icon_cart

0

koszyk
pielęgnacja świnki morskiej

Jak dbać o świnkę morską – podstawowe zabiegi pielęgnacyjne

Pielęgnacja świnki morskiej to dobry sposób na radzenie sobie ze swoim zwierzakiem, interakcję i budowanie więzi. Jest to również czas na zbadanie zwierzęcia pod kątem zmian w jego ogólnym stanie zdrowia.
Twoja świnka morska musi czuć się bezpiecznie podczas obsługi i pielęgnacji. Zanim rozpoczniesz proces pielęgnacji, połóż dywan lub próbkę dywanu o niskim włosiu na solidnym stole. Połóż zwierzaka na przykrytym stole i przyzwyczaj się do trzymania go na stole. Nigdy nie zostawiaj go bez nadzoru.

Pierwszym krokiem w pielęgnacji jest szczotkowanie. Częstotliwość szczotkowania będzie zależeć od rasy i poszczególnych świnek morskich. Ważne jest, aby regularnie pielęgnować swojego zwierzaka; jednak zbyt częste czesanie może spowodować utratę gęstości sierści świnki morskiej. Świnki morskie krótkowłose nie wymagają tak intensywnej pielęgnacji jak świnki długowłose. Świnki morskie muszą być częściej szczotkowane podczas linienia. Niektóre świnki morskie są czystsze od innych. Gdy poznasz przyzwyczajenia swojego pupila, możesz określić, jak często musi być ono pielęgnowane.

Szczotkowanie świnki morskiej

Świnki morskie są bardzo dobre w wykrywaniu brudu na ich sierści. Dokładają wszelkich starań, aby go wyczyścić. Jeśli masz więcej świnek morskich możesz zobaczyć je pomagające sobie nawzajem.
Świnki morskie (podobnie jak koty) mają naturalny instynkt, by się czyścić i utrzymywać swoje futro wolne od zanieczyszczeń. Czy kiedykolwiek widziałeś, jak twoja świnka morska czyści pyszczek? To zdecydowanie jedna z najsłodszych rzeczy, jakie robią.
Jeśli będziesz je regularnie oglądać, zauważysz przed rozpoczęciem czyszczenia pyszczka, że najpierw w oczach gromadzi się biała mleczna substancja. Następnie świnki morskie pobierają ten płyn z oczu i myją nim twarz.
Chociaż świnki morskie świetnie sobie radzą, pielęgnacja powinna nadal stanowić część codziennej rutyny. Należy sprawdzić zwierzę pod kątem oznak złego stanu zdrowia. Dodatkowo pomaga zapewnić, że ich futro pozostanie czyste i wolne od matowienia.
Pierwszym i często najłatwiejszym krokiem do pielęgnacji jest szczotkowanie. To, jak często pielęgnujesz swoją świnkę, zależy od jej rasy i tego, jak często twoja świnka sama się czyści.
Niespokojna świnka powinna być przygotowywana. Cały proces zajmie trochę więcej czasu, aby przyzwyczaić się do szczotkowania. Z naszego doświadczenia wynika, że ​​większość świnek morskich uwielbia być szczotkowana. Kilka pierwszy razów może być nieco zrzędliwa, ale to minie.

