporadycznie, obrana, o wysokiej zawartości cukru, ciężkostrawna)
Awokado (tylko jego miąższ, skóra, liście i nasiona zawierają persynę, która jest trująca dla niektórych zwierząt)
Truskawki
Banan (ograniczona ilość, niezalecana dla kotów z nadwagą i słabym układem trawiennym)
Arbuz (wysoka zawartość cukru, umiarkowanie)
Maliny (niewiele)
Ogórek
Pomidory (małe ilości, obrane ze skórki, liście zawierają solaninę, która jest toksyczna dla kotów)
Dynia
Cynamon (umiarkowanie)
Oliwki (usuń nasiona)
Całe ziarna i zboża (sporadycznie)
Chleb (sporadycznie)
Masło orzechowe (sporadycznie jedna łyżka)
Ryż (małe ilości, nieprzetworzony ryż)



Produkty zakazane dla kota

Surowe jajka, surowe mięso, surowy kurczak, surowa ryba itp. (z wyjątkiem diety BARF)
Mleko (koty nie powinny pić mleka)
Ser (dorosłe koty nie trawią laktozy)
Lody (wysoka zawartość cukru, zawiera laktozę, może jedna łyżka stołowa)
Cebula (zawiera siarczan, trujący dla kotów i psów)
Czosnek (zawiera siarczan, trujący dla kotów i psów)
Szczypiorek (zawiera siarczan, trujący dla kotów i psów)
Owoce cytrusowe (pomarańcze, kwaśne: limonki, cytryny, grejpfruty itp., zawierają substancje trujące dla kotów)
Wiśnie (zawiera cyjanek, trujące dla kotów)
Śliwki (zawiera cyjanek, trujący dla kotów)
Winogrona (niezalecane)
Rodzynki (niezalecane)
Frytki (o wysokiej zawartości tłuszczu, dużej zawartości soli, też nie są dobre dla ciebie)
Grzyby (nie zaleca się spożywania w żadnej postaci)
Czekolada (zawiera teobrominę, która może powodować zatrucie)
Migdały (o wysokiej zawartości tłuszczu)
Orzechy (o wysokiej zawartości tłuszczu)

 

Czego nie powinny jeść koty
Koty są mięsożercami, więc potrzebują źródła białka zwierzęcego, aby zachować optymalny stan zdrowia. Musisz znaleźć wysokiej jakości karmę dla kotów odpowiednią dla wieku i stanu zdrowia twojego kota.

Lista produktów, które koty mogą i nie mogą jeść

  • Mięso
    Tak: Gotowane, grillowane lub pieczone w piekarniku, dobrze ugotowane.
    Mięso bogate w białko zwierzęce i aminokwasy zawiera wiele witamin, minerałów, mikroelementów i jest głównym źródłem pożywienia dla kotów z natury mięsożernych. Najzdrowszym wyborem dla twojego kota jest mięso gotowane lub duszone bez sosu i dodatkowych składników. Nie należy wybierać smażenia jako metody obróbki, ponieważ zawiera dużo tłuszczu. Jeśli będziesz gotować mięso na grillu lub w piekarniku, upewnij się, że jest wystarczająco dobrze ugotowane, aby wszystkie możliwe bakterie i wirusy były martwe. Możesz podać kotu gotowane mięso jako danie główne lub zmieszać je z suchą karmą.
  • Ryba
    Tak: gotowana, bez ości.
    Zawiera witaminy i minerały, a także przydatne kwasy tłuszczowe dla twojego kota. Możesz podać swojemu kotu gotowaną rybę i pokroić na małe kawałki. Jednak szkielet i ości ryby należy wybierać bardzo dokładnie. Lepiej nie polać ryby sosem ani posypać przyprawami. Każdy dodatkowy smak, który przemawia do twojego gustu, może być szkodliwy dla układu pokarmowego twojego kota.
  • Jajka
    Tak: gotowane lub jajecznica.
    Kolejne bogate źródło białka. Należy podawać gotowane. Surowe jaja niosą ze sobą ryzyko wystąpienia niektórych bakterii i wirusów, takich jak Salmonella i E. Coli . Dlatego nie karm kota surowymi jajami.
  • Szynka i boczek
    Tak: gotowane, małe ilości, okazjonalnie.
    Zawierają jednak duże ilości soli i tłuszczu. Od czasu do czasu można je podawać w niewielkich ilościach jako przysmak lub przekąska. Należy go całkowicie ugotować i pokroić na 1-2 cm kawałki.
  • Krewetka
    Tak: gotowana
    Nasz mały przyjaciel, który jest wielkim fanem owoców morza, może również lubić zapach i aromat krewetek tak samo jak krabów. Zawiera duże ilości wapnia, fosforu i białka. Jest również bogata w Omega 3. Jest dobra dla krążenia krwi, zdrowia serca, a zwłaszcza sierści i skóry starych kotów. Czasami można dodać do krewetki do posiłku, ugotować lub podać jako pyszną przekąskę. Jednak nie jest podstawą codziennej diety.
  • Warzywa
    Koty nie mają wystarczającej ilości enzymów, aby trawić białka roślinne.
    Niektóre warzywa mogą jeść w odpowiednich ilościach, o ile nie spożywają ich stale. Niektóre warzywa można podawać kotu w postaci surowej, inne można podawać na parze lub gotowane, a nawet rozgniatane i dodawane do karmy twojego kota. Ponieważ oprócz białka, niektóre witaminy i minerały w roślinach mogą być szczególnie dobre w diecie kotów z nadwagą ze względu na wysoką zawartość wody lub niską zawartość tłuszczu i kalorii.

