icon_cart

0

koszyk
rasy psów

Co powinieneś wiedzieć na temat psów Hokkaido

Historia i pochodzenie Hokkaido – jedna z dum Japonii

Hokkaido jest jedną z ras wywodzących się z Japonii. Uważana za najstarszą rasę japońską prawdopodobnie wywodzi się ona od psów, które towarzyszyły ludziom migrującym około roku 1140 z japońskiej wyspy Honsiu, leżącej w regionie Tohoku Hokkaido. Inną nazwą Hokkaido jest Ainu-Ken, która wywodzi się nazwy ludu zamieszkujących niegdyś wyspę Hokkaido – Ainów. Ainu-ken w wolnym tłumaczeniu oznacza po prostu psa Ainów. Ainowie hodowali te psy do polowania na niedźwiedzie i inną grubą i dziką zwierzynę jak lisy czy dziki. Poza polowaniem na zwierzynę lądową plemię Ajnów trudniło się także łowieniem ryb, dlatego rasa ta hodowana była głównie na wybrzeżach wysp lub wzdłuż głównych rzek obfitych w ryby. Hodowane w tym regionie psy musiały radzić sobie z panującymi tam warunkami atmosferycznymi. Wyspa Hokkaido jest najbardziej na północ wysuniętą częścią Japonii, zimy są pełne śniegu i mroźne, natomiast lato trwa bardzo krótko. Izolacyjna polityka Japoniii i niechęć do dzielenia się swoimi dobrami z innymi krajami (a rdzenne rasy psów uważane są w Japonii za dobro narodowe) powoduje, że wygląd tutejszych psów praktycznie nie zmieniał się na przestrzeni wieków. Japońskie rasy zachowały czystość linii i dzisiaj nie odbiegają prawie wcale wyglądem ani charakterem od swoich średniowiecznych przodków.
W 1937 roku rasa ta została uznana za pomnik przyrody i otrzymała oficjalną nazwę – Hokkaido – od wyspy z której pochodzi. Nie jest ona zbyt popularna i znana tak jak chociażby akita, jednak w swoim kraju cieszy się wciąż dużym uznaniem. W Europie rasa ta pojawiła się dopiero w połowie XX wieku, zaś do Polski dotarła na początku 1997 roku. Słaba popularność tych psów spowodowana jest zakazem w prawie japońskim, który zabrania wywożenia pomników przyrody poza granicę państwa. Tylko kilka hodowli działających na terenie Japonii kraju ma zezwolenie na eksport psów za granicę. FCI (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna) uznała Hokkaido za oddzielną rasę w 1964 roku. Wbrew zaleceniom wzorca, japońscy hodowcy posługują się głównie nazwą Ainu Inu lub Ainu a nie Hokkaido. Ciekawostką jest, że podczas II Wojny Światowej psy tej rasy wykorzystywane był w armii japońskiej do przenoszenia meldunków i tropienia. Do dzisiaj uczestniczą w swojej ojczyźnie w próbach pracy, które sprawdzają ich pierwotne przeznaczenie.

Hokkaido został przydzielony przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI) do sekcji V – szpice i psy ras pierwotnych, sekcji 5 – szpice azjatyckie i rasy pokrewne.

