icon_cart

0

koszyk
zabawki dla psów w różnym wieku

Zabawki dla psów w każdym wieku

Czy w każdym domu, gdzie jest pies są potrzebne zabawki? Czy każdy pies potrzebuje zabawek? Czy te akcesoria są w ogóle potrzebne i przydatne?

Wielu właścicieli czworonogów staje przed nie lada wyzwaniem, pragnąc zakupić niezbędne dla swojego pupila akcesoria. Okazuje się bowiem, że nie jest to takie łatwe zadanie i często może przyprawić o prawdziwy zawrót głowy. Oczywiście z czasem nabieramy wprawy i zakupy nie są już zbyt skomplikowane, jednak skompletowanie pierwszej wyprawki dla zakupionego szczeniaka lub psa z adopcji może przysporzyć sporo kłopotów. Akcesoria spacerowe, miski na karmę i wodę, legowisko to część niezbędnej wyprawki. Na liście są też zabawki i tu może pojawić się niepewność – które zabawki będą odpowiednie zabawki dla naszego psa? Jakie aspekty wziąć pod uwagę podczas wyboru konkretnego modelu? Która zabawka będzie dobra dla szczeniaka, a która dla dorosłego już psa? Czy dla seniora może być taka sama jak dla psa w sile wieku? A co z aktywnością pupila i jego charakterem? Praktycznie każdy psiak lubi zabawę, jednak podobnie jak ludzie tak i każdy pies jest inny, dlatego trzeba to wziąć pod uwagę.



Zabawa z psem – jakie ma znaczenie?

Zabawa nie jest tylko przyjemnością, ale także jest jedną z podstawowych potrzeb behawioralnych psa. Każdy pupil potrzebuje codziennej stymulacji intelektualnej dopasowanej do swojego wieku i możliwości. Kontakt z innymi psami, węszenie, przeżuwanie to jedne z aspektów, które muszą być zaspokojone, aby pies prawidłowo się rozwijał. Niektóre z tych aspektów da się zaspokoić za pomocą odpowiednio dobranych pod psa zabawek. Jak powszechnie wiadomo, pies pochodzi od wilka. W procesie udomowienia wilków pewne ich naturalne cechy zostały wyeliminowane i zastąpione innymi. Brak konieczności zdobywania pożywienia, walki z innymi osobnikami o dominację w stadzie czy wreszcie poczucie bezpieczeństwa wynikające z „dachu nad głową” i stałego kontaktu z człowiekiem sprawiły że psy dojrzewają później niż ich dzicy przodkowie. Dzięki temu przez całe swoje życie zachowuje pewne dziecięce cechy. Podczas zabawy psiak uczy się podstawowych czynności jak chwytanie, trzymanie, szarpanie, bieganie czy skupianie się na dwóch czynnościach naraz. Przyswaja także sygnały, które kiedyś w jego dorosłym wieku będą miały ogromne znaczenie. Podczas zabawy pupil uczy się współpracy, rozładowania emocji, rywalizacji i rozwiązywania konfliktów. Niewiele właścicieli zdaje sobie sprawę z tego, że niewłaściwa zabawka nie tylko nie przypadnie psu do gustu, ale co najważniejsze może doprowadzić do nadmiernej frustracji, pobudzenia a nawet skłonności nerwicowych. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego rodzaju zabawki, co zaowocuje szeregiem pozytywów jak wzmocnieniem więzi między właścicielem a czworonożnym przyjacielem, przekierowaniem i wypracowaniem niepożądanych zachowań, a także korzystnie wpłynie na stres związany z rozłąką czy burzą. Bawiąc się ze swoim czworonogiem pokazujesz mu, że jest dla Ciebie ważny. A dla niego to właśnie Ty jesteś najważniejszy.

