icon_cart

0

koszyk
ważne składniki odżywcze w karmie dla psa

Jak odpowiednio dobrać karmę do potrzeb psa

Składniki w karmie a potrzeby psa

W końcu nadszedł ten dzień. Odbierasz swojego szczeniaczka od hodowcy lub właśnie adoptowałeś psa ze schroniska. Na tym etapie niektórzy właściciele wszystkie akcesoria, jak legowisko, smycz, obrożę czy też zabawki mają już przygotowane i tylko czekają, aż w domu pojawi się pies, który będzie mógł z nich skorzystać. Wkrótce jednak po przybyciu nowego członka rodziny w głowie wielu właścicieli pojawia się to jedno pytanie. Czym karmić psa, aby zapewnić mu wszystkie niezbędne składniki odżywcze? W końcu firm produkujących karmy suche i mokre jest od groma, a wszystkie różni coś więcej niż tylko cena. Do tego wielu opiekunów nie wie, czy powinni postawić na karmę mokrą, suchą, a może dawać każdej po trochę? W przypadku osób, które właśnie odbierają swojego pieska od hodowcy, mogą liczyć na parę wskazówek lub uzyskać informację co do tej pory jadł pies, tak aby już na samym początku nie przyprawić nowego podopiecznego o ból brzucha. Jednak prędzej czy później każdy właściciel będzie musiał się zastanowić, która karma będzie najbardziej odpowiednia dla posiadanego przez nich psa, a i kwestie finansowe będą nie bez znaczenia. Jaki więc właściciele mają wybór?



Przede wszystkim pierwszym punktem na jakim musimy się skupić wybierając karmę dla psa jest jego wiek, masa ciała oraz aktywność fizyczna. Jak można się spodziewać dopiski, jak „Adult”, „senior” lub „Puppy”, które producenci karm umieszczają na opakowaniach nie są bez znaczenia. Karmy dla szczeniąt zwykle cechuje większa zawartość białka, co jest zrozumiałe, gdyż pies jeszcze się rozwija i przede wszystkim rośnie. Może też zawierać więcej tłuszczów. Karmy seniorów są za to zazwyczaj odtłuszczone z racji tego, że psy powyżej 7 roku życia mogą cechować się już mniejszą aktywnością, a przede wszystkim organizm starzeje się i inaczej działa u niego metabolizm, dlatego aby nie doprowadzić psa do otyłości, ilość tłuszczu jest zmniejszona. Często karmy tego typu zawierają DL-metioninę, która jest ważna szczególnie w przypadku psów (oraz kotów) wysterylizowanych, gdyż korzystnie wpływa na nerki i układ moczowy poprzez zakwaszanie moczu. Innym ważnym wyznacznikiem przy wyborze karmy dla psa, zwłaszcza karmy suchej, jest wielkość „krokietów”. Wiele firm produkujących karmy dla psów zaznacza na swoich opakowaniach dopiski jak „Adult XS”, „Adult medium” lub „Large breed”. Jak się okazuje nie bez powodu. Otóż o ile w przypadku kotów wielkości krokietów w karmach jest przeważnie jednakowa, o tyle u psów wielkość zależy zazwyczaj od wielkości psa, a w zasadzie jego pyska. O ile różnica w wielkości granulek dla psa rasy Chihuahua, a np. dla labradora wydaje się być oczywista, o tyle nie wszyscy wiedzą, że różnica w karmach będzie widoczna również między karmą dla średniego psa jak np. sznaucer miniaturowy, a dla rasy dużej jak owczarek niemiecki. Oczywiście każdy pies jest inny i nie dla każdego wielkość granulek będzie aż tak istotna, to o czym jednak powinniśmy pamiętać to fakt, że małemu psu może być ciężko zjeść za duże dla niego granulki, natomiast duży pies, który je łapczywie może zadławić się, jeśli dostanie za małe granulki, które będzie szybko połykać w całości. Z tego powodu dobrze jest dobierać granulki w zgodzie z rasą do jakiej należy nasz pies (mała, średnia, duża) lub w przypadku jeśli mamy kundelka, zobaczyć do jakiej kategorii wagowej on należy.
Jeśli chodzi natomiast o rodzaj karmy jaką będziemy żywić psa, to zarówno mokra jak i sucha karma mają swoje plusy i minusy. Karmy mokre cechują się zazwyczaj większą smakowitością dla psa. Do tego dostarczają psu wody, co również może okazać się nie bez znaczenia. Minusem jednak może okazać się ich data przydatności. O ile zamknięta puszka może stać dość długo o tyle zaraz po otwarciu najlepiej jeśli zużyjemy ją w ciągu najbliższych dni. Inną ważna kwestią jest to, że puszki zwykle sprzedaje się w opakowaniach 400 do 800 gram. Przy małym piesku tego typu opakowania są zazwyczaj odpowiednie, jednak duże psy zużywają tego typu puszki znacznie szybciej, co wiąże się z koniecznością zakupu większej ich ilości, jeśli chcemy przez najbliższy czas nie wybierać się do sklepu po zapasy.
W przypadku karm suchych jest na odwrót. Dla niektórych psów karma sucha może być dużo mniej zachęcająca do jedzenia niż karma mokra. Oprócz tego nie dostarcza ona wody. Plusem jednak jest fakt, że karma tego typu po otwarciu może stać dłużej niż karma mokra, a oferowane przez sklepy zoologiczne opakowania mogą zawierać kilkanaście kilogramów karmy. Należy jednak zawsze pamiętać o odpowiednim przechowywaniu suchej karmy. Jeśli karma jest otwarta przez dłuższy czas dobrze jeśli przechowujemy ją w szczelnie zamkniętym pojemniku lub w worku, który posiada zamknięcie. W przeciwnym razie musimy liczyć się z tym, że skład karmy może ulec zmianie od tego co przeczytaliśmy na opakowaniu. Tłuszcze bowiem ulatniają się po dłuższym czasie, gdy karma jest otwarta.
Innym bardzo ważnym punktem przy wyborze karmy dla psa jest czytanie etykiety. Często bowiem może się okazać, że mimo początkowego napisu świadczącego o tym, że mamy do czynienia z karmą z wołowiną, tak naprawdę wołowina jest tylko jednym z mięs użytych do wyprodukowania karmy. Oprócz tego w składzie często może znajdować się białko drobiowe lub tłuszcz drobiowy. Czytanie etykiet jest więc bardzo ważne do poznania składu, a ma to bardzo duże znaczenie zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z psem alergikiem.