Wygląd – niepozorny, ale mocny i wytrzymały Hokkaido

Ainu to pies średniej wielkości o silnej, dobrze zbudowanej i szczupłej sylwetce. Ten proporcjonalnie zbudowany pies, w kłębie osiąga od 48,5 do 51,5 centymetrów wysokości. U suk wysokość osiąga od 45,5 do 48,5 centymetrów. Hokkaido powinien mieć zachowane trzy ważne proporcje, które są wskazane we wzorcu. Dotyczą one stosunku wysokości w kłębie do długości włosia, długość czaszki do długości grzbietu nosa i długość czaszki, która powinna być równa szerokości policzków. Stop jest płytki, ale zaznaczony. Czoło i czaszka są szerokie. Kufa klinowata. Trufla nosowa czarna. Jedynie u psów o białym umaszczeniu dopuszczony jest kolor cielisty. Stosunkowo małe, podobnie jak u innych psów japońskich oczy są szeroko rozstawione, trójkątne i w ciemnobrązowym kolorze. Uszy są jedną z bardziej charakterystycznych cech łączące wszystkie szpice – małe, trójkątne i stojące. Uzębienie mocne i silne a zgryz nożycowy. Głowa osadzona jest na mocnej i dobrze umięśnionej szyi. Grzbiet jest prosty i mocny z umięśnionymi lędźwiami. Ogon jest wysoko osadzony, noszony ponad grzbietem i mocno zawinięty lub sierpowaty. Kończyny są mocne. Hokkaido porusza się w sposób energiczny, szybki, a przy tym niezwykle sprężysty. Ainu może mieć niebiesko-czarny język lub język w ciemne plamy. Nie stanowi to jednak wady, a świadczy o pokrewieństwie z chińskimi psami ras chow-chow i shar-pei, u których taki język jest całkowicie normalny. Wzorzec nie precyzuje jasno wagi Hokkaido, jednak zazwyczaj waha się ona w granicach 18 do 25 kilogramów.

Szata Ainu składa się z włosa okrywowego i gęstego podszerstka. Włos okrywowy jest prosty i szorstki, natomiast podszerstek, który chroni tą rasę przed zimnem jest gęsty i miękki. Rasa ta występuje w umaszczeniu czerwonym, podpalanym, sezamowym (rudo-płowym z czarnymi końcami włosów), pręgowanym i białym.

pies hokkaido

Charakter Hokkaido – silna osobowość

Ainu są bardzo lojalne wobec swoich właścicieli. Pies ten zazwyczaj wybiera sobie jedną osobę na swojego głównego właściciela, którego kocha ponad wszystko. Okazuje uczucia wszystkim domownikom, jednak to jedna osoba zawsze będzie jego przywódcą. Ainu może zostawać sam podczas nieobecności opiekuna, pod warunkiem że nie trwa ona zbyt długo, a sam pies przyzwyczajany był do tego od małego. 

Szpice azjatyckie posiadają charakterystyczną dla nich cechę, czyli niezależny charakter. Te odważne psy doskonale zdają sobie sprawę z poczucia własnej wartości. Hokkaido był hodowany jako pies myśliwski do polowania na grubą i dziką zwierzynę i mocny instynkt łowiecki płynie w jego genach do dzisiaj. Dlatego też nie powinien na spacerach być puszczany luzem, ponieważ trudno będzie mu się oprzeć pokusie pogoni za zwęszoną zwierzyną. Ainu to nie tylko dobry łowca, ale sprawdza się też jako pies stróżujący, który dokładnie strzeże swojego stada. Nie zawaha się stanąć w obronie swojej rodziny. Słynie ze swoich szybko podejmowanych, samodzielnych decyzji. Do nieznanych osób pochodzi z dużym dystansem. Nie wolno próbować przyspieszyć kontaktów psa z nieznanymi mu osobami – to czworonóg powinien zrobić pierwszy krok i zaakceptować daną osobę. 

To aktywna rasa, która bez odpowiedniej dawki ruchu i zróżnicowanych zajęć może pokusić się o zniszczenia napotkanych swojej drodze przedmiotów. Ainu posiada przebojowy charakter, który czasem powoduje, że pies ten wdaje się w bójki z innymi czworonogami tej samej płci. Z kolei silny instynkt łowiecki sprawia, że kontakty Ainu z kotami mogą być nieco utrudnione z kotami. Oczywiście mogą stworzyć zgrany duet pod warunkiem, że wychowują się razem od małego, a właściciel zadba o prawidłowy proces socjalizacji. Dotyczy to także innych psów, bo trudno będzie znaleźć nić porozumienia, jeśli oba psy są dorosłymi psami. Ainu to dobry towarzysz dla dzieci, o ile te nauczone są obchodzenia się z psem i będą go traktować z szacunkiem. W innym wypadku jego kontakty z dziećmi mogą być mocno napięte.

