icon_cart

0

koszyk
zabawki dla kota

Jakie zabawki dla kota wybrać – na co zwracać uwagę przy wyborze

Koty uważane są często za kanapowców, które całymi dniami leżą lub śpią. Jednak pozory mogą mylić – większość mruczków to prawdziwi sportowcy, którzy uwielbiają aktywność fizyczną. Ruch jest także niezbędny do zachowania odpowiedniej kondycji czy stabilizacji psychicznej pupila. Zabawki znakomicie pomogą w tym zadaniu. Zabawa to ważny element w opiece nad kotem. To nie tylko chwila przyjemności, ale także zacieśnianie wspólnych więzi. Oczywiście koty są różne i dla każdego z nich co innego będzie najbardziej interesującą zabawką. Na co zwracać uwagę podczas wyboru tej odpowiedniej?

Dlaczego zabawa w życiu kota jest ważna?

Zabawa oprócz pełnienia funkcji rozrywkowej ma także inne, kluczowe aspekty. Jeszcze będąc malutkimi kocięta zaczynają się ze sobą przekomarzać co stanowi już formę zabawy. Zabawa to nie tylko realizowanie wrodzonych instynktów – mruczki również uczą się poprzez naukę. Zabawa małych kociąt uczy je nabywać umiejętności społeczne. Kocięta, które były pozbawione zabaw z rodzeństwem lub innymi kotami mogą mieć w przyszłości problem z nawiązaniem relacji z innymi zwierzętami. Zabawa to także odpowiedni moment na zaspokojenie instynktu łowieckiego czy naukę odpowiedniego zachowania. Zabawa męczy pupila, pozwala rozładować jego energię, dzięki czemu nie będzie samodzielnie szukał dla siebie zajęcia. Kociak powinien mieć możliwość zabawy z człowiekiem co nie tylko wzmacnia jego relację z właścicielem, ale także uczy odpowiednich zachowań. Koty pozbawione takiej możliwości w przyszłości mogą atakować nogi i ręce człowieka jako swoją potencjalną ofiarę.




Zabawa w życiu kota:

  • utrzymuje balans psychiczny
  • zaspokaja pierwotne potrzeby jak polowanie
  • stymuluje rozwój umysłowy
  • ćwiczy cierpliwość
  • stymuluje ruchowo
  • pomaga rozwiązywać problemy behawioralne
  • buduje relacje z właścicielem
  • zmniejsza lęk i stres
  • buduje pewność siebie
  • zaspokaja potrzeby społeczne
  • jest przyjemnością


Cykl łowiecki kota

Pomimo tego, że koty zostały udomowione dziesiątki tysięcy lat temu to do dzisiaj posiadają mocno zakorzeniony instynkt łowiecki. Behawioryści i etolodzy nazywają ten instynkt “kotem pierwotnym”, który drzemie w kocie domowym. W życiu każdego mruczka bardzo ważne jest polowanie a koty mieszkające w domu pozbawione są tej możliwości, dlatego właściciel powinien zagwarantować im zabawki, dzięki którym będą mogły dać upust swoim pierwotnym instynktom. Bez tego koty mogą być sfrustrowane, jak i nieszczęśliwe co może również odbić się niekorzystnie na ich psychice. 

Na cykl łowiecki kota składa się:

  • polowanie: obserwowanie ofiary, zakradanie się do niej, pościg
  • złapanie: schwytanie zdobyczy
  • zabawa ze zdobyczą: bawienie się ofiarą aby pozbyć się energii i emocji, które towarzyszą polowaniu
  • pożarcie ofiary
  • higiena: koty zawsze po jedzeniu się myją
  • odpoczynek: po trudnym i wyczerpującym polowaniu czas na zasłużony odpoczynek

Jak wykorzystać cykl łowiecki podczas zabawy?

Przede wszystkim kociak musi chcieć bawić się w polowanie, ponieważ inaczej cała zabawa traci sens. Do stymulacji można użyć zabawki, która będzie się przemieszczała najlepiej przyczepiona do sznurka. Początkowo pupil będzie bacznie obserwować swoją “ofiarę” z ukrycia. We właściwym dla niego momencie zdecyduje się na pewny atak. Jeśli mruczek upoluje zabawkę, nie należy mu jej zabierać. Przed chwile będzie się z nią bawić podrzucając i gryząc. W naturalnym środowisku dochodzi teraz do konsumpcji, jednak zabawki nie są jadalne. Wówczas należy w tym momencie podać kociakowi jakiś przysmak bądź jedzenie. Po “spożyciu” ofiary mruczek uda się na dokładną pielęgnację a następnie na odpoczynek.

Jakie powinny być zabawki dla kota?