Warzywa dobre dla kota

  • Marchewka
    Tak: obrana.
    Zawarty w niej beta-karoten jest bardzo dobry zarówno dla oczu kota, jak i jego sierści. Obierając świeżą marchewkę i tnąc ją na szerokość jednego lub dwóch centymetrów, można przygotować przekąskę. Świeża marchewka chroni również zęby Twojego kota.
  • Zielona fasola
    Tak.
    Idealna karma uzupełniająca, szczególnie dla kotów z nadwagą. Fasola szparagowa, która jest bogata w białko i żelazo, jest niskokaloryczna. Od czasu do czasu do posiłku kota można dodać łyżkę świeżej, mrożonej lub puszkowanej fasoli. Zalecamy jednak, abyś preferował konserwy bez sodu.
  • Seler
    Tak.
    Seler, kolejna przekąska bogata w wodę, może być podawana kotom z nadwagą o kontrolowanej diecie jako smakołyki lub przekąski.
  • Sałata
    Tak.
    Sałatę należy myć wyjątkowo dobrze, jak wszystkie świeże warzywa, które podajesz kotu i podawać w małych kawałkach, nigdy nie przekraczających garści.
  • Ogórek
    Tak: od czasu do czasu niewielka ilość.
    Kolejna lekka przekąska. Ogórek zawiera witaminy K, C, magnez, a także dużą ilość wody, która pomaga utrzymać wagę kota w ryzach. Cienkie paski można podawać dwa razy w tygodniu.
  • Dynia
    Tak.
    Możesz ją przygotować w wielu formach. Możesz podać dynię, obierając jej twardą skórkę, jako przekąskę lub dodać 2-3 łyżki do posiłku. Gotowaną dynię można podawać w postaci puree, gdy kot ma problemy z zaparciami lub biegunką.
  • Owoce
    Koty mogą zjadać większość owoców.
    Nie należy jednak zapominać, że owoce mają wyższą zawartość cukru w ​​porównaniu do warzyw. Jeśli twój kot ma nadwagę, ważne jest, aby zwracać uwagę na proporcje cukru i ilość w owocach, które podasz mu jako przekąskę lub nagrodę. Ponadto owoce należy bardzo dobrze umyć, części z grubszą skórką oderwać, a pestki usunąć, jeśli są.