Jak wychować niezależnego szpica – szkolenie Hokkaido

Wychowanie tych psów nie należy do najłatwiejszych, ale jest niezbędne do stworzenia dobrych relacji i ułożenia Ainu. Z pewnością ich niezależny charakter nie nadaje się dla osób początkujących. To bardzo inteligentny i bystry pies, który jednak nie zawsze chętnie wykonuje polecenia swojego właściciela. Ainu musi widzieć sens w danej komendzie, w innym wypadku może “ogłuchnąć” udawać, że nie rozumie polecenia. Ainu szybko rozpozna na ile może sobie pozwolić i często będzie testować swoich najbliższych, dlatego w wychowaniu tych psów należy być konsekwentnym i cierpliwym, a przede wszystkim nie poddać się urokowi słodkich, trójkątnych oczek.
Hokkaido to prawdziwy łakomczuch, który nie odmówi sobie dodatkowych smaczków. Jednak warto mieć na uwadze, że zdarzają się również wyjątki od reguły, dlatego zawsze trzeba sprawdzić co najbardziej motywuje naszego czworonożnego przyjaciela. Każdy pies jest inny i dla każdego coś innego będzie najlepszą nagrodą. Rasa ta wymaga cierpliwego szkolenia, które okiełza ich samodzielny i niezależny charakter, a także pozwoli wykrzesać z tych psów tylko najbardziej pożądane cechy. Szkolenie musi być oparte na pozytywnych metodach, czyli tak zwanym pozytywnym wzmocnieniu. Metoda ta polega na tym, że nagradza się psa nie tylko za dobrze wykonaną czynność ale także za starania, dzięki czemu pupil kojarzy później dane polecenia z nagrodą. Hokkaido to dość wybuchowa rasa, dlatego w ich przypadku absolutnie nie sprawdza się szkolenie przy użyciu kar. Nie wolno stosować wobec tego psa przemocy fizycznej, jak i psychicznej.

Przed pojawieniem się Ainu w domu wszyscy domownicy powinni wspólnie ustalić zasady i następnie ich konsekwentnie przestrzegać. Nie wolno zakazywać psu danej czynności, a później przymykać na zakaz oko i pozwolić mu na coś, czego normalnie mu nie wolno. Pies nie zrozumie, że był to jedynie wyjątek i na następny razem nie może tego robić. Takie działanie powoduje u pupila mętlik w głowie, ponieważ zapamięta on, że na coś mu się pozwoliło i kolejny raz też będzie do tego dążył. Doskonałym pomysłem jest korzystanie z usług profesjonalnego trenera lub zapisanie się z pupilem do psiego przedszkola. Dzięki temu będzie można nauczyć psa podstawowych komend i jednocześnie tworzyć z nim mocną więź. Jest to również miejsce, gdzie zachodzi proces socjalizacji ważny w rozwoju pupila.

Socjalizacja – czyli jak przygotować Hokkaido do życia

Etap socjalizacji jest niezmiernie ważny z uwagi na całe życie czworonoga. To właśnie na tym etapie pupil poznaje otaczający go świat i przygotowuje się do różnych sytuacji, które mogą spotkać go w przyszłości. Odpowiednio prowadzona socjalizacja zakłada, że pies powinien poznawać inne czworonogi o różnej wielkości a także spotykać się nieznanymi  osobami. W socjalizacji chodzi o to, aby przygotować psa do różnych sytuacji, dlatego oprócz spotkań z innymi psami i ludźmi ważne jest zapoznanie go z przeróżnymi dźwiękami, jak szum jadących aut, pracującego odkurzacza, kosiarki czy suszarki. Istotne jest także obeznanie go różnymi nawierzchniami jak beton, kamyki, trawa czy płytki. To co nam ludziom wydaje się być normalne – dla naszego czworonoga może okazać się czymś strasznym i bardzo stresującym. Taka sytuacja może nie tylko prowadzić do zmian behawioralnych, ale również powodować nieprzewidziane zachowania (agresję, stany lękowe, paniczną ucieczkę). Dobrze jest także przyzwyczajać psa od małego do jazdy samochodem lub do innego środka transportu, którym będzie podróżować.

