icon_cart

0

koszyk
jak wykąpać psa

Kąpiel psa – wszystko co powinieneś wiedziec na ten temat

Kąpiel psa

Wiosna i lato  zazwyczaj kojarzy nam się z rozwijającymi się pąkami na drzewach, śpiewem ptaków, coraz cieplejszymi dniami oraz ze wzmożona aktywnością, po długich zimowych dniach. Mimo, że samotny jogging w ciepły dzień jest przyjemny, to właściciele czworonogów zazwyczaj dużo bardziej preferują spędzanie tego okresu ze swoimi czworonożnymi pupilami. To oznacza nie tylko mnóstwo frajdy i wspólnie spędzonego czasu na świeżym powietrzu, jednak wiąże się często również z koniecznością wykąpania psa po spacerze, gdy w ferworze zabawy wpadnie do nieco błotnistej kałuży lub uzna, że bieg za kaczką i kąpiel w stawie, to świetny pomysł. O ile zdarzają się psy, które kąpiele uwielbiają lub po prostu nie mają nic przeciwko, o tyle przekonanie do tego pomysłu sporej masy owczarka, gdy ten nie ma na to zupełnie ochoty może być nieco kłopotliwe. Jak to się mówi, „czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starości trąci”.



W tym powiedzeniu jest dość sporo prawdy, gdyż zdecydowanie psy, które za młodu są przyzwyczajanie do pewnych rzeczy, jak chociażby kąpiele, nieco później gdy są już dorosłe radzą sobie z nimi znacznie lepiej. To oczywiście nie oznacza, że jeśli nasz pies kąpieli nie i jedyne co możemy zrobić to poddać się temu i po prostu jakoś próbować zaciągnąć psa, a potem przeżyć te kilkadziesiąt minut w łazience z psem. Aby jednak wyeliminować lub przynajmniej ograniczyć niepożądane zachowania u psa podczas kąpieli potrzebne będzie do spełnienia kilka punktów.

Jak przygotować psa do kąpieli

Jak jednak przygotować psa do kąpieli, tak aby nie reagował on paniką i ucieczką gdy tylko słyszy szum nalewanej do wanny wody? Przede wszystkim kąpiele dobrze zacząć jest gdy tylko będzie to możliwe. Ogółem wiadomym jest, że nie należy przesadzać ze zbyt częstą kąpielą w przypadku szczeniąt. Nie oznacza to wcale jednak, że nie można ich kąpać w ogóle. Kilku miesięczny szczeniak, który przebywa już w naszym domu powinien być kąpany nie tylko po to, by w przyszłości jako dorosły pies nie reagować strachem na zabiegi pielęgnacyjne, ale również w przypadku, gdy po prostu ubrudzi się na spacerze. Pod tym względem psy potrafią być bardzo pomysłowe, a nikt nie chce aby nowy dywan został zabłocony przez waśnie wracającego ze spaceru psa. To o czym jednak warto pamiętać nim przystąpimy do pierwszych kąpieli psa, to fakt, że skóra szczeniąt jest jeszcze wyjątkowo delikatna, dlatego najlepiej jeśli szampon którego użyjemy do pierwszych kąpieli będzie właśnie szamponem przeznaczonym dla szczeniąt. W ten sposób będziemy pewni, że nie tylko właściwie zadbamy o higienę psa, ale również nie podrażnimy jego delikatnej jeszcze skóry. Sam szampon to jednak nie wszystko. W przygotowaniu psa do kąpieli istotne będzie również odpowiednio wcześniej przeprowadzone „ćwiczenia”, które pokażą psu, że łazienka nie jest jedynie nieprzyjemnym miejscem, gdzie wsadza się go do wanny i polewa wodą. Dobrze jest więc w różnych sytuacjach zachęcać psa do wchodzenia do łazienki i zapoznania się z całym otoczeniem. Dobrze jest w trakcie tego rodzaju „wizyt’ w łazience nagradzać psa smakołykiem lub zachęcić go do wejścia jego ulubioną zabawką. Oczywiście wszystko pod kontrolą opiekuna, aby pies nie próbował bawić się przedmiotami, które są dla niego nieodpowiednie. Kiedy etap zapoznania się z łazienką jako taką mamy już za sobą, możemy przejść do pokazania psu jak wygląda również przebywanie w wannie. W tym momencie, nie napuszczamy jeszcze wody i nie próbujemy myć psa. Ważne jest jednak, aby pies nie ślizgał się w wannie. Wiele psów wpada w panikę kiedy nagle znajdzie się na śliskim podłożu, jakie właśnie znajduje się wewnątrz wanny. W tym celu dobrze jest wyłożyć wnętrze specjalną matą antypoślizgową lub jeśli nie mamy jej przy sobie, dobrze sprawdzi się również zwykł ręcznik. Tak samo możemy położyć również drugi ręcznik tuż przy wannie, tak aby pies, który samodzielnie opuszcza wannie nie ślizgał się na znajdujących się w łazience kafelkach. Tego typu treningi z zapoznaniem się z otoczeniem łazienki możemy przeprowadzać z psem nawet kilka razy w tygodniu. Można je przeprowadzać nie tylko ze szczeniakami, ale również z dorosłymi psami, które dotychczas miały problemy z kąpielą.

