icon_cart

0

koszyk
czyszczenie akwarium

Jak czyścić akwarium

Aby twoje ryby pozostały zdrowe, ważne jest, aby zapewnić optymalne warunki w akwarium. Wymaga to rutynowej konserwacji i czyszczenia, aby pomóc w utrzymaniu delikatnego ekosystemu w twoim zbiorniku.
Woda w twoim akwarium może łatwo stać się szkodliwa dla twoich ryb, jeśli nie jest prawidłowo utrzymywana.
Dzięki prawidłowej konserwacji i czyszczeniu zbiornika nigdy nie będziesz musiał usuwać całej wody na raz. W rzeczywistości, robiąc to, zabijasz wszystkie dobre bakterie, które się nagromadziły.
Jeśli jesteś początkującym akwarystą, możesz pomyśleć, że łatwiej jest wyczyścić mały zbiornik; jest to błędne założenie. Im większe akwarium, tym łatwiej jest utrzymać stabilną wodę.
Jeśli chcesz zrozumieć, dlaczego należy czyścić akwarium, poznać znaczenie regularnego czyszczenia, dowiedzieć się jak często należy czyścić akwarium, poznać dopuszczalne parametry wody akwarium i dowiedzieć się jak czyścić akwarium w pięciu łatwych krokach, czytaj dalej.

Dlaczego należy czyścić akwarium?

Czyszcząc akwarium, starasz się osiągnąć trzy cele:

  1. Utrzymanie azotanów w niskim stężeniu. Cykl azotowy to proces, w którym amoniak jest przekształcany przez bakterie w azotyny, a następnie w azotany. Zarówno amoniak, jak i azotyny są toksyczne dla ryb, dlatego posiadanie kolonii bakterii w akwarium jest niezbędne do przekształcenia ich szkodliwych związków w azotany. Azotany są znacznie mniej szkodliwe dla ryb i mogą być usuwane przez regularne podmiany wody. Zanim wprowadzisz jakąkolwiek rybę do akwarium, najlepiej byłoby, gdyby akwarium zostało poddane cyklowi; istnieje wiele różnych sposób na przyspieszenie tego procesu. Jednym z lepszych sposobów jest dodanie sztucznego amoniaku do akwarium, aby rozpocząć tworzenie kolonii bakterii, które rozkładają amoniak i azotyny.
  2. Usunięcie rozpuszczonych i rozdrobnionych związków organicznych. Związki organiczne są definiowane przez chemików jako te, które składają się zarówno z węgla, jak i wodoru; (mogą również zawierać inne atomy). Przykłady obejmują cukry, kwasy tłuszczowe, witaminy, aminokwasy i białka. Materia organiczna jest podzielona na rozpuszczoną materię organiczną i cząsteczkową materię organiczną.
    Materia organic zna obejmuje wszelkie odpady, które powstają jako naturalny produkt uboczny posiadania zbiornika pełnego ryb, które są regularnie karmione. Podobnie jak amoniak jest rozkładany przez kolonie bakterii, tak samo odpady żywnościowe i inne substancje organiczne w twoim akwarium. Rośliny w zbiornikach słodkowodnych mogą wykorzystywać niektóre z tych substancji organicznych, a resztę można kontrolować poprzez regularne podmiany i czyszczenie wody – przyjrzymy się temu szczegółowo w dalszej części artykułu.
  3. Uzupełnianie minerałów. Gdy ryby są trzymane w wodzie z niewystarczającą ilością minerałów, zbyt wysoką lub zbyt niską, może to skutkować stresem osmotycznym, który z kolei może prowadzić do szoku osmotycznego, a ostatecznie do śmierci. Często, gdy hodowcy ryb dodają wodę do swojego akwarium, używają wody RO, czyli wody, która przeszła proces odwróconej osmozy. Proces ten usuwa większość zanieczyszczeń wody z kranu, ale usuwa również niezbędne minerały, których potrzebują twoje ryby. Dlatego powinieneś użyć produktu, który pomoże ci dodać te niezbędne minerały do akwarium.


Regularna konserwacja akwarium 

Regularnie sprawdzaj swój zbiornik. Zanim zaczniemy przyglądać się technikom czyszczenia akwarium, przyjrzymy się regularnym codziennym i cotygodniowym czynnościom konserwacyjnym, które powinieneś podjąć, aby sprawić, że twój zbiornik pozostanie w zdrowym stanie pomiędzy czyszczeniami.

Codzienna konserwacja zbiornika. Te codzienne obowiązki zajmą tylko kilka minut i będą miały ogromny wpływ na utrzymanie zdrowego akwarium.
Karm ryby dwa razy dziennie i usuwaj niezjedzone pokarmy po upływie pięciu minut (zapobiegnie to rozkładowi niezjedzonego pokarmu i wpłynięciu na jakość wody).
Zrób szybki przegląd wszystkich ryb w twoim akwarium (tj. czy wszystkie zachowują się normalnie, są bez urazów i bez oznak chorób).
Sprawdź temperaturę wody i jej ciężar właściwy (dziennie monitorując te dwa parametry, możesz szybko i łatwo skorygować wszelkie parametry.

Cotygodniowa konserwacja zbiornika. Kontrole wody – poziom pH, azotanów, azotynów i amoniaku oraz zasolenie (w zbiornikach ze słoną wodą). Możesz przetestować swoją wodę w lokalnym sklepie rybnym lub po prostu kupić domowy zestaw testowy. Zestawy domowe są niezwykle proste w użyciu, są to kolorowe paski papieru, które pomagają określić poziomy składników w zbiorniku.
Krótka kontrola sprzętu – filtra, świateł itp. To tylko szybka kontrola, aby upewnić się, że wszystko działa prawidłowo, resztę można zrobić podczas czyszczenia zbiornika.

Jak często należy czyścić akwarium?

