icon_cart

0

koszyk
kot nie chce pić wody

Co zrobić, gdy kot nie chce pić

Czy wiesz, że mniej więcej jeden na trzy koty w swoim życiu doświadcza problemów z nerkami? Niedostateczne nawodnienie może prowadzić do problemów z nerkami, a także wielu innych nieprzyjemnych objawów. Każde żywe stworzenie potrzebuje wody. Dlaczego więc koty tak często odmawiają picia wody?

Koty nie potrzebują tak dużo wody, jak mogłoby się wydawać. Ich ciała w rzeczywistości wymagają znacznie mniej wody niż psy lub inne zwierzęta, a jeśli karmisz kota karmą dla kotów w puszkach, sama w sobie zawiera dużo wody. Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie zwierzęta piją, gdy są spragnione. Tylko wtedy, gdy twój kot nagle i drastycznie zmniejszy spożycie wody, powinieneś się martwić. Jeśli w ogóle nie pije wody i wykazuje inne niepokojące objawy (zmęczenie, ukrywanie się, utrata apetytu), mądrze jest zadzwonić do weterynarza, jeśli istnieje jakiś problem medyczny, który należy rozwiązać.
Szczerze, w czym koty nie są wybredne? Niektóre koty są szczególnie wybredne w związku z piciem wody, co może być dość frustrujące. Wiele kotów po prostu nie chce pić z miski na wodę, ale dlaczego? Weterynarze uważają, że to prawdopodobnie ewolucja: koty, które piły tylko bieżącą wodę, miały większą pewność, że woda, którą wypiły, była czysta i wolna od patogenów, a tym samym pozostawała zdrowsza. Wiele kotów po prostu nie lubi uczucia garbienia się nad miską. Ta pozycja sprawia, że ​​są „podatne” na atak drapieżnika. Inne koty po prostu bardziej lubią smak bieżącej wody.

Kilka faktów na temat wody, którą piją koty

1. Wiele kotów, choć nie chce być całkowicie zanurzonych w wodzie, jest zafascynowanych bieżącą wodą. Jeśli nie masz kota, który lubi bawić się cieknącym kranem lub patrzeć, jak woda spływa w toalecie, prawdopodobnie widziałeś w Internecie film z takim kotem. Zakup automatycznej fontanny może być jednym ze sposobów na zwiększenie spożycia wody przez kota.
2. Niektóre koty nie lubią smaku „twardej” wody, która jest bogata w koncentraty soli mineralnych. Spróbuj zamiast tego oferować wodę destylowaną lub filtrowaną.
3. Może być konieczne płukanie miski kota kilka razy dziennie w cieplejszych miesiącach roku, kiedy bakterie mogą się szybko tworzyć.
4. Benjamin Franklin zauważył kiedyś, że ​​„kiedy studnia wysycha, wiemy, jaka jest wartość wody”. Nie trzeba czekać tak długo, aby dowiedzieć się, ile jest to warte dla twojego kota lub kociaka. Upewnij się, że miska na wodę jest codziennie napełniana po brzegi świeżą czystą wodą, a w znacznym stopniu przyczynisz się do zdrowia kota.

Ile wody powinien pić kot?

Ilość spożywanej wody zależy od wielu czynników, w tym wielkości kota, pory roku i tego, czy dieta kota zawiera tylko karmę mokrą czy suchą. Jeśli koty otrzymują tylko suchą karmę, będą potrzebowały znacznie więcej wody uzupełniającej, aby utrzymać odpowiednie nawodnienie. Sucha karma to tylko 10 procent wody, podczas gdy puszka to około 80 procent wody. Tak więc oczywiście twój kot będzie pił dużo więcej wody, jeśli będziesz podawać tylko suchą karmę.

Jak mogę stwierdzić, czy mój kot otrzymuje wystarczającą ilość wody?

Odpowiadając „Ile wody powinien pić kot”, istnieje kilka prostych wskazówek, które powiedzą ci, czy twój kot jest nawodniony – lub czy twój kot się odwadnia

  1. Elastyczność skóry. Delikatnie pociągnij skórę u podstawy szyi kota. Skóra powinna odskoczyć, gdy ją zwolnisz. Jeśli tak się nie stanie, twój kot może nie mieć wystarczającej ilości wody
  2. Błyszcząca sierść bez suchych płatków to oznaka nawilżenia
  3. Twój kot powinien wykazywać normalną aktywność fizyczną i nie być nadmiernie ospały
  4. Czy Twój kot oddaje mocz 2-3 razy dziennie? Możesz stwierdzić, czy tak się dzieje, sprawdzając kuwetę swojego kota pod kątem grudek.