Jak sprawić, by pies nie stresował się kąpielą

Kiedy jesteśmy pewni, że nasz pies odbył już wystarczająco dużo treningów z zapoznaniem się z otoczeniem łazienki w końcu przychodzi czas, kiedy należałoby zacząć ćwiczenia praktyczne z użyciem wody oraz szamponu. Również tutaj jest kilka punktów, o których należy pamiętać, aby nie zrazić zwierzęcia do kąpieli. Oprócz wyłożenia wnętrza wanny matą lub ręcznikiem kolejną rzeczą, o której nie można zapomnieć jest napełnienie wanny odpowiednia ilością wody. Psy mają różne rozmiary, jedne będą spokojnie jeszcze stać podczas gdy inne przy pewnym wypełnieniu wanny zaczną pływać. To co jest ważne to to, aby woda nigdy nie sięgała psu wyżej niż do brzucha, a pies mógł swobodnie stać. W przeciwnym razie pies, który będzie zmuszony pływać lub woda będzie sięgać zbyt wysoko może poczuć się niepewnie i w efekcie wyrywać się właścicielowi aby jak najszybciej opuścić wannę. Należy również pamiętać, aby sama woda nie była zbyt zimna, ale również gorąca, gdyż to również może być nieprzyjemne dla zwierzęcia. W przypadku szczeniąt, kąpiel nie powinna być również zbyt długa, a na koniec dokładnie go wysuszymy, aby nie szedł spać mokry. W przeciwnym razie możemy narazić naszego psa na wyziębienie i choroby. Ogólna zasada, która dotyczy również psów dorosłych mówi, że kąpiel powinna się odbyć po ostatnim spacerze psa danego dnia, tak aby właśnie uniknąć wyziębienia psa.



Jaki szampon do mycia psa wybrać

W ofercie sklepów zoologicznych możemy znaleźć wiele firm, które oferują szampony dla psa, a niekiedy również odżywki do danego rodzaju sierści psa. W przypadku szczeniąt niezwykle istotne jest, aby dobrać szampon, który będzie specjalnie im dedykowany. Ma to na celu uchronić delikatną jeszcze i wrażliwą skórę szczenięcia przed ewentualnymi podrażnieniami. Dobrym rozwiązaniem są szampony firm, które oferują produkty wegańskie. Dzięki temu nie tylko mamy pewność, że produkty, które zostały użyte do produkcji są naturalne, ale również nie zawierają składników jak silikony, które mogłyby podrażnić skórę psa. W przypadku psów dorosłych przy zakupie dobrze jest się kierować typem sierści jaki posiada nasz pupil. Czy jest to pies krótkowłosy z podszerstkiem? Gładkowłosy? Długowłosy? A może nasz pies pozbawiony jest sierści? Wszystkie te elementy będą miały wpływ nie tylko na wybór szamponu, ale również na inne kosmetyki, których będziemy używać do pielęgnacji sierści oraz skóry u psa. O ile część firm proponuje szampony przeznaczone dla wszystkich ras oraz wszystkich rodzajów sierści, o tyle inne skupiają się często na konkretnych rasach psów dla których przeznaczone są ich produkty. Tak naprawdę przy wyborze należy kierować się nie tyle ładnym obrazkiem, który znajduje się na butelce, co składem szamponu, który nas interesuje. Dla psów, które często i nadmiernie gubią sierść dobrym wyborem może okazać się szampon zawierający witaminę E oraz kwasy omega-3. Jeśli pies ma notorycznie problemy z podrażnioną skórą po kąpieli, dobrze jest również zwrócić uwagę na specjalnie opracowane szampony lecznicze, dla psów z delikatna skórą, które łagodzą podrażnienia. Tylko sprawdzając skład i dostosowując go do potrzeb naszego psa, będziemy mieli pewność, że produkt, który później będziemy stosować do kąpieli pupila będzie odpowiedni i nie podrażni skóry zwierzęcia. Przy wyborze szamponu ważny może okazać się również kolor sierści naszego psa. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w przypadku psów, które mają białą sierść. Tego typu psy często mają problemy z zachowaniem jej w czystości, a specjalne szampony do białej sierści mogą pomóc utrzymać jej biały kolor. Należy jednak pamiętać, że w przypadku plam tworzących się w kącikach oczu najlepiej jest zakupić specjalny preparat, który możemy przemywać oczy. Szampon mógłby łatwo dostać się do oka i w efekcie je podrażnić co mogłoby być nie tylko nieprzyjemne ale i niebezpieczne dla psa. Ważnym jest jednak, aby podczas kąpieli szampon rozcieńczyć wodą. Najlepiej jeśli rozcieńczamy go do takiej konsystencji, gdy można go łatwo rozprowadzić na sierści, ale jednocześnie nie jest zbyt wodnisty. Dzięki temu zabiegowi rozprowadzić szampon równomiernie po skórze psa. W przypadku wylania szamponu prosto z butelki potrzebne będzie dodanie go w niektórych miejscach, a przy polaniu wodą część szamponu od razu spłynie z psa. Nie należy jednak rozcieńczać szamponu na zapas, gdyż wtedy szybko może stracić swoje właściwości myjące.
Należy jednak pamiętać, że część problemów ze stanem sierści psa może się brać również z nieodpowiedniej diety. Dlatego zawsze gdy napotykamy problem z sierścią i skórą jak np. matowa sierść, dobrze jest przyjrzeć się suplementacji diety psa i zobaczyć, czy skład karmy jest odpowiedni i zawiera wszystkie niezbędne składniki jak biotyna oraz kwasy omega 3 i 6. Czasem zmiana karmy na lepszej jakości może ustrzec nas przed podobnymi problemami.

