icon_cart

0

koszyk
rasy kotów

Co powinieneś wiedzieć na temat kotów rasy Devon rex

Historia kotów rasy devon rex

Devon rex to to młoda rasa, która została odkryta w Buckfastleigh w hrabstwie Devonshire w Anglii. Mieszkanka tego hrabstwa dokarmiała tamtejsze koty, które mieszkały na terenie pobliskiej, nieczynnej już kopalni cynku. Pewnego dnia 1960 roku wśród wielu mruczków zauważyła jednego, który szczególnie przykuł jej uwagę. Był to kocur o falowanym, kędziewarzym futrze w dymnym kolorze. Jakiś czas później jedna z dokarmianych kotek urodziła, a wśród kociąt znalazło się jedno wyglądające bardzo podobnie do wcześniej zauważonego kocur. Pani Cox postanowiła przygarnąć malucha i nazwała go Kirlee. Maluch rósł aż w końcu wyrósł na dorodnego kocura o nietypowym wyglądzie i wyjątkowym usposobieniu. Wkrótce rozpoczęła krzyżowanie go ze swoimi kotkami chcąc uzyskać efekt pofalowanego futra. Z krzyżówek wychodziły jednak kocięta zarówno o prostym, jak i pofalowanym włosie. Zastanawiając się nad pochodzeniem Kirlee sądzono początkowo, że jest to kot rasy Cornish rex. Podjęto nawet próbę skrzyżowania Kirlee z kotką z hodowli kotów tej rasy, jednak na świat przyszło potomstwo o prostym futrze. Wówczas stwierdzono, że ich genotypy różnią się od siebie i tym samym powstała nowa rasa typu rex. Hodowcy postanowili nazwać ją od hrabstwa w jakim została odkryta – Devon rex. Pożądany efekt hodowlany przyniosło krzyżowanie ze sobą osobników o falowanym futrze, jednak była to zbyt mała pula genetyczna. Dlatego w celu jej powiększenia zaczęto krzyżować rasę z kotami brytyjskimi i barmańskimi. W 1965 roku koty rasy Devon rex zostały po raz pierwszy pokazane na angielskich wystawach kotów. Dwa lata później brytyjska organizacja GCCF (Governing Council of the Cat Fancy) uznał Devon rex za oddzielną rasę, natomiast Międzynarodowa Federacja Felinologiczna FIFe zrobiła to w następnym roku. Wkrótce wszystkie duże międzynarodowe organizacje felinologiczne uznały koty Devon rex za oddzielną rasę. Do Polski te ciekawe koty trafiły w latach 90-tych XX wieku.

Wygląd devon rex – kot inny niż wszystkie 

Koty rasy Devon rex charakteryzują się na tyle ciekawym wyglądem, że raczej nikt nie przejdzie obojętnie obok jej przedstawiciela. Są to koty średniej wielkości, ale za to dobrze zbudowane i muskularne. Ze względu na swoją smukłą sylwetkę wydają się być szczupłe i drobne. Ich uroda zaliczana jest do typu orientalnego. Waga waha się od 2 do 4 kilogramów. Głowa jest trójkątna, z zaokrąglonym czołem, zaś pyszczek krótki z mocnym podbródkiem. Uszy są głęboko osadzone, duże, bardzo szerokie u nasady i zaokrąglone na końcach. Pokryte są delikatnym włosem i przypominają nieco uszy nietoperza. Duże, szeroko rozstawione oczy mają kształt migdałków. Zgodnie ze wzorcem muszą mieć barwę intensywną i czystą. Nos jest krótki. Głowa osadzona jest na długiej i smukłej szyi. Kończyny są długie i smukłe, podobnie jak ogon – długi i cienki. Jedną z najbardziej intrygujących rzeczy w wyglądzie Devon rexa jest jego kędzierzawa sierść. Jego krótkie futro jest falowane i kędzierzawe i zarazem miękkie. Uznaje się wszystkie odmiany umaszczenia. Co ciekawe ilość białego koloru w umaszczeniu tych kotów nie ma znaczenia, co bywa bardzo istotne u innych ras. Ze względu na swój charakterystyczny wygląd Devon rex często porównywany jest do kosmity lub elfa.