Niezależnie od częstotliwości, na jaką się zdecydujesz, ważne jest, aby szczotkować je regularnie i używać specjalnie zaprojektowanych szczotek. Rasy świnek morskich o krótszych włosach nie wymagają tak intensywnego szczotkowania jak rasy długowłose.
Zazwyczaj świnki morskie należy czesać tylko raz lub dwa razy w tygodniu w przypadku ras krótkowłosych. Jednak świnki o długich włosach powinny być szczotkowane codziennie.
Aby wyczesać świnkę morską, użyj małej miękkiej szczotki przeznaczonej dla świnek morskich i wyszczotkuj w kierunku, w którym rośnie futro świnki morskiej. Przy pierwszych kilku szczotkowaniach świnki morskiej mogą nie ruszać się wcale lub robić to nadmiernie. To normalne.
Gdy już się uspokoi, możesz zacząć ją ponownie szczotkować. Upewnij się, że nie wywierasz nacisku podczas szczotkowania futra świnek morskich. Po prostu pozwól szczotce biegać od głowy (między uszami) aż do dołu. Nigdy nie myj pyska świnki morskiej.
Większość świnek morskich nie lubi dotykania ich z tyłu, więc spodziewaj się lekkiego wstrząsu, który pokaże, że im się to nie podoba. Regularne szczotkowanie pomaga utrzymać sierść świnki morskiej w dobrym stanie. Świnki morskie o dłuższych włosach mogą wymagać małego, srebrnego grzebienia z szerokimi zębami, aby zapewnić usunięcie wszystkich splątań włosów.
Jak radzić sobie z kołtunami i zmierzwionym futerkiem
Krótkowłose świnki morskie rzadko mają skołtunione futro, więc dotyczy to tylko ras długowłosych. To może być dość frustrujące, gdy znajdziesz splątany kawałek futra, który nie wyjdzie przy zwykłym delikatnym szczotkowaniu.
Ważne jest jego usunięcie, aby nie pogorszył stanu sierści świnki morskiej, ale przecież nie chcesz sprawiać bólu swojej śwince. Najlepszym podejściem jest dołożenie wszelkich starań, aby wyszczotkować go za pomocą delikatnego nacisku, ale nie raniąc ani nie powodując cierpienia świnki morskiej. Pomocne może być również zmoczenie szczotki. Czekoladowa długowłosa świnka morska często ma kołtuny w futrze, a zwilżenie szczotki za każdym razem działa.Jeśli to nie usunie zbitego futra lub splątania, weź specjalne nożyczki dla świnek morskich i delikatnie odetnij plątaninę. Jeśli zmierzwione futro jest zbyt blisko skóry świnki morskiej, spróbuj wygładzić je palcami najlepiej jak potrafisz i rób to codziennie. W końcu kawałek futra będzie wystarczająco długi, aby usunąć go nożyczkami.
Najlepszym sposobem na zapobieganie splątaniom jest codzienne rozczesywanie świnki morskiej. W ten sposób można również zadbać o skołtunione futro, ale nie zapobiegnie to plątaniu się całkowicie, ponieważ sierść długowłosych świnek ciągnie się po ziemi i zbiera zanieczyszczenia i mocz.

Strzyżenie świnki morskiej

Jeśli twoja świnka morska cierpi na liczne splątania lub częste matowienie futra, dobrym pomysłem może być przycięcie jej. Zapobiegnie to dotykaniu podłogi przez długie włosy i zbieraniu zanieczyszczeń i moczu. Aby przyciąć futro świnki morskiej weź sierść i umieść ją między dwoma palcami. Chroni to świnki morskiej przed przypadkowym zranieniem nożyczkami. Powinieneś również użyć nożyczek kulkowych, które są zaokrąglone na czubku w przeciwieństwie do spiczastych. Dzięki temu twoja świnka morska nie zostanie zraniona, gdy się wije.
Najlepszym miejscem na rozpoczęcie przycinania futra świnek morskich jest pupa, ponieważ jest to najtrudniejsze. Jeśli twoja świnka morska ma gęste włosy, przydatne może być użycie spinek do włosów z miękkim uchwytem, ​​aby odsunąć górną warstwę, aby łatwiej było uzyskać dostęp do futra pod spodem. Następnie możesz zwolnić górną warstwę i ją również przyciąć. Jeśli twoja świnka morska wierci się, zaoferuj jej smaczną przekąskę jako odwrócenie uwagi.
Pamiętaj, że jeśli przycinasz świnkę morską samca, uważaj na okolice genitaliów, ponieważ wszelkie nacięcia lub skaleczenia w tym miejscu byłyby niezwykle bolesne.

Kąpiel świnki morskiej

Kąp świnki morskiej tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. Przygotowując się do kąpieli, zbierz 3 ręczniki i łagodny, bezzapachowy, nieleczniczy szampon, który jest bezpieczny dla kociąt. Umieść jeden z ręczników na dnie zlewu lub małej wanny, na którym może odpocząć twoja świnka morska. Napełnij wannę około 2 centymetrami letniej wody. Upewnij się, że wanna znajduje się w ciepłym, wolnym od przeciągów miejscu. Najpierw umieść zad świnki morskiej w wodzie, a następnie połóż go na ręczniku. Pamiętaj, aby trzymać głowę z dala od wody. Użyj małego plastikowego kubka, aby delikatnie wylać ciepłą wodę na plecy i zad twojego zwierzaka. Dodaj niewielką ilość szamponu i nałóż pianę. Dokładnie spłucz, aby usunąć całe mydło.
Użyj ręcznika kąpielowego, aby rozpocząć suszenie świnki morskiej i drugiego ręcznika, aby kontynuować suszenie. Możesz również użyć suszarki do włosów, aby upewnić się, że twój zwierzak jest suchy. Zawsze susz na małym ogniu i nie trzymaj suszarki zbyt blisko. Upewnij się, że twój zwierzak jest całkowicie suchy przed umieszczeniem go w czystej klatce.
Czasami konieczne może być wyczyszczenie świnki morskiej tylko wtedy, gdy tylko niektóre obszary są brudne. Użyj ciepłej mokrej gąbki lub myjki, aby usunąć brud. Jeśli używasz szamponu, wypłucz go z włosów.
Świnki morskie rzadko potrzebują kąpieli, chyba że śmierdzą z powodu złej higieny klatki lub mają roztocza (sprawdź u weterynarza, jak dbać o swoją świnkę). Świnki morskie są z natury bardzo dobrymi pływakami, jednak przeciętna świnka morska nie będzie miłośnikiem kąpieli.