Ilość wody, którą musisz uzupełnić, oraz regularność podmian wody będzie całkowicie zależeć od wielkości akwarium i ilości ryb, które w nim masz.
Powinieneś dążyć do częściowej podmiany wody w zbiorniku na świeżą wodę o 10-20% co 2-3 tygodnie.
W przypadku zbiornika ze słoną wodą należy co tydzień wymieniać 10% wody przez pierwszy rok utrzymywania akwarium, a następnie postępować zgodnie z podobnymi wytycznymi dotyczącymi zbiorników ze słodką wodą. Jeśli właściwie utrzymujesz swój zbiornik, nigdy nie powinieneś robić pełnej podmiany wody, w rzeczywistości robiąc to; usuniesz wszystkie bakterie, które są niezbędne do rozkładania odpadów, które wytwarzają twoje ryby. Im więcej ryb masz, tym większy ładunek biologiczny i tym szybciej woda będzie wymagała wymiany; to samo dotyczy mniejszych zbiorników, ponieważ woda staje się niestabilna.
Przez pierwsze kilka miesięcy trzymania ryb należy regularnie monitorować stan wody w akwarium.
Zaczniesz zaiważać, jak często twój zbiornik powinien być czyszczony, gdy będziesz prowadzić rejestr wszystkich parametrów.

Jak wyczyścić akwiarium w pięciu prostych krokach

Krok 1 – To będzie ci potrzebne:

  • Dzwon podciśnieniowy do żwiru
  • Skrobak (polecamy myjkę magnetyczną)
  • Duże wiadro (upewnij się, że jest używane tylko do czyszczenia akwarium, aby chemia domowa nie dostała się do zbiornika)
  • Nowe media filtracyjne (opcjonalnie)
  • Używany czysty ręcznik, ścierka
  • Przygotowana woda (ilość i rodzaj będą zależeć od tego, ile trzeba wymienić i czy masz zbiornik na wodę słoną czy słodką )
  • Zestaw do testowania wody
  • Grzałka
  • Sonda zasolenia (akwarium morskie)

Większość akwariów jest zbyt ciężka, aby je przenieść, dlatego będziesz potrzebować syfonu, który pozwoli ci wyjąć wodę ze zbiornika, oraz wiadra, które pozwoli ci wnieść do zbiornika wodę zastępczą.
Odłącz wszystkie elementy elektryczne w akwarium, w tym; grzałka, filtr i ewentualne pompy.

Usuń wszelkie duże dekoracje lub ozdoby. Upewnij się, że robisz to powoli i nie mieszaj żadnych zanieczyszczeń na dnie zbiornika. Jeśli masz sztuczne rośliny, możesz je usunąć, jeśli wymagają czyszczenia, ale nigdy nie usuwaj żywych roślin – zakłóci to wzrost korzeni.

Krok 2 – Usuwanie wody

Będziesz musiał wymieniać około 10-20% wody w akwarium co 2-3 tygodnie.
Użyj syfonu do odkurzania żwiru z dołączonym wężem, aby oczyścić żwir i usunąć wodę.
Należy zassać małe ilości żwiru za pomocą syfonu, odpady zostaną następnie zassane przez rurkę do wiadra wraz z niewielką ilością wody, a żwir opadnie z powrotem na swoje miejsce.
Zablokuj kciukiem koniec rury, aby spowolnić proces zasysania i upewnij się, że żaden żwir nie przedostanie się do rury.
Niektóre syfony mają wbudowany regulator kontrolujący przepływ wody, niektóre mają również dłuższe węże, dzięki czemu wodę można odprowadzić bezpośrednio do zlewu (jeśli nie trzeba jej trzymać do mycia innych urządzeń).
Ten etap nie tylko usuwa wodę, ale także oczyszcza żwir, usuwając mnóstwo odpadów, które opadły na podłoże.

Krok 3 – usuń glony

Najłatwiejszym sposobem wyczyszczenia szyby w zbiorniku jest użycie magnetycznego środka do czyszczenia glonów.
Magnetyczny skrobak do czyszczenia glonów składa się z dwóch magnesów pokrytych miękką powłoką z filcu. Jeden magnes umieszczasz wewnątrz akwarium, a drugi przyczepiasz na zewnątrz akwarium.
Następnie przeciągasz magnes zewnętrzny po szybie akwarium, a magnesy wewnętrzne podążają za nim i delikatnie usuwają większość glonów.
Jeśli masz akwarium akrylowe, wybierz środek czyszczący, który nie porysuje powierzchni.
Jeśli chcesz wyczyścić którąkolwiek z pozostałych większych dekoracji, które usunąłeś (z kroku drugiego), możesz to zrobić w wiadrze z wyssaną wodą; za pomocą czystej, miękkiej szczoteczki do zębów.
Nigdy nie używaj mydła ani innych środków czyszczących; może to być śmiertelne dla twojej ryby.
Możesz również rozważyć posiadanie ekipy sprzątającej , która zje część glonów w zbiorniku.

Krok 4 – czyszczenie filtra

W zależności od rodzaju i jakości filtra , którego używasz, będziesz musiał wyczyścić, a czasem zmienić medium w filtrze do wody.
Najpopularniejszym typem filtra jest filtr gąbkowy. Aby go wyczyścić, należy go wyjąć i wypłukać w wiadrze z wodą, którą odessałeś ze zbiornika.
Nigdy nie wkładaj filtra pod wodę z kranu, ponieważ usuwa on pożyteczne bakterie, które nagromadziły się i które są niezbędne dla twojego zbiornika.
Wszelkie inne filtry, które działają jak filtr mechaniczny, jak gąbka (pierścienie ceramiczne, włókno filtracyjne itp.) również powinny zostać wypłukane i wsadzone z powrotem tak szybko, jak to możliwe, aby uniknąć utraty kolonii bakterii.
Jeśli twój filtr zawiera węgiel, pochłaniacze amoniaku lub żywice jonowymienne, będzie wymagał wymiany co kilka tygodni, ponieważ nie będzie już w stanie wchłonąć materiałów.
Należy również wyczyścić resztę filtra, w tym rurkę; użyj do tego pędzelka.

Krok 5 – wymiana wody

Twoje akwarium musi być teraz ponownie napełnione wodą.
Rodzaj dodawanej wody zależy od tego, czy posiadasz zbiornik na słoną czy słodką wodę.

Przygotowanie wody słodkiej. Jeśli masz czas na przygotowanie wody z wyprzedzeniem, pozostaw wodę z kranu na 24 godziny przed czyszczeniem zbiornika, aby umożliwić odparowanie chloru z wody .
Będziesz musiał użyć uzdatniacza wody, aby usunąć wszelkie metale ciężkie, chlor i toksyny, które są szkodliwe dla ryb.
Dzięki wcześniejszemu przygotowaniu wody, woda również osiągnie temperaturę pokojową.