Usposobienie, temperament, zachowanie devon rexa

Ten kot o wyjątkowym wyglądzie posiada również nietuzinkowy charakter. Ma wesołe, ale umiarkowane usposobienie. Jest wierny i  niezwykle przyjacielski co czyni go dobrym towarzyszem rodzin z dziećmi. Devon rex mocno przywiązuje się do swoich właścicieli. Chce być w centrum uwagi i towarzyszyć opiekunowi w codziennym życiu. Nieważne czy się kąpiesz, gotujesz, sprzątasz, pierzesz, pracujesz czy czytasz książkę to Devon rex chętnie pomoże Ci we wszystkich tych czynnościach. Zazwyczaj mruczek ten wybiera sobie jedną osobę, która staje się dla niego całym światem i ufa jej bezgranicznie. Obdarza ją silnym uczuciem, którego nikt nie jest w stanie zniszczyć. Pozostałych członków rodziny obdarza nieco słabszym uczuciem. Ze względu na swoje oddanie i przywiązanie ten kędzierzawy mruczek źle znosi samotność. Będzie nieszczęśliwy wyczekując samotnie przez długi czas na powrót właścicieli. Aby zadbać o jego psychikę i umilić mu czas najlepiej zadbać o towarzystwo drugiego czworonoga. Może to być inny kot, jak i pies. Devon rex to przyjacielski kot, który chętnie zaprzyjaźni się z innymi pupilami. Oczywiście wskazana jest właściwa socjalizacja – stopniowe oswajanie się zwierząt ze sobą, dzięki czemu Devon rex stworzy z innym czworonogiem zgrany duet. To bardzo ciekawski i odważny kot, który chętnie zajrzy w każdy kąt i spróbuje wszystkiego. Nie straszne mu szuflady czy drzwiczki – jeśli postanowi gdzieś wejść to na pewno dopnie swego. Mówi się, że Devon rex bardzo przypomina psa, ponieważ ze szczęścia macha ogonem podobnie jak psy. Jest również kotem dość wokalnym i chętnie rozmawia ze swoimi właścicielami. Jego energia powoduje, że to doskonały towarzysz zabaw dla dzieci. Trzeba jednak pamiętać, że cierpliwość naszych czworonogów jednak jest ograniczona, dlatego dzieci powinny być nauczone właściwego obchodzenia się z pupilem. Devon rex to bardzo ufny mruczek, który chętnie przywita gości w naszym domu. Jednak tak jak bywa wszędzie od reguły zawsze są wyjątki o czym należy zawsze pamiętać.

kot rasy devon rex

Nauka poprzez zabawę – aktywności dla devona rexa

Smukłe ciało sprawia, że Devon rex wygląda niepozornie. Jednak w tym ciałku drzemie prawdziwa dusza sportowca. W ciągu dnia potrzebuje naprawdę sporej dawki ruchu, która zaspokoi jego potrzeby. Trzeba pamiętać, że chętnie wspina się na wszystkie meble w mieszkaniu. Dobrym rozwiązaniem są również zabawki interaktywne, które nie tylko stanowią dobrą formę rozrywki ale także korzystnie wpływają na zmysły pupila.
Devon rex to inteligentne koty, które chętnie i szybko się uczą. Bez problemu można nauczyć je aportowania czy prostych komend. Oczywiście należy pamiętać, że to w głównej mierze zależy od odpowiedniej motywacji, która w oczach naszego czworonoga będzie najbardziej atrakcyjna. Warto więc znaleźć taką formę, która przypadnie mu do gustu i wówczas chętnie będzie wykonywał polecenia. Kota tej rasy da się nauczyć chodzenia na smyczy, jednak ze względu na ich wygląd i brak podszerstka nie jest to dobre rozwiązanie w chłodne i wietrzne dni. Aby spacery były komfortowe należy stosować dobrze dopasowane szelki, smycz oraz ubranko. Devon rex raczej jest domatorem, który niechętnie oddala się od swojego właściciela, jednak ze względu na jego ciekawość świata i instynkt łowiecki mruczków może pokusić się o samodzielną wędrówkę. Dlatego należy zadbać o to, aby nasz pupil zawsze był bezpieczny – warto odpowiednio zabezpieczyć okna, balkon czy taras. W tym celu stosuje się specjalne siatki i woliery, które uniemożliwią kotu wypadnięcie z okna czy balkonu lub wyjście z domu przez taras. 

