icon_cart

0

koszyk
wyprawka dla kota

Wyprawka dla kota – co warto dla niego kupić

Zanim przyniesiesz do domu nowego kota, musisz mieć wszystko gotowe. Poniższa „lista zakupów dla kotów” powinna pomóc. Niezależnie od tego, czy myślisz, że masz wszystko, czego potrzebujesz dla swojego nowego kota, czy dopiero zaczynasz, na poniższej liście musi znajdować się coś, o czym nie pomyślałeś.

Jeśli twój nowy kot lub kociak jest przyzwyczajony do jakiegoś szczególnego rodzaju lub marki przedmiotów (takich jak karma, żwirek itp.), najlepiej najpierw trzymać się tych typów. Gdy kot się zadomowi, możesz zacząć zmieniać przedmioty lub marki, jak chcesz. Upewnienie się, że masz wszystkie te przedmioty przed przybyciem nowego kota lub kociaka. Ułatwi to tobie oraz kotu adaptację w pierwszych wspólnych dniach. Pierwszego dnia, kiedy przynosisz do domu nowego kota, zadbaj o przyjemny i spokojny powrót do domu. Jeśli masz dzieci, upewnij się, że rozumieją, że ich nowy członek rodziny to żywa, czująca istota, która lubi być traktowana delikatnie. Twoim zadaniem jest zapewnić twojemu nowemu kotu bezpieczeństwo w domu i pamiętać, że dla kotka znajome otoczenie jest zupełnie obce. Różne koty różnie reagują na to doświadczenie: niektóre będą nieśmiałe lub przestraszone, podczas gdy inne mogą od razu wyskoczyć z transportera i wkroczyć do akcji. Jeśli masz już zwierzaka, wprowadzaj kota powoli. Dziel się swoją miłością równo między nowymi zwierzakami i rezydentami, a wkrótce będziesz jedną wielką, szczęśliwą rodziną.

Karma dla kota

Koty są prawdziwymi drapieżnikami, co oznacza, że ​​do przeżycia potrzebują źródła białka zwierzęcego. Na wolności koty zjadają upolowane zwierzęta, które składają się z surowego mięsa, kości i narządów. Zjadają również niewielką ilość substancji roślinnych zawartych w jelitach zdobyczy.

Poniższe informacje są poradami ogólnymi, ale każdy kot to kwestia indywidualna, zasięgnij porady lekarza weterynarii, szczególnie jeśli twój kot ma specjalne potrzeby żywieniowe lub źle reaguje na standardową dietę.

Podstawą diety twojego kota powinna być wysokiej jakości karma, odpowiednia dla ich etapu życia i stanu zdrowia. Czytając etykietę, możesz sprawdzić, czy jest ona zgodna z zapotrzebowaniem twojego kota. Mokra karma pomaga zapewnić odpowiednie spożycie wody, a sucha karma jest dobra dla zdrowia jamy ustnej. Preferowana jest równowaga między karmą mokrą i suchą, ponieważ karmienie wyłącznie suchą karmą może prowadzić do otyłości. Nigdy nie podawaj kotu karmy dla szczeniąt lub psów, ponieważ będzie ona pozbawiona tauryny, niezbędnego białka, które koty mogą uzyskać wyłącznie z pożywienia. Możesz również zaoferować naturalną żywność, aby zapewnić różnorodność. Naturalna żywność obejmuje świeże, surowe mięso (np. kawałki surowej wołowiny lub surowego kurczaka) oraz surowe kości mięsne. Powinieneś najpierw sprawdzić u weterynarza, czy surowe, mięsne kości są odpowiednie dla twojego konkretnego kota (np. niektóre koty ze zniekształconą szczęką, chorobami zębów lub starsze koty mogą mieć trudności z przeżuwaniem surowych kości). Surowe jedzenie oferowane kotom powinno być zawsze świeże.Kuweta i żwirek

Najczęstszym problemem behawioralnym zgłaszanym przez właścicieli kotów jest załatwianie swoich potrzeb poza kuwetą. Dlatego nauka korzystania z kuwety jest kluczem do integracji kociąt i kotów w nowym domu. Pomożemy ci wybrać odpowiednią kuwetę i żwirek dla twojego kota lub kociaka.

