icon_cart

0

koszyk
foresto obroża dla psa kota bayer jak założyć obrożę ile działa obroża

Obroża przeciwpchelna i przeciwkleszczowa Foresto dla psów i kotów

Obroża przeciwpchelna i przeciwkleszczowa Foresto

Wielu właścicieli posiadający w swoich domach psy lub koty prędzej czy później napotyka na swojej drodze problem jakim są kleszcze oraz  inne pasożyty zewnętrzne. W końcu spacery do lasu nie raz kończą się dla psa złapaniem i przyniesieniem na swojej skórze do domu kleszcza, a wizyta w psim parku złapaniem innych „pasażerów na gapę”. Oczywiście w ofercie sklepów zoologicznych można znaleźć różne preparaty i przyrządy, które pomagają pozbyć się kleszczy i pcheł ze skóry naszych zwierząt, jednak najczęściej właściciele lubią kierować się zasadą, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Z tego powodu oprócz środków pomagających pozbyć się pcheł lub kleszczy powstały również i takie, które powodują, że pasożyty w ogóle nie zadomawiają się na psach czy też kotach, a jednym z takich środków jest zastosowanie obroży Foresto.
Obroże przeciwpchelne i przeciwkleszczowe Foresto są produktem przeznaczonym zarówno dla małych jak i dużych psów oraz kotów. Aby wybrać odpowiednią, najpierw musimy zważyć zwierzę i ustalić jaka jest jego dokładna masa ciała, gdyż obroża posiada 2 wersje. Dla psów i kotów poniżej 8 kg masy ciała, oraz dla psów powyżej 8kg (większa wersja tylko dla psów). Ustalenie masy ciała naszego psa jest ważne nie tylko ze względu na odpowiednie dopasowanie obroży do obwodu szyi psa, ale również dla jej prawidłowego działania. Różnica pomiędzy wersjami obroży dotyczy także stężenia substancji czynnej. Jeśli weźmiemy obrożę za małą, może się okazać, że ochrona przeciwko pasożytom nie będzie wystarczająco skuteczna. Podsumowując  – w przypadku kotów  stosuje się obroże w wersji mniejszej czyli tych które są przeznaczone dla zwierząt poniżej 8kg.

 

Jak działają obroże przeciwpchelne i przeciwkleszczowe Foresto

Obroża Foresto, jest to wodoodporna obroża dla psa lub kota, która zaczyna działać juz po 48 godzinach po założeniu jej na szyję zwierzęcia. Jeśli zwierzę posiada już na skórze kleszcze, należy je usunąć przed założeniem obroży. Jak podaje ulotka – obroży nie powinno się stosować u kociąt w wieku poniżej 10 tygodni oraz szczeniąt poniżej 7 tygodni. Nie wskazane jest również stosowanie obroży u kotek i suk w ciąży lub okresie laktacji Występują 2 rodzaje obroży Foresto:

  • Obroża dla kotów i małych psów (Poniżej 8kg) ma długość 38cm i waży 12,5 g, w swoim składzie zawiera imidaklopryd w dawce 1,25 g oraz flumetrynę w dawce 0,56 g jako substancje czynne.
  • Obroża dla dużych psów (Powyżej 8kg) ma 70cm długości, waży 45 g i ma w swoim składzie imidaklopryd w dawce 4,5 g oraz flumetrynę w dawce 2,03 g jako substancje czynne. Plusem obroży Foresto jest fakt, że jest bezzapachowa oraz wodoodporna a także to że nie trzeba jej zdejmować w czasie kąpieli psa.