Ciekawska natura Devon rexa może spowodować chęć zaglądania do szafek, dlatego trzeba pamiętać o zabezpieczeniu wszelkich niebezpiecznych dla kota produktów spożywczych czy środków chemii domowej. Warto również zwrócić uwagę na trzymane w mieszkaniu kwiaty czy zioła, które mogą okazać się bardzo szkodliwe i niebezpieczne dla życia i zdrowia czworonoga. Jedne mogą wywołać jedynie problemy żołądkowe pupila ale niektóre z roślin stanowią dla niego śmiertelne zagrożenie.

Zdrowie devon rexa

Devon rex zaliczany jest do ras długowiecznych. Pomimo swojego niepozornego wyglądu to tak naprawdę silne, wytrzymałe i odporne na choroby mruczki. Są pewne choroby trapiące tą rasę, ale występują one bardzo sporadycznie. Devon rex może chorować na kardiomiopatię przerostową. Jest to choroba serca, która może prowadzić do arytmii i ogólnej niewydolności serca. Może również wystąpić miastenia czyli schorzenie genetyczne, które polega na zaniku mięśni. Nie opracowano dotychczas żadnego lekarstwa, które skutecznie leczy tą chorobę, dlatego chore mruczki leczy się jedynie objawowo i tym samym poprawia się ich komfort życia. Devon rex może również zmagać się z problemami skórnymi. Ze względu na swoją specyficzną budowę i sierść Devon rex to rasa, która źle znosi zimno i wilgotność. Co ciekawe mruczki te mają wyższą temperaturę ciała niż pozostali przedstawiciele tego gatunku – temperatura jego ciała wynosi około 39 stopni Celsjusza. Podczas chłodniejszych dni należy szczególną uwagę zwrócić na temperaturę otoczenia, ponieważ jeśli będzie zbyt niska to może spowodować przeziębienie naszego czworonożnego przyjaciela

Pielęgnacja devon rexa – jak dbać o kręconą sierść

Krótka i pozbawiona podszerstka sierść Devon rexa praktycznie jest bezobsługowa. Najważniejszymi zabiegami jest delikatne szczotkowanie miękką włosianą szczotką i przecieranie włosa miękką ściereczką. Szczotkowanie w przypadku tej rasy jest dość specyficzne, ponieważ należy to robić bardzo delikatnie, z wyczuciem i pod żadnym pozorem nie nadużywać tego zabiegu. Częste i nie delikatne szczotkowanie może pozbawić naszego pupila sierści. Czasami nawet odradza się stosowania tego zabiegu pielęgnacyjnego szczotkowanie i zaleca się ograniczać do systematycznego przecierania sierści miękką ściereczką. Czasami sierść Devon rexa prostuje się, bądź powstają małe łysinki, jednak nie należy się tym przejmować dopóki nie występują zmiany chorobowe. 