Co wolą koty i czego potrzebują?
Koty z natury lubią dbać o czystość i wolą, aby ich kuweta była czysta i świeża. Koty potrzebują miejsca do poruszania się w kuwecie. Badania wykazały, że idealna długość kociej kuwety jest 1,5 razy dłuższa niż długość kota.

Wskazówki dotyczące wyboru odpowiedniej kuwety i żwirku dla kota

Kupując kuwetę i żwirek kota, weź pod uwagę następujące wskazówki:
– Bezzapachowy, drobnoziarnisty żwirek
– Głęboka kuweta z ze żwirkiem do kopania
– Duża, przestronna powierzchnia wewnątrz kuwety zapewniająca:
– Przestrzeń do wchodzenia i obracania się bez dotykania boków lub góry
– Przestrzeń do wypróżniania i kopania bez dotykania boków lub zbrylonych odpadów
– Kuwety należy umieszczać w cichych, łatwo dostępnych miejscach

Jaki typ kuwety jest najlepszy?

Większość kotów woli odkryte kuwety, ale niektóre będą tolerować zakryte. Gumowe lub plastikowe pojemniki do przechowywania lub duże pudełka na swetry z wyciętymi drzwiami wejściowymi to idealne kuwety. Należy jednak pamiętać, że kocięta i starsze koty potrzebują niższych boków, aby łatwo wejść i wyjść z kuwety. Weź również pod uwagę, że niektóre koty będą stać podczas załatwiania się. Te kotki wymagają kuwety z wysokimi bokami, aby mocz i kał nie wypadały poza kuwetę.

Ile kuwet powinien mieć kot?

Jeśli mieszkasz w dużym domu lub masz więcej niż 1 kota, będziesz potrzebować kilku kuwet, najlepiej umieszczonych w kilku miejscach w całym domu. Praktyczną zasadą określającą liczbę kuwet jest posiadanie 1 dodatkowej kuwety dla określonej liczby kotów (na przykład 2 koty potrzebują 3 kuwet).Skąd mam wiedzieć, jaki rodzaj żwirku polubi mój kot?

Nie masz pewności, jaki rodzaj podłoża pod żwirek preferuje twój kot? Umieść obok siebie kilka kuwet, z których każda zawiera inny rodzaj żwirku. Po kilku dniach zauważysz, z jakiego rodzaju żwirku twój kot korzysta najczęściej. Najlepiej wybrać dla niego właśnie ten rodzaj żwirku.

Miski dla kota

Rodzaje misek dla kota

 • Tradycyjna miska na wodę dla kota
  Po prostu jest to zwykła miska przeznaczona do picia przez koty. To prawdopodobnie miska na wodę, do której przywykłeś najczęściej. Są bardzo przystępne cenowo, łatwe do zdobycia i nie wymagają żadnego zamieszania. Wiele kotów chętnie pije z miski stojącej. Ponieważ jednak koty mogą być również wybredne, jeśli chodzi o źródło wody, istnieje wiele kotów, które mogą całkowicie zrezygnować ze stojącej wody, zwłaszcza jeśli w pobliżu znajduje się kapiąca woda, z której mogą zamiast tego pić. Aby ich woda była atrakcyjna, musisz regularnie ją zmieniać – wszystkie koty wolą świeżą, chłodną wodę. Kilka razy dziennie sprawdzaj czy kot ma wodę, a jeśli nie, od razu uzupełnij miskę.
 • Miska z dozownikiem wody
  Alternatywą dla standardowej miski na wodę jest taka z dozownikiem, który utrzymuje wodę w stanie uzupełnianym. Te miski są zwykle wykonane z tworzywa sztucznego, a niektóre z przymocowaną stojącą butelką na wodę. Gdy Twój kot pije, butelka wody będzie powoli się opróżniać, utrzymując wodę na tym samym poziomie. To nie to samo, co dostarczanie bieżącej wody, ale oznacza to, że nie będziesz musiał tak często uzupełniać wody. To dobry wybór, jeśli nie ma cię w domu przez cały dzień.
 • Fontanna dla kota
  Ten typ miski jest świetny dla kotów niechętnych do picia stojącej wody. Jeśli twój kot ma tendencję do picia z kranu lub innych miejsc, w których nie powinien, może to być spowodowane tym, że woli świeżą, bieżącą wodę. Rozwiązaniem może być fontanna dla kota. Napełnij miskę wodą, a mała fontanna pośrodku zapewni cyrkulację wody. Twój kot może wtedy pić z miski lub z wody spadającej. Wiele fontann dla kotów zawiera również filtry, które mogą pomóc w usuwaniu kurzu i sierści, utrzymując wodę tak świeżą, jak to tylko możliwe.