Przyczyny i konsekwencje nie picia wody przez kota

Jak wszystkie zwierzęta, koty potrzebują wody, aby przeżyć. Jeśli kot nie pije wody, to znak, że coś mu przeszkadza, czy to poważna choroba, czy coś tak prostego, jak niezadowolenie z czystości miski. Ważne jest, aby ustalić źródło problemu, aby można było go odpowiednio rozwiązać.
Ponieważ spożycie wody jest tak ważne dla ogólnego stanu zdrowia kota, należy jak najszybciej zająć się każdą zmianą w jego nawykach. W zależności od przyczyny niechęci do miski z wodą właściciele mogą rozwiązać problem w domu. Jeśli jednak kot nie pije wody przez ponad 2 dni lub jeśli zmniejszeniu spożycia wody towarzyszą inne nietypowe objawy lub zachowania, koniecznie poproś weterynarza o pomoc.
Przyczyn odmowy picia przez kota może być wiele. Niektóre z nich mogą być tak proste jak upór, a inne mogą być tak skomplikowane, jak udar cieplny. Picie odpowiedniej ilości wody jest ważne dla twojego kota, ponieważ jest niezbędne dla wszystkich jego procesów biologicznych. Niektóre możliwe przyczyny to:

Brak odpowiedniej wody
Twój kot może po prostu odmawiać picia wody, ponieważ jest wybredny, jeśli chodzi o rodzaj wody, która jest dla niego odpowiednia. Niektóre koty wolą wodę z minerałami, inne zadowalają się wodą z kranu. Czasami nawet rodzaj miski może mieć wpływ na ilość wody wypijanej przez kota. Jeśli miska jest za duża lub za mała, może to mieć wpływ na to, czy kot chce pić. Niektóre koty nie lubią, gdy ich wąsy ocierają się o boki miski i dlatego mogą odmówić picia ze zbyt małej miski. Niektóre koty wolą miski ze stali nierdzewnej niż ceramiczne lub odwrotnie.

Utrata krwi, wstrząs lub gorączka
Utrata krwi może być wewnętrzna lub zewnętrzna. Widoczna jest zewnętrzna utrata krwi, prawdopodobnie pochodząca z ugryzień, złamań, krwawienia po urodzeniu kociąt, krwotoków z nosa lub urazów i ran po innych wypadkach. Utrata krwi wewnętrznej może być spowodowana urazem, zatruciem, zaburzeniami krzepnięcia krwi lub tęgoryjcem i innymi pasożytami wewnętrznymi.
Wstrząs i gorączka mogą również uniemożliwić kotu picie. Wstrząs jest spowodowany brakiem przepływu krwi z powodu braku równowagi w ilości tlenu i składników odżywczych w organizmie. Niektóre objawy to słaby i szybki puls, blade błony śluzowe i skóra, dezorientacja, trudności w utrzymaniu równowagi, ciemnoróżowe lub czerwone dziąsła, które stają się szare, szybki i płytki oddech, powolny czas napełniania naczyń włosowatych, hipotermia i dyszenie. Wstrząs może być bardzo niebezpieczny dla twojego kota i wymaga interwencji weterynaryjnej.
Chociaż jedynym sposobem sprawdzenia, czy twój kot ma gorączkę, jest zmierzenie jego temperatury, istnieją inne oznaki, które dadzą ci znać, że coś nie gra. Należą do nich apatia, utrata apetytu, brak energii, zmniejszenie ilości wypijanej wody, przyspieszony oddech i dreszcze. Te trzy warunki zdrowotne mogą spowodować zmniejszenie spożycia wody przez twojego zwierzaka.

Udar cieplny
Udar cieplny może być bardzo niebezpieczny i ważne jest, aby znać jego objawy. Objawy to dyszenie, zapaść, letarg, wymioty i wysoka temperatura. Może również powodować i być spowodowane zmniejszeniem ilości wody pitnej. Jeśli podejrzewasz, że twój kot cierpi na udar cieplny, należy natychmiast zgłosić się do weterynarza, ponieważ może to zagrażać życiu.

