icon_cart

0

koszyk
karmienie ryb akwariowych

Jak i czym karmić ryby akwariowe

Posiadanie akwarium z rybkami to nie tylko przyjemność, ale i obowiązek. Jednym z najważniejszych zadań jest karmienie ryb akwariowych. I choć wydaje się to trywialne zajęcie, w praktyce nie okazuje się takie łatwe.
W porównaniu z ludźmi układ trawienny ryb jest stosunkowo prosty. Oczywiście będą wariacje zależne od gatunku. Niektóre gatunki ryb mają zęby. Zęby ryb są na ogół przystosowane do wykonywania specjalnych funkcji. Drapieżny sum będzie na przykład miał małe, ostre, spiczaste zęby, podczas gdy ryby pacu mają zęby przystosowane do miażdżenia owoców i orzechów.
Żołądki ryb są również ogólnie przystosowane do rodzaju spożywanego pokarmu. Drapieżne ryby mają na ogół worek w kształcie żołądka, który pozwala im zmieścić ogromne ilości pożywienia. Rozdymka ma żołądek, który można napompować powietrzem lub wodą, aby odstraszyć wrogów. Częściowo strawiony pokarm przemieszcza się z żołądka do jelita. Tutaj jest dalej trawiony, a składniki odżywcze są wchłaniane do organizmu. Roślinożercy mają wydłużone jelita, a ich układy są bardziej skomplikowane niż mięsożerców. Pokarm, który nie jest całkowicie strawiony i wchłonięty, opuszcza organizm przez otwór odbytu wraz z innymi produktami przemiany materii.
Podawanie rybom odpowiedniego rodzaju pokarmu we właściwym czasie i w odpowiednich ilościach ma kluczowe znaczenie dla ich wzrostu i rozwoju. W systemie zamkniętym ryby nie mają innego wyboru, jak jeść to, co im zapewniono. Jeśli chcesz mieć ryby pełne energii, musisz je karmić zgodnie z ich konkretnymi potrzebami.
Każdy rodzaj ryb ma specyficzne wymagania żywieniowe. Ryby roślinożerne wymagają dużej ilości błonnika w swojej diecie, podczas gdy mięsożercy potrzebują pokarmu bogatego w białko. Niektóre ryby drapieżne zjadają pokarm dopiero po pogoni za żywym pokarmem.
Nie doprowadzaj ryb do otyłości. Tak, ryby również zyskują niezdrowy tłuszcz z nadmiernego jedzenia. Niektóre ryby, takie jak sum, zjadają niemal dowolną ilość pokarmu. Stają się zbyt duże i tracą zdrowie. Pamiętaj, że ryby w twoim akwarium nie zużywają energii na poszukiwanie i pogoń za pokarmem. Poruszają się tylko w granicach twojego małego akwarium. Tak więc karm swoje ryby tylko zgodnie z ich potrzebami żywieniowymi.



Przekarmianie wprowadza do twojego systemu wiele niechcianych toksyn. Przeważnie ryby są w stanie pobrać potrzebne im pożywienie w ciągu 5-10 minut od karmienia. Pokarm pozostawiony w akwarium po pierwszych 10 minutach żerowania nie jest dla ryb potrzebny i będzie gromadził się w akwarium jako odpad; rozkładające się i uwalniające toksyny.
Pozyskiwanie pokarmu może czasami stać się problemem w akwarium towarzyskim lub biotopowym. Nadpobudliwe ryby i szybko pływające pierwsze zjedzą pokarm.. Małe ryby mogą być spłoszone przez większe ryby, a nowo wprowadzone ryby mogą być zbyt nieśmiałe, aby dostać się do pokarmu.
Daj swoim rybom różnorodne pożywienie. Karmienie ryb tym samym rodzajem pokarmu dzień po dniu powoduje zmniejszenie ich apetytu. Poza tym potrzebują również różnych składników odżywczych, które można dostarczyć tylko przez zmienianie paszy.
Bądź bardzo ostrożny, kiedy i jeśli wprowadzasz do akwarium żywą żywność. Wiele gatunków ryb uwielbia robaki, larwy owadów itp. i pozostaną znacznie zdrowsze, gdy otrzymają żywy pokarm. Należy jednak zadbać o to, aby te odmiany żywności nie przenosiły w sobie infekcji, takich jak zarazki lub inne pasożyty. Jest to bardzo trudne do ustalenia, chyba że wyhodujesz własne żywe jedzenie. Uważaj więc, gdy karmisz swoje ryby żywym pokarmem.

Skład pokarmu dla ryb

Pokarm dla ryb musi zawierać dużą ilość składników odżywczych. Wszystko to razem sprawia, że ​​ryby są zdrowe i potrafią dostosować się do zmieniających się warunków w akwarium. Pamiętaj, im zdrowsze ryby, tym większą mają odporność na choroby i infekcje.

Białko 

Białko jest najważniejszym składnikiem odżywczym, którego ryby potrzebują do wzrostu. W przeliczeniu na suchą masę stanowi to maksymalną wagę w ich strukturze ciała. Aminokwasy pozyskiwane są z białek i ryby wykorzystują je do tworzenia nowych tkanek organizmu oraz enzymów. Ryby bardzo sprawnie przekształcają pokarm w tkanki ciała. Dlatego ryby potrzebują mniejszych ilości pokarmu niż większość innych zwierząt. Węglowodany prawie nie występują w pożywieniu wielu gatunków ryb, ponieważ energia pochodzi również z białek.
Ilość białka wymagana dla zdrowia ryb zależy od wielu zmiennych, takich jak gatunek ryby, ilość dostępnego naturalnego pokarmu, tempo wzrostu itp. Narybek wymaga diety bardziej bogatej w białko, aby zmaksymalizować jego zdolności adaptacyjne i szanse na przeżycie. W miarę wzrostu ryb zmniejsza się ich zależność od białka. Temperatura wody również wpływa na zapotrzebowanie na białko.

Kwasy tłuszczowe i ryby

Kwasy tłuszczowe są dla większości ryb magazynem energii. Zapewniają wytrzymałość. Węglowodany również mogą wykonywać tę pracę. Widać również, że niektóre gatunki ryb drapieżnych również wymagają w swojej diecie pewnego źródła oleju rybnego. Ryby żyjące w akwarium są naturalnie podatne na otyłość. Nie zużywają nadmiaru energii na pływanie na długich dystansach czy szukanie pożywienia. W większości przypadków nadmiar tłuszczu może być szkodliwy dla ogólnego stanu zdrowia ryb. Niektóre ryby tracą swoje zdolności reprodukcyjne, jeśli jest za dużo tkanki tłuszczowej.