Oprócz pielęgnacji futra należy dbać o uszy, oczy, pazurki i jamę ustną naszego czworonoga. Pielęgnacja ta nie różni się zbytnio od pielęgnacji u innych kotów. Pazurki należy sprawdzać regularnie i w razie konieczności delikatnie przycinać je za pomocą specjalnych nożyczek lub obcinaczek uważając na rdzeń, który jest mocno ukrwiony i unerwiony. Jeśli nie czujemy się na siłach lub boimy się zranić naszego pupila to możemy udać się do pobliskiej lecznicy weterynaryjnej lub salonu pielęgnacji zwierząt, gdzie pracownicy wykonają to zadanie za nas. Okolice oczu w razie powstania zacieków lub wysięków ropnych należy przemyć używając specjalnego płynu do oczu lub soli fizjologicznej. Przecierać należy od kącika oka, w dół do zewnętrznej strony pyszczka. Pielęgnacja uszu polega na usuwaniu zabrudzeń i nadmiaru woskowiny. Woskowina to naturalnie wytwarzana substancja stanowiąca barierę ochronną, jednak czasem zdarza się, że wydzieliny jest zbyt dużo. Wówczas należy uszy delikatnie umyć. 

Kolejnym bardzo ważnym zadaniem opiekuna jest dbanie o higienę jamy ustnej pupila. Niestety koty mają tendencję do odkładania się kamienia nazębnego, który może prowadzić do powstania wielu poważnych chorób całego organizmu. Usunięcie nagromadzonego kamienia wymaga wizyty u weterynarza a sam zabieg wykonuje się pod pełną narkozą co dla niektórych pupili jest ryzykowne lub wręcz niemożliwe do wykonania ze względów zdrowotnych. 

Warto pamiętać, że do wszystkich zabiegów należy przyzwyczajać swojego czworonoga od małego. Pozwoli to uniknąć sytuacji stresowych i sprawi, że pielęgnacja będzie bardziej komfortowa.


kot rasy devon rex

Dieta devon rexa  – zestawienie mikro i makro – elementów

Nie istnieje konkretna dieta przeznaczona dla Devon rexa. Podczas wyboru diety powinno trzymać się kilku podstawowych zasad, które pozwolą dostarczyć pupilowi niezbędnych dla niego składników. Przede wszystkim jadłospis musi być dopasowany pod konkretnego osobnika i uwzględniać styl jego życia. Trzeba wziąć pod uwagę czy kot jest wulkanem energii, czy też raczej kanapowcem, czy jest on młodzikiem czy seniorem oraz czy zmaga się aktualnie z jakimiś schorzeniami. W pożywieniu kotów ważne są białka, tłuszcze, witaminy, mikro- i makroelementy, węglowodany i woda. Pamiętać należy, że koty mają odmienne od nas zapotrzebowanie na różne składniki dlatego nie wolno żywić pupila resztkami z obiadu. Devon rex jak każdy kot jest mięsożercą, dlatego podstawowym składnikiem jego diety powinno być wysokiej jakości mięso. Wybierając rodzaj pożywienia dla naszego kociego przyjaciela możemy zdecydować się na dwa rodzaje pożywienia – karmy gotowe lub przygotowywane w domu jedzenie. Z gotowych rozwiązań warto wybrać karmę mokrą, ponieważ karmy suche posiadają bardzo małą ilość wody przez co nie jest najlepszym rozwiązaniem dla naszego czworonoga. Koty z reguły piją mało wody, co w połączeniu z suchą karmą może spowodować wiele poważnych problemów z nerkami. Mokra karma jest wilgotna, dzięki czemu kot odżywiając się dostarcza również wody do swojego organizmu. Przed zakupem należy dokładnie zapoznać się ze składem danej karmy. Warto decydować się raczej na karmy pochodzące od znanych producentów. Niektórzy właściciele kotów decydują się na samodzielne przygotowywanie posiłków swoim ukochanym czworonogom, chociaż ten sposób żywienia wymaga czasu, jak i wiedzy. Dieta BARF składa się z surowego mięsa i trzeba ją wzbogacać o witaminy i minerały niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu kota. Dlatego też jeśli zdecydujemy się na dietę BARF to warto swój wybór skonsultować z weterynarzem lub dietetykiem zwierzęcym, którzy pomogą skomponować odpowiedni jadłospis. Konieczne może się okazać uzupełnianie pożywienia suplementami, które korzystnie wpływają na wygląd skóry i sierści, wzrok, czy stawy czworonoga, jednak przed rozpoczęciem suplementowania warto dokładnie przebadać swojego pupila i sprawdzić jakich mikro- i makroelementów potrzebuje. Niedobory jak i nadmierna ilość składników są bardzo groźne dla zdrowia i samopoczucia czworonoga. 