Co zrobić z brudną świnką morską, która nienawidzi kąpieli

Jeśli twoja świnka morska naprawdę nie znosi kąpieli, ale jest brudna, po prostu użyj bezwodnego szamponu. Posiada formułę bez spłukiwania, która pielęgnuje sierść świnek, jednocześnie odżywiając skórę. To idealny przedmiot dla świnek, które nie lubią się moczyć. Możesz również wyczyścić swoją świnkę morską, zamiast dawać jej pełną kąpiel, po prostu użyj ciepłej, mokrej myjki lub gąbki, aby usunąć tłuszcz lub brud. Upewnij się, że szampon został następnie dokładnie spłukany.
Jesteśmy pewni, że ty i twoja świnka morska stworzycie rutynę pielęgnacyjną, która będzie pasować wam obojgu. Pielęgnacja świnki morskiej to także kolejny świetny sposób na budowanie więzi.

Przycinanie paznokci świnki morskiej

Paznokcie świnki morskiej rosną nieustannie, podobnie jak u ludzi. Ich paznokcie u łapek naturalnie spiłują się na wolności, ale nie mają takiej samej okazji, gdy świnki są udomowione. Z tego powodu świnki morskie wymagają regularnego obcinania paznokci, aby uchronić je przed bólem i dyskomfortem powodowanym przez przerośnięte i zwinięte paznokcie.
Ale jak wiecie, te zwierzęta często trochę się skręcają, gdy obcinają im paznokcie, i najlepiej byłoby nauczyć się obcinać paznokcie, aby doświadczenie było tak bezbolesne i krótkie, jak to tylko możliwe.
Jak często należy obcinać paznokcie świnki morskiej?
Pewną rzeczą jest to, że te zwierzęta wymagają regularnego przycinania, tylko że częstotliwość różni się w zależności od konkretnego osobnika. Najlepiej obcinać paznokcie co najmniej raz w miesiącu lub co dwa tygodnie. Częstsze obcinanie paznokci świnki pomoże rozwinąć rutynę i powstrzyma „szybkie” ukrwienie środka paznokcia przed zbliżaniem się do czubka.
Jeśli końcówka rośnie, paznokcie mają tendencję do zwijania się w opuszkach, co czyni je niezwykle trudnymi. Przerośnięte i skręcone końcówki paznokci mogą powodować otwarte rany na łapach i uszkodzić skórę twojego zwierzaka. Zakażona poduszeczka może rozwinąć stan zapalny, który przechodzi w chorobę zwyrodnieniową stawów lub zapalenie kości i szpiku (stany o złym rokowaniu).
Jeśli jesteś właścicielem świnki, rozumiesz, jak myśl o „szybkim” obcinaniu paznokci może cię denerwować. Delikatne czerwone naczynie krwionośne, które przechodzi przez paznokieć może spowodować wykrwawienie się zwierzaka, jeśli przypadkowo je przytniesz.
Możesz uniknąć takich wypadków, regularnie przycinając, ponieważ im więcej przycinasz, tym szybciej naczynie cofa się, dzięki czemu kolejne sesje przycinania są łatwiejsze i mniej stresujące.
Jeśli jednak prześwietlisz paznokieć lampką USB lub latarką, a naczynie krwionośne będzie widoczne wyraźniej. Pamiętaj, że najlepiej byłoby tylko przyciąć końcówkę paznokcia, jeśli masz wątpliwości.

Istnieją dwa rodzaje obcinaczek do paznokci, których możesz użyć:

Obcinacz do paznokci dla małych zwierząt. Możesz użyć maszynki do obcinania specjalnie stworzonej do obcinania paznokci twojej świnki. Te maszynki do obcinania mają zwykle zaokrąglony rowek w ostrzach, który może utrzymać paznokieć i nadać mu wyrafinowane, czyste wykończenie po przycięciu.