Legowisko

Rodzaj legowiska a styl spania:

Czy Twój kot lubi spać w pozycji wyciągniętej, zwykle na słońcu lub na parapecie okna, a nawet na szafce? Jeśli tak, płaska, prostokątna poduszka byłaby idealnym legowiskiem dla twojego kota. Prostokątne legowisko dla kota z poduszką pozwoli twojemu kotu rozciągać się i szczęśliwie odpoczywać. Świetnie sprawdzają się również podczas wizyt u weterynarza.

Czy twój kot lubi się zwijać i mieć wokół siebie trochę bezpieczeństwa? W takim razie legowisko dla kota w kształcie „pączka” jest dla nich idealne, pozwalając im zwinąć się w środku lub odpocząć. Idealny dla kotów lub kociąt, które również odczuwają zimno.

Miłośnik sofy lub łóżka – jeśli twój kot nie kocha niczego bardziej niż spanie na sofie lub łóżku, najbardziej odpowiednie będzie dla niego poduszka na łóżku.

Czy Twój kot lubi się chować i spać, czy czuje się szczęśliwszy, gdy jest zamknięty (pod łóżkiem lub na krześle pod stołem?). Jeśli tak, to zamknięte legowisko byłoby dla niego najlepsze.

Drapak dla kota

Jeśli myślisz o adopcji nowego kociaka lub zmianie drapaka, powinieneś być świadomy rodzajów drapaków dostępnych na rynku, abyś mógł znaleźć taki, który najlepiej odpowiada potrzebom twojego domu i twojego kota.
Przeanalizujemy, jakie są najczęstsze rodzaje drapaków dla kotów, ich cechy i główne zalety, abyś mógł podjąć najlepszą decyzję.

Rodzaje drapaków dla kotów i ich zalety

Wieże do drapania. Drapak dla kota w kształcie wieży to jeden z najlepiej sprzedających się drapaków na rynku, a także jeden z największych. Najwyższe modele mogą mieć ponad 2 metry wysokości, w tym różne zabawki i obszary dla kotów, takie jak jaskinie, wiszące kule, mosty i inne akcesoria.
Ten rodzaj drapaka jest idealny do domu, w którym mieszka więcej niż jeden kot. To sposób na duży plac zabaw na ograniczonej przestrzeni, aby zapewnić rozrywkę twoim kotom.

Drapaki wiszące. Nieco mniejsze, ale równie praktyczne drapaki są idealnym wyborem dla jednego lub paru obszarów domu. Istnieje kilka modeli, które zawierają łóżko, mały domek, zabawki na górze lub przy podstawie drapaka.
Jego wysokość waha się od 40 do 150 cm. Znajdź idealny model dla swojego kota, aby naostrzyć pazury i umieść go w tej części domu, która jest najbardziej narażona na uszkodzenia, na przykład w rogu sofy.Drzewa dla kotów. Drapaki dla kotów w kształcie drzewka to kolejna ulubiona opcja w gospodarstwie domowym z wieloma zwierzętami . Składają się z podstawy, z której wyłaniają się dwa lub więcej drapaków oraz różnych miejsc do zabawy, wspinania się i odpoczynku kotów na górze.
Są to większe i bardziej złożone drapaki, które czasami zajmują znacznie więcej miejsca w domu. Upewnij się, że masz na niego dużo miejsca i że twoje zwierzęta mogą z niego bezpiecznie korzystać.

Drapaki pionowe. Równie praktyczne jak drapaki, ale bardziej podstawowe i ekonomiczne, są pionowe drapaki, które znajdziemy w sklepach zoologicznych w różnych modelach. W kształcie pochylonego drapaka, deski, lub do postawienia w rogu. Istnieje kilka modeli, które można zainstalować na meblach, drzwiach i ścianach, aby koty miały różne miejsca do drapania.
Te drapaki są idealne do korygowania zachowania kotów, które zaczęły drapać sofę. Można je przenieść, aby zamiast tego zaprosić koty do korzystania z nich i uratować nasze cenne meble.