Jak rozróżnić dobrą hodowlę od pseudohodowli

Przed ostateczną decyzją dotyczącą zakupu swojego wymarzonego mruczka należy zadać sobie podstawowe pytania, które pozwolą nam ją podjąć. Przede wszystkim należy zadać sobie pytanie czy jesteśmy w stanie odpowiednio zadbać o dobrostan naszego mruczka, czy zagwarantujemy mu wystarczającą ilość czasu jakiej potrzebuje? Jeśli odpowiemy sobie na te pytania twierdząco to możemy poszukać hodowli z której będzie pochodzić nasz koci przyjaciel. Wybór odpowiedzialnej hodowli ma ogromne znaczenie zwłaszcza biorąc pod uwagę zdrowie pupila. Powinna ona być legalna, zrzeszona w międzynarodowych organizacjach felinologicznych i prowadzona przez odpowiedzialnego hodowcę. Minimalizuje to ryzyko wystąpienia chorób genetycznych. Zdrowie kociaka jest bardzo ważne, zwłaszcza że Devon rex nie jest rasą tanią – maluch kosztuje od 3000 do nawet 8000 złotych a nawet więcej, jeśli zdecydujemy się na zakup i sprowadzenie kota z zagranicznej hodowli. Pamiętajmy, że kot rasowy musi posiadać rodowód, który jest jedynym dokumentem potwierdzającym przynależność do danej rasy. Rodowód pełni też inną ważną rolę – pozwala prześledzić kilka pokoleń wstecz pochodzenie naszego czworonoga a także zawiera wynik badań genetycznych.

Często można natknąć się na pseudohodowle, które oferują swoje koty bez rodowodu argumentując to tym, że mruczek nie będzie wystawowy. Nie ma to jednak znaczenia i każdy kot rasowy (jak wszystkie rasowe zwierzęta) musi posiadać rodowód. Pamiętajmy też, że w Polsce moc prawną ma tylko rodowód wydany przez Polską Federację Felinologiczną Felis Polonia, która podlega pod FIFe, czyli Międzynarodową Federację Felinologiczną. W innych krajach ważny jest rodowód wydany przez tamtejszego odpowiednika Polskiej Federacji Felinologicznej. Rodowód wydany przez jakiekolwiek inne organizacje kotów rasowych czy stowarzyszenia właścicieli kotów rasowych nie mają absolutnie żadnej mocy i kupując kota z hodowli zrzeszonej w takiej organizacji kupujemy zwykłego bezrasowca.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji najlepiej udaj się do wybranej przez siebie hodowli. Zobaczysz rodziców malucha oraz inne koty hodowlane i ocenisz ich stan, a także poznasz warunki panujące w hodowli. To dużo mówi o hodowli, jak i o samym hodowcy. Warto pytać o wszystkie interesujące aspekty związane z rasą, jak i dotyczące późniejszej pielęgnacji, żywienia czy po prostu wychowywania pupila. Nie wahaj się odpowiadać na pytania hodowcy, pamiętaj że dobry hodowca będzie chciał Cię lepiej poznać aby mieć pewność, że maluszek z jego hodowli trafi do odpowiedzialnego domu i będzie miał kochających opiekunów.