Obcinacz do paznokci ludzkich. Jeśli maszynka przeznaczona do strzyżenia zwierząt domowych nie ma wystarczającej szczeliny, aby pomieścić pazury twojego zwierzaka, możesz wybrać maszynkę do obcinania dla ludzi z dodatkową szczeliną. Jednak te obcinacze mogą spłaszczyć paznokcie, więc pamiętaj, aby przyciąć nadmiar paznokcia podczas ich używania.
Może się okazać, że młode świnki mają znacznie bardziej miękkie i delikatne pazury niż starsze świnki morskie, ponieważ paznokcie twardnieją i gęstnieją z wiekiem. Podobnie paznokcie na tylnych kończynach są zwykle grubsze niż przednie. Do grubszych paznokci można użyć obcinacza do paznokci.
Najbezpieczniejsze i najłatwiejsze sposoby obcinania paznokci świnek morskichIstnieje kilka metod obcinania paznokci świnki. Oto jeden ze sposobów na zrobienie tego.
Czego będziesz potrzebował:

 • Obcinacz do paznokci dla zwierząt lub ludzi
 • Puder sypki lub mąka kukurydziana (w przypadku krwawienia, gdy przypadkowo przetniesz naczynie krwionośne)
 • Ręcznik
 • Lupy z oświetleniem LED lub latarką
 • Sałata, trawa lub ulubione jedzenie twojego zwierzaka

Obcinanie paznokci świnki morskiej w 6 krokach

 1. Zawiń świnkę morskiej w ręcznik do rąk. Ostrożnie połóż świnkę na ręczniku i owiń ją nim . Upewnij się, że ręcznik nie jest zbyt ciasny; może się udusić lub przegrzać
 2. Zrelaksuj swojego zwierzaka. Pamiętaj, że większość świnek morskich jest najszczęśliwsza, gdy przeżuwa swoje ulubione jedzenie. Dlatego upewnij się, że dostępna jest ulubiona zdrowa przekąska twojej świnki, ponieważ pomoże ona odwrócić uwagę twojego zwierzaka podczas przycinania.
 3. Umieść zwierzaka na kolanach. Najtrudniejszą częścią obcinania paznokci jest trzymanie świnki morskiej. Najlepszym sposobem, aby to zrobić, jest usiąść na ziemi i położyć świnkę na kolanach, twarzą do siebie.
 4. Wybierz nogę. Trzymaj zwierzaka pionowo i wybierz nogę do przycięcia i delikatnie ją wyciągnij. Jeśli świnka porusza się podczas tego procesu, puść nogę i pozwól jej się uspokoić, zanim zaczniesz delikatnie kontynuować.
 5. Zabezpiecz jeden paznokieć. Użyj ręki trzymającej nogi świnki, aby unieruchomić paznokieć między kciukiem a palcem wskazującym. Jednak nie ściskaj zbyt mocno, aby utrzymać paznokieć na miejscu, ponieważ może to spowodować skręcenie się twojego zwierzaka.
  Wybierz paznokieć zaczynając od jednego końca łapki, przesuwając się od środka do drugiego końca. Pomoże ci to liczyć obcięte paznokcie.
  Następnie drugą ręką podnieś obcinacz i umieść go przed paznokciem, który chcesz przyciąć. Zidentyfikuj szybko naczynie krwionośne – łatwiej będzie go zlokalizować na przezroczystym paznokciu niż na czarnym. Ale może w tym pomóc szkło powiększające i światło LED.
 6. Przytnij paznokieć. Jeśli twoja świnka morska ma przezroczyste paznokcie, zobaczysz szybko jako różową część wewnątrz paznokcia. Jeśli potrafisz zlokalizować różową część, sztuczka polega na odcięciu wydłużonej końcówki paznokcia bez ingerencji w naczynie krwionośne, czyli różową część paznokcia. Upewnij się, że tniesz pod odpowiednim kątem.
  Unikaj przycinania zbyt blisko naczynia krwionośnego, ponieważ będzie to bolesne dla twojej świnki. Co gorsza, jeśli skaleczysz różową część paznokcia, ryzykujesz, że twoja świnka się wykrwawi.
  Kontynuuj przycinanie pozostałych paznokci i daj swojemu zwierzakowi czas na ochłonięcie, jeśli podczas sesji jest niespokojny. Uczta po każdym obcinanie paznokci może zapewnić pozytywne wzmocnienie i oferować rozproszenia.