Owoce, które koty mogą jeść

  • Jagody
    Tak.
    To wspaniały owoc, który możesz podarować w niewielkich ilościach jako przysmak lub przekąskę, aby rozweselić kota. Chroni zdrowie komórek i tkanek, zmniejsza ryzyko infekcji dróg moczowych. Zawiera witaminę C, błonnik i przeciwutleniacze.
  • Żurawina
    Tak.
    Możesz podać kilka żurawin w postaci surowej, suchej lub gotowanej. Żurawina jest bogata w witaminę C, błonnik, magnez. Nie radzilibyśmy jednak podawać ich kotu w sosie lub w postaci soku, ponieważ duża ilość cukru szkodzi jego żołądkowi.
  • Ananas
    Tak: mała ilość.
    Ananas, który jest korzystny dla układu pokarmowego i odpornościowego, zawiera wiele minerałów i witamin, zwłaszcza cynk. Ale jego wysoka zawartość cukru nie powinna być ignorowana. Po oderwaniu skóry i twardych części niewielką ilość ananasa można podać w małych kawałkach.
  • Truskawki
    Tak.
    Truskawki, które możesz dodawać do karmy twojego kota na surowo, zgniecione, wzmacniają układ odpornościowy twojego futrzanego przyjaciela.
  • Arbuz
    Tak: mała ilość.
    Arbuz, który w ponad 90% składa się z wody, pozytywnie wpływa na równowagę wodną w organizmie twojego kota. Zawiera również witaminy A, B, C i potas. Ma również pozytywny wpływ na układ odpornościowy. Nie zapomnij zdjąć twardej zewnętrznej skóry. Mając na uwadze zawartość cukru, od czasu do czasu podawaj niewielkie ilości.
  • Maliny
    Tak: od czasu do czasu niewielka ilość.
    Maliny z dużą zawartością błonnika i niską zawartością cukru działają przeciwzapalnie i dlatego są idealnym przysmakiem szczególnie dla starszych kotów.
    Ale przypomnijmy: zawierają ksylitol, którego eksperci nie zalecają ze względu na możliwość szkodzenia psom, więc prawdopodobnie będzie miał podobny wpływ na koty, nawet jeśli nie ma jednoznacznych wyników badań. Warto pamiętać, że ksylitol, naturalny słodzik, powoduje uszkodzenie wątroby u psów. Jednak ilość ksylitolu w malinach jest znikoma. O ile nie zdarza się to często, od czasu do czasu możesz poczęstować kota połową garści malin.

Inne dozwolone produkty dla kota

  • Cynamon
    Tak: niewielka ilość
    Nie przejmuj się zbytnio, jeśli twój kot spróbuje ukraść cynamon (proszek lub laskę) z kuchni. Nie stanie się nic złego, nawet jeśli zostanie zjedzony w większej ilości.
  • Oliwki
    Tak.
    Oliwki, niezależnie od tego, czy zielone czy czarne, są nieszkodliwe i należą do ulubionych kocich przekąsek. Nie wiedziałeś? Sprawdź to! Jednak nie ma również znanych korzyści z ich jedzenia przez koty. Naturalne substancje zawarte w oliwkach są podobne do kocimiętki, wydzielają silne zapachy, które przyciągają kota.
  • Całe ziarna i zboża
    Tak: sporadycznie.
    W przeciwieństwie do ludzi, koty niekoniecznie potrzebują warzyw i węglowodanów w swoich planach żywieniowych. Białko zwierzęce jest głównym źródłem zdrowego funkcjonowania ich organizmu, jednak czasami nierafinowane pełne ziarna, płatki owsiane podawane z dużą ilością wody mogą być dla nich dobre pod względem spożycia witamin, żelaza i błonnika.
  • Chleb
    Tak.
    Surowe ciasto może powodować problemy trawienne u kotów, ale kromka pieczonego chleba pokrojona na małe kawałki może być przekąską, która rozweseli kota. Chociaż należy unikać części, które są nadmiernie przypieczone, ponieważ mogą uszkodzić gardło kota.
  • Masło orzechowe
    Tak: od czasu do czasu niewielka ilość.
    Możesz podać ilość od łyżeczki do łyżki stołowej jako przekąskę, ale nie przesadzaj. Chociaż jest bogatym źródłem białka, masło orzechowe ma dużą zawartość tłuszczu i węglowodanów, których koty nie są w stanie dobrze strawić. Zalecamy ostrożność, zwłaszcza podając masło orzechowe kotom mało aktywnym lub z nadwagą. Nie może być również częścią codziennej diety twojego kota.
  • Ryż
    Tak: gotowany, czarny ryż.
    Nieprzetworzony czarny ryż można gotować i podawać w małych porcjach. Nie należy podawać białego ryżu, ponieważ nie zapewnia on żadnych korzyści zdrowotnych dla twojego kota.