Oprócz doboru rodzaju i wielkości zabawki równie ważna jest także jej jakość wykonania. Zabawa oprócz zaspokojenia potrzeb ma przede wszystkim być bezpieczna dla pupila. Zabawka nie powinna posiadać ostrych elementów, ani takich, które ze względu na niedopasowanie do naszego pupila łatwo mogą zostać odgryzione i połknięte, co zagraża zdrowiu i życiu psa. Jeśli pies ma silną potrzebę żucia lub posiada silne szczęki to niebezpieczne dla niego będą zabawki typu pluszak. Są one łatwe do rozszarpania a połknięte wypełnienie (na przykład wata) jest bardzo groźne. Może doprowadzić do niedrożności jelit i stanu zapalnego w przewodzie pokarmowym. Rodzaje zabawek można podzielić na kilka grup.

Rodzaje zabawek dla psów

Zabawki edukacyjne

Zabawki edukacyjne mają za zadanie zmusić psa do wysiłku intelektualnego, dzięki czemu rozwija on logiczne myślenie, ćwiczy spryt i pamięć. Zabawki edukacyjne pobudzają zmysły czworonoga (na przykład węch) i sprawdzają się doskonale dla wszystkich ras psów. Najczęściej zabawki takie mają miejsce, w które można włożyć smaczki, co dodatkowo motywuje psiaka. Z biegiem czasu pupil uczy się jak szybciej dostać się do smakołyków, dlatego warto zmieniać zabawkę na inną, aby czworonóg się nie znudził. Niektóre psy potrzebują pokazania jak obchodzić się z zabawką. Wówczas weź ją do ręki i pokaż na jakiej zasadzie działa.

  • snack ball (kula smakula) –  jest to kula wykonana z plastiku i najczęściej ogumowana z zewnątrz. Posiada dziurki do których wkłada się psie smakołyki. Pies, kiedy się nią bawi łapie ją, podrzuca i turla  uwalniając tym samym smakołyki, które są jego nagrodą.
  • mata węchowa –  najczęściej jest w formie prostokątnego lub okrągłego dywanika lub maty z kieszeniami, gdzie można schować przysmaki dla psa. Mata węchowa zrobiona jest z pasków polarowego materiału zawiązanego na oczkach gumowego dywanika. Pomiedzy paskami ukrywa się smakołyki. Taka mata ma działanie wyciszające. Doskonale wpływa na węch psa i pobudza jego zmysły. Stymuluje go umysłowo, dostarcza mu niezbędnych bodźców i uczy koncentracji. Jest imitacją węszenia w trawie. Zajmuje psiaka na dłużej, dzięki czemu działa wyciszająco, uspokajająco a przy okazji zajmuje psią nudę.
  • miski spowalniające jedzenie – taka miska stanowi nie tylko dobre rozwiązanie dla psów, które za szybko jedzą ale także dla tych pupili, które w ciągu dnia potrzebują zupełnie nowych bodźców. Do miski spowalniającej jedzenie można włożyć zarówno suchą jak i mokrą karmę czy różnego rodzaju pasty. Samo wydobycie jedzenia nie jest skomplikowane, ale wymaga od psa koncentracji i uwagi. Miska jest łatwa w czyszczeniu, dlatego jej używanie nie jest skomplikowane. Od czasu do czasu warto podawać psu zwykły posiłek w takiej misce.


 

  • kongto dobre rozwiązanie, jeśli chcemy pupila zająć na dłużej. To także jedne z najtwardszych dostępnych zabawek na rynku (zwłaszcza wersja Extreme wykonana z czarnej gumy). Kong łączy w sobie zalety maty węchowej jak i snack balla (kula smakula). Do środka wkłada się smakołyki lub pasty. Zadanie czworonoga nie polega na szukaniu smaczka lecz na wydostaniu go ze środka zabawki. Kong występuje w klasycznej wersji (bałwana), ale są dostępne także modele w kształcie kul czy kostek. Zabawki Kong występują w różnych rozmiarach kongów, dzięki czemu łatwo dopasować je do wielkości, charakteru i potrzeb czworonoga.
  • maty do lizania –  sprawdzają się w przypadku psów lękliwych, cierpiących na lęk separacyjny a także dla psów nadaktywnych lub po prostu potrzebujących nowych bodźców. Na macie można rozsmarować pastę, masło orzechowe lub mokrą karmę. Lizanie wpływa uspokajająco na psa i zajmie go na dłużej.
  • puzzle/gry edukacyjne – na rynku dostępne jest mnóstwo zabawek dla psów, które uczą zręczności i ćwiczą psi umysł. Używanie takiej zabawki polega najczęściej na przesuwaniu częściach. Za przesuwanymi elementami ukrywa się smakołyki i aby psiak mógł je wydostać musi przesunąć część zabawki w odpowiednią stronę. Do tego celu używa łap i pyska. Po jakimś czasie warto zmienić psu zabawkę na model o większym stopniu trudności, dzięki czemu nasz czworonożny przyjaciel się nie znudzi a kolejna zabawka będzie dla niego nowym wyzwaniem.


