icon_cart

0

koszyk
kuweta dla kota jaką wybrać

Najlepsza kuweta dla kota – jaką wybrać?

Wiele osób decydując się na kota kieruje się przekonaniem, że będzie im łatwiej zająć się zwierzęciem, z którym nie trzeba wychodzić na codzienne spacery. Zasada ta mimo, że po części prawdziwa, niestety nie daje nam gwarancji, że trafimy na idealnego kota, który w mig zrozumie do czego służy kuweta. Owszem, duża część kotów kierując się instynktem który nakazuje im zakopywać odchody, chętniej skorzysta z kuwety niż z podłogi. Nie znaczy to jednak, że kilku miesięczne kocie nie będzie mieć wpadki, a dorosły kot z różnych względów nie zacznie nagle załatwiać swych potrzeb w innym niezbyt odpowiednim do tego miejscu. Oczywiście część problemów wynika z choroby u kota lub przemeblowaniem domu. Zdarza się jednak, że cały problem tkwi wybranej przez nas dla kota kuwecie lub żwirku. Jakie więc mamy rodzaje kuwet oraz żwirków i jak wybrać najbardziej odpowiedni dla naszego kota? I jak w ogóle wskazać naszemu kotu gdzie powinien się załatwiać?
O tym będzie poniższy artykuł.

Jak nauczyć kota korzystać z kuwety?

Zanim jednak przejdziemy do wyboru kuwety, zacznijmy może od tego jak w ogóle przekonać kota, który w naturze załatwiałby swoje potrzeby gdzieś w ustronnym miejscu, a potem zakopywał je w ziemi, do korzystania z określonego miejsca, wypełnionego odrobiną podłoża (żwirkiem lub piaskiem). Przede wszystkim, przyprowadzając nowego kota do domu, należy pamiętać o zasadzie, jaką jest stopniowe przyzwyczajanie go do wszystkich pomieszczeń w domu. Wiadomo, że koty jak ludzie mają różne charaktery i możemy trafić na bardzo odważnego i ciekawego od razu otaczającej go przestrzeni kota. Mimo to, ponieważ na początku niewiele wiemy o naszym podopiecznym, a i on może być jeszcze onieśmielony nami, najlepiej, jeśli zaczniemy zapoznawanie kota z jego nowym domem od jednego pokoju. Kot, który będzie mieć początkowo nieco ograniczoną przestrzeń, łatwiej zaakceptuje zmianę domu i szybciej oswoi się z nową przestrzenią, którą w całości może objąć wzrokiem.



Dzięki temu poczuje się pewniej i nie będzie niepotrzebnie stresować się, czy za zakrętem nie czai się coś niebezpiecznego. Mimo, że koty nie lubią załatwiać się w tym samym miejscu, w którym jedzą, to przynajmniej na samym początku, kiedy nasz kociak przebywa w jednym pomieszczeniu, dobrze, aby wszystkie elementy, jak jedzenie, kuweta oraz legowisko, znajdywały się w miarę blisko siebie. Oczywiście nie chodzi o poukładanie wszystkiego jedno przy drugim, ale jeśli zachowamy odległość około metra do półtorej, naszemu kotu łatwiej będzie się odnaleźć w otaczającej go rzeczywistości. Natomiast po kilku dniach, gdy kot nieco się oswoi, powoli udostępniamy mu resztę domu poprzez otwarcie drzwi do pokoju, w którym znajdował się dotychczas. Co najważniejsze jednak, aby nasz kot nauczył załatwiać się w kuwecie, trzeba mu ją najpierw pokazać. W końcu kot będąc w nowym miejscu, nie będzie wiedzieć gdzie znajduje się jego toaleta. Wiadomym jest jednak, że nie wystarczy przywiesić odpowiedniej tabliczki, jak to jest w przypadku ludzi. Aby więc kot zrozumiał, gdzie może znaleźć nieco podłoża w którym może kopać, dobrym pomysłem jest po przyniesieniu go do domu, położyć go po prostu w czystej kuwecie. W ten sposób kot zacznie eksplorację pomieszczenia od kuwety, a później, wracając po swoich śladach bez problemu ją odnajdzie. Oczywiście zawsze może się zdarzyć, że w nowym miejscu kot po prostu się czegoś przestraszy. Nagły dźwięk za oknem lub w drugim pokoju, zbyt gwałtowny ruch. W takim wypadku trzeba być cierpliwym i ewentualnie powtórzyć manewr z położeniem kota w kuwecie, gdyby zgubił do niej drogę. Jeśli jednak pokój od którego zaczynamy oswajać kota z domem nie jest zbyt duży, nie powinno stanowić to problemu.
Drugą okolicznością, która może się nam przydarzyć, jest kot, który zamiast do kuwet załatwia się w innych miejscach w domu. Oczywiście, zawsze w razie wątpliwości, gdy kot nagle przestaje korzystać z kuwety należy się skonsultować z lekarzem weterynarii, który sprawdzi stan zdrowia zwierzęcia i ustali, czy taka zmiana nie wynika np. z choroby nerek. Jeśli jednak ze stanem zdrowia kota jest wszystko w porządku, zostaje nam jeszcze kilka innych opcji. Oto one:

  • w domu nastąpiło przemeblowanie i właściciel postawił kuwetę w nowym miejscu, które z różnych względów nie odpowiada kotu
  • jest to niewykastrowany samiec, który znaczy teren
  • może być kot, który z jakiś względów upatrzył sobie inne miejsce do załatwiania swych potrzeb lub któremu nie odpowiada nowe podłoże w kuwecie.

Aby odkryć przyczynę, przede wszystkim trzeba obserwować swojego kota i zastanowić się, czy coś ostatnio w jego życiu się nie zmieniło, tak aby łatwiej było nam wyeliminować problem. Jeśli jednak wszystko jest w stałym porządku, a kot jest zdrowy, inną opcją jaka nam pozostaje jest skontaktować się z kocim behawiorystom, który po zobaczeniu sytuacji na własne oczy będzie nam w stanie doradzić. Niemniej jednym z przykładowych sposobów poradzenia sobie z problemem unikania kuwety, może okazać się zakupienie kilku mniejszych kuwet i rozstawienie ich w miejscach, gdzie załatwia się kot. Jeśli zobaczymy, że w istocie kot korzysta z małej kuwety, można spróbować położyć mu w tym miejscu jego standardową kuwetę, a jeśli okaże się, że kot rzeczywiście dalej z niej korzysta, można spróbować usunąć resztę małych kuwet z domu.

Jaką kuwetę dla kota wybrać

Przejdźmy teraz może do drugiego istotnego zagadnienia, czyli rodzajów kuwet dla kotów, co jest ściśle związane z kwestią, aby kot chciał z niej korzystać. Pierwszą kwestią nad którą należy się zastanowić jest wysokość progu w kuwecie. Jeśli mamy dorosłego kota, to oczywiście próg może być wyższy, jeśli natomiast w naszym domu ma zawitać kilku miesięczny kociak, wtedy dobrym pomysłem mogą okazać się mniejsze kuwety.



Kuweta dla kociąt

Kuweta dla kociąt jak sama nazwa wskazuje idealnie nadaje się dla małych kotków. Tak naprawdę jest to po prostu otwarta i mniejsza niż standardowa kuweta dla kota. Dużą jej zaletą jest fakt, że posiada ona nieco niższy próg, dzięki czemu kociak ma łatwiejszy dostęp do środka kuwety, natomiast po wejściu w środku przebywa na podłożu, więc nie ma również problemów z wyjściem. Ten rodzaj kuwety oprócz dla małych kotków, sprawdzi się również w przypadku, gdy kot załatwia się w różnych miejscach, a my chcemy sprawdzić, czy po prostu nie woli innego miejsca do załatwiania się. Aby nie musieć kupować dużych kuwet, wystarczy kupić małe i rozstawić je po domu, w miejscach gdzie załatwia się kot. Minusem jednak takich kuwet jest fakt, że gdy kot bardzo rozgrzebuje podłoże po załatwieniu się może dojść do sytuacji, gdzie żwirek będzie leżał wszędzie dookoła kuwety, a opiekun będzie musiał go posprzątać. W dodatku w przypadku kota, który lubi załatwiać się w rogu kuwety może dojść do sytuacji gdzie kot po prostu nie trafi do kuwety. Z tego powodu ten rodzaj polecany jest dla kociąt oraz tymczasowo dla kotów dorosłych.