Przygotowanie wody morskiej. Musisz być bardziej precyzyjny przy podmianach wody w zbiornikach ze słoną wodą. Musisz obserwować trzy parametry – zasolenie, temperaturę i pH.
Do akwariów rafowych potrzebna jest woda RO/DI (odwrócona osmoza i/lub woda dejonizowana). Możesz ją kupić w lokalnym sklepie rybnym lub możesz kupić system, który produkuje wodę RO-DI. Najlepiej użyć tej wody do każdego rodzaju zbiornika ze słoną wodą.
Powinieneś używać wody z kranu tylko wtedy, gdy twoje akwarium jest dojrzałe, a nawet wtedy woda z kranu powinna być używana tylko w akwariach przeznaczonych jedynie dla ryb. Jeśli musisz użyć wody z kranu, przetestuj ją pod kątem TDS (całkowita ilość rozpuszczonych ciał stałych), ten odczyt powinien wynosić zero, ale wszystko poniżej 10 jest OK.
Musisz odchlorować wodę, a następnie dodać mieszankę soli . Dostępnych jest wiele różnych opcji, więc upewnij się, że wybierasz markę wysokiej jakości i cieszącą się dobrą reputacją. Postępuj zgodnie z instrukcjami zgodnie z wybranym produktem.
Większość mieszanek soli należy dodać do ciepłej wody, która się porusza. Możesz to zrobić za pomocą głowicy i grzałki.
Należy pozostawić wodę na noc przed dodaniem jej do akwarium, aby sól całkowicie się rozpuściła.
Zawsze upewnij się, że temperatura i zasolenie wody są jak najbardziej zbliżone, zanim wlejesz ją do akwarium; pozwala to uniknąć nagłych zmian w zbiorniku.
Sprawdź parametry wody w swoim akwarium po kilku godzinach, a także sprawdź, czy woda nie jest mętna.
Wreszcie, możesz wyczyścić zewnętrzną stronę swojego zbiornika, używając szmatki.

Często zadawane pytania dotyczące czyszczenia akwarium

Jak wyczyścić używane akwarium?

Zbiornik powinien być całkowicie pusty przed czyszczeniem. Będziesz potrzebować soli, octu i miękkich nakładek do szorowania.
Ocet i sól usuną wszelkie plamy z twardej wody i rybi zapach. Upewnij się, że dokładnie wypłukałeś zbiornik przed dodaniem do niego wody.
Po dokładnym wyczyszczeniu zbiornika napełnij go wodą, aby sprawdzić, czy nie ma wycieków. Jeśli znajdziesz przecieki, możesz użyć uszczelniacza do akwarium.

Jak wyczyścić akwarium, w którym znajdują się jajka?

Jeśli jaja zostały złożone w żwirze, możesz kontynuować zwykłe czyszczenie, ale po prostu unikaj niskich partii zbiornika.
Jeśli zostały złożone gdziekolwiek indziej – po prostu unikaj tego obszaru podczas sprzątania i nie wystawiaj go na działanie powietrza.
Większość ryb wylęga się w ciągu tygodnia, więc nie powinny tak naprawdę wpływać na harmonogram sprzątania.

Czy powinienem kiedykolwiek usunąć ryby z akwarium?

O ile nie masz bardzo małego zbiornika, nie musisz usuwać ryb podczas zmiany wody.
Ryby nie lubią być niepokojone, a ich usuwanie może powodować stres. Jeśli absolutnie musisz, trzymaj je w tej samej wodzie, co ich akwarium.
Idealnie, nawet przy małym akwarium lub misce, powinieneś robić znacznie częstsze częściowe podmiany wody.

Czyszczenie akwarium nie powinno być pracochłonnym zadaniem, kluczem do utrzymania akwarium w czystości jest regularna i ciągła pielęgnacja.
Częściowe podmiany wody to jeden z najważniejszych aspektów zapewniających rybom zdrowie i szczęście.
Dokonywanie częściowych podmian wody zapewnia, że ​​kolonie bakterii, które są niezbędne dla twojego akwarium, nie zostaną usunięte ani uszkodzone.
To nie jest trudne zadanie; po prostu postępuj z intstrukcją.

Co powoduje, że woda w akwarium zmienia kolor na żółty lub staje się mętna?

Z wielu powodów woda w twoim zbiorniku może zmienić kolor na żółty lub brązowy.
Musisz dowiedzieć się, co powoduje problem i podjąć odpowiednie kroki, aby go naprawić.

