icon_cart

0

koszyk

Wierny jak mops

Mops to idealny kandydat na pierwszego psa.
Szalenie towarzyski i wiecznie wesoły wprawi w dobry humor każdego, a dzięki niewielkim rozmiarom odnajdzie się w kawalerce równie dobrze, jak w wielkim domu z ogrodem. Nie musimy się również obawiać, że zamęczy nas wyczerpującymi spacerami – błogie leniuchowanie na kolanach właściciela to zdecydowanie jego ulubiona „aktywność fizyczna”.

Skąd pochodzi rasa mopsów?

Charakterystyczny wygląd oraz tendencja do tycia sprawiają, że ciężko uznać mopsa za najpiękniejszego psa świata, jednak jego nieodparty urok i wspaniały charakter rekompensują wszelkie niedoskonałości z dużą nawiązką. W XVIII wieku powstał nawet Zakon Mopsów, którego członkowie stawiali sobie pieska z wzór zaufania i wierności. Natomiast w Chinach, skąd wywodzi się mops, traktuje się go jako niezwykle cenny podarunek dla bliskiej osoby – kosztuje czasem tyle co rodzinny samochód!

Wiele różnych nazw mopsa

Ponadto żaden inny pies nie miał w historii tylu różnych nazw. W Anglii początkowo nazywano go „Holenderskim Mastiffem”, ale finalnie przemianowano na funkcjonujące do naszych czasów „Pug”. We Francji nosił nazwę „Carlin”, w Wenecji „Mascherino”, zaś w Holandii „Mopshold”. Najzabawniejsze określenie mopsa to prawdopodobnie chińskie „Hapa”, czyli „pies spod stołu”, podkreślające zdolność pieska do zmieszczenia się pod tradycyjnym chińskim stoliczkiem.

mops skacze po schodach

 

mops i mops

 

śpiący mops

 

mops pływa

 

mops schowany

 

mopsiak

 

mops what

 

mops what

 

mops life

 

no to mops