Płaskie drapaki. Każde zwierzę ma własne preferencje dotyczące drapania. Są takie, które korzystają z okazji, aby rozciągnąć się podczas ostrzenia pazurów na wysokim drapaku, podczas gdy inne wolą używać płaskich drapaków umieszczonych bezpośrednio na podłodze.
Jest to rodzaj dywanu, który można łatwo zainstalować na dowolnej płaskiej powierzchni, aby zwierzęta mogły drapać w poziomie. Bardzo praktyczne i ekonomiczne, są przydatne zwłaszcza dla kociąt przystosowujących się do nowego domu.

Transporter

Transporter należy dopasować do kota, a nie odwrotnie. Potrzebujesz transportera „przyjaznego dla użytkownika”, czyli czegoś, co idealnie pasuje do twojego kotka. Koniecznie sprawdź wymiary i rozmiar transportera, aby móc porównać je z kotem. Kot powinien móc z łatwością stać, siedzieć i obracać się w środku.
Jeśli kupujesz transporter dla kociaka, pamiętaj, że twój mały przyjaciel będzie się rozwijał. Musisz przewidzieć dorosły rozmiar kotka, a nie tylko kupować transporterek, który za wcześnie stanie się za małe.

 • Wizyty u weterynarza
  Transportery dla kotów są używane do wielu różnych celów, od podróży po wizyty u weterynarza. Pamiętaj, że powinieneś wybrać transporter, który nie wywoła u kota żadnego stresu. Jeśli więc potrzebujesz transportera na wizyty u weterynarza (które same w sobie są stresujące), wybierz taki, który jest wygodny dla twojego kota i wygodny dla ciebie oraz weterynarza. Na przykład transportery dla kotów z górnym otworem mogą być bardzo pomocne dla weterynarza w łatwym dotarciu do kota (i zbadaniu go).
 • Więcej niż jedno otwarcie
  Powinieneś wybrać transporter z większą liczbą otworów, najlepiej trzema. Koty lubią swoją prywatność, ale chcą też widzieć, co dzieje się na zewnątrz, więc czują się mniej zagrożone i przestraszone. Postaraj się o coś wygodnego, przytulnego i ciemnego, ale z wystarczającą liczbą otworów.
  Inną alternatywą są transportery z klapkami zapewniającymi prywatność na każdym końcu transportera, które można zwinąć i przytrzymać na miejscu, aby odsłonić siatkowe wstawki lub pozostawić zasłonięte.


 • Łatwe do czyszczenia
  Zdecydowanie wybierz transporter, który jest łatwy do czyszczenia. Znajdź te ze zdejmowanymi i nadającymi się do prania poduszkami. Pamiętaj, że zawsze możesz położyć na dnie ładny chłonny ręcznik, który możesz prać częściej.
 • Stylowy i szykowny
  Chociaż transportery dla kotów powinny być wygodne, nie oznacza to, że nie powinny też być modne. Pamiętaj, że wybierasz transporter zarówno dla swojego kota, jak i dla siebie. Więc znajdź taki, który odzwierciedla twój styl. Możesz mieć transporter, który jest stylowy jak torebka, ale jednocześnie przytulny dla twojego zwierzaka. Niektóre mają nawet kieszenie, które zapewniają więcej miejsca na przedmioty potrzebne tobie jako opiekunowi.

Zabawki dla kota

Wybór zabawek, których kot będzie faktycznie używał, może być trudny. Pewnie masz w domu kosz, albo widziałeś coś takiego u znajomych; kosz pełen zabawek, których zwierzę nawet nie zauważa. Nadal będziesz wydawać pieniądze na zabawki z nadzieją, że ta w końcu zostanie pokochana. Znalezienie zabawek, których twój kot będzie używał i lubił, nie musi być tak skomplikowane, jak się wydaje. Wystarczy spojrzeć na zabawki z perspektywy kota i wziąć pod uwagę swój konkretny dom. Oto 5 wskazówek dotyczących wyboru zabawek dla kota.