  • Wzrost bakterii. Wzrost bakterii jest najczęstszym winowajcą stojącym za mętną wodą. Jak już zapewne wiesz, twoje akwarium jest pełne bakterii. Część z nich jest zdrowa, a nawet niezbędna, aby twoje ryby były szczęśliwe i zdrowe. Jednak nienaturalny rozwój bakterii może powodować wiele problemów w zbiorniku, a jednym z nich jest żółta woda.
    Przerost bakterii jest powszechnie znany jako rozkwit lub kwiat bakteryjny. Kiedy mamy do czynienia z przerostem bakterii, bardziej prawdopodobne jest, że woda w zbiorniku stanie się szara lub mętna niż żółta lub zielona. To jest znak rozkwitu bakterii. Innymi słowy, jeśli woda jest zabarwiona, możesz zawęzić przyczyny, wykluczając możliwość rozwoju bakterii.
  • Związki organiczne. Czasami niewidoczne gołym okiem związki organiczne unoszą się w zbiorniku z wodą. Należą do nich niezjedzone cząstki pokarmu, odpady wytwarzane przez ryby oraz martwe lub rozkładające się części roślin akwariowych.
    Z biegiem czasu te związki organiczne łatwo rozpuszczają się w wodzie. Psują się i zmieniają chemię wewnątrz zbiornika.
    W rezultacie możesz zauważyć zielony lub żółty odcień w wodzie akwariowej. Woda może również stać się mętna. Należy pamiętać, że rozpuszczone związki organiczne są bardzo szkodliwe dla zdrowia ryb.
    Poza tym cząsteczki te mogą również zrujnować ogólną estetykę twojego akwarium. Ponadto mogą również prowadzić do nieprzyjemnych zapachów, które na ogół są zniechęcające.
    Dlatego ważne jest, aby zająć się tym problemem bez marnowania czasu. Jak tylko zauważysz zabarwioną wodę lub nieprzyjemny zapach wydobywający się ze zbiornika , podejmij kroki, aby rozwiązać ten problem.
  • Taniny. Niektóre rodzaje drewna , zwłaszcza drewno z korzeni i bagien, mogą prowadzić do przebarwień wody. Powodem są taniny. Lasy są pełne garbników, które z czasem uwalniają się do wody w zbiorniku.
    Taniny mają żółty odcień i zmieniają kolor wody na żółty. Należy pamiętać, że ponieważ taniny mają charakter kwaśny, zaburzają również poziom pH w akwarium. Innymi słowy, żółta woda i niższy poziom pH są charakterystycznymi oznakami obecności garbników w zbiorniku.
    Odbarwienie wody z powodu garbników w wodzie nie powinno być kłopotliwe, o ile masz ryby, które mogą przeżyć w niższym poziomie pH.
    Dlatego upewnij się, że poznałeś preferencje pH swoich ryb, jeśli woda niespodziewanie zmieni kolor na żółty lub gdy wprowadzisz nowe ryby do akwarium .
    Poza tym żółta woda spowodowana garbnikami nie powinna stanowić problemu. A najlepsze jest to, że przebarwienia spowodowane przez taniny zazwyczaj znikają samoistnie, gdy poziom tanin w wodzie maleje. Możesz być zaskoczony tym, że niektóre gatunki ryb lubią nawet lekko żółty odcień spowodowany garbnikami, ponieważ jest to bliższe ich naturalnemu środowisku.
  • Nieczyszczone podłoże. Często po dodaniu nowego podłoża do wody w akwarium można zauważyć mętną lub zabarwioną wodę. Niezależnie od rodzaju podłoża, które wybierzesz do swojego akwarium, najprawdopodobniej będzie ono pokryte drobinkami kurzu. Po wprowadzeniu tego podłoża do zbiornika cząsteczki kurzu odrywają się od podłoża i pływają w zbiorniku. Powoduje to przebarwienia w wodzie akwariowej i mętnienie. Jeśli więc zaraz po dodaniu substratu zauważysz przebarwienia, wiedz, że sprawca leży na dnie zbiornika.
  • Okres świecenia. Jest to kolejny ważny czynnik, który może prowadzić do mętnej, przebarwionej wody.
    Chociaż okres oświetlenia, który ustawiłeś dla swojego zbiornika, może nie wpływać bezpośrednio na wodę, może działać jako katalizator do produkcji bakterii.
    Może to prowadzić do pełnego rozkwitu bakterii w twoim akwarium. Jak omówiliśmy powyżej, przerost bakterii wpłynie na przejrzystość wody w akwarium.

Co zrobić, gdy woda w akwarium zmienia kolor na żółty?

Teraz, gdy już wiesz, co może spowodować żółknięcie wody w akwarium, pozostaje tylko pytanie, co możesz z tym zrobić.
Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to zidentyfikować podstawową przyczynę przebarwień wody w twoim zbiorniku.
Tylko wtedy będziesz w stanie rozwiązać ten problem raz na zawsze. Przyjrzyjmy się kilku wypróbowanym i przetestowanym wskazówkom, które mogą pomóc w radzeniu sobie z zabarwioną wodą.

  • Określ poziom pH wody. Jeśli problemem są taniny, poziom pH wody spadnie. Możesz to łatwo sprawdzić, przeprowadzając test pH. Najłatwiejszym sposobem poradzenia sobie z tym problemem jest pozbycie się korzeni. Zastąp je czymś bardziej odpowiednim dla twojej ryby. Jeśli jednak rybom nie przeszkadza niższy poziom pH , nie musisz nic robić. Zachowaj wystrój, usiądź wygodnie i po prostu poczekaj, aż przebarwienia znikną samoistnie.
  • Określ poziom amoniaku, azotynów i azotanów. Jeśli zauważysz, że poziom amoniaku, azotynów lub azotanów w wodzie jest wysoki, prawdopodobnie masz do czynienia z przerostem bakterii. Pamiętaj, że może to być toksyczne dla twoich ryb. Dlatego natychmiast podejmij działanie i wymień wodę. Podmiana 50% wody może załatwić sprawę, ponieważ zmniejszy poziom toksyn w wodzie o połowę.
    Nie zapomnij ponownie przetestować poziomu amoniaku, azotynów i azotanów po wymianie wody.
  • Wyłącz światła. Dłuższe okresy oświetlenia w akwarium mogą czasami sprzyjać rozwojowi bakterii i glonów.
    Wyłączanie świateł może załatwić sprawę i pomóc w kontrolowaniu rozkwitu bakterii, które mogą powodować przebarwienia wody w zbiorniku.
  • Czyszczenie akwarium. Czysty zbiornik to zdrowy zbiornik. Jedną z najczęstszych przyczyn odbarwienia lub zmętnienia wody są brudne zbiorniki. Czy w zbiorniku unoszą się zanieczyszczenia?
    Kiedy ostatnio wycierałeś ściany akwarium od środka? Czy prawidłowo czyścisz podłoże akwarium? Ważne jest, aby zadać sobie wszystkie te pytania, ponieważ zaniedbanie w kwestii czystości akwarium jest wykluczone, jeśli chcesz, aby twoje ryby były szczęśliwe i zdrowe.
  • Sprawdź filtr. Filtr może się zatkać. Może nadal działać, ale jego wydajność spadnie. Dlatego jeśli woda w zbiorniku regularnie robi się mętna, sprawdź filtr pod kątem uszkodzeń lub usterek.
    Jeśli znajdziesz jakiś problem, natychmiast go napraw.

Czy powinieneś się martwić, jeśli woda w akwarium zmieni kolor na żółty?

Nie panikuj na pierwszy widok zabarwionej na żółto wody. Ważne jest, aby zrozumieć, że woda w akwarium od czasu do czasu staje się mętna lub żółta. Dlatego nie opróżniaj zbiornika za każdym razem, gdy woda staje się trochę niewyraźna, ponieważ może to zestresować twoje ryby.
Na przykład, jeśli konieczne jest czyszczenie i zauważysz mętną wodę w akwarium, prawdopodobnie nie ma się czym martwić.
Jednak zauważenie nieoczekiwanego żółtego lub brązowego odcienia w wodzie może być oznaką kłopotów. Jeśli tak się stanie, upewnij się najpierw, że zbadałeś problem korzeni, zamiast po prostu opróżniać akwarium. Jest to ważne, ponieważ może to mieć negatywny wpływ na zdrowie twoich ryb.
Teraz, gdy już wiesz, co powoduje przebarwienia w wodzie w akwarium i co możesz z tym zrobić, już nigdy nie będziesz musiał się martwić o żółtą wodę w akwarium. Twój zbiornik może teraz wyglądać jak najlepiej, możesz też zadbać o to, aby twoje ryby były szczęśliwe i zdrowe bez większych problemów.