Karma dla psa z rybą

Karmy z rybą są dobrą alternatywą w szczególności dla psów z alergią na drób. Oczywiście na rynku możemy znaleźć różne rodzaje karm. Jedne będą zawierać w swoim składzie wyłącznie mięso z ryb, jednak inne mogą zawierać mieszankę złożoną z ryb oraz drugiego mięsa jak np. kurczak. Z tego powodu bardzo ważne jest czytanie składu. Na rynku możemy spotkać się z wieloma firmami produkującymi karmy z ryb. Oto niektóre z nich.

Acana Pacifica – Jest to sucha karma dla psa stworzona z całych złowionych ryb. W skład karmy wchodzi pięć gatunków ryb jak sardynka, śledź, karmazyn, flądra oraz morszczuk. Dzięki zawartości ryb karma zawiera łatwostrawne, nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3, co pozytywnie wpływa na sierść psa, aby była zdrowa i lśniąca. Dużym plusem jest brak zawartości zbóż, przez co karma zawiera mniejszą ilość węglowodanów. Zamiast zbóż karma oferuje kilka rodzajów owoców i warzyw. Ta karma sprawdzi się w żywieniu wielu ras psów w każdym wieku.

Brit Fresh Fish & Pumpkin Adult Large Muscles & Joints – To kolejna sucha karma zawierająca w swym składzie ryby. Karma jest zbilansowana pod kątem potrzeb żywieniowych i nadaję się dla psów dużych ras. Jej plusem jest duża zawartość mięsa która sięga 60% oraz brak zbóż, które są źródłem węglowodanów. Dzięki zawartości świeżego mięsa w składzie bogata jest w aminokwasy, które wpływają na stawy oraz tkanki, aby były zdrowe. Oprócz tego poprawiają zapach i smakowitość karmy. Karma nie nadaje się jednak dla alergików wrażliwych na drób, gdyż posiada w swym składzie mięso z kurczaka.

Orijen Six Fish Adult – Ten typ karmy zawierającej w swym składzie rybę jest odpowiedni dla psów dorosłych ze względu na zawartość składników analitycznych jak białko, tłuszcze, włókno. Karma Orijen zawiera w swym składzie sześć gatunków ryb, między innymi łososia, śledzia, białorybów, sandacza, szczupaka oraz storni. Tak jak w przypadku dwóch poprzednich karm, również ta wolna jest od zbóż, a zamiast nich bogata jest w warzywa oraz owoce, dzięki czemu dostarcza witamin oraz niezbędnych pierwiastków śladowych. Ma również dodatek specjalnie wyselekcjonowanych ziół.

Naturina Puppy Kurczak z Rybą i Warzywami – A na koniec rybnej listy prezentuje się mokra karma z rybą dla szczeniąt. Dzięki składowi karma nadaje się dla szczeniąt zarówno małych jak i dużych ras. Niestety karma nie nadaje się dla alergików uczulonych na białko drobiowe, gdyż zawiera w swym składzie kurczaka. Dzięki zawartości oliwy z oliwek, witamin oraz minerałów karma jest zbilansowana i stanowi odpowiedni pełnoporcjowy posiłek dla psa. Dzięki zawartości ryb posiada niezbędne kwasy tłuszczowe Omega 3 i 6, które dbają o kondycję i zdrową sierść.