Styl życia i dieta
Powinieneś także wziąć pod uwagę styl życia swojego zwierzaka. Jeśli posiadasz kota przebywającego na zewnątrz, możliwe, że będzie on w stanie znaleźć wodę w strumieniach i stawach podczas podróży, a zatem będzie potrzebował mniej wody z domu. Aktywność fizyczna i kondycja również będzie odgrywać pewną rolę. Jeśli twój kot za bardzo się zmęczy, łatwo może się odwodnić. Im bardziej aktywny jest twój kot, tym więcej wody będzie potrzebował i powinien naturalnie spożywać mniej lub więcej, w zależności od swoich potrzeb. Jeśli karmisz kota mokrą karmą, nie będzie musiał pić tak dużo wody, jak gdyby jadł suchą karmę, ponieważ część wody będzie pobierać z mokrej karmy.
Aby zapobiec poważnym incydentom, takim jak udar cieplny, unikaj pozostawiania kota na zewnątrz przez dłuższy czas, jeśli jest bardzo gorąco. Nigdy nie należy zostawiać kota ani żadnego zwierzęcia w zaparkowanym samochodzie, ponieważ wnętrze może szybko się nagrzać, a intensywne ciepło spowoduje u kota udar cieplny.
Jeśli nie możesz znaleźć sposobu na nakłonienie kota do picia większej ilości wody, możesz karmić go mokrą karmą, ponieważ ma ona wilgoć i zwiększy ilość jego spożycia wody. Jeśli twój kot nie pije ze swojej miski, spróbuj poeksperymentować z różnymi rodzajami. Ustaw miski o różnych kształtach, rozmiarach i materiałach w całym domu i zobacz, które z nich są najczęściej używane, aby określić, co preferuje twój kot. Czasami dodanie kostek lodu lub zabawek do kąpieli do misek na wodę kota może zwiększyć jego zainteresowanie piciem.
Powinieneś upewnić się, że twój kot ma dostęp do wody przez cały czas, aby zapobiec odwodnieniu. Ważne jest, aby monitorować zachowanie kota i nawyki związane z piciem, ponieważ nawet jeśli nie wydaje się to wielkim problemem, może to być objaw czegoś znacznie poważniejszego.

Odwodnienie  u kota

Jednym z najpoważniejszych skutków nie picia wody przez twojego kota jest odwodnienie. Przyjrzyjmy się bliżej czym jest i co można zrobić, aby pomóc swojemu zwierzęciu.
Co to jest odwodnienie?
Technicznym punktem odwodnienia jest spadek poziomu płynu w organizmie o pięć procent. Strata od pięciu do dziesięciu procent jest uważana za umiarkowaną, podczas gdy każda strata powyżej dziesięciu procent jest uważana za poważną. Kot nie może żyć z utratą wody na poziomie piętnastu procent. Ponieważ odwodnienie może być śmiertelne, należy natychmiastowo wyrównać stan poprzez leczenie weterynaryjne. Chociaż odwodnienie może wystąpić po prostu z powodu braku dostępu do odpowiedniej ilości wody, może to być objawem większego problemu w organizmie. W takich przypadkach należy zidentyfikować i leczyć podstawową przyczynę.
Aby prawidłowo funkcjonować organizm kota musi utrzymywać co najmniej 60 procent swojego składu w wodzie i elektrolitach. Te elektrolity obejmują sód, potas i chlorek. Jeśli nadmiar wody zostanie utracony lub wchłonięty przez organizm, a do organizmu nie dociera wystarczająca ilości płynów, aby ją zastąpić, zaczyna się odwodnienie. Nazywa się to również hipohydratacją. Kot musi mieć stały dopływ płynów, aby prawidłowo funkcjonować. Jeśli po spożyciu nie ma wystarczającej ilości wody, komórki ciała będą usuwać płyny z siebie, aby zachować funkcjonalność narządów. Całe ciało jest zatem dotknięte brakiem wody, co niekorzystnie wpływa na krążenie, trawienie i usuwanie toksyn.