Jak usunąć plamy z twardej wody z akwarium?

Akwarium wypełnione kolorowymi rybkami i niepowtarzalnym wystrojem całkowicie odmienia pomieszczenie. Niezależnie od tego, czy umieścisz je w salonie, w poczekalni biura, czy w korytarzu przedpokoju – akwarium może błyskawicznie ożywić każde miejsce.
Jest to jednak prawdą tylko wtedy, gdy czystość zbiornika jest regularnie utrzymywana.
Niestety twarda woda zaczyna się gromadzić, pozostawiając plamy, które sprawiają, że szkło wygląda na brudne i poplamione. Dzieje się tak najczęściej, gdy w zbiorniku używana jest woda wysokomineralna . Plamy te sprawiają, że zbiornik wydaje się odbarwiony i brudny, nawet jeśli woda w środku jest czysta.
Usuwanie plam z twardej wody wydaje się trudnym zadaniem, ale dzięki odpowiednim technikom możesz łatwo wyczyścić akwarium. Na szczęście istnieją różne wskazówki, które pomogą zapobiec powstawaniu plam z twardej wody i zapewnią, że twoje akwarium będzie wyglądało oszałamiająco przez cały czas.
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego, co musisz wiedzieć o plamach z twardej wody i o tym, jak możesz je usunąć ze swojego akwarium.
Chociaż twarda woda jest bezpieczna do picia i jest również idealnym siedliskiem dla większości ryb, nie jest zbyt dobra dla akwarium. Twarda woda stopniowo pozostawia biały osad na powierzchni zbiornika.



Dzieje się tak, gdy woda bogata w minerały zaczyna parować. W rezultacie pozostawia minerały, które osadzają się na szkle. To nagromadzenie jest określane jako plamy z twardej wody.
Plamy te nie ranią ani nie uszkadzają ryb ani zbiornika, ale wyglądają nieatrakcyjnie. Plamy te utrudniają również zobaczenie pięknego wystroju ryb i akwarium.

Czynności mające na celu usunięcie plam z twardej wody z akwarium. Oto kilka prostych kroków, które należy wykonać, aby prawidłowo wyczyścić plamy z twardej wody, pozostawiając akwarium czyste:

Przygotowanie do czyszczenia. Zacznij od przygotowania akwarium do czyszczenia. Nie ma potrzeby wyjmowania ryb ze zbiornika, zwłaszcza jeśli jest on dużych rozmiarów. Ryby przeniosą się do innego obszaru, gdy rozpoczniesz czyszczenie. Wyjmowanie ryb ze zbiornika często również je stresuje, dlatego idealnie jest wyczyścić akwarium bez ich wyjmowania. Jeśli jednak zacieki wodne są mocne i przeprowadzasz gruntowne czyszczenie zbiornika, lepiej jest usunąć ryby i umieścić je w zapasowym akwarium. Zbierz materiały do ​​czyszczenia, w tym czystą, miękką szmatkę, myjkę do szorowania i roztwór do czyszczenia.

Wybierz odpowiednie rozwiązanie czyszczące.  Istnieje kilka roztworów czyszczących, których można użyć do usunięcia plam z twardej wody. Oto cztery najskuteczniejsze:

  • Biały ocet. Ocet to jeden z najskuteczniejszych środków czyszczących do różnych przedmiotów. Skutecznie rozluźnia osady, nagromadzenie i uporczywe plamy, ponieważ ma charakter kwaśny. Najlepszą rzeczą w białym occie jest to, że jest naturalny. W przeciwieństwie do innych chemicznych środków czyszczących, użycie białego octu jako środka czyszczącego nie uszkodzi twoich płuc ani oczu podczas czyszczenia, ani nie zaszkodzi rybom. Oto jak wyczyścić plamy z twardej wody za pomocą białego octu: Połącz ocet z sokiem z cytryny, ponieważ zwiększy to jego skuteczność i pozostawi przyjemny zapach.
    Przygotuj tę mieszankę w butelce ze spryskiwaczem i podgrzej ją w kuchence mikrofalowej przez około 20 sekund. Ciepły środek czyszczący jest skuteczniejszy w usuwaniu plam w porównaniu do środka czyszczącego w temperaturze pokojowej lub zimnego środka czyszczącego. Rozpyl tę mieszankę na szybę akwarium, bezpośrednio na plamy z twardej wody. Pozostaw na około trzy minuty. Wytrzyj go czystym ręcznikiem papierowym lub suchą szmatką.
  • Pasta do zębów. Pasta do zębów to kolejny skuteczny naturalny środek czyszczący do usuwania plam z akwarium. Na pewno możesz go znaleźć gdzieś w swoim domu. Oto jak możesz użyć pasty do zębów, aby usunąć plamy z twardej wody z akwarium: Wyciśnij niewielką ilość pasty do zębów na lekko wilgotny ręczniku papierowym lub ścierkę. Usuwaj plamy pojedynczo, wcierając w nie pastę okrężnymi ruchami. W razie potrzeby nałóż więcej pasty do zębów. Pozostaw pastę na kilka minut. Zrób mieszankę octu i wody, aby zetrzeć pastę. Następnie użyj czystej wody, aby zetrzeć wszelkie pozostałości.
  • Kwaśny środek czyszczący. Plamy z twardej wody mają odczyn zasadowy, dlatego użycie kwaśnego środka czyszczącego może zdziałać cuda.
    Istnieje wiele środków czyszczących do akwarium, które również usuwają plamy z twardej wody. Pamiętaj, aby wybrać środek czyszczący, który zawiera więdnący kwas solny, siarkowy lub fosforowy. Te chemikalia są najskuteczniejsze w usuwaniu plam i pozostałości. Zastosuj środek czyszczący zgodnie ze wskazówkami na etykiecie. Te środki czyszczące są toksyczne, dlatego należy zachować odpowiednie środki ostrożności podczas używania ich do czyszczenia akwarium. Ubierz okulary i rękawice ochronne. Najlepiej usuń ryby ze zbiornika, jeśli czyścisz go kwaśnym środkiem czyszczącym.
  • Mieszanka wody i soli. Połączenie wody i soli pomaga również w usunięciu nagromadzonych minerałów i uporczywych plam. Sól działa jak środek szorujący, który usuwa plamy z twardej wody, pozostawiając czystszą powierzchnię. Rozpyl tę mieszankę na plamy. Użyj czystego ręcznika papierowego, aby wytrzeć obszar kolistymi ruchami. Dokładnie spłucz miejsce czystą wodą. Wytrzyj czystą szmatką, aby usunąć wszelkie pozostałości.