Zabawki do gryzienia

Gryzienie i żucie jedne z podstawowych potrzeb behawioralnych każdego psa, to niezależnie od jego wieku. Potrzeby te muszą być zaspokojone aby pies prawidłowo się rozwijał. Jeśli nie pomożemy w ich zaspokojeniu pupilowi to ten będzie starał się zrobić to samodzielnie, na przykład gryząc meble, buty lub inne rzeczy znajdujące się w domu. Jeśli chcemy tego uniknąć to należy psiakowi zapewnić gryzaki, przy pomocy których będzie mógł zaspokoić swoje potrzeby. Dodatkową zaletą gryzaków jest fakt, że wpływają korzystnie na zęby czworonoga, odkładającą się płytkę nazębną. Psy uspokajają się podczas gryzienia i żucia, dlatego warto podawać gryzaki nie tylko podczas zabawy ale także w sytuacji stresowej. Gryzaki pozwalają zająć psa przez dłuższy czas, dzięki czemu są dobrym rozwiązaniem na psią nudę. Rodzajów gryzaków jest naprawdę dużo i wybór odpowiedniego może wymagać poświęcenia nieco uwagi.

  • naturalne gryzaki dla psów – naturalne gryzaki są apetyczne i lubiane przez czworonożnych przyjaciół. Wykonane są w całości z produktów pochodzenia zwierzęcego, które następnie poddawane są obróbce. Takie naturalne gryzaki należy wliczać w zapotrzebowanie kaloryczne psa i nie przesadzać z ich ilością. Naturalnymi przysmakami są na przykład uszy wołowe, uszy królika, żwacze, tchawice, krtanie poroże czy pazury.
  • gryzaki dentystyczne – gryzaki dentystyczne charakteryzują się tym, że wzbogacone są substancją wspomagającą czyszczenie zębów psa. Ich twardość powoduje, że w sposób mechaniczny ściera się osad i czyszczą się zęby. Gryzaki dentystyczne należy podawać wg zaleceń producenta, tak aby pies nie otrzymywał ich w nadmiarze.
  • twarde gryzaki naturalne – to dobre rozwiązanie dla psów dorosłych, a także psów o mocnej i silnej szczęce, dla których gryzaki suszone mogą być niewystarczające. Takimi gryzakami są poroża jeleni lub danieli, okresowo zrzucane przez te zwierzęta. Poroże jest zbierane, poddawane dezynfekcji a następnie cięte na kawałki. kolejnym przykładem twardych naturalnych gryzaków są pazury oraz korzenie drzew (kawowiec czy wrzos). Twarde gryzaki korzystnie wpływają na zęby i ułatwiają usuwanie osadu nazębnego. Są niskokaloryczne, bezpieczne dla psów i zajmują czworonoga na dłużej.
  • gryzaki gumowe – zrobione są z gumy w różnych kształtach, który doskonale sprawdzi się podczas zabawy, jak i zaspokoi potrzeby gryzienia czworonoga. Dostępne są w różnych rozmiarach i kształtach a także co najważniejsze, o różnej twardości, dzięki czemu można dobrać je idnydiwudalnie pod psa, uwzględniając jego wielkość, siłę zgryzu jak i charakter.