Objawy odwodnienia u kotów

O ile we wczesnych stadiach odwodnienia objawy mogą być łagodne, to wraz ze wzrostem utraty wody pojawi się ich więcej. Wszystkie oznaki odwodnienia wymagają pomocy medycznej w celu ustabilizowania kota. Objawy, na które należy zwrócić uwagę, obejmują:
– Suchość w ustach
– Podkrążone oczy
– Letarg
– Zaparcie
– Słaba elastyczność skóry
– Słaby czas napełniania naczyń włosowatych (czas potrzebny do napełnienia ust krwią po ich uciśnięciu)
– Przyspieszone tętno
– Wielomocz (częste oddawanie moczu)

Przyczyny odwodnienia u kotów

Koty mają skłonność do niskiego popędu pragnienia, ponieważ ich instynktem jest czerpanie odpowiedniej ilości wody z jedzenia żywej zdobyczy. Mogą też być wybredne, jeśli chodzi o jakość wody. Chociaż warunki środowiskowe odpowiadają za niektóre przypadki, choroby wewnętrzne mogą również występować w przypadkach odwodnienia. Wszystkie znane przyczyny są wymienione poniżej:
– Choroba zmniejszająca apetyt
– Długotrwałe wymioty lub biegunka
– Niewydolność nerek
– Cukrzyca
– Nadczynność tarczycy
– Udar cieplny
– Gorączka
– Wstrząs
– Utrata krwi
– Suche jedzenie
– Nieczysta lub niedostępna woda

Diagnoza odwodnienia u kotów

Po przybyciu do kliniki weterynaryjnej twój kot przejdzie pełne badanie. Zostaniesz poproszony o wiele odpowiedzi na temat nawyków żywieniowych i picia twojego kota oraz na temat pojawiania się objawów. Celem jest zidentyfikowanie przyczyny odwodnienia, aby upewnić się, że nie utrzymuje się ono po natychmiastowym nawodnieniu. Samo odwodnienie jest łatwe do zidentyfikowania. Często stosuje się test elastyczności skóry, podczas którego ściąga się kark, a czas potrzebny do powrotu do normalnej pozycji wskazuje na odwodnienie. To może być trudniejsze do ustalenia u otyłych kotów.
Aby potwierdzić diagnozę, konieczna będzie pełna analiza krwi obejmująca pełną morfologię krwi i profil biochemiczny. Test objętości komórek (PCR) i test całkowitego białka krwi mogą zidentyfikować odwodnienie na podstawie stężenia zarówno komórek, jak i białka we krwi. Analiza moczu jest również pomocna w określaniu poziomu elektrolitów w organizmie i ocenie czynności nerek. Wysokie stężenie moczu będzie również obecne w przypadkach odwodnienia.

Co zrobić, aby kot więcej pił

Czy Twój kot cierpi na niewydolność nerek lub cukrzycę, co oznacza, że ​​musi pić więcej wody?  Martwisz się tylko dlatego, że twój kot jest karmiony suchą karmą i nie widzisz, że pije dużo? Może być naprawdę trudno dowiedzieć się, jak sprawić, by twój kot pił więcej wody.
Koty są naprawdę dobre w oszczędzaniu wody. Są naprawdę świetne w odprowadzaniu wilgoci z jedzenia, więc nie muszą wcale dużo pić, aby przeżyć. Ta ewolucja oznacza również, że mają tendencję do niskiego popędu pragnienia, dlatego często tak naprawdę nie widzisz, jak twój kot pije. Dlatego też nakłonienie kota do picia większej ilości wody może być trudne.
Problem polega na tym, że jeśli twój kot z jakiegoś powodu źle się poczuje lub jeśli cierpi na chorobę, która upośledza jego zdolność do oszczędzania wody, może szybko ulec odwodnieniu. Przykładami tego są cukrzyca, choroba nerek i choroba wątroby. Odwodnienie może być bardzo niebezpieczne, zagrażając ogólnemu zdrowiu i życiu.
Co więc możemy zrobić, aby to zmienić?

10 najważniejszych wskazówek, jak skłonić kota do picia większej ilości wody

Przejdź na mokrą karmę
Czy zdajesz sobie sprawę, że 80% mokrej karmy to woda? Jeśli obecnie karmisz kota suchą karmą, która zazwyczaj zawiera około 10% wody, możesz zobaczyć, jak prosta zmiana diety może znacznie wpłynąć na ilość wody, którą przyjmuje kot.
Jeśli twój weterynarz doradził twojemu kotu specjalną dietę, prawie zawsze możesz wybrać wersję mokrą zamiast suchej. Zawsze będą też alternatywy, jeśli twojemu zwierzakowi naprawdę nie spodoba się to, co wybrałeś na początku.