Szorowanie zbiornika.  Używanie powyższych środków czyszczących najprawdopodobniej usunie plamy z twardej wody. Jednakże, jeśli plamy są uporczywe i trudne, wówczas szorowanie może pomóc w ich usunięciu. Do szorowania powierzchni należy używać miękkich gąbek, aby nie zarysować szkła. Zwilż plamy, aby usunąć jak najwięcej nagromadzonego osadu, jak tylko możesz, zanim użyjesz któregokolwiek z wyżej wymienionych środków czyszczących, aby całkowicie usunąć plamy. Soda oczyszczona może być wykorzystana jako ścierniwo do szorowania. Pamiętaj jednak, aby używać miękkich szczotek lub innych narzędzi. W przypadku szczególnie trudnej plamy możesz użyć ostrza, aby zeskrobać nagromadzony materiał. Możesz użyć skrobaka do glonów lub żyletki, aby delikatnie usunąć uporczywą plamę. Upewnij się, że nosisz rękawice ochronne podczas korzystania z tych narzędzi, aby zapobiec przecięciom lub otarciom. Najlepiej zwilżyć obszar, aby ułatwić sobie użycie skrobaka. Jeśli jednak masz zbiornik akrylowy, unikaj używania jakiegokolwiek ostrza, ponieważ łatwo porysuje powierzchnię. Po zeskrobaniu szkła lub wyszorowaniu powierzchni upewnij się, że dokładnie spłukałeś ten obszar. Być może będziesz musiał powtórzyć opisany powyżej proces kilka razy, aby usunąć plamy. Następnie użyj środka czyszczącego, aby wytrzeć wszelkie pozostałości i zakończyć proces czyszczenia.

Oczyszczanie zbiornika. Po zakończeniu usuwania plam z akwarium za pomocą środka czyszczącego lub techniki szorowania, należy przygotować zbiornik do wpuszczenia ryb. Dokładnie umyj akwarium tylko czystą wodą i przetrzyj boki. Następnie usuń brudną wodę ze zbiornika. Użyj syfonu żwirowego lub włącz opcję samoczyszczącego zbiornika, aby oczyścić zbiornik i usunąć wszelkie potencjalne pozostałości.
Pozwól zbiornikowi dobrze wyschnąć. Użyj czystej szmatki do czyszczenia zarówno zewnętrznej, jak i wewnętrznej powierzchni akwarium, aby uzyskać wyjątkowy połysk. Pamiętaj, że co tydzień musisz wymieniać co najmniej 10% wody, aby utrzymać zdrowe środowisko dla wszystkich ryb. Jeśli ryby nie wyglądają na aktywne lub zauważysz schowane płetwy, musisz wymienić około 25% do 50% wody. Ryby potrzebują czystej wody, aby zachować aktywność i zdrowie. Regularnie monitoruj akwarium.

Napełnij świeżą wodą. Chociaż możesz pokusić się o wypełnienie akwarium oczyszczoną wodą dostępną w sklepach spożywczych, w wodzie z kranu znajduje się wiele minerałów, które są filtrowane podczas procesu oczyszczania. Dlatego zaleca się używanie świeżej wody z kranu. Przed ponownym napełnieniem akwarium pozostaw na noc ilość wody, którą chcesz uzupełnić, nie przykrywając jej. Spowoduje to odparowanie zawartości chloru. Dodaj trochę soli do wody, ponieważ pomaga to w zapobieganiu chorobom i utrzymaniu zdrowia ryb. Inną rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że woda, którą zamierzasz uzupełnić, powinna mieć taką samą temperaturę jak zbiornik. Użyj termometru, aby określić, czy temperatura jest odpowiednia. Aby uniknąć zepsucia wystroju w akwarium, napełnij wiadro wodą i umieść je nad zbiornikiem; następnie użyj wężyka, aby ostrożnie napełnić zbiornik świeżą wodą.

Te kroki sprawią, że wszystkie plamy z twardej wody i nagromadzone minerały zostaną dokładnie usunięte z akwarium. Poświęcanie wielu godzin i mnóstwa wysiłków na usuwanie plam z twardej wody z akwarium zdecydowanie nie jest pożądanym przez nas zadaniem. Najlepszym sposobem na uniknięcie tego jest zmniejszenie ryzyka gromadzenia się twardej wody. Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami zapobiegawczymi, aby utrzymać akwarium w czystości.

Zapobieganie powstawaniu plam

Najskuteczniejszym sposobem usuwania plam z twardej wody z akwarium jest interwencja, zanim ten problem wystąpi. Można to zrobić uderzają w przyczynę.
Ponieważ te plamy są spowodowane procesem parowania, regularnie monitoruj linię wodną. Gdy zauważysz, że woda zaczęła parować, uzupełnij akwarium. Podczas gdy twarda woda jest idealna do napełniania zbiornika, jeśli zastąpisz odparowaną wodę bardziej twardą wodą, może to spowodować śmiertelny wzrost niektórych minerałów. Dlatego używaj wody destylowanej, aby wyeliminować problem z plamami.
Utrzymuj właściwy balans pH (i balans KH) oraz poziom minerałów w wodzie.
Wyeliminuj nadmiar minerałów za pomocą filtra.
Zmiękczacze wody to kolejny skuteczny sposób przeciwdziałania twardej wodzie.
Regularne czyszczenie. Jak wspomniano wcześniej, regularne czyszczenie zmniejsza plamy z twardej wody.
Nawet jeśli plamy się pojawią, regularne czyszczenie sprawia, że ​​nie stają się uporczywe.
Pamiętaj, aby wyczyścić szklaną powierzchnię z obu stron.
Upewnij się, że nadmiar twardej wody jest regularnie usuwany z akwarium.
Powierzchnię szklaną należy czyścić co tydzień, a gruntowne czyszczenie – co trzy do sześciu miesięcy.
Im dłużej na szybie pozostanie plama z twardej wody, tym więcej wysiłku trzeba będzie włożyć, aby ją usunąć. Dlatego regularnie czyść zbiornik.
Rozważ zbiorniki samoczyszczące. Wybór zbiorników samoczyszczących to idealny sposób na utrzymanie czystości akwarium i zapobieganie powstawaniu plam z twardej wody. Proces jest dość prosty.
Musisz tylko upewnić się, że dołączona pompka działa idealnie, włączając ją i umieszczając pod nią kubek, aby zebrać brudną wodę.
Po zakończeniu samooczyszczania wylej brudną wodę i napełnij zbiornik świeżą wodą. Pompa działa delikatnie i nie będzie przeszkadzać rybom, dzięki czemu nie będziesz musiał przechodzić przez proces usuwania wszystkich ryb z akwarium.