Zabawki do domu i na zewnątrz

  • piłkito jedna z najbardziej popularnych zabawek dla psów. Myśląc o zabawce dla psa najczęściej przed oczami staje właśnie piłeczka, za którą pupile uwielbiają biegać. Na rynku dostępna jest niezwykle szeroka oferta piłek różnych rodzajów. Różnią się one między sobą wielkością i twardością. Wykonane są z różnych materiałów i dostępne są w wielu kolorach. Piłki należą do zabawek uniwersalnych – nadają się do zabawy w domu, ale także na zewnątrz. Lekkie, puste w środku lub wykonane z pianki piłki nie toną, dzięki czemu mogą służyć do zabawy w wodzie. Niektóre piłki posiadają wbudowaną piszczałkę, która dodatkowo motywuje psiaka do zabawy i skupia na sobie jego uwagę. Niektóre z piłek przystosowane są do pracy z wyrzutniami, które umożliwiają wystrzelenie piłki na znacznie większą odległość, niż jesteśmy w stanie zrobić to ręcznie. Dostępne są także wyrzutnie piłek, które może obsługiwać pupil. Taka wyrzutnia posiada lejek z otworem, do którego pies wrzuca przyniesioną piłkę. Po wpadnięciu do wnętrza wyrzutni jest ona wystrzeliwania i psiak może rzucić się za nią w pogoń.
  • boomerball – dla psich twardzieli dobrze sprawdzi się boomerball, czyli piłka wykonana w mocnego plastiku, którego pies nie jest w stanie przebić ani rozgryzć. Ta zabawka nie sprawdzi się w przypadku aportowania, ponieważ psiak nie złapie jej zębami. Wielkość piłki dobiera się pod czworonoga tak, aby spełniała swoje zadanie i była dla niego atrakcyjna.
  • piszczałkiwiele psów uwielbia piłki, które w środku posiadają piszczałkę. Dźwięk przykuwa ich uwagę i motywuje do intensywniejszej zabawy. Dostępne są piłki z piszczałkami wydającymi dźwięki o różnej wysokości. Nie każdy pies polubi taką zabawkę, ponieważ dla niektórych dźwięk przez nią wydawany może być irytujący lub nawet przerażający. W takim wypadku lepiej wybrać piłkę bez piszczałki lub taką, która pokryta jest szeleszczącym materiałem.
  • piłki na przysmaki – piłki takie poza byciem zabawką pełnią również funkcję zabawki edukacyjnej. Do środka piłki wrzuca się ulubiony smakołyk pupila. Wewnętrzny labirynt utrzymuje smaczek tak długo, aż pies trącając i turlają piłkę w odpowiedni sposób go nie uwolni. Dzięki temu taka zabawka jest w stanie zająć czworonoga na dłużej. Warto co jakiś czas zmieniać przysmaki na inne, dzięki czemu zabawka będzie dla pupila stale atrakcyjna.
  • świecące piłki – piłki takie świecą w ciemności. Mogą być pokryte fosforyzującym materiałem lub być wyposażone w diody led. Są dobrym rozwiązaniem podczas zabaw z psem wieczorem lub zimą, kiedy na zewnątrz szybko robi się ciemno. Piłki dostępne są w różnych rozmiarach, co pozwala dobrać je zarówno dla psa dużego, jak i małego.
  • piłki na sznurkuto zabawka, gdzie z jednej strony znajduje się piłka – najczęściej gumowa lub sznurowa, do której z drugiej strony przyczepiony jest lina często zakończony wygodną rączką do trzymania. Linka zapewnia właścicielowi możliwość trzymania, a także wyrzucania piłki na dalszą odległość. Taka zabawka umożliwia również przeciąganie się z psem – z jednej strony trzyma ją pupil a z drugiej opiekun. Należy jednak pamiętać, że nie można przeciągać się ze szczeniakiem w okresie wzrostu zębów.
  • szarpakiszarpak jest zabawką, którą pies może bawić się sam, bądź ze swoim właścicielem na zasadzie przeciągania. Szarpaki mogą być wykonane ze skóry, juty, sznurka czy polaru. Szarpakiem pies powinien bawić się pod nadzorem właściciela.