Ile ruchu potrzebuje Ainu Inu

Hokkaido to rasa wyhodowana do życia w trudnych warunkach, do polowania na grubą zwierzynę. Podczas polowania musiały być w ciągłym ruchu i do dzisiaj psy te potrzebują ogromnej, codziennej dawki aktywności. Pozbawione ruchu mogą stać się nieznośnie i mocno pokazywać swoje niezadowolenie, a w połączeniu z ich niezależną naturą może okazać się to kłopotliwe w opanowaniu. Niewyżyty pies może pokusić się również o zniszczenia w swoim otoczeniu. Ainu potrzebuje codziennych spacerów i dodatkowych zajęć w domu, w tym także umysłowych, które będą trenować jego wyczulone zmysły. Po zakończeniu okresu wzrostu z pewnością odnajdzie się jako wspaniały towarzysz podczas uprawiania sportów z właścicielem. Dobrze sprawdzi się również w psich sportach, które nie tylko wymagają myślenia, ale i kondycji. Na spacery dobrze jest wybierać miejsca, gdzie Ainu będzie miał możliwość wybiegania się i eksplorowania otoczenia. Pies ten rzadko oddala się od swojego właściciela, ale jeśli taka sytuacja nastąpi nie można wpadać w panikę. Hokkaido mają doskonałą orientację w terenie i szybko wrócą do swojego pana o ile tylko nie rzuciły się w pogoń za potencjalną zdobyczą.



Zdrowie – jak dbać o pierwotną rasę

Podobnie jak wszystkie inne psy japońskie, a także te, które hodowane były w czystości rasy Ainu jest odpornym i zdrowym psem. Wiele lat hodowli w trudnych warunkach środowiskowych doskonale przygotowały Ainu do niekorzystnych zmian pogodowych. Gęsty podszerstek zapewnia mu bardzo dobrą ochronę przed zimnem, dlatego dla tej rasy nie straszne są mrozy i opady śniegu. Znacznie gorzej radzi sobie podczas upałów. Podczas letnich dni powinniśmy pozwolić psu odpocząć i dać mu zacienione i chłodne miejsce do schronienia się przed palącym słońcem. Na spacery warto wtedy wybierać pory poranne lub późno popołudniowe, aby nie narażać psa na niebezpieczny dla jego życia udar. Obowiązkowo też trzeba zapewnić psu stały dostęp do świeżej wody pitnej. Hokkaido nie ma predyspozycji do wielu chorób dziedzicznych, jednak zdarzają się przypadki CEA – anomalia oczu collie. Podobnie jak i u innych średnich i dużych psów zdarza się dysplazja stawów biodrowych i łokciowych. Na szczęście obie te choroby da się zdiagnozować podczas badań. Warto regularnie chodzić na wizyty kontrolne u weterynarza, który zleci wykonanie podstawowych badań, dzięki czemu w razie powstania jakiś chorób leczone one będą w początkowej fazie. Zadbany i zdrowy Hokkaido żyje średnio od 11 do 13 lat.

Pielęgnacja – jak pielęgnować sierść Ainu Inu?