Wymiana filtrów w akwarium

Regularna wymiana filtrów lub wkładów w filtrach jest również wymagana w celu utrzymania czystości akwarium i zmniejszenia plam po twardej wodzie.
Pamiętaj, aby postępować zgodnie z instrukcjami i wytycznymi filtra dotyczącymi właściwego czasu ich wymiany. Zasadniczo wkłady należy wymieniać co miesiąc.
Chociaż filtry będą czyszczone podczas cotygodniowego lub comiesięcznego procesu czyszczenia, nie pomoże to w przedłużeniu żywotności wkładów.
Prawidłowo oczyszczone i zadbane akwarium pomaga w wydłużeniu życia twoich ryb. Co więcej, lśniąca, czysta szyba zbiornika będzie wyglądała oszałamiająco w pomieszczeniu, ponieważ ryby i wystrój akwarium będą wyraźnie widoczne.
Kontynuuj monitorowanie ryb, aby zidentyfikować i zapobiec potencjalnym problemom.
Zdecydowanie zaleca się przestrzeganie wskazówek zapobiegawczych, aby uniknąć długiego procesu usuwania plam z twardej wody i osadów mineralnych.


Jak zdezynfekować nowe akwarium?

Kiedy zdobędziesz cały sprzęt, możesz być tylko kilka kroków od oficjalnego zostania właścicielem ryb i dołączenia do setek osób, które już cieszą się niezwykle satysfakcjonującym doświadczeniem.
Założenie nowego akwarium dla ryb jest znacznie łatwiejsze niż mogłoby się wydawać. I zawsze zaleca się dezynfekcję nowego akwarium przed jego założeniem.

Nowe akwarium musi zostać zdezynfekowane, aby pozbyć się bakterii, które mogą zaszkodzić twoim rybom.
Zanim przystąpisz do dezynfekcji akwarium, wyznacz dla niego odpowiednie miejsce.
Obszar powinien być wolny od przeciągów i bezpośredniego światła słonecznego. Gdy już zdecydujesz, gdzie znajduje się nowe akwarium, wykonaj następujące kroki, aby zdezynfekować zbiornik:

Opróżnij akwarium. Pierwszym krokiem do dezynfekcji akwarium jest jego całkowite opróżnienie – wyjęcie z akwarium wszystkich ozdób, kamieni, roślin, korzeni itp., tak aby można było łatwo wyczyścić dno zbiornika; ważna część sanityzacji akwarium.

Usuń wodę. Aby opróżnić akwarium, zanurz w nim wiadro i wylej wodę. Gdy pozostanie niewielka ilość wody, podnieś i przenieś zbiornik do ogrodu i przewróć go, aby pozostała woda spłynęła po trawie.
To jednak może być trudne i niebezpieczne, jeśli masz bardzo duże akwarium. Najlepszym rozwiązaniem do opróżniania takich akwariów jest użycie gumowego wężyka.

Oczyść kurz ze zbiornika. Następnie namocz ręcznik papierowy w ciepłej wodzie i wyciśnij. Następnie kilkakrotnie przetrzyj dno i boki zbiornika, aż wszystkie zanieczyszczenia zostaną usunięte. Zmieniaj ręczniki papierowe, aby nie rozmazywały brudu po zbiorniku.

Zdezynfekuj akwarium. Teraz, gdy twoje akwarium jest puste i wolne od brudu, możesz rozpocząć prawdziwy proces odkażania.
Oto rzeczy, które musisz zrobić:
Zdobądź wybielacz bez detergentów
Odwiedź sklep, aby kupić wybielacz. Wiele marek promuje swoje wybielacze, twierdząc, że są „zmieszane z detergentem”. Jeśli natkniesz się na taki produkt, pomiń go.
Detergenty zawierają substancje chemiczne, które mogą okazać się śmiertelne dla ryb. Powinnaś szukać wybielacza z napisem „domowy” lub „zwykły” na opakowaniu.
Wymieszaj wybielacz z wodą
Jeśli masz wybielacz bez detergentu, wymieszaj go z wodą tak, aby powstała mieszanina składała się z 10% wybielacza i 90% wody. Do odmierzenia ilości można użyć kubka.
Na przykład weź jedną szklankę wybielacza, która daje 250 ml. Wymieszaj z 9 szklankami wody. Energicznie potrząsaj pojemnikiem przez co najmniej 10 sekund.
Po całkowitym rozpuszczeniu płynów wlej roztwór do butelki z rozpylaczem. Jest teraz gotowy do użycia.
Zastosuj roztwór wybielacza w sprayu
Spryskaj cały zbiornik rozcieńczonym roztworem wybielacza. Żadna część powierzchni akwarium nie powinna być pominięta.
Nawet przedmioty, które są przymocowane do zbiornika, należy dokładnie zdezynfekować za pomocą roztworu.
Przedmioty wyjmowane umieść w miejscu, które nie zostanie uszkodzone przez wybielacz, takim jak powierzchnia betonowa.
Następnie nałóż na nie roztwór wybielacza w sprayu. Jednak chemikalia obecne w roztworze mogą szkodzić roślinom, więc unikaj ich podczas spryskiwania.
Poczekaj 10 minut
Po nałożeniu roztworu wybielacza pozostaw go na powierzchniach na 10 minut. Możesz użyć do tego minutnika. Dziesięć minut to więcej niż potrzeba, aby zabić bakterie obecne w zbiorniku.
Jednak nie pozostawiaj na nich wybielacza dłużej niż piętnaście minut, ponieważ jego chemikalia mogą powodować erozję powierzchni zbiornika.
Ponieważ wybielacz składa się ze szkodliwych chemikaliów, nie pozwalaj dzieciom i zwierzętom zbliżać się do zbiornika, gdy roztwór jest stosowany.
Usuń roztwór wybielaczaNastępnym krokiem jest wypłukanie zbiornika i wszystkich przedmiotów w celu usunięcia roztworu wybielacza z powierzchni. Aby to zrobić, napełnij zbiornik czystą wodą za pomocą węża i opróżnij ponownie w taki sam sposób, jak poprzednio.
Jeśli nie masz węża, zanieś zbiornik do łazienki i tam go wyczyść. Pozostałości wybielacza mogą utrzymywać się na powierzchniach, więc powtórz ten sam proces ponownie.
Jeśli chodzi o zdejmowane przedmioty, po prostu umyj je w czystej wodzie.
Następnie powtórz ten sam proces, aby usunąć wszelkie pozostałości wybielacza, które mogły pozostać na przedmiotach.
Pozwól zbiornikowi wyschnąć
Wybielacz to dość radykalne rozwiązanie. Pomimo dokładnego oczyszczenia jego resztki mogą pozostać na powierzchniach zbiornika i przedmiotach.
Jednak pozostawienie zbiornika do wyschnięcia na powietrzu może rozbić te cząsteczki wybielacza na nieszkodliwe kawałki. Czas 24 godzin powinien wystarczyć. Przechowuj go w bezpiecznym miejscu do wyschnięcia, z dala od dzieci i zwierząt.
Jeśli chodzi o wyjmowane przedmioty, po prostu trzymaj je obok zbiornika, aby wyschły.