Karotenoid rozpuszczalny w tłuszczach 

Karotenoid rozpuszczalny w tłuszczach odpowiada za jasne odcienie niektórych ryb. Kryl i ryby solankowe to tylko niektóre z pokarmów bogatych w pigmenty.

Węglowodany

Węglowodany stanowią 20-30% powszechnej żywności komercyjnej. Chociaż są alternatywnymi źródłami energii, nie są bardzo potrzebne do wzrostu ryb. Chociaż większość ryb poradzi sobie z pewną ilością węglowodanów, pojawiają się u nich oznaki złego stanu zdrowia, jeśli w ich diecie występuje wysokie stężenie węglowodanów. Na przykład, jeśli młode ryby spożywają zbyt dużo węglowodanów, inne składniki odżywcze nie zostaną odpowiednio przyswojone przez ich organizm. Z tego powodu ziarna zbóż, które mają bardzo wysoki poziom surowej skrobi, nie są w pełni spożywane przez ryby.



Witaminy i minerały

Witaminy są niezbędne dla zdrowia ryb. Są to substancje organiczne, które działają jak katalizatory wielu reakcji biochemicznych zachodzących w rybach. Prawie wszystkie niedobory witamin zwiększają podatność ryb na choroby i stres. Najlepszym sposobem na zapewnienie swoim rybom bogatego zaopatrzenia w witaminy jest kupowanie dla nich niewielkich ilości zróżnicowanego pokarmu. Przechowywanie nadmiaru żywności w zamrażarce również przedłuża żywotność witamin. Dostarczanie mrożonych lub świeżych warzyw i żywej żywności może również dostarczyć rybom bardzo potrzebnych witamin.
Minerały są również niezbędne dla twoich ryb. Kości, zęby i tkanki łuskowe wymagają dużej ilości minerałów. Minerały pełnią również wiele funkcji wspomagających. Twoje tropikalne ryby najprawdopodobniej ucierpią z powodu braku wapnia i fosforu. Jeśli trzymane są w twardej wodzie, ryby są w stanie wydobyć z niej pewną ilość wapnia, ale miękka woda nie ma absolutnie żadnych zasobów wapnia. Chociaż suplementy mineralne pomogą zrekompensować ten niedobór, nadmiar niektórych minerałów może być trujący. Dlatego suplementy mineralne nie powinny być stosowane bezkrytycznie.

Przewód pokarmowy u ryb akwariowych

Znajomość i zrozumienie żywienia i trawienia ryb oraz ich osobliwości jest niezbędna do produkcji paszy i dodatków, które odpowiadają ich potrzebom i nawykom żywieniowym.
Układ pokarmowy ryb wykazuje ogromną plastyczność ze względu na różne strategie żywienia, które spotykamy w środowisku wodnym. Przewód pokarmowy waha się od struktury kanalikowej bez żadnego zróżnicowania anatomicznego do rozwiniętego przewodu pokarmowego, z wyraźnie umięśnionym żołądkiem, a nawet wyspecjalizowanymi strukturami, takimi jak skrzela.
W przeciwieństwie do większości kręgowców, których trawienie rozpoczyna się w jamie ustnej, u ryb proces trawienia rozpoczyna się w żołądku, u tych gatunków, w których występuje lub bezpośrednio w jelitach. Wchłanianie składników odżywczych następuje w jelitach.

Strategie żywienia i osobliwości anatomiczne

Budowa anatomiczna przewodu pokarmowego ryb wykazuje ogromną zmienność związaną zarówno z różnym stopniem ewolucji, jak i różnymi rodzajami żywienia.
Ogólnie przewód pokarmowy składa się ze struktury kanalikowej z czterema obszarami: jama ustna; początkowy region złożony z przełyku, żołądka i odźwiernika; średnia część dłuższej długości, gdzie można znaleźć ślepy odźwiernik; oraz region końcowy, który kończy się odbytem.
Anatomiczną różnicą między akwakulturą słodkowodną a gatunkami morskimi jest obecność zwieracza sercowego między przełykiem a żołądkiem. Obecność tej anatomicznej struktury jest związana z osmoregulacją. Zwierzęta morskie (środowisko hiperosmotyczne), które wymagają ciągłego połykania wody w celu utrzymania równowagi osmotycznej, brak zwieracza serca. Z drugiej strony zwierzęta słodkowodne (środowisko hipoosmotyczne) mają zwieracz serca w celu zminimalizowania wnikania wody do zwierzęcia.
Na podstawie ich zwyczajów żywieniowych możemy podzielić różne gatunki ryb na następujące grupy:

  • roślinożerne – stanowią one niewielki procent i są częściej spotykane w ciepłych wodach, między 40˚N a 40˚S. Są powszechne w tropikalnych rafach słodkowodnych i koralowych. Ze względu na ich pozycję troficzną u podstawy łańcucha pokarmowego, często są najliczniejszym gatunkiem ryb w społeczności.
    Ta grupa zwierząt ma zwykle krótką jamę ustną, tępy pysk i wiele zębów zdolnych do miażdżenia, skrobania, a nawet kopania. Przewód pokarmowy ryb roślinożernych charakteryzuje się brakiem prawdziwego żołądka i długimi jelitami, które umożliwiają trawienie roślin. Zwierzęta te zużywają dużo energii na zdobycie pożywienia, ponieważ spędzają większość dnia na jedzeniu.
    Istnieją gatunki roślinożerców z rodzin scaridae, pielęgnic i cichlidae. Karpie (Ctenopharyngodon idellus, Hypophthalmichthys molitrix, Cyprinus carpio ) i tilapia nilowa ( Orechromis niloticus ) są głównymi gatunkami produkowanymi w światowej akwakulturze.
  • detrytożercy – charakteryzują się zużywaniem obojętnej materii organicznej, która gromadzi się na różnych etapach degradacji na dnie jezior, stawów i niektórych siedlisk morskich. Mają słabo rozwinięty przewód pokarmowy, zazwyczaj nie mają żołądka i mają długi przewód pokarmowy, podobnie jak gatunki roślinożerne.
    Przykładem tego typu ryb jest barwena szara ( Mugil cephalus ).
    Planktożerne to ryby filtrujące, które żerują, wysysając wodę i przesiewając cząstki pokarmu przez grabie skrzelowe obecne w skrzela. Ten rodzaj pożywienia ma dwie zalety: bardzo mała zdobycz może zostać połknięta przez duże drapieżniki, a karmienie może być ciągłe, w dzień i w nocy, ponieważ wzrok nie jest potrzebny.
    Wiele z tych gatunków, oprócz filtracji, jest w stanie aktywnie wyłapywać pojedyncze cząstki. Gatunki te są znane jako opcjonalne filtry i mogą przełączać się między obydwoma trybami karmienia, filtracji i aktywnego chwytania, w zależności od wielkości ofiar, ich gęstości i intensywności światła, aby zoptymalizować ilość zużywanej energii.
    Ta grupa zwierząt ma wyspecjalizowane struktury w łukach skrzelowych, znane jako narządy nabłonkowe, przypominające pędzel struktury, które pozwalają wodzie przeszukiwać skrzela i chwytać plankton. Ponadto u niektórych gatunków w jamie ustnej obserwuje się struktury zwane kieszonkami gardłowymi, które podczas łowów są w stanie magazynować cząsteczki glonów i planktonu.
    Clupeidae (sardelki i anchois) oraz scombrydy (Scomber japonicus, makrela pacyficzna) to główne grupy ryb planktożernych. Również rohu (Labeo rohita), jeden z głównych gatunków karpi indyjskich i jeden z głównych gatunków akwakultury produkowanych na całym świecie.
  • mięsożerne – jest to najczęstszy rodzaj żywienia w tej klasie kręgowców. W piramidzie troficznej znajdują się ponad roślinożercami, jako konsumenci wtórni. Można wyróżnić trzy podtypy.
    Zooplanktery (zwierzęta są w stanie przefiltrować wystarczającą ilość wody przez przewód pokarmowy, aby żywić się zooplanktonem), bezkręgowce bentoniczne (ryby z tej grupy mają specjalizacje strukturalne i behawioralne, które przewyższają specjalizacje każdej innej grupy). Są to głównie ryby ze środowisk koralowych oraz pielęgnice z Wielkich Jezior Afryki. Do tej grupy należą gatunki oczekujące na swoją zdobycz w ukryciu, mobilnych myśliwych bento (Lutjanidae, Holocentridae), miażdżycieli (Labridae) oraz sondach zdolnych do wydobywania zdobyczy z lasów koralowych (Sygnatidae), rybożerne (
    Stanowią najliczniejszą grupę w gatunków). Czasami połykają całą zdobycz i mają duży pysk ze spiczastymi dziobami, aby uniemożliwić zdobyczy ucieczkę.
    Przewód pokarmowy ryb rybożernych charakteryzuje się prawdziwym żołądkiem i krótkim jelitem. Pstrąg (Oncorhynchus mykiss) i łosoś (Salmo salar) są najbardziej istotnymi gatunkami w tej grupie, biorąc pod uwagę ich znaczenie w akwakulturze przemysłowej.