Kuweta otwarta

Kuweta otwarta to najbardziej podstawowa kuweta dla kota. Ten rodzaj kuwety tak naprawdę niczym nie różni się od poprzedniego modelu oprócz rozmiaru. Jest to po prostu rodzaj „wanienki” do której właściciel wsypuje żwirek i co pewien czas go wymienia na nowy. Jej zaletą jest fakt, że kot widzi znajdujące się w środku podłoże w którym może kopać i łatwo jest mu się tam dostać, a więc naturalnie kojarzy kuwetę z toaletą. Tak naprawdę ucząc kota załatwiania się do kuwety powinniśmy zaczynać właśnie od tego jej rodzaju. Dopiero gdy kot opanuje załatwianie się w kuwecie otwartej można pokusić się o jej zmianę na zamkniętą. Plusem jest łatwość w obsłudze kuwety zarówno dla kota jak i właściciela. Minusem natomiast stosunkowo niski próg zwłaszcza dla kotów, które lubią w kuwecie kopać i mogą wysypywać jej zawartość na zewnątrz.

Kuweta zamknięta (kuweta kryta)

Kiedy nasz kot oswoi się już z załatwianiem swoich potrzeb do kuwety otwartej możemy pokusić się o zakupienie zamkniętego modelu . Niektóre koty, które lubią nieco prywatności na pewno będą zadowolone. Może się jednak zdarzyć, że trafimy na kota, któremu nie przeszkadza „otwarta przestrzeń” dookoła. Bez względu jednak na to jakiego kota mamy, każdego należy do zamkniętej kuwety przyzwyczaić. Po zakupieniu kuwety zamkniętej należy ją całkowicie rozkręcić i zostawić początkowo kotu do dyspozycji jedynie jej dół. W ten sposób, kot wciąż ma swoją otwartą kuwetę, z której korzystał do tej pory. Po pewnym czasie, gdy kot całkowicie zaakceptuję tę zmianę, można nałożyć na górę obudowę kuwety, pamiętając jednak, aby wciąż nie zakładać do niej drzwiczek. W końcu kot musi się przyzwyczaić do nowej sytuacji. Gdy i ten etap zaliczymy z powodzeniem po kilku dniach możemy nałożyć drzwiczki i zobaczyć jak kot zareaguje na całkowicie zamkniętą kuwetę. Jeśli na którymś z etapów zauważymy, że kotu nie odpowiada ta nowa dla niego sytuacja, zawsze możemy rozmontować kuwetę ponownie i dać kotu więcej czasu na oswojenie się z sytuacją. Dopiero gdy kot całkowicie zaakceptuje standardową zamkniętą kuwetę możemy spróbować zakupić inny jej model. Oprócz zwykłej zamkniętej kuwety są również jej warianty, gdzie kot może wskoczyć do środka kuwety od góry. Oczywiście należy się najpierw upewnić że taki układ jest odpowiedni dla kota.  Dużą zaletą zamkniętych kuwet jest mniejsze odczuwanie zapachów dochodzących z kuwety w domu oraz to, że kot dowolnie może w niej kopać, a zawartość wciąż pozostanie w środku. Minusem może być jednak czas jaki może być potrzebny, aby przyzwyczaić do niej kota.