Zabawki dla kota powinny przede wszystkim odpowiadać potrzebom i zainteresowaniom mruczka. Warto co jakiś czas zmieniać zabawkę, ponieważ jedna i ta sama może z czasem znudzić się naszemu pupilowi i przestać być dla niego atrakcyjna. Poza tym zabawki powinny być bezpieczne dla naszych czworonogów. Dobrze by nie posiadały ostrych elementów, jak i takich, które łatwo mogą zostać odgryzione i połknięte. Zabawki powinny korespondować z wiekiem czworonoga oraz swoją konstrukcją umożliwiać zaspokojenie jego potrzeb takich jak gonienie, łapanie i tarmoszenie (co będzie przypominać polowanie). Inne potrzeby będą mieć młode kocięta, które dopiero się rozwijają a zupełnie inne seniorzy.

Jakie zabawki wybrać dla kota?

Wędki – to jedna z najbardziej popularnych zabawek, która także jest uwielbiana przez nasze mruczki. Składa się zazwyczaj w plastikowego, bądź drewnianego kija i sznurka, który zakończony jest piórami lub inną zabawką. Zabawka ta symuluje polowanie na zdobycz co jest nie tylko dobrą formą rozrywki, ale także zapewnia kociakowi stabilizację. Istotną kwestią jest to, że zabawka taka wymaga uczestnictwa opiekuna, co wpływa na wzmacnianie więzi z czworonogiem. Koty lubią biegać za zdobyczą, jednak na końcu zawsze należy pozwolić pupilowi upolować zabawkę. Nieregularne ruchy przypominają potencjalną zdobycz.




Szeleszczący tunel – to nie tylko dobra zabawka, ale także i kryjówka. Szeleszczący materiał z którego są wykonane te tunele są jednym z najbardziej atrakcyjnych dla naszych pupili. Koty lubią się skradać, chować i znienacka wyskakiwać na swoją ofiarę. Jeśli pupil uwielbia wchodzić do pustych siatek po zakupach to tunel z pewnością przypadnie mu do gustu.
Piłki – to jedne z najczęściej wybieranych zabawek dla kota. Jednak dość szybko się gubią w czeluściach mieszkania, dlatego warto zaopatrzyć się w kilka – na zapas. Mruczki same popychają piłkę i udają się za nią w pogoń, jednak czasem potrzebują również obecności właściciela, który rzuca im piłkę. Wiele czworonogów przynosi z powrotem piłkę do opiekuna wyczekując kolejnego rzutu. Piłki mogą mieć różne kształty, jak i wielkości. Są zwykłe miękkie kulki, piłki kolczaste, piłki z materiału z dodatkowym piórkiem, piłki z dodatkowym dzwoneczkiem lub grzechotka lub gumowe.

Pluszaki – pluszowe myszki czy piłeczki to również dobre rozwiązanie. Koty same sobie je podrzucają lub przerzucają łapką. Często także łapią je w pysk i przenoszą w różne zakamarki. Często takie zabawki traktowane są jako zdobycz. Warto urozmaicić zabawę pupilowi wybierając zabawki posiadające grzechoczące bądź szeleszczące elementy. Niestety dość często się kociakom nudzą, dlatego od czasu do czasu warto je posmarować kocimiętką, aby miłość do nich rozgorzała na nowo.




Tor piłeczkowy (tor zabaw) – jest to doskonała zabawka dla kotów, które potrzebują dodatkowej stymulacji do zabawy. Taka forma rozrywki wpływa korzystnie na wzrok, słuch i dotyk pupila. Ćwiczy ona zręczność i inteligencję. zrobiony jest w ten sposób, aby mruczek widział przemieszczające się piłeczki co zachęca go do dalszej zabawy. Można dokupić również specjalne, świecące piłeczki, które dodatkowo są atrakcyjniejsze dla pupili. Tor można składać samodzielnie, tworząc wiele, różnych kształtów. To dobre rozwiązanie dla kotów, które szybko się nudzą, ponieważ inna wersja toru co zupełna nowość dla naszych czworonogów.

Zabawki interaktywne – mogą przyjmować różne kształty. Mogą mieć formę kuli, czy labiryntu. Pobudzają zmysły i sprawiają, że kociak musi się natrudzić, aby wyciągnąć smaczka. Są zabawki w kształcie sześciokąta, który stymuluje naturalne instynkty łowieckie kociaka, dzięki obracającym się piórką. Wyzwaniem stanowią również różne otwory z których należy wyjąć smakołyki bądź małą zabawkę.

Masażer dla kota – powstał z myślą o kotach czekających na powrót właściciela z domu. Kiedy nie ma opiekuna w domu oczywistym jest, że nie jest w stanie poświęcić pupilowi  wystarczającej ilości czasu i uwagi. Masażer zastępuje poniekąd głaszczącą rękę. Zabawka ta wpływa korzystnie również na dziąsła, dzięki gumowym stymulatorom. To dobre rozwiązanie przede wszystkim dla prawdziwych pieszczochów wciąż pragnących przytulania.