  • Kong – gryzaki/zabawki marki KONG uważane są na jedne z najlepszych jakościowo. Seria zabawek Extreme wykonanych z czarnej gumy jest uznawana za jedną z najtwardszych i najbardziej wytrzymałych – na równi z gryzakami z poroża, pazura czy korzenia. Zabawki marki KONG wykonane są z naturalnego, całkowicie nietoksycznego kqauczuku. Występują w różnych kształtach, wielkościach i o różnej twardości, co pozwala w łatwy sposób dopasować konkretną zabawkę do swojego czworonoga. Zabawki tej marki zaspokajają potrzebę gryzienia, ponieważ pies bez obawy może je żuć. Wiele modeli pełni też funkcję zabawek edukacyjnych, które korzystnie wpływają na węch i zmysły czworonoga wymagając od nich trochę pracy. Taką funkcję spełniają wszystkie modele KONG posiadające otwory na smakołyki, które pies będzie się starał wydostać..
  • Aportyaporty służą do rzucania i przynoszenia ich przez psa z powrotem. Mogą być zrobione z drewna, gumy czy tworzyw sztucznych. Należy odpowiednio dobrać rozmiar do psa, ponieważ zbyt duży może nie być atrakcyjny do zabawy a zbyt mały może zostać połknięty.
  • Frisbeefrisbee to talerz (dysk) do rzucania wykonany z gumy lub tworzywa sztucznego. Zabawka służy do wspólnej zabawy psa z opiekunem. Właściciel musi odpowiednio rzucić dysk, który leci dość daleko powoli opadając. Psiak goni go, łapie w locie i aportuje. Ze względu na konieczność rzutu frisbee sprawdza się jako zabawka na świeżym powietrzu. Frisbee nie jest polecane dla psów w starszym wieku, z problemami sercowymi czy chorobami stawów.
  • Pluszowe zabawkinie tylko dzieci lubią przytulanki – nasi czworonożni przyjaciele także za nimi przepadają. Psy chętnie bawią się pluszakami i lubią z nimi spać. Oferta pluszaków jest bardzo szeroka – można przebierać wśród różnych kształtów, kolorów czy wielkości. Należy jednak uważać, aby psiak nie rozerwał zabawki i nie połknął wypełnienia, którym najczęściej jest wata.

Jak długo należy bawić się z psem?

Nie da się określić jednego schematu, który można stosować do wszystkich psów. Ważne są indywidualne preferencje pupila a także jego możliwości fizyczne. Psy w sile wieku będą miały więcej siły niż szczenięta (których energia szybko się kończy) czy seniorzy, którzy nie mają już tyle siły w ciągu dnia. Dobrze jest bawić z psem minimum dwa razy dziennie, przez co najmniej kilkanaście minut. Długość zabawy należy dopasowywać do aktywności psa – aktywny pupil może potrzebować więcej zabawy czasu w ciągu dnia.

Oczywiście nie należy zbytnio forsować czworonoga – jeśli psiak mocno bardzo dyszy, czy zatrzymuje się aby odpocząć to należy zrobić przerwę. Podczas zabaw na świeżym powietrzu trzeba uważać na przegrzanie, którego oznaką może być nadmierne dyszenie czy ślinienie się. Jeśli planujemy zabawy w plenerze warto wziąć ze sobą butelkę wody i przenośne poidełko, dzięki czemu pupil będzie mógł ugasić pragnienie.

