icon_cart

0

koszyk
zabawki dla gryzoni

Najlepsze zabawki dla gryzoni. Na ktore warto zwrócić uwagę?

Psy i koty to zwierzęta, które są jednymi z najpopularniejszych zwierząt domowych, a na ich temat oraz tego jak urozmaicić im życie z człowiekiem powstaje wiele artykułów, zarówno popularnych jak i naukowych. W tym wszystkim jednak często zapomina się o nieco mniejszych mieszkańcach naszych domów, które często stają się, ze względu na swoje rozmiary, pierwszymi pupilami domowymi. Wiele osób traktuje je jako test, który ma nauczyć odpowiedzialności zarówno dorosłych jak i dzieci za drugą istotę i stają się niejako sprawdzianem, czy później dana osoba podoła opiece nad żyjącymi często dłużej psami lub kotami. Niestety tego typu „egzaminy odpowiedzialności”, które dotyczą właśnie zarówno gryzoni jak i królików nie są nigdy dobrym pomysłem.

Wiele osób zapomina, że być może chomiki lub szczurki żyją stosunkowo krótko, ale również wymagają troskliwej codziennej opieki i zainteresowania ze strony właściciela. Natomiast króliki lub świnki morskie są z kolei zwierzakami, które potrafią przeżyć niejednego psiaka i nigdy nie powinny być traktowane jak zwykłe zastępstwo. To co jednak jest najważniejsze, a często zapominane, to fakt, że żadne ze zwierząt nie powinno spędzać całego swojego życia wyłącznie w malutkiej klatce. Często nowi opiekunowie decydują się na adopcję gryzoni lub królika uważając, że dzięki temu będą mieli zwierzątko które zajmuje mało miejsca, a jako że przebywa praktycznie cały czas w klatce, to nie ma możliwości narobienia większych szkód w mieszkaniu. Niestety nie jest to dobry sposób utrzymywania małych zwierząt w domu.

Oczywiście klatka jest potrzebna, gdyż stanowi dla zwierzęcia miejsce, gdzie powinno się czuć bezpiecznie, gdzie może odpocząć, gdy poczuje się zmęczony atencją ze strony dzieci lub innego opiekuna lub może bezpiecznie poczekać na jego powrót i nie będzie narażone na kontakt z przedmiotami, które znajdują się w domu, a mogą zrobić mu krzywdę, gdy zwierzę będzie miało do nich dostęp bez nadzoru. Tak jak jednak każde inne zwierzę domowe również gryzonie jak i króliki potrzebują przestrzeni do życia, gdzie będą mogły wyładować swoją nagromadzoną energię, z tego powodu wielu właścicieli, którzy rozumieją potrzeby swoich zwierząt organizują im zarówno w klatce jak i poza nią przestrzeń, która staje się dla małego podopiecznego tzw. „placem zabaw”. Zabawki bowiem odgrywają w życiu wszystkich zwierząt niezwykle ważną rolę, o której wiele osób nie wie. Nie tylko pozwalają wykorzystać zwierzęciu nadmiar energii, ale również zapobiegają nudzie, która może mu towarzyszyć. Zwierzę, które ma zajęcie odpowiednie dla jego gatunku, to przede wszystkim zwierzę szczęśliwe.