Rasy japońskie są jednymi z najczystszych psów na świecie. Sumiennie dbają o swoją sierść dokładnie ją wylizując. Pielęgnacja sierści Hokkaido nie należy do zbytnio skomplikowanych, jednak właściciel powinien zadbać o to, aby była ona systematyczna. Aby sierść Ainu wyglądała pięknie i była w dobrej kondycji konieczne będzie zaopatrzenie się w kilka akcesoriów groomerskich. Przyda się twarda włosiano-nylonowa szczotka, która usunie powierzchowne zabrudzenia a także nabłyszczy szatę. Do rozczesywania włosa konieczna będzie szczotka z metalowymi, zaokrąglonymi igłami. Do walki z podszerstkiem z kolei przydatna będzie szczotka druciana pudlówka a do rozczesania ewentualnych filców grzebień poprzeczny czyli zgrzebło z obrotowymi igłami. Jeśli włos się kołtuni to może się także okazać niezbędny filcak. Pamiętajmy, że szczotkować należy zawsze z użyciem odżywek i preparatów ułatwiających czesanie. Nie wolno szczotkować na sucho.

Szatę Ainu trzeba czesać kilka razy w tygodniu, natomiast w okresie linienia nawet dwa razy dziennie. W tym czasie rasa ta zrzuca naprawdę dużo futra. Linienie zachodzi zazwyczaj dwa razy w roku, jednak niewielkie ilości pies włosa może gubić przez cały rok. Niezbędna będzie także kąpiel Hokkaido, choć on sam za nią nie przepada. Do kąpieli tej rasy używa się szamponów dla ras długowłosych lub takich, jakich aktualnie wymaga szata psa. Do wanny lub pod prysznic warto włożyć matę antypoślizgową, aby nasz pupil się nie ślizgał podczas mycia. Po kąpieli psa należy dokładnie wytrzeć i wysuszyć. Do zachowania czystości bez kąpieli sprawdzą się “suche” szampony. Każdorazowo po długim spacerze na łąkach czy w lesie trzeba dokładnie obejrzeć się psa, aby sprawdzić czy nie ma kleszczy oraz usunąć wszelkie zanieczyszczenia jak gałązki czy listki.
Oprócz dbania o wygląd i stan sierści powinniśmy zadbać również o okolice oczu i uszu. Należy je regularnie sprawdzać i w razie powstania zabrudzeń przemyć za pomocą specjalnego preparatu. W przypadku braku preparatu pod ręką można do przemywania oczu użyć przegotowanej wody lub soli fizjologicznej. Kontrolować należy także pazury pupila i w miarę potrzeby je przycinać. Zbyt długie pazury utrudniają ruch pupilowi, a także powodują ból. Poza oczami, uszami i pazurami uwagę trzeba zwrócić też na stan zębów i dziąseł. Zęby powinny być czyszczone regularnie, aby zapobiec powstawania kamienia nazębnego. Można do tego celu użyć szczoteczki i pasty przeznaczonej dla psów, specjalnych dodatków do wody czy jedzenia, a także raz na czas podać naturalne gryzaki lub gryzaki dentystyczne.

hokkaido- ainu inu

Żywienie – przez żołądek do dobrego samopoczucia

Żywienie zapewnia niezbędne składniki do prawidłowego wzrostu i funkcjonowania psa, dlatego powinno być dobrane indywidualnie, aby dostarczyć pupilowi wszystkich niezbędnych dla niego składników. Przy wyborze diety Hokkaido powinno uwzględnić się jego wiek, wagę, aktywność fizyczną czy schorzenia i kontuzje wynikające na przykład z aktywnego trybu życia. Żywienie tej rasy nie różni się znacznie od diet pozostałych psów. Natomiast jeśli właściciel zdecyduje się gotowe karmy suche, jak i mokre od sprawdzonych producentów powinny one być przeznaczone dla aktywnych psów. Są one zazwyczaj wysokoenergetyczne, aby dostarczyć psu odpowiednią ilość energii. Karma powinna cechować się dużą zawartością białka zwierzęcego, z dodatkiem owoców i warzyw jako źródło witamin i naturalnych olejów. Powinna być wolna od sztucznych konserwantów, barwników, aromatów i zbóż. Pierwotnie rasa ta żywiła się surowym mięsem i z pewnością nie odmówi takiej diety i teraz. Dieta BARF opiera się na jedzeniu najbardziej zbliżonym do tego, jakie spożywali starożytni przodkowie psów. Oczywiście można również zdecydować się na samodzielne przygotowywanie posiłków w domu. Obie te metody są nieco czasochłonne i wymagają wiedzy na ich temat, aby odpowiednio skomponować jadłospis wolny od niedoborów, a bogaty w niezbędne składniki. Takie diety warto odpowiednio suplementować preparatami, które wpływają na skórę, włos czy dodatkowo chronią stawy i kości Ainu. Warto je skonsultować z psim dietetykiem lub lekarzem weterynarii.