Zabawki dla szczeniaka

Szczenięta, podobnie jak małe dzieci, uwielbiają zabawę i poświęcają jej sporo uwagi w ciągu dnia. Wybór zabawek dla szczeniaka nie zawsze jest oczywisty – trzeba uwzględnić wiele ich potrzeb ale i możliwości i pamiętać, że znajdują się w fazie wzrostu. Rodzaj zabawek należy dostosować do wieku szczeniaka. Maluch posiada jeszcze niewykształcony w pełni układ kostny, stosunkowo słabe stawy i zęby, dzięki czemu łatwo może ulec kontuzji, która może zaważyć na jego późniejszym życiu. Szczeniaka przede wszystkim nie wolno przeforsować – nie należy za bardzo obciążać organizmu malucha i wrzucać go „na głęboką wodę”. Wiele zabawek dostępnych na rynku nie będzie odpowiednia dla szczeniąt ze względu na swoją wielkość, wagę czy specyfikę. Dorastające psy uczą się otoczenia poprzez gryzienie, które jest również formą zabawy i naturalną potrzebą psa. Pupile gryząc kształcą swoje umiejętności łowieckie a także ćwiczą samokontrolę poprzez powstrzymywanie się przed kąsaniem a także kontrolowaniem jego siły. Dla szczeniąt przydatne będą zabawki, które przyniosą im ulgę przy swędzących, wyrzynających się zębach. Takie zabawki posiadają specjalne wypustki, które masują dziąsła czworonoga przynosząc mu ukojenie.

Maluchom można podawać naturalne gryzaki, raczej z tych miękkich. Nie powinno się podawać bardzo twardych gryzaków z poroża czy korzenia drzewa, ponieważ mogą mieć niekorzystny wpływ na rozwijające się i jeszcze dość delikatne zęby psa. Dobrze sprawdzą się za to delikatne uszy królicze czy żwacze wołowe. Dobrym wyborem będą zabawki marki KONG, zwłaszcza z linii przeznaczonej dla szczeniąt. Są one wykonane ze specjalnej, naturalnej gumy bezpiecznej dla zgryzu malucha. Zabawki KONG zaspokajają potrzebę gryzienia a także wpływają na psychikę pupila rozwijając jego zmysły. Do niektórych z tych zabawek można włożyć przysmaki co dodatkowo motywuje pupila.

Dla szczeniąt sprawdzą się także przytulanki, jeśli maluch nie wykazuje tendencji niszczycielskich. Zaletą pluszaka jest to, że przechodzi on zapachami psa i opiekuna, dzięki czemu może wzmocnić poczucie bezpieczeństwa malucha. Do zabawy ze szczeniakiem nożna używać szarpaka, pod warunkiem że nie jest on zbyt duży, ciężki i wykonany jest z miękkiego materiału. Zabawa w przeciąganie ze szczeniakiem powinna być delikatna, aby nie uszkodzić psich zębów. Nie wolno zbyt wysoko podnosić zabawki ani używać zbyt dużo siły.

Dobrym wyborem będą również piłki, dostosowane wielkością i twardością do szczeniaka.

Zabawki dla szczeniaka powinny być:

  • dopasowane do wielkości malucha
  • wykonane z bezpiecznych materiałów
  • stosunkowo miękkie
  • bezpieczne w użytkowaniu – nie mogą posiadać małych elementów, które maluch mógłby łatwo oderwać i połknąć

Podczas zabawy warto obserwować szczeniaka i dobierać zabawki, które odpowiadają jego zainteresowaniom i potrzebom.

 

 


Zabawki dla psa dorosłego

Każdy pies jest inny, dlatego wybór zabawki odpowiedniej może nie być taki oczywisty. Właściciel powinien najlepiej znać swojego czworonoga i wiedzieć jaki jest jego charakter, czym lubi się bawić a za czym nie przepada. Jeśli psiak jest żywiołowy, lubi biegać to dobre dla niego będą piłki, akcesoria do aportowania a także zabawki, w którym będą poukrywane przysmaki, co pozwoli mu ćwiczyć zmysły. Inne psy będą wolały zabawę w szarpanie i przeciąganie, a jeszcze inne gry i zabawy edukacyjne. Wybierając zabawkę dla swojego podopiecznego trzeba wziąć pod uwagę jego wiek, usposobienie i preferencje, ogólną kondycję i aktualny stan zdrowia. Tak naprawdę wybierając zabawkę dla psa dorosłego mamy pełną wolnością pod warunkiem, że uwzględnimy jego potrzeby i preferencje.