Uzupełnij zbiornik. Teraz, gdy już wyczyściłeś akwarium, nadszedł czas, aby je założyć.
Ustaw zdejmowane elementy
Gdy akwarium i przedmioty wyschną, nie spiesz się, aby napełnić zbiornik wodą. Przed dodaniem wody umieść wyjmowane elementy z powrotem w zbiorniku we właściwych pozycjach.
Będzie to trudne, jeśli spróbujesz to zrobić po napełnieniu zbiornika wodą. Zacznij od umieszczenia kamieni na dnie akwarium. Następnie załóż filtry, jeśli są. Następnie możesz umieścić w akwarium dekoracje, takie jak korzenie.

Dodaj wodę do zbiornika. Teraz nadszedł czas, aby napełnić swój zbiornik wodą. Ponownie możesz użyć węża do napełnienia zbiornika. Jeśli nie masz węża, tym razem nie noś zbiornika do łazienki, ponieważ po napełnieniu trudno będzie go przenieść.
Zamiast tego możesz użyć wiadra, aby dodać wodę. Gdzieś w górnej części akwarium powinna znajdować się linia „max”. Upewnij się, że nie przekraczasz tego limitu.
Gdy zbiornik jest pełen wody, możesz ustawić na termostacie idealną temperaturę, która jest adekwatna do trzymanych przez ciebie.

Dodaj odżywki do wody. Czy jesteś pewien, że dodana woda nie będzie stanowiła zagrożenia dla twoich ryb?
Nie możesz po prostu użyć wody z kranu. Większość początkujących nawet nie zastanawia się nad tym i kończy z wodą z kranu. Ale czy wiesz, że woda w większości miast zawiera chemikalia, takie jak chlor, miedź, fosforany itp., które mogą poważnie zaszkodzić twoim rybom?
Aby temu zapobiec, możesz dodać do wody w akwarium odżywki, takie jak uzdatniacze. Możesz je łatwo znaleźć w lokalnym sklepie zoologicznym.
Sprawdź instrukcje podane na opakowaniu środkauzdatniającego, aby określić ilość do dolania. Podczas gdy większość uzdatniaczy sugeruje dodanie 1 kropli na każde 8 litrów wody, dokładna dawka różni się w zależności od marki.
Aby być jeszcze bardziej ostrożnym, możesz rozważyć użycie wody destylowanej, ale wtedy nadal będzie wymagała remineralizacji, aby była bardziej naturalna. Najlepszą opcją jest użycie wody odwróconej osmozy i wody dejonizowanej (RO/DI).

Umieść ryby w zbiorniku. Gdy już zdezynfekujesz akwarium, wyczyścisz i dobierzesz odpowiednią wodę z adekwatnymi parametrami, takimi jak poziom pH, możesz śmiało umieścić swoje ryby nowym akwarium.
Aby to zrobić bezpiecznie, zwilż siatkę, zanurzając ją w wodzie. Następnie delikatnie wyciągnij rybę z tymczasowego pojemnika na ryby i umieść ją w swoim nowym akwarium.
Unikaj gwałtownych ruchów sieci podczas przenoszenia ryby, ponieważ może to przestraszyć rybę.

Założenie nowego akwarium dla ryb może być zarówno ekscytujące, jak i fascynujące, ale aby być odpowiedzialnym właścicielem ryb, musisz zadbać o bezpieczeństwo swoich ryb.
Istnieje kilka środków, które należy podjąć, aby zdezynfekować swoje nowe akwarium przed włożeniem do niego ryb.
Pamiętaj, że wszystko, z czym mogą mieć kontakt twoje ryby, musi zostać zdezynfekowane. Należą do nich powierzchnie akwariów, wyjmowane i nieusuwalne przedmioty lub dekoracje wewnątrz akwarium i oczywiście sama woda.
Cały proces można podzielić na trzy szerokie fazy: opróżnienie zbiornika, odkażenie zbiornika i ponowne napełnienie zbiornika.
Podczas gdy opróżnianie zbiornika jest łatwą czynnością, czyszczenie i uzupełnianie zbiornika wymaga czujności, ponieważ cokolwiek zrobisz w tych krokach, będzie miało dobry lub zły wpływ na zdrowie twoich ryb.
Na przykład, zastosowanie odpowiedniego roztworu wybielacza w fazie odkażania i jakość wody w fazie uzupełniania to kluczowe aspekty. Postępuj zgodnie z krokami omówionymi powyżej, a wszystko będzie dobrze.