Trawienie ryb akwariowych

Trawienie to proces degradacji pokarmu, który umożliwia zwierzęciu przyswajanie zawartych w nim składników odżywczych. Podobnie jak u pozostałych kręgowców, trawienie dzieli się na dwie fazy: trawienie mechaniczne, w którym pasza jest rozdrabniana, oraz trawienie chemiczne, w którym enzymy trawienne rozkładają pokarm do składników odżywczych, które zwierzę jest w stanie przyswoić.

Rozkład mechaniczny. W przeciwieństwie do innych kręgowców u ryb brakuje gruczołów ślinowych w jamie ustnej, przez co ich funkcja ogranicza się do chwytania i rozdrabniania pokarmu. U niektórych gatunków gruczoły wydzielnicze zastępowane są gruczołami wydzielającymi śluz, co sprzyja tranzytowi pokarmu.
W ustach znajduje się gardło, które jest przedziurawione bocznie przez łuki skrzelowe. U niektórych gatunków, jak większość karpiowatych, w piątym łuku skrzelowym pojawiają się struktury zębopodobne, które sprzyjają miażdżeniu.
Przełyk odpowiada za regulację dopływu wody i pokarmu, czasami posiada gruczoły ślinowe. Posiada prążkowane mięśnie do zwracania spożytego pokarmu.
Żołądek jest odpowiedzialny za inicjowanie trawienia chemicznego oraz magazynowanie i mieszanie pokarmu. U niektórych gatunków roślinożernych żołądek ma wysoko rozwiniętą i kolistą muskulaturę, która miażdży materiał roślinny, działając jak żołądek u ptaków.

Rozkład chemiczny. Jak wspomniano powyżej, u ryb brak gruczołów ślinowych w jamie ustnej, a zatem trawienie chemiczne rozpoczyna się w żołądku lub bezpośrednio w jelicie, jeśli u gatunku brakuje tych pierwszych.
W żołądku znajdują się komórki, które wydzielają kwas solny, który hydrolizuje pokarm i promuje aktywność enzymatyczną poprzez obniżanie pH.
Pepsyna jest głównym enzymem wydzielanym w żołądku i odpowiada za rozkład białek poprzez hydrolizę wiązań peptydowych. Gatunki żywiące się skorupiakami oprócz pepsyny posiadają również inne enzymy o dużym znaczeniu: chitynazy, enzymy odpowiedzialne za degradację egzoszkieletu skorupiaków.
W jelitach odbywa się większość trawienia i wchłaniania składników odżywczych. W przeciwieństwie do innych kręgowców, nie ma wyraźnego zróżnicowania między odcinkami jelita i rozróżnia się jedynie obszar proksymalny, obszar środkowy i obszar końcowy.
Chociaż wchłanianie składników odżywczych jest podobne w całym przewodzie pokarmowym, trawienie lipidów występuje zwykle w odcinku przednim, a trawienie białek w odcinku tylnym. Przewód końcowy odgrywa ważną rolę w osmoregulacji, ponieważ tam zachodzi wchłanianie minerałów.

Strawność

W przeciwieństwie do zwierząt lądowych, które wykorzystują węglowodany jako źródło energii, zwierzęta wodne wykorzystują lipidy i białka.
Procent białka wymaganego przez ryby jest bardzo wysoki i waha się między 40-50%.
Stosowanie źródeł białka roślinnego wpływa z jednej strony na strawność, ze względu na obecność czynników antyodżywczych (ANF) zdolnych do zmniejszania aktywności enzymów trawiennych. Przykładem takich czynników antyżywieniowych są inhibitory proteaz, enzymy odpowiedzialne za przejście od pepsynogenu do pepsyny, kluczowy etap trawienia białek.
Z drugiej strony źródła białka roślinnego nie zawierają odpowiedniej proporcji niezbędnych aminokwasów i mogą powodować zaburzenia równowagi. Ponadto związki hamujące, takie jak kwas chlorogenowy, zawarte w surowcach roślinnych wpływają na smakowitość jedzenia.
W celu poprawy strawności białka roślinnego opracowano procesy termiczne. Dodatkowo dodatek zakwaszaczy poprawia strawność białka.

Wnioski

Karma dla ryb jest jednym z głównych kosztów produkcji w gospodarstwach akwakultury, ponieważ stanowi do 50% całkowitych kosztów produkcji. W związku z tym niezbędna jest znajomość różnych nawyków żywieniowych i zachowań zwierząt wodnych, a także zrozumienie procesu trawienia i strawności składników odżywczych, aby zoptymalizować wykorzystanie karmy.
Zastąpienie źródeł białka zwierzęcego źródłami białka roślinnego jest jednym z głównych wyzwań stojących przed przemysłem akwakultury i dlatego opracowywane są produkty zdolne do poprawy strawności białka.