Jak przyciąć paznokcie czarnej świnki morskiej

Jeśli pazury twojej świnki są czarne, zlokalizowanie naczynia krwionośnego może być praktycznie niemożliwe, co sprawia, że ​​jest to trochę niepokojące.
Dlatego najlepiej byłoby zapewnić sobie dodatkowe oświetlenie lub dodatkowe oświetlenie LED, aby pomóc. Możesz również poprosić kogoś o pomoc w oświetleniu paznokcia, abyś mógł wyraźnie widzieć.
Regularne sesje przycinania mogą pomóc ci odgadnąć, gdzie bezpiecznie jest przycinać na podstawie kształtu paznokcia, chociaż musisz być spokojny i pewny siebie. Końcówka paznokcia jest zwykle wąska i wydaje się prawie pusta, gdy patrzy się na nią od dołu.
Złotą zasadą jest odcięcie około 1/4 końcówki paznokcia. Najlepiej byłoby poprosić o pomoc groomera, członka zespołu weterynarza lub doświadczonego opiekuna świnki morskiej, zanim sam spróbujesz.
Jak przyciąć zwinięte lub przerośnięte paznokcie
Gdy paznokieć Twojej świnki nadal się wydłuża, poziom dopływu krwi również wzrasta, ponieważ podąża za paznokciami. Tak więc, jeśli od razu przytniesz paznokieć do standardowej długości, zacznie krwawić.
Pomocne będzie przycinanie paznokci kawałek po kawałku co kilka dni, aby przywrócić naczynia krwionośne w odpowiednim miejscu. Nieco częstsze przycinanie pomoże ci przyciąć do standardowej długości z cofniętymi naczyniami krwionośnymi.
Możesz teraz rozpocząć przycinanie co 2-4 tygodnie.

Radzenie sobie z wypadkami

Nawet najbardziej ostrożni i doświadczeni opiekunowie świnki morskiej przypadkowo przecięli paznokieć i spowodowali krwawienie w pewnym momencie. Jeśli to zrobisz, nie wpadaj w panikę, ponieważ chociaż w tym momencie może krwawić i boleć twojego zwierzaka, nie jest to koniec świata.

Możesz zatrzymać krwawienie za pomocą tych technik:

Zatamuj krew za pomocą proszku ściągającego. Na krwawiącą końcówkę paznokcia nałóż proszek ściągający lub skrobię kukurydzianą. Te proszki mogą chwilowo boleć, ale są bardzo skuteczne w zatamowaniu krwawienia.
Możesz również wcisnąć bolący paznokieć w kostkę mydła, wosku pszczelego lub po prostu docisnąć końcówkę paznokcia, jeśli jest niewielkie krwawienie.
Podsumowując, powinieneś upewnić się, że krwawienie ustało, zanim umieścisz zwierzaka z powrotem w jego klatce. Jeśli stanie się obolały i nie przestanie krwawić, skonsultuj się z weterynarzem w celu uzyskania alternatywnej porady.

Obcinanie paznokci może być trudne nawet dla najbardziej doświadczonego właściciela świnki morskiej. Jednak odrobina cierpliwości i regularne przycinanie pomoże zbudować pewność siebie i ułatwi to tobie oraz twojemu zwierzakowi.

Czyszczenie uszu świnki morskiej

Usuwanie woskowiny z uszu świnki morskiej jest bezpieczne, łatwe i bardzo istotne. Czyszczenie uszu świnek morskich nie jest takie trudne. W rzeczywistości powinien to być jeden z procesów w ich zwykłych sesjach pielęgnacyjnych. Dowiedzmy się więc więcej o tym, jak czyścić uszy świnki morskiej.
Aby bezpiecznie usunąć woskowinę z uszu świnki morskiej, będziesz potrzebować wacików, szmatki i cierpliwości. Uspokój swoje świnki morskie i sprawdź ich uszy. Jeśli znajdziesz duży kawałek brudu lub wosku, użyj pęsety, aby się go pozbyć. A resztę można usunąć za pomocą mokrych wacików w ruchu od dołu do góry. Do czyszczenia uszu możesz po prostu użyć ciepłej wody.
Należy jednak bardzo uważać, aby woskowina nie dostała się głęboko do ucha, ponieważ może prowadzić do infekcji uszu, podobnie jak nadmierne czyszczenie uszu. Rozprzestrzenianie się woskowiny może powodować infekcje w uszach, dotykając ucha zewnętrznego, środkowego i wewnętrznego, z których każda powoduje ból i podrażnienie. Jeśli nie są leczone wcześnie, konieczne są operacje, aby pozbyć się tych infekcji, co w odpowiedzi powoduje trwałą utratę słuchu i problemy z równowagą.
Ważna jest świadomość objawów infekcji ucha, dzięki czemu możesz wykryć, czy jest jakiś problem z twoją świnką morską. Być może będziesz musiał zawieźć ją do weterynarza, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Czy świnki morskie produkują woskowinę?