Szampony dla zwierząt również nie zmniejszają jej skuteczności działania, jednak należy unikać zbyt częstych kąpieli. Produkt stosuje się w celu zapobiegania zarówno inwazji pcheł (Ctenocephalides felis,C. canis) oraz zapobiega rozwojowi ich larw na czas 7-8 miesięcy. Dzięki temu może być również pomocne przy zwalczaniu alergicznego pchlego zapalenia skóry. Oprócz zwalczania pcheł, obroża ma działanie, które odstrasza i zapobiega żerowaniu na skórze zwierzęcia przy inwazji kleszczy z gatunków Ixodes ricinus, Rhipicephalus sanguineus, a także wykazuje działanie roztoczobójcze poprzez zabijanie kleszczy z gatunków Ixodes ricinus, Rhipicephalus sanguineus, Dermacentor reticulatus. Podobnie jak przy inwazji pcheł, produkt chroni przed kleszczami na okres 8 miesięcy. Dzięki ochronie przeciwko kleszczom działaniem pośrednim obroży jest ochrona zwierząt przed przeniesieniem patogenów Ehrlichia canis oraz Babesia canis vogeli, a dzięki temu zmniejsza ryzyko wystąpienia erlichiozy i babeszjozy psów przez okres działania obroży. Obroża Foresto chroni również przed zarażeniem się pierwotniakami przenoszonymi przez muchołówki. Mimo dużej skuteczności obroży nie należy zapominać, że mogą zdarzyć się poszczególne przypadki, gdzie kleszcz pojawi się na skórze zwierzęcia, a nawet wbije się w skórę i zacznie pobierać krew.  To bardzo ważne by mimo stosowania Foresto należy po spacerach oglądać psa lub kota, aby upewnić się, że nie znajdują się na nich groźne pasożyty, które mogą przenosić choroby. Zaraz po założeniu obroży należy dokładnie obserwować zwierzę, gdyż czasem po założeniu mogą pojawić się działania niepożądane, jak świąd w miejscu założenia obroży. O wszystkim dokładnie informuje dołączona do opakowania z obrożą ulotka, dlatego należy dokładnie się z nią zapoznać przed użyciem produktu.

Jak założyć obroże Foresto

Instrukcja założenia obroży przeciwkleszczowej Foresto jest bardzo prosta. Kiedy już wybierzemy odpowiedni rozmiar dla naszego psa, należy ją wyjąć z foliowego opakowania i rozwinąć. Następnie oderwać plastikowe elementy, którymi spięta jest obroża i założyć ją wokół szyi zwierzęcia dla którego jest przeznaczona. Aby zapiąć obrożę przekładamy jej koniec przez szlufki. Poprawnie założona obroża powinna na tyle ciasno przylegać do szyi zwierzęcia, aby między nią, a jego skórą była przestrzeń pozwalająca na włożenie dwóch palców (wskazujący i środkowy). Ponieważ obroża dostosowana jest dla różnej wielkości psów, może się okazać, że po zapięciu obroży zostanie nam jeszcze spory kawałek końcówki. W takim przypadku możemy bez obaw wziąć nożyczki i odciąć zbędną część. Należy jednak pamiętać, aby dla bezpieczeństwa nie ucinać zbyt blisko szlufki, gdyż wtedy obroża może się odpinać i spać z szyi psa lub kota. Najlepiej jeśli pozostawiony kawałek będzie mieć minimum 2cm długości.
Jeśli chodzi natomiast o zakładanie obroży u kota, to również zakładamy ją tak, aby zmieścić dwa palce, jednak w przypadku kota, który ma bardziej elastyczny kark, można wykonać dodatkowy test bezpieczeństwa. W tym celu dwoma kciukami wypychamy obrożę tak jakbyśmy chcieli ja ściągnąć zwierzęciu z głowy. Jeśli obroża spada zbyt łatwo, dobrym pomysłem może okazać się minimalne zacieśnienie jej obwodu, tak aby podczas wychodzenia zwierzaka na zewnątrz, nie zgubił jej podczas spaceru. Ciasne założenie obroży – zagwarantuje to że zadziała ona prawidłowo.

Foresto dla kota

Jak było wspomniane we wcześniejszej części artykułu, obroża Foresto, która nadaje się dla kota, jest ta samą, która stosuje się u psów poniżej 8kg masy ciała, a więc tak samo jak ona ma 38cm długości, jej masa wynosi 12,5g oraz zawiera w swym składzie imidaklopryd w dawce 1,25 g oraz flumetrynę w dawce 0,56 g jako substancje czynne.
Tak jak u psów obroża zabezpiecza kota przed inwazją pcheł na okres 7-8 miesięcy. Do tego chroni otoczenie zwierzęcia przed rozwojem larw na okres 10 tygodni. Podobnie jak przypadku psów może być stosowane jako środek pomocniczy w zwalczaniu alergicznego zapalenia skóry wywołanego przez pchły. Obroża chroni również przed inwazją kleszczy poprzez odstraszanie ich i zapobiega pożywianiu się kleszczy na skórze zwierzęcia, a także zabija osobniki pojawiające się na zwierzęciu. Ochrona przeciwko kleszczom wynosi u kota również 8 miesięcy. Jeśli przed zastosowaniem obroży na skórze kota występują już kleszcze – należy najpierw je usunąć, a dopiero później założyć obroże. Mniejsza wersja obroży – do 8 kg przeznaczona także dla kotów posiada specjalne zabezpieczenie. Uniemożliwia powieszenie się kota gdyby doszło np. do zahaczenia o gałąź drzewa. W ściśle określonym miejscu dojdzie do zerwania obroży – ratując zwierzaka z opresji.