Dzięki odpowiednio dopasowanym zabawkom zwierzęta mogą realizować swoje naturalne zachowania, które dzicy przodkowie realizowaliby żyjąc na wolności. Dla przykładu wiele osób nie wie, że dzikie chomiki spędzają większość swojego życia w ukryciu pod ziemią budując tunele, z tego samego powodu nasi domowi towarzysze również odczuwają naturalną potrzebę kopania, która w zbyt małej klatce z niewielką ilością ściółki po prostu nie może być zrealizowana, to może powodować frustrację i stres. Życie w stresie z czasem może doprowadzić nie tylko do gorszego samopoczucia naszego chomika, ale również do obniżenia jego odporności, a w efekcie do chorób, które będą wymagały już pomocy weterynarza. Z drugiej strony nieodpowiednie zabawki mogą być tak samo szkodliwe jak zupełny brak zajęcia. Wiele osób chcąc pomieścić cały asortyment stanowiący element wyprawki dla gryzoni i królików w niewielkiej klatce również zapomina o tym, że niektóre rzeczy muszą być odpowiedniej wielkości, aby zwierzę mogło z nich korzystać w pełni i aby nie robiło sobie nieświadomie krzywdy. W przypadku chomika może to być nieodpowiedniej wielkości kołowrotek. Wiele osób często nie wie, że malutkie kołowrotki dla chomików zwyczajnie mogą sprawiać ich podopiecznym dyskomfort i ból. Chomik, który próbuje biegać w zbyt małym kołowrotku wygina swoje ciało w nienaturalnej dla niego pozycji. Takie użytkowanie zabawki nie tylko może powodować ból, ale w perspektywie dłuższego użytkowania doprowadzić do problemów z kręgosłupem. Z tego powodu, bez względu na wybrany gatunek zwierzęcia, zawsze najlepiej jest zainwestować w jak największą klatkę, z odpowiednim rozstawem prętów, w której pomieszczą się wszystkie niezbędne akcesoria i która zapewni jak największy komfort życia naszego pupila.

Czym bawią się myszy

Mimo, że gryzonie w różnych aspektach mogą być do siebie podobne, to jednak znacząco różnią się między sobą potrzebami dotyczącymi nie tylko odpowiedniego żywienia, ale również wymaganiami co do klatki, tego czy wymagają towarzystwa swojego gatunku oraz oczywiście odpowiednimi zabawkami. Niektóre gryzonie lubią się wspinać inne niekoniecznie. Przy każdym zwierzęciu istotna jest również wielkość dobranej zabawki. O ile niektóre sprawdzą się dla różnych gatunków o tyle ta sama zabawka może być tak samo odpowiednim zajęciem dla jednego, co niebezpieczeństwem dla drugiego jeśli będzie zbyt duża lub właśnie zbyt mała. W przypadku myszy zabawki, które mogą zapewnić im odpowiednie zajęcie to:

Zolux Drewniane koło dla gryzoni rodplay orzech – Przeważnie kołowrotek kojarzy się nam głównie z chomikiem. Mimo, że skojarzenie to nie jest błędne, to jednak kołowrotek spełnia głównie funkcję mini bieżni dla naszych małych podopiecznych. Z tego powodu gdy tylko wielkość jest odpowiednia i nie jest on zbyt mały z tego typu zabawki spokojnie korzystać mogą również myszy, które podobnie jak chomik będą mogły zużyć na nim nadmiar nagromadzonej energii. Jest to wyjątkowo korzystne zwłaszcza w sytuacji, gdy właściciel przebywa kilka godzin w pracy, a zwierzaki w tym czasie muszą pozostać zamknięte w klatce i nie mogą skorzystać np. z zewnętrznego wybiegu, który urządza wielu właścicieli gryzoni. Plusem zabawki jest fakt, że wykonano ją z drewna, dzięki czemu nawet w przypadku gryzienia jej przez zwierzęta, co stanowi część ich naturalnych potrzeb, jest dla nich bezpieczna, czego nie można być pewnym w przypadku pogryzienia np. zabawek wykonanych z plastiku. Oczywiście należy się liczyć z tym, że w perspektywie dłuższego użytkowania przez zwierzęta, kołowrotek może w końcu ulec zniszczeniu poprzez obgryzanie. Nie należy jednak się tym martwić, gdyż większość zabawek również zostając zniszczonymi spełnia swoją rolę stymulując zwierzęta, a w przypadku gryzoni gryzienie drewna pomaga im zachować zęby odpowiedniej długości, dzięki czemu mogą swobodnie i bez problemów spożywać podawany im przez właściciela pokarm.