Produkty spożywcze, których koty nie powinny jeść

Niektóre produkty mogą być trujące dla twojego kota. Inne mogą szkodzić zdrowiu kota w perspektywie średnio- i długoterminowej, prowadząc do poważnych chorób, jeśli są spożywane w sposób ciągły i w dużych ilościach. Otyłość, problemy z układem nerwowym, infekcje, problemy z układem moczowym i pęcherzem, uszkodzenie nerek i wątroby to tylko niektóre z nich. Dlatego nawet jeśli nie prowadzi to bezpośrednio do zatrucia, lepiej byłoby trzymać kota z dala od niektórych produktów.

  • Mięso i owoce morza
    Źródła surowego białka
    Nie: surowe jajka, mięso, kurczak, ryba itp.
    Surowe źródła białka niosą ze sobą ryzyko potencjalnie śmiertelnych ilości bakterii i wirusów. Najbardziej znane z nich to Salmonella i E. Coli. Ponadto, surowe mięso może zawierać wysoki procent tłuszczu. Może to prowadzić do zapalenia trzustki. Surowa żywność, która nie jest przechowywana w odpowiednich warunkach, psuje się bardzo szybko i wytwarza bakterie. Są też miłośnicy zwierząt, którzy stosują się do surowych planów żywieniowych zalecanych przez niektórych ekspertów dla swoich kotów (dieta BARF).
  • Małe kości
    Nie.
    Pyszny i zdrowy posiłek z mięsa lub ryby, który ugotujesz dla swojego kota, może zamienić się w koszmar. Możesz skończyć u weterynarza z powodu małego kawałka kości. Małe kawałki kości mogą utknąć w przełyku kota. Może to również spowodować poważne uszkodzenie żołądka i układu pokarmowego podczas trawienia. Pamiętaj, aby usunąć wszystkie małe kawałki kości, z wyjątkiem gotowanych lub upieczonych grubych kości, które twój kot może wyjąć z mięsa i które są również dobre dla kocich zębów. Jeśli połknie kawałek małej kości, który przegapiłeś, twój kot może go wydostać przez wymioty, ale czasami to nie wystarczy i może zacząć ciężko oddychać, kaszleć i krztusić się. W tym momencie być może będziesz musiał skonsultować się z weterynarzem. Również takie fragmenty kości, które dostały się do układu pokarmowego, mogą prowadzić do zaparć.
  • Nabiał
    Mleko
    Nie.
    Nie dla dorosłych i starszych kotów. Od momentu, gdy koty przechodzą z mleka matki na pokarm stały, ich enzymy trawiące laktozę w mleku i produktach mlecznych zaczynają spadać i zanikają w zdecydowanej większości. Dlatego dorosłe koty nie mogą trawić mleka. Może wystąpić wiele problemów; od reakcji alergicznych, zatruć, problemów trawiennych i moczowych po uszkodzenie wątroby. Wymioty, biegunka i zaparcia to najczęstsze problemy zdrowotne u kotów pijących mleko.
  • Ser
    Nie.
    Jak wspomnieliśmy powyżej, nie radzilibyśmy podawać żadnego rodzaju sera, ponieważ większość dorosłych kotów nie trawi laktozy zawartej w mleku i produktach mlecznych. Objawy, takie jak wymioty, biegunka i utrata apetytu, można zaobserwować u kota jedzącego ser. Nawet jeśli na początku nie napotkasz żadnych problemów, możesz spowodować poważne uszkodzenie układu pokarmowego kota w stosunkowo krótkim czasie, jeśli będziesz go stale karmić dużymi ilościami mleka lub innych produktów mlecznych.
  • Lody
    Nie: jeśli musisz 1 łyżeczka.
    Fakt, że koty mają nietolerancję laktozy oraz wysoka zawartość cukru w ​​lodach stawia lody na liście niebezpiecznych pokarmów. U kotów jedzących lody mogą wystąpić problemy żołądkowo-jelitowe i biegunka. Z drugiej strony, niektórzy eksperci zwracają uwagę, że podawanie  do jednej łyżki lodów dziennie nie powoduje żadnych znaczących szkód u kota.
  • Warzywa
    Cebula, Czosnek, Szczypiorek
    Nie: trujące.