Wyprawka dla kota – jak się przygotować na pojawienie się kota w domu

Spodziewając się pojawienia nowego czworonożnego członka rodziny należy zaopatrzyć się w niezbędną dla niego wyprawkę. Wybór rzeczy dla pupili na rynku jest ogromny, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla swojego wymarzonego mruczka, jak i dopasowane do swoich gustów. Wyprawka powinna zawierać w sobie wszystkie podstawowe akcesoria. Nie może więc w niej zabraknąć kuwety z pasującym do upodobań czworonoga żwirkiem czy misek na jedzenie. Kuweta musi być dopasowana do potrzeb Twojego mruczka. Kocięta, jak i seniorzy będą potrzebować kuwetę z niskim wejściem co ułatwi im wchodzenie. Posiadając dorosłego kota możesz zdecydować się na kuwetę owalną czy kwadratową. Właściciel może wybierać spośród różnych wariantów, a nawet kolorów. Żwirek jest nieodłącznym elementem kuwety i jego rodzaj zależy od preferencji czworonoga. Żwirek może być kukurydziany, drewniany, bentonitowy czy silikonowy. Do żwirku można również dosypać neutralizator zapachu. Przyda się także łopatka do kuwety, z którą łatwo pozbywasz się zanieczyszczeń. Z reguły mruczki same decydują, gdzie chcą spać, jednak warto również zaopatrzyć się w ich własne miejsce do odpoczynku. Mruczki lubią ciepło, dlatego dobrze sprawdzą się nakładki na kaloryfer czy legowiska ułożone w nasłonecznionych miejscach. Ważne, aby było wygodne i komfortowe dla czworonoga. Drapak pozwoli uchronić Cię przed odrapanymi meblami. Mruczki mają naturalną potrzebę ostrzenia swoich pazurków co też odpowiada za ich zachowania terytorialne, dlatego będą to robić pomimo tego czy zapewnisz im drapak czy nie. Drapak może być pojedynczy, w formie drzewka, z dodatkową funkcją spania czy zabawową. Drapak to też dobre miejsce obserwowania. Ważne, aby drapak był solidnie wykonany. Miski powinny być dopasowane do wielkości czworonoga. I tutaj również właściciel może wybierać spośród wielu modeli, wariantów czy kolorów. Miska może być ceramiczna, ze stali nierdzewnej czy szkła. Są łatwe w czyszczeniu co jest ważnym aspektem. Plastikowe miski nie są polecane, ponieważ mogą zmieniać smak jedzenia. Miska na wodę powinna być duża i szeroka. Warto również zaopatrzyć się w kilka misek i rozstawić je po mieszkaniu subtelnie przypominając mruczkowi o potrzebie picia. Można zamiast tradycyjnej miski wybrać fontannę poidełko, dzięki lejącej się wciąż wodzie wydaje się być bardziej atrakcyjna dla naszych czworonogów. Zabawki urozmaicą codzienną rutynę Twojego devon rexa.
Jeśli nie zapewnisz pupilowi wystarczającej ilości zabawy on zrobi to sam wymyślając sobie zajęcia, które niekoniecznie mogą przypaść ci do gustu.
Akcesoria groomerskie pomogą Ci zadbać nie tylko o piękny wygląd czworonoga, ale również jego zdrowie czy samopoczucie. Transporter lub torba do przewożenia przyda się podczas wizyt u weterynarza czy podczas wspólnej podróży. Dla bezpieczeństwa zaopatrz się również w dobrze dopasowane szelki i smycz, które stanowią dodatkowe zabezpieczenie.

Dla kogo Devon rex będzie odpowiednim towarzyszem życia?

Devon rex to przyjacielski i bardzo towarzyski mruczek, który bez problemu dogada się z nowo poznanymi osobami. Potrafi też stworzyć silną więź z innymi kotami czy psami – bez problemu może mieszkać w domu, w którym są inne czworonogi lub też wkrótce będą. Devon rex odnajdzie się przy boku rodzin z dziećmi, jak i osób starszych o ile te poświęcą mu wystarczająco dużo uwagi. Ten niezwykły kot źle znosi samotność przez co nie nadaje się dla osób zapracowanych, przebywających poza domem przez długie godziny. Jeśli chcesz mieć nietypowego, wyróżniającego się wyglądem i charakterem przyjaciela i wiesz, że zapewnisz mu wszystko czego potrzebuje, to Devon rex jest doskonałym wyborem!