Karma dla psa bez kurczaka

Karmy dla psa bez kurczaka są szczególnie ważne w przypadku psich alergików. Oczywiście nie każdy pies, który ma alergię jest uczulony na białko drobiowe. Niestety jak się okazuje, to właśnie to białko uczula najczęściej zarówno psy jak i koty. Z tego powodu gdy widzimy, że nasz pies uporczywie się drapie zostawiając na skórze strupy istnieje możliwość, że mamy do czynienia z alergią. Zawsze warto w tej kwestii skonsultować się z weterynarzem. Nie zmienia to jednak faktu, że jednym ze sposobów dowiedzenia się na co alergię ma nasz pies jest spróbowanie różnych karm, z zawartością różnych rodzajów mięs. Niestety kurczak jako jedno z tańszych źródeł mięsa, dość często gości w składzie różnych rodzajów karm. Z tego powodu należy dokładnie czytać etykiety i wybierając karmy, które posiadają białko drobiowe hydrolizowane lub nie posiadają go w ogóle.

Brit Mono Protein Beef – Brit mono protein to mokra karma dla psa, która w swym składzie posiada jeden rodzaj mięsa, a jest nią wołowina. Dużym plusem jest czytelne podanie na etykiecie zawartości mięsa, które sięga ok 70-80% oraz części z jakich została wykonana karma. Dzięki takiemu składowi karma nadaje się dla psich alergików wrażliwych na inne rodzaje mięs. Karma zawiera witaminy i niezbędne pierwiastki śladowe więc nadaje się jako karma pełnoporcjowa. Oprócz tego może być stosowana jako urozmaicenie dla karmy suchej, ale jej ilość musi być wtedy odpowiednio zmniejszona, by nie przekarmić psa.

Dolina Noteci Premium Pure lamb – Tak jak w przypadku poprzedniej karmy, dolina Noteci z serii „pure” zawiera jeden rodzaj białka zwierzęcego. W zależności od smaku może być to jagnięcina lub wołowina. Jest to mokra karma, która nadaje się dla psich alergików i stworzona jest z różnych części, a więc oprócz samego mięsa zawiera również podroby, co jest ważne w przypadku żywienia psa. Karma może być stosowana jako wyłączna karma do żywienia psa lub urozmaicenie dla suchej. Można ją też stosować do wypełnienia niektórych zabawek jak kongi. Karma nadaje się dla psów każdej wielkości, ale należy pamiętać o odpowiednim jej dawkowaniu dostosowanym do masy ciała i aktywności psa.

Acana Ranchlands dogs – Jest to karma sucha, która zawiera w swym składzie mięso wołowe, jagnięce oraz z bizona. Oprócz tego zawiera śledzia który stanowi źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega 3, które dobrze wpływają na sierść psa. Jej plusem jest brak zbóż, a zamiast tego jest bogata w warzywa i owoce. Zawiera również w składzie kilka wyselekcjonowanych roślin, które zostały dobrane poprzez oparciu się na wiedzy weterynarzy oraz naturalnych instynktach psów, które w środowisku naturalnym same urozmaicałyby w ten sposób swą mięsną dietę.

Karma dla psa bez zbóż

Potrzebne czy niepotrzebne? Wielu właścicieli psów czytając różne składy karm z czasem nabiera przekonania, że skoro zboża są w nich obecne, to widocznie muszą być potrzebne w codziennej psiej diecie. Nic jednak bardziej mylnego. Zboża stanowią po prostu źródło łatwo dostępnych węglowodanów, które dają psom energię, ale są ciężkostrawne. Tak naprawdę jednak wcale nie są im one potrzebne. Jeśli spróbujemy popatrzeć na zapotrzebowanie psa, to tak naprawdę nie ma wytycznych mówiących, że pies ma określone zapotrzebowanie na węglowodany. Psy w przeciwieństwie do kotów, są jednak względnymi mięsożercami, dlatego oczywiście jak najbardziej wymagają w swojej diecie dodatków poza samym mięsem. Dzięki temu mogą zachować odpowiedni bilans wapnia do fosforu. Zamiast jednak zbóż, które zawierają duże ilości węglowodanów, można zastąpić je w psiej diecie warzywami, owocami oraz ziołami, co z powodzeniem zaczyna robić coraz więcej różnych firm produkujących karmy.