Rasa ta ma dobry apetyt, jednak nie przejawia zazwyczaj skłonności do tycia – o ile jego dieta jest odpowiednio dobrana. Oprócz pełnego żołądka ważne jest również odpowiednie nawodnienie psiego organizmu, dlatego stały dostęp do świeżej wody pitnej – wymienianej minimum raz dziennie to konieczność.
Hokkaido może mieć skłonności do skrętu żołądka podobnie jak inne psy ras dużych i średnich, dlatego po jedzeniu powinien mieć zapewnioną minimum godzinę odpoczynku. Dzienną porcję warto podzielić na dwie mniejsze. Szczeniaki powinny dostawać mniejsze porcję, a częściej i sukcesywnie je zmniejszać do dwóch.

Hodowla – gdzie znaleźć wymarzonego Ainu?

Jeśli marzysz o posiadaniu psa tej rasy to zastanów się czy jest ona dla Ciebie odpowiednia. Posiadanie psa jakiejkolwiek rasy to nie tylko mile spędzone wspólne chwilę, ale przede wszystkim duża odpowiedzialność – codziennie spacery, systematyczna pielęgnacja, zapewnienie odpowiedniej diety, a także koszty i nieprzewidziane wydatki w postaci weterynarza czy leków. Co zrobisz z psem podczas wakacji czy Twojej choroby? Czy jesteś w stanie zapewnić Hokkaido warunki jakich potrzebuje? Jeśli jesteś zdecydowany i wiesz, że podołasz jako właściciel Ainu to pora szukać godnej zaufania hodowli. Rasa ta nie jest zbyt popularna i nie ma zbyt dużej ilości hodowli, która oferuje szczeniaki tych niezależnych szpiców. Hokkaido jest rasą pierwotną i cieszącą się żelaznym zdrowiem, dlatego niezmiernie ważne jest, aby zakupić psa z legalnej, zrzeszonej w ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) hodowli. Można także zdecydować się również na zakup psa z zagranicy. Wówczas hodowla powinna być zrzeszona w polskim odpowiedniku ZKwp I podlegać pod FCI (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna). Odpowiedzialny hodowca odpowie Ci na wszelkie pytania o interesujące Cię aspekty. Może również kierować pytania w Twoją stronę, aby lepiej poznać Twój dotychczasowy styl życia czy Ciebie, aby przekonać się, że szczeniak trafia w dobre ręce. Pamiętaj, że rasowy szczeniak musi posiadać książeczkę zdrowia z potwierdzeniem wykonanych szczepień i odrobaczeń, metrykę lub potwierdzający przynależność psa do rasy rodowód, wydany przez ZKwP lub FCI i powinien posiadać chip. Na szczeniaka z polskiej hodowli niekiedy trzeba długo czekać a to ze względu na ich ograniczoną ilość, dlatego niektórzy decydują się na sprowadzenie psa z zagranicy. Należy liczyć się wtedy z dodatkowymi kosztami związanymi z wyrobieniem niezbędnych dokumentów czy opłat pobieranych na granicy. Sam transport szczeniaka też może sporo kosztować. W Polsce szczeniak Hokkaido kosztuje co najmniej 3000 złotych. Z uwagi na fakt, że cena zależna jest od wielu czynników jak płeć, wiek, osiągnięcia rodziców, renoma hodowli a także wkład jaki hodowca włożył, aby zapewnić szczeniętom najlepszy start ostateczna kwota jaką przyjdzie zapłacić za malucha może być znacznie wyższa. Pomimo wysokich kosztów związanych z pozyskaniem szczeniaka Hokkaido z legalnej hodowli absolutnie nie decyduj się na wzięcie psa z pseudohodowli, za super atrakcyjną cenę