    Kolejną grupą trujących produktów dla kotów są rośliny z rodziny cebulowatych. Wszystkie rodzaje cebuli i czosnku, surowe lub gotowane, nawet te w proszku lub w sosie, zagrażają życiu twojego kota. Zawarty w nich tiosiarczan jest trujący dla kotów i psów. Niszczy czerwone krwinki w organizmie kota i prowadzi do anemii hemolitycznej, która powoduje zatrucie.
  • Owoce
    Owoce cytrusowe
    Nie: limonka, cytryna, grejpfrut itp.
    Lepiej trzymać kota z dala od kwaśnych owoców. Zawartość kwasów w owocach wpływa negatywnie na trawienie kota i uszkadza jego żołądek.
  • Wiśnie
    Nie: trujące.
    Nasiona, łodygi, liście i owoce wiśni zawierają cyjanek, który jest trujący dla kotów.
  • Śliwki
    Nie: trujące.
    Jest trujący, ponieważ jego skórka, liście, nasiona i sam owoc zawierają cyjanek. Odradzamy dawanie kotu śliwek.
  • Pomarańcze
    Nie.
    Kwas w pomarańczach może uszkodzić żołądek kota, jeśli zje ich za dużo. Zawiera również psoraleny.
  • Winogrona i rodzynki
    Nie.
    Nie jest zalecany dla kotów, ponieważ powoduje poważne uszkodzenie nerek u psów. Chociaż nie wiadomo dokładnie, który składnik to powoduje, nie ma potrzeby narażania zdrowia kota.
  • Inne
    Frytki
    Nie.
    Wszelkiego rodzaju chipsy, które są szkodliwe dla ludzi ze względu na wysoką zawartość tłuszczu i soli, są również niebezpieczne dla twojego kota. Zamiast tego możesz podać mu gotowane lub tłuczone ziemniaki. Trzymanie kota z dala od frytek jest niezbędne zarówno dla kontroli wagi, jak i dla zdrowego funkcjonowania układu pokarmowego.
  • Popcorn
    Nie.
    Pakowany popcorn zawiera dodatki i konserwanty, które są szkodliwe dla Twojego kota. Osłabia układ pokarmowy, prowadząc do biegunki i zaparć.
  • Grzyby
    Nie: trujące.
    Są zbyt niebezpieczne dla kotów. Grzyby nigdy nie powinny być włączane do diety twojego małego przyjaciela. Wszystkie grzyby, których nie zaleca się spożywać w żadnej postaci, zawierają amanitę, a niektóre muskarynę – substancje toksyczne dla kotów. Jednym z największych zagrożeń związanych z tymi substancjami jest to, że wykazują oznaki zatrucia w ciągu 6-24 godzin po spożyciu. Dlatego zmniejsza to szanse na wczesną interwencję. Objawy zatrucia grzybami to przebarwienia skóry, wymioty, biegunka i przyspieszenie akcji serca.
  • Czekolada
    Nie: trujące.
    Zdecydowanie należy tego unikać. Czekolada zawiera teobrominę, która może powodować zatrucia, poważne problemy z sercem, skurcze oraz drżenie mięśni i drgawki u kotów. Żaden rodzaj czekolady nie jest odpowiedni dla twojego kota. Nie zapominaj też, że czekolada zawiera kofeinę, która jest również szkodliwa dla twojego kota.
  • Migdały i Orzechy
    Nie.
    Nie są trujące, ale wysoka zawartość tłuszczu w migdałach i orzechach włoskich może uszkodzić układ pokarmowy kota. U kotów, które regularnie lub w zbyt dużych ilościach jedzą migdały i orzechy włoskie, mogą wystąpić wymioty i biegunka, a także zapalenie trzustki.
  • Surowe ciasto
    Nie.
    Chociaż kawałek upieczonego ciasta jest przyjemną przekąską dla twojego kota, zjedzenie surowego ciasta przez kota może mieć bardzo niebezpieczne konsekwencje. Po zjedzeniu, sfermentowane ciasto zaczyna puchnąć żołądku. W zależności od ilości, którą zjadł kot, może to zagrażać jego zdrowiu lub życiu.
  • Ksylitol
    Nie.
    Jest to słodzik stosowany we wszystkich bezcukrowych produktach spożywczych zawierających sztuczne słodziki. Znajduje zastosowanie zwłaszcza w gumach do żucia. Chociaż nie udowodniono, że ksylitol jest szkodliwy dla kotów, nadal nie jest zalecany w diecie naszych małych przyjaciół, ponieważ udowodniono, że jest szkodliwy dla psów.