Kosmetyki do sierści psa – czy warto je stosowac i które wybierać?

Tak naprawdę trudno jednoznacznie stwierdzić, czy dodatkowe kosmetyki są potrzebne psu, gdyż odpowiedź może być zarówno twierdząca jak i przecząca. O ile każdy pies wymaga kąpieli przynajmniej co jakiś czas, o tyle nie każdy będzie wymagać jej tak samo często. Ogólna zasada mówi, żeby kąpać psa przynajmniej raz na miesiąc. Często na decyzję ma wpływ stosowane przez właścicieli środki przeciwko pasożytom zewnętrznym jak pchły i kleszcze, gdyż częste kąpiele mogą znacznie skrócić działanie kropli lub obroży. Inną ważną kwestią będzie również, czy nasz pies jest domowym pupilem, psem pracującym czy wystawowym. Wtedy częstotliwość kąpieli będzie odpowiednio większa lub mniejsza. Od tego również zależeć będzie czy będziemy stosować dodatkowe kosmetyki na sierść czy jednak nie. Inną ważna kwestią jest również długość sierści u psa. Przy psach długowłosych pomocne, a czasem wręcz konieczne może okazać się stosowanie dodatkowych odżywek, które ułatwią rozczesywanie kołtunów w sierści. Dzięki nim nie tylko łatwiej pozbędziemy się kołtunów, ale również pies nie będzie odczuwać bólu przy rozczesywaniu, który skutecznie mógłby zniechęcić go do podobnych zabiegów pielęgnacyjnych w przyszłości.

Jak suszyć psa po kąpieli?

Po zakończeniu kąpieli należy wysuszyć psa, aby zapobiec przeziębieniu. Suszenie zaczynamy już w wannie, kiedy tylko dokładnie spłuczemy cały szampon. Przede wszystkim należy odcisnąć wodę z sierści, gdy tylko to zrobimy bierzemy, najlepiej wcześniej już przygotowany ręcznik i ponownie odciskamy sierść wymieniając ręczniki, na suche gdy poprzedni nasiąknie wodą. Im lepiej wysuszymy psa ręcznikiem tym szybciej pójdzie nam późniejsze suszenie go suszarką. Oczywiście nie każdy pies lubi suszarki, dlatego również należy go uprzednio wcześniej przyzwyczaić do suszarki, a zwłaszcza do jej dźwięku. Na rynku zoologicznym można znaleźć suszarki groomerskie przeznaczone specjalnie dla psów, które nie tylko są cichsze, są również i takie, które nadają się do układania włosa, co może być szczególnie pomocne przy psach o długiej sierści, które biorą udział w wystawach. Oczywiście w przypadku psów o bardzo krótkiej sierści przy suszeniu może wystarczyć po prostu ręcznik.