Zolux Zabawka drewniana dla gryzoni rodplay orzech – Kolejną zabawką, która może być wykorzystana do zajęcia czasu myszkom, mogą być drewniane bloczki powieszone na boku klatki. Tego typu zabawka zapewnia gryzoniom realizowanie swoich potrzeb dotyczących gryzienia. Dzięki wykonaniu z drewna i nietoksycznych barwników, zabawka jest bezpieczna w przypadku gryzienia. Może pełnić funkcję dentystyczną poprzez ścieranie zębów gryzoni, które przy nieodpowiednim prowadzeniu zwierzaka mają tendencję do przerastania. Oczywiście nawet pomimo dużej ilości zabawek czasem zęby będą wymagać skrócenia ich u weterynarza, jednak posiadanie drewnianych zabawek i patyczków, które zwierzęta będą mogły gryźć, często znacznie pomaga wyeliminować ten problem.

Trixie mostek z warzywami i orzechami dla gryzoni – Jest to kolejna zabawka, która tym razem może się sprawdzić w przypadku zwierząt, które niechętnie korzystają z pozostałych zabawek. Dzięki dodatku warzyw i orzechów może zainteresować gryzonie, które nie chcą lub rzadko zajmują się innymi drewnianymi zabawkami bądź dostarczonymi do gryzienia patykami. Ponadto mogą spełniać funkcję miejsca gdzie myszy lub inne małe gryzonie będą się mogły schronić i odpocząć. Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że orzechy są dość tłustym dodatkiem do diety naszych gryzoni, dlatego tego typu zabawka powinna być podawana zwierzętom, które są w dobrej kondycji i nie mają problemów z otyłością. W przeciwnym wypadku lepiej skorzystać z innych zabawek lub udostępniać mostek czasowo (np. na osobnym placu zabaw poza klatką), tak aby nie pogłębiać problemu.

Trixie Natural Living wieża do zabawy i kopania dla gryzoni – Ten rodzaj zabawki dobrze sprawdzi się do stymulacji zwierzaków, które lubią kopać oraz zachęca je do ogólnej aktywności. Zainstalowana z boku wierzy szybka zapewnia możliwość obserwacji gryzonia ale również nadzorowania go czy nie ma przypadkiem problemów z opuszczeniem zabawki. Drabinki zachęcają zwierzęta do wspinania się i jest to świetna zabawka dla ruchliwych myszy. Dzięki odpowiedniej budowie z zabawki korzystać może kilka zwierząt naraz. Wykonanie z drewna pozwala na realizowanie potrzeb gryzienia. Dobrze jest nadzorować zwierzęta podczas użytkowania np. na osobnym placu zabaw.

Jakie zabawki dla szczura

W przypadku szczurów możemy spotkać się z podobnym asortymentem zabawek co w przypadku myszy. Oczywiście poprzez swoje rozmiary szczury będą wymagać większych rozmiarowo zabawek, które utrzymają ich ciężar i będą mogły być właściwie użytkowane. Ze względu na to, że szczury są zwierzętami, które lubią zaglądać w każdy kąt i się wspinać, zabawki w które możemy wyposażyć jego klatkę lub osobny plac zabaw to.

Trixie Natural Living – półka do klatki dla gryzoni – Ze względu na chęć do wspinania się dla szczurków nadadzą się wysokie klatki oraz zamontowane w nich drewniane półki. Dzięki temu zwierzęta będą mogły nie tylko mieć więcej aktywności fizycznej chcąc dostać się na półkę, ale także będą mogły bezpiecznie gryźć półkę, która jest całkowicie wykonana z drewna oraz zyskają dodatkowe miejsce do odpoczynku co może być ważne w przypadku szczurów, które powinny być utrzymywane przynajmniej parami lub w większej grupie osobników.