Zabawki dla psiego seniora

Starsze psy nie mają już tak dużo energii jak czworonogi w ile wieku. Słabsza kondycja i różnego typu dolegliwości wpływają na mniejszą aktywność psiego seniora. Aspekt ten trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniej zabawki. Najlepiej skupić się na zaspokajaniu potrzeb pupila i utrwalaniu instynktów, które przez lata były wypracowywane. Psi seniorzy mogą mieć problemy z uzębieniem, dlatego w ich przypadku lepiej nie podawać zabawek czy gryzaków bardzo twardych. Lepiej też nie korzystać z szarpaka. Stawy starszych psów są znacznie bardziej narażone na wszelkiego rodzaju kontuzje, dlatego długie gonitwy za piłką czy frisbee zdecydowanie odpadają. Najlepiej sprawdzą się zabawki na inteligencję, które nie wymagają znacznego ruchu, ale i korzystnie wpływają na zmysły seniora.

Zabawka dla psa powinna być:

  • dopasowana do wieku psa 
  • uwzględniać potrzeby psa i jego preferencje 
  • bezpieczna
  • nie powinna posiadać łatwych do odgryzienia elementów


Jak poznać, że pies jest znudzony?

Podobnie jak i u ludzi pewne zachowania u naszych czworonożnych przyjaciół mogą świadczyć o tym, że nasz pupil jest znudzony i potrzebuje rozładowania emocji. Psy to energiczne stworzenia i podczas dnia potrzebują dawki ruchu, która rozładuje buzujące w nich emocje.

Szczekanie
Jeśli Twój pupil szczeka częściej niż zwykle to często spowodowane jest to chęcią zwrócenia Twojej uwagi. Nawet, jeśli wydaje się, że pies nie szczeka centralnie na Ciebie może to oznaczać, że jest znudzony i próbuje wymusić, abyś się nim zajął. Pamiętaj nie zwracać na to uwagi, ponieważ pupil szybko nauczy się, że dostaje właśnie to czego oczekiwał. Dopiero, kiedy będzie spokojny zwróć na niego uwagę. Zadziała to w ten sam sposób, jednak z pozytywnym skutkiem.

Bieganie w kółko
Niejeden właściciel zauważył u swojego psa moment, kiedy zaczyna on gonić swój własny ogon albo chodzić w kółko po pokoju, w którym się znajduje. 



 

Skomlenie
Zachowanie to można porównać do dziecięcego marudzenia, kiedy chcą uzyskać coś na czym im zależy tak, abyśmy się ugięli i przystali na jego prośbę. Może to być naprawdę uciążliwe, dlatego często dziecko dostaje to na czym mu zależy. Podobnie działają psy. Pies używa skomlenia, aby zwrócić na siebie Twoją uwagę. 

Gryzienie
Często psy, których codziennie potrzeby nie zostały zaspokojone mają zapędy niszczycielskie. Wówczas jego ofiarą mogą stać się Twoje ulubione kapcie, róg kanapy czy krzesło. Może to oznaczać, że Twój pies nie rozładował energii. Zajmij wówczas psa czymś innym, aby gryzienie nie weszło mu w nawyk. Dobrym rozwiązaniem dla takich psów będzie gryzak, szarpak, coś co mogą trzymać w pysku i się tym zająć.

Pamiętaj jednak, że nie możesz zwracać uwagi na psa podczas wykonywania przez niego tych czynności. Zapamięta to i będzie to częściej stosować jako karta przetargowa, aby zwrócić Twoją uwagę. Wówczas to pies zacznie wychowywać Ciebie a nie Ty psa.

Zabawki to szeroki temat nie tylko na półkach w sklepie zoologicznym, ale także w behawiorystyce zwierząt – ich potrzebach, zachowaniach. Oprócz zabawek, które zapewnisz pupilowi w domu ważny jest także codzienny spacer o którym nie możesz zapomnieć. Zabawki powinny zaspokajać potrzeby psa, być dostosowane do wieku, wielkości, potrzeb czy preferencji. Szeroki asortyment pozwala wybierać spośród licznych kolorów, rozmiarów a także rodzajów. Możesz zdecydować się na gryzaki, szarpaki, piłki, zabawki edukacyjne.kongi czy aporty. Z pewnością znajdziesz coś co odpowiada Twojemu czworonożnym przyjaciołom, jak i wpadnie w Twój gust.