Regularnie odświeżaj miski na wodę
Jeśli woda pozostaje w misce twojego kota przez dłuższy czas, staje się coraz mniej prawdopodobne, że będzie chciał ją pić.
Oznacza to, że należy codziennie odświeżać wodę kota, a także czyścić miskę. Ważne jest jednak, aby podczas czyszczenia miski nie pozostały żadne pozostałości płynu do naczyń. To zmieniłoby smak wody, której twój kot raczej nie polubi.
Pomocne może być również trzymanie wody w lodówce, ponieważ wiele kotów woli zimną wodę, a regularne odświeżanie misek pozwoli im częściej pić zimną wodę.

Zmień rodzaj wody
Dla ciebie i dla mnie woda jest generalnie wodą. Większość smakuje mniej więcej tak samo, a bardzo często i tak dodajemy do niej smak. Cóż, koty mogą być bardzo ostrożne, jeśli chodzi o rodzaj wody, którą lubią i są w stanie wychwycić i sprzeciwić się subtelnym różnicom w smaku w zależności od tego, skąd pochodzi woda.
Woda z kranu w twojej okolicy może zawierać zbyt dużo chemikaliów lub być zbyt twarda. Używanie filtrowanej wody lub próbowanie różnych wód butelkowanych może oznaczać, że zaczną pić więcej. Zbieranie wody deszczowej to kolejna opcja, która jest dość łatwa i darmowa.

Dodaj smak
Jak już wspominaliśmy, często dodajemy smaku naszej wodzie w postaci soku. Nie mówimy, żebyś dał je swojemu kotu. Zamiast tego możesz spróbować dodać trochę soku z tuńczyka lub ugotować kurczaka i dodać wodę z tego do miski na wodę kota. Możesz spróbować czegoś innego, co może się spodobać twojemu kotu, ale pamiętaj, aby unikać produktów, do których dodano sól, np. kostek bulionowych.
Ten płyn można podawać w postaci nierozcieńczonej, ale prawdopodobnie wystarczy niewielka ilość wody, aby kot mógł cieszyć się smakiem i zachęcić go do picia.
Resztki płynu nie trzeba wyrzucać. Zamiast tego wlej go do tac na kostki lodu i zamroź je. Ma to kilka zalet. Po pierwsze, wystarczy przygotować partię może raz w miesiącu, dzięki czemu jest to łatwe zadanie, które nie staje się zbyt uciążliwe. Drugą korzyścią jest to, że mrożone kostki smakowe dłużej utrzymują wodę kota w chłodzie, co może być bardziej atrakcyjne.
Jeśli twój kot jest zadowolony z czystej wody, ale po prostu lubi, gdy jest chłodna, dodanie zwykłych kostek lodu jest prostym rozwiązaniem!

Użyj różnych misek
Do tej pory zauważyłeś, że kocie gusta są bardzo różne i nawet bardzo drobne różnice w smaku mogą mieć ogromne znaczenie. Jednym z głównych czynników decydujących o smaku jest rodzaj miski. Szklane, ceramiczne, plastikowe i metalowe miski nadadzą wodzie delikatny posmak, zwłaszcza w czasie upałów i pozostaną nieświeże przez jakiś czas. Szkło i porcelana znacznie mniej wpływają na smak (dlatego wolimy z nich pić).
Aby dowiedzieć się, jaki rodzaj miski preferuje twój kot, możesz po prostu wlać wodę do miski każdego rodzaju i zobaczyć, którą wybierze. Jeśli jego miska jest plastikowa, ale zawsze piją ze szklanki wody przy łóżku, to już można się domyślić, z czego wolą pić.
Oprócz rodzaju miski, ważną rolę może również odegrać kształt miski. Niektóre koty naprawdę nienawidzą, gdy ich wąsy wbijają się w bok miski podczas jedzenia lub picia. Niektórzy uważają, że powoduje to ból, gdy trwa przez długi czas. Niezależnie od tego, użycie szerokiej, płytkiej miski, która jest całkowicie pełna, pozwoli uniknąć tego problemu i może sprawić, że kot będzie pił więcej.