Podobnie jak wiele zwierząt, świnki morskie mają również wrażliwe uszy i aby zachować ich zdrowie, produkują woskowinę.
Samo pielęgnacja nie wystarczy, aby powstrzymać niekontrolowane rozprzestrzenianie się woskowiny. Ponieważ uszy świnek morskich mają skomplikowaną budowę, właściciele muszą regularnie czyścić swoje świnki morskie. W przeciwnym razie twoje świnki morskie mogą cierpieć na zapalenie i infekcję ucha.
Woskowina jest wytwarzana przez gruczoły w skórze, aby chronić uszy wewnętrzne przed ciałami obcymi. Lepki osad i miękkie włoski ucha wewnętrznego wychwytują brud i drobinki kurzu, zanim wejdą w kontakt z bębenkami i utrzymują ucho wewnętrzne w czystości.
Woskowina to połączenie potu, brudu i komórek skóry. Nadmierne nagromadzenie woskowiny może prowadzić do bolesnych stanów, innymi słowy – infekcji uszu. Świnki morskie łatwo ulegają wielu chorobom uszu, a także roztoczom, co samo w sobie powoduje infekcje uszu. Dlatego tak ważne jest, aby ich ucho było czyste.

Każda świnka morska ma woskowinę w uszach. Jednak świnki morskie, które mają wiotkie uszy, są bardziej podatne na infekcje ucha.
Ponieważ świnki morskie z obwisłymi uszami mają zniekształconą chrząstkę ucha, w której może gromadzić się dużo woskowiny, ryzyko infekcji ucha jest znacznie wyższe u tych świnek morskich

Dwie popularne rasy świnek morskich, które mają miękkie uszy to: świnka morska Rex i świnka morska Baldwin.
Według badań, świnki morskie z miękkimi uszami mają również wieksze ryzyko zachorowania na infekcje ucha środkowego. I ta infekcja może rozwinąć się z powodu gromadzenia się woskowiny w fałdzie uszu.
Niewłaściwe czyszczenie może ostatecznie spowodować rozprzestrzenianie się nagromadzonego wosku w kanale słuchowym, ostatecznie tworząc jamę pełną wosku. A to może być bardzo nieprzyjemne i powodować większy wzrost infekcji.


Czy możesz wyczyścić uszy świnki morskiej?

Możesz wyczyścić uszy swoich świnek morskich. Powinieneś umieścić ten proces czyszczenia jako standardową część rutyny pielęgnacyjnej swoich świnek morskich.
Sprawdzaj uszy swoich świnek morskich przynajmniej raz w miesiącu. Jeśli zauważysz jakieś znaczące objawy, takie jak przechylenie głowy lub częste drapanie, musisz sprawdzić uszy. Wszystkie świnki morskie są w stanie samodzielnie czyścić uszy, ale to nie znaczy, że powinieneś przestać je czyścić. Starsze świnki morskie i świnki morskie z miękkimi uszami mają problemy z czyszczeniem uszu; będą potrzebować ciebie, abyś pomógł im pozbyć się nagromadzonego wosku.

Czego użyć do czyszczenia uszu świnki morskiej?

Zwykłe czyszczenie ucha świnki morskiej nie wymaga żadnych specjalnych rozwiązań. Do rutynowego czyszczenia wystarczy delikatna ściereczka z ciepłą wodą. Możesz nawet użyć patyczków kosmetycznych.
Uszy ze zbyt dużą ilością woskowiny mogą wymagać wyjątkowych rozwiązań, aby osłabić gęste nagromadzenie woskowiny. Skonsultuj się z weterynarzem na temat komercyjnych roztworów do czyszczenia woskowiny. Zaleca się kilka domowych zabiegów, takich jak miód i woda lub oliwa z oliwek, aby usunąć nagromadzony wosk. Lepiej jednak nie stosować takich domowych środków przed skonsultowaniem się z profesjonalnym weterynarzem.
Usunięcie zbyt dużej ilości woskowiny może być trudne. Może wymagać użycia niektórych roztworów leczniczych lub chemicznych. Twoja klinika weterynaryjna musi mieć dostępne różne rodzaje bezpiecznych rozwiązań czyszczących dla świnek morskich.
Latarka czołowa jest pomocnym narzędziem, które należy wykorzystać. Ułatwi to procedurę sprawdzania uszu, ponieważ za jej pomocą możesz zajrzeć do wnętrza uszu swoich świnek morskich. Alternatywnie, jeśli ktoś inny ci pomaga, zwykła latarka będzie również dobrym rozwiązaniem.