Kuweta zamknięta samoczyszcząca

Kiedy kot nauczy się już korzystania ze standardowej kuwety zamkniętej możemy spróbować innych jej odmian, które jeszcze bardziej ułatwią nam jej obsługę. Jednym z takich wyborów jest kuweta samoczyszcząca. W zwykłych kuwetach, aby zachować czystość właściciele nie tylko muszą od czasu do czasu usuwać żwirek i wymieniać go na nowy, ale dbać również o usuwanie z kuwety pozostawione przez koty kupki. Ponieważ czynność ta może być uciążliwa zwłaszcza, gdy po całym dniu pracy wraca się do domu, powstała kuweta, która sama załatwia całą sprawę. Dzięki specjalnej konstrukcji po włączeniu przycisku kuweta przegrzebuje żwirek, a kocie odchody są zamiatane do specjalnego pojemniczka znajdującego się przy kuwecie. W ten sposób jedyne co jest pozostawione właścicielowi, to od czasu do czasu wymienić worek w pojemniku na nowy i gotowe. Plusem tego rodzaju kuwety jest automat, który pozwala na sprzątanie kuwety dzięki czemu nie musi tego robić opiekun zwierzęcia. Minusem natomiast może okazać się cena, która jest znacznie wyższa niż zwykłej kuwety i konieczność wcześniejszego przyzwyczajenia kota do używania kuwety zamkniętej.

Żwirki dla kotów – który będzie najlepszy?

Następnym ważnym aspektem poza wyborem odpowiedniej kuwety jest wybranie odpowiedniego podłoża dla naszego kota. Przy zabieraniu nowego członka rodziny do domu dobrze jest dowiedzieć się jaki rodzaj żwirku był używany przez kota do tej pory. W ten sposób kotu łatwiej będzie zaakceptować zmianę jaka dokonała się w jego życiu, czyli wprowadzenie się do nowego domu. Często jednak spotykamy się z sytuacją, że nie wiemy jakiego żwirku do tej pory używał kot, gdyż był to np. adoptowany kot „z podwórka”, który do tej pory załatwiał się na zewnątrz. W takim przypadku dobrze jest zacząć od standardowego żwirku jakim jest bentonit, gdyż najbardziej przypomina on to z czym spotykają się podwórkowe koty i łatwiej jest im się przyzwyczaić w ten sposób do korzystania z kuwety. Jeśli natomiast bierzemy do domu kociaka należy pamiętać, że kotki mogą próbować zjadać żwirek z kuwety. Wtedy dobrym rozwiązaniem może okazać się żwirek naturalny.Ogółem jednak możemy podzielić żwirki na trzy kategorie:

Żwirek bentonitowy – Jak było wspomniane wcześniej, betonit nadaje się w przypadku kotów adoptowanych z podwórka lub schroniska, gdyż najbardziej przypomina piach do którego koty się załatwiają. Jest to najbardziej podstawowy żwirek, a do tego pierwszy jaki w ogóle pojawił się na rynku kocich żwirków. Bentonit w porównaniu do poprzednich żwirków jest tani, co jest jego dużym plusem. Do bentonitu możemy zakupić różne neutralizatory, dzięki którym dobywający się z kuwety zapach, ulatnia się. Oprócz tego sam żwirek występuje w różnych wersjach zapachowych, które możemy dobrać do siebie jak i do swojego kota. Do minusów można zaliczyć, że absolutnie nie można spuszczać go w toalecie, a więc wszystko musi zostać usunięte do kosza, co dla niektórych właścicieli może okazać się problematyczne i niewygodne, gdyż utrudnia utylizację żwirku.

Żwirek silikatowy (potocznie:  żwirek silikonowy) – Z pośród wszystkich dostępnych na rynku żwirków najlepiej pochłaniają zapach i prawie nie czuć kuwety kota. Odchody kocie można spokojnie wyrzucić do ubikacji, ale tak jak w przypadku bentonitu, nie możemy spuścić całej zawartości kuwety do toalety. Do plusów można zaliczyć, że bardzo mocno wchłania mocz. Po tym jak kot się załatwi wystarczy przegrzebać kuwetę, a cała wilgoć jest wchłaniana przez silikon. Z uwagi na fakt, że skutecznie neutralizuje zapachy, możemy zazwyczaj wymieniać cały żwirek raz na 2-3 tygodnie, jednak zależy to w dużej mierze od kota. Od tego jak często się załatwia i jak intensywny jest jego zapach. Wtedy kuwetę będziemy musieli sprzątać częściej. Dużym minusem jest, że silikony nie są ekologiczne. Produkcja odbywa się w Chinach i bardzo zanieczyszcza środowisko. Z tego powodu prawie został całkowicie wycofany. Powoli wraca jednak do sklepów, ale jest przez to bardzo drogi.