Trixie Natural Living – ścianka wspinaczkowa dla gryzoni – Kolejnym przykładem ciekawej zabawki może być ścianka wspinaczkowa dla gryzoni. Oczywiście wszystko zależy od wielkości ścianki, którą trzeba dostosować pod posiadane przez nas zwierzę. W przypadku szczurków, które potrafią osiągnąć spore rozmiary należy pamiętać, aby ścianka była na tyle duża i wytrzymała, aby nie przewróciła się wraz z użytkującym je zwierzęciem. W przeciwnym wypadku nie tylko zwierzę może doznać kontuzji, ale również zrazić się do podobnych zabawek w przyszłości. Ścianka nie tylko spełnia funkcję stymulacji do aktywności fizycznej, ale poprzez wykonanie jej z drewna jest bezpieczna dla zwierząt, które będą ja gryźć oraz pełni funkcję dentystyczną ścierając zęby zwierząt.

Trixie Wippe huśtawka – równoważnia – Innym ciekawym pomysłem na zabawę z gryzoniem może być huśtawka. Tego typu zabawka angażuje zwierzę, które jednocześnie może ostrzyć i ścierać swoje zęby. Jest to dobra alternatywa, dla pozostałych zabawek, z których zwierzę może korzystać samo. Tego typu zabawka zapewnia dodatkową rozrywkę i może być początkiem dla wspólnych treningów z właścicielem. Zabawka wykonana jest z drewna, dzięki czemu nie stanowi zagrożenia dla zwierzaka, które chciałoby ją pogryźć.

Jakie rozrywki dla szynszyli

Podobnie jak szczury, szynszyle są zwierzętami, które lubią się wspinać i najbardziej odpowiednia dla nich jest wyższa klatka, która zwiera elementy wspinaczkowe. Z tego powodu odpowiednimi zabawkami dla szynszyli mogą być.

Trixie Natural Living – półka do klatki dla gryzoni – Tak jak w przypadku szczurów, półki stymulują szynszyle do wspinaczki. Stanowią również miejsce gdzie zwierzę może czuć się bezpiecznie i odpocząć. Dzięki wykonaniu z drewna półka jest bezpieczna i może służyć do ścierania zębów przez gryzonie.

Trixie piaskowa wannabasen do piaskowych kąpieli – Szynszyle to zwierzęta o bardzo aksamitnej i delikatnej sierści. W ich przypadku jednak kąpiel wodna jest wręcz surowo wzbroniona. Szynszyle do kąpieli używają bowiem zamiast wody piasku. Z tego powodu wiele firm stworzyło dla nich specjalne wysokie wanienki, które mogą posiadać z jednej strony szybkę, a z drugiej wejście do wanienki. Taka konstrukcja nie tylko pozwala szynszyli na swobodną kąpiel w piasku i zachowanie czystości futerka, ale również dzięki wysoki ściankom zapobiega wysypywaniu się piasku na zewnątrz.

Trixie – drewniany tunel dla gryzoni lub do terrarium – szynszyle to zwierzęta typowo roślinożerne. Od myszy czy chomików różnią się (razem ze świnkami morskimi i królikami) między innymi tym, że nie są ziarnojadami, a ich dieta w większości powinna opierać się na roślinach trawiastych i ziołach. Najlepiej więc aby zbóż nie było w wybieranych przez nas karmach komercyjnych wcale lub aby przynajmniej był to jak najmniejszy procent. Ważną rolę w ich diecie szynszyli odgrywa przede wszystkim siano, które nie tylko dostarcza składników odżywczych ale dba również o odpowiednią perystaltykę jelit. Siano można podawać zwierzętom w paśnikach ale również, dla urozmaicenia można włożyć je np. do specjalnych drewnianych tuneli. Dzięki temu zwierzę zyska zajęcie wyjmując partiami porcje siana, które następnie zje. Drewniana konstrukcja zabawki sprawia, że jest ona bezpieczna i może zostać pogryziona przez zwierzę.

Chomik – czym się bawi

Chomiki są zwierzętami, które lubią kopać i magazynować swoje jedzenie. Przy posiadaniu chomika ważnym jest aby od czasu do czasu sprawdzić jego skrytki i kontrolować, czy pozostawione tam jedzenie jest na pewno świeże i niezepsute. Odpowiednimi zabawkami dla chomika będzie.