Bieżąca woda
Dla niektórych kotów zmiana miski może nie wystarczyć. Czy zauważyłeś, że twój kot lubi pić z kranu? O ile nie mieszkasz nad strumieniem lub nie zdecydujesz się pozostawić kranu cały czas odkręconego, może to być trudne do zapewnienia i upewnienia się, że jest on zawsze dostępny dla twojego kota.
Rozwiązaniem w tym przypadku jest fontanna wody pitnej dla zwierząt. Są to dyskretne fontanny wewnętrzne zaprojektowane specjalnie dla twojego kota. Fontanna dla kotów może naprawdę wiele zmienić. Możesz ją również kupić w sklepie zoologicznym – stacjonarnym lub internetowym.

Dodaj wodę do jedzenia
Niezależnie od tego, czy twoje zwierzę jest karmione karmą suchą, czy mokrą, dodanie dodatkowej wody to świetny sposób, aby skłonić je do picia większej ilości wody, bez polegania na tym, że faktycznie pije. Podobnie jak zmiana diety, dodanie wody może zniechęcić kota do jedzenia. Największą szansą na sukces jest powolne dodawanie wody, z dnia na dzień coraz więcej.
Zacznij od dodania kilku kropel wody i przez kilka tygodni powoli zwiększaj tę ilość. Niedługo znacznie zwiększysz spożycie wody. Pamiętaj jednak, że mokra karma psuje się szybciej niż sucha, dlatego nie należy jej zostawiać na dłuższy czas.

Lokalizacja misek z wodą
Rywalizacja o zasoby jest poważną przyczyną stresu dla kotów żyjących gospodarstwie domowym, gdzie jest wiele zwierząt. Jeśli nie ma wystarczającej liczby misek i nie radzą sobie tak dobrze, jak myślisz ze swoimi współlokatorami, mogą być zbyt zdenerwowani, aby pić tak często, jak chcą. Zasadniczo powinno być o 1 miskę więcej wody niż kotów w domu. Na przykład, jeśli masz 3 koty, powinieneś mieć 4 miski na wodę.
Miejsce, w którym je umieścisz, również ma wpływ. Nie powinny znajdować się tuż obok kuwety. Zamiast tego powinny przebywać w cichych miejscach, które mają dobry widok na otoczenie. Jeśli masz więcej niż 1 kota, sprawdź inne sposoby na zmniejszenie poziomu stresu u kotów.

Zwiększ liczbę posiłków
Za każdym razem, gdy kot coś zje, wypije trochę wody. Posiadanie przez kota jedzenia przez cały czas i karmienie go w większej ilości, może zwiększyć jego spożycie wody. To jednak ogólnie sprawi, że będzie otyły, co samo w sobie może być bardzo niebezpieczne.
Zamiast tego, jeśli jesteś w domu, spróbuj podawać mu regularne, małe posiłki. Jest to nieco bardziej pracochłonne, ale może pomóc, jeśli tylko włożysz w to trochę pracy.

Płyny podskórne
W przypadku niektórych kotów z pewnymi schorzeniami, bez względu na to, ile piją, po prostu nie są w stanie nadążyć za ilością wody wydalanej z moczem. Przykładem może być bardziej zaawansowana choroba nerek. W takich sytuacjach lekarz weterynarii może zasugerować podanie płynów pod skórę.
Nie jest to tak przerażające, jak się wydaje i jest bardzo dobrze tolerowane przez większość kotów. Może to mieć ogromny wpływ na zapewnienie kotu dobrej jakości życia na trochę dłużej, zanim jego choroba stanie się zbyt silna. Zanim jednak pójdziesz tą ścieżką, naprawdę musisz zadać sobie pytanie, czy robisz to dla swojego kota, czy dla siebie. Jeśli odpowiedź brzmi ty, lepiej pozwolić kotu odejść. Twój weterynarz może pomóc ci w tym procesie podejmowania decyzji.
Jeśli twoje zwierzę cierpi na schorzenie, które może powodować odwodnienie, zwiększenie spożycia wody może mieć ogromny wpływ na zapewnienie mu lepszej jakości życia, a także potencjalnie wydłużyć jego życie.