Akcesoria – czego potrzebuje Hokkaido w codziennym życiu

Ainu to pies myśliwski, który przy zwęszeniu zwierzyny z pewnością nie powstrzyma swojego instynktu łowieckiego, dlatego właściciel powinien zadbać o jego bezpieczeństwo podczas spacerów. W mieście Hokkaido nie powinien być spuszczany luzem tylko  prowadzony na solidnej obroży i mocnej mocnej smyczy, a kiedy pies zakończy fazę wzrostu można zakupić dla niego szelki. Poza miastem warto wyprowadzać psa na długiej lince, która zapewnia mu bezpieczeństwo, ale i swobodę podczas eksplorowania otoczenia. Między spacerami Hokkaido musi mieć zapewnione własne miejsce do odpoczynku. Nie jest to rasa, która za wszelką cenę będzie szukała kontaktu z właścicielem, a raczej chętnie odpocznie na swoim posłaniu. Legowisko powinno być wygodne i dopasowane do wielkości czworonoga, aby mógł się na nim swobodnie wyprostować. Miski na jedzenie i picie podobniej jak posłanie powinny być dopasowane pod wielkość psa. Warto wybierać ceramiczne, które pozwolą zminimalizować ryzyko wystąpienia alergii. Przy średnich i dużych psach warto zakupić miski na specjalnym stojaku, który pozwala regulować wysokość misek i dostosować je do wysokości psa, co znacząco poprawia trawienie u pupila. Wielkość Ainu nie stwarza specjalnych problemów podczas podróżowania, o ile jest do niej przyzwyczajony. Aby zadbać o bezpieczeństwo pupila warto zaopatrzyć się w pasy samochodowe, klatkę transportową lub kennelową. W domu dodatkowym zajęciem dla Hokkaido będą zabawki – sznurki, piłki, naturalne gryzaki czy pluszaki. Zabawki nie powinny posiadać łatwych do odgryzienia części, które mogłoby zostać połknięte przez naszego pupila. Warto zaopatrzyć się również w zabawki behawioralne jak mata węchowa, która pozwoli ćwiczyć zmysły psa. Do zachowania zdrowego włosa i dostojnego wyglądu niezbędne będą akcesoria groomerskie.



Dla kogo Hokkaido będzie dobrym wyborem?

Niezależna natura tego japońskiego szpica sprawia, że nie jest to pies dla każdego. Hokkaido wymaga doświadczonego, konsekwentnego i stanowczego opiekuna, który stworzy silną i szczerą więź ze swoim czworonogiem. To dobry wybór dla rodzin z dziećmi o ile cała rodzina lubi aktywnie spędzać czas. Nie jest to dobry wybór dla osób starszych, o ograniczonej mobilności jak i tych spędzających całe dnie poza domem, ponieważ Ainu wymaga czasu na wychowanie, szkolenie, ale również potrzebuje bliskości człowieka. Najlepszym miejscem do życia dla tego niezwykłego psa będzie dom pod miastem lub na wsi z solidnie ogrodzonym ogrodem. Hokkaido może mieszkać w mieście, ale niesie to za sobą pewne ograniczenia. Jeśli Twój charakter dorównuje temu jakim cechuje się Hokkaido to macie szansę na stworzenie zgranego duetu!