 1. Kocimiętka. Czy wiesz, że tylko na 50-70% kotów działa kocimiętka? To, czy kot oszaleje po jednym powąchaniu jej, zależy od tego, czy ma genetyczne predyspozycje do wrażliwości na nepetalakton, olejek eteryczny z kocimiętki. Wiele kotów, które nie są zainteresowane kocimiętką, może mieć podobną reakcję na wiciokrzew. Jeśli kocimiętka działa na twojego kota, dodaj kilka zabawek wypchanych kocimiętką do swojej codziennej rutyny. Pamiętaj jednak, aby je odłożyć, gdy skończy się zabawa, ponieważ koty potrzebują trochę czasu z dala od kocimiętki, aby „zresetować” zapach, aby następnym razem mogły być na nią wrażliwe. Kocimiętka również traci swoją moc, gdy się starzeje i czernieje. Przechowywanie zabawek z kocimiętką w zamkniętej torbie lub pojemniku w zamrażarce, gdy kot ich nie używa, zapewni im dłuższą świeżość. Nie jesteś pewien, czy twój kot jest wrażliwy na kocimiętkę lub wiciokrzew? Niektóre firmy produkują zabawki, które są wypełnione odrobiną każdego z nich, możesz sprawdzić to w łatwy sposób. Podaruj kotu jedną zabawkę z kocimiętką i sprawdź, czy będzie nią zainteresowany, czy wręcz przeciwnie – spojrzy tylko i pójdzie dalej.
 2. Błyszczące. Błyszczące zabawki działają najlepiej, jeśli mieszkasz w dobrze oświetlonym domu. Światło odbija się od zabawki przy najmniejszym ruchu, co może doprowadzić kota do szaleństwa. Każdy mały ruch zostanie wzmocniony przez światło, a kot radośnie rzuci się na zabawkę. Odbędzie się to nawet bez twojego udziału.
 3. Toczy się lub porusza. Zostaw na ziemi kilka lekkich piłek. Przy najlżejszym dotknięciu kota, przemkną po pokoju, aktywując reakcję łowcy.
 4. Łatwa do noszenia w ustach. Ponieważ większość zabaw kotów opiera się na reakcji łowcy, będzie to świetna nagroda, jeśli kot może podnieść zabawkę do pyska i nosić ją po udanym „zabiciu”. Szukaj zabawek, które są pluszowe, stosunkowo małe i lekkie. Jeśli masz szczęście, taka zabawka może nawet zachęcić twojego kota do zabawy z tobą w aportowanie.
 5. Samodzielnie się porusza lub świeci. Jeśli nie ma cię długo w domu i kot zostaje na wiele godzin sam, kup mu jedną lub dwie interaktywne zabawki. Twój kot pokocha zabawkę na baterie, która porusza się samodzielnie, wydaje dźwięki przypominające zdobycz.

Jak widzisz, dobranie odpowiednich akcesoriów i zbudowanie wyprawki dla kota może nie być wcale takie trudne. Przy odrobinie zaangażowania i chęci, możesz stworzyć taki zestaw, który najbardziej przypasuje twojemu kotu do gustu. Pamiętaj, zawsze gdy nie będziesz mógł się zdecydować na wybór konkretnego żwirku lub transportera, pomyśl jak wybrałby kot. To najlepsza metoda wyboru akcesoriów do wyprawki dla twojego zwierzęcia.Odpowiednio dobrane przedmioty codziennej rutyny ułatwią wam wspólne życie i przyspieszą proces adaptacyjny. Nie kieruj się zasadą: im droższe tym lepsze. Niekiedy wybór prostszej zabawki czy drapaka będzie lepszy pod względem preferencji twojego kota. Jeśli naprawdę zależy ci na jego dobru, obserwuj go dokładnie i weryfikuj swoje wybory co do konkretnych akcesoriów. Jeśli kotu ewidentnie nie odpowiada żwirek o zapachu pomarańczy, może lepiej wymienić go na naturalny. Jeśli kot nie chce spać w swoim nowiusieńkim, pięknym legowisku, nie zmuszaj go do tego, może po prostu woli kanapę. Inwestując swój czas w odpowiedni wybór elementów wyprawki twojego kota, zaoszczędzisz sobie i jemu przykrych sytuacji oraz zbudujesz dobre podwaliny do udanego, wspólnego życia.