Produkty, które koty mogą jeść tylko w określonych warunkach

  • Tuńczyk
    Na pewno ci się to przydarzyło; za każdym razem, gdy otwierasz dla siebie w kuchni puszkę tuńczyka, twój kot miauczy i przybiega z drugiego końca domu. Koty, które nie lubią tuńczyka, to rzadkość. Jednak tuńczyk w puszce dla ludzi jest niewystarczający, w przeciwieństwie do tych przygotowanych dla kotów, w których zawartość tłuszczów nienasyconych jest bardzo wysoka. Aminokwasy, takie jak witaminy, minerały i tauryna dodawane do mokrej lub suchej gotowej karmy z tuńczykiem zapewniają zbilansowaną dietę twojemu kotu. Dlatego nie radzimy podawać swojemu kotu tuńczyka w puszce, pierwotnie przygotowanego dla ludzi w dużych ilościach. Czasami możesz podać to jako przysmak lub przekąskę – ok. jedna łyżka stołowa. Czasami możesz dodać taką samą ilość do przygotowanego jedzenia lub polać karmę sokiem z puszki. Ciągłe spożywanie dużych ilości tuńczyka jest szkodliwe dla twojego kota.
  • Brokuły
    ugotowane – niewielka ilość, może powodować zaparcia.
    Brokuły, bogate źródło witamin, mogą powodować zaparcia. Co jakiś czas można je gotować i dodawać do karmy małe kawałki, nie przekraczając kilku łyżek stołowych.
  • Szpinak
    Mała ilość, rzadko, może powodować problemy z nerkami.
    Można go podawać bardzo rzadko. Jeśli twój kot ma problemy z przewodem pokarmowym lub nerkami, lepiej nie podawaj mu szpinaku, ponieważ zawarte w nim szczawiany wapnia mogą powodować tworzenie się kamieni w drogach moczowych. Jeśli jednak masz zdrowego kota, możesz dodać to zielone, liściaste warzywo, które zawiera prawie wszystkie witaminy i minerały, do karmy twojego kota w małych kawałkach; w ilości nieprzekraczającej garści.
  • Ziemniak
    Surowe ziemniaki zawierają toksyczną solaninę.
    Większość kotów uwielbia smak ziemniaków. Nawet niektóre gotowe karmy dla kotów zawierają ziemniaki. Ziemniaki są bogate w witaminy C, B i potas. Ale pamiętaj: surowe ziemniaki zawierają solaninę, toksyczny alkaloid. Solanina, która jest niezwykle niebezpieczna dla twojego kota, znika podczas gotowania. Ziemniaki obrane, ugotowane, bez sosu i przypraw, można od czasu do czasu dodawać do posiłku kota w ilości nieprzekraczającej garści. Możesz dodać tłuczone ziemniaki do karmy swojego kota.
  • Kukurydza
    Niewielka ilość
    Kilka kawałków kukurydzy, które możesz podać na świeżo, nie zaszkodzi twojemu kotu, ale kukurydza, która jest spożywana w dużych ilościach (znajduje się również w niskiej jakości karmach dla kotów), może uszkodzić układ pokarmowy i żołądek kota. Trzymaj się z daleka od tego typu karmy, a jeśli zamierzasz dać swojemu kotu trochę kukurydzy: ugotowaną lub duszoną bez użycia przypraw, sosu i oleju.
  • Banan
    Mała ilość, zawiera duże ilości cukru.
    Możesz dać swojemu kotu ograniczoną ilość banana. Zawarty w nim potas jest przydatny dla jego serca i nerek. Ale niestety ten owoc, którego koty uwielbiają, zawiera duże ilości cukru. Banany nie są zalecane dla kotów z nadwagą i słabym układem pokarmowym.