Czym karmić ryby akwariowe

To, czym karmisz swoje ryby – i jak dużo jedzenia im dajesz – jest ważnym elementem zapewnienia im zdrowego środowiska. Oferowanie odpowiedniej diety dla ryb to znacznie więcej niż posypanie kilkoma płatkami wody kilka razy dziennie. Sekcja karmy dla ryb w sklepie zoologicznym może być przytłaczająca dla początkującego właściciela. Najpierw dowiedz się więcej o swoich gatunkach ryb , zaczynając od tego, czy gatunki są mięsożerne czy roślinożerne.

  • Sucha karma. Kiedy myślisz o pokarmie dla ryb, myślisz o płatkach. Jest to najczęstsza opcja karmienia pełnego zbiornika ryb, ale sucha karma dla ryb występuje również w postaci granulek, odmian tonących i pływających, a także opcji dla określonych gatunków. Sucha karma dla ryb może być uboższa w błonnik, ale dodanie do diety pokarmów roślinnych pomoże zmniejszyć ryzyko zaburzeń pęcherza pławnego i wzdęć u gatunków wegetariańskich. Sklepy zoologiczne mogą również sprzedawać arkusze suszonej spiruliny lub alg nori, które świetnie nadają się do skubania przez ryby roślinożerne.
  • Mrożonki. Niektóre ryby lubią mrożonki, takie jak krewetki, plankton, kryl lub małże. Sklepy zoologiczne często sprzedają również mrożone kostki spiruliny do karmienia roślinożerców.
  • Liofilizacja. Robaki i krewetki lub inne produkty spożywcze można znaleźć w postaci liofilizowanych kostek. Są bardzo pożywne i świetnie nadają się dla ryb mięsożernych.
  • Żywe jedzenie. obejmują żywą solankę lub krewetki, ryby karmowe (dla większych ryb mięsożernych), świerszcze i robaki.
  • Spirulina. Jeśli twoje ryby są typem zjadającym rośliny akwariowe, takich jak anacharis, daj im również zielone pożywienie. Do wyboru sałata, ogórek, cukinia i szpinak. Przypnij warzywa z boku zbiornika lub przymocuj je w pobliżu podłoża, ale usuń lub wymień niezjedzone warzywa w ciągu 24 godzin. Ryby takie jak plecostomus uwielbiają jeść świeże warzywa.

Biologia różnych ryb oznacza, że ​​często potrzebują innego pokarmu. Dlatego, jeśli masz w akwarium różnorodne ryby, używaj kombinacji pokarmów – takich jak pokarmy pływające, pokarmy wolno tonące i pokarmy szybko tonące – aby upewnić się, że otrzymują potrzebne im składniki odżywcze.

Jak dużo jedzenia dawać rybkom akwariowym

Właściciele ryb częściej przekarmiają swoje ryby niż je niedożywiają, co zwiększa ilość odpadów w zbiorniku. To nie tylko odpady, które pozostają, gdy ryby nie zjadają całego pożywienia, ale także odpady są wydalane z ryb, ponieważ jedzą więcej niż to konieczne. Jeśli zauważysz, że poziom amoniaku, azotynów lub azotanów rośnie, a zbiornik wydaje się zanieczyszczony, prawdopodobnie przekarmiasz ryby.


Dorosłe ryby można karmić raz dziennie, mniej więcej w tym samym czasie, chociaż można je karmić kilka razy dziennie, jeśli podajesz im mniejszą ilość przy każdym karmieniu. Młode ryby mogą potrzebować trzech lub czterech karmień dziennie. Roślinożercy zazwyczaj nie mają dużych żołądków, aby pomieścić dużo pożywienia, ponieważ w naturze skubią glony i rośliny przez cały dzień. Można je karmić częściej niż mięsożerców lub podawać warzywa, które mogą jeść przez cały dzień. Postępuj zgodnie z zasadą, że powinieneś karmić ryby tylko tym, co zjedzą w ciągu pięciu minut. Jeśli po tym czasie pozostało jedzenie (z wyjątkiem świeżych warzyw), karmisz za dużo. Wyjątkiem są ryby, które żerują nocą – należy umieścić pokarm w akwarium wieczorem przed wyłączeniem światła i pozwolić rybom jeść przez noc.
Nie traktuj wielkości akwarium jako wskaźnika, ile jedzenia jest potrzebne. Pięć ryb w dużym akwarium potrzebuje takiej samej ilości pokarmu jak pięć ryb w mniejszym akwarium – wystarczy rozłożyć je w całym akwarium, aby każdy mógł do niego łatwo dotrzeć.
Przekarmianie jest najczęstszym błędem popełnianym przez nowych właścicieli ryb. Gdy dasz rybom zbyt dużo pokarmu, resztki mogą zatkać filtr i rozłożyć się na toksyny, które są szkodliwe dla ryb. Stąd ostrzeżenia na opakowaniach karmy dla ryb, aby nie przekarmiać ryb.

W naturze ryby jedzą, kiedy są głodne, a jedzenie jest dostępne. Jeśli źródła pożywienia są obfite, będą jeść kilka razy dziennie. Z drugiej strony, jeśli źródła pożywienia są ograniczone, może minąć kilka dni między posiłkami. Z tego powodu ryby są bardzo oportunistyczne i zjadają jedzenie, gdy tylko mają szansę.
Oznacza to, że jeśli zaoferujesz im jedzenie, zwykle je pożrą, nawet jeśli nie głodują. Miej to na uwadze, gdy następnym razem twoja ryba „błaga” o jedzenie. Ryby szybko dowiadują się, kto przynosi jedzenie do zbiornika i chętnie skorzystają z możliwości nakarmienia, nawet jeśli nie potrzebują jedzenia.