Trixie drewniane koło/kołowrotek dla gryzoni  – Najczęściej kojarzoną z chomikiem zabawką jest właśnie kołowrotek. O ile samo skojarzenie nie jest szkodliwe o tyle bardzo istotną częścią jest wielkość owego kołowrotka. Chomiki to małe i delikatne zwierzątka, które wymagają równie troskliwej opieki. Nieodpowiednio dobrany kołowrotek może powodować problemy z kręgosłupem i powodować zwierzęciu ból i nie powinien nas zwieść fakt, że zwierzę korzysta z za małego kołowrotka. Zwierzę, które będzie pozostawione samo sobie może zajmować się kołowrotkiem z nudy nawet jeśli użytkowanie go sprawia mu dyskomfort. Z drugiej strony nawet jeśli w danym momencie zwierzę nie odczuwa bólu to w dłuższej perspektywie użytkowania może się nabawić problemów z kręgosłupem, które będą już wymagały interwencji weterynaryjnej. Jeśli odpowiednio duży kołowrotek nie mieści się w klatce jest to znak, że pora zmienić klatkę na większą, w której zwierzę będzie się czuć komfortowo. Sama zabawka natomiast stymuluje zwierzę do ruchu, a drewniana konstrukcja jest bezpieczna dla gryzonia i umożliwia gryzienie zabawki i ścieranie zębów. Z tego powodu lepiej postawić na drewniane kołowrotki zamiast plastikowych, które tej funkcji nie spełniają, a zjedzony kawałek może być bardzo niebezpieczny dla zwierzęcia.

Trixie mostek drewniany – Inną alternatywą dla chomika może być mostek drewniany. Tego typu zabawka nie tylko będzie mu służyć do skrycia się np. na czas dziennej drzemki, ale również do gryzienia. Może szczególnie sprawdzić się w przypadku chomików, które nie interesują się innymi drewnianymi elementami wystroju klatki, aby ścierały zęby.
To co jednak najważniejsze w przypadku chomików, to zapewnienie im odpowiednią ilość podłoża do kopania. Z tego względu dobrze sprawdzają się klatki z akwarium u podstawy lub nawet po prostu odpowiednio duże akwaria, które można wypełnić trocinami dając naszemu chomikowi możliwość realizacji naturalnych potrzeb związanych z kopaniem tuneli.

Świnka morska (kawia domowa) – czym się bawi

Świnki morskie znajdują się na ostatnim miejscu naszej listy. Tak jak króliki i szynszyle są zwierzętami roślinożernymi, które w swojej diecie powinny mieć jak najmniej zbóż lub najlepiej całkowity ich brak. Nie są dla nich odpowiednie również zbożowe przysmaki, które prowadzić mogą do otyłości oraz problemów trawiennych. Głównym elementem żywienia świnek morskich powinno być dobrej jakości siano. Z tego powodu dobra zabawką dla świnki morskiej będzie.

Trixie tunel dla gryzoni wypełniony sianem i hibiskusem – Tego typu zabawka będzie stymulować naszą kawię do dłuższego pobierania siana co korzystnie wpłynie na jej dobrostan. Kawie w naturze spędzałyby większość dnia na poszukiwaniu pożywienia, dlatego umożliwienie im dłuższego żerowania w domu realizuje ich naturalne potrzeby. Zabawka wykonana jest z drewna a więc jest bezpieczna i może być spokojnie gryziona przez zwierzę, co również pomaga mu ścierać zęby. Oczywiście po zjedzeniu siana, zabawkę możemy wypełnić na nowo, tak aby nasze zwierzę mogło dalej korzystać z zabawki.

Trixie zabawka drewniana dla gryzoni toy rope – Drewniane bloczki mogą być odpowiednią zabawką dla świnek morskich aby pomóc im utrzymać długość zębów na odpowiednim poziomie. Zabawka jest całkowicie możliwa do zjedzenia, dzięki czemu można przytwierdzić ją w środku klatki na jej ścianie.