Kiedy używać obroży Foresto?

Obroże Foresto najlepiej zacząć stosować zanim pojawi się inwazja pcheł lub kleszczy, czyli przed sezonem kiedy zaczynają pojawiać się te pasożyty. Kleszcze najczęściej zaczynają pojawiać się, gdy zrobi się cieplej, a okres ten przypada zwykle w marcu lub kwietniu, gdy temperatura wynosi powyżej 5⸰C. Wtedy też najlepiej zaopatrzyć się w obrożę. Ostatnimi czasy z roku na rok, ilość kleszczy pojawiających się w ciepłych miesiącach rośnie, dlatego też stosowanie obroży staje się coraz większą koniecznością. Alternatywą dla obroży są krople lub tabletki które również mogą chronić psa lub kota przeciw kleszczom i pchłom. Czas działania kropel jest jednak znacznie krótszy niż obroży i wynosi około 4-5 tygodni. W przypadku tabletek czas ten może wynosić około 3 miesięcy, gdy tymczasem obroża foresto zapewnia 8 miesięcy ochrony przeciwko pasożytom jak pchły i kleszcze.

Jak długo działa obroża przeciwpchelna i przeciwkleszczowa Foresto?

Obroża Foresto zaczyna działać 48h po wyjęciu jej z opakowania i założeniu na szyję zwierzęcia. Obecnie jest to najdłużej działająca obrożą ze wszystkich dostępnych na rynku. Długość jej działania wynosi 8 miesięcy, co daje nam o 2 miesiące dłużej niż np. obroże Klitix. Bayer Foresto daje nam 8 miesięcy ochrony przeciwko inwazji kleszczy oraz od 7 do 8 miesięcy ochrony przed pchłami. Obrożą jest wodoodporna i nie trzeba jej zdejmować w przypadku kąpieli psa, jednak należy mieć na uwadze, aby kąpiele te nie były zbyt częste i długie. Jak wskazuje ulotka informacyjna producenta – comiesięczne kąpiele z szamponem dla psów nie wpływają znacząco na długość działania obroży jeśli chodzi o ochronę przed kleszczami, jednakże w przypadku pcheł, przy zbyt częstych kąpielach można zaobserwować spadek skuteczności od 5 miesiąca stosowania obroży. To więc ważne jeśli mamy zamiar często kąpać psa.
Mimo różnych środków ochrony przeciwko kleszczom jak krople czy tabletki, obroża Foresto póki co jest jednym z najdłużej działających środków ochronnych przeciwko pasożytom. Wielu właścicieli początkowo może od zakupu obroży odstraszyć dość wysoka cena produktu. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę długość jej działania, to cena na miesiąc użytkowania nie jest już tak wysoka jak w przypadku kropli odstraszających kleszcze. Z tego powodu w dłuższej perspektywie może się okazać, że obroża okaże się być dużo lepszym wyborem niż krople lub tabletki, gdzie będziemy musieli ponowić kurację co kilka tygodni lub miesięcy. Oczywiście zawsze należy wziąć pod uwagę potrzeby naszego konkretnego psa lub kota. O ile u psów, czy też kotów z krótką sierścią nie ma zazwyczaj większych problemów, o tyle u tych z długą, obroża może okazać się mniej skuteczna, choć nie jest to reguła. Z tego powodu należy obserwować dokładnie pupila, jego reakcję na produkt oraz skuteczność i w razie potrzeby wybrać taki, który lepiej dopasuje się do naszego zwierzęcia.