Liczba karmień dziennie

To, jak często musisz karmić swoje ryby, zależy od rodzaju ryb, które posiadasz. Ogólnie rzecz biorąc, większość ryb radzi sobie całkiem nieźle przy jednym karmieniu dziennie. Jednak niektórzy właściciele wolą karmić swoje ryby dwa razy dziennie. Młode, rosnące ryby mogą potrzebować jeść trzy lub więcej razy dziennie. Niezależnie od ilości karmień najważniejsze jest, aby każde karmienie było bardzo małe.
Większość ryb dobrze sobie radzi z dwoma posiłkami dziennie. Czas nie jest krytyczny, z wyjątkiem nocnych karmników. Jeśli masz w akwarium nocne ryby, takie jak niektóre sumy, pamiętaj, aby je nakarmić tuż przed wyłączeniem światła w nocy. Będą polować na jedzenie w ciemności, używając wyostrzonego zmysłu węchu, aby znaleźć pokarm.
Istnieją pewne wyjątki od zasady karmienia raz dziennie. Roślinożercy muszą jeść często, ponieważ mają mniejsze żołądki, które nie mogą pomieścić dużej ilości jedzenia. W naturze przez cały dzień siedziałyby na roślinach. Należy im podawać kilka małych porcji dziennie lub dostarczać żywych roślin, które mogą skubać. Złota rybka w ogóle nie ma żołądka, więc nie powinna być karmiona jednocześnie dużym posiłkiem. Naturalnie skubią glony i inne produkty spożywcze w ciągu dnia, więc lepiej jest podawać im kilka małych posiłków w ciągu dnia, niż podawać im duży posiłek tylko raz dziennie.
Świeżo wykluty narybek i młode ryby, które nie są w pełni dorosłe, wymagają częstszego karmienia specjalnymi pokarmami przeznaczonymi dla narybku.

Ustalanie odpowiedniej ilości jedzenia

Dobrą zasadą jest, aby nie podawać rybom więcej pokarmu, niż zjedzą w mniej niż pięć minut. W razie wątpliwości nie dokarmiaj.
Pamiętaj też, że rodzaj jedzenia jest tak samo ważny jak jego ilość. Chcesz mieć pewność, że twoje ryby otrzymują odpowiednie odżywianie,  którego potrzebują, aby zachować zdrowie. Ponadto, jeśli masz społeczność ryb, musisz wziąć pod uwagę potrzeby żywieniowe każdego gatunku i znaleźć pożywienie, które to zrównoważy.

Co się stanie, jeśli przekarmisz ryby?

Jeśli przekarmisz swoje ryby, efekty mogą nie być widoczne na początku. To mit, że ryby eksplodują od jedzenia zbyt dużo, więc nie musisz się tym martwić. Istnieją jednak inne problemy zdrowotne związane z przekarmianiem.
Niektóre gatunki ryb mogą rozwinąć stłuszczenie wątroby (lipidoza wątrobowa). Przekarmienie może również stresować ryby, a negatywny wpływ na samo środowisko wodne wpłynie na zdrowie twoich ryb.
Niezjedzony pokarm będzie wytwarzał produkty uboczne (amoniak, azotyny i azotany), które mogą być szkodliwe dla ryb. W przypadku przekarmienia należy natychmiast usunąć niezjedzone jedzenie za pomocą syfonu lub siatki. Jeśli nie usuniesz nadmiaru pokarmu, ryzykujesz wpływ na chemię wody w akwarium. Poziomy azotynów i amoniaku mogą wzrosnąć, a tlen i pH mogą spaść do poziomów zagrażających życiu. Produkty uboczne mogą również zmętniać wodę, sprzyjać zakwitowi glonów lub zachęcać do niekontrolowanego wzrostu pleśni lub.

Alternatywny pokarm dla ryb akwariowych

Czy kiedykolwiek byłeś w sytuacji, w której musiałeś zadać sobie pytanie, czym możesz karmić ryby inne niż pokarm dla ryb?
Chcesz poeksperymentować z domową karmą dla ryb? Czy zamierzasz karmić swoje domowe ryby zróżnicowaną, bogatą w składniki odżywcze dietą? A może po prostu zabrakło ci kupionej w sklepie karmy dla ryb?
Bez względu na powód znajdziesz tu wiele sposobów na karmienie ryb akwariowych bez polegania na płatkach pokarmowych dla ryb.
Większość ryb akwariowych może bezpiecznie żyć od 3 do 7 dni bez karmienia. Niektóre odporne gatunki są w stanie pościć do 14 dni w odpowiednich warunkach, chociaż ten rodzaj postu powinien być zarezerwowany dla sytuacji awaryjnych.
Tak więc, jeśli właśnie zorientowałeś się, że skończyła ci się karma dla ryb, nie panikuj.
Początkujący hodowcy ryb często przekarmiają swoje domowe ryby, więc konieczność pominięcia kilku karmień sprawia, że ​​czują się jak źli hodowcy ryb. W rzeczywistości, nawet jeśli nie masz pokarmu dla ryb przez 1 tydzień, większość ryb akwariowych poradzi sobie dobrze. A niektórym może się to przydać.
Teraz, gdy uporaliśmy się z pilną sprawą, zobaczmy, czym jeszcze możesz karmić ryby poza pokarmem dla ryb.

Czym karmić ryby, jeśli nie masz pokarmu dla ryb

Zabrakło pokarmu dla ryb, do którego przyzwyczajone są twoje zwierzęta domowe? Może się to zdarzyć każdemu akwaryście, ale kiedy czekasz na uzupełnienie zapasów, masz do wyboru wiele opcji jedzenia.
Eksperymentowanie z nowymi źródłami kalorii może być niesamowitą rzeczą dla dobrego samopoczucia twoich ryb, niezależnie od tego, czy robisz to celowo, czy jesteś do tego zmuszany przez okoliczności.
Zrównoważona i zróżnicowana dieta, uzupełniona o różnorodne minerały, witaminy i składniki odżywcze, to najlepsza dieta, jaką możesz zaoferować rybom w niewoli.
Więc nie myśl, że zawiodłeś swoją rybę tylko dlatego, że zabrakło jej podstawowych płatków dla ryb. Możesz być zaskoczony, jak dobrze niektóre gatunki ryb radzą sobie po wprowadzeniu do nowej żywności.
Rzadko o tym myślimy, ale niektóre ryby faktycznie nudzą się tym samym pokarmem i w końcu będą zachowywać się niezainteresowane podczas karmienia, zwłaszcza mięsożerne.
Możesz karmić swoje ryby akwariowe różnorodnym asortymentem łatwo dostępnego (i niedrogiego) pokarmu, jeśli nie masz pod ręką pokarmu dla ryb. Należy jednak pamiętać, że ich dieta powinna również obejmować specjalne pokarmy dla ryb kupowane w sklepie, w zależności od potrzeb gatunków, które trzymasz w swoim akwarium.
Pokarm, którym możesz bezpiecznie karmić ryby akwariowe, inny niż pokarm dla ryb, będzie również zależeć od rodzaju diety, którą żywią się twoje zwierzęta domowe: roślinożerne, wszystkożerne lub mięsożerne.