Żwirek naturalny – Dużym plusem peletów naturalnych jest fakt, że są ekologiczne oraz można je bez problemu spuścić w toalecie, a więc łatwo jest je utylizować, czego nie można zrobić w przypadku dwóch poprzednich żwirków. Ponadto jest delikatny dla kocich łap. Do minusów można zaliczyć, to że mało rodzajów żwirków naturalnych ma funkcję zbrylania się, czyli tworzenia się kulki po załatwieniu się przez kota, którą można usunąć z kuwety. Większość pod wpływem moczu rozpada się, a następnie tworzy się pył, który może zostać wyniesiony przez kota na łapach. Do innych minusów można zaliczyć, że w przeciwieństwie do poprzednich żwirków jest mniej skuteczny w wiązaniu zapachów.

Ogółem można powiedzieć, że żwirki mają różny granulat dostosowany do potrzeb kota. Od bardzo zmielonego po taki, który mają nieco grubsze kulki. Dzięki takim udogodnieniom, możemy dopasować żwirki do kotów krótkowłosych lub długowłosych tak, aby nie wynosiły zawartości kuwety na sierści. Najprostsza zasada mówi, że im grubsze kulki tym lepsze przy kotach długowłosych. Żwirki mogą mieć też różne zapachy, jednak zawsze należy dopasować zapach żwirku do kota, gdyż w przeciwnym razie może się okazać, że kot nagle przestanie załatwiać się do kuwety, właśnie z powodu zmienionego zapachu.



Jak często czyścić kuwetę

Jednym z mniej przyjemnych zadań każdego opiekuna zwierząt domowych jest zdecydowanie sprzątanie po nich. W przypadku kotów sytuacja wygląda dokładnie tak samo jak w przypadku psa, królika czy papugi, trzeba po nich posprzątać. Jak często jednak wymieniać kuwetę, aby zarówno kot jak i właściciel byli zadowoleni?
Zazwyczaj producenci żwirków umieszczają informację na produktach jak często należy sprzątać kocią kuwetę. Sprawa jednak wcale nie jest tak prosta jak mogłoby się wydawać. Każdy kot jest inny i tak samo każdy produkuje nieco inny zapach. To, że przy jednym koce sprawdzi się sprzątanie kuwety co dwa tygodnie, nie znaczy, że tak samo sprawdzi się to przy innym kocie. Ogółem jednak zasada sprzątania kociej kuwety wygląda tak, że jeśli jesteśmy z nim w domu, najlepiej każdorazowo po załatwieniu się kota usuwać zabrudzoną przez niego część żwirku. Jeśli natomiast nie ma nas cały dzień w domu, powinniśmy oczyścić kuwetę po powrocie do domu. W ten sposób nie tylko nasz kot będzie miał czyste miejsce do załatwiania się, ale również zapach dobywający się z kuwety będzie mniej intensywny. Oprócz tego, raz na tydzień powinniśmy dokonać wymiany całego żwirku. Jeśli używamy żwirku silikonowego możemy dokonywać wymiany raz na dwa tygodnie. Wszystko zależy jednak od naszego kota i tego jak żwirek będzie pochłaniać pozostawiony przez niego zapach. Po wyrzuceniu starego żwirku, całą kuwetę myjemy ciepłą wodą, po czym sypiemy nowy. Oprócz cotygodniowego sprzątania powinniśmy również pamiętać, aby raz w miesiącu dokładnie wyszorować kuwetę najlepiej bezzapachowym płynem. Natomiast raz w roku najlepiej jeśli wymienimy kuwetę na nową, zwłaszcza jeśli wciąż czujemy dobywające się z niej nieprzyjemne zapachy. Dzięki temu nie tylko kot będzie mieć czyste i przyjemne miejsce do załatwiania swoich potrzeb, ale również opiekunowie, nie będą czuli dobywających się z niej nieprzyjemnych zapachów.