Acana Heritage Light&Fit – Tak jak pozostałe karmy Acana wymienione w tym artykule, również Acana Light nie zawiera w swym składzie zbóż. Zamiast nich zawiera owoce, warzywa oraz specjalne wyselekcjonowane zioła, dzięki czemu zawiera niezbędne psu witaminy. W swym składzie zawiera kurczaka, mięso z ryb oraz całe jajka z chowu ściółkowego. Ten konkretny rodzaj nadaje się dla psów z nadwagą ze względu na zmniejszoną ilość tłuszczu.

Bozita Grain Free z łosiem – Jest to sucha karma z łososiem, która jak sama nazwa wskazuje, nie zawiera zbóż. Nadaje się dla psów z normalnym poziomem aktywności oraz wrażliwym żołądkiem, które cierpią na niestrawności pokarmowe. Dzięki zawartości łososia posiada kwasy Omega 3 i 6 dzięki czemu dba o dobrą kondycję oraz ładną sierść u psów. Należy jednak uważać w przypadku psów z alergiami na drób, gdyż zawiera w swym składzie mięso z kurczaka.

Eden Dzik & Bażant Karma Półwilgotna – Karmy półwilgotne charakteryzują się miększymi i bardziej delikatnymi granulkami. Taki rodzaj karm sprawdzi się w przypadku psów starszych oraz innych, które z różnych powodów mają problemy z gryzieniem. Jak w pozostałych karmach również w tej recepturze nie ma zbóż, ani ryżu, który często pojawia się jako wypełnienie karmy zamiast zbóż. Karma wykonana jest ze składników gotowanych na parze, dzięki czemu zachowuje walory żywieniowe. Karma zawiera MSM, glukozaminę oraz chondroitynę aby wzmocnić stawy. Oprócz tego niezbędne witaminy, pierwiastki śladowe oraz kwasy Omega 3 i 6.

Taste of The Wild Sierra Mountin Canine Formula – Jest to mokra karma bez zbóż. Zaleca się ja dla psów z wrażliwym układem pokarmowym. Zawiera w swym składzie lekkostrawną jagnięcinę, dzięki której karma cechuje się również wysoka smakowitością. Karma została wzbogacona w warzywa oraz owoce, które dostarczają również niezbędnych witamin i minerałów. Zawarty w karmie kwas Omega 3 dba o zdrową sierść u psa.

Karma dla psa z jagnięciną

Karmy z jagnięciną cechują się tym, że są lekkostrawne dzięki zawartości delikatnego mięsa jakim jest jagnięcina. Karmy z jagnięciną sprawdzą się w przypadku psów z wrażliwymi żołądkami oraz są dobrym wyborem w przypadku szczeniąt. Sprawdzają się też u psów alergików, ale należy zawsze upewnić się, że karma poza jagnięciną nie zawiera innych mięs, które mogą uczulić psa.

Acana Grass Fed Lamb – Jest to sucha karma oparta wyłącznie na białku jagnięcym, dzięki czemu dobrze sprawdzi się przy psach alergikach uczulonych np. na drób. Karma składa się z mięsa oraz podrobów, tak aby dostarczyć psu wszystkich niezbędnych składników. Karma jak poprzednie z serii acana nie zawiera zbóż. Nadaje się również dla różnych ras psów oraz w każdym wieku.

Polaris Labrador Puppy Jagnięcina/Łosoś – Jest to sucha karma przeznaczona dla szczeniąt. Składa się z jagnięciny oraz łososia i jest bogata w kwasy Omega 3 oraz 6. Karma nie zawiera zbóż, ale jako dodatek do mięsa użyto grochu i ziemniaków w celu uzupełnienia składu. Karma nadaje się do karmienia szczeniąt ras dużych. Zawiera wszystkie składniki odżywcze potrzebne psu i może być stosowana jako karma pełnoporcjowa.
Oasy One Protein, Puppy Junior Jagnięcina – Jest to monobiałkowa karma z jagnięciny, która składem skonstruowana jest tak, aby odpowiadać potrzebom szczeniąt. Dzięki zawartości jednego białka nadaje się dla psich alergików. Wyprodukowana jest ze świeżych składników i polecana jest dla psów z wrażliwym przewodem pokarmowym. Karma nie zawiera konserwantów i sztucznych aromatów. Do tego karma cechuje się dużą smakowitością, więc nadaje się również dla psów wybrednych.

Bez względu na to czy zdecydujemy się na karmę mokrą czy suchą, zawsze należy dokładnie zapoznać się z opisem karmy i jej składem podanym na etykiecie. Przy wyborze należy również kierować się potrzebami psa, jak alergie na niektóre składniki lub sterylizacja, a także zwracać uwagę na aktywność fizyczną. Przy dawkowaniu dobrze jest kierować się często dodaną do karm miarką, jednakże jeśli zobaczymy, że pies nie zjada całej porcji lepiej zmniejszyć dawkę, aby uniknąć problemów z otyłością u psa w przyszłości.