Alternatywny pokarm dla ryb mięsożernych

Ryby mięsożerne nie mają zdolności do trawienia materii roślinnej i chociaż możesz zobaczyć skalary podgryzające rośliny, ich układ trawienny po prostu nie jest w stanie wydobyć składników odżywczych z rośliny. Mięsożercy mają krótki przewód pokarmowy połączony z dużym żołądkiem do przechowywania kawałków jedzenia.
Większe mięsożerne ryby mogą przechowywać w żołądku całą rybę, którą połykają za jednym kęsem. Dlatego mają większe usta i ostre zęby, takie jak Arowana .
Możesz karmić mięsożerne ryby w swoim akwarium typową żywą lub mrożoną karmą, której używa większość hodowców ryb:
Krewetki solankowe, rozwielitki, świerszcze, mączniki, ślimaki.
Możesz też poeksperymentować z wyborami żywieniowymi, które mogą wydawać się poza twoją strefą komfortu, ale w rzeczywistości będą smacznymi przysmakami dla drapieżników w twoim akwarium:
Serce wołowe, sieja (dorsz, tilapia, mintaj), krewetki stołowe, skrawki z kurczaka.
Oczywiście nie powinieneś karmić mięsożernych ryb akwariowych wszystkim wymienionym powyżej, ani nie powinieneś przekształcać tych źródeł pożywienia w podstawową dietę dla swoich mięsożerców. Nadal potrzebują specjalnych płatków/granulek z pokarmem dla ryb, aby pokryć ich przydział witamin i minerałów.
W każdym razie unikaj karmienia ryb mięsożernych tłustym mięsem, a nawet tłustymi rybami, ponieważ nadmiar tłuszczu może gromadzić się wokół serca ryb, a nawet uszkodzić ich wątrobę i układ rozrodczy.
Dieta mięsożercy nie powinna zawierać więcej niż 6% tłuszczu. Tłuste mięso może również obniżyć jakość wody w akwarium podczas karmienia.
Pamiętaj, że mięsożercy mogą być wybredni, jeśli chodzi o próbowanie nowego jedzenia, więc mogą potrzebować pościć przez chwilę, zanim będą wystarczająco głodni, aby zjeść na napakowaną białkiem porcję wołowego serca.

Alternatywny pokarm dla ryb wszystkożernych

Większość ryb akwariowych na wolności będzie wszystkożerna, ale niektóre mogą preferować pokarmy mięsne, podczas gdy niektóre wolą chrupać glony i substancje roślinne (takie jak sumy z dna).
Wszystkożerne ryby akwariowe mają układ trawienny, który może przetwarzać składniki odżywcze, takie jak zwierzęta mięsożerne i roślinożerne, co czyni je najłatwiejszymi do karmienia rybami domowymi, gdy zabraknie pokarmu dla ryb.
Oto kilka bogatych w białko alternatyw dla płatków dla ryb przeznaczonych dla wszystkożerców:
Larwy owadów, owady, skorupiaki (krewetki, raki, widłonogi, kraby), ślimaki, żółtko jajka na twardo.
Dla wszystkożernych ryb w twoim akwarium, które lubią warzywa i warzywa, możesz je karmić:
Ogórek (usunięte pestki i miękkie wnętrze), sałata, gotowany na parze groszek, marchew gotowana lub gotowana na parze, ziemniaki gotowane lub gotowane na parze, brokuły gotowane, dynia gotowana, kalafior gotowany, cukinia (usunięte nasiona i miękkie wnętrze);
Rośliny wodne jadalne (rzęsa, Egeria densa , Hygrophila).
Żółtko jaja mogło cię zaskoczyć, ale w rzeczywistości jest ono popularne jako pokarm dla narybku i noworodków żyworodnych. Kawałki żółtka jaja są również świetnym przysmakiem dla niektórych krewetek. Karm nim jednak oszczędnie, ponieważ może zepsuć chemię wody w zbiorniku.
Większość wszystkożernych ryb chętnie zje którąkolwiek z wyżej wymienionych opcji pokarmowych, zwłaszcza jeśli masz je na czczo przez 2-3 dni. Należy pamiętać, że te alternatywy pokarmowe nie powinny stać się głównym źródłem składników odżywczych dla ryb akwariowych. Nadal musisz upewnić się, że wszystkożercy otrzymują wzbogacone płatki z pokarmem dla ryb.

Alternatywny pokarm dla ryb roślinożernych

Niewiele jest ryb akwariowych, które żywią się wyłącznie roślinożerną dietą, ale istnieje niezliczona ilość gatunków ryb, które skubią żywe rośliny w akwarium, nie będąc roślinożercami:
Złota Rybka, Skalary, ryba Koi, niektóre Tetry.
Zapaleni roślinożercy mogą spożywać urozmaiconą dietę złożoną z pokarmów roślinnych, gdy nie ma już specjalnych płatków z pokarmem dla ryb.

Oto, cym możesz karmić rybami roślinożernymi innymi niż płatki dla ryb:
Warzywa korzeniowe gotowane na parze (brokuły, marchew, kalafior, dynia, ziemniaki itp.); zmiękczony groszek; sałata i inne zielone warzywa liściaste; niektóre owoce w małych porcjach (jabłka, mango); spirulina;
Żywe rośliny wodne jadalne (rzęsa wodna, wodnica brazylijska, Hygrophila).
Ryby roślinożerne, takie jak wszystkożerne, będą łatwiejsze w karmieniu nowymi alternatywnymi pokarmami, ponieważ są mniej wybredne, jak czasami mięsożercy.

Domowe jedzenie dla ryb akwariowych

Domowa karma dla ryb jest niesamowitym uzupełniającym źródłem kalorii dla ryb domowych. Może obniżyć koszty, zwłaszcza jeśli karmisz dużą liczbę dużych ryb.
To sprytne posunięcie, aby wcześnie przyzwyczaić ryby akwariowe do alternatywnych pokarmów, które można przygotować w domu przy ograniczonym budżecie. Należy oczywiście uzupełnić ich zapotrzebowanie na minerały, witaminy i składniki odżywcze specjalną karmą dla ryb, zgodnie z ich potrzebami żywieniowymi.

Przyjazna dla mięsożerców, domowa galaretka z rybami:
1 szklanka białej ryby;
1 szklanka krewetek;
1 szklanka organów;
zmiksuj mięso i wymieszaj je z 1 szklanką uwodnionej granulowanej żelatyny.
Zamrażaj i przechowuj w zamrażarce do 1 roku.

Jaką żywność dla ludzi mogą jeść ryby?

Istnieją dwa rodzaje pożywienia dla ludzi, które twoje zwierzę domowe może bezpiecznie spożywać w rozsądnych ilościach:

Świeża żywność, nieprzetworzona
W zależności od diety ryb akwariowych, możesz karmić je kawałkami pełnowartościowych pokarmów, których użyjesz podczas gotowania posiłków.
Świeże warzywa i owoce, surowe mięso (bez tłuszczu), warzywa itp. mogą być bezpiecznie spożywane przez twoje zwierzę domowe.
Musisz tylko upewnić się, że ta świeża żywność ma odpowiednią konsystencję (nie jest wodnista ani tłusta) i pasuje do właściwości dietetycznych, których potrzebują twoje ryby (nie podawać mięsnych pokarmów rybom roślinożernym).
Żywność nie powinna być przetwarzana (marynowana, konserwowana itp.), ponieważ może zawierać dodatki, konserwanty i inne składniki, które mogą być niebezpieczne dla ryb w przypadku spożycia.