Jak czyścić uszy świnki morskiej

Czyszczenie uszu świnek morskich musi odbywać się powoli i delikatnie. Ponieważ świnki morskie mają miękkie uszy, należy się z nimi obchodzić łagodnie. Należy pamiętać, że podczas czyszczenia uszu świnek morskich nie należy wpychać w głąb kanału słuchowego cząstek brudu ani woskowiny. Przed udaniem się dalej, aby wyczyścić uszy lub je sprawdzić, musisz przygotować swoje świnki morskie do czyszczenia.
Zaniepokojone świnki morskie będą drapać, gryźć, skręcać się i walczyć, co utrudni proces czyszczenia, a świnki morskie mogą się zranić podczas obracania się i wykręcania.
Zacznij już wchodzić w interakcję ze swoimi świnkami morskimi, nawet przed szczotkowaniem, gdy rozpoczniesz sesję pielęgnacyjną. To pozwoli twoim świnkom morskim zachować spokój i sprawi, że proces czyszczenia uszu będzie bezpieczniejszy. Jeśli twoje świnki morskie uspokoją się, możesz sprawdzić ich uszy. Ostrożnie obchodź się z ich uszami i sprawdź, czy nie ma tam wosku lub roztoczy.
Zwiększ intensywność światła, aby widzieć dalej w przewodzie słuchowym. Czy są jakieś przestoje lub powłoka wosku? Jakieś uwięzione kawałki brudu? Dość duże kawałki można usunąć za pomocą pęsety lub patyczków kosmetycznych. Ale nie próbuj wpychać niczego głęboko do uszu, ponieważ może to spowodować infekcję ucha.
Następnym krokiem jest zmycie reszty wosku. Zwilż szmatkę ciepłą wodą lub innym środkiem czyszczącym i delikatnie przetrzyj ucho świnki morskiej od dołu do góry. Rób to wykonując ten sam ruch, aż wszystkie cząsteczki wosku i brudu zostaną usunięte. Upewnij się, że podczas pracy nad tym procesem twoim świnkom morskim jest wygodnie.
Pielęgnacja to doświadczenie nawiązania więzi między tobą a twoimi świnkami morskimi.

Dlaczego uszy świnek morskich muszą być czyszczone

Czyszczenie uszu świnek morskich jest istotną częścią obowiązków właściciela zwierzęcia. Uważa się to nie tylko za zachowania pielęgnacyjne u świnek morskich; ale także sygnał miłości. Zabezpiecza również uszy przed nieprzyjemnymi infekcjami.
Nagromadzenie woskowiny może zwiększać ryzyko niekontrolowanego wzrostu bakterii i drożdży, co prowadzi do większej liczby infekcji ucha.
Infekcje ucha dzielą się głównie na dwa typy: infekcje ucha zewnętrznego, infekcje ucha środkowego i wewnętrznego

Infekcje ucha środkowego i wewnętrznego są znane jako zapalenie ucha środkowego i zapalenie ucha wewnętrznego, które powoduje stan zapalny zarówno w uchu środkowym, jak i wewnętrznym.
Wiele czynników może powodować infekcje ucha środkowego oprócz gromadzenia się woskowiny.
Ucho środkowe świnek morskich to wypełniona powietrzem wnęka pomiędzy bębenkami i uszami zewnętrznymi. Infekcja, która rozprzestrzenia się w uchu zewnętrznym, może dotrzeć do błony bębenkowej, a następnie do ucha środkowego.
Infekcje ucha środkowego, które powodują powstawanie ropy, mogą wypełnić ubytek, wywierając nacisk na błonę bębenkową. Ta wydzielina (ropa) może zwiększać swoją objętość i wywierać nacisk na błonę bębenkową, która w końcu może pęknąć. Według badań, infekcje określonymi bakteriami w górnych drogach oddechowych mogą po prostu zainfekować ucho środkowe, powodując infekcje ucha niezwiązane z woskowiną.
Ucho wewnętrzne jest bardzo delikatne i ma złożone struktury, w których niektóre z nich nie są tak naprawdę do zobaczenia. Infekcje ucha wewnętrznego są czasami pokazywane przez przechylanie głowy, ponieważ części ucha wewnętrznego służą do utrzymania równowagi, a jedno z nich nazywa się labiryntem.
Poważne infekcje wewnętrzne mogą prowadzić do trwałych problemów z równowagą i pochylenia głowy. Poza widocznymi sygnałami tylko weterynarz może dowiedzieć się o powadze infekcji. Promienie rentgenowskie szybko pokażą nagromadzenie ropy.