Mata węchowa – mata węchowa zgodnie z nazwą wpływa na węch czworonoga pozwalając mu węszyć w poszukiwaniu ukrytej w niej nagrody. Zrobiona jest najczęściej z polara, który pocięty jest na wiele małych kawałków i pozwijany. Pomiędzy nie wkłada się smakołyk jak i kocimiętkę. Pupil używa swojego węchu tym samym pobudzając miliony swoich receptorów do znalezienia smakołyka. Przysmaki można wcisnąć w kilka miejsc, dzięki czemu zabawa nie skończy się tak szybko.

Zabawa laserem – dobra czy zła zabawa?

Przez wiele lat zabawa laserem uważana była jako jedną z najlepszym form rozrywki. Koty ją uwielbiały i potrafiły gonić laser do upadłego. Jednak z biegiem czasu zaczęto się zastanawiać czy laser jest odpowiednią zabawą. Koty muszą zaspokajać swój instynkt łowiecki, którego ważną częścią jest fizyczne złapanie ofiary co w przypadku lasera nie jest możliwe. Niemożność fizycznego złapania zdobyczy powoduje wydzielanie hormonu stresu co może prowadzić do poważnych zmian behawioralnych u kota. Zabawa z laserem nie jest również dobrym rozwiązaniem ze względu na maksymalne skrócenie sekwencji łowieckich. Pojawiający się znikąd, uciekający punkt eliminuje obserwację, jak i skradanie się do potencjalnej ofiary. Podczas zabawą z laserem cały cykl opiera się jedynie na pogoni. Powoduje to nagłe pobudzenie i frustrację z niemożnością złapania ofiary.



 

Jak powinna wyglądać zabawa z kotem?

Zabawa powinna być krótka i intensywna. Polowanie w naturze nie trwa długo a mruczki to krótkodystansowiec. Długość zabawy będzie jednak różnić się w zależności od poszczególnych potrzeb pupila, jak i jego temperamentu. Nie doprowadzaj do momentu, kiedy Twój kot dyszy ze zmęczenia. Wbrew pozorom może to przynieść znacznie gorsze skutki niż się wydaje. Wówczas mruczek nie jest usatysfakcjonowany, ponieważ cały czas trwa w elemencie pogoni, który znajduje się w cyklu łowieckim. Najlepiej przystąpić do zabawy, kiedy mruczek jest pobudzony. Koty wiele godzin w ciągu dnia poświęcają na spanie lub dokładne dbanie o własną higienę. Wówczas nasz pupil nie będzie zainteresowany podjęciem się zabawy. Zazwyczaj kocie pobudzenie następuje rano i wieczorem. Jest to najlepszy okres dnia na podjęcie zabaw.

Żadna zabawka nie jest w stanie zastąpić Twojej obecności i uwagi. Najlepszą formą spędzania czasu jest zabawa z właścicielem. Wspólne spędzanie czasu powoduje zacieśnienie wzajemnej więzi i zbliża do siebie nawzajem kota oraz opiekuna. Taka bliskość jest niezwykle ważna dla pupila – zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa i wpływa na stabilność psychiczną. Podczas wspólnej zabawy najłatwiej też zaspokoić instynkt łowiecki naszego mruczka.

Która zabawka będzie najlepsza?

Każdy kot jest inny i każdy posiada inne, odmienne preferencje. Ważna jest różnorodność, dlatego co jakiś czas zabawki należy wymieniać na nowe a stare chować i za jakiś czas znowu dawać mruczkowi do zabawy. Oczywiście żadna zabawka nie zastąpi uwagi właściciela i wspólnej z nim zabawy, dlatego tak ważne jest poświęcanie pupilowi uwagi. Zabawa jest absolutnie niezbędna do prawidłowego rozwoju kota – u pozbawionego jej mruczka może dojść do zmian behawioralnych, frustracji a nawet agresji. Zabawa to także forma aktywności, dzięki której kot może rozładować drzemiącą w nim energię. W innym wypadku kociak znajdzie sobie inne zajęcie podczas którego będzie mógł ją spożytkować  – może niszczyć meble, atakować ręce i nogi opiekuna czy podejmować próby ucieczki. Aby zapewnić mruczkowi stabilny rozwój właściciel powinien zagwarantować pupilowi różnorodność form zabawy – niezależnie od wieku kota. Poza klasycznymi zabawkami w domu nie może również zabraknąć drapaka, który odpowiada za drapanie – kolejny wrodzony instynkt czworonoga. Bez drapaka nawet tysiąc zabawek nie uchroni mebli czy dywanów od zniszczenia. Bardziej rozbudowany model, wyposażony w hamaki i wiszące piłeczki będzie dla kota kolejną formą zabawy. 

Wszystkie potrzeby kota muszą być zaspokojone – bez tego mruczek nie będzie miał szans na prawidłowy rozwój. Oczywiście nie wskazane jest aby jedna aktywność była znacznie intensywniejsza niż inne – bardzo ważne jest zapewnienie odpowiedniego balansu między zaspokojeniem potrzeb każdego kota.