  • Brzoskwinia
    Mała ilość, zawiera duże ilości cukru.
    Możesz podawać kotu małe ilości brzoskwini, jeśli owoc jest obrany. Jednak spożyty w zbyt dużej ilości może uszkodzić żołądek i wywołać biegunkę ze względu na zawartość cukru i ciężkostrawność.
  • Pomidor
    Skóra zawiera toksyczną solaninę. Możesz podać sam owoc tylko w małych kawałkach, obranych. Zielone liście i skórka pomidora zawierają solaninę, która jest substancją toksyczną dla kotów. Ale obrany pomidor nie zawiera solaniny. Jeśli chcesz dodać kilka kawałków pomidorów do posiłku kota lub jeśli pomidory będą jednym ze składników podczas przygotowywania jego pokarmu, upewnij się, że jest to niewielka ilość i że pomidory są całkowicie obrane.
  • Jabłko
    Jabłko, które ma niższą zawartość cukru niż większość innych owoców, należy podawać dopiero po oderwaniu skórki i całkowitym usunięciu nasion z części rdzeniowej. Nasiona jabłek zawierają cyjanek, który jest trujący dla twojego kota. Jabłka, które możesz podawać swojemu kotu ostrożnie i w umiarkowanej ilości, mogą być dobrym wyborem dla wzmocnienia kości i tkanek dzięki wysokiej zawartości błonnika i witamin. Nie zapomnij dobrze ich umyć.
  • Gruszka
    Gruszkę można podawać po bardzo dokładnym umyciu, po usunięciu środkowej części, w której znajdują się nasiona. Nasiona gruszki zawierają cyjanek. Cyjanek jest trujący dla twojego kota. Chociaż jest bogata w cukier, zawiera witaminy i błonnik, które chronią twojego kota przed rakiem i infekcjami, gdy podajesz go w małych kawałkach, które są obrane i pozbawione nasion.
  • Awokado
    Skóra, liście i nasiona zawierają persynę.
    Skórka, liście i nasiona awokado, w skrócie, wszystkie części awokado, z wyjątkiem miazgi, zawierają persynę, która powoduje zatrucie u niektórych zwierząt, takich jak ptaki, króliki i kozy. Chociaż nie ma wyraźnych dowodów na to, że awokado jest trujące dla kotów, lepszym pomysłem może być nie podawanie go w większych ilościach. Zjedzenie przez kota zbyt dużej ilości może spowodować zatrucie, a także poważne uszkodzenie serca, wątroby i układu pokarmowego. Pamiętaj, że miazga, którą można obrać i podać w bardzo małych ilościach, jest również bogata w tłuszcz. Uważaj, jeśli twój kot ma nadwagę.
  • Jogurt
    Od czasu do czasu mała ilość.
    Różne produkty mleczne, od sera po lody, są uważane za niebezpieczne dla kotów, ponieważ większość dorosłych kotów nie ma niezbędnych enzymów, które rozkładają laktozę w mleku i produktach mlecznych. Dlatego nie może ich strawić. Niektóre koty mają nawet alergie na produkty mleczne. Chociaż nie zostało to udowodnione badaniami, niektórzy eksperci twierdzą, że jogurt powinien być dodawany do diety kotów, o ile nie przekracza on ilości szklanki wody. Mówi się również, że jest skuteczny w leczeniu biegunki u kotów, ponieważ pozytywnie wpływa na florę jelitową (zawartość probiotyków).