Gotowane jedzenie, minimalnie przetworzone
Gotowane warzywa (groszek, kalafior, dynia, marchewka itp.), gotowane lub gotowane na parze, są od czasu do czasu świetną alternatywą pokarmową dla płatków rybnych dla wszystkożernych i roślinożernych ryb akwariowych.
Możesz nawet nakarmić kilka ryb ugotowanym ryżem lub płatkami owsianymi. Należy pamiętać, że gotowana żywność dla ludzi nigdy nie powinna być pokarmem dla ryb, jeśli została doprawiona (solą lub przyprawami).
Niektóre ryby nie trawią niektórych rodzajów zbóż, które są podstawą ludzkiej diety. Jeśli więc eksperymentujesz z karmieniem ryb gotowanymi ziarnami, rób to ostrożnie.

Jakie owoce mogą jeść ryby?

Roślinożerce i wszystkożerne ryby w twoim akwarium mogą od czasu do czasu odnosić korzyści z karmienia ich małymi ilościami owoców, ponieważ mogą uzyskać zastrzyk witamin i minerałów podczas trawienia owoców.
Oto kilka owoców, którymi możesz bezpiecznie karmić swoje domowe ryby: jabłka, mango, gruszki, papaja.
Możesz karmić je tak, jak są, bez zmiękczania ich. Nawet bezkręgowce w twoim akwarium docenią smakołyk owocowy (zwłaszcza ślimaki!).
Jedynym owocem, którego nigdy nie powinieneś karmić swojej ryby, jest awokado. Zarówno skórka, jak i pestki awokado zawierają perzynę , która jest toksyną. Jest uważany za śmiertelny dla większości zwierząt domowych, więc zdecydowanie nie powinieneś karmić nim swoich ryb.
Nawet w przypadku owoców bezpiecznych dla ryb, należy karmić nimi swoje zwierzęta domowe tylko w niewielkich ilościach. Nie jest to rodzaj pokarmu, który ryby akwariowe kiedykolwiek napotkałyby lub żywiłyby się na wolności.

Jakie warzywa mogą jeść ryby?

Lista warzyw, które możesz bezpiecznie karmić swoją rybą, jest bogata:

  • Warzywa korzeniowe gotowane/na parze;
  • Sałata i inne zielone warzywa liściaste;
  • Cukinia, dynia letnia, ogórki (bez pestek i miękkiego środka);
  • Groszek.

Nie należy karmić ryb akwariowych warzywami szczególnie kwaśnymi (pomidory), wodnistymi lub o silnym smaku. Wszystkożerne i roślinożerne w twoim akwarium z radością będą chrupać warzywa, które już masz w lodówce.
Podczas karmienia warzywami swoich ryb pamiętaj, aby usunąć wszelkie duże resztki, ponieważ zaczną się one szybko rozkładać i mogą zatruć wodę w akwarium.
Jeśli masz w swoim akwarium wszystkożerne ryby, które lubią połykać jedzenie, możesz podawać warzywa w kawałkach wielkości kęsa, aby było im łatwiej.
Upewnij się, że dajesz swoim przydennym rybom szansę przetestowania smaku warzyw. Po prostu miej oko na zbiornik podczas karmienia i usuń resztki warzyw, gdy wszyscy skończą ucztować.

Jakim pokarmem dla ryb należy karmić swoje ryby?

Gotowy na uzupełnienie zapasów karmy dla ryb po eksperymentowaniu z alternatywnymi opcjami karmy dla ryb?
Oto kilka popularnych pokarmów dla ryb, które w 100% zaspokajają potrzeby żywieniowe ryb akwariowych:

Pokarm dla ryb słodkowodnych
Specjalny pokarm dla ryb słodkowodnych został opracowany tak, aby wydobyć i zintensyfikować kolor ozdobnych ryb akwariowych. Lista składników tego rodzaju kupowanej w sklepie karmy dla ryb została zaprojektowana tak, aby oferować rybom dobrze zbilansowaną dietę, utrzymując ich aktywność i zdrowie.

Pokarm dla ryb morskich
Specjalistyczny pokarm dla ryb morskich ma zaspokoić potrzeby żywieniowe ryb morskich. Od czasu do czasu można suplementować alternatywami pokarmowymi, ale ten rodzaj pokarmu dla ryb powinien być podstawową dietą ryb morskich.
Jeśli hodujesz również koralowce w swoim zbiorniku rafowym, rozważ dodanie pokarmu dla koralowców do swojej rutyny żywieniowej. Został zaprojektowany, aby promować szybszy wzrost koralowców i lepsze kolory.

Karma wzbogacona dla ryb
Jeśli masz rybę, która wciąż wraca do zdrowia po chorobie lub infekcji, powinieneś rozważyć karmienie wzbogaconymi granulkami zawierającymi probiotyki, aby wzmocnić ich układ odpornościowy i pomóc im lepiej radzić sobie z dawkowaniem leków.

Często zadawane pytania

Czy ryby mogą jeść ryż?
O: Tak, ugotowany nieprzyprawiony ryż można podawać rybom akwariowym, które go zjedzą. Jak zawsze, powinieneś zacząć od małych porcji ryżu, aby sprawdzić, czy twoje ryby go lubią.

Czy można karmić chlebem?
Odp.: Nie, chleb i bułka tarta to jeden z rodzajów pożywienia dla ludzi, którym zdecydowanie nie powinieneś karmić swoich ryb akwariowych. Chleb zawiera cukier, sól i dodatki, które nie mają wpływu na układ pokarmowy ryby.

Wniosek
Łatwo jest znaleźć bogatą w kalorie alternatywę jedzenia dla ryb, inną niż kupowana w sklepie karma dla ryb.
Niezależnie od tego, czy robisz to dla opłacalności, czy tylko w celu urozmaicenia diety ryb akwariowych, możesz eksperymentować.
Zastanów się nad potrzebami konkretnych gatunków ryb, które trzymasz w swoim akwarium, próbując nowego pokarmu i pamiętaj, że większość ryb akwariowych będzie potrzebować wzbogaconego, bogatego w witaminy pokarmu dla ryb, aby się rozwijać.