Inne infekcje ucha u świnek morskich to infekcje zewnętrzne – zapalenie zewnętrznego przewodu słuchowego. Konieczna jest operacja W ciężkich przypadkach infekcji ucha zewnętrznego konieczna jest operacja.
Według badań chirurgia może dokładnie leczyć te ciężkie infekcje ucha środkowego i zewnętrznego. Proces ten jest tak skomplikowany, jak sama nazwa zabiegu- to całkowita ablacja ucha i osteotomia pęcherza bocznego.
Infekcje ucha zewnętrznego mogą być stymulowane przez infekcje górnych dróg oddechowych i roztocza. W kilku przypadkach podatna skóra świnek morskich może być również podrażniona, narażając skórę na choroby, które mogą przekształcić się w zapalenie ucha zewnętrznego. To podrażnienie może wystąpić z powodu określonych roztworów czyszczących sprzedawanych jako „bezpieczne dla świnek morskich” lub zbyt silnego czyszczenia.
Jeśli nie są odpowiednio leczone, infekcje ucha zewnętrznego mogą dotrzeć do ucha środkowego, powodując podrażnienie, ból i pogorszenie jakości życia. Jak wspomniano powyżej, infekcje ucha mogą powodować trwałą utratę słuchu, jeśli nie są leczone.

Czyszczenie gruczołu tłuszczowego u świnki morskiej

Wszystkie świnki morskie mają gruczoł tłuszczowy zlokalizowany u podstawy kręgosłupa. Ten gruczoł znajduje się tuż pod skórą i wytwarza oleistą wydzielinę do celów zapachowych i znakowania. Niektóre świnki morskie mają bardziej aktywne gruczoły tłuszczowe niż inne; samce bardziej niż samice. Jeśli twoja świnka morska ma aktywny gruczoł tłuszczowy, włosy pokrywające gruczoł będą lekko lepkie. Poczujesz tłuste nagromadzenie pod włosami. Obszar ten może ulec podrażnieniu, a nagromadzony tłuszcz może prowadzić do infekcji.
Jeśli włosy pokrywające gruczoł tłuszczowy są długie, ostrożnie przytnij je nożyczkami z kulistymi końcówkami. Nałóż olej kokosowy na gruczoł, aby rozluźnić nagromadzony tłuszcz, jeśli obszar jest naprawdę lepki. Po nasączeniu miejsca olejem kokosowym zmyj go ciepłą ściereczką. Jeśli nadal gromadzi się tłuszcz, nałóż na gruczoł łagodny środek odtłuszczający i pozwól mu moczyć się przez cztery do pięciu minut. Dokładnie spłucz obszar i powtórz w razie potrzeby. Utrzymuj swoją świnkę morską w cieple i z dala od przeciągów podczas procesu czyszczenia. Upewnij się również, że jest całkowicie sucha przed włożeniem jej do klatki. 

Opieka dentystyczna – higiena jamy ustnej świnki morskiej

Zęby świnki morskiej rosną przez całe życie. Świnki morskie ścierają powierzchnie zębów, codziennie przeżuwając siano o wysokiej zawartości włókien. Potrzebują również codziennej suplementacji witaminy C, aby utrzymać zdrowe zęby i dziąsła.
Zęby świnek morskich nie muszą być regularnie szczotkowane w domu ani czyszczone przez weterynarza; jednak świnki morskie, które nie jedzą siana i po prostu jedzą kruche, suche granulki nie ścierają prawidłowo zębów, co prowadzi do bólu podczas żucia, ślinienia się i często zmniejsza apetyt. To wszystko wskazuje na to, że świnka morska musi udać się do weterynarza.
Podsumowanie
Dbanie i codzienna pielęgnacja twojej świnki morskiej to obowiązek, który możesz połączyć z przyjemnością. Budujesz między wami mocniejszą więź, a każdorazowa nagroda po, np. przyciętym paznokciu, na pewno ucieszy twojego zwierzaka. Szczotkowanie, przycinanie paznokci, czyszczenie uszu itd. jest kluczowe w utrzymaniu zdrowia świnki morskiej. Przymierzając się do zakupu lub adopcji tego uroczego zwierzęcia musisz pamiętać o tym, że dbanie o nie zajmie trochę czasu w codziennej rutynie. Regularne zabiegi pielęgnacyjne pomogą ci w uspokojeniu świnki oraz nauczą cię jak radzić sobie z ewentualnymi problemami.