Przepisy na pokarm dla ryb

Chociaż kupowane w sklepie pokarmy mają mnóstwo składników odżywczych i zostały stworzone, aby zapewnić twoim rybom dobrą dietę, mogą być drogie i zawierać wiele chemikaliów i sztucznych składników.
Przygotowanie własnego pokarmu dla ryb to świetny sposób na zapewnienie rybom zdrowej diety i dostosowanie pokarmu do dokładnych wymagań żywieniowych ryb.
Domowa karma dla ryb jest opłacalna i prawdopodobnie o wiele łatwiejsza do przygotowania, niż się spodziewasz.
Piękno tworzenia własnego pokarmu dla ryb polega na tym, że możesz pozyskiwać wszystkie produkty w sposób możliwie najbardziej zrównoważony, aby zapewnić rybom pokarm najlepszej jakości.
Wszystkie ryby jedzą inaczej, więc trudno jest podać dokładne dane naukowe dotyczące twojego pokarmu dla ryb. Wszystkie poniższe przepisy można dostosować do własnych ryb.
Radzimy zapoznać się z listą składników obecnej karmy dla ryb. Następnie możesz użyć tego jako modelu podczas tworzenia własnego pokarmu. Na początek wybierz trzy lub cztery najlepsze składniki. Najprawdopodobniej będą to składniki rybne, takie jak krewetki, dorsz i łosoś. Pamiętaj, że nie musisz trzymać się tylko jednego rodzaju pokarmu dla ryb, ryby lubią różnorodność i są przyzwyczajone do posiadania różnorodnych pokarmów w ich naturalnym środowisku. Prawdopodobnie niektóre z nich nie będą smakowały rybom, niektóre ryby mogą być dość wybredne , ale to w porządku. Możesz po prostu spróbować dodać mniej lub więcej określonych składników, aby znaleźć ich ulubiony.
Jakiego sprzętu potrzebuję, aby przygotować pokarm dla ryb?
Aby przygotować pokarm, potrzebujesz:
twoje składniki, blender dobrej jakości, ostry nóż, patelnia, zamrażarka, tacki na kostki lodu.
Przyjrzyjmy się teraz przepisom.
Pamiętaj, że wszystkie można dostosować do potrzeb ryb. Możesz dodać mniej lub więcej wszystkich składników. Możesz również dodać do żywności suplementy i witaminy.

Jest to prawdopodobnie najczęstszy i najłatwiejszy przepis na domowe jedzenie rybne. Jest szybki i łatwy w wykonaniu i można go przechowywać w zamrażarce.
Składniki:
2 saszetki niesłodzonej żelatyny
3 szklanki warzyw
½ szklanki owoców morza
½ ząbka czosnku
kropla rybich witamin
Instrukcje:
Pokrój wszystkie warzywa i ugotuj je, możesz je gotować na parze lub ugotować.
Zmiksuj warzywa z czosnkiem i owocami morza do uzyskania papkowatej konsystencji i dodaj witaminy.
Zagotuj wodę, aby zrobić żelatynę i dodaj wymaganą ilość (patrz opakowanie), a następnie powoli dodaj mieszankę żelatynową do mieszanki warzywnej.
Aby przechowywać, możesz przesypać mieszankę do tacek na kostki lodu lub do cienkich blach do pieczenia.

Pokarm dla ryb roślinożernych
Dla niejedzących mięsa w twoim akwarium. Ten przepis jest idealny dla roślinożerców.
Składniki:
mrożony groszek
szpinak
Ogórek
Owies
Bezsmakowa żelatyna
Instrukcje:
Zblanszuj wszystkie warzywa, a następnie zmiksuj je, aż będą gładkie (możesz użyć dowolnych warzyw, które masz). Dodaj owies.
W osobnej misce wymieszaj żelatynę z gorącą wodą (szczegóły na saszetce), a następnie powoli dodaj żelatynę do mieszanki warzywnej.
Przechowuj w tackach na kostki lodu lub większych tackach na muffinki i odetnij kawałek, gdy będziesz musiał nakarmić rybę.

Mięsny pokarm dla ryb
Pełen białka i mięsa to idealny pokarm dla większości gatunków ryb.
Składniki:
wszelkie dostępne warzywa (np. brokuły, szpinak, groszek, marchew)
bezsmakowa żelatyna
serce wołowe
biała ryba
krewetka
Instrukcje:
Ugotuj warzywa i zmiksuj na gładką konsystencję.
Usuń, obierz i zmiksuj serce wołowe, białą rybę i krewetki.
W osobnej misce wymieszaj żelatynę z gorącą wodą zgodnie z instrukcją na saszetce.
Połącz wszystkie składniki razem i przechowuj w tackach na kostki lodu w zamrażarce.

Pokarm dla ryb o wysokiej zawartości białka
Składniki:
200g łososia (świeży lub konserwowany łosoś z wody morskiej)
1000g surowych krewetek (bez ogona, nieobrana)
500g mrożonego groszku
300g marchewki
500g szpinaku
2 ząbki czosnku
żelatyna
Instrukcje:
Łososia, krewetki, marchewki i szpinak pokrój na kawałki i zmiksuj. Jeśli masa jest zbyt gęsta, możesz dodać trochę wody.
Wymieszaj żelatynę w garnku z 2 litrami gorącej wody, a następnie dodaj pozostałe składniki na patelnię.
Podgrzej mieszaninę na małym ogniu, aż wszystko się ugotuje (30 minut – 1 godzina).
Wlej mieszaninę do małych tacek na kostki lodu.

Przepis na jedzenie rybne bez gotowania
Ten łatwy do przygotowania przepis nie wymaga gotowania i można go przygotować w ciągu 30 minut.
Składniki:
szpinak
groszek
ogórek
krewetka
krab
dorsz
Instrukcje:
Pokrój wszystkie składniki na małe kawałki i zmiksuj. Dodaj wodę, jeśli konsystencja jest zbyt gęsta.
Przygotuj mieszankę żelatynową w osobnym pojemniku i dodaj do wcześniej przygotowanej mieszanki. Wlej mieszaninę do tacek na kostki lodu i zamroź.

Podsumowanie

Twoja mrożona karma dla ryb będzie mogła być używana jako pokarm do 12 miesięcy, jeśli będzie prawidłowo przechowywana w zamrażarce. Gdy kostki są już zamrożone, można je przenieść do szczelnego worka lub hermetycznego pojemnika.
Możesz okroić kawałki lodu, aby nakarmić rybę, jedna kostka lodu wystarczy na umiarkowanie zaopatrzony zbiornik.
Pamiętaj, kiedy wprowadzasz nową żywność, powinieneś również oferować jedzenie, do którego ryby są przyzwyczajone. Spróbuj zaoferować im regularne jedzenie rano i nowe jedzenie wieczorem. Jeśli dobrze przyjmą domowe jedzenie, możesz się nie przerzucić. Możesz zmieniać przepisy co kilka miesięcy, aby zapewnić